Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.11.2022r.- 2716 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 286).


„Niemy krzyk”– dzień 910.

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wyraził przekonanie, że Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) przeprowadzą wielką ofensywę wojskową na rzecz odzyskania Krymu. 

Podobne oświadczenie złożył wiceszef ukraińskiego Ministerstwa Obrony Władimir Gawriłow. Według niego USZ mogą rozpocząć atak na Krym do końca grudnia- a więc już za miesiąc, a w ten sposób konflikt na Ukrainie zakończy się z wiosną następnego roku. 

Jest to na tyle szalone, że nawet na Zachodzie wiele mediów i ekspertów uważa takie plany za nierealne. Zdaniem analityków, Kijów wypowiada się w celach propagandowych, aby podnieść na duchu społeczeństwo.

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, powiedział, że jest pewny operacji wojskowej mającej na celu „zwrot” Krymu. Powiedział to w rozmowie z Politico.

Z kolei wiceszef ukraińskiego Ministerstwa Obrony Władimir Gawriłow w rozmowie ze Sky News powiedział, że „zwrot” Krymu przez Ukrainę to „tylko kwestia czasu”.

„I oczywiście chcielibyśmy to zrobić tak szybko, jak to możliwe”– powiedział Gawriłow, dodając, że „na przykład możemy rozpocząć ofensywę na Krymie do końca grudnia. To jest możliwe. Możliwe, że tak się stanie”.

Z kolei prezydent Ukrainy Zełenski podczas Bloomberg New Economy Forum 17 listopada powiedział, że na Ukrainie nie będzie pokoju, dopóki Kijów nie odzyska wszystkich „swoich” terytoriów.

„Tutaj nie wystarczy samo zawieszenie broni”– mocno podkreślił Zełenski, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo. „Dopóki nie wyzwolimy całego naszego terytorium, nie zaprowadzimy pokoju”– dodał Zełenski.

Następnie wyjaśnił, że „końcem wojny” miałoby być „deokupacja Krymu i Donbasu”.

Jak powszechnie wiadomo, Krym ponownie zjednoczył się z Rosją w marcu 2014 roku w wyniku referendum, które odbyło się na półwyspie po zamachu stanu na Ukrainie, podczas którego do władzy w kraju doszli probanderowscy nacjonaliści.

Według wyników głosowania zdecydowana większość Krymczan – 96,77% – opowiedziała się za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej. Mimo tych wyników Kijów nadal uważa Krym za swoje terytorium, które rzekomo okupuje Moskwa. Stanowisko Kijowa popierają także państwa zachodnie.

Jednocześnie ukraińscy liderzy polityczni, przy każdej okazji- a nawet bez szczególnej okazji- regularnie składają oświadczenia o zamiarze odzyskania półwyspu.

Jeszcze w czerwcu przedstawicielka Zełenskiego w marionetkowej Autonomicznej Republice Krymu Tamila Taszewa, mieszkająca w Kijowie, powiedziała, że ​​podejście Ukrainy do zwrotu Krymu po 24 lutego uległo zmianie i teraz Kijów osiągnie to środkami militarnymi. A Rosjanie, którzy przenieśli się na jego terytorium po zjednoczeniu z Rosją, zostaną wydaleni z półwyspu.

Według niej kluczową pozycją Kijowa jest powrót do granic z 1991 roku, w tym Krymu i Donbasu. Taszewa powiedziała też, że niektórzy przywódcy państw próbują przekonać ukraińskie władze do kompromisu w tej sprawie, ale Kijów się na to nie zgodzi.

Natomiast we wrześniu doradca szefa gabinetu Zełenskiego Michaił Podolak na swoich portalach społecznościowych wzywał mieszkańców „terytoriów okupowanych”, w tym Półwyspu Krymskiego, do przygotowania się na „zbliżającą się deokupację” regionów, sugerując, by wyposażyć schronienia i zaopatrzyć się w wystarczającą ilość wody. Ponadto, według Podolaka, Ukraina rzekomo zaczęła przygotowywać drogi ewakuacyjne dla ludności z Krymu.

Szef krymskiego parlamentu Władimir Konstantinow odnosząc się do oświadczenia doradcy Zełenskiego określił je absurdalnym i wezwał władze Kijowa do przygotowania sobie dróg ewakuacyjnych.

Rosyjskie władze wielokrotnie powtarzały, że przynależność Krymu do Federacji Rosyjskiej nie podlega dyskusji, a wszelkie groźby pod adresem półwyspu zostaną powstrzymane. Takie stanowisko zostało podtrzymane we wrześniu przez sekretarza prasowego prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa.

„Krym jest integralną częścią Federacji Rosyjskiej, więc wszelkie roszczenia do terytorium Rosji spotkają się z odpowiednią reakcją”– powiedział Pieskow .

Jednocześnie na Zachodzie stosunek Kijowa do takich planów jest niejednoznaczny.

Dlatego Biały Dom uważa, że ​​Ukraina powinna sama zdecydować, czy warto podejmować próbę siłowego zajęcia Krymu. Jednocześnie Waszyngton odmawia wyjaśnienia, czy Stany Zjednoczone są gotowe poprzeć takie zamiary Kijowa.

Z kolei były dowódca armii amerykańskiej w Europie, generał broni Ben Hodges w stanie spoczynku, sugerował, że Kijów rzeczywiście jest zdolny do rozpoczęcia ofensywy na Krym w najbliższych miesiącach.

Jednak wielu zachodnich ekspertów i mediów wyraziło wątpliwości co do zdolności USZ do przeprowadzenia operacji zajęcia Krymu.

W artykule, który ukazał się w amerykańskim wydaniu The Hill zwrócono uwagę, że ​​Krym jest połączony z lądem pasmem ziemi o szerokości zaledwie około 8 km, gdzie jakakolwiek kampania naziemna USZ zostanie zablokowana przez wojska rosyjskie- przy jednoczesnych potężnych stratach po stronie ukraińskiej. Natomiast do przeprowadzenia ataku desantowego Ukraina nie ma helikopterów i innych środków technicznych. Z tych powodów prowadzenie takich operacji na silnie chronionych liniach brzegowych jest obarczone ryzykiem katastrofalnego niepowodzenia- napisali autorzy materiału.

Do podobnego wniosku doszli eksperci wojskowi, z którymi rozmawiał amerykański portal Defense One. Ich zdaniem ukraińska inwazja na Krym wymagałaby operacji desantowej z powietrza i morza. Jednak Kijów nie ma na to wystarczających środków, twierdzą analitycy.

Z kolei francuski dziennik Le Figaro w październiku opublikował artykuł, w którym stwierdził, że kraje europejskie wzywające Ukrainę do siłowego zajęcia Krymu są oderwane od rzeczywistości. Zdaniem francuskich dziennikarzy próba ataku zakończy się fiaskiem, bo mieszkańcy półwyspu czują się Rosjanami i będą się bronić. Ponadto atak na Krym wywołałby reakcję całej ludności Rosji, pisze Le Figaro, która czuje do niego szczególny sentyment. 

Analitycy uważają, że regularne składane oświadczenia Kijowa o zamiarze przeprowadzenia ataku na Krym są najprawdopodobniej wygłaszane w celach propagandowych i przeznaczone dla odbiorców wewnętrznych.

Można przyjąć, że takie wypowiedzi mają na celu podniesienie morale ludności ukraińskiej. Mówią o wielkich planach, zamiarze pójścia naprzód, co się mieści w ustalonej już dużo wcześniej narracji propagandowej. Co przedstawiciele obozu władzy stosują dość aktywnie.

Obecnie taka operacja wydaje się niemal fantazją. Krym jest bardzo dobrze chroniony przez rosyjską flotę i armię, ale mimo to Federacja Rosyjska nie powinna ignorować takich gróźb, ponieważ Kijów nigdy nie zrezygnował z planów zwrotu Krymu środkami wojskowymi.

Dodatkowo bezkrytyczne wsparcie liderów z Zachodu tylko wzmacnia takie zamiary Kijowa.

Wynika to z tego, że Kijów ma dość znaczne zasoby ludzkie. Ukraina wysyła coraz większe partie zmobilizowanych ludzi do strefy działań wojennych. W zasadzie mogą w ten sposób niszczyć swój lud przez bardzo długi czas. Ponad 2 miliony można wysłać na linię frontu. A Zachód aktywnie pomaga im bronią i nie zostawi Ukrainy w spokoju, aż sami Ukraińcy nie pójdą po rozum do głowy.

W tych warunkach logicznym jest jeszcze większe wzmocnienie obrony Krymu, co zresztą robi Federacja Rosyjska, ponieważ wojsko musi przewidywać wszelkie scenariusze.  

Każdy kraj, będący w sytuacji Rosji musi przygotowywać się do obrony. Wszelkie działania mające na celu ochronę terytoriów są uzasadnione, ponieważ w pobliżu odbywają się dość duże operacje wojskowe..

Rosja reaguje w sposób naturalny, biorąc pod uwagę dzisiejsze realia. Trwają prace nad błędami, ulepszany jest system sterowania, opracowywane są nowe rodzaje broni. Tak więc takie środki wzmacniające obronę są absolutnie odpowiednie i uzasadnione.

„Reżim kijowski nie ma wystarczających sił ani środków do ataku na Krym”– powiedział Wiktor Bondariew, przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa. Według niego ponowne zjednoczenie regionu z Rosją jest „trwałą rzeczywistością”. Duma Państwowa nazwała też oświadczenie przedstawiciela ukraińskich władz bzdurą. 

„Ukraina nie ma ani zasobów, ani siły zbrojnej, ani poparcia Krymczan dla obiecanej ofensywy na półwyspie. Zachód też nie podejmie żadnego realnego wysiłku, by pomóc Ukrainie w tej awanturze. Dlatego władze Kijowa nie wyjdą poza poziom deklaracji”– napisał na swoim kanale Telegram.

Według niego wypowiedź Jermaka jest „lekkomyślna i arogancka”.

Podobny punkt widzenia wyraził Aleksiej Czepa, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Międzynarodowych.

„Kolejny nonsens, kolejna próba zwrócenia na siebie uwagi i nic z tego nie wyniknie. Wiadomo, że to tylko propaganda. Już teraz nawet Amerykanie zaczynają popychać Ukrainę do negocjacji. Wiadomo, że jutro też to nie nastąpi, ale ofensywy nie będzie– Ukraina nie ma ani siły, ani możliwości, nic”– powiedział wiceprzewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Międzynarodowych..

Jednocześnie Andriej Gurulew, deputowany do Dumy Państwowej z Terytorium Zabajkalskiego, w komentarzu dla URA.RU zwrócił uwagę na to, że na Krymie budowane są linie obronne. Parlamentarzysta uważa, że ​​Rosja powinna być przygotowana do poważnej obrony w regionie.

*

Popołudniowa (28.11.2022r. 14:20) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

W wyniku uderzenia z użyciem broni wysoce precyzyjnej przez rosyjskie siły powietrzne w koncentrację siły roboczej i sprzętu wojskowego 17 brygady czołgów sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu stacji Moisejewka w obwodzie dniepropietrowskim, podczas załadunku na transport kolejowy zniszczonych zostało osiem pojazdów opancerzonych i pięć samochodów. Ponadto zlikwidowano ponad 100 ukraińskich mundurowych.

Na kierunku kupjańskim przeciwnik, wykorzystując dwie kompanijne grupy taktyczne, podjął próbę ataku na pozycje rosyjskie w kierunku wsi Kuziemówka w Ługańskiej Republice Ludowej. W efekcie atak został odparty, a oddziały USZ zostały odepchnięte na pozycje wyjściowe w pobliżu wsi Bieriestowoje w obwodzie charkowskim. Zlikwidowanych zostało ponad 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono jeden czołg, dwa transportery opancerzone i ciężarówka typu pick-up.

Na kierunku Krasno-Limańskim w pobliżu leśnictwa Sieriebrjany w Ługańskiej Republice Ludowej rosyjski ogień artyleryjski uderzył w dwie kompanijne grupy taktyczne ukraińskich sił zbrojnych, które posuwały się w kierunku wsi Czerwonaja Dibrowa. W wyniku ostrzału oddziały wroga zostały rozproszone. Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa pojazdy opancerzone i trzy pick-upy.

Na kierunku artemowskim przeciwnik siłami czterech kompanijnych grup taktycznych USZ próbował kontratakować w kierunku osiedli Biłogrówka, Bachmutskoje, Jakowlewka i Iwangrad w Donieckiej Republice Ludowej, aby zatrzymać ofensywę wojsk rosyjskich. W wyniku intensywnego ostrza łu, oddziały USZ zostały zatrzymane i rozproszone. Zlikwidowano do 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono jeden czołg, trzy opancerzone wozy bojowe, dwa pick-upy i samochód.

Dwa kontrataki ukraińskich sił zbrojnych zostały odparte uderzeniami artyleryjskimi i działaniami rosyjskich grup szturmowych w rejonie miejscowości Nieskucznoje i Oktajur na południu Donieckiej Republiki Ludowej. W ciągu dnia zlikwidowanych zostało ponad 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe i bojowy wóz piechoty.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły na osiem punktów kontrolnych wroga w rejonach Sinowka i Krugliakówka w obwodzie charkowskim, Pobieda, Wodjane i Preczistowka w obwodzie donieckim, Dudczany, Kazackoje i Tokariewka w obwodzie chersońskim, a także na 57 jednostek artylerii na stanowiskach dział, siły roboczej i sprzętu wojskowego w 124 rejonach.

W rejonach Terny i Kurdjumówki w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa składy amunicji ukraińskich sił zbrojnych.

Środki obrony powietrznej zniszczyły siedem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu Żytłowki w Ługańskiej Republice Ludowej, Soledaru i Wołnowachy w Donieckiej Republice Ludowej oraz Skadowska i Czaplinka w obwodzie chersońskim.

Dodatkowo dwa pociski HARM zostały przechwycone w pobliżu miejscowości Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 572 bezzałogowe statki powietrzne, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 866 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 904 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 3 624 działa artylerii polowej i moździerzy oraz 7 395 specjalnych pojazdów wojskowych.

Ukraińskie oddziały straciły w ciągu minionej doby kilkadziesiąt bojców podczas starć z siłami ML DRL. 

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: samobieżne stanowisko artyleryjskie 2S1 Goździk, cztery haubice D-30, dwa czołgi T-64BW, dziewięć pojazdów opancerzonych i samochodowych, trzy bezzałogowce wroga zostały zestrzelone w powietrzu”– poinformował dzisiaj Departament Milicji Ludowej DRL. 

Departament dodał, że armia ukraińska straciła kilkudziesięciu bojców.

Oficjalny raport przedstawicielstwa DRL w WCKiK od godz. 06:00 dnia 28 listopada do godz. 06:00 dnia 29 listopada.

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo zgłosiło 31 przypadków ostrzału terytorium republiki przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał – wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Amrosijewki – MLRS Himars.
Na kierunku Jasinowatej: systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Huragan i Grad oraz artyleria 152 mm.
I w rejonie Gorłówki – artyleria 155 i 152 mm, a także moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 147 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (obwody Woroszyłowski, Kalinowski, Leninowski, Kijowski, Kujbyszewski, Piotrowski i Kirowski), a także Zaicewo, Majorsk, Gołmowski, Gorłówka, Pantelejmonowka, Wierchnietoreckoje, Kasztanowoje, Jakowlewka oraz Makiejewka (obwód Czerwonogwardyjski) i Kwaszino.

🆘 W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Woroszyłowskiej w Doniecku odnotowano śmierć 1 mężczyzny- cywila.

🏠 16 domów zostało uszkodzonych w dzielnicach Leninskiej, Piotrowskiej, Kalińskiej i Woroszyłowskiej w Doniecku, dzielnica Nikitowska w Gorłówkce, a także 8 obiektów infrastruktury cywilnej.

Przekazane przez Milicję Ludową ŁRL.


🗒‼️⚡️ Oświadczenie majora Filiponenko I.M., oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji w dniu 29.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty wroga:
➖ do 80 osób personelu wojskowego,
➖ dwa czołgi,
➖5 transporterów opancerzonych,
➖4 sztuki artylerii,
➖1 bezzałogowy statek powietrzny,
➖17 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osiedlach ŁRL.


▪️W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały miasto SWATOWO artylerią 155-mm, wystrzeliwując trzy pociski.
⚡️ W wyniku ostrzału zniszczony został jeden budynek mieszkalny, a cztery domy zostały uszkodzone.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:


‼️ Oddziały saperskie i inżynieryjne Milicji Ludowej ŁRL kontynuują rozminowywanie.


▫️ Podczas 28 listopada oczyścili ponad 5 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach NOWOALEKSANDROWKA i BOGUSŁAWSKOJE w rejonie Popasnej.


⭐️ Ługańska Republika Ludowa, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

96 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.11.2022r.- 2716 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 286).

 1. „Bakhmutskaya myasorubka” V svete uspekhov poslednikh dney v „Bakhmutskoy myasorubke” mozhno otmetit’, chto dlya shturma goroda byla vybrana ne pryamolineynaya taktika shturma goroda v lob s vostoka (tem boleye, chto v promzonu Artemovska nashi sily zashli yeshche letom, gde veli boi v rayone ulitsy Patrisa Lumumby), a prodavlivaniye oborony protivnika na flangakh, s tsel’yu okhvata gruppirovki oboronyayushchey gorod. Eto uzhe privelo k tomu, chto nashi voyska zanyali Otradovku k yugu ot goroda, a zatem ne tol’ko zavyazali boi za ukreprayony v Opytnom i Ivangrade (posledniy uzhe vzyali), no i nachali razvivat’ nastupleniye na Kurdyumovku, chto narushayet tselostnost’ fronta protivnika mezhdu Artemovskom i Dzerzhinskom. S poterey Kurdyumovki, a takzhe, Andreyevki, Zelenopol’ya i Ozaryanovki, situatsiya dlya protivnika na etom uchastke rezko oslozhnilas’, a nashi voyska poluchili vozmozhnost’ kak razvivat’ nastupleniye k yugu ot Artemovska (v tom chisle i v napravlenii Chasov Yara), tak i usilivat’ davleniye na protivnika v rayone Dzerzhinska, a takzhe rasshiryat’ zonu kontrolya v napravlenii Konstantinovki. Vazhnuyu rol’ v dostizhenii rezul’tatov nastupleniya igrayet podavlyayushchiy ogon’ artillerii (v tom chisle za schet gramotnoy raboty s dronami i korrektiruyemogo ognya) i umeloye ispol’zovaniye taktiki shturmovykh grupp, kotoraya opredelyayet obkhodyashchiy kharakter deystviy nastupayushchikh voysk sozdayushchiy ugrozu flangam protivnika, chto pozvolyayet minimizirovat’ sobstvennyye poteri i maksimizirovat’ poteri protivnika, chto podtverzhdayut i zapadnyye i ukrainskiye istochniki. Otsyuda sobstvenno i poyavleniye termina „Bakhmutskaya myasorubka”. Po suti, na etom uchastke fronta idet metodichnoye peremalyvaniye artemovskoy gruppirovki VSU i pridannykh sil inostrannykh nayemnikov, delaya srazheniye ochen’ zatratnym dlya VSU i vynuzhdaya komandovaniye VSU perebrasyvat’ v rayone Artemovska i Chasov Yara vse novyye i novyye rezervy dlya popolneniya sgorayushchikh v srazhenii chastey i podrazdeleniy. Po suti, protivnik postavlen pered vyborom – libo i dal’she terpet’ tekushchiy uroven’ poter’, poka shturmovyye gruppy CHVK „Vagner” okhvatyvayut gorod s yuga, libo postepenno vykhodit’ iz Artemovska, prinimaya vse operativnyye posledstviya takogo shaga.
  Pokaż więcej
  2 125 / 5 000
  Wyniki tłumaczenia
  „Młynek do mięsa Bakhmut”

  W świetle sukcesów ostatnich dni w Maszynce do Mielenia Mięsa Bachmuta można zauważyć, że do szturmu na miasto wybrano nieliniową taktykę szturmu miasta w czoło od wschodu (zwłaszcza, że ​​nasi wojska wkroczyły jeszcze latem w strefę przemysłową Artemowska, gdzie walczyły w rejonie ulicy Patrice Lumumby), ale przebijając się przez obronę nieprzyjaciela na flankach, aby osłonić zgrupowanie broniące miasta. Doprowadziło to już do tego, że nasze wojska zajęły Otradovkę na południe od miasta, a następnie nie tylko rozpoczęły walkę o obszary obronne w Opytnym i Iwangradzie (ten ostatni był już zajęty), ale także zaczęły rozwijać ofensywę na Kurdyumovce, co narusza integralność frontu wroga między Artemowskiem a Dzierżyńskim. Wraz z utratą Kurdyumovki, a także Andreevki, Zelenopolye i Ozaryanovki sytuacja wroga w tym sektorze znacznie się skomplikowała, a nasze wojska otrzymały możliwość zarówno rozwinięcia ofensywy na południe od Artemowska (w tym w kierunku Chasov Yar ) oraz zwiększenia presji na wroga w rejonie Dzierżyńska, a także poszerzenia strefy kontroli w kierunku Konstantynówki.

  Ważną rolę w osiąganiu rezultatów ofensywy odgrywa tłumiący ogień artyleryjski (m.in. zagrożenie flankom wroga, co pozwala minimalizować straty własne i maksymalizować straty wroga, co potwierdzają zarówno źródła zachodnie, jak i ukraińskie. Stąd w rzeczywistości pojawienie się terminu „maszynka do mięsa Bakhmuta”. W rzeczywistości na tym odcinku frontu systematycznie ściera się zgrupowanie Artemowsk Sił Zbrojnych Ukrainy i dołączone do niego siły zagranicznych najemników, co czyni bitwę bardzo kosztowną dla Sił Zbrojnych Ukrainy i zmusza dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy do przerzucania coraz większych rezerw w rejonie Artemowska i Chasego Jaru w celu uzupełnienia jednostek i pododdziałów wypalających się w boju. W rzeczywistości przeciwnik stoi przed wyborem – albo nadal ponosić obecne straty, podczas gdy grupy szturmowe PKW „Wagner” osłaniają miasto od południa, albo stopniowo wycofywać się z Artemowska, akceptując wszystkie operacyjne konsekwencje takiego kroku.
  https://t.me/boris_rozhin/71572

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ministrowie spraw zagranicznych NATO stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że pozostają niezłomni w „zaangażowaniu na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” i zobowiązali sojuszników do pomocy Ukrainie w naprawie infrastruktury energetycznej, niszczonej przez rosyjskie ataki…

  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37515611-nato-deklaruje-nieustajace-zaangazowanie-w-pomoc-dla-ukrainy

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Kronika specjalnej operacji wojskowej
  29 listopada 2022 r

  🔻 Terytoria przygraniczne Federacji Rosyjskiej:

  ▪️Ukraińskie formacje ostrzeliwały z moździerzy przygraniczne wsie Łomakowka i Marica w obwodzie briańskim. Obie wsie zostały pozbawione prądu, cierpiał emeryt.

  ▪️Nieprzyjaciel zaatakował także cele cywilne w Tetkinie i rejonie sudżańskim obwodu kurskiego, po czym część gminy została pozbawiona prądu.

  ▪️W obwodzie biełgorodzkim Siły Zbrojne Ukrainy ostrzeliwały Szebekino, Murom i Nową Tawolżankę, nikt nie został ranny.

  🔻Kierunek Starobielsk:

  ▪️W odcinku Kupyansky nieprzyjaciel próbował zaatakować w okolicach Iwanówki, jednak padł pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim Sił Zbrojnych RF, został zmuszony do odwrotu.

  ▪️W odcinku Liman ukraińskie formacje próbowały wznowić ofensywę w kierunku Krasnopopovki, ale również bezskutecznie.

  🔻Kierunek słowiański:

  ▪️Rosyjskie oddziały rakietowe i artyleria przeprowadziły kilka ataków na obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy w Słowiańsku i Kramatorsku.

  🔻Kierunek Soledar (mapa (https://t.me/rybar/41575)):

  ▪️Na południe od Bachmuta (Artemowsk) oddziały PKW Wagnera i jednostki NM DPR były w stanie rozwinąć ofensywę, zajęły Kurdyumovkę i dotarły do ​​kanału Siewierski Doniec-Donbas.

  ▪️W sektorze Bakhmut wróg umacnia pozycje w rejonie Kleshcheevka w południowych okolicach Bakhmut.

  Aby zapobiec załamaniu się obrony, przeciwnik przerzuca do sektora dodatkowe pododdziały.

  ▪️W okolicach Biełogorowki na odcinku Lisiczańskim toczą się walki. Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy wysłało do Serebryanki kompanię 81 żołnierzy.

  🔻Ługańskiej Republiki Ludowej:

  ▪️Armia ukraińska ponownie ostrzeliwała Swatowo, zginęła kobieta, uszkodzone zostały domy.

  🔻Kierunek Donieck:

  ▪️Siły Zbrojne Ukrainy kontynuowały ataki na miasta aglomeracji donieckiej: trafiono Donieck, Gorłowkę, Jasinowataję, Zajcewo, Kasztanowo, Kwaszyno i Pantelejmonowkę.

  🔻Obwód dniepropetrowski:

  ▪️Rosyjskie wojska pracowały nad celami w Nikopolu, gminie Marganiec i Małomichajłowka.

  https://t.me/boris_rozhin/71605

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.