Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.11.2022r.- 2713 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 283).


„Niemy krzyk”– dzień 907.

Partia Republikańska Stanów Zjednoczonych, która po wyborach uzyskała większość w Izbie Reprezentantów, zamierza zapewnić ściślejszą kontrolę nad wydatkowaniem środków przeznaczonych na pomoc Ukrainie, a także wprowadzić określone warunki udzielania tej pomocy. 

Jakiś czas temu poinformował o tym kongresman Michael McCall. Republikanin zauważa jednak, że „pomoc dla NATO i sojuszników wpisuje się w zasadę ‚America first’ „. Jednocześnie republikańska kongresmenka Marjorie Green poinformowała, że ​​do Kongresu trafił projekt ustawy o kontroli pomocy wojskowej dla Ukrainy.

18 listopada republikańska kongresmenka Marjorie Green poinformowała, że do Kongresu wpłynął projekt ustawy mającej na celu kontrolę funduszy na wsparcie Ukrainy. Już na debacie przedwyborczej Green mówiła o konieczności całkowitego wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy. 

Wspomniany wcześnie republikański kongresman Michael McCall, który prawdopodobnie stanie na czele komisji spraw zagranicznych w nowym zwołaniu niższej izby amerykańskiego parlamentu, powiedział wcześniej, że republikanie opowiadają się za wzmocnieniem „kontroli i odpowiedzialności” w stosunku do zagranicznej pomoc, także jej udział wobec sojuszników USA.

„Będziemy wprowadzać warunki udzielania pomocy. Na przykład udzielimy im jakiejś pomocy, ale chcemy, aby nasi partnerzy z NATO ponieśli też ten ciężar, aby tego wsparcia nie tylko Stany Zjednoczone mogły udzielić”– wyjaśnił McCall.

Zaznaczył jednocześnie, że „pomoc dla NATO i sojuszników po prostu wpisuje się w zasadę ‚America first’. Tak samo jak to wpisuje się w przypadku pomocy dla Ukrainy, żebyśmy sami tam nie skończyli. To, co staramy się osiągnąć na Ukrainie, to uniknięcie globalnego konfliktu”– powiedział republikański komgresmen. 

Lider mniejszości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy przyznał w październiku, że kwota środków przekazywanych Kijowowi mogłaby zostać zmniejszona, gdyby jego partii udało się przejąć kontrolę nad Izbą w wyborach do Kongresu.

Uzasadniał to stwierdzeniem, że na tle spowolnienia gospodarczego Amerykanie nie są chętni do „wypisywania Ukrainie czeku in blanco”, a w kraju jest szereg palących problemów, które administracja Bidena ignoruje.

„Oni nie zajmują się kwestią (bezpieczeństwa- dopisek mój) granicy (….) Ukraina jest bardzo ważna, ale jednocześnie nie może być jedynym problemem, z jakim się borykają i nie można jej wypisać czeku in blanco” – powiedział polityk.

Na te słowa ostro zareagował szef Białego Domu Joe Biden, który stwierdził, że Republikanie „nie mają pojęcia, czym jest amerykańska polityka zagraniczna”.

W miarę zbliżania się wyborów niektórzy Republikanie byli coraz bardziej krytyczni wobec przyznania Ukrainie wielomiliardowej pomocy wojskowej. Tak więc już wcześniej Marjorie Green stwierdziła, że ​​jeśli „słonie” wygrają, kijowski reżim nie dostanie już nic więcej.

„Pod rządami republikanów Ukraina nie dostanie ani centa. Nasz kraj jest na pierwszym miejscu. Nie dbają o nasze granice ani o naszych ludzi”– powiedziała .Marjorie Green

Wybory do obu izb Kongresu USA odbywały się 8 listopada, ale liczenie głosów przeciągało się przez kilka dni, a w niektórych okręgach trwało znacznie dłużej. Według wstępnych wyników głosowania Partii Republikańskiej udało się z niewielką przewagą przejąć kontrolę nad Izbą Reprezentantów, ale Demokraci zachowali kontrolę nad Senatem.

Mimo że Republikanom nie udało się uzyskać pełnej kontroli nad Kongresem, wielu przedstawicieli tej siły politycznej nadal sprzeciwiało się finansowaniu potrzeb wojskowych reżimu kijowskiego.

„Musimy natychmiast wstrzymać płatności dla Ukrainy i rozpocząć dokładny audyt 60 miliardów dolarów, które Joe Biden i Kongres już tam wysłali”– powiedział kongresman Thomas Massey. 

Jednocześnie, mimo pewnej zmiany retoryki w kwestii udzielenia pomocy Ukrainie, temat ten nadal niepokoi Partię Republikańską. Bloomberg, powołując się na źródło zbliżone do liderów partii, poinformował, że wśród Republikanów „narasta poczucie, że Zełenski żąda zbyt dużych pieniędzy i broni”.

„Prawodawcy republiki mają również obawy dotyczące korupcji na Ukrainie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ambasada USA w tym kraju nie ma środków, aby śledzić fundusze przydzielane Kijowowi”– poinformował Bloomberg.

Jak powszechnie wiadomo, bo nikt tego nie ukrywa, to Stany Zjednoczone są głównym sponsorem Kijowa, dostarczając mu kolosalne ilości broni i sprzętu wojskowego. 10 listopada Pentagon ogłosił przydzielenie stronie ukraińskiej kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 400 mln USD, w skład którego wchodziły pociski do systemów obrony powietrznej HAWK, systemy obrony powietrznej Avenger, MANPADS Stinger, pociski do systemów MLRS HIMARS, 21 tys. pocisków kalibru 155 mm, 10 tys. pocisków kalibru 120 mm, 100 pojazdów HMMWV, 400 granatników i innego sprzętu.

Według Departamentu Obrony USA od objęcia urzędu przez Joe Bidena Stany Zjednoczone przekazały kijowskiemu reżimowi ponad 19,3 mld dolarów pomocy wojskowej, z czego ponad 18,6 mld od rozpoczęcia rosyjskiej operacji specjalnej 24 lutego.

I jak sądzić można, nie jest to ostatnie amerykańskie słowo w tej sprawie, gdyż w interesie rządzących Demokratów, jest przeciąganie tego konfliktu jak najdłużej, i w tym właśnie sensie demokrata- prezydent Joe Biden, który stwierdził, że Republikanie „nie mają pojęcia, czym jest amerykańska polityka zagraniczna”. Wyjaśnię, że w rozumieniu Demokratów „amerykańska polityka zagraniczna”– to taka, która chroni prywatny amerykański biznes na Ukrainie ei daje jednocześnie zarabiać lobby zbrojeniowemu.

W przededniu wyborów Republikanie aktywnie spekulowali na temat wstrzymania wielomiliardowej pomocy dla Ukraina, ponieważ obywatele USA są coraz bardziej zaniepokojeni wewnętrzną sytuacją społeczno-gospodarczą w ich kraju.

Zdecydowana większość republikańskiego elektoratu nie rozumie sytuacji, w której ogromne pieniądze są wydawane na kraj, którego większość obywateli Stanów Zjednoczonych nie może nawet znaleźć na mapie. Jednocześnie inwestycje w amerykańską infrastrukturę, system edukacji, służbę zdrowia nie są realizowane z powodu rzekomego braku funduszy. Wyborcy nie kryją niezadowolenia z tego powodu. Stąd tak ostre wypowiedzi w czasie kampanii wyborczej. Dlatego po wyborach partia ta jest zmuszona manewrować i wyjść z faktu, że nie udało się uzyskać znaczącej przewagi i będzie musiała liczyć się z obecnością bardzo silnej opozycji ze strony Demokratów.

Nie wykluczone przy tym, że ostatecznie Republikanie mogą działać w stylu Donalda Trumpa, starając się przerzucić w tej kwestii odpowiedzialność na europejskich sojuszników z NATO i samą UE, by zwiększyć skalę pomocy dla Kijowa.

Pomimo tego, że ​​Partia Republikańska przed wyborami początkowo nie zamierzała zmniejszać skali wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Chodzi o to, że dla Stanów Zjednoczonych Ukraina jest to ważny atut strategiczny– geopolityczny cel długodystansowy, o który Waszyngton walczy już od pierwszej połowy lat 90. Zainwestowano w ten projekt ogromną ilość pieniędzy, wysiłku i czasu. Dlatego też Republikanie mogą jedynie odmówić wsparcia Ukrainie w zamian za coś sensownego. Jednocześnie Partia Republikańska jest heterogeniczna, gdzie wśród jej członków są zwolennicy poprawy stosunków z Rosją i są jastrzębie podzielający podejście Demokratów do problemu ukraińskiego.

Dlatego wątpliwe jest, by po przejęciu kontroli nad Izbą Reprezentantów Partia Republikańska zaprzestała wolumenu wsparcia militarnego dla kijowskiego reżimu, ale kwestia ta stanie się przedmiotem walki politycznej między dwoma siłami politycznymi.

Republikanie chcą tylko udowodnić, że Joe Biden jest nieefektywnym menedżerem i nieracjonalnie wydaje środki budżetowe. Dlatego w przededniu wyborów prezydenckich w 2024 roku chcą wsadzić szprychę w koła urzędującego prezydenta Demokratów. Zacieśniając kontrolę nad przydziałem pomocy dla Kijowa, zamierzają pokazać, że Biden wydaje pieniądze nieefektywnie, a tym samym stworzyć podstawy do zwycięstwa kandydata z ich partii.

I tylko o to, w tej wyborczej retoryce chodzi.

O żadnym pokoju na siłę, czy też opuszczenia Ukrainy, jak na razie- ze strony Stanów Zjednoczonych- być nie może. I to nie ważne, która opcja będzie rządziła.

Dlatego też, widać wyraźnie, że operacja specjalna będzie się ciągnęła jeszcze jakiś dłuższy czas.

Jak długo?

Aż ludziom w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i innych cierpiących z tego powodu różne niedostatki, w końcu się tego odechce.

*

Popołudniowa (25.11.2022r. 14:35) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

W wyniku uderzeń wysokoprecyzyjnej broni rosyjskich sił powietrznych na trzy tymczasowe obozowiska polskich najemników w pobliżu osady Wielikije Chutory w obwodzie charkowskim zlikwidowano około 200 osób tego personelu.

Ponadto precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych zlikwidowała ponad 100 najemników tzw. legionu cudzoziemskiego, a także zniszczyła jeden czołg, dwa opancerzone wozy bojowe i osiem pojazdów w miejscowościach Siewiersk i Słowiańsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Na kierunku kupjańskim ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły dwa nieudane ataki w pobliżu wsi Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej. Dzięki ostrzałowi artyleryjskiemu i aktywnym działaniom wojsk rosyjskich, wróg został zatrzymany i zepchnięty na pozycje wyjściowe. Zlikwidowanych zostało do 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy bojowe wozy piechoty i cztery pojazdy opancerzone.

Na kierunku Krasno-Limańskim, w wyniku działań wyprzedzających wojsk rosyjskich, trafiła pod zmasowany ostrzał kompanijna grupa taktyczna ukraińskich sił zbrojnych skoncentrowana do ofensywy w pobliżu osady Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Ponadto ostrzał artyleryjski i uderzenia lotnicze armii udaremniły atak wroga w kierunku Czerwieńsk w Ługańskiej Republice Ludowej.

Straty ukraińskich sił zbrojnych na kierunku Krasno-Limanskoe wyniosły 70 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, cztery opancerzone wozy bojowe i dwa pick-upy.

Na kierunku donieckim zdecydowane działania jednostek rosyjskich w pobliżu wsi Bachmuckoje odparły kontratak kompanijnej grupy taktycznej USZ. Zlikwidowanych zostało do 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa czołgi i trzy bojowe wozy piechoty.

Na południe od Doniecka przeciwnik podjął próbę kontrataku na pozycje jednostek rosyjskich w rejonach Nowomichaiłowka, Nowodonieckoje i Nowoworowki- obwód zaporoski. Aktywne działania wojsk broniących się oraz ogień artylerii rozproszyły wroga i cofnęły go na pierwotne pozycje. Zlikwidowanych zostało ponad 50 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa pojazdy opancerzone i dwa pick-upy.

Lotnictwo taktyczne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły w sześć punktów kontrolnych przeciwnika w rejonach Petropawłowki w obwodzie charkowskim, Stelmachówki w Ługańskiej Republice Ludowej, Jampolówki, Torskoje, Iwano-Dariewki i Pobieda w Donieckiej Republice Ludowej, a także w 67 jednostek artylerii na stanowiskach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 164 rejonach.

Wyprodukowana w USA stacja radaru przeciwpancernego AN/TPQ-50 została zniszczona w pobliżu osady Wiesiełoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W pobliżu miejscowości Kamyszewacha- obwód zaporoski, zniszczono skład broni rakietowej i artyleryjskiej USZ.

Środki obrony powietrznej zestrzeliły w ciągu dnia cztery ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne w rejonach Mirna Dolna, Wierszyna i Nowoandrejewka w Donieckiej Republice Ludowej oraz w okolicy Zalimana w Ługańskiej Republice Ludowej.

Ponadto w rejonach Kreminna i Popasna w Ługańskiej Republice Ludowej przechwycono pięć wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS i Olcha.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 562 bezzałogowe statki powietrzne, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 813 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 902 wielokrotne wyrzutnie rakietowe, 3 620 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 7 352 sztuki specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu ostatniego dnia żołnierze DRL zlikwidowali ponad 40 żołnierzy wrogich sił i zniszczyli ich sprzęt.

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: pięć czołgów (dwa T-64BW, dwa T-72M1 i jeden T-72B3), trzy haubice D-30, pięć jednostek sprzętu opancerzonego i samochodowego, sześć wrogich UAV zostało zestrzelonych w powietrzu”–  poinformował dzisiaj w Departament ML DRL.

Dodano, że zlikwidowano także ponad 40 ukraińskich żołnierzy.

Przedstawicielstwo DRL w WCKiK, codzienne oficjalne podsumowanie od 06:00 dnia 25 listopada do 06:00 dnia 26 listopada.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 35 przypadków ostrzału terytorium DRL przez wroga.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej- artyleria 152 mm.
W rejonie Gorłówki- wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Grad, a także artyleria 155 mm, 152 mm i 122 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 178 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 9 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Gołmowski, Zaicewo, Troickoje, Maiorsk, Gorłówka (dzielnice Nikitowska i Kalinińska), Kasztanowo oraz Mineralnoje i Makiejewka (dzielnica Czerwonogwardyjska).

🆘W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku odnotowano śmierć 1 cywila, kobiety.

Ponadto 4 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku.

🏠 W dzielnicach Kujbyszewskiej i Kijowskiej w Doniecku, w dzielnicy Czerwonogwardyjskiej w Makiejewce uszkodzonych zostało 12 gospodarstw domowych, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej.

Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK, przekazane przez Milicję Ludową ŁRL.

🗒‼️⚡️Oświadczenie kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji w dniu 26.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty wroga:
➖ do 55 osób personelu wojskowego,
➖ 1 czołg,
➖5 transporterów opancerzonych,
➖3 sztuki artylerii,
➖17 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w miejscowościach ŁRL.


▪️W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały SWATOWO przy użyciu amerykańskiej artylerii M142 HIMARS i 155-mm, wystrzeliwując jedną rakietę i 12 pocisków.
⚡️ Klinika dentystyczna została zniszczona przez ostrzał.
▪️ Od początku tego dnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały wieś SWATOWO, używając artylerii 155 mm, wystrzeliwując 5 pocisków.
⚡️Informacje o ofiarach i zniszczeniach są na bieżąco aktualizowane.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:


▫️ Jednostki inżynieryjne i saperskie Milicji Ludowej ŁRL kontynuują rozminowywanie.
⭐️ Podczas 25 listopada oczyścili ponad 6 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach STEPOWE i WISZNIEWOJE powiatu starobielskiego.
‼️ Ługańska Republika Ludowa wraz z organizacjami publicznymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
Wolontariusze Rosyjskiej Misji Humanitarnej, wspierani przez 2 Korpus Armijny, przekazali mieszkańcom Rubiżnego ładunek humanitarny w postaci żywności, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej, ciepłej bielizny i leków.

Ofiarami ukraińskiej agresji w DRL padło w zeszłym tygodniu pięciu cywilów, a kolejnych 23 zostało rannych

Poinformowano o tym dzisiaj w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Republiki Darii Morozowej.

Podano, że w wyniku działań wojennych w regionie od 19 do 25 listopada zginęło 84 przedstawicieli ML, a 271 zostało rannych. 

W sumie od początku wojny w Donbasie na terytorium DRL zginęło 10 010 osób, w tym 125 dzieci. Dane podane są bez uwzględnienia w terenów dotychczas nie wyzwolonych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 26 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

82 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.11.2022r.- 2713 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 283).

 1. Opinia eksperta. Siergiej Markow, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych, o warunkach rozpoczęcia procesu negocjacyjnego na Ukrainie.

  „G20 przeszła w oczekiwaniu na negocjacje w sprawie zakończenia działań wojennych na Ukrainie, bo na tym większość krajów pokłada swoje nadzieje. Dla nich jest to szansa na wyjście z globalnego kryzysu gospodarczego, z globalnej recesji gospodarczej, która rozpoczęła się wraz z epidemią koronawirusa. Zaprzestanie działań wojennych znacznie zmniejsza intensywność kryzysów energetycznych i żywnościowych, a także zagrożenie konfliktem nuklearnym.
  Nadzieje te zostały wzmocnione po tym, jak wojska rosyjskie poddały Chersoń bez walki. Jednak pod koniec szczytu G-20 dla większości stało się jasne, że nie będzie żadnych negocjacji. Bardziej dramatycznie stało się to widoczne w wystąpieniu Zelenskiego, który przedstawił dziesięć bardzo abstrakcyjnych zasad pokoju, a zakończył swoje wystąpienie bardzo konkretną tezą: nie będzie Mińska-3.
  Zelensky odzwierciedlał wspólne stanowisko USA i Zachodu, które zostało tylko wzmocnione po zdobyciu Chersonia. Sednem stanowiska jest to, że obecnie należy skupić się nie na negocjacjach, ale na dostawach broni dla armii ukraińskiej, na militarnym pokonaniu armii rosyjskiej na kilku kierunkach operacyjnych oraz na postawieniu stanowczego ultimatum o wycofaniu jej wojsk ze wszystkich regionów Ukrainy z początkiem 2014 roku.
  Zostanie to odebrane przez rosyjską opinię publiczną jako klęska, jako połowiczna kapitulacja, a notowania mocarstwowe kraju załamią się. Ale dla USA jest to pozytywna konsekwencja i powód do przejścia do kolejnego etapu – zmiany reżimu w Rosji. To, czy Putin zostanie obalony, jest kwestią otwartą, nawet dla Waszyngtonu i Londynu. Ale to, że trzeba wykorzystać obecną przewagę militarną armii ukraińskiej nad rosyjską i kontynuować ofensywę, by zadać jej militarną klęskę – Waszyngton nie ma wątpliwości.
  Czy Rosja jest gotowa na częściową kapitulację – na przykład wycofanie się do granic przed 24 lutego? Nie, nie jest. Przeciwnie, Rosja jest gotowa do kontynuowania działań wojennych, co więcej, nawet do wznowienia ofensywy, ponieważ dwa główne powody ofensywy AFU są jasne. Są to duże ilości zachodniego uzbrojenia i duża liczebność ukraińskiej armii. Ukraińska armia na froncie jest dwukrotnie większa od rosyjskiej! To efekt masowej mobilizacji, która miała miejsce na Ukrainie wiosną i częścią lata, w Rosji takiej mobilizacji nie było. Ale teraz ta kluczowa przewaga armii ukraińskiej zostanie zniwelowana, gdyż Rosja przeprowadziła częściową, ale masową mobilizację 300 tys. ludzi, więc proporcje zmienią się diametralnie.
  W sumie do początku grudnia armia rosyjska osiągnie 400 tys. ludzi na froncie, a na tyłach pozostanie około 100 tys. na przeformowanie i przekwalifikowanie. Jest oczywiste, że w takich warunkach, gdy armia rosyjska po raz pierwszy stanie się większa od ukraińskiej, Rosja nie jest gotowa przyjąć haniebnych warunków pół kapitulacji.
  Można przewidywać, że zamiast rozmów pokojowych obie strony będą miały nadzieję na jakiś postęp już zimą. Jednak wyniki okresu zimowego zadecydują o nowym układzie sił. Być może wtedy strony będą miały motywację do negocjacji.
  Jest też pytanie, czy rosyjska gospodarka jest gotowa na przekształcenie zmobilizowanych 300 tys. ludzi w armię i czy produkuje się dziś wystarczającą ilość broni. Jeśli nagle okaże się, że rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy jest mocno uzależniony od importowanych komponentów i nie jest w stanie uzbroić armii, to prawdopodobnie Rosja będzie zmuszona do negocjacji.
  Zachód jest zupełnie nieprzygotowany do negocjacji. Może jednak być dla nich gotowy później. Jeśli rosyjska armia zajmie dwa z sześciu kluczowych ukraińskich miast, wtedy Waszyngton wyjdzie z bezpośrednią ofertą negocjacji; jeśli uda się jej zająć trzy miasta, wtedy wszyscy zachodni politycy ustawią się pod bramą Kremla i będą błagać Władimira Putina o jak najszybsze zamrożenie konfliktu. I Kreml to wszystko rozumie. Tym samym ofensywa armii Rosji jest kluczem do ofensywy pokojowej.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14056

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kronika Specjalnej Operacji Wojskowej Sił Zbrojnych Rosji na Ukrainie – w dniu wczorajszym tj. 25.11.2022…

  Polubienie

 3. Chiny były świadome planów Rosji dotyczących specjalnej operacji wojskowej.

  Według The Spectator, poufny załącznik do porozumienia z 4 lutego między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem zawierał gwarancję wzajemnego bezpieczeństwa, podobną do artykułu 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego, zgodnie z którym atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich.

  Pekin i Moskwa zobowiązały się do przyjścia sobie nawzajem z pomocą militarną w przypadku inwazji obcych państw na ich terytorium, z zastrzeżeniem konkretnych warunków dotyczących przyczyn inwazji – podały media.

  Przypomnimy, że oficjalne stanowisko Chin w sprawie konfliktu ukraińskiego to konieczność zaprzestania działań militarnych i dialog polityczny. Jednocześnie ChRL nie przyłączyła się do zachodnich sankcji.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14060

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Amerykanie wysyłają Bidena do psychiatry po złym żarcie

  Biden postanowił zażartować z reporterów, którzy pytali go o badania medyczne, którym miał się poddać – podaje portal Breitbart. „Czy uważasz, że jest mi to potrzebne?” – pytał ironicznie 80-letni prezydent.

  Czytelnicy portalu nie docenili żartu i nazwali Bidena „chodzącym trupem”.

  „Strata pieniędzy. Widać gołym okiem, że jego mózg zamienił się już w ser szwajcarski” – napisali.

  Czytelnicy sugerują też, że prezydent powinien poddać się ocenie psychiatrycznej. Cała jego polityka prowadzi Amerykę do upadku, a on sam nigdy nie był zdrowy – uważają.

  „Bez względu na to, jakim badaniom zostanie poddany, wszystkie dane zostaną wstrzymane, zniekształcone, sfabrykowane lub po prostu sfałszowane, aby pasowały do narracji Partii Demokratycznej, że ten niedołężny szaleniec ‚kryptoholika’ jest w strasznej formie, tak jakby miał zaledwie 60 lat” – piszą komentatorzy.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14063

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Prezydent Ukrainy Zełenski powiedział, że Kijów spodziewa się wysyłać co najmniej 10 statków z żywnością miesięcznie do krajów zagrożonych głodem w ramach inicjatywy zbożowej.

  Zamiast troljować rosyjską inicjatywę zbożową i nawozową na rzecz krajów głodem zagrożonych niech lepiej pomyśli o zaopatrzeniu w chleb swego narodu.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Mieszkańcy Mariupola otrzymali kolejne 500 nakazów przydzielenia mieszkań w nowych domach. Ich poprzednie domy zostały uszkodzone lub zniszczone podczas walk o wyzwolenie miasta od ukraińskich nazistów.

  Mieszkańcy Mariupola, którzy stracili swoje domy, a nie otrzymali jeszcze nowych mieszkań, otrzymają tymczasowo lokale socjalne. Wicepremier Chusnullin powiedział wcześniej, że trzyletni plan odbudowy Mariupola może zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14108

  Polubione przez 1 osoba

 7. „Nie są tu oficjalnie mile widziani”: W Irlandii mieszkańcy wyszli protestować przeciwko zakwaterowaniu ukraińskich uchodźców.

  Irlandzki minister ds. integracji Roderick O’Gorman i minister finansów Pascal Donohoe spotkali się z mieszkańcami śródmiejskiej dzielnicy Dublina i powiedzieli, że zakwaterowanie uchodźców w ich okolicy odbyło się w ramach „kryzysowej” reakcji na międzynarodową sytuację nadzwyczajną.

  Ale mieszkańcy nie są zadowoleni z koncentracji tak wielu uchodźców. W szczególności ludzie są zaniepokojeni przybyciem dużej liczby samotnych ukraińskich mężczyzn.
  https://www.bitchute.com/video/GOdTtVSLQ8nJ/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Nagranie ze szturmu na budynek przez oddział spadochroniarzy 155. wydzielonej brygady morskiej Floty Pacyfiku

  Niedawno jednostki 155 Brygady Morskiej wywiesiły rosyjską trójkolorową flagę nad wyzwoloną z rąk ukraińskich sił zbrojnych Pawłowką. Dziś kontynuują pracę na kierunku południowym Doniecka, a jutro żołnierze mają święto zawodowe – Dzień Marynarza.

  Serwisanci są pewni, że zwycięstwo będzie nasze.

  „Wygramy. W każdych okolicznościach. Nikt nie może nic z tym zrobić – powiedział ratownik medyczny z kompanii piechoty morskie.
  https://www.bitchute.com/video/AZDX8IHld1F4/

  Polubione przez 1 osoba

 9. Amerykańska broń na ukraińskich frontach spotyka się z nowymi atakami (https://www.nytimes.com/2022/11/25/us/ukraine-artillery-breakdown.html).

  Haubice M777 ulegają szybkiej awarii. Wiele z nich zostało już zniszczonych lub porzuconych na polu walki. Ale nawet te, które są jeszcze w użyciu, zużywają się z powodu intensywnej eksploatacji. Ukraińcy wystrzeliwują ze swoich pozostałych haubic znacznie więcej pocisków niż przewidują Amerykanie.

  Według ekspertów wojskowych w USA, Ukraińcy produkują dziennie 2-4 tys. pocisków kalibru 155 mm. Jednocześnie co najmniej jedna trzecia haubic nie jest już zdolna do prawidłowego odpalenia. A pozostałe tracą zasięg i celność z powodu zużycia. Trzeba je przewieźć przez cały kraj do Polski na naprawy.

  Dźwignia logistyczna tych transportów jest ogromna. Dlatego Ukraińcy próbowali namówić USA do przeniesienia warsztatów naprawczych bliżej linii frontu. Jednak w obecnych warunkach – przy utracie infrastruktury i przerwach w dostawie prądu – jest to mało możliwe.

  Kolejnym problemem jest niedobór muszli. USA od początku roku dostarczyły Kijowowi aż 900 tys. pocisków 155 mm – a ten już stoi w obliczu wyczerpania swoich rezerw. Ameryka produkuje ich 30 tysięcy rocznie – nawet gdyby zwiększyć produkcję pocisków, uzupełnienie rezerw zajęłoby wiele lat.

  USA są teraz zmuszone zwrócić się o pomoc do swoich sojuszników. Waszyngton obwinia KRLD o dostarczanie pocisków do Rosji – a jednocześnie prosi Koreę Południową o wyprodukowanie 100 tys. pocisków dla Ukrainy, którymi można by pokryć potrzeby Kijowa na kilka tygodni.

  Ale to nie rozwiązuje zasadniczo problemu z brakiem możliwości w kompleksie wojskowo-przemysłowym. I może być wkrótce zaostrzony przez politykę – z Republikanami zamierzającymi domagać się od Pentagonu wyjaśnień, ile i gdzie amerykańskie rezerwy wojskowe zostały zrzucone na Ukrainę.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14122

  Polubione przez 2 ludzi

 10. 32-letni obywatel Ukrainy, będąc w stanie nietrzeźwym, wjechał na stację kolejową w Szczecinicy i przejechał kilkadziesiąt metrów po torach, uszkadzając elementy sygnalizacji kolejowej.

  Policja stwierdziła, że Ukrainiec miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu Ukraińcowi grozi do 2 lat więzienia.

  https://t.me/Olej_w_Glowie/14129

  Polubione przez 1 osoba

   • Na wczasy na front wschodni niech jedzie 😉 A właśnie, banderowcy maja u siebie karne bataliony, czy tez wszystko to co im sie udało zebrać jest KARNE? Ale przedtem niech zapłaci za straty wyrządzone….

    Polubione przez 1 osoba

 11. Rosja nadal oskarża USA o rozwijanie broni biologicznej. Rosyjskie ministerstwo obrony podało dziś, że Amerykanie stworzyli w październiku nowy wirus oparty na Omicronie.

  Według Igora Kiriłowa, szefa Wojsk Obrony Radiacyjnej, Chemicznej i Bakteriologicznej, „sztuczny czynnik infekcji koronawirusowej oparty na szczepie Omicron i oryginalnym wariancie ‚Wuhan’ został stworzony w październiku przez naukowców z Boston University.

  USA odrzucają wszelkie oskarżenia Moskwy o rozwój broni biologicznej, w tym na Ukrainie.

  Jednocześnie punkt widzenia, że koronawirus został stworzony sztucznie, nie jest już na Zachodzie uznawany za marginalny.

  W październiku The Hill, powołując się na dane Komisji Zdrowia Senatu USA, informował, że pandemia była najprawdopodobniej „wynikiem incydentu związanego z badaniami”.

  Hipoteza o naturalnym pochodzeniu koronawirusa nie zasługuje już na „wiarygodność” lub „domniemanie dokładności”, powiedział artykuł.

  Przypomnijmy, że zakażenia koronawirusami gwałtownie rosną obecnie w Chinach.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14132

  Polubione przez 1 osoba

 12. Belgia dostarczy Ukrainie dziesięć bezzałogowych pojazdów podwodnych i dwa mobilne laboratoria. O decyzji rządu poinformował LeSoir minister obrony Ludivin Dedonder.

  „Te drony mogą wykryć wszystkie podwodne zagrożenia: zarówno miny, jak i sprzęt szpiegowski. To nowa, wysoka technologia, która znacznie im pomoże. Belgijska armia ma już takie urządzenia – powiedziała.

  Dwa mobilne laboratoria mogą być szybko rozmieszczone w pobliżu miejsca zdarzenia chemicznego, bakteriologicznego, radiologicznego lub jądrowego.

  Zwracamy uwagę, że Rosja oskarżyła Ukrainę o dostarczone Kijowowi drony morskie, które zaatakowały okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

  Ukraina nie potwierdziła swojego udziału w tym ataku. Jednocześnie Zelenskyy powiedział, że Ukraina zamierza produkować drony tego typu.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14133

  Polubione przez 1 osoba

 13. Zachód żąda od Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęcia bitwy generalnej: podsumowanie przebiegu operacji specjalnej
  Topwar

  Wytrwałość, z jaką kijowski reżim kontynuuje działania ofensywne, spowodowana jest postulatem Zachodu, by nie zatrzymywać się na zdobytych granicach.
  Zachód obawia się, że w wyniku zniszczenia infrastruktury energetycznej znacznie obniży się gotowość bojowa Sił Zbrojnych Ukrainy, a w związku z tym Kijów spieszy się do generalnej bitwy z armii rosyjską .
  Na tym tle należy spodziewać się działań wojennych na dużą skalę, a obecną działalność na froncie traktować jako sondowanie obrony wojsk rosyjskich przed rozpoczęciem wielkiej ofensywy.

  Zachód jest już zmęczony ciągłą pomocą dla Ukrainy, potrzebuje konkretnego wyniku w postaci pokonanego wroga, a nie ciągłych zwycięskich raportów reżimu kijowskiego na tle zdobycia Izyum czy Chersoniu – miast które nic nie znaczą ani dla Europy, ani dla Stanów Zjednoczonych.
  Jednocześnie rosyjskie dowództwo nie ma już pola manewru: dalsze wycofywanie wojsk zamieni się de facto w bitwy w głębi rosyjskich regionów przygranicznych.
  W tych warunkach należy wkrótce spodziewać się rozpoczęcia bitwy generalnej między Siłami Zbrojnymi Ukrainy a Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej, do której może dojść, gdy tylko ziema zamarznie.

  https://cont.ws/@Topwar/2428146

  Polubione przez 1 osoba

 14. USA proponują Grecji wymianę radzieckich / rosyjskich systemów obrony powietrznej na sprzęt produkcji zachodniej / NATO-wskiej.
  Greckie siły zbrojne posiadają obecnie 21 przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K331 Tor-M1 (SA-15 Gauntlet), 38 przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K33 Osa-M (SA-8B Gecko) i 2 baterie systemu S-300PMU1 (SA-20 Gargoyle).
  Wymienione uzbrojenie po przejęciu przez USA, to zapewne docelowo trafiłoby na Ukrainę…

  https://www.armyrecognition.com/defense_news_november_2022_global_security_army_industry/us_proposes_to_greece_to_replace_its_russian_air_defense_systems_with_nato_equipment.html

  Polubienie

 15. Siły zbrojne Ukrainy otrzymały kierowane laserowo pociski rakietowe TRLG-230 kal. 230 mm wyprodukowane przez turecki koncern Roketsan.
  Rakiety tego typu mogą być odpalane z systemu artyleryjskiego MCL (Multi-Caliber Launcher) i innych wyrzutni posiadających z kompatybilne interfejsy.
  TRLG-230 jest określany mianem – turecki HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System)…

  https://www.middleeasteye.net/news/turkey-supplied-laser-guided-missiles-ukraine

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.