Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.12.2022r.- 2718 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 288).


„Niemy krzyk”– dzień 912.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy doprowadziła do zwiększenia kosztów utrzymania ludności krajów zachodnich, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Według niego rosnące ceny, w tym za prąd, „oznaczają ciężkie czasy dla wielu gospodarstw domowych w Europie”. Mimo to szef Sojuszu Północnoatlantyckiego zaapelował o dalsze udzielanie militarnego wsparcia kijowskiemu reżimowi w celu „poprawy pozycji negocjacyjnej”. W wyniku tej kuriozalnej pomocy, kraje europejskie pogrążają się w recesji, czemu sprzyjały działania Stanów Zjednoczonych, które pozbawiły kontynent gazu z Rosji.

Ludność krajów zachodnich ponosi duże koszty utrzymania z tytułu pomocy wojskowej i finansowej udzielonej Ukrainie na tle rosyjskiej operacji wojskowej, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z niemiecką gazetą Welt am Sonntag.

„Rosnące rachunki za żywność i energię oznaczają ciężkie czasy dla wielu gospodarstw domowych w Europie”– stwierdził Stoltenberg.

Mimo tej biedy do której doprowadzili liderzy „wolnego świata”, Stoltenberg po raz kolejny wyraził pogląd, że reżim kijowski musi odnieść zwycięstwo nad Rosją na polu bitwy. 

„Możemy wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym, jeśli udzielimy jej wsparcia militarnego. Najlepszym sposobem na utrzymanie pokoju jest wspieranie Ukrainy”– powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak poinformował amerykański dziennik The New York Times, powołując się na przedstawicieli NATO, generalnie państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego przekazały Ukrainie broń o wartości 40 miliardów dolarów, co jest porównywalne z rocznym budżetem wojskowym Francji. Jednocześnie 20 z 30 członków bloku już „znacząco się wyczerpało” w kwestii udzielenia pomocy wojskowej kijowskiemu reżimowi.

Z kolei The Economist pisze, że w tym roku w Europie może wzrosnąć relacja między kosztami energii elektrycznej a liczbą zgonów. Według prognozy publikacji, ostra zima w połączeniu z rosnącymi cenami energii może doprowadzić do śmierci dodatkowych 335 tys. osób. Czyli znacznie więcej niż liczba ofiar konfliktu zbrojnego na Ukrainie, co jest w swej istocie chore.

Wcześniej Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO powinno znacznie zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy w celu ustanowienia „akceptowalnego pokoju” z Rosją. Stwierdził też, że produkcja amunicji dla Ukrainy rozwinęła się w Europie Wschodniej. 

Do tej wypowiedzi sekretarza generalnego sojuszu północnoatlantyckiego odniosła się oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która stwierdziła, że ​​NATO jest „współsprawcą zbrodni reżymu kijowskiego”.

Jak podkreślił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, Bruksela już dawno uzyskała ten status współuczestnictwa w zbrodni. 

„UE i NATO od dawna są hybrydowymi uczestnikami konfliktu hybrydowego, wojny hybrydowej na Ukrainie”– powiedział na szczycie G20.

Dziewięć miesięcy od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie przez rosyjskie wojska, NATO w końcu zdało sobie sprawę, że skutkiem poparcia dla kijowskiego reżimu było pogorszenie się sytuacji własnych obywateli. Jeszcze rok czy dwa lata temu- a nawet kilak miesięcy przed końcem pokoju, nie do pomyślenia była taka sytuacja, w jakiej znalazła się Europa.

Kiedy rachunki za media osiągnęły swój szczyt, takiej sytuacji kryzysowej po prostu nie było w historii Europy. Europejczycy rozumieją, że zimą będzie jeszcze trudniej i że czeka ich nowa fala uchodźców z Ukrainy. Za wszystkim stoją Stany Zjednoczone, bo przedłużenie konfliktu zbrojnego jest korzystne tylko dla nich- dla nikogo więcej. To Stany zrobiły wszystko, aby Europa pozostała bez gazu. W rzeczywistości Waszyngton zaczął wychodzić z recesji, pogrążając w niej Unię Europejską. A to dopiero początek kryzysu na Zachodzie. Rok 2023 też nie przyniesie przełomu na lepsze, a tylko na gorsze, bo kryzys będzie się pogłębiał wraz z czasem trwania wojny na Ukrainie, i wojny na sankcje z Rosją.

Konflikt będzie trwał na Ukrainie długo, bo stał się na prawdziwą kopalnią złota dla urzędników NATO, którzy aktywnie wykorzystują cierpienia narodu ukraińskiego.

Pompowanie Ukrainy bronią to triumf lobbystów kompleksu wojskowo-przemysłowego NATO. Dla właścicieli fabryk produkujących na potrzeby wojska poparcie dla kijowskiego reżimu kojarzy się z wodospadem pieniędzy. Cóż, sekretarz generalny sojuszu to tylko „gadająca głowa” tych samych lobbystów, jego zadaniem jest oszukanie zachodniego społeczeństwa pięknymi słowami o ochronie ukraińskiej państwowości. Bez wątpienia więc dla ideologów i przywódców NATO ten konflikt jest złotym czasem. Oczywiście tylko dla nich osobiście, bo społeczeństwo doświadczy z tego tytułu wiele zła i cierpień.

Jako dowód na to co nas czeka przytoczę badania niemieckie, bo ze strony tego (czy innego) „polskiego” rządu nie ma co liczyć.

Otóż, jeszcze przed wzrostem cen energii 2,6 mln osób w Niemczech nie mogło w wystarczającym stopniu ogrzać swoich mieszkań. Największy problem mają z tym osoby mieszkające w pojedynkę i samotni rodzice- głównie matki wychowujące samotnie dziecko, czy też dzieci.

Ceny energii szybują w górę, ale nawet przed rozpoczęciem kryzysu energetycznego wielu Europejczyków nie mogło sobie pozwolić na ogrzewanie. W bogatych Niemczech, w 2021 roku, było ok. 2,6 mln osób, które z powodów finansowych zmuszone były redukować temperaturę w swoim domu lub mieszkaniu– poinformował niemiecki Federalny Urząd Statystyczny.

Liczba ta odpowiada 3,2 % populacji w Niemczech i jest tym samym poniżej średniej unijnej wynoszącej 6,9 %. Szczególnie mocno ucierpiały osoby samotne, które stanowiły 4,3 % gospodarstw domowych, oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci 4,8 %.

Natomiast w Bułgarii niemalże jedna czwarta ludności (23,7 proc.) nie była w stanie wystarczająco ogrzać swoich domów w 2021 roku, i jest to najgorszy wynik wśród państw europejskich. Z innych krajów strefy względnie ciepłej, to na niedogrzanie skarżyło się również 17,5 proc. mieszkańców Grecji i 14,2 proc. Hiszpanów. Z kolei w Finlandii marznąć w domu musiało tylko 1,3 proc. osób. No, ale oni mają tam nieprzeliczone zasoby drewna do ogrzewania domów.

Dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania, który jest wynikiem kryzysu energetycznego dostrzega niemiecki rząd. W przypadku gazu powołana została komisja ekspertów, która zaproponowała, aby rząd przejął grudniowe rachunki. Od marca 2023 r. miałby zaś wejść w życie limit cenowy dla podstawowej ilości wynoszącej 80 procent zwykłego zużycia. W piątek 21 października niemiecki parlament przyjął pakiet ochronny o wartości 200 mld euro, który przeznaczony ma być na walkę z wysokimi cenami energii. 

Niestety, ale pakiet ten nie uchroni upadającej gospodarki, a przecież nie samymi dodrukowanymi pieniędzmi da się żyć.

Jak do tego ma się sytuacja w Polsce?

Zapewne dowiemy się przy pierwszych masowych demonstracjach i zamieszkach ulicznych.

*

Popołudniowa (30.11.2022r. 14:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuowały prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

W wyniku ofensywy wojsk rosyjskich na kierunku donieckim w pełni wyzwolone zostały należące do Donieckiej Republiki Ludowej miasta Białogorowka i Piersze Trawnia. Zlikwidowano do 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono cztery opancerzone wozy bojowe, trzy jednostki artylerii samobieżnej i sześć pojazdów.

Na kierunku kupjańskim przeciwnik przy pomocy grup taktycznych kompanii zmechanizowanych i czołgów próbował zaatakować pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu osady Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej. W wyniku ostrzału oddziały USZ zostały zepchnięte na pozycje wyjściowe.

Zlikwidowanych do 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dziesięć czołgów, bojowy wóz piechoty, dwa transportery opancerzone, jednostkę artylerii samobieżnej i pojazd.

Trzy kompanijne grupy taktyczne ukraińskich sił zbrojnych, wzmocnione czołgami, bezskutecznie próbowały zaatakować rosyjskie pozycje w kierunku Płoszczanki, Czerwieńsk i Żytłowki w Ługańskiej Republice Ludowej. Wróg został pokonany dzięki ostrzałowi artyleryjskiemu, uderzeniom lotniczym armii i zdecydowanym działaniom wojsk rosyjskich. Jednostki ukraińskich sił zbrojnych zostały odepchnięte na pozycje wyjściowe. W wyniku kompleksowego ostrzału straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły ponad 40 ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, cztery bojowe wozy piechoty i jeden wóz amunicyjny.

Na kierunku południowo-donieckim ukraińskie siły zbrojne podjęły w ciągu dnia próbę kontrataku trzema kompanijnymi grupami taktycznymi na pozycje rosyjskie w rejonach Nowomichaiłowka, Nowodonieckoje i Nowosiołka w Donieckiej Republice Ludowej. W wyniku ostrzału i aktywnych działań jednostek rosyjskich kontrataki zostały odparte. Wróg został odepchnięty na pozycje wyjściowe. Zlikwidowanych zostało ponad 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa bojowe wozy piechoty, dwa transportery opancerzone, MT-LB, pojazd opancerzony i cztery samochody.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły na 97 jednostek artylerii USZ w ich pozycje strzeleckie, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 157 obszarach.

W pobliżu Dniepropietrowska zniszczono duży magazyn broni rakietowej i artyleryjskiej grupy wojsk USZ Chortica, w którym przechowywano systemy rakietowe HIMARS, rakiety wielokrotnego odpalania MLR Huragan oraz amunicję zaporową.

Dwie wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-37 zostały zniszczone w rejonach Minkowki i Czasowego Jaru w Donieckiej Republice Ludowej.

Zniszczono stanowisko dowodzenia i centrum łączności 1 brygady USZ w Torecku w Donieckiej Republice Ludowej.

Stanowisko systemów artyleryjskich M777 produkcji amerykańskiej został trafiony na stanowisku ogniowym w okolicach wsi Żółtniewie- obwód charkowski, w wyniku działań kontrbatereryjnych.

Skład amunicji 60 brygady piechoty USZ został zniszczony w pobliżu wsi Primorskie w obwodzie zaporoskim.

Samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych został zestrzelony przez siły obrony przeciwlotniczej w pobliżu Artemowska w Donieckiej Republice Ludowej.

Osiem bezzałogowych statków powietrznych zniszczono też w pobliżu osiedli Stiepnoje, Jegorowka, Władimirowka i Krasnaja Polana w Donieckiej Republice Ludowej, Golikowo i Żytłowka w Ługańskiej Republice Ludowej, Prijutne i Sładkaja Balka w obwodzie zaporoskim.

Ponadto osiem rakiet wieloprowadnicowych HIMARS przechwycono w pobliżu osady Mostek w Ługańskiej Republice Ludowej, Melitopola w obwodzie zaporoskim, Amwrosiejewki i Debalcewo w Donieckiej Republice Ludowej, a rakietę Olcha w pobliżu Pokrówki w Donieckiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

334 samoloty, 177 śmigłowców, 2 589 bezzałogowych statków powietrznych, 391 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 903 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 904 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 3 634 sztuki artylerii polowej i moździerzy oraz 7 424 sztuki specjalnych pojazdów wojskowych.

Siły ML DRL wyeliminowały w ciągu ostatniego dnia kilkudziesięciu ukraińskich bojowników i 17 sztuk sprzętu.

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: dwie haubice (D-30), dwa czołgi (T-72M1 i T-64BW), siedem jednostek sprzętu pancernego i samochodowego, sześć nieprzyjacielskich UAV zostało zestrzelonych w powietrzu”– poinformował dzisiaj w Departament Milicji Ludowej DRL.

DML DRL dodał, że w walkach zneutralizowano ponad 60 ukraińskich żołnierzy. 

Przedstawicielstwo DRL w WCKiK, codzienne oficjalne podsumowanie od 06:00 dnia 30 listopada do 06:00 dnia 1 grudnia 2022 roku.

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo zgłosiło 33 przypadki ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał AGM-88 HARM i MLRS Grad oraz artylerii 155 mm i 122 mm.
Na kierunku iłowajskim – MLRS Himars.
Na odcinku Jasionowatej – artyleria 152mm i 122mm.
Oraz w rejonie Gorłówki – wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad, artyleria 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 139 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice: Leninskiej, Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Zaicewo, Gołmowski, Gorłówka, Ozierjanowka, Panteleimonowka, Jasinowata, Mineralnoje, Kasztanowoje oraz Jakowlewka i Dokuczajewsk.

🆘 W ciągu minionej doby w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku odnotowano śmierć 1 mężczyzny- cywila.

Ponadto, 3 osoby cywilne zostały ranne o różnym stopniu ciężkości w dzielnicach Leninskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralnej w Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 26 gospodarstw domowych w dzielnicach Leninskiej, Kujbyszewskej w Doniecku oraz dzielnicy Nikiotwskiej i Centralnej w Gorłówce a także 7 obiektów infrastruktury cywilnej.

Przekazane przez Milicję Ludową ŁRL.


🗒‼️⚡️ Oświadczenie majora Filiponenko I.M., oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji na dzień 01.12.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej LNR przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty wroga:


➖ do 95 osób personelu wojskowego,
➖3 czołgi,
➖5 transporterów opancerzonych,
➖1 sztuka artylerii,
➖15 pojazdów specjalnych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osadach ŁRL.


▪️Od początku tego dnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwują wieś SWATOWO, używając amerykańskich MLRS
M142 HIMARS, odpalając trzy rakiety.
⚡️Informacje o ofiarach i zniszczeniach są na bieżąco aktualizowane.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:
▫️ Jednostki saperskie i inżynieryjne Ługańskiej Milicji Ludowej kontynuują rozminowywanie terenu.
‼️ W ciągu 30 listopada oczyścili ponad 8 hektarów terytorium z ładunków wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w osadach Niżnyje i Górskie rejonu Popasna.
⭐️ Ługańska Republika Ludowa wraz z organizacjami publicznymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
▫️ Wolontariusze z Federacji Rosyjskiej przekazali pomoc humanitarną w postaci sprzętu grzewczego, żywności i listów dla dzieci żołnierzom 2 Korpusu Armijnego stacjonującym na linii frontu.

❗️ Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK odnotowało od początku działań operacji specjalnej 1 290 ostrzałów terytorium republiki przez ukraińskie formacje zbrojne z użyciem ciężkiej broni:

W sumie przeciwnik użył ponad 11 tys. pocisków różnego kalibru, w tym taktycznego systemu rakietowego Toczka-U (37 rakiet) i amerykańskiego HIMARS (515 rakiet), 2 709 pocisków MLRS (BM-21 Grad, BM-27 Huragan, BM-30 Smiercz), artylerii 155-mm (157 pocisków), odnotowano też przypadek dwóch bezzałogowych statków powietrznych pochodzenia amerykańskiego.

Ofiarami agresji USZ we wspomnianym okresie było 517 osób cywilnych, z których 131 zostało zabitych, a 386 rannych. W wyniku ostrzału zginęło siedmioro dzieci, a dwadzieścia dziewięć zostało rannych.
Zniszczeniu i uszkodzeniu uległo 3350 domów w 80 osiedlach.

Uszkodzonych zostało 349 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 83 placówki edukacyjne i 16 medycznych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 01 грудня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

74 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.12.2022r.- 2718 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 288).

 1. „Jeżeli mówimy o faktycznym bezrobociu, to na koniec 2022 roku mamy 2,6 mln bezrobotnych, a w 2023 roku przewidujemy nieco ponad 2,8 mln bezrobotnych- poinformował wiceminister gospodarki Ukrainy Tatiana Bierieżnaja.
  W ukraińskich PUP-ach zarejestrowanych jest oficjalnie 215 tysięcy bezrobotnych.
  https://www.unian.net/economics/other/realnyh-bezrabotnyh-v-ukraine-v-12-raz-bolshe-chem-zaregistrirovannyh-minekonomiki-12063462.html
  Komentarz: Te statystyki pachną mi rozruchami głodowymi za kilka miesięcy. Do tego trzeba liczyć, że w wyniku nowych podatków i danin (wymóg ‚zachodu”), oraz atakach na infrastrukturę krytyczną kolejne zakłady pracy zbankrutują (kolejni bezrobotni).
  Ptaszki ćwierkają, że zamiast 33% spadku PKB będziemy świadkami załamania gospodarki na poziomie 40% (o ile ataki FR nie ustaną).

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała celników, którzy blokowali eksport ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej.
  Ujawniono kierownictwo odpowiednich okręgowych urzędów celnych, które zorganizowały mechanizm nielegalnego przyjmowania pieniędzy za obsługę operacji eksportowo-importowych. Za różne kwoty łapówek „gwarantowały” przedstawicielom firm rolnych nieskrępowaną odprawę celną hurtowych przesyłek produktów rolnych produktów, które były eksportowane do krajów UE, w szczególności ukraińskiego zboża” – można przeczytać w komunikacie.
  https://www.unian.net/incidents/eksport-zerna-na-tamozhnyah-blokirovali-vyvoz-zerna-v-es-12063597.html
  Komentarz: Niewiele miał tych pieniędzy ten celnik, w przeliczeniu na twardą walutę tak z 1000$? Mam wrażenie, że to kolejna odsłona walki o wpływy i próba oskarżenia jednej z grup o fiasko eksportu zboża.
  Dla przypomnienia -rolnicy zebrali spore (jak na wojnę) plony, ale większość ziarna nie została wyeksportowana, zabrakło tez miejsca do przechowywania nasion.
  W efekcie wielu rolników nie będzie miało z czego zapłacić podatków, kupić ropę czy nawozy.
  Jeśli jesienno-zimowa aura się utrzyma to niezabezpieczone ziarno zgnije i …wielu rolników zbankrutuje. Przetrwają duże koncerny, które zresztą najbardziej zyskały na otworzeniu szlaku wodnego.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bardziej martwi mnie sytuacja polskich rolników, którzy nie mogą sprzedać swojego zboża. A jeśli już, to za bardzo marne pieniądze, nie pokrywające kosztów…….Kołodziejczak zaraz zorganizuje jakieś blokady lub akcje protestacyjne.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Jest sukces?

  Dziś pokrywane jest ponad 75% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną, tylko 25% konsumentów nie ma prądu-oświadczył świadczył szef Rady Najwyższej komisji ds. energetyki, mieszkalnictwa i usług komunalnych Andrij Gerus.
  https://www.unian.net/economics/energetics/v-rade-predupredili-polnostyu-vosstanovit-energosistemu-ukrainy-v-techenie-zimy-nevozmozhno-12062718.html
  Komentarz: Było 30% 27% teraz 25%. Średnio o 3% zwiększa się liczba domów do których nie trzeba stosować awaryjnych włączeń prądu. Jednak niesie to z sobą tez pytanie, co się stanie jak FR znów zaatakuje? Skoro moce przerobowe po ostatnim ataku wynoszą 3% to przecież jak kolejny raz FR wyłączy prąd na Ukrainie to zanim ostatnie 15% domostw odzyska prąd to minie ponad tydzień czasu (!).

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Biden powiedział, że nie zamierza w najbliższym czasie kontaktować się z Putinem

  Biden powiedział, że jest gotowy do negocjacji z Putinem w sprawie zakończenia operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, jeśli Putin podejmie taką decyzję.
  .https://twitter.com/TobiAyodele/status/1598393442996027394

  🇫🇷🇺🇸🇷🇺🇺🇦Prezydent Francji Macron mówi, że Francja i Stany Zjednoczone nie będą naciskać na Ukrainę, aby zmusić ją do negocjacji.
  .https://twitter.com/TobiAyodele/status/1598393447622156290

  Czyli stanie się to, co się stać musi,
  ale tylko z własnej a nie przymuszonej woli…
  niezależna, samotijna sama się do rokowań zmusi

  *****;
  Nie wierzę w niezdementowane informacje.
  Aleksander Gorczakow 1798–1883) – rosyjski polityk.

  *****;
  Negocjacji nie ma, ale negocjacje trwają.
  Jakie porozumienia mogą zawrzeć Ukraina i Rosja?

  https://strana.today/news/416502-kak-ukraina-i-rossija-provodjat-nepublichnye-perehovory.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Tak zwany bogaty Zachód stoi na tylnych łapach przed Katarem jak posłuszny pies”

  Czytelnicy tureckiego portalu En Son Haber potępili umowę katarskich i amerykańskich koncernów energetycznych o dostawie arabskiego LNG do Niemiec.

  Podkreślili, że Europa pozbawiona rosyjskiego błękitnego paliwa znów pokazała swoją dwulicowość: żebrze o gaz od kraju muzułmańskiego, który jeszcze niedawno oskarżano o „łamanie” praw człowieka i narzucano mu idee LGBT. „Tam całują ręce i nogi za swoje interesy, podczas gdy w Europie plują na ulicach na muzułmanki w chustach. Tacy hipokryci” – piszą Turcy.

  Niektórzy czytelnicy zauważyli również, że Europa popełniła błąd zrywając stosunki z Rosją. Tymczasem Stany Zjednoczone są ewidentnym beneficjentem, gdyż czerpią zyski z konfliktów i sporów na świecie.

  Rzeczywiście, jest tu nawet ślad amerykański. Ciekawe czy ktoś z zachodniej firmy nosił plakietkę LGBT na katarskiej transakcji.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14533

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii Zheng Zeguang został wezwany (https://www.reuters.com/world/china/britain-summons-chinas-ambassador-over-treatment-bbc-journalist-evening-standard-2022-11-29/) do brytyjskiego Foreign Office w związku z incydentem z udziałem dziennikarza BBC Eda Lawrence’a, który został ranny podczas relacjonowania protestów w Szanghaju.

  Brytyjski sekretarz spraw zagranicznych James Cleverley skomentował: „To niezwykle ważne, abyśmy chronili wolność mediów. Jest to coś, co leży u podstaw brytyjskiego systemu wierzeń i jest niesamowicie ważne, aby dziennikarze mogli bez przeszkód i bez obawy przed atakami prowadzić swoją działalność.”

  W odpowiedzi ambasador Chin powiedział, że zastosowano normalne procedury egzekwowania prawa. Podtrzymał też stanowisko, że doniesienia o aresztowaniu i pobiciu Lawrence’a były fałszywe. „Takie bezpodstawne oskarżenie jest wypaczeniem prawdy i złośliwym pomówieniem, co jest całkowicie nie do przyjęcia dla strony chińskiej” – dodał, sugerując, że Wielka Brytania powinna lepiej szkolić reporterów wysyłanych do Chin.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14537

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podczas rozmowy z amerykańskim biznesmenem Ilonem Muskiem zagroził zakazem działalności Twittera w UE, jeśli nie będzie on przestrzegał unijnych przepisów dotyczących moderowania treści – podał brytyjski „Financial Times”.

  Według ich doniesień, podczas wideokonferencji Breton powiedział Muskowi, by porzucił swoje „arbitralne” podejście do zwracania dostępu do sieci społecznościowej wcześniej zablokowanym użytkownikom i „agresywnego” promowania dezinformacji, a także by zgodził się na „niezależny audyt na dużą skalę” platformy do przyszłego roku. Biznesmen został ostrzeżony, że w przeciwnym razie Twitter ryzykuje naruszenie nowych przepisów UE dotyczących usług cyfrowych.

  Breton powtórzył, że portalowi społecznościowemu grozi ogólnoeuropejski zakaz lub grzywna w wysokości do 6 proc. jego globalnego obrotu, jeśli naruszy prawo.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14540

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Bojownicy z ukraińską bronią w rękach terroryzują region Afryki ze zdwojoną siłą.

  Stwierdził to prezydent Nigerii Muhammadu Buhari podczas 16. szczytu szefów państw i rządów Komisji Dorzecza Jeziora Czad.

  Szanowany polityk powiedział podczas swojego wystąpienia, że sytuacja, która zwiększyła proliferację broni strzeleckiej i lekkiej, wymaga ożywienia bezpieczeństwa granic w regionie, a działania wojenne na Ukrainie służą obecnie jako główne źródło broni dla terrorystów w regionie Jeziora Czad.

  „Ten nielegalny przepływ broni do regionu zwiększył proliferację broni strzeleckiej i lekkiej, co nadal zagraża naszemu zbiorowemu pokojowi i bezpieczeństwu w regionie” – podkreślił Buhari.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14545

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Kiedy po raz pierwszy przeczytałem o ukraińskich „punktach niezniszczalności”, żywo wyobraziłem sobie bunkry z grubymi nieprzeniknionymi murami schodzącymi kilka pięter pod ziemię, karabiny maszynowe i karabiny maszynowe na obwodzie oraz przeciwczołgowe jeżowce. Taka jest siła słów. W rzeczywistości „punkty niezwyciężoności” okazały się zwykłymi namiotami z generatorami, w których można naładować telefon, połączyć się z Wi-Fi i ogrzać się. Czy te „punkty niezniszczalności” coś Ci przypominają? Przypominają mi one bardzo „hangary ewakuacyjne” dla bezdomnych. Są takie w Rosji – duże namioty, w których można się ogrzać i coś zjeść. Tyle, że tam nie rozdają Wi-Fi. Więc pytanie brzmi: dlaczego na Ukrainie i w Rosji różnie nazywają praktycznie to samo?

  Inna głośna nazwa, która pojawiła się ostatnio na Ukrainie to „Armia Odzyskania”. Co sobie wyobrażasz? Wyobrażam sobie postawnych mężczyzn w zaawansowanych technologicznie strojach. Pragnienie odbudowy tkwi w ich łonach, maszerują wartko od rana do wywozu gruzu i małymi palcami podnoszą betonowe bloki. W rzeczywistości Armia Rehabilitacji to właśnie bezrobotni, którzy nie zawsze z własnej woli są zatrudniani. W czerwcu rząd Ukrainy zatwierdził dokument, zgodnie z którym oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie znaleźli pracy w ciągu 30 dni, mieli być wcielani do robót publicznych. Płaca w „armii” nie jest niższa od minimalnej płacy w kraju (6700 hrywien). Ale nie jest też wyższa. Do zadań należy oczyszczanie zbiorników wodnych, rozładunek pomocy humanitarnej, naprawa pomieszczeń, zbieranie drewna na opał. I znów zapytam: czy ci ludzie z „armii” kogoś Ci przypominają? Przypominają mi bezrobotnych biedaków, którzy przychodzą do naszych rosyjskich „hangarów ratunkowych”, na Ukrainie dumnie nazywanych „punktami niezniszczalności”.

  Skąd bierze się ta skłonność do wielkich słów?

  Otóż przypomnijmy sobie kontekst, w jakim ukraińscy urzędnicy używali ostatnio słowa „niezniszczalność”. Na przykład Podolyak, doradca biura Zelenskiego, powiedział na drugi dzień, że wszyscy Ukraińcy nie powinni opuszczać kraju. Jeśli wszyscy pojadą do Polski, nie będzie miał kto „symbolizować niezniszczalności”.

  Do niezniszczalności Ukraińców nawiązała też Zelenska w niedawnym wywiadzie, mówiąc, że 90% Ukraińców jest gotowa siedzieć bez ciepła i prądu przez dwa, trzy lata. Jak tu nie wykrzyknąć: „No proszę! Dwa-trzy lata! Jakże niezniszczalne!” Wykrzyknąłbym tak, gdybym nie rozumiał czegoś o słowach.

  Nie ma potrzeby wymuszania przesady, jeśli nie ma nic złego w jakości, którą przesada oznacza. Namiot nazwijcie „aid station”, czyli „stacją pomocy”.

  To miałoby więcej sensu. Ale co zrobić, gdy z tą jakością nie ma nic złego? Kiedy władze chcą, aby obywatele pozostali na miejscu jako ludzkie tarcze, wmawiając im, że nie są zimni, ciemni i przestraszeni, ale że są zimni, ciemni i przestraszeni i nie chcą być niezniszczalnymi ludzkimi tarczami? Zacznij ich przekonywać, że są niezniszczalni. Że nie znają siebie. Że nie są hordą biednych dusz, ale niezniszczalną Armią Rekonstrukcji. Ale słowo nie jest zabawką. Gdy między nim a rzeczywistością tworzy się duża luka, zaczyna się rozwijać stan bliski schizofrenii.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14574

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Po dziesięciu miesiącach debaty przypomniano sobie o podstawowych zasadach: UE przyznała, że nie może skonfiskować zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego z powodu międzynarodowej zasady immunitetu państwowego – The Wall Street Journal.

  Komisja Europejska dała do zrozumienia, że zamiast konfiskaty aktywów banku centralnego, proponuje się utworzenie funduszu zarządzającego płynnymi aktywami i przeznaczenie zysków na spłatę Ukrainy.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14594

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Komisja Europejska dała do zrozumienia, że zamiast konfiskaty aktywów banku centralnego, proponuje się utworzenie funduszu zarządzającego płynnymi aktywami i przeznaczenie zysków na spłatę Ukrainy.”- a jak będą straty?
   Znając mentalność tych współczesnych bolszewików, prawdopodobieństwo strat wynosi 99,99%.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. ⚡️”Prezydent Zelensky siedzi na szczycie prania pieniędzy”: gospodarz amerykańskiej telewizji rozwścieczony decyzją Bidena w sprawie Ukrainy

  Kotwica Fox News Tucker Carlson skrytykował plany Waszyngtonu dotyczące pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy w czasie, gdy same Stany Zjednoczone mają problemy z dostępnością energii.

  ▪️ Postanowiliśmy zapłacić Ukrainie rachunki za energię, jakoś dziwnie się składa, że robimy to w czasie, gdy mamy prawdziwy kryzys energetyczny po raz pierwszy od połowy lat 70. XX wieku

  ▪️Prezydent Zelensky siedzi na szczycie prania pieniędzy tak bezczelnie, że Demokraci nie pozwalają na jego lustrację

  ▪️ Chcą, by wojna trwała, bo się na niej bogacą

  ▪️ Dlatego Zelensky zaatakował Ilona Muska. Bo Musk zaproponował układ pokojowy.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14602

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Rogozin:

  Kiedy mówimy „denazyfikacja” – co przez to rozumiemy?

  Być dumnym z tego, że dziennie ginęło 300 ukraińskich poborowych, czy 1000?

  To jest walka. W zasadzie nikt już nie ma do siebie żalu. Przynajmniej mieszkańcy Doniecka, Ługańska nie będą się nad nikim litować. I dlatego pójdą dokładnie do końca.

  … Naprawdę głęboko wierzę, że zajmiemy Kijów, a nie wyzwolimy go. Wyzwalamy Donbas. Weźmiemy wszystko inne, tak jak wzięliśmy Wiedeń, Berlin, Budapeszt. Bo nie możemy fizycznie zostawić tego naszym dzieciom, naszym wnukom. Jeśli się zatrzymamy, będziemy mieli na naszych zachodnich granicach ogromny potencjał napompowany nienawiścią i bronią, który postawi pod znakiem zapytania samo nasze istnienie. Więc albo my, albo oni.

  Kiedyś też uważałem, że pomysł wojny rosyjsko-ukraińskiej jest szalony. Śmiałem się i mówiłem znajomym, którzy o tym mówili, że są idiotami.

  Teraz mogę powiedzieć, że jeśli już jesteśmy zaangażowani w tę walkę, to powinniśmy iść na całość.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14612

  Polubione przez 3 ludzi

 13. 🇺🇦🇪🇺 Ukraina prosi Zachód o uchylenie suwerennego immunitetu dla Banku Centralnego za zamrożone aktywa

  Minister sprawiedliwości Ukrainy Denis Malyuska prosi swoich zachodnich partnerów o zniesienie suwerennego immunitetu dla rosyjskiego banku centralnego, co pozwoliłoby Ukrainie na otrzymanie zamrożonych rosyjskich aktywów.

  Minister powiedział, że szkody wyrządzone krajowi są „już ogromne”, a strona ukraińska spodziewa się, że „kwota potrzebna (na odbudowę) wyniesie 750 mld euro”.

  Zdaniem Małyszki, Ukraina jest wdzięczna swoim partnerom za obietnice wsparcia w odzyskiwaniu należności, ale Zachód nie będzie w stanie poradzić sobie z tym „sam”, więc w jej własnym interesie jest wykorzystanie do tego celu rosyjskich aktywów.

  Zamrożone fundusze, jego zdaniem, dzielą się na trzy kategorie, „dla każdej z nich są inne rozwiązania”:

  1️⃣ Rosyjskie aktywa państwowe, które są chronione immunitetem suwerennym.

  „Dlatego prosimy naszych partnerów o zniesienie immunitetu suwerennego dla rosyjskiego banku centralnego. Mogłoby to być usankcjonowane poprzez międzynarodowy traktat. W ten sposób mielibyśmy już do dyspozycji 300 mld euro – powiedział minister.

  2️⃣ Aktywa rosyjskich przedsiębiorstw państwowych

  „Podstawę prawną” do ich konfiskaty mógłby stanowić także traktat międzynarodowy – dodał Maliuca.

  3️⃣ Majątek „oligarchów”:

  Według strony ukraińskiej można je skonfiskować tylko wtedy, gdy zostanie udowodnione, że środki zostały uzyskane w wyniku „działalności przestępczej”.

  🗣 „Ale powinniśmy się skupić na majątku państwowym, bo to są największe kwoty” – podsumował minister.

  https://t.me/Olej_w_Glowie/14617

  komentarz: przypomina mi sie scena z Ogniem i Mieczem, gdy czerń splądrowała i spaliła dwór w Łubniach, Jarema polecił wszystkim tym, u ktorych znajdą rzeczy z dworu podziękować…..

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Nowy „plan Marshalla” Zachodu dla Ukrainy nie zadziała – Politico (https://www.politico.eu/article/ukraine-war-wrong-marshall-plan-money-european-union/?utm_source=RSS_Feed&utm_medium=RSS&utm_campaign=RSS_Syndication)

  Weteran brytyjskiej armii i były szef misji OBWE w Doniecku Mat Whatley uważa, że jeśli w pomocy Zachodu dla Ukrainy chodzi tylko o pieniądze, to nowy „plan Marshalla” nie zadziała.

  „Jeśli nowy ‚plan Marshalla’ dla Ukrainy będzie oparty wyłącznie na pieniądzach, to po prostu nie zadziała” – powiedział autor.

  Zdaniem Whatleya, państwa zachodnie nie tylko nie doceniły rzeczywistej skali wojny i jej światowych konsekwencji, ale obecnie nadużywają lekcji płynących z historii odbudowy po konfliktach.

  Watley stwierdził, że Komisja Europejska wyznaje zasadę „pieniądze leczą wszystko” i że pomoc finansowa doprowadzi do ożywienia przemysłowego na Ukrainie.

  Autor publikacji zauważył, że Unia Europejska była w stanie wypłacić Kijowowi tylko niewielką część obiecanych środków.

  Jego zdaniem, uzdrowienie Ukrainy to nie tylko zastrzyk pieniędzy, ale także zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz odminowania terytoriów tego kraju.

  „Zachodni konsensus dotyczący planu Marshalla XXI wieku dla Ukrainy jest błędny. Odbudowa Ukrainy zaczyna się i kończy nie tylko na pieniądzach, a żeby się powiodła, przede wszystkim musi się rozpocząć skoordynowana akcja rozminowywania na dużą skalę” – pisze autor.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14621

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Jakaś dziewczyna na streamie napisała do mnie wczoraj w komentarzach:

  Czy jesteś głosem narodu Ukrainy? Nie chcemy przyjaźnić się z Rosją, chcemy iść do Europy

  Wczoraj jakiś gość na streamie: Walczę od 2014 roku. Jestem z Doniecka, ale walczę o Ukrainę. Nie chcemy być z Rosją. Chcemy być z Europą

  Jeśli chcesz jechać do Europy – walizka, dworzec i spierdalaj. Jak chcesz jechać do Ameryki, to się pierdol. I zabierz ze sobą Zelensky’ego. Zostawcie Ukrainę w spokoju. Zachodnia Ukraina… kto wciąż walczy o język, sam nie umiesz nawet ciągnąć dwóch słów po ukraińsku

  Oficjalnie chcę powiedzieć w imieniu wszystkich normalnych obywateli Ukrainy, którzy teraz są zastraszeni, boją się i sami nie mogą pokonać faszystowskiego reżimu: nie chcemy jechać do Europy, nie chcemy jechać do Ameryki, chcemy żyć w pokoju z bratnimi narodami: Białorusinami, Ormianami, Gruzinami, Azerami, Dagestańczykami, Czeczenami, Rosjanami – wielkimi Rosjanami, rosyjskimi Niemcami – wszyscy są jednym narodem…
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14625

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.