Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.11.2022r.- 2711 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 281).


„Niemy krzyk”– dzień 905.

Nowa strategia Władimira Putina operacji specjalnej, którą rozpoczęła się na Ukrainie 24 lutego, polega na powołaniu nadchodzącej zimy 2022-23 jako sojusznika w walce dla rosyjskich wojsk. Generał Moroz zaczął powoli przejmować dowództwo nad frontem zachodnim.

Już od kilku tygodni pojawiają się doniesienia o rosyjskich atakach powietrznych, rakietowych i bezzałogowych na elektrownie w każdym większym ukraińskim mieście.

Na przykład fake news, że wystrzelona przez Rosję rakieta spadła w Polsce, zabijając dwóch cywilów w przygranicznej wsi Przewodów na Lubelszczyźnie, pojawił się w dniu, w którym ponad 100 rosyjskich bomb, rakiet, pocisków i dronów uderzyło w cele infrastrukturalne na Ukrainie.

Był to najcięższy. jak dotąd w dziewięciomiesięcznej wojnie, nalot powietrzny.

Widać z tego wyraźnie, że celem Putina, w czasie gdy USZ walczą upa-rcie z armią rosyjską w Donbasie i Chersoniu– dokonują przy tym na jeńcach zbrodni wojennych, jest to aby sieć energetyczna, od której zależy byt państwa i obywateli, ma być systematycznie atakowana, neutralizowana i niszczona.

Bez prądu nie będzie światła ani ciepła w ukraińskich domach, szpitalach, urzędach czy szkołach. Bez elektryczności nie można przechowywać żywności, nie działają piece, nie można pompować wody.Bez prądu nie może też funkcjonować przemysł i struktury państwa. Brak prądu ograniczy także- i tak już w znacznym stopniu sparaliżowane- możliwości logistyczne walczącego wojska na froncie.

Bez prądu, światła i ciepła Putin spodziewa się, że naród ukraiński, który wspierał opór i swoją armię, tej zimy będzie zagrożonych zamarznięciem w ciemnościach. To takie schłodzenie emocji.

Zima, od drugiej połowy grudnia do prawie końca marca, jest najzimniejszą i najciemniejszą z pór roku i zaczyna się za cztery tygodnie.

W piątek CNN poinformowało, że po ostatniej fali rosyjskich nalotów powietrznych 10 milionów Ukraińców, czyli jedna czwarta narodu, zostało pozbawionych prądu.

„Rosja zamienia zimę w broń, podczas gdy jej żołnierze miotają się na polu bitwy”– napisał w niedzielę The New York Times, dodając, że „w nieustannym i nasilającym się gradzie pocisków wystrzeliwanych ze statków na morzu, baterii na lądzie i samolotów na niebie Moskwa niszczy krytyczną infrastrukturę Ukrainy, pozbawiając miliony ciepła, światła i czystej wody”.

Ukraińska państwowa spółka energetyczna NPC Ukrenergo poinformowała, że:

„Z powodu dramatycznego spadku temperatury zużycie energii elektrycznej wzrasta codziennie w tych regionach Ukrainy, w których zasilanie zostało już przywrócone po zmasowanym uderzeniu rakietowym 15 listopada w infrastrukturę energetyczną”.

Stanowisko USA wobec konfliktu na Ukrainie jest takie, że walki ustają, a rozmowy pokojowe rozpoczynają się dopiero wtedy, gdy Kijów ogłosi, że walki się kończą, a negocjacje się rozpoczynają.

Ale Amerykanie, których wsparcie dla Ukrainy było niezbędne w tej wojnie, również muszą mieć głos, kiedy wojna się skończy.

Dla nas największą stawką w tej rosyjsko-ukraińskiej wojnie nie jest to, kto przejmie kontrolę nad Ługańskiem, Donieckiem czy Chersoniem, ale to, abyśmy nie zostali wciągnięci w konflikt zbrojny, który postawiłby nas na prostej drodze prowadzącej do wojny z Rosją, następnie do wojny światowej i być może wojny nuklearnej- co równa się zagładzie naszej cywilizacji.

Tym bardziej, że nic w Europie Środkowej i Wschodniej nie jest warte poważnej wojny USA z Rosją, która mogłaby przejść na broń nuklearną i kosztować życie dziesiątek milionów amerykańskich obywateli.

Donbas i Krym mogą mieć ogromne znaczenie dla Kijowa i Moskwy, ale nic na tych ziemiach nie usprawiedliwiałoby wojny USA z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją, takiej wojny, której udało się szczęśliwie uniknąć podczas zimnej wojny w latach 1949-1989. Pomimo tego, że i w tamtym okresie dochodziło do ekstremalnych napięć oraz celowych i przypadkowych groźnych incydentów- grożących w każdej chwili rozwinięciem się w pełnowymiarowy konflikt jądrowy.

Przykładem jest niedawny incydent niewypału pocisku ziemia-powietrze S-300 przez siły ukraińskie, który upadł na teren zamieszkały we wsi Przewodów kilka kilometrów od granicy w Polsce, zabijając dwóch polskich obywateli.

Jastrzębie wołanie o odwet NATO na Rosji, zgodnie z artykułem 5 traktatu NATO, ujawniło, że America’s War Party jest nadal nastawiona bardzo bojowo i jest chętna do kolejnej konfrontacji z Rosją Putina.

W ostatnich dniach dogorywającego po wyborach śródokresowych amerykańskiego kongresu, zanim w styczniu kontrolę nad nim przejdą Republikanie, oczekuje się, że Demokraci zatwierdzą prośbę Joe Bidena o kolejne 38 miliardów dolarów dla reżimu kijowskiego, jego armii i dalszego prowadzenia wojny na Ukrainie. Uchwalenie tej ustawy praktycznie zagwarantowałoby, że Stany Zjednoczone będą nadal finansować tę wojnę i przedłużą walki do wiosny.

Dlaczego mielibyśmy to robić?

Stany Zjednoczone nie powinny dyktować Kijowowi, kiedy powinien przejść na tor negocjacyjny, aby zakończyć tę wojnę. Ale to amerykański rząd, biorąc pod uwagę potężny wkład w ukraiński wysiłek wojenny, ma prawo do poinformowania Kijowa, kiedy uważa, że ryzyko dalszej walki przekracza wszelkie potencjalne korzyści dla Stanów Zjednoczonych. Jeśli zaś Kijów jest zdeterminowany, by walczyć dalej, ogłosić, że Ukraina będzie to robić bez amunicji, wsparcia i pomocy amerykańskiej.

Chodzi o to, że wielkie mocarstwa nigdy nie powinny oddawać słabszym mocarstwom, niezwiązanym z ich żywotnymi interesami, zdolności wciągania ich w niechciane wojny.

Incydent z polskim pociskiem rakietowym i hałaśliwe wrzawy, które podniosły się o odwet na Rosji za uderzenie w kraj NATO, ujawniły ryzyko tkwiące w licznych zobowiązaniach traktatowych Zachodu, w których jest on zobowiązani iść na wojnę za dziesiątki narodów, z których większość nic nie ma wspólnego z bezpieczeństwem lub żywotnymi interesami Stanów Zjednoczonych. Dla przykładu Polska, czy też szerzej mówiąc- tzw. flanka wschodnia i południowa, czy tu- pomimo wręcz wymuszania na Stanach Zjednoczonych jakiś tam gwarancji i sojuszu, tak naprawę Ameryka ma- poza gospodarczymi- jakieś strategiczne interesy?

Interesy były tylko dwa, z których czasowo jeden się udał- tzn. pozbycie się rosyjskiej konkurencji na rynku gazu, zaś drugi- czyli destabilizacja Rosji i jej strefy wpływów przy pomocy probanderowskiego reżymu kijowskiego, właśnie się wypala.

Czy warto więc ginąć za Kijów, szczególnie w sytuacji gdy Ukraińcy nie rozliczyli się ze swych licznych zbrodni dokonanych na mniejszościach etnicznych, i nie zadośćuczynili im?

Jeśli radość im wielką sprawiały dzieci z Doniecka siedzące całe dnie w piwnicach, to niech oni teraz sami zobaczą, jak takie życie wygląda.

*

Popołudniowa (23.11.2022r. 15:05) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej z pełną determinacją kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Jednostki rosyjskich sił zbrojnych kontynuowały ofensywę w kierunku Doniecka. W ciągu dnia zlikwidowano ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono pięć opancerzonych wozów bojowych Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

Na kierunku południowym od Doniecka ostrzał artyleryjski i zdecydowane działania wojsk rosyjskich odparły atak ukraińskich sił zbrojnych z udziałem aż kompanijnej grupy taktycznej w kierunku Pawłowki.

Ponadto w wyniku wyprzedzającego nalotu ogniowego uderzono w rezerwy nieprzyjaciela posuwające się od strony wsi Ugledar.

Powstańcza grupa rozpoznawcza sił zbrojnych Ukrainy została zniszczona w pobliżu wsi Nowoworowka, obwód zaporoski.

Straty przeciwnika na tym kierunku w ciągu dnia wyniosły ponad 40 zabitych i rannych ukraińskich służb, trzy pojazdy pancerne, MT-LB i cztery pick-upy.

Na kierunku kupjańskim ogień artyleryjski i ciężkie uderzenia miotacza ognia udaremniły próbę ataku kompanii piechoty zmotoryzowanej USZ w pobliżu wsi Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

W wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego na tym kierunku zlikwidowano ponad 30 ukraińskich służb oraz zniszczono dwa pojazdy i jeden moździerz.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień wyprzedzający przerwał próbę ataku kompanijnej grupy taktycznej USZ na kierunku Czerwieńsk w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowano do 20 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczeniu uległy trzy załogi moździerzy i dwa pojazdy.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły w stanowisko dowodzenia 128 górskiej brygady szturmowej w pobliżu osady Wołnyńsk- obwód zaporoski, a także 72 jednostki artyleryjskie na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 144 rejonach.

Zniszczono wyprodukowaną w USA stację radaru przeciwpancernego AN/TPQ-37 w okolicach wsi Mikołówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Dwa składy broni, pocisków artyleryjskich i pocisków rakietowych USZ w okolicach Wołniańska w obwodzie zaporoskim i Czerwieńsk w Ługańskiej Republice Ludowej zostały zniszczone.

W ciągu dnia siły obrony powietrznej zestrzeliły pięć bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu złóż gazu i kondensatu na Morzu Czarnym oraz w pobliżu miasta Sewastopol.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2.554 bezzałogowe statki powietrzne, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6782 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 901 wielokrotnych wyrzutni rakietowych, 3615 polowych sztuk artylerii i moździerzy oraz 7329 specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu dnia żołnierze DRL zlikwidowali w bitwach ponad 40 ukraińskich mundurowych i zniszczyli ich wyposażenie bojowe.

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następujące rodzaje broni i sprzętu wojskowego wroga: trzy czołgi – T-72B, T-72M1 i T-64BW, dwie haubice D-30, pięć pojazdów opancerzonych i samochodowych, zestrzelono w powietrzu wroga sześć dronów”– poinformowała dzisiaj służba prasowa Milicji Ludowej.

Należy zauważyć, że utrata jednostek ukraińskich w sile roboczej przekroczyła 40 osób personelu.

🗒‼️⚡️Oświadczenie kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Narodowej ŁRL, o sytuacji w dniu 24.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty USZ:
➖ do 85 osób personelu wojskowego,
➖ dwa czołgi,
➖5 transporterów opancerzonych,
➖3 sztuki artylerii,
➖17 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osiedlach ŁRL.


W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały NOWONIKOLSKOJE (powiat Kreminna) z 155-mm działa artyleryjskiego, wystrzeliwując 4 pociski.
▪️ W wyniku ostrzału zniszczony został jeden budynek mieszkalny.
‼️ Od początku bieżącego dnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały wieś Stachanowo, wykorzystując amerykański MLRS M142 HIMARS, wystrzeliwując 2 rakiety.
⚡️Informacje o ofiarach i zniszczeniach są na bieżąco aktualizowane.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:
❗️ Jednostki saperskie i inżynieryjne Ługańskiej Milicji Ludowej kontynuują rozminowywanie.
▫️ Podczas 23 listopada oczyścili ponad 4 hektary terenu z ładunków wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach osiedli Pietrowskie i Bondarewo.
⭐️ Ługańsa Republika Ludowa, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
▫️ Wolontariusze Frontu Ludowego dostarczyli transport humanitarny ciepłej odzieży żołnierzom 7 Brygady 2LNR AK.
▫️ Ponadto Instytut Czechowa w Taganrogu dostarczył paczkę humanitarną żołnierzom 7 Brygady Ługańskiego Frontu Ludowego. Instytut im. A. P. Czechowa dostarczył również pomoc humanitarną dla Uniwersytetu Dahla w Ługańsku. W ramach pomocy dostarczono biurka i krzesła studenckie.

Codzienne oficjalne podsumowanie sytuacji w DRL przez WCKiK od godz. 06:00 dnia 23 listopada do godz. 06:00 dnia 24 listopada.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja DRL w WCKIK odnotowała 38 przypadków ostrzału terytorium republiki przez wroga.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej użyli systemów rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
W rejonie Gorłówki – artyleria 152 mm i moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 224 sztuki różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Woroszyłowska, Kijowska, Kujbyszewska i Kirowska), a także Gołmowski, Gorłowka (dzielnica Nikitowska), Jasinowata, Jakowlewka oraz Makiejewka (dzielnice Kirowska i Czerwonogwardyjska) i Dokuczajewsk.

🆘 W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce odnotowano śmierć 1 mężczyzny- cywila.

Natomiast w niedawno wyzwolonej Władimirowce została ranna 1 kobieta- cywil.

🏠 Uszkodzonych zostało 28 gospodarstw domowych w dzielnicach Woroszyłowskiej i Kijowskiej w Doniecku, Nikitowskiej w Gorłówce oraz w dzielnicy Kirowskiej w Makiejewce, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 24 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

101 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.11.2022r.- 2711 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 281).

 1. O kurczę, ciekawe co na to Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I ?

  Parafie Kościoła Prawosławnego Ukrainy nie muszą celebrować Bożego Narodzenia w styczniu. Mogą obchodzić święta 25 grudnia – tak samo, jak katolicy. Decyzję podjął Synod Biskupów KPU. Metropolita Epifaniusz jeszcze przed wojną proponował zmianę wszystkich terminów ukraińskich świąt.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29177609,ukraina-zmienia-date-bozego-narodzenia-swieta-moga-byc-obchodzone.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Prezydent USA Joe Biden został w czwartek zapytany o przyszłość dalszego amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy po ostatnich wyborach do Kongresu. – To nie jest czas, by opuszczać Ukrainę – powiedział. Ocenił, że nowy Kongres będzie wspierał dalszą pomoc dla Kijowa, zaś sprawa nałożenia limitu ceny na rosyjską ropę jest wciąż „w grze”.
  https://tvn24.pl/swiat/usa-biden-to-nie-jest-czas-na-opuszczenie-ukrainy-6235369

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Mało jest na świecie walut, które w tym roku wygrywają konkurencję z amerykańskim dolarem. Przegrywa ją złoty (mimo odrobienia części strat w ostatnich dniach), a także turecka lira i ukraińska hrywna. Liderem walut spychających dolara do defensywy jest… rosyjski rubel. Sprzyjają mu wysokie ceny energii na świecie i kontrola kapitału wprowadzona przez Kreml.
  https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-dolar-w-tym-roku-jest-wyjatkowo-mocny-ale-nie-wobec-rubla,nId,6412831#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 4. SBU przeprowadziła przeszukania w kijowskiej Ławrze Peczerskiej oraz w innych kościołach i klasztorach Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

  W ten sposób ukraiński reżim po raz kolejny udowodnił, że wszelkie uznane przez społeczność międzynarodową dokumenty to tylko kartki papieru zabrudzone farbą drukarską.

  Tylko w ten sposób można interpretować zaistniałe bezprawie. Przecież art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka mówi: „Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów”. Władze Ukrainy nie uznają jednak tego prawa dla parafian Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

  Funkcjonariusze SBU przeszukali 850 osób, z których ponad 50 zostało przymusowo poddanych procedurze „wykrywacza kłamstw”.
  W efekcie znaleźli stare gazety i czasopisma rosyjskiego wydania oraz gotówkę – rzekomo „2 miliony hrywien, ponad 100 tysięcy dolarów amerykańskich i kilka tysięcy rubli rosyjskich”.
  „Bo, rozumiecie, to są po prostu jakieś totalne bezbożne bachanalia. Nie ma dla niej żadnego uzasadnienia ani wytłumaczenia. Nie może być – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharowa.
  Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zakharowa powiedziała.

  Uważam, że celem tej bezprawnej akcji jest ostateczne wyciśnięcie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego z konfesyjnego świata Ukrainy, a tym samym ostateczne zerwanie więzi wiernych z ich macierzystym Kościołem, zniszczenie chyba ostatnich duchowych więzi między bratnimi niegdyś narodami.

  Nie wystarczy powiedzieć, że takie działania naruszają prawa licznych duchownych i parafian UOC. Po prostu je niszczą.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13806

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Sytuacja energetyczna na Ukrainie po wczorajszym blackoucie nadal jest bardzo trudna.

  Choć energetycy poinformowali, że wszystkie regiony zostały zasilone, wiele osób pozostaje bez prądu, wody, ogrzewania i łączności od ponad doby.

  W szczególności w niektórych dzielnicach obwodu kijowskiego przez ponad 30 godzin nie było prądu i łączności. W niektórych miejscowościach obwodu chmielnickiego światło pojawiło się wczoraj wieczorem, ale tylko na kilka godzin, po czym zniknęło. I tak w wielu regionach.

  Ogólnie rzecz biorąc, działania naprawcze tym razem są znacznie wolniejsze niż po poprzednich atakach.

  DTEK powiedział Stranie, że częściowo przywrócił zasilanie w regionie Kijowa, ale w regionie nadal obowiązują awaryjne ograniczenia.

  „Energetycy DTEK wraz ze służbami ratowniczymi kontynuują likwidację skutków uderzeń, które zostały przeprowadzone przez Rosję 23 listopada. Sytuacja pozostaje skomplikowana, ale pod kontrolą. Od rana 24 listopada przywrócono zasilanie 30% odbiorców w obwodzie kijowskim, przy czym w pierwszej kolejności zasilana jest infrastruktura krytyczna, wodociągi i szpitale. W ciągu nocy wszystkie obiekty, które zasilają Prawobrzeże, znalazły się pod napięciem. Ale doszedł jeszcze czynnik pogodowy. Od godziny 15.00 kontynuujemy naprawę linii, które zostały uszkodzone w wyniku „marznącego deszczu” i oblodzenia. Jednocześnie na polecenie Ukrenergo w obwodzie kijowskim stosowane są obecnie wyłączenia awaryjne, dlatego część odbiorców pozostaje bez zasilania. Zostanie on wznowiony po ustabilizowaniu się sytuacji w systemie. Ale teraz 70% mieszkańców obwodu kijowskiego jest bez prądu” – podał DTEK.

  Ukrenergo powiedział też, że sytuacja w systemie energetycznym pozostaje trudna. Operator wraz z oblenergos zastosował programy awaryjne w celu uzdrowienia konsumentów (priorytetem jest infrastruktura krytyczna).

  „Ze względu na specyfikę ataków, które spowodowały wyłączenie elektrowni jądrowych, przywrócenie zasilania w kraju trwa dłużej niż po poprzednich atakach. Teraz stopniowo wracają do pracy wszystkie ukraińskie elektrownie: najpierw wodne i cieplne, później jądrowe. Na wieczór 24 listopada dyspozytornia Ukrenergo prognozuje zmniejszenie deficytu systemu. Ale deficyt wciąż pozostanie. W celu utrzymania stabilnej pracy w takich warunkach Ukrenergo nadal stosuje harmonogramy ograniczeń zużycia – podało Ukrenergo.

  „O ile po poprzednich atakach były uszkodzenia głównie w przesyle (podstacje, transformatory), to tym razem wyłączona jest cała generacja. Trwa ponowne uruchamianie stacji. Ale te same elektrownie jądrowe nie mogą w godzinę „rozpędzić się” do pełnej mocy, włączają się stopniowo, po jednym bloku, a napięcie w sieci musi płynnie rosnąć, żeby nie doszło do kolejnego awaryjnego wyłączenia. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w zachodnich obwodach jest lepsza, podczas gdy w obwodzie kijowskim należy do najtrudniejszych, również z powodu zwiększonego zużycia w regionie metropolitalnym, który był przeciążony jeszcze przed wojną. Deficyt w systemie energetycznym pozostanie nawet po stabilizacji – nadal będą występować przerwy w dostawach prądu” – powiedział ekspert rynku energetycznego Oleh Popenko.

  https://t.me/Olej_w_Glowie/13868

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.