Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.11.2022r.- 2715 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 285).


„Niemy krzyk”– dzień 909.

Polska, Litwa i Belgia zwiększają pomoc wojskową dla Ukrainy. 

Warszawa i Wilno we wspólnym oświadczeniu z władzami Kijowa wyraziły gotowość kontynuowania dostaw sprzętu wojskowego i uzbrojenia, a także pogłębienia współpracy w zakresie rozwoju potencjału wojskowo-przemysłowego. Bruksela z kolei obiecała dostarczyć dla Kijowa dziesięć podwodnych dronów i dwa mobilne laboratoria do monitorowania poziomu promieniowania i użycia broni chemicznej lub bakteriologicznej. Ponadto Belgia zapewni szkolenia dla wojska Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ). Jednak, pomimo tych deklaracji i pozorów hojności, w dającej się przewidzieć przyszłości import zachodniej broni na Ukrainę spadnie, ponieważ arsenały krajów europejskich zostały już znacznie opróżnione.

Polska i Litwa wyraziły gotowość dalszego zaopatrywania Ukrainy w sprzęt wojskowy i uzbrojenie oraz pogłębienia współpracy w zakresie rozwoju potencjału wojskowo-przemysłowego, co wynika ze wspólnego oświadczenia, opublikowanego na stronie internetowej ukraińskiego rządu.

„Potwierdziliśmy stałe znaczenie współpracy trójstronnej w takich dziedzinach, jak współpraca wojskowa i obronna z wykorzystaniem potencjału NATO i UE, gdzie połączone jednostka wojskowa w sile brygady z Litwy, Polski i Ukrainy (LitPolUkrBrig [1]), nazwane imieniem hetmana Wielkiego Konstantego Ostrogskiego [2], odgrywają integralną rolę”- głosi komunikat ze strony ukraińskiego rządu.

W oświadczeniu podkreślono również znaczenie dalszego wzmacniania wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

„Wyraziliśmy nasze zaangażowanie, aby wraz z partnerami poruszyć kwestię zapewnienia dostaw sprzętu obronnego na Ukrainę, dalszego zaopatrywania Ukrainy w sprzęt wojskowy i uzbrojenie oraz pogłębienia współpracy w zakresie rozwoju naszego potencjału wojskowo-przemysłowego”– ogłoszono w oświadczeniu..

Z kolei Belgia obiecała dostarczyć Kijowowi dziesięć podwodnych dronów ECA Robotics, które mogą identyfikować wszelkie podwodne zagrożenia, od min po działania szpiegowskie. Poinformował o tym minister obrony królestwa Ludivine Dedonder w rozmowie z gazetą Le Soir. Określono, że drony te zostaną dostarczone na Ukrainę do końca maja w kilku etapach. Bruksela obiecała wysłać do Kijowa dwa mobilne laboratoria do kontroli poziomu promieniowania i użycia broni chemicznej lub bakteriologicznej.

„Nasza pomoc jest skuteczna i uzupełnia pomoc innych krajów. To odpowiada temu, o co prosi nas Ukraina. Ponadto wysyłany przez nas sprzęt jest sprawny. To nie śmieci pozbędziemy się w ten sposób. Pomoc dla Ukrainy jest dla nas priorytetem”– powiedział Dedonder.

Minister zapowiedział też, że belgijskie władze zapewnią szkolenie wojskowe ukraińskiej armii.

Poza Belgią, Polską i Litwą także i inne kraje NATO aktywnie dostarczają broń do Kijowa. Rekord pobiły jednak Stany Zjednoczone, które od dojścia do władzy administracji Joe Bidena przeznaczyły Ukrainie pomoc obronną o wartości 19,7 mld dolarów.

Ostatnia transza zbrojeniowa Waszyngtonu o wartości 400 milionów dolarów obejmowała dostawę amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i systemów rakiet wielokrotnego startu HIMARS, a także pociski przeciwradarowe HARM. Ponadto w tej dostawie ma znaleźć się 150 sztuk wielkokalibrowych karabinów maszynowych z celownikami termowizyjnymi do zwalczania dronów.

Kolejnym ważnym donatorem pomocy wojskowej dla reżimu w Kijowie jest Wielka Brytania. Według premiera Rishi Sunaka, Wielka Brytania wydała na te cele w ciągu roku 2,3 ​​mld funtów. Mimo tego nowo mianowany brytyjski premier obiecał, że Londyn będzie nadal wspierał Ukrainę, zapowiadając zakrojony na szeroką skalę pakiet pomocowy, który składa się głównie ze sprzętu do obrony powietrznej. Jak podano w kancelarii premiera, mowa o 125 działach przeciwlotniczych, a także specjalnym sprzęcie do wzmocnienia obrony powietrznej i zwalczania dronów, na które Wielka Brytania przeznaczy 50 mln funtów.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził swoje przekonanie, że Sojusz Północnoatlantycki musi rozszerzyć dostawy broni na Ukrainę w celu ustanowienia „akceptowalnego pokoju” z Rosją. Według niego odpowiednie warunki pokojowe dla Ukrainy zależą tylko od sukcesu „na polu bitwy”. A są nimi, wycofanie się wojsk rosyjskich z byłego terytorium Ukrainy, w tym z Krymu i Donbasu.

Jednakże już następnego dnia szef ukraińskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, ukraiński poseł Jegor Czerniew, powiedział, że Sojusz odczuwa wyczerpywanie się zasobów broni i amunicji dla USZ. Według niego Bruksela prowadzi analizy i audyt dostępnych środków w celu „znalezienia równowagi w magazynach”. Jak zauważył Czerniew, sojusz pozwolił swoim członkom na nieprzestrzeganie obowiązkowych standardów zapasów broni i amunicji w celu przekazania części zapasów na Ukrainę.

Jednocześnie wiele z tego, co jest dostarczane do Kijowa, psuje się, jak donosi The New York Times, powołując się na źródła wśród urzędników amerykańskich i ukraińskich.

„Siły ukraińskie wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków wybuchowych w rosyjskie cele, używając zaawansowanej technologicznie broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Ale po miesiącach nadużywania broń ta zużywa się, ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu w walce, a dziesiątki jednostek są usuwane z pola bitwy w celu naprawy”– poinformował The New York Times.

Amerykańska gazeta podała również, że z około 350 zachodnich haubic przekazanych Kijowowi „jedna trzecia jest trwale unieruchomiona”.

Wynika to z tego, że precyzyjne uderzenia Sił Zbrojnych Rosji na infrastrukturę wojskową na Ukrainie i niszczenie zachodniego sprzętu przez rosyjskie wojsko doprowadziły do ​​tego, że zachodnia pomoc wyczerpuje się bardzo szybko.

To kropla na pustyni. Dostawy broni do Kijowa po prostu zwiększają liczbę ofiar śmiertelnych, przez co nie można osiągnąć niektórych znaczących postępów na polu bitwy. Co więcej, kraje NATO praktycznie wyczerpały swoje zasoby i zaczynają wypompowywać broń i sprzęt wojskowy nie z magazynów rezerw strategicznych, ale z magazynów poszczególnych jednostek wojskowych, osłabiając ich zdolność bojową.

Dlatego też, już teraz transze zachodniej broni zostały znacznie zmniejszone.

Dostawy są ograniczone. Nie dostarczając dla ukraińskiej armii zadowalającą ją ilością amunicji i sprzętu ofensywnego. Robi się wszystko, aby armia ukraińska po prostu uczestniczyła w konflikcie tak długo, jak to możliwe, chociaż arsenały krajów europejskich są już dość puste.

Jedynym krajem, który jest gotowy dostarczać Ukrainie znaczącą ilości broni, są Stany Zjednoczone, których kompleks wojskowo-przemysłowy jest znacznie potężniejszy niż zachodnio-europejski. z tym, że w przypadku takiej zmasowanej pomocy uzupełnienie arsenału armii amerykańskiej może zająć od trzech do pięciu lat.

Amerykański przemysł zbrojeniowy może wyprodukować do około około 100 szt. MLRS HIMARS rocznie, co jest bardzo małą liczbą, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rosyjskie siły zbrojne systematycznie niszczą nawet po kilka wyrzutni każdego dnia. W takich warunkach Stany Zjednoczone nie będą miały czasu na zwiększenie produkcji do poziomu, jakiego potrzebuje Kijów. Dlatego moim zdaniem ta historia z masowymi dostawami wkrótce się skończy. Zachodnie transze tylko przedłużą agonię kijowskiego reżimu.

No ale, jeśli przyjęto zasadę, że „walczymy z Rosją do ostatniego Ukraińca”, to podtrzymywanie konfliktu za wszelką cenę, ma bardzo głęboki sens.

Natomiast w tym kontekście życie żołnierzy wysyłanych na rzeź, czy też niedostatki jakim poddana jest ludność cywilna, nikogo tak an dobrą sprawę, na miłującym pokój Zachodzie, nikogo nie interesują.

Zachód ma swoje priorytety, i tylko tego się trzyma, a że znaleźli się tacy, którzy chcą za to umierać na Ukrainie, to już jest znaczny sukces.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygada_litewsko-polsko-ukrai%C5%84ska,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Ostrogski_(hetman),

*

Popołudniowa (27.11.2022r. 14:45) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuowały prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Do 100 zagranicznych najemników i sześć pojazdów opancerzonych zostało wyeliminowanych z walki w pobliżu osady Czasow Jar w Donieckiej Republice Ludowej, w wyniku uderzenia rosyjskiego lotnictwa z użyciem broni wysoce precyzyjnej na tymczasowe lokalizacje najemników tzw. „legionu cudzoziemskiego”.

Na kierunku kupjańskim ostrzał artyleryjski rejonów koncentracji amunicji USZ uniemożliwił atak przeciwnika w kierunku Nowosielska w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowanych zostało do 30 ukraińskich mundurowych i zniszczono dwa pick-upy.

Na kierunku Krasno-Limańskim w rejonie osady Stelmachówka i Płoszczanka w Ługańskiej Republice Ludowej udaremniono próby ataku ukraińskich sił zbrojnych dwoma kompanijnymi grupami taktycznymi na kierunku osady Kołomyjka i Płoszczanka. Nieprzyjaciel bezskutecznie próbował także przygotować umocnienia i okopywać się w rejonach Płoszczanki i Czerwieńczówki.

W wyniku ostrzału artyleryjskiego jednostki USZ zostały rozproszone i zepchnięte na pierwotne pozycje. W tym rejonie zginęło lub zostało rannych ponad 50 ukraińskich żołnierzy. Zniszczone zostały trzy opancerzone wozy bojowe i cztery jednostki pojazdów specjalnych.

Na kierunku donieckim, w wyniku wzmożonego ostrzału i zdecydowanych działań wojsk rosyjskich, odparto kontrataki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Sołdar, Opytnoje, Kurdjumowka i Maiorsk. Zlikwidowanch zostało do 70 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa czołgi, dwa opancerzone wozy bojowe i pięć samochodów typu pick-up.

W rejonie na południe od Doniecka uniemożliwiono próby odzyskania przez przeciwnika utraconych terenów w rejonach Nowomichaiłówka, Pawłowka i Szewczenko w Donieckiej Republice Ludowej. Wszystkie ataki zostały odparte przez uderzenia artylerii i grup szturmowych, a przeciwnik został odepchnięty na pozycje wyjściowe. Straty ukraińskich sił zbrojnych na tym kierunku wyniosły 60 ukraińskich żołnierzy zabitych i rannych, jeden bojowy wóz piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe, dwa wozy MT-LB i pięć pojazdów.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły w sześć punktów kontrolnych wroga w miejscowościach Sadowoje, Dudczany i Zołotaja Bałka w obwodzie chersońskim, Jampoł w Donieckiej Republice Ludowej i Kisłówka w obwodzie charkowskim, a także w 62 jednostki artyleryjskie na stanowiskach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 137 rejonach. W pobliżu Dniepropietrowska zniszczono skład amunicji zawierający ponad 100 pocisków rakietowych do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i ponad 7000 wielkokalibrowych pocisków artyleryjskich produkcji zagranicznej. Cztery składy amunicji rakietowej i artyleryjskiej zaporoskiej grupy sił zbrojnych Ukrainy zostały zniszczone w pobliżu wsi Razumowka w obwodzie zaporoskim.

Dwie rakiety wystrzelone przez wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS w pobliżu Bogdanówki w obwodzie chersońskim zostały zestrzelone przez siły obrony przeciwlotniczej. Ponadto w pobliżu miejscowości Miropole w obwodzie sumskim przechwycono pocisk artylerii kierowanej Excalibur.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 565 bezzałogowych statków powietrznych, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 848 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 904 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 3 620 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 7 381 specjalnych pojazdów wojskowych.

Codzienne oficjalne podsumowanie przez przedstawicielstwo DRL w WCKiK za okres od godz. 06:00 dnia 27 listopada do godz. 06:00 dnia 28 listopada.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 35 przypadków ostrzału terytorium DRL przez siły wroga.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał wieloprowadicowych wyrzutni rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej użyto artylerii 152 mm.
Na odcinku Gorłówki – artyleria 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 181 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 8 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Woroszyłowska, Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Gołmowski, Ozieriowanka, Zaicewo, Maiorsk, Gorłówka (dzielnica Centralno-Gorodska oraz Nikitowska i Kalinowska) oraz Kasztanowo i Makiejewka (dzielnica Czerwonogwardyjska).

🆘W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Czerwonogwardyjskiej w Makiejewce odnotowano śmierć 3 cywilów, w tym nastolatka urodzonego w 2006 roku.

Ponadto, 7 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicach Kirowa i Woroszyłowskiego w Doniecku oraz w dzielnicy Centralno-Gorodskiej w Gorłówce.

🏠25 gospodarstw domowych w dzielnicach Kijowskiej, Kirowskiej i Woroszyłowskiej w Doniecku oraz Nikitowskiej w Gorłówce, a także uszkodzonych zostało 8 obiektów infrastruktury cywilnej.

Raport misji ŁRL w WCKiK przekazany przez Milicję Ludową ŁRL.


🗒‼️⚡️ Sprawozdanie kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL o sytuacji w dniu 28.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty przeciwnika:
➖ do 50 osób personelu wojskowego,
➖ jeden czołg,
➖4 transportery opancerzone,
➖16 pojazdów specjalistycznych.


Wróg nadal kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w miejscowościach ŁRL.


⚡️W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały miejscowość SWATOWO przy użyciu artylerii 155 mm,
wystrzeliwując jeden pocisk.


▪️ W wyniku ostrzału zniszczony został budynek mieszkalny.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:

▫️ Jednostki saperskie i inżynieryjne Ługańskiej Milicji Ludowej kontynuują rozminowywanie terenu.
‼️ W ciągu 27 listopada oczyścili ponad 6 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach osad WIKTORÓWKA i KAMYSZEWACHA w rejonie Popasnej.
⭐️ We współpracy z organizacjami pozarządowymi Narodowa Republika Ludowa Ukrainy dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

83 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.11.2022r.- 2715 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 285).

 1. Wiece w Astanie – co się stało w Kazachstanie?

  Wczoraj wieczorem po inauguracji prezydenta Kazachstanu Kassyma Jomarta Tokajewa w Astanie odbył się spontaniczny wiec, w którym wzięło udział ponad 300 osób.

  Kazachskie służby bezpieczeństwa zareagowały bardzo szybko, ograniczając dostęp do internetu i tym samym pozbawiając protestujących możliwości przyciągnięcia większej liczby osób.

  Policjanci zażądali przerwania nieusankcjonowanego wiecu, ale protestujący nie zareagowali i dalej szli w kierunku centrum miasta. Siły bezpieczeństwa zatrzymały protestujących, którzy w brutalny sposób stawiali opór działaniom policji.

  🔻 Kto rozpoczął rajd?

  Organizatorem był kazachski biznesmen Marat Abiyev, założyciel TDFA (The Development Fund of Agriculture), który nazywa je „architektami przyszłości”.

  Abijew zasłynął w 2020 roku skandaliczną próbą przekształcenia Kazachstanu w stolicę agrarną, przy użyciu nielegalnie kupowanego i importowanego kanadyjskiego zboża, a w 2021 roku programem antykorupcyjnym, w którym zamierzał zaangażować 10 tys. osób spośród wiejskiej młodzieży – mambety – i nastawić je przeciwko politykom, których podejrzewa o korupcję.

  W maju tego roku, w przeddzień Dnia Zwycięstwa, próbował zorganizować w Astanie na Barys Arena koncert dla swoich zwolenników, zapewne spośród swoich „ludzi”. Dziesiątki autobusów z różnych regionów kraju zjechało do stolicy na kuriozalną imprezę pod bardzo szemranymi pretekstami.

  Stołeczny akimat podjął wcześniej działania i stwierdził, że w Astanie nie planuje się koncertu. Policja zatrzymała wtedy i odesłała wiele autobusów, które próbowały wjechać do Astany.

  Tymczasem pod postami Abijewa na Instagramie pojawiły się dziesiątki różnych komentarzy wskazujących, że impreza w Barys Arena była tylko pretekstem do przyjazdu młodych ludzi do miasta.

  🔻 Jaka była teraz okazja?

  Ostatnie wybory prezydenckie legitymizowały Tokajewa na kolejne siedem lat. Obserwatorzy zwrócili uwagę na przejrzystość i uczciwość głosowania.

  Wiele krajów zachodnich, w tym USA, zwróciło jednak uwagę na wysoki odsetek głosujących na Tokajewa (81%) i brak wyraźnej opozycji, co wskazuje na nie do końca sprawiedliwy proces.

  A przemówienie inauguracyjne prezydenta wywołało burzę oburzenia wśród opozycyjnie nastawionych obywateli Kazachstanu z powodu jego słów o zacieśnianiu współpracy z Rosją i Chinami.

  Sam Abijew stwierdził, że prezydent oszukał wszystkich i nie spełnił swoich obietnic, zaznaczając jednocześnie, że jedyną drogą do uzyskania swoich racji są wiece i protesty.

  ▪️ Na Twitterze i Instagramie setki bezosobowych kont, w tym z Ukrainy, domagały się bojkotu kursu władz, wzywając do wystąpienia z CSTO i EEU oraz nazywając Tokajewa zdrajcą.

  Ogromnym impulsem dla tej antyrosyjskiej kampanii były słowa jednego z gości-ekspertów w programie Władimira Sołowjowa, że „Kazachstan może być następnym problemem po Ukrainie”.

  Zachodnie infoboardy natychmiast podchwyciły wyrwaną z kontekstu tezę i zaczęły ją rozpowszechniać w kontrolowanych mediach.

  Obecnie sytuacja ustabilizowała się, w dużej mierze dzięki podjętym wcześniej środkom ostrożności i szybkiej reakcji sił bezpieczeństwa. Wszyscy protestujący zostali zatrzymani.

  W tej chwili nie ma przesłanek do eskalacji napięcia. Jednak aktywny udział tych samych mediów opozycyjnych, które były zaangażowane w podsycanie niepokojów w styczniu, takich jak Basse, wskazuje, że sytuacja może w każdej chwili ulec eskalacji.

  Styczniowe wydarzenia w Kazachstanie pokazały, że do całkowitej destabilizacji wystarczy niewielki pretekst, a większość szkód wyrządzą zmarginalizowane, słabo wykształcone grupy społeczne.

  Ogólny kontekst pewnego niezadowolenia części społeczeństwa z działań administracji Tokajewa oraz obecność komponentu nacjonalistycznego w niektórych regionach Kazachstanu, a także zbliżająca się wizyta prezydenta Kazachstanu w Moskwie, mogą stać się powodem kolejnej rundy napięć na południu Rosji.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14213

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Polscy posłowie chcą pozbawić mniejszość niemiecką finansowania i miejsca w parlamencie

  Jedna z partii koalicji rządzącej w Polsce Solidarna Polska złożyła projekt ustawy o zakończeniu ustaleń, na mocy których mniejszość niemiecka otrzymuje miejsce w parlamencie kraju.

  Solidarna Polska chce też zniesienia finansowania przez państwo nauki języka niemieckiego dla dzieci mniejszości.

  📌Solidarna Polska, partner rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS, przekonuje, że ustalenia są „nieuzasadnionym przywilejem wyborczym” i „rażącym naruszeniem praworządności przez Niemców”.

  Jednocześnie partia podkreśliła, że niemożliwe jest, aby „praworządność w UE, o której tak często mówią Niemcy, była tak bezczelnie łamana [przez] samych Niemców”.

  Tzw. układ o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku był częścią prób „przywrócenia symetrii polsko-niemieckiej”, ale w Niemczech „nie ma żadnych przywilejów dla polskiej mniejszości” – wskazują parlamentarzyści, zwracając uwagę, że nie przeznacza się też środków na polskie studia.

  Pieniądze (ok. 119 mln zł) obiecano przeznaczyć na potrzeby Polonii: „dla Polaków dyskryminowanych w FRG i innych krajach”.

  🖇 Podobnych argumentów użyto na początku tego roku, aby uzasadnić cięcia w finansowaniu nauczania języka niemieckiego w Polsce.

  📌Ale poseł Ryszard Galla, który reprezentuje liczącą około 148 tys. osób mniejszość niemiecką w Polsce, zwraca uwagę, że jego grupa tak naprawdę też nie ma specjalnych przywilejów wyborczych. Zarzuca obozowi rządzącemu, że próbuje wzniecić „antyniemieckie nastroje i zwrócić ludzi przeciwko mniejszościom narodowym”.

  Zwrócił uwagę, że istnieje ogólny przepis dotyczący mniejszości niemieckiej, który zwalnia komisje wyborcze reprezentujące uznane mniejszości etniczne ze zwyczajowego wymogu uzyskania co najmniej 5% głosów w skali kraju, aby dostać się do parlamentu.

  Według Galla niemiecki rząd federalny nie finansuje nauczania języka polskiego, ale wynika to z faktu, że edukacja leży w gestii poszczególnych landów. Razem wydają około 200 milionów euro rocznie na nauczanie języka polskiego blisko 15 tysięcy uczniów.

  🔍Ale wcześniej w listopadzie Deutsch Welle podał, że w projekcie budżetu federalnego Niemiec na przyszły rok po raz pierwszy znalazły się pieniądze na nauczanie języka polskiego. DW zaznaczył, że ruch ten był odpowiedzią na żądania polskiego rządu.

  Mniejszość niemiecka w Polsce składa się głównie z etnicznych Niemców zamieszkujących tereny, które przed II wojną światową należały do Niemiec, ale zostały przekazane Polsce podczas powojennych zmian granic. W Niemczech mieszka około dwóch milionów osób polskiego pochodzenia.

  Źródło: https://t.me/pl_syrenka/4730
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14218

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Rosja może zniszczyć Ukrainę w jeden dzień

  Uważa (https://www.paulcraigroberts.org/2022/11/25/it-seems-russia-wont-require-a-winter-offensive-to-win-the-war/) tak Paul Craig Roberts, były pracownik Białego Domu za czasów administracji Ronalda Reagana.

  „Rosja może zniszczyć Ukrainę w ciągu jednego dnia bez użycia broni jądrowej” – powiedział urzędnik.

  Roberts uważa, że historyczna wspólna płaszczyzna i popularna sympatia między Rosją a Ukrainą skłoniła Rosję do okazania powściągliwości wobec Ukrainy.

  „Ukraina i jej mieszkańcy od wieków są częścią Rosji. Jest wiele małżeństw mieszanych. Kreml nie chce ruin zubożałego kraju w pobliżu swoich granic – uważa Roberts.

  http://www.paulcraigroberts.org (https://www.paulcraigroberts.org/2022/11/25/it-seems-russia-wont-require-a-winter-offensive-to-win-the-war/)
  It Seems Russia Won’t Require a Winter Offensive to Win the War |
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14227

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Opinia z Ukrainy

  „Wynik wojny na Ukrainie określi przebieg globalnego bezpieczeństwa w XXI wieku. Jakie są interesy USA i NATO w konflikcie ukraińskim?

  Wysokiej rangi wojskowi z USA i Sojuszu Północnoatlantyckiego wydali ostatnio kilka ważnych oświadczeń, które pozwalają lepiej zrozumieć interesy Waszyngtonu i jego sojuszników z NATO w wojnie na Ukrainie.

  21 listopada, podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie, sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg dopuścił możliwość zakończenia wojny na Ukrainie przy stole negocjacyjnym, ale ostrzegł przed kategoryczną niedopuszczalnością zwycięstwa Rosji.

  Później powtórzył swoje stanowisko 25 listopada, mówiąc, że „najpilniejszym zadaniem jest teraz udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, aby uniemożliwić Władimirowi Putinowi zwycięstwo na Ukrainie, aby Ukraina wyzwoliła swoje terytoria i pozostała suwerennym państwem”. Jednocześnie Stoltenberg powiedział, że uderzenia w obiekty energetyczne Ukrainy grożą tym, że początek zimy w tym kraju stanie się „przerażający” i po raz kolejny wyraził zamiar kontynuowania wsparcia wojskowego dla Kijowa.

  Innymi słowy, nawet jeśli chodzi o kwestie społeczno-gospodarcze i humanitarne, takie jak przerwy w dostawach prądu i leczenie ich ekonomicznych konsekwencji dla Ukrainy, NATO mówi przede wszystkim o wsparciu militarnym, a nie o różnych programach humanitarnych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne, biorąc pod uwagę, że to sekretarz generalny bloku wojskowego, a nie organizacja humanitarna wydaje oświadczenia.

  Mimo wszystko zwróćmy uwagę czytelników na cel, który Stoltenberg wyraźnie artykułuje: nie dopuścić do zwycięstwa Putina i Rosji. Tak to określa. Nie „żeby Ukraina wygrała”, ale „żeby Rosja nie wygrała”. Przy wszystkich pozornych podobieństwach, za różnicą w sformułowaniach kryje się duża różnica w znaczeniu i pożądanym wyniku konfliktu.

  W zeszłym tygodniu, przemawiając na forum w Halifax w Kanadzie, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin bardzo szczerze mówił o interesach USA i NATO w konflikcie na Ukrainie. Powiedział, że „wynik wojny na Ukrainie określi kurs globalnego bezpieczeństwa w XXI wieku” i że „stawką jest stabilność i dobrobyt po obu stronach Atlantyku”.

  Na szczególną uwagę zasługuje ostatnie zdanie. Doskonale wpisuje się to w deklarowany przez Stoltenberga cel wojny na Ukrainie – „uniemożliwienie Rosji zwycięstwa”. Wypowiedzi te świadczą o tym, że Waszyngton postrzega wojnę na Ukrainie jako egzystencjalne wyzwanie dla kierowanego przez USA jednobiegunowego porządku świata ustanowionego w wyniku zimnej wojny i rozpadu ZSRR. Według przywódców USA, jeśli Rosja wygra na Ukrainie, będzie to oznaczać ostateczny upadek globalnej dominacji USA, po czym nastąpi szybkie „wykruszenie” wpływów Waszyngtonu w wielu zakątkach globu i, najprawdopodobniej, wewnętrzny kryzys w samych Stanach Zjednoczonych i UE, podobny do „pierestrojki”, która towarzyszyła spadkowi sowieckich wpływów geopolitycznych w drugiej połowie lat 80. XX wieku.

  Dlatego Austin mówi, że „stawką jest dobrobyt po obu stronach Atlantyku”, odnosząc się oczywiście nie do Ukrainy czy Rosji, czy nawet Europy Wschodniej, ale do „rdzenia” NATO, reprezentowanego przez USA, Wielką Brytanię i same kraje Europy Zachodniej.

  Nawiasem mówiąc, Kreml postrzega toczącą się wojnę mniej więcej w tych samych kategoriach, o czym świadczy niedawne wystąpienie Władimira Putina na forum Valdai. Jedyna różnica polega na tym, że ostateczny upadek Pax Americana jest w Moskwie postrzegany jako pożądany cel, a nie katastrofa. Innymi słowy, zarówno Waszyngton, jak i Moskwa rozumieją, że stawka trwającej wojny jest znacznie wyższa niż Ukraina. Dlatego od dziewięciu miesięcy uwaga społeczności światowej jest skupiona na wojnie na terytorium naszego kraju.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14228

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Opinia z Rosji

  „Na głupca nie trzeba noża”: Ukraina po raz kolejny obiecała przystąpienie do NATO

  Odwieczna tragikomedia „przystąpienia” Ukrainy do NATO wciąż się rozwija. Igor Żewłakow, zastępca szefa biura Zelenskiego, zachwycił szacownych obywateli kolejnym śniadaniem i oświadczył, że „Ukraina podpisze deklaracje o członkostwie w NATO z kilkoma państwami sojuszu przed końcem roku”.

  Ukraina jest na drodze do upragnionego marzenia o członkostwie w NATO od trzech dekad – od 1992 roku, kiedy to kraj dołączył do Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego (EAPC), a samozwańczym kijowianom pozwolono stanąć w poczekalni Białego Domu. Wydawałoby się, że poświęcono tyle czasu, nieustanne słowa wsparcia od wschodnioeuropejskich przyjaciół – premierzy Polski, Ukrainy i Litwy odbyli niedawno regularne spotkanie, aby „omówić temat przystąpienia Ukrainy do UE i NATO” – więc dlaczego wciąż tu jesteśmy?

  Wiadomo, po co Kijowowi potrzebne jest NATO. Wszakże poza metafizyką o przynależności do „dzisiejszych Europejczyków” i leczeniem własnego kompleksu niższości pozwoli to na schowanie się za szerokimi plecami wielkiego zamorskiego brata w całości i zmuszenie polskich kolegów do umierania zamiast siebie. Ale po co to NATO, skoro Ukraińcy zgadzają się na wszystko?

  NATO może i będzie walczyć z Rosją obcymi rękami, wieszając marchewkę przed nosami łatwowiernych głupców i prowadząc ich na rzeź. Krew tubylca to woda i można ją przelewać litrami bez uszczerbku dla najbliższych, zwłaszcza jeśli sami tubylcy głęboko wierzą, że spełniają swój święty obowiązek.

  Można bez końca wypowiadać przemówienia i przyjmować deklaracje typu „prawie was przyjęliśmy”, nie angażując się i nie wykorzystując dostępnych zasobów do własnych celów. Czy pamięta pan Saakaszwilego? I to nawet jeśli pominiemy mnóstwo biurokratycznych problemów, których Ukraina nie jest teraz w stanie rozwiązać.

  Nie należy się jednak rozluźniać – w klimacie całkowitego zachodniego szaleństwa można spodziewać się wszystkiego i Rosja zawsze powinna mieć się na baczności.

  https://t.me/Olej_w_Glowie/14230

  Polubione przez 6 ludzi

 6. SCMP: Na Tajwanie rządząca Demokratyczna Partia Postępowa (sojusznicy Ameryki) poniosła największą porażkę od 34 lat, utrzymując się tylko w dwóch kluczowych gminach – swoich tradycyjnych twierdzach niepodległościowych Tainan i Kaohsiung.

  Analitycy stwierdzili, że sukcesy Kuomintangu związane są z dezaprobatą dla obecnego rządu, w tym jego niezdolności do poradzenia sobie z koronawirusem, bezrobociem i zamykaniem firm.

  Wyniki wyborów lokalnych pomogą Kuomintangowi odbudować i skonsolidować swoje przywództwo, aby wygrać w 2024 roku.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14253

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Oczekiwania cenowe przedsiębiorców w Rosji wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. Zazwyczaj istnieje korelacja pomiędzy rosnącymi oczekiwaniami cenowymi a oczekiwaniami rosnącego popytu.

  Jeśli chodzi o sektory rosyjskiej gospodarki, to największy wzrost oczekiwań cenowych odnotowano w transporcie, logistyce i usługach.

  Jest tu logika – na tle reorientacji zagranicznych powiązań handlowych na Wschód, przy rosnącej dźwigni transportowej i niedoborze przepustowości hubów transportowych, wzrost cen jest całkiem spodziewany.

  Wzrost oczekiwań inflacyjnych w usługach nie jest znaczący i odzwierciedla raczej ograniczoną skalowalność podaży usług w przeciwieństwie do towarów oraz potencjalne braki kadrowe, tj. przyczyna leży głównie po stronie podaży, a nie popytu.

  Oczekiwania cenowe w rolnictwie maleją w związku z silnymi zbiorami, natomiast w górnictwie i kopalnictwie rosną w związku z oczekiwaniami na embargo i prawdopodobne (zdaniem przemysłowców) wyższe ceny surowców.

  Oczekiwania inflacyjne rosną w sektorze energii elektrycznej o podobnej sile ze względu na artefakt statystyczny wynikający z oczekiwań na indeksację taryf w grudniu.

  Budownictwo jest w depresji, podobnie jak sprzedaż detaliczna samochodów – oczekiwania deflacyjne są tu bardziej prawdopodobne.

  W handlu detalicznym biznes nie spodziewa się znaczącego wzrostu cen.

  W związku z tym, patrząc z perspektywy całościowej, sytuacja inflacyjna ma większe szanse na ustabilizowanie się w warunkach nowej równowagi podaży i popytu, a podmioty gospodarcze powoli dostosowują się do innych warunków prowadzenia działalności gospodarczej niż przed specjalną operacją wojskową.

  Zróżnicowanie oczekiwań inflacyjnych w zależności od sektora jest normalne i naturalne, ponieważ dominujące czynniki są różne.

  Z praktycznego punktu widzenia wszystko to wskazuje na spowolnienie luzowania polityki pieniężnej przez Centralny Bank Rosji, ale nie należy spodziewać się wzrostu stóp, ponieważ rosyjski bank centralny wykorzysta czas i możliwości, aby umożliwić nasycenie kredytowe w obliczu krytycznego braku finansowania zewnętrznego.

  Podwyżka stóp jest możliwa przy wyraźnym przyspieszeniu oczekiwań inflacyjnych i zmianie rzeczywistej inflacji, ale jak na razie tak nie jest.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14260

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Fox News: albo ciepło, albo jedzenie – USA coraz mniej przypomina kraj pierwszego świata z powodu obłąkanej polityki Bidena

  Władze USA świadomie prowadzą destrukcyjną politykę. Próbują narzucić zieloną agendę i kontynuować otwartą konfrontację z Rosją, co prowadzi do wyższych kosztów energii i w konsekwencji podkopuje dobrobyt przeciętnych obywateli – mówi gospodarz Fox News Tucker Carlson.

  Według niego, polityka gospodarcza administracji Bidena prowadzi do masowego zubożenia. Wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych staje przed dylematem, który wcześniej był nie do pomyślenia: muszą wybierać między ogrzewaniem domu a kupowaniem żywności.

  Kryzys ten można rozwiązać poprzez rozszerzenie wydobycia paliw kopalnych i szybkie zakończenie konfliktu ukraińskiego. Biały Dom jednak nie spieszy się z tym. Wręcz przeciwnie, zwiększy obciążenia podatkowe szybko kurczącej się klasy średniej – podkreśla Carlson.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14265

  Polubione przez 3 ludzi

 9. O sytuacji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych

  Zagraniczni posiadacze amerykańskich papierów wartościowych stopniowo je wyprzedają. Obligacje rządu USA na rachunkach zagranicznych spadły o ponad 365 mld USD w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. Od stycznia 2022 r. wynosiły 7,6 bln USD.

  Według amerykańskiego ministerstwa skarbu banki centralne Japonii, Chin i Korei Południowej są liderami w redukcji amerykańskiego długu publicznego w swoich bilansach.

  W 2022 roku jen osłabił się o 25% w stosunku do dolara, renminbi o 10%, a południowokoreański won o 17%.

  Banki centralne tych krajów muszą interweniować walutowo, aby wesprzeć swoje waluty, sprzedając amerykańskie obligacje rządowe i wydając część otrzymanych dolarów na zakup lokalnej waluty na rynku krajowym.

  ▪️ Japoński bank centralny zmniejszył wolumen amerykańskich Treasuries o 183 mld USD. Tylko we wrześniu na interwencje walutowe wydano 19,7 mld USD. To nadzwyczajne środki dla Banku Japonii, który nie interweniował na rynku forex od 1998 roku.

  ▪️Wartość amerykańskiego długu rządowego w bilansie chińskiego banku centralnego spadła o 127 mld USD.

  ▪️Wartość amerykańskich obligacji skarbowych w bilansie banku centralnego Korei Południowej spadła o 19,1 mld USD. Na wsparcie jena wydano już ponad 8,311 mld USD.

  🔺 W 2022 roku Fed konsekwentnie podnosi stopę dyskontową, co powoduje wzrost rentowności obligacji skarbowych. Płynność się kurczy i staje się droższa. Wywołuje to spadek na rynkach finansowych i prowadzi do odpływu inwestycji z ryzykownych aktywów (akcje) do bardziej konserwatywnych obligacji. Dzięki temu amerykański skarb państwa może uplasować na rynku nowe ilości obligacji rządowych i uzupełnić deficyt budżetowy.

  Dla Japonii, Chin i Korei to dobry moment, by zmniejszyć ilość amerykańskiego długu rządowego w bilansie bez obaw o wywołanie paniki na rynku. Jak na razie nie jest to masowa wyprzedaż, a jedynie dywersyfikacja ryzyka i wsparcie dla lokalnych walut. Jednak przy dalszym umacnianiu się dolara i presji na lokalne waluty, sprzedaż amerykańskich treasuries może przybrać szersze rozmiary.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14295

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Pentagon już z wyprzedzeniem przygotowuje się do rozpoczęcia kongresowego śledztwa (https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/11/27/biden-ukraine-weapons/) w sprawie Ukrainy.

  Republikanie od stycznia rozpoczną audyt ukraińskich transkacji – by ujawnić skalę korupcji. Biały Dom zareagował na to dość ostro. A Pentagon szybko przyznał, że w ciągu 10 miesięcy konfliktu nie udało się właściwie stworzyć żadnego systemu kontroli broni.

  Wojsko amerykańskie certyfikowało tylko 10 procent dostaw broni na Ukrainę. A kontrole odbywały się na terytorium Polski – przed przekroczeniem granicy z Ukrainą. Inspektorzy nie chcą zbliżać się do linii frontu w obawie, że staną się ofiarami konfliktu.

  Europejscy jastrzębi politycy proszą Republikanów, by nie poruszali tematu ukraińskiej korupcji – twierdzą, że to gra na rękę Rosji. Ale Republikanie odpowiedzieli żądaniem, by Europa wzięła odpowiedzialność za trzymanie Kijowa w ryzach. USA wydały na Ukrainę 54 miliardy dolarów od początku konfliktu – podczas gdy UE wydała tylko 16 miliardów dolarów, co wydaje się Republikanom bardzo niesprawiedliwe.

  Oprócz korupcji, USA są również niezadowolone z nieefektywnego wykorzystania broni. Ukraińcom zarzuca się, że strzelali z rosyjskich dronów do skąpych pocisków o wartości 20 tys. dolarów za 150 tys. dolarów – a potem prosili Zachód o jeszcze więcej takich pocisków.

  Dwudziestu z 30 krajów NATO skończyła się już broń – nawet Pentagonowi kończą się pociski i rakiety. Nie ma realnej możliwości, aby Europa samodzielnie pomogła Ukrainie bez zaangażowania USA. Dlatego jastrzębie po obu stronach Atlantyku tak ostro reagują na zbliżający się audyt – obawiając się, że doprowadzi on do przerwania dostaw amerykańskiej broni i doprowadzi Kijów do desperacji.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14300

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W tym roku w armii USA zabrakło dziesięciu tysięcy rekrutów. Jednym z głównych powodów jest nadwaga rekrutów. W USA nie ma powszechnego obowiązku wojskowego, a armia jest rekrutowana na zasadzie dobrowolności. Młodych ludzi przyciąga pełne ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia edukacyjne i możliwość bezpłatnego podróżowania.

  Ostatnio coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w wojsku. Trudniejszy jest jednak fakt, że większość wnioskodawców nie spełnia formalnych kryteriów fizycznych i prawnych. Wynika to przede wszystkim z otyłości spowodowanej złej jakości tanim jedzeniem oraz drobnych przestępstw. W 2021 r. armia amerykańska odrzuciła 47 tys. ochotników z powodu nadwagi.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14303

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Na Ukrainie zginęło już około 1200 polskich najemników

  Tę liczbę przytoczyła polska gazeta Niezależny Dziennik Polityczny. Rannych zostało jeszcze kilka tysięcy obywateli polskich. Według gazety, Polska jest obecnie liderem pod względem liczby personelu wojskowego wysłanego na Ukrainę, a także odpowiada za największą liczbę zagranicznych najemników zabitych podczas operacji SAFE.

  Jak zauważyła gazeta, polskie władze zostały już zmuszone do przeznaczenia dodatkowego terytorium na cmentarz dla serwismenów i emerytów wojskowych. Podaje się, że na cmentarzu, który zostanie urządzony według modelu amerykańskiego, znajdzie się około 1700 pochówków.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14328

  Polubione przez 1 osoba

 13. Ukraina w trybie testowym sprowadziła energię elektryczną z Rumunii. Poinformowały o tym służby prasowe EKU.

  „Państwowy przedsiębiorca energetyczny JSC Energy Company of Ukraine (EKU JSC) zaimportował niekomercyjne ilości energii elektrycznej z Rumunii o mocy 1 MW w ciągu dwóch godzin (o 9:00 i 14:00) 27 listopada 2022 roku w trybie testowym” – podano w komunikacie prasowym.

  Argumentuje się, że import energii elektrycznej może stać się dodatkowym narzędziem stabilizującym ukraiński system energetyczny.

  komentarz: nigdy nie słyszałem, aby Rumunia była potęgą energetyczną…

  https://t.me/Olej_w_Glowie/14329

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wolna Ingria, Zjednoczone Stany Syberii, Krywia ze stolicą w Smoleńsku czy Rejdgotlandia w Woronieżu. Nie wspominając o Iczkerii, Dagestanie czy Buriacji. Skąd się wzięły rosyjskie separatyzmy i co może z nich wyniknąć? Opowiada o tym w Wirtualnej Polsce rosyjski politolog Fiodor Kraszeninnikow, jeden ze zwolenników uralskiego regionalizmu i rosyjskiego federalizmu….

  https://wiadomosci.wp.pl/stworzyli-nowa-mape-rosji-putin-sam-otworzyl-puszke-pandory-6837770509036192a

  Polubione przez 1 osoba

  • No bez jaj, takie rzeczy przy śniadaniu? A skąd sie wziął ukraiński sepratyzm w Polsce i co na to Kaszubi? Niech Czukcze i Jakuci sie wypowiedzą, a nakryja czapkami Fiodorka tak, że juz nie wypłynie z kloaki…

   Polubione przez 2 ludzi

  • Tendencje autonomistyczne w Buriacji, Jakucji, Czukotce, Tatarstanie, Czuwaszji, Tuwie, Mari El i Karelii czy na Przedkaukaziu były cały czas. Putin nie stworzył ich w I połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Moim zdaniem nie miał wtedy jeszcze takiej mocy sprawczeh. Ale poza Iczikerią to nigdy nie były jakieś silne ruchy nawet w Dagestanie czy Tuwie.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.