Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.11.2022r.- 2714 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 284).


„Niemy krzyk”– dzień 908.

Koncern „Ukroboronprom” planuje rozwijać i produkować broń ciężką we współpracy z krajami NATO.

Poinformowało o tym biuro prasowe państwowej spółki. W oświadczeniu wyjaśniono, że państwami partnerskimi są Polska, Czechy, Francja i Dania. Taka współpraca wynika z tego, że Zachód od lat usiłuje zintegrować Ukrainę ze swoim systemem obronnym, w tym w obszarze produkcji zbrojeniowej. Jednak obecnie wkład samej Ukrainy w takie wspólne przedsięwzięcia jest niezwykle skromne, ponieważ kraj ten utracił swój potencjał militarno-przemysłowy w ciągu ostatnich dziesięcioleci, czyli od czasu uzyskania suwerenności.

Koncern „Ukroboronprom” zamierza zaangażować się w produkcję broni ciężkiej wraz z sześcioma państwami członkowskimi NATO, ale to te kraje będą finansować ten projekt. Zaś z owoców programu korzyść odniesie wyłącznie Kijów.

„Ukraina integruje się z kompleksem wojskowo-przemysłowym NATO. Ukroboronprom będzie wspólnie produkować i rozwijać ciężką broń i sprzęt wojskowy z co najmniej sześcioma państwami członkowskimi sojuszu”– napisano w komunikacie firmy.

Wyjaśniono, że do tych państw należą Polska, Czechy, Francja i Dania. Wraz z nimi „Ukroboronprom” rzekomo tworzy „wspólne przedsiębiorstwa obronne” i linie do produkcji amunicji w cyklu zamkniętym, produkuje „pojazdy opancerzone i wielorakietowe systemy rakietowe”, a także opracowuje nową, zaawansowaną technologicznie broń.

„Wykorzystujemy do tego zarówno istniejące przepustowości, jak i nowo budowane w bezpiecznych miejscach”– ogłoszono w komunikacie. Czyli jeszcze jakieś „bezpieczne miejsca” tam są. Ciekawe jak długo jeszcze?

Ponadto koncern zapowiedział uruchomienie produkcji amunicji 122 i 152 mm oraz pocisków moździerzowych 120 mm. Ich produkcja rzekomo od ponad miesiąca jest rozproszona na różnych miejscach, w tym na terytorium krajów partnerskich Kijowa. W ten sposób „Ukroboronprom” ma nadzieję na zmniejszenie „zależności ukraińskiej artylerii od dostaw z zagranicy, gdzie stopniowo wysychają zapasy pocisków i min kalibru radzieckiego”. Tak więc, tam nie mogą wyprodukować, choć mają do tego warunki i pieniądze, ale na Ukrainie, która tych warunków nie posiada, produkcja ma iść pełną parą. Dziwne!

Przypomnę, że we wrześniu „Ukroboronprom” ogłosił rozpoczęcie budowy zakładu produkcji amunicji w kraju. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu, pomaga im w tym jedno z państw NATO, według którego standardów „będzie produkowana amunicja”.

„Ukroboronprom” zaznaczył, że jest to „już drugie przedsiębiorstwo obronne, w sprawie budowy którego osiągnięto międzynarodowe porozumienia”.

Gdzie dokładnie powstaje zakład i we współpracy z jakim krajem koncern nie sprecyzował. Chociaż można przypuszczać, że chodzi tu o zachodniego sąsiada tej krainy.

Następnie niedawno, bo w listopadzie „Ukroboronprom” poinformował o zawarciu umowy z Czechami o utworzeniu klastra w dziedzinie przemysłu obronnego, który będzie zajmował się produkcją sprzętu wojskowego. Ponadto do jego zadań należeć będzie zwiększenie produkcji amunicji różnych kalibrów oraz rozwój centrów serwisowych zajmujących się konserwacją i naprawą broni.

Na bazie tego klastra Kijów ma nadzieję także na współpracę w zakresie najnowszych technologii oraz tworzenie wspólnych ośrodków badawczych. Do realizacji tych planów mają być zaangażowane zarówno ukraińskie, jak i czeskie przedsiębiorstwa obronne.

Precyzuje się, że umowa o utworzeniu klastra została podpisana zgodnie z ustaleniami, do których doszli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Czech Petr Fiala na spotkaniu w Kijowie 31 października. 

Warto zauważyć, że Ukraina próbowała nawiązać współpracę w dziedzinie obronności z państwami zachodnimi jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji specjalnej w obronie Donbasu. Jedną z ostatnich takich inicjatyw było podpisanie przez „Ukroboronprom” we wrześniu 2021 r. umowy z kilkoma amerykańskimi firmami zbrojeniowymi na realizację wspólnych projektów o wartości 2,5 mld dol.

Wśród tych firm wymieniony był Lockheed Martin. Ponadto podpisano porozumienie z Global Ordnance oraz Day & Zimmermann Lone Star LLC w sprawie rozwoju projektów modernizacji starych i tworzenia nowych zakładów produkcyjnych na Ukrainie z udziałem kapitału zagranicznego. Tym sposobem pomoc amerykańską wraca do firm z USA.

Na początku lutego 2022 roku, po spotkaniu prezydentów Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, podpisano porozumienie między „Ukroboronpromem” a Pałacem Elizejskim o współpracy w reformowaniu kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy.

Ponadto Kijów planuje budowę na Ukrainie zakładu produkcji dronów Bayraktar we współpracy z turecką firmą Baykar Makina. W tym celu 19 lipca 2022 r. Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła projekt ustawy o ratyfikacji umowy z Turcją o współpracy w dziedzinie zaawansowanych technologii, lotnictwa i kosmosu.

Jak poinformował w sierpniu ambasador Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar, właściciel Baykar Makina utworzył nową spółkę w ukraińskiej jurysdykcji, która już nabyła działkę pod fabrykę. Według dyplomaty produkowane przez zakład drony również będą wykorzystywać ukraińskie komponenty. 

Pod koniec października szef Baykar Makina Haluk Bayraktar powiedział, że etap projektowania zakładu został zakończony, a jego budowa powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Pomysł budowy fabryk Baykara na Ukrainie skomentował rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, który stwierdziła, że budowa przedsiębiorstw do produkcji tureckich dronów Bayraktar TB2 „podpada pod temat demilitaryzacji” Ukrainy.

„To tylko przedłuży cierpienia Ukraińców, ale nie pomoże uniknąć tego, co jest celem operacji specjalnej”– powiedział Pieskow.

Drony Bayraktar, jako ukraińska wersja „wunderwaffe”, były już od kilku szeroko reklamowane na Ukrainie i przedstawiane w lokalnych mediach jako kluczowa broń w walce z Rosją. Jednak reputacja tych UAV została zachwiana po tym, jak szef Związku Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy Sergiej Paszyński podczas rozmowy z kawalarzami Lexusem i Wowanem [1] otwarcie skrytykował ich walory bojowe.

„W Bayraktarze jest więcej PR i korupcji niż użycia bojowego”– powiedział Paszyński rosyjskim żartownisiom, którzy przedstawili się jako były ambasador USA w Rosji Michael McFaul.

Paszyński dodał, że ta broń nie jest samowystarczalna i nie może działać samodzielnie, ponieważ łatwo ją zestrzelić „potężnym systemem obrony powietrznej”. 

Zachód od wielu już lat stara się zintegrować Ukrainę ze swoim systemem obronnym, w tym kompleksem wojskowo-przemysłowym.

Próby połączenia ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego z Zachodem nie są przypadkowe. Jest to część ogólnego planu odseparowania Ukrainy od Rosji. Ale praktyczne wyniki w dziedzinie ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego nie przyniosły jak dotąd oszołamiających sukcesów. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy, jest przede wszystkim wszechogarniająca korupcja.

W tym kontekście, ​​to nie pierwszy raz, kiedy „Ukroboronprom” informuje o nowych umowach z zagranicznymi partnerami, ale pytanie, które z nich faktycznie zostaną wdrożone i w praktyce co przyniosą. Czy może kolejne rodzaje broni, które „orki” zniszczą w tydzień?

W narracji propagandowej perspektywy są bardzo duże. Jednak, jak to często bywa, zwłaszcza w przypadku Ukrainy, w praktyce wdrażanie zawsze pozostaje daleko w tyle. Głównym problemem jest bezprecedesowy poziom korupcji na Ukrainie, który niszczy wszystkie najciekawsze i najbardziej zaawansowane projekty.

Ponadto Ukraina nie ma wystarczających środków na równorzędną współpracę z zachodnimi koncernami obronnymi. A więc, co tylko może ofiarować, dobrą wolę współpracy?

Oczywiście jest, że Ukraina nie ma ani siły, ani środków, aby rozwijać własny kompleks wojskowo-przemysłowy. W konsekwencji ukraiński kompleks militarno-przemysłowy będzie dodatkiem. 

Ale czyim? 

Amerykanie nie wykazują większego zainteresowania ani odbudową ukraińskich przedsiębiorstw, ani też tworzeniem nowych. Ale dla części europejskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, pogrążonego w recesji, współpraca z Ukrainą może przynieść pewne korzyści.

Z tym że ​​wkład Kijowa w takie joint venture ukraińskich i zachodnich firm będzie niezwykle znikomy.

Ukraina miała potężny kompleks militarno-przemysłowy w czasie sprzed rozpadu ZSRR, ale teraz pozostało z niego bardzo znikoma część, ponieważ wszystko to zostało roztrwonione, zniszczone i sprzedane. Nie można mówić o pełnej współpracy zachodnich firm z ukraińskim przemysłem obronnym. Dlatego też wypowiedzi „Ukroboronpromu” są tylko kolejnym plany stworzenia zagranicznych przedsiębiorstw produkujących broń dla Ukrainy. Ale będzie minimalna liczba właściwych ukraińskich opracowań i technologii, jeśli w ogóle takie jeszcze istnieją.Dlatego też, można się zastanowić, na ile taka inicjatywa jest realna?

Przede wszystkim budzi poważne wątpliwości kwestia wykonalność planów zagranicznych firm budowy zakładów produkcyjnych na Ukrainie w kontekście trwających działań wojennych.

Każda firma, która zamierza zainwestować znaczne środki, poważnie kalkuluje wszystkie rodzaje ryzyka. Ryzyko militarne jest najważniejsze przy zawieraniu kontraktów. Na Ukrainie ryzyko, że to przedsiębiorstwo zostanie zniszczone, zanim jeszcze zacznie działać, jest zbyt duże, by coś tam naprawdę zbudować. Jeszcze jakieś niewielkie warsztaty, czy też produkcję można zorganizować, ale są one również zostaną po pewnym czasie namierzone i zniszczone. Dlatego teraz cała nadzieja Ukrainy polega wyłącznie na pomocy Zachodu.

Na przykład w wypowiedziach o powstaniu na Ukrainie np. zakładów do produkcji dronów Bayraktar więcej jest PR niż rzeczywistych intencji i realnych możliwości.

W tym kontekście już sama wiadomość, że Ukraina stworzy produkcję Bayraktarów, jest potężną reklamą dla tych UAV. Ale jeśli chodzi o prawdziwe inwestycje w przemysł zbrojny, to moim zdaniem tylko mało odpowiedzialne podmioty stworzą coś teraz na terytorium Ukrainy, ponieważ wszystkie koszty zostaną zmarnowane- produkcja zostanie zniszczona. Obecnie na Ukrainie nie ma bezpiecznych miejsc, w których mogłoby się znajdować przedsiębiorstwo wojskowo-przemysłowe, ponieważ rosyjskie pociski skutecznie i z pełną precyzją uderzają w cele strategiczne.

Produkcja zaś w innych krajach też jest pomysłem rodem z science fiction, bo czyż można ją w jakiś cudowny- niewidoczny sposób dostarczyć na front?

[1]. https://zbiam.pl/ukrainski-polityk-przyznaje-mielismy-duzo-bayraktarow-ale-postracali-je-wszystkie-w-pierwszym-tygodniu/,

*

Popołudniowa (26.11.2022r. 14:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Próba ataku przeciwnika w kierunku miejscowości NOWOSIEŁOWSKIE w Ługańskiej Republice Ludowej została udaremniona w wyniku ostrzału artyleryjskiego i ciężkiego ognia z miotaczy ognia na rejony koncentracji USZ w kierunku Kupjańska.

Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono jeden pojazd opancerzony i trzy pick-upy.

Na kierunku Krasno-Limańskim przeciwnik przy pomocy dwóch kompanijnych grup taktycznych bezskutecznie próbował zaatakować oddziały wojsk rosyjskich w kierunku osiedli KOŁOMICZICHA i PŁOSZCZANKA w Ługańskiej Republiki Ludowej.

W wyniku ostrzału artyleryjskiego oddziały USZ zostały zatrzymane i zepchnięte na pozycje wyjściowe.

Przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 40 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, trzech bojowych wozów piechoty i dwóch pojazdów.

Na kierunku donieckim zdecydowane działania wojsk rosyjskich odparły kontrataki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Biełogorowki, Jakowlewki i Kleszczewki.

Zlikwidowanych zostało do 70 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy czołgi i dwa opancerzone wozy bojowe.

Na południe od Doniecka przeciwnik próbował odzyskać utracone tereny w osadach Nowomichajłowka i Nikolskoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Uderzenia artyleryjskie i grupy szturmowe odepchnęły ukraińskie siły zbrojne na pozycje wyjściowe.

Ponadto odparto próbę ataku wojsk ukraińskich na pozycje rosyjskie w okolicach Wremiewki.

Na tym kierunku zginęło i zostało rannych do 40 ukraińskich mundurowych. Zniszczony został jeden czołg, dwa bojowe wozy piechoty i pięć pickupów.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły w pięć stanowisk dowodzenia sił zbrojnych Ukrainy w rejonach osady Czugajew- obwód charkowski, SIEWIERSK, Kramatorsk, Jampol i REDKODUB w Donieckiej Republice Ludowej, tymczasowy punkt rozmieszczenia formacji nacjonalistycznej w pobliżu osady JELENNOSTANÓWKA obwodu zaporoskiego, a także 56 jednostek artylerii na stanowiskach strzeleckich, życie ludzkie i sprzęt wojskowy w 158 rejonach.

Skład amunicji systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS został zniszczony w pobliżu wsi Kuszugum- obwód zaporoski.

Dwa ukraińskie systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad na stanowisku ogniowym w pobliżu osady Lipcy w obwodzie charkowskim zostały trafione podczas operacji przeciwbateryjnej.

Siły obrony powietrznej zestrzeliły trzy bezzałogowe statki powietrzne w pobliżu wsi CZERWONY CZABAN- obwód chersoński.

Ponadto w pobliżu wsi Mirne w obwodzie chersońskim przechwycono cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 565 bezzałogowych statków powietrznych, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 825 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 904 wielokrotne wyrzutnie rakietowe, 3 620 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 7 362 sztuki specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu ostatniego dnia żołnierze DRL zniszczyli czołgi, UAV i inny sprzęt wroga. 

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: dwa czołgi (T-72M1), osiem pojazdów opancerzonych i samochodowych, trzy wrogie UAV zostały zestrzelone w powietrzu”– poinformowano dzisiaj w Departamencie Milicji Ludowej.

Podano również, że dziennie likwidowano ponad 40 osób ukraińskiego personelu wojskowego.

Codzienne oficjalne podsumowanie przedstawicielstwa DRL w WCKiK za okres od 06:00 26 listopada do 06:00 27 listopada.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo zgłosiło 24 przypadki ostrzału terytorium republiki przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
W rejonie Gorłówki- artyleria 155 i 152 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 97 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Doniecka (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Gołmowski, Gorłówka, Troickoje, Mineralnoje oraz Kasztanowoje i Jasinowata.

🆘W ciągu minionej doby odnotowano śmierć 2 cywilów w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralno-Gorodskiej w Gorłówce.

Ponadto, 2 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicach Kirowskiej i Kijowskiej w Doniecku.

🏠 Uszkodzonych zostało 18 gospodarstw domowych w dzielnicach Kirowskiej, Kujbyszewskiej i Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicach Kalinina i Nikitowskiej w Gorłówce, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.


Przekazane przez przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.


🗒‼️⚡️ Oświadczenie kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL o sytuacji w dniu 27.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej LNR przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty po stronie wroga:
➖ zlikwidowano do 85 osób,
➖3 czołgi,
➖6 transportery opancerzone,
➖2 sztuki artylerii,
➖1 bezzałogowy statek powietrzny,
➖20 pojazdy specjalistyczne.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w miejscowościach ŁRL.


▪️W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały Swatowo i Niżną Duwankę z artylerii 155-mm, wystrzeliwując sześć pocisków.


⚡️ W wyniku ostrzału:


➖ w miejscowości Swatowo została ranna kobieta urodzona w 1953 roku, uszkodzonych zostało 16 domów mieszkalnych, 7 budynków gospodarczych, sklep Sunduczok, gazociąg i linia przesyłowa prądu;
➖ W Niżnej Duwance ranny został mężczyzna urodzony w 1986 roku, zniszczony został jeden dom mieszkalny.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:


▫️ Jednostki saperskie i inżynieryjne Ługańskiej Milicji Ludowej kontynuują rozminowywanie terenu.


❗️ W ciągu 26 listopada oczyścili ponad 8 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach Gorodiszcze i Krajdijanoje powiatu starobielskiego.


⭐️ Ługańska Republika Ludowa wraz z organizacjami publicznymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
Wolontariusze Rosyjskiej Misji Humanitarnej, przy wsparciu 2 Korpusu Armijnego , dostarczyli pomoc humanitarną mieszkańcom osiedli Niżne i Oriechowo.
Ponadto, w ramach projektu „Wszystko dla zwycięstwa!”, wolontariusze Frontu Ludowego i Siergiej Dowgaluk, zastępca przewodniczącego rządu obwodu irkuckiego, dostarczyli pomoc humanitarną dla zmobilizowanego personelu wojskowego z Irkucka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

70 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.11.2022r.- 2714 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 284).

 1. Film dokumentalny o wojnie snajperów. Znany nam tu wszystkich Deian Bericz walczący po stronie DRL jest tu główną postacią. To jeszcze sprzed Operacji Specjalnej Z

  Najnowszy wpis francuskiego wolontariusz Erwana Castela odnośni zbrodni ukraińskich na rosyjskich jeńcach:
  https://alawata-rebellion.blogspot.com/?zx=6e821a42b67fc266

  Dwie publikacje odnośnie przyznania przez prezydenta Rosji o błędzie z 2014 roku w sprawie Donbasu. Jedna od byłego doradcy zamordowanego szefa DRL Aleksandra Zacharczenki:
  https://www.politnavigator.net/kazakov-priznanie-oshibki-putinym-trevozhnyjj-signal-dlya-surkova-i-zurabova.html
  oraz donieckiej dziennikarki Jewgieniji Martynowej
  https://www.politnavigator.net/putin-priznal-oshibku-po-donbassu-pora-priznat-i-druguyu-gorkuyu-pravdu.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Wtedy Rosji zależało na pokojowej współpracy z UE, gdyż jej władze wierzyły jeszcze, że unijne „wartości i standardy” deklarowane przez UE, coś dla samej UE, znaczą. Sytuacja się zmieniła gdy Unia poparła rozwiązanie militarne. Skoro i USA/NATO i UE były za rozwiązaniem Rosja, też się na nie zdecydowała.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Witam ☕

  Na poranną prasówkę artykuł Rościsław Iszczenki.
  Iszczenko pisze niezwykle długie, obszerne artykuły.
  Starałem się go jak najbardziej streścić, zapodając same tezy a jak ktoś ciekaw dlaczego tak sądzi odsyłam do oryginału.

  Znaczenie ukraińskiego sadyzmu.
  Jak zamienić przewagę przeciwnika w jego słabość
  [ wybrane fragmenty ]

  W ostatnich dniach sieć drastycznie zwiększyła liczbę filmów rejestrujących zbrodnie ukraińskiej armii.
  Pojawiały się już wcześniej. Kpiny ukraińskich nazistów z jeńców wojennych, egzekucje, palenie żywcem rejestrowane były kamerami od pierwszych dni NWO. Co więcej, pierwsze tego typu filmy (wiszące, palące, egzekucje itp.) pojawiły się w Internecie już w 2014 roku. Wówczas ofiarami ukraińskich nazistów byli tzw. separatyści – ludzie, którzy nie zaakceptowali zamachu stanu i stawiali mu opór.

  Ale jest znacząca różnica.

  W 2014 roku oficjalna ukraińska propaganda upierała się, że wszystkie takie filmy są fałszywe, mające na celu skompromitowanie „błyskotliwych idei Majdanu”. W okresie luty-maj 2022 r., oprócz prób przedstawiania zbrodni wojennych Sił Zbrojnych Ukrainy, schwytanych osobiście przez ukraińskich żołnierzy, jako podróbek, władze ukraińskie również w przypadkach, w których nie można było zaprzeczyć faktowi zbrodni , powoływali się na „nadmiar sprawcy”, na to, że to pojedyncze przypadki, w niektórych przypadkach nawet obiecywali przeprowadzenie śledztwa (choć tego nie zrobili). Ponadto oficjalni przedstawiciele władz ukraińskich publicznie zaapelowali do swoich wojskowych z prośbą o nierejestrowanie zbrodni wojennych przed kamerami lub przynajmniej publikowanie ich w Internecie, tłumacząc, że w ten sposób podważają zaufanie i sympatię do Ukrainy na świecie.

  Teraz wszystko radykalnie się zmieniło. Rolki pojawiają się jeden po drugim. Rejestrowali egzekucje i tortury rosyjskiego personelu wojskowego, pozasądowe egzekucje i tortury ludności cywilnej oskarżonej o współpracę z władzami rosyjskimi (głównie „wina” polega na tym, że brali rosyjską pomoc humanitarną). Jednocześnie ostatni raz ukraińskie władze próbowały zaprzeczyć udziałowi Sił Zbrojnych Ukrainy w zbrodniach wojennych kilka miesięcy temu (na początku października), kiedy pojawił się film nazistowskiego Zhorina, na którym zarejestrowano wyniki egzekucji ludności cywilnej w Kupiańsku przez Ukraińców.

  Jednak już wtedy Gieraszczenko (doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy) publicznie oświadczył: „Ogłoszono polowanie na kolaborantów, a ich życia nie chroni prawo. Nasze służby specjalne ich niszczą, strzelając do nich jak do świń”.

  ❗ 💥 Mamy oczywiście do czynienia z nową strategią informacyjną ukraińskich władz. Najbardziej potworne zbrodnie reżimu nie są ukrywane, jak poprzednio, ale wręcz przeciwnie, są podkreślane.

  ❓ Jakie mogą być przyczyny takiej zmiany w polityce informacyjnej kijowskiego reżimu?

  Oczywiste jest, że okrucieństwa przed kamerą wywołają jedynie gniew i chęć zemsty na zabójcach. Co więcej, znęcanie się nad ludnością cywilną w obwodach charkowskim i chersońskim z pewnością nie może służyć jako czynnik demoralizujący dla krewnych rosyjskiego wojska.

  Przeciwnie, przekonuje, że kraj naprawdę walczy ze złem absolutnym, z piekielnym reżimem.

  🔶 Wydaje się zatem, że głównym zadaniem nowej strategii informacyjnej Ukrainy jest związanie krwią całego narodu, a przede wszystkim wojska.

  Ukraina na początku listopada, według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, bezpowrotnie straciła ponad siedemdziesiąt tysięcy personelu wojskowego. W przybliżeniu pokrywa się to z danymi amerykańskich ekspertów, którzy szacują łączne straty na froncie wschodnim na ponad sto tysięcy bezpowrotnych i ponad trzysta tysięcy łącznych strat Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińskich służb specjalnych i zagranicznych najemników walczących o Kijów reżim.

  Z danych o stratach Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że ​​nawet biorąc pod uwagę liczbę rannych, którzy wrócili do służby (a ich odsetek jest niski zarówno ze względu na charakter obrażeń, jak i fakt, że wielu wykorzystuje ranę, aby już nie wrócić do służby) ), Siły Zbrojne Ukrainy straciły około połowy pierwotnego składu osobowego i wyszkolonych rezerwistów z doświadczeniem bojowym.

  W ostatnich falach mobilizacji do armii zostaje werbowany kontyngent niskiej jakości i absolutnie pozbawiony motywacji. Są to osoby bez doświadczenia w działaniach wojennych, wielu nie pełniących w ogóle służby, wcześniej posiadających odroczenie ze służby z powodu choroby.

  Siły, jeśli nie wyszkolonych, to przynajmniej zmotywowanych bojowników, zostały wyczerpane przez reżim Zełenskiego. Kijowskie władze wciąż mają szansę na utrzymanie liczebności swoich jednostek bojowych na tym samym poziomie, ale jakość uzupełniania gwałtownie spadła. Ci, którzy chcieli walczyć do końca, zostali w dużej mierze wypędzeni, a ci, którzy pozostali, wolą dezercję i poddanie się. Nawet z sytuacji na linii frontu w Donbasie, gdzie po wielu miesiącach zaciętej obrony twierdze i ośrodki obronne wojsk ukraińskich nagle zaczęły upadać jedna po drugiej, widać wyraźnie, że opór Sił Zbrojnych Ukrainy znacznie osłabiony.

  Tymczasem Stany Zjednoczone postawiły Zełenskiemu zadanie powstrzymania zimowej ofensywy armii rosyjskiej, wykrwawiły Siły Zbrojne FR w walkach obronnych, a tym samym stworzyły przesłanki, by Moskwa bardziej podporządkowała się formatowi porozumienia pokojowego zaproponowanemu przez Stany Zjednoczone. Przypomnę, że Ameryka musi uwolnić ręce w Europie, aby walczyć z Chinami, ale w taki sposób, aby Rosja pozostała uwiązana na Zachodzie i nie mogła poważnie pomóc swojemu sojusznikowi.

  Aby wykonać zadanie postawione przez Stany Zjednoczone, konieczne jest zmuszenie istniejącego materiału niskiej jakości, który wszedł do Sił Zbrojnych Ukrainy jako uzupełnienie, walczyć do końca. Jak to zrobić?

  Myślę, że pomysł był amerykański (reżyserowanie to ich sprawa). Jednak to nie ma znaczenia. Filmy z okropnych masakr Sił Zbrojnych Ukrainy przeciwko ludności cywilnej i rosyjskiej armii, które zalały Internet, powinny i wywołają reakcję. Ukraińscy żołnierze będą znacznie mniej narażeni na wzięcie do niewoli. Rzeczywiście, w ogniu bitwy nikt nie rozgryzie (i nie rozgryzie), czy wojownik zastrzelił wroga, który już podniósł ręce, czy nadal stawia opór. Często jest to znane tylko samemu strzelcowi. Tak, a wróg, który osiadł w jakiejś piwnicy, może być długi i nużący, by zaoferować poddanie się, lub możesz po prostu rzucić granaty i iść dalej. A próba poddania się przez wrogiego żołnierza, który wcześniej wystrzelił całą swoją amunicję w naszą, może zostać „niezauważona”.

  I żadna władza, żadne nawoływania z niej nic tu nie zdziałają. Poczucie zemsty za poległych towarzyszy jest jedną z głównych sił napędowych i motywujących wojownika. Demonstracyjne zabijanie przez wroga ludności cywilnej i nieuzbrojonej (poddanej) powoduje naturalną brutalność.

  Tak więc nagła „otwartość” Ukrainy na zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przez Siły Zbrojne Ukrainy zawiera niezbyt subtelną, ale działającą kalkulację psychologiczną. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej będą znacznie mniej skłonne do brania do niewoli przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie wojsko zamieni się w końcu w tych samych nazistów, co ci sami „Azow” i inni przedstawiciele Batalionów Narodowych.

  🔸 Tym samym Kijów, pozbawia możliwości poddania się w ostatniej fali zmobilizowanych obywateli Ukrainy, którzy nie chcą i nie wiedzą jak walczyć.

  Znajdują się między dwoma pożarami: jeśli wycofasz się z pozycji, zostaniesz przez swoich nazistów z oddziałów zaporowych rozstrzelany, jeśli spróbujesz się poddać, istnieje duże ryzyko, że rosyjscy żołnierze, zbrutalizowani filmami zamieszczonymi w Internecie z torturami i egzekucjami swoich towarzyszy, „nie zauważą” twojej próby poddania się. Jedyną szansą na przeżycie jest wytrwanie do końca.

  💥 Trzeba uczciwie powiedzieć, że ten mechanizm zadziała.

  Bojownicy na froncie nie będą mieli ani czasu, ani siły, ani chęci dowiedzieć się, kto iw jakim stopniu jest nazistą, a kto w Siłach Zbrojnych Ukrainy został wczoraj przyłapany na tańcu we wsi.
  Mordowanie jeńców i ludności cywilnej przez Ukraińców, kpiny z nich nabrały charakteru masowego.

  ⚫ Ten w mundurze Sił Zbrojnych Ukrainy ryzykował będzie nie mniej (może więcej) niż pod koniec Wielkiej Wojny Ojczyźnianej ryzykował ten, kto nosił mundur SS (nieważne, czy był prostym żołnierzem, kucharzem). , kierowca, sygnalista lub oficer, służył w jednostce bojowej lub w Sonderkommando).

  Z mojego punktu widzenia jedynym sposobem, jeśli nie zapobieżenia (teraz nie da się temu zapobiec) ekscesom, w wyniku których ukraińskie wojsko drastycznie zmniejszy zdolność do kapitulacji, to zmniejszenie ich skutków, jest rozproszenie nad ich stanowiskami ulotek wyjaśniających, że w związku z masowymi zbrodniami popełnionymi przez Siły Zbrojne Ukrainy na ludności cywilnej i rosyjskim wojsku najbezpieczniejszym sposobem poddania się jest zbiorowe, za uprzednim porozumieniem.

  Kiedy cała jednostka się poddaje, tym bardziej poddaje się bez walki, prawie niemożliwe jest udawanie, że kapitulacja „nie została zauważona”.
  Tak, i goryczy, co dzieje się w ogniu bitwy, w takim momencie nie ma.
  Gwarancja przeżycia jest więc prawie stuprocentowa (chyba, że ​​ nazi Ukraińcy z oddziałów zaporowych ostrzelają z artylerii tych, którzy się poddają).

  Ponadto żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy należy tłumaczyć przy pomocy audycji radiowych i ulotek zrzucanych na ich stanowiska, że kontynuując opór, stają się współsprawcami zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu i są prześladowani eksterytorialnie.
  Każdy ukraiński żołnierz musi zrozumieć, że w każdej chwili może otrzymać rozkaz rozstrzelania cywilów lub jeńców wojennych.
  Jeśli odmówi, jego właśni naziści go zastrzelą, jeśli to zrobi, zostanie zbrodniarzem wojennym.

  Nie wiem, czy uda się w ten sposób przekonać Ukraińców do masowej kapitulacji, ale przynajmniej zaufanie dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy do podwładnych zostanie podważone.
  Ukraińcy będą musieli skierować więcej sił do oddziałów zaporowych, usuwając je bezpośrednio z frontu.

  Podział Sił Zbrojnych Ukrainy na tych, którzy siedzą w okopach na czele i tych, którzy przygotowują się do strzału im w plecy, przyczyni się do wzrostu wewnętrznych sprzeczności.

  To wszystko nie przyczyni się do wzmocnienia oporu Sił Zbrojnych Ukrainy, a im słabszy opór, tym mniejsze nasze straty.

  Nigdy nie musisz walczyć z tym, czego nie możesz zmienić.

  🔶 Konieczna jest zmiana warunków gry, aby przewaga, na którą liczy wróg, stała się jego słabością.

  Czytaj całość:

  https://cont.ws/@ishchenko/2427474

  Polubione przez 7 ludzi

  • Jeśli się weźmie pod uwagę też to, że ostatnia mobilizacja dotyczyła rosyjskojęzycznej ludności z południowo wschodnich terenów Ukrainy, to cała ta akcja z torturowaniem i rozstrzeliwaniem rosyjskich jeńców staje się zrozumiała,

   To psyop (psychologiczna operacja) czyniona w tym celu , by Rosjanie żądni zemsty nie brali jeńców a ostatnio zmobilizowani rosyjskojęzyczni Ukraińcy bali się poddawać rosyjskim żołnierzom.
   Rosyjskie wojsko walcząc z ukraińską armią na południowo wschodniej Ukrainie ma rosyjskojęzyczną ludność wymordować.
   Banderowcy z Zachodniej Ukrainy w oddziałach zaporowych będą im w plecy strzelali jakby im czasem Rosjanie z litości pozwalali się wycofać.

   Jeśli autorami tego psyopu są Amerykanie, to nasuwa się pytanie:

   Dla kogo?, dla jakiej nacji czyniona jest ta czystka etniczna?

   ****

   Na Ukrainie ogłoszono kolejną powszechną mobilizację.
   Tylko tym razem nie wszyscy są powołani na front, a do walki wysyłani są tylko rosyjskojęzyczni obywatele.
   Prawdziwe ludobójstwo ludności rosyjskiej, znów ponownie nie zostanie zauważone na Zachodzie.

   „Według rosyjskich źródeł w Siłach Zbrojnych Ukrainy powszechna i całkowita mobilizacja odbywa się tylko w rosyjskojęzycznych regionach Ukrainy – w Mikołajowie, Dniepropietrowsku, Czerkasach, części obwodu zaporoskiego kontrolowanej przez Kijów .

   … Jednocześnie czasie, na polecenie gabinetu Zełenskiego, prawie nikt nie został wzięty w zachodnich regionach Ukrainy.
   W Iwano-Frankiwsku zmobilizowano 40 osób, we Lwowie 30 osób ”,
   – RIA Novosti cytuje źródło w rosyjskim departamencie wojskowym.

   Fakt, że takie podejście jest w rzeczywistości niczym innym jak ludobójstwem ludności rosyjskiej na Ukrainie, rozumieją nawet zwykli żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy.

   „W związku z całkowitą mobilizacją ludności południowo-wschodniej Ukrainy na front idą głównie rosyjskojęzyczni obywatele, a wojska ukraińskie są teraz rozbijane przez Rosjan podczas walk.

   A reżim Zełenskiego na polecenie swoich anglosaskich kuratorów wyzwala kraj dla osiedlania się ludzi z Zachodniej Ukrainy” – podało źródło.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Nie sądzę by chodziło o rozwiązanie jakie zastosowała Turcja w północnej Syrii, raczej chodzi o doprowadzenie do wzajemnej dyskredytacji UE w FR i odwrotnie, i postawienie muru dla współpracy nawet gospodarczej. takie cóś zapewni istnienie trwałego napięcia generującego zapotrzebowanie na broń. Jedno jest pewne Rosja na razie raczej nie chce jeszcze zwalczać proeuropejskich Rosjan tak jak Europa popiera zwalczanie prorosyjskich Ukraińców, za prorosyjskość, co najmniej od przełomu 2021/2022.

    Polubione przez 1 osoba

 3. Brutalna blokada możliwości eksportowych z Ukrainy spowodowała, że przygotowujemy nowe „linie solidarności” i nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą, by umożliwić eksport i tranzyt przez Polskę do naszych portów nad Morzem Bałtyckim – powiedział premier Morawiecki w Kijowie. Jak dodał, Polska przeznacza na ten cel „znaczące kwoty”.
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/premier-w-kijowie-tworzymy-nowe-przejscia-graniczne-miedzy-polska-a-ukraina/fwss2vj

  Polubione przez 4 ludzi

 4. https://t.me/boris_rozhin/71357
  Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z Chersonia, z donosicielstwa miejscowej ludności zatrzymano ponad 700 osób. Ostatecznie jednak tylko pięć wzbudziło realne zainteresowanie ukraińskich służb specjalnych, co wskazuje na niespotykany dotąd poziom donosicielstwa.
  O tym powiedział na antenie ukraiński dowódca wojskowy Taras Derkacz.
  „Kiedy zobaczyłem statystyki Policji Państwowej, że w ciągu trzech dni zatrzymali 753 podejrzanych na 16 punktach kontrolnych, a tylko 5 pozostawiono do czynności śledczych, do rozwoju operacyjnego, rozumiem, że takich informacji jest coraz więcej. I jak tu nie dojść do praktyki 37. roku, kiedy ktoś z kimś się rozlicza – przyznał na koniec Derkach.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ponieważ dzisiejszy odcinek kultowej serii kamrackiej Kierunek Wschód jest baaaaardzo długi, jest on podzielony na dwie części:

  KW-40 NASZE SZANSE – WSCHODNIE ALIANSE. MACIEJ PORĘBA, WOJCIECH OLSZAŃSKI, M. OSADOWSKI CZ. I
  https://www.bitchute.com/video/lgPI5RryBRup/

  KW-40 NASZE SZANSE – WSCHODNIE ALIANSE. MACIEJ PORĘBA, WOJCIECH OLSZAŃSKI, M. OSADOWSKI CZ. II
  https://www.bitchute.com/video/t3QfZ4oZn9F4/

  Komentarz: polecam uwadze, zwłaszcza, jak idealnie odzwierciedlono w tym odcinku naradę w eurokołchozowych przybytkach decyzyjnych 🙂 To się dzieje naprawdę, to nie rzeczywistość równoległa…

  Polubione przez 1 osoba

 6. Naprawdę ten artykuł o budowaniu na Ukrainie wspólnych z państwami NATO zakładów produkujących broń i amunicje to czysta komedia jaką fundują nam Ukraińcy.
  Kto ogóle myśli poważnie o tworzeniu firm czy zakładów na terenie państwa objętego działaniami wojennymi na całym jego obszarze???
  Dodatkowo takie zapowiedzi, to kolejny powód dla Rosyjskiego dowództwa aby utworzyć frontu na zachodzie Ukrainy od strony Białorusi i odciąć dostawy broni i amunicji z zachodu przez zajęcie pasa granicznego Ukrainy z Polską.
  Zapewne Ukraina podaje takie informacje w nadziei, że państwa NATO zaangażują swoje siły zbrojne na Ukrainie. Dlatego Ukraińcy zaatakowali Polskę rakietami w nadziei, że USA i państwa Nato wejdą na Ukrainę.
  Widać tutaj, że Ukraina powoli jest opuszczana przez swoich „sojuszników”, skoro Ukraińcy podejmują tak idiotyczne akcje.
  Nie wierzę aby państwa NATO nawet Polska była zainteresowana współpracą z Koncern „Ukroboronprom”. Ten koncern nie ma już w zasadzie żadnego majątku ponieważ większość jego zakładów została zniszczona. To wszystko tylko zwykła propaganda i chciejstwo.
  Zachód przejrzał na oczy, widząc, że Ukraina generuje liczne koszty.

  Polubione przez 8 ludzi

  • „Kto ogóle myśli poważnie o tworzeniu firm czy zakładów na terenie państwa objętego działaniami wojennymi na całym jego obszarze???” – ci którzy nijak się nie liczą z rozdawnictwem i trwonieniem publicznych pieniędzy podatników. Masz przykład PISiorów i kretynów w UE, którzy na złość swoim obywatelom w imię rusofobii zafundowali niebotyczną inflację i problem dostępnością i cenami paliw oskarżając bezczelnie Rosję i samego Putina o ten stan rzeczy. Niestety masy ludzi na to się nabierają nadal więc, będziemy bulić za ich głupotę.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Jednak na ile te paliwo „antyputinowskie” wystarczy Pisowi??? Raczej ono się już kończy. Jest „ustawa o ochronie ojczyzny” jednak chętnych do wstępowania do wojska nie ma, a Pis boi się zapełnić luki rezerwistami i szkolić rezerwy w liczbie jeden czy dwa miliony rocznie, oraz przywrócić szkolenie nowych roczników.
    Mi cięgle nie gra ta „antyrosyjskość” Kaczyńskiego (ponieważ Pis to Kaczyński). Tu jest ciekawy artykuł:
    https://e-sochaczew.pl/post/rajmund-kaczynski–irka–kim-byl-cudowne-przypadki-kaczynskich-f753330
    Co ciekawe rodzina Kaczyńskich ma pochodzenie rosyjskie. A już naprawdę dziwne jest jak Kaczyński poprzez wywołanie protestów ulicznych po wyborach prezydenckich na Białorusi doprowadził razem z Rosjanami którzy w tym samym czasie wywołali strajki w zakładach zbrojeniowych w tym państwie, że migający się od ZBIR u Łukaszenko w końcu podpisał 27 umów integracyjnych i sprawił, że Białoruś stała się nowym frontem dla Ukrainy.
    Jakby nie patrzeć działania Kaczyńskiego to jest typowe działanie agenta Rosji, czyli rządy Pis destabilizują państwo członkowskie Nato i UE jakim jest Polska.
    Polska na początku operacji specjalnej migała się od wysłania swoich samolotów i czołgów, jednak gdy Rosjanie opanowali Mariupol i na wschodzie ustabilizowali front, niszcząc większość ciężkiego sprzętu Ukrainy to Polska z radością pozbywała się większości swoich czołgów, postradzieckich samolotów, śmigłowców i połowy Krabów. Dzięki temu zabiegowi Amerykanie zorientowali się, że Polska armia nie ma możliwości wejścia do terenu Lwowa aby powtrzymać ewentualny nowy front Rosji na Białorusi. Po wydaniu czołgów Kaczyński wyszedł z rządu i stracił formalną kontrolę nad armią… jednak Amerykanie nie zorientowali się, że Błaszczak to w zasadzie ślepy wykonawca poleceń prezesa Pis.
    Tak naprawdę zapewne Łukaszenko wzbrania się i skuteczniej odwleka to aby z Białorusi uczynić front zachodni. Łukaszenko ciągle motywuje swoją niechęć do tego Kreml wyimaginowanym zagrożeniem ze strony Polskiej armii. Polska armia tymczasem ma 10 sprawnych F-16, reszta czeka na części zamienne, ponieważ prezes Pis wprowadził rozporządzenie, że dana część sprzętu która nie działa musi mieć ten sam numer seryjny, przez co Amerykanie zamiast dać blok ten sam do F-16 i wadliwy zreperować, to musi kilka miesięcy go reperować a przez ten czas nasze F-16 czekają. Naprawdę rozporządzenia jakie wydaje Mon to majstersztyk sztuki destabilizacji armii. WOT to ponownie marnowanie pieniędzy na kolejne etaty zamiast przeznaczyć je na sprzęt wojskowy jego modernizacje i kupno nowego oraz szkolenie rezerw i przywrócenie szkoleń nowych roczników. Za to WOT zawyża nasze PKB na armie do 2%, przez co wykiwano Amerykanów, że my inwestujemy w naszą armie. Modernizacja naszych T-72 to także kpina.
    Czyli w praktyce wygląda na to, że działania Kaczyńskiego są w interesie Rosji. A ta cała propaganda antypolska w Rosyjskich mediach to zasłona dymna aby Amerykanie nie zorientowali się po czyjej stronie jest Kaczyński i służby stojące za nim.
    Naprawdę ta nieudolność Pis w każdej sferze jest aż dziwna.

    Polubione przez 1 osoba

 7. Ukraińscy nacjonaliści ponoszą duże straty pod Artemowskiem (Bachmut)

  Według danych tylko jednego szpitala frontowego Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie artomowskim liczba rannych w ciągu ostatnich dwóch dni wyniosła 500 (!) osób.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciężki dzień w Doniecku. Ukraińscy bojownicy kontynuują zaciekły ostrzał stolicy DRL. Samo centrum Doniecka jest atakowane.

  W szczególności trafienia odnotowano w budynkach mieszkalnych wzdłuż ulicy Universitetskaya oraz w rejonie Bulwaru Puszkina, wzdłuż którego lokalni mieszkańcy chodzą w weekendy.
  Pociski Grad MLRS wylądowały w obwodzie woroszyłowskim w Doniecku. Kilka pocisków trafiło w budynki mieszkalne w rejonie Donbas Arena. W wyniku ostrzału centrum Doniecka zginęła kobieta
  https://novorosinform.org/vsu-prodolzhayut-bit-po-donecku–pod-obstrelom-bulvar-pushkina-i-universitetskaya-109689.html
  https://rusvesna.su/news/1669546386
  https://novorosinform.org/vsu-nanesli-massirovannyj-udar-po-centru-donecka–foto-video-109688.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. https://t.me/boris_rozhin/71405
  Raport Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. 27.11.2022
  Między innymi:
  1. Nakryto lokalizację „Legii Cudzoziemskiej” w Czasov Yar.
  2. Uderzyli w kilka dużych składów amunicji, w tym magazyn z rakietami dla HIMARS.
  3. Odparte ataki wroga na kierunkach Svatovsky i Krasnolimansky. Wróg nie odniósł sukcesu, poniósł wymierne straty w ludziach i sprzęcie.
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 10. https://t.me/ukraina_ru/118920
  The Washington Post: Niemcy tracą zapał do pomocy Ukrainie, chociaż Niemcy nadal są postrzegane jako „wskaźnik” pomocy Kijowowi.
  Na tle kryzysu energetycznego i wzrostu cen wszystkich towarów zapał Europejczyków słabnie. Niemcy nie są wyjątkiem. Sondaże pokazują, że coraz więcej Niemców uważa, że ​​ich kraj robi wystarczająco dużo, a nawet za dużo, aby pomóc Ukrainie w wysiłkach wojennych i jej uchodźcom.
  Ale to jest na zachodzie Niemiec. Ale mieszkańcy byłej NRD mają nieco inne nastroje: są zdecydowanie przeciwni jakiemukolwiek wsparciu dla Ukrainy. Na przykład, jeśli wśród zachodnioniemieckich respondentów tylko 27% sprzeciwia się zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, to wśród NRD taką opinię podziela już 52%.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. 🇺🇦🇺🇦Holenderska gazeta NRC opublikowała relację z cmentarza w Krzywym Rogu, na którym pochowani są ukraińscy żołnierze. Okoliczni mieszkańcy mówią, że niedawno wydzielono dla nich osobne pole, które jest już w połowie zapełnione.

  Inne cmentarze Ukrainy

  Charków
  .https://www.vaticannews.va/content/dam/vaticannews/agenzie/images/ansa/2022/10/12/18/1665591806285.jpg/_jcr_content/renditions/cq5dam.thumbnail.cropped.500.281.jpeg

  *

  Polubione przez 5 ludzi

   • A ostatnio jakoś nie słyszałem od Rosjan, że operacja przebiega zgodnie z planem. W sumie to już dawno nie mówią o zgodności z planem. W dziesiątym miesiąciu operacji w Doniecku giną ludzie, w centrum. Chytry plan. W naszych niby-mediach wyczytałem, że opuszą elektrownię atomową w rejonie Zaporoża. Niby to tylko doniesienia kłamczuszków, ale………….Chersoń opuścili. Żadnej pewności po tych ich chytrych planach już nie mam. Taki niewierny Tomasz ze mnie.

    Polubione przez 1 osoba

    • Za to u Żeliboby i jego junty w Kijowie możesz po kilkadziesiąt razy dziennie usłyszeć, że ich operacja wyzwalania Krymu i reszty Rosji spod okupacji Putina przebiega zgodnie z planem. Przezajebiście chytry plan, przyjdzie bić się w pierś….

     Polubione przez 1 osoba

  • Zwróć uwagę w jaki sposób te groby są kopane.

   Po prostu jako rów przez koparkę, co oznacza, że dzienna ilość zwożonych zwłok przekracza możliwości ręcznego kopania.

   Przypomina to do złudzenia lato 2014 roku, gdy siły ATO dostawały ostro w kość od Opołczenia.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Cd wątku:
   Jeśli to stwierdzenie jest prawdziwe, oznacza to, że Artemowsk/Bachmut staje się dla Ukraińców kolejnym Mariupolem lub Siewierodonieckiem. Rozkazy „Stań i walcz” są tak kosztowne i dobre tylko dla PR.
   *
   Przyjmijmy pewne założenia

   500 WIA prawdopodobnie mają różne stopnie ran. Wyobrażam sobie, że z tych 500 ~ 200 jest nieodwracalnych, a przy wskaźniku ofiar wynoszącym 1/3 WIA jest (bardzo z grubsza) 150-170 KIA. Tak więc w ciągu dwóch dni w Artemowsku zginęło 350 żołnierzy AFU.

   Inni mogą wrócić za kilka dni, tygodni lub miesięcy, ale straty na taką skalę są moralnie nie do zniesienia i bardzo trudne do odbudowania, gdy prawie każda rezerwowa jednostka jest unieruchomiona przez rosyjskie postępy na różnych liniach.

   Zmienne te nie staną się z czasem korzystniejsze dla AFU. Codziennie do boju wkraczają kolejne zmobilizowane jednostki ze sprzętem, sytuacja logistyczna Ukrainy pogarsza się z każdym atakiem na infrastrukturę, a warunki zimowe utrudniają prowadzenie działań na froncie.
   Wydaje się, że możliwość ukraińskiej ofensywy zniknęła wraz z wycofaniem się Chersoniu, a wsparcie zagraniczne wysycha z każdym nowym pakietem pomocy, który jest wysyłany. W sumie Rosjanie wyglądają na przygotowanych do zadania potężnych ciosów ukraińskiej armii, być może śmiertelnych.
   *;

   Dodatek:
   Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie wywierana jest rosyjska presja, dodam kilka postów o ostatnich atakach.
   #Rosja #Ukraina #Front Swatove
   RF odzyskał Kołomyiczykę
   .https://pbs.twimg.com/media/Fikx729XwAAkJVC?format=jpg&name=medium
   ***;

   #Rosja #Ukraina #Donieck – #Bachmut Front Południowy
   Zgłoszono walki w tych obszarach
   (co potwierdza że południowa wioska NIE została jeszcze w całości zajęta)
   .https://twitter.com/GeromanAT/status/1596863495676755968/photo/1
   *;

   Polubione przez 2 ludzi

   • Jewgienij Prigożyn:

    „Bachmut to duży, dobrze ufortyfikowany obszar z drogami, przedmieściami i zaporami wodnymi. Armia ukraińska jest dobrze przygotowana i stawia godny opór.

    Naszym zadaniem nie jest sam Bachmut, ale zniszczenie armii ukraińskiej i zmniejszenie jej potencjału bojowego, co ma niezwykle pozytywny wpływ na inne obszary, dlatego operację tę nazwano „maszynką do mięsa Bachmuta”.
    Pod tym względem nie biegaj przed lokomotywą, będzie się działo – powiedzmy, że szczęście kocha ciszę.
    .https://twitter.com/SpriterMonitor1/status/1596920021640712192

    Polubione przez 2 ludzi

 12. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.