Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.12.2022r.- 2719 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 289).


„Niemy krzyk”– dzień 913.

Zimą Niemcy czekają na przerwy w dostawie prądu– powiedział szef niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof, Ralph Tisleri, dodał, że wynika to nie tylko z niedoborów energii, ale także z „celowych okresowych przerw w dostawie prądu przez dostawców”, aby zapobiec zagrożeniom dla ogólnego zaopatrzenia w energię. 

W związku z tym Tisleri zaapelował do obywateli Niemiec, aby byli przygotowani na sytuacje kryzysowe i nie myśleli, że wszystko „zawsze będzie dostępne bez problemów”. Jako że kłopoty lubią chodzić parami, to w związku z trudnościami energetycznymi w Niemczech rynek mieszkaniowy wymknął się spod kontroli, także zaczyna brakować leków. W efekcie Niemcy przeżywając liczne trudności związane z kryzysem energetycznym, mogą utracić swój statusu gospodarczej i przemysłowej lokomotywy UE.

Przerwy w dostawach energii elektrycznej w Niemczech spodziewane są w miesiącach zimowych, powiedział Ralf Tiesler, szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (BBK) w wywiadzie dla gazety Welt am Sonntag.

„Powinniśmy wyjść z tego, że zimą będą przerwy w dostawie prądu. Mam na myśli regionalne i ograniczone czasowo przerwy w dostawie prądu. Jednocześnie będą one spowodowane nie tylko niedoborami energii, ale także celowymi, okresowymi wyłączeniami sieci przez dostawców, aby chronić sieci i nie szkodzić ogólnemu zaopatrzeniu. Ale od stycznia i lutego ryzyko tego wzrośnie, więc zakładamy, że w niektórych miejscach będą przerwy w dostawie prądu przez określony czas”– powiedział Ralf Tiesler.

Jednocześnie Tisler zauważył, że niektóre regiony są „niewystarczająco przygotowane” na przerwy w dostawie prądu i wezwał Niemców do zaopatrzenia się w wodę i konserwy na wypadek kryzysu.

„Dostosujcie się do możliwych kryzysów, nie zakładajcie, że wszystko zawsze można uzyskać bez problemów”– powiedział szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof .

Z kolei dziennikarze telewizji ZDF próbowali uspokoić Niemców, mówiąc, że przerwa w dostawie prądu będzie „ostatnią deską ratunku dla operatorów sieci elektroenergetycznych w przypadku braku możliwości pełnego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną”. Telewizja musiała jednak przyznać, że takich zaciemnień nie obserwowano w Niemczech od czasów drugiej wojny światowej.

Jednocześnie w związku z problemami energetycznymi w Niemczech zaczęły się problemy i trudności związane z rynkiem mieszkaniowym. Według magazynu Der Spiegel energia elektryczna w Niemczech pozostanie droga w dającej się przewidzieć przyszłości, podobnie jak koszty i czynsze za nieruchomości mieszkalne, co może nawet doprowadzić niektóre rodziny do bankructwa.

„Najpierw nastąpiła eksplozja czynszów, potem cen zakupu, a potem stóp procentowych (…) Dla milionów ludzi klasyczna zapowiedź mieszkania w przyszłości będzie wyglądać tak: trzy pokoje, kuchnia, bankrut”– donosi DerSpiegel.

Kolejny poważny problem w Niemczech, spowodowany kryzysem energetycznym, związany jest z niedoborem leków. W rozmowie z Der Spiegel Thomas Price, prezes North Rhine Pharmaceutical Association, zauważył, że sytuacja pogorszyła się w ostatnich miesiącach: przemysł farmaceutyczny bardzo cierpi z powodu wysokich cen energii i surowców. Spowodowało to znaczne ograniczenie podaży na rynku farmaceutycznym, brakuje leków.

Według dziennikarzy Der Spiegel, Thomas Price przyznał, że jest w zawodzie od ponad 30 lat, ale z takim stanem rzeczy spotkał się po raz pierwszy.

Przypomnę, że kryzys energetyczny w Niemczech pogłębił się po przystąpieniu tego kraju do unijnych sankcji antyrosyjskich i odmowie zakupu dużej części rosyjskich surowców energetycznych, a po zamachu terrorystycznym na Nord Stream dostawy gazu z Rosji zmniejszyły się jeszcze bardziej.

Faktyczna rezygnacja Berlina i innych stolic europejskich z rosyjskiego gazu praktycznie sparaliżowała system energetyczny nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich. Do tego wszystkiego RFN została popchnięta przez Stany Zjednoczone, które teraz w żaden sposób nie mogą pomóc. Co więcej, Waszyngton wykorzystuje sytuację do własnych celów, zwabiając do siebie niemiecki biznes. Niemiecki rząd nadal podąża za przykładem z Waszyngtonu. Zobowiązania niemieckiego rządu wobec wielkiego brata dla Berlina okazały się ważniejsze niż dobro własnych obywateli.

Ponadto szefowie państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie nowego pakietu działań na rzecz walki z kryzysem energetycznym, który zaproponowała Komisja Europejska.

Na ostatnim  posiedzeniu Europejskiej Rady ds. Energii stwierdzono, że propozycje przedstawione przez przywódców UE wymagają sfinalizowania. W szczególności należy wziąć pod uwagę „różnice w bilansie energetycznym i warunkach krajowych” różnych krajów.

Rada Europejska zgadza się jednak co do konieczności przyspieszenia redukcji zapotrzebowania na energii, uważa jednak za konieczne sfinalizowanie inicjatyw w zakresie rozszerzenia inwestycji na rzecz przyspieszonego przejścia na alternatywne źródła energii.

Zdaniem niemieckiej minister spraw zagranicznych Annalena Burbock konieczne jest jak najszybsze odejście od paliw kopalnych i przejście na odnawialne źródła energii. Poinformowała  o tym  w przededniu 27 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w dniach 6-18 listopada w Egipcie.

Idąc drogą takiego zielonego populizmu i decydując się w szczególności na zatrzymanie elektrowni atomowych, Niemcy mocno ograniczyły się w swobodzie wytwarzania energii elektrycznej, gdyż możliwość jej zwiększenia produkcji po przez alternatywne źródła ma również swoje poważne ograniczenia.

Dlatego też, inicjatywy minister Burbock są absurdalne na tle licznych problemów, które w Niemczech narastają jak kula śnieżna w związku z kryzysem energetycznym.

Powoduje to, że niedobory energii zaczynają już przynosić maksymalne szkody. Tym bardziej, że energia elektryczna w Niemczech jest wytwarzana głównie ze źródeł kopalnych, bez względu na to, co mówi Burbock. Natomiast alternatywne źródła energii, takie jak wiatr, słońce, woda, stanowią znacznie mniejszy udział procentowy w całkowitej produkcji energii.

Dlatego też, niemieckie władze będą musiały podjąć działania zapobiegawcze, wobec efektów swojej polityki energetycznej. Co oczywiście jest paradoksem tej tragicznej sytuacji w jakiej znalazła się ludność i przemysł.

Już wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia z powodu wygórowanych kosztów surowców energetycznych, w tym z powodu rosnących cen energii, chociaż jeszcze nie zaczęły się mrozy. Mieszkańcy są aktywnie zachęcani do oszczędzania energii elektrycznej: nie myć się, nie rozgrzewać. Naprawdę nie było takiej sytuacji w Niemczech od czasów drugiej wojny światowej, kiedy kraj był pogrążony w całkowitej ruinie.

W Niemczech istnieje poważny problem z zaopatrzeniem w energię, z którym obywatele RFN nie musieli się wcześniej borykać.

Wiadomym jest, że w wyniku długiego pasma sukcesów gospodarczych Niemcy są przyzwyczajeni do wygodnych warunków życia, nawet za nieduże pieniądze. A w tym roku zaczęły się problemy, które wymagają oszczędzania przez nich zasobów energii. I przez cały ten rok w Niemczech są w to aktywnie zaangażowani, ponieważ ceny energii wzrosły bardzo mocno. Ale kluczowym problemem jest to, że nie można teraz osiągnąć takiego samego poziomu komfortu jak wcześniej, a tym bardziej za te same pieniądze. Czyli, będą płacić drożej, a i tak będzie im zimniej.

Z tym, że nadchodząca problematyczna zima nie będzie ostatnią dla Niemców.

Kolejne sezony zimowe też nie będą łatwe. Już teraz duży odsetek przedsiębiorstw przemysłowych w Niemczech po prostu wstrzymał lub znacznie zmniejszył wielkość produkcji z powodu niemożności opłacenia wymaganych ilości zasobów energetycznych. Do tego, wszystkie łańcuchy produkcyjne w Niemczech są ściśle powiązane z cenami energii.

Tak więc, wzrost cen energii prostą drogą prowadzi do wzrostu cen żywności, paliw i wszystkich innych produktów przemysłowych, surowców do szerokiej gamy produktów chemicznych: tych samych nawozów mineralnych, różnych farb, włókien syntetycznych i komponentów do leków itd, itd. Obecny wzrost cen energii dotyka prawie wszystkich obszarów produkcji.

Być może, z powodu polityki obecnego rządu, Niemcy już nigdy nie osiągną tak wysokiego statusu rozwoju i materialnego, jak w latach poprzednich. Na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych pięciu lat.

*

Popołudniowa (01.12.2022r. 13:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

Na kierunku donieckim w wyniku ofensywnych działań wojsk rosyjskich osada Andriejewka w Donieckiej Republice Ludowej została całkowicie wyzwolona. Zlikwidowanych zostało ponad 40 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa czołgi i pięć bojowych wozów opancerzonych.

Na kierunku Kupjańskim wyprzedzający ogień artyleryjski, ciężkie miotacze ognia i uderzenia lotnictwa wojskowego udaremniły nieprzyjacielską próbę ataku w kierunku osady Kuziemowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowanych zostało ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono sześć czołgów, pięć bojowych pojazdów opancerzonych i cztery pojazdy opancerzone.

Na kierunku Krasno-Limańskim kompania grupy taktycznej USZ została zaatakowana ogniem w rejonie osady Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Ponadto ostrzał artyleryjski i uderzenia lotnictwa wojskowego udaremniły nieprzyjacielską próbę ataku w kierunku osady Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Straty nieprzyjaciela dziennie na tym kierunku wyniosły 20 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, jeden czołg i cztery bojowe wozy opancerzone.

Na kierunku południowo-donieckim jednostki USZ bezskutecznie próbowały kontratakować pozycje wojsk rosyjskich w rejonie osad w Donieckiej Republice Ludowej Nowomichajłowka i Władimirowka. W wyniku zniszczeń ogniowych i aktywnych działań oddziałów rosyjskich wszystkie kontrataki zostały odparte. Wróg został odepchnięty na swoje pierwotne pozycje. Zlikwidowanych zostało do 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono cztery bojowe wozy piechoty i trzy pickupy.

Operacyjne lotnictwo taktyczne i wojsko, siły rakietowe i artyleria pokonały trzy punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek zagranicznych najemników w rejonie osady Słowiańsk w Donieckiej Republice Ludowej, a także 85 jednostek artylerii na stanowiskach strzeleckich, siła robocza i sprzętu wojskowego w 162 obwodach.

Podczas walki przeciwbateryjnych w rejonie osady Oriechowatka w Donieckiej Republiki Ludowej trafiono w wyrzutnię amerykańskiego wieloprowadnicowego systemu rakietowego HIMARS wraz z amunicją i załogą.

Na obszarach osiedli Kriwaja Łuka i Markowo w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwie amerykańskie przeciwbateryjne stacje radarowe AN / TPQ-37.

Trzy magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji USZ zostały zniszczone na terenach osad Wolnoje Pole w Donieckiej Republice Ludowej i Orechowo w obwodzie zaporoskim.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły trzy ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne w rejonie osad Żytłówka i Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej i miasta Donieck.

Ponadto w rejonie osad Swatowo w Ługańskiej Republice Ludowej, Nowoje w obwodzie zaporoskim, Zieleny Gaj i Żdanowka w Donieckiej Republice Ludowej przechwycono osiem rakiet HIMARS i Olcha.

Łącznie od początku prowadzenia specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

334 samoloty, 177 śmigłowców, 2592 bezzałogowe statki powietrzne, 391 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 6930 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 905 wozów bojowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 3642 artylerii polowej i moździerzy oraz 7431 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu dnia siły DRL zestrzeliły siedem bezzałogowych statków powietrznych wroga, a także zlikwidowały inny sprzęt formacji zbrojnych Ukrainy. 

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: działo samobieżne (2S1 Goździk), trzy haubice (D-30), cztery czołgi (jeden T-64BW, trzy T-72B3), dziesięć pojazdów opancerzonych i samochodowych, w powietrzu zestrzelono siedem wrogich UAV”– poinformowano dzisiaj w Departamencie Milicji Ludowej DRL.

DML dodał, że w walkach wyeliminowano ponad 50 ukraińskich żołnierzy. 

Oficjalna codzienna relacja przedstawicielstwa DRL w WCKiK za okres od 06:00 dnia 1 grudnia do 06:00 dnia 2 grudnia.

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo zgłosiło 31 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
W kierunku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
Na kierunku Gorłówki – artyleria 155, 152 i 122 mm oraz czołgi i moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszej aktywności bojowej USZ, na terytorium republiki spadły 162 sztuki różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Woroszyłowska, Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Zaicewo, Gołmowski, Maiorsk, Gorłowka (dzielnice Centralna i Nikitowska), Pantelejmonówka, Jasinowata, Kasztanowoje oraz Jakowlewka i Minerałnoje.

🆘W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się doniesienia o zabiciu 1 cywila- kobiety, w dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce.

Ponadto, 5 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Woroszyłowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 28 gospodarstw domowych w dzielnicach Piotrowskiej, Woroszyłowskiej i Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralnej w Gorłówce, a także 13 obiektów infrastruktury cywilnej.

Sprawozdanie przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK przekazane przez Milicję Ludową ŁRL


🗒‼️⚡️Oświadczenie majora Filiponenko I.M., oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji na dzień 02.12.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty wroga:


➖ do 75 osób personelu wojskowego,
➖ jeden czołg,
➖3 transportery opancerzone,
➖2 bezzałogowe statki powietrzne,
➖12 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osadach ŁRL.


▪️W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały wieś SWATOWO przy użyciu amerykańskich MLRS M142 HIMARS, odpalając trzy rakiety.


⚡️ W wyniku ostrzału uszkodzone zostało oszklenie budynku dawnej zajezdni kolejowej.


▪️ Od początku tego dnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały osady Choroszoje i STAROBIELSK, używając amerykańskiego MLRS M142 HIMARS, wystrzeliwując 8 rakiet.


Trwa aktualizacja informacji o ofiarach i szkodach.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:
⚡️ Oddziały inżynieryjno-saperskie Milicji Ludowej ŁRL kontynuują rozminowywanie.
▫️ W ciągu 1 grudnia oczyścili ponad 5 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w osadach Kamyszewacha i Katerinowka w rejonie Popasnej.


⭐️ Ługańska Republika Ludowa wraz z organizacjami publicznymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.


▫️ Wolontariusze z Moskwy-Donbasu dostarczyli pomoc humanitarną do szpitala wojskowego i dla żołnierzy na linii frontu.

Ponadto przedstawiciele ООО «МКС» wraz z ООО «ЛТК» przekazali żołnierzom 2 Korpusu Armijnego ŁRL pomoc humanitarną, w skład której wchodził sprzęt niezbędny do wykonywania misji bojowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 грудня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

105 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.12.2022r.- 2719 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 289).

 1. OCENA ROSYJSKIEJ KAMPANII OFENSYWNEJ, 30 LISTOPADA

  Rosyjskie działania wokół Bachmuta wskazują, że siły rosyjskie zasadniczo nie wyciągnęły wniosków z poprzednich kampanii o dużej liczbie ofiar, skoncentrowanych na celach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym lub strategicznym.

  Jak wcześniej zauważyło ISW, rosyjskie wysiłki zmierzające do natarcia na Bachmuta skutkowały ciągłym wyczerpywaniem się rosyjskiej siły roboczej i sprzętu, przygważdżając wojska do stosunkowo nieistotnych osad na tygodnie i miesiące.

  https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-november-30

  *****;

  Rusofobiczny ISW – projekt największych rusożerców, jankeskich Żydów,
  tak pisze o swym wrogu, o Rosjanach i o tym co robią w tej ,,bachmutskiej maszynce do mięsa”

  „Rosyjskie wysiłki w rejonie Bachmutu wskazują, że rosyjskie siły nie nauczyły się niczego z poprzednich, okupionych wysokimi stratami działań, skupionych na obiektach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym lub strategicznym”

  Po pierwsze kłamie, bo to Ukraińcy za obronę Bachmuta pod ostrzałem rosyjskiej artylerii płacą wysokimi stratami.

  Po drugie, skoro największy wróg Rosjan ubliża im deprecjonując ich działania i tym do jakiś działań wprost przeciwnych ich prowokuje, to znaczy, że są na dobrej drodze i wszystko co robią robią dobrze.

  Podobno przysłowia są mądrością narodów…
  a co one mówią na temat wrogów?

  „Jeżeli wróg cię chwali, sprawa jest problematyczna; jeśli ci ubliża, znaczy to, że jesteś na dobrej drodze.“ — August Bebel 1840 – 1913

  ***;
  „Ci, których wróg chwali, pewnie najmniej warci.“ — Iwan Kryłow bajkopisarz 1769 – 1844

  ***;
  „Szanuj wroga, jeśli lubisz wojować. Na dłużej ci wystarczy.“
  — Józef Bułatowicz 1935

  No cóż, tak to skomentuję:
  Tak swego wroga (Zachód i USA) szanują,
  że Ukraińców już osiem miesięcy fatygują.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Donieck ponownie pod ukropskim ostrzałem. Dwie osoby zginęły
  https://rusvesna.su/news/1669971058
  https://novorosinform.org/dva-cheloveka-pogibli-v-donecke-v-rezultate-massirovannogo-udara-vsu-110038.html

  Były oficer CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden złożył przysięgę na obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i otrzymał rosyjski paszport.
  https://rusvesna.su/news/1669975232
  https://novorosinform.org/edvard-snouden-prinyal-prisyagu-i-poluchil-rossijskij-pasport–advokat-110039.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1653404
  Ukraińska rodzina uchodźców zajęła mieszkanie w centrum Krakowa, bo właściciel poprosił ich o wyprowadzenie się. Nie podobało mu się, że goście są zawsze nieuprzejmi, nie płacą za nocleg i, jakkolwiek ironicznie by to nie brzmiało, zamieniają przestrzeń mieszkalną w chlew.
  Według naszego abonenta Polakowi udało się pozbyć gości tylko przy pomocy policji i straży pożarnej. Wyjaśnił, że nie tylko ten człowiek jest niezadowolony z zachowania emigrantów. Prawie wszyscy miejscowi mają ich dość, bo: srają, przez nich anulują świadczenia i w ogóle życie coraz bardziej przypomina nagrodzony Oscarem film „Parasite”. Dlatego cierpliwości jest coraz mniej.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

  • Znam dość dobrze Kraków i ten budynek z filmiku przypomina budynek na ulicy wiślanej (to niedaleko pałacu Olszewskiego 2 tam gdzie UJ ma jedną z siedzib).
   Niemniej nie natrafiłem na żadną wzmiankę o komentowanym zdarzeniu. Może to być fake news.
   .https://www.google.com/maps/place/Karola+Olszewskiego+2,+33-332+Kraków/@50.060485,19.9346857,3a,75y,338.48h,126.53t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5NYcT6KqVqyMt4purAr2-w!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x47165b0db232e34b:0xf9739955285cef71!8m2!3d50.0604772!4d19.9336897

   Polubione przez 2 ludzi

  • Znalazłem takie coś
   https://demagog.org.pl/fake_news/ukraincy-za-darmo-dostali-mieszkania-fake-news/
   https://lifeinkrakow.pl/w-miescie/5308,policja-informacje-o-wysiedlanych-uchodzcach-demolujacych-mieszkania-sa-nieprawdziwe
   Komentarz: Z opisu wynika, ze jeden pensjonariusz z Ukrainy zniszczył mieszkanie po narkotykach (we wrześniu br), ale fundacja twierdzi, że o celowych dewastacjach nie ma mowy. Jednocześnie z artykułu wynika, że tu cytat:
   ” Po przywróceniu ich do stanu pierwotnego mieszkania wrócą do puli programu „mieszkań dla rozwoju””
   To kurczę trzeba remontować mieszkania czy też nie? Dziwaczne to wszystko.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Demagog? Toż to systemowa jaczejka, mająca za zadanie wybielać system między innymi w sprawach koronasciemy, szczypawek i Rosji….sławna ze swojej obłudnej, kłamliwej działalności na pejsbuku.
    Ja znalazłem coś innego w temacie i pamiętam, że było to na „tapecie” we wrześniu:
    Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę.

    Do zdarzenia miało dojść na osiedlu Kliny w Krakowie. Mieszkanie na parterze w jednym z bloków zostało doszczętnie zdemolowane. Przed budynkiem znajdują się wyrzucone z mieszkania rzeczy: zlew, krzesła, szafka, piekarnik, a nawet pralka i wanna.

    PFR udostępniło uchodźcom mieszkania m.in. w nowo wybudowanych ośmiu blokach na krakowskich Klinach. Mieli je otrzymać nieodpłatnie na pół roku, do września. Spółka PFR Nieruchomości, odpowiedzialna za realizację programu, zapewniała niedoszłych polskich najemców, że przed oddaniem im lokali zostaną one wyremontowane. Prace te miały zostać wykonane w ciągu trzech miesięcy, orientacyjnie do końca grudnia br. Przedstawiciele spółki twierdzili też, że zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy odbędzie się w ścisłej współpracy z jednostkami administracji samorządowej i rządowej, żeby z takiej formy pomocy mogli skorzystać najbardziej potrzebujący.

    „Rozpoczął się okres wysiedlania Ukraińców z mieszkań przeznaczonych dla krakowskich rodzin z dziećmi. Ukraińcy dostali pomoc i mieli tylko do września tego roku możliwość mieszkania tam za darmo bez żadnych opłat. Nadmieniam, że są to mieszkania nowe, na nowo wybudowanym osiedlu, które zostały wyposażone i umeblowane w nowe sprzęty i meble dla Ukraińców. Wczorajszej nocy w podzięce za pomoc zdewastowali mieszkania, powyrywali kaloryfery, a ogrzewanie w Krakowie już włączone, więc zalali całe piony. Wanny i wszystkie urządzenia, które dostali na wyposażenie mieszkania wyrzucili przez okna. To są zdjęcia z dzisiajszego rana. Dewastację rozpoczęli w nocy. To dopiero początek, bo rozpoczyna się wysiedlanie, tak jak było w umowie. Wiedzieli o tym, że mają czas tylko do września. Wystarczająco, żeby móc stanąć na własnych nogach, znaleźć pracę i wynająć mieszkania jak krakowskie rodziny. Pomoc miała być dla matek z dziećmi, co było kłamstwem ponieważ zasiedli również tam mlodych mężczyzn, którzy mają teraz dużo siły aby wyrywać kaloryfery i i wanny.” napisała Elżbieta Sidor.
    https://legaartis.pl/blog/2022/09/21/mieszkania-dla-uchodzcow-calkowicie-zdemolowane-przez-okno-wyrzucili-nawet-wanne/

    Polubione przez 2 ludzi

 4. https://t.me/boris_rozhin/71771
  Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło dziś zniszczenie ukraińskiego myśliwca MiG-29 w rejonie Ukrainki w bitwie powietrznej, a także zniszczenie ukraińskiego samolotu szturmowego Su-25 za pomocą obrony powietrznej w rejonie Nikolskiego (kierunek Ugledar ).
  Jeszcze wczoraj na Donbasie zauważono parę ukraińskich samolotów szturmowych Su-25 w towarzystwie myśliwca MiG-29. Bardzo prawdopodobne, że mówimy o tych maszynach.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

 5. https://t.me/boris_rozhin/71749
  Charkowscy ochotnicy i UkroSMI informują wczoraj i dziś, że 28 listopada armia rosyjska nakryła pozycje 125 batalionu 113 brygady wojsk (obwód charkowski). Straty wroga – 36 osób
  Według informacji ze źródeł jednostki 125 batalion 113 Brygady Wojskowej jest rozmieszczony w rejonie Białego Kołodeza – Wołczańskiego Chutoru.
  źródło: @russia_great1
  mapa, foto

  Polubione przez 3 ludzi

 6. https://t.me/ukraina_ru/119825
  Litwę ogarnęła epidemia kradzieży spowodowana inflacją po nałożeniu sankcji na Federację Rosyjską. Informuje o tym publikacja Delfi.
  Przedstawiciele sieci handlowych zauważają, że liczba kradzieży znacznie wzrosła w porównaniu do 2021 roku. Z półek znika wszystko – nawet produkty takie jak masło czy kawa.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. https://t.me/intelslava/42172
  Associated Press: Orban nadal blokuje unijny plan przekazania Ukrainie 18 miliardów euro w 2023 roku.
  Węgierski premier zaproponował, aby każde z 27 państw UE wykorzystało na pomoc Ukrainie środki z własnego budżetu, a nie z budżetu ogólnego, podkreślając, że Węgry nie zaakceptują innego planu.

  Polubione przez 8 ludzi

 8. https://t.me/intelslava/42163
  Białoruskie siły bezpieczeństwa przechwyciły drona zwiadowczego zmierzającego od strony ukraińskiej – Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
  Quadrocopter nie posiadał znaków identyfikacyjnych, a także był wyposażony we wbudowaną kamerę wideo do rozpoznania obszaru przygranicznego Republiki Białoruś. Na ten fakt prowadzone są czynności weryfikacyjne. Podobne przypadki odnotowano 2 i 16 listopada.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jeżeli tak twierdzą upadlińcy, to te liczby należy pomnożyć przez 10 i dopiero mniej więcej będzie to odpowiadało prawdzie. Do tego należy dodać co najmniej 400-500 tys. rannych i dopiero można mówić o prawdzie. ,,Wymyślanie liczb” przez upaiński reżim niczego nie zmieni, ani nie zafałszuje rzeczywistości.

   Polubione przez 5 ludzi

  • ❗️🇷🇺🇺🇦 Śledczy OSINT określili rzeczywiste bezpowrotne straty armii ukraińskiej.
   ▪️Nieodwracalne straty Sił Zbrojnych Ukrainy na dzień 20 października 2022 r. wyniosły 402 000 osób, z czego 387 000 zginęło.
   ▪️ Straty najemników i ochotników z Polski, krajów nadbałtyckich, Rumunii wyniosły 54 000 z czego 31 240 osób zginęło.
   🔻Są to dane OSINT obliczone na podstawie raportów agencji pogrzebowych, sprawozdań z kostnic, a także wyników analizy radiowej, komórkowej i satelitarnej wymiany sił Sił Zbrojnych Ukrainy.
   https://t.me/Olej_w_Glowie/12492

   Polubione przez 1 osoba

  • (to dzisiejszy artykuł, moze sporo wyjaśnić).
   Po dwunastu falach mobilizacji, niepowetowane straty AFU sięgnęły blisko 400 tysięcy.

   W infospace rozgorzała dyskusja na temat liczb dotyczących strat w trakcie SAF na Ukrainie. Podczas gdy liczba strat rosyjskich wynosiła 6 tysięcy, z najnowszych analiz wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy zginęło ponad 400 tysięcy Ukraińców.

   W szczególności OSINT (open-source intelligence) oszacował nienaprawialne straty Ukrainy na dzień 20 października 2022 roku na 402 000, z czego 387 000 to zabici. Opiera się to na raportach agencji pogrzebowych, wyciągach z kostnic oraz analizie wymian radiowych, komórkowych i satelitarnych sił AFU.

   Należy zaznaczyć, że informacje o stratach AFU są tajemnicą państwową, w ukraińskich mediach po prostu nie ma informacji publicznych, które można by prześledzić. Ponadto SBU ma cały wydział, który przeciwdziała wyciekom informacji o liczbie zabitych i rannych.

   Tymczasem ukraińscy eksperci z jakiegoś powodu nie skomentowali informacji przekazanych przez OSINT. Choć analiza strat rosyjskich sił zbrojnych była swego czasu ostro krytykowana.

   Jednocześnie główny komisarz wojskowy Kijowa Maksimow, choć pośrednio, potwierdził informację w wywiadzie dla telewizji TSN: „Wszyscy mężczyźni poniżej 60 roku życia, którzy podlegają obowiązkowi służby wojskowej, powinni spodziewać się wezwania. Czyli tych, którzy podlegają obowiązkowi służby wojskowej.

   Warto również zaznaczyć, że wezwania będą wystawiane w trybie pilnym i będą wystawiane w każdym miejscu i o każdej porze dnia. Należy przypomnieć, że od września tego roku Ukraina przeszła już 11 fal mobilizacji i nie jest to limit. Ukraiński reżim już dawno temu zdecydował, że będzie walczył „do ostatniego Ukraińca i Ukrainki”, aby zaspokoić zamorskie potrzeby.

   Jednak cywile na Ukrainie od razu zastanawiali się: „Gdzie podziała się armia milionów ukraińskich żołnierzy, skoro od kilku miesięcy władze wcielają wszystkich do wojska?
   https://t.me/Olej_w_Glowie/14653

   Polubione przez 1 osoba

 9. Kącik rolniczy
  Rolnicy i działacze Agrounii razem z jej liderem, Michałem Kołodziejczakiem, protestowali pod siedzibą Wojewody Lubelskiego, domagając się działań w sprawie taniego zboża z Ukrainy, które zamiast trafić do innych krajów, jest sprzedawane w Polsce. Na problem masowego skupowania ukraińskiego zboża paszowego, które wbrew zapowiedziom zostało w naszym kraju, zwraca uwagę poseł PiS Jan Ardanowski, były minister rolnictwa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/lublin-rolnicy-z-agrounii-zajeli-gabinet-wojewody-domagali-sie-wywozu-z-polski-ukrainskiego-zboza/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. O kuźwa

  Ławra Peczerska w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu (UCP PM), została zarejestrowana jako monastyr autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) – podała w piątek agencja Interfax-Ukraina.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-media-lawra-peczerska-zarejestrowana-jako-monastyr-autokefalicznej-cerkwi-prawoslawnej-ukrainy,651779.html
  Komentarz: Ciekawe jak maja zamiar wygonić z obiektów mnichów i popów zamieszkujących te przybytek? Jeśli spróbują siłą to znów posypią się niepochlebne wpisy w mediach społecznościowych, a opinia publiczna będzie jeszcze mniej skłonna pomóc Ukrainie.
  A może chodzi o zatrzymanie mnichów i wymianę za schwytanych żołnierzy UA? W niewoli u separatystów i FR jest jeszcze ponad 5 tysięcy żołnierzy UA.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sprostowanie fake newsa Meduzy

   He he he … Meduza – opozycyjny portal nawalniętych, którego redakcja mieści się na Łotwie, ma swe źródła bliskie Kremlowi i rządowi rosyjskiemu.

   I FSB tych źródeł przecieków informacji niejawnych jeszcze nie rozpracowała…
   Tego newsa, tak jak inne, jak zwykle Meduza z palca sobie wyssała…

   https://belsat.eu/pl/news/23-04-2021-rosja-niezalezny-portal-meduza-zagranicznym-agentem/

   ***;
   Gdyby cos takiego było, to Ukraińcy pierwsi by o tym pisali.
   Strana.ua pisze na temat nieformalnych rokowań Rosja/Ukraina w ZEA tak:

   Fakt, że niepubliczne negocjacje między Ukrainą a Rosją trwały pomimo wojny, zyskał nowe potwierdzenie. Według doniesień zachodnich mediów Kijów i Moskwa rozmawiają przede wszystkim o możliwości wznowienia tranzytu rosyjskiego amoniaku na eksport przez Ukrainę, co może obejmować wymianę jeńców wojennych.

   Po drugie, zintensyfikowano konsultacje w sprawie utworzenia tzw. strefy ochronnej wokół kontrolowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej Zaporoże .

   I tak, według relacji Reutersa, 17 listopada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyły się bezpośrednie negocjacje między Ukrainą a Rosją (czyli bez udziału pośredników typu ONZ), których przedmiotem była możliwość wymiany jeńców wojny, co może wiązać się ze wznowieniem tranzytu rosyjskiego amoniaku na eksport przez Ukrainę.
   Jak zakończyły się negocjacje, Reuters nie dowiedział się.

   https://strana.today/news/416502-kak-ukraina-i-rossija-provodjat-nepublichnye-perehovory.html

   ***;
   Komentarz:
   Gdyby tak było, jak ssie palec Meduza, to po pierwsze Rosenergoatom nie bawiłby się w przejmowanie administracji elektrowni, bo po co, jak ma ją zdać.

   ***;
   Kontrolowane przez Federację Rosyjską „władze” Energodaru odpowiedziały na deklaracje ukraińskiego Energoatomu, że Rosjanie są gotowi opuścić zaporoską elektrownię atomową .

   Administracja mianowana przez Rosjan stanowczo temu zaprzecza.
   „Media aktywnie rozpowszechniają fałszywe informacje, że Rosja rzekomo planuje wycofać się z Energodaru i opuścić ZNPP.
   Ta informacja jest nieprawdziwa” – podała w oświadczeniu tzw. „administracja miasta”.

   Dodali, że obecnie trwa przekazanie personelu pod jurysdykcję Rosatomu i wydawanie rosyjskich paszportów dla pracowników stacji.

   ***;
   Przypomnijmy, że powołanie głównego inżyniera Jurija Czerniczuka na stanowisko „dyrektora” elektrowni jądrowej Zaporizhzhya zostało ogłoszone przez doradcę dyrektora generalnego Rosenergoatom Renata Karchaa.
   Stwierdził też, że wielu pracowników ZNPP otrzymało już rosyjskie obywatelstwo i podpisało kontrakt z Rosenergoatom .
   Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie nie wpuszczają pracowników, którzy nie mają podpisanych kontraktów z Rosatomem, do elektrowni jądrowej Zaporoże
   https://strana.today/news/417151-v-enerhoatome-podtverdili-naznachenie-rossijanami-jurija-chernichuka-direktorom-zaes.html

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.