Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.12.2022r.- 2719 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 289).


„Niemy krzyk”– dzień 913.

Zimą Niemcy czekają na przerwy w dostawie prądu– powiedział szef niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof, Ralph Tisleri, dodał, że wynika to nie tylko z niedoborów energii, ale także z „celowych okresowych przerw w dostawie prądu przez dostawców”, aby zapobiec zagrożeniom dla ogólnego zaopatrzenia w energię. 

W związku z tym Tisleri zaapelował do obywateli Niemiec, aby byli przygotowani na sytuacje kryzysowe i nie myśleli, że wszystko „zawsze będzie dostępne bez problemów”. Jako że kłopoty lubią chodzić parami, to w związku z trudnościami energetycznymi w Niemczech rynek mieszkaniowy wymknął się spod kontroli, także zaczyna brakować leków. W efekcie Niemcy przeżywając liczne trudności związane z kryzysem energetycznym, mogą utracić swój statusu gospodarczej i przemysłowej lokomotywy UE.

Przerwy w dostawach energii elektrycznej w Niemczech spodziewane są w miesiącach zimowych, powiedział Ralf Tiesler, szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (BBK) w wywiadzie dla gazety Welt am Sonntag.

„Powinniśmy wyjść z tego, że zimą będą przerwy w dostawie prądu. Mam na myśli regionalne i ograniczone czasowo przerwy w dostawie prądu. Jednocześnie będą one spowodowane nie tylko niedoborami energii, ale także celowymi, okresowymi wyłączeniami sieci przez dostawców, aby chronić sieci i nie szkodzić ogólnemu zaopatrzeniu. Ale od stycznia i lutego ryzyko tego wzrośnie, więc zakładamy, że w niektórych miejscach będą przerwy w dostawie prądu przez określony czas”– powiedział Ralf Tiesler.

Jednocześnie Tisler zauważył, że niektóre regiony są „niewystarczająco przygotowane” na przerwy w dostawie prądu i wezwał Niemców do zaopatrzenia się w wodę i konserwy na wypadek kryzysu.

„Dostosujcie się do możliwych kryzysów, nie zakładajcie, że wszystko zawsze można uzyskać bez problemów”– powiedział szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof .

Z kolei dziennikarze telewizji ZDF próbowali uspokoić Niemców, mówiąc, że przerwa w dostawie prądu będzie „ostatnią deską ratunku dla operatorów sieci elektroenergetycznych w przypadku braku możliwości pełnego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną”. Telewizja musiała jednak przyznać, że takich zaciemnień nie obserwowano w Niemczech od czasów drugiej wojny światowej.

Jednocześnie w związku z problemami energetycznymi w Niemczech zaczęły się problemy i trudności związane z rynkiem mieszkaniowym. Według magazynu Der Spiegel energia elektryczna w Niemczech pozostanie droga w dającej się przewidzieć przyszłości, podobnie jak koszty i czynsze za nieruchomości mieszkalne, co może nawet doprowadzić niektóre rodziny do bankructwa.

„Najpierw nastąpiła eksplozja czynszów, potem cen zakupu, a potem stóp procentowych (…) Dla milionów ludzi klasyczna zapowiedź mieszkania w przyszłości będzie wyglądać tak: trzy pokoje, kuchnia, bankrut”– donosi DerSpiegel.

Kolejny poważny problem w Niemczech, spowodowany kryzysem energetycznym, związany jest z niedoborem leków. W rozmowie z Der Spiegel Thomas Price, prezes North Rhine Pharmaceutical Association, zauważył, że sytuacja pogorszyła się w ostatnich miesiącach: przemysł farmaceutyczny bardzo cierpi z powodu wysokich cen energii i surowców. Spowodowało to znaczne ograniczenie podaży na rynku farmaceutycznym, brakuje leków.

Według dziennikarzy Der Spiegel, Thomas Price przyznał, że jest w zawodzie od ponad 30 lat, ale z takim stanem rzeczy spotkał się po raz pierwszy.

Przypomnę, że kryzys energetyczny w Niemczech pogłębił się po przystąpieniu tego kraju do unijnych sankcji antyrosyjskich i odmowie zakupu dużej części rosyjskich surowców energetycznych, a po zamachu terrorystycznym na Nord Stream dostawy gazu z Rosji zmniejszyły się jeszcze bardziej.

Faktyczna rezygnacja Berlina i innych stolic europejskich z rosyjskiego gazu praktycznie sparaliżowała system energetyczny nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich. Do tego wszystkiego RFN została popchnięta przez Stany Zjednoczone, które teraz w żaden sposób nie mogą pomóc. Co więcej, Waszyngton wykorzystuje sytuację do własnych celów, zwabiając do siebie niemiecki biznes. Niemiecki rząd nadal podąża za przykładem z Waszyngtonu. Zobowiązania niemieckiego rządu wobec wielkiego brata dla Berlina okazały się ważniejsze niż dobro własnych obywateli.

Ponadto szefowie państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie nowego pakietu działań na rzecz walki z kryzysem energetycznym, który zaproponowała Komisja Europejska.

Na ostatnim  posiedzeniu Europejskiej Rady ds. Energii stwierdzono, że propozycje przedstawione przez przywódców UE wymagają sfinalizowania. W szczególności należy wziąć pod uwagę „różnice w bilansie energetycznym i warunkach krajowych” różnych krajów.

Rada Europejska zgadza się jednak co do konieczności przyspieszenia redukcji zapotrzebowania na energii, uważa jednak za konieczne sfinalizowanie inicjatyw w zakresie rozszerzenia inwestycji na rzecz przyspieszonego przejścia na alternatywne źródła energii.

Zdaniem niemieckiej minister spraw zagranicznych Annalena Burbock konieczne jest jak najszybsze odejście od paliw kopalnych i przejście na odnawialne źródła energii. Poinformowała  o tym  w przededniu 27 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w dniach 6-18 listopada w Egipcie.

Idąc drogą takiego zielonego populizmu i decydując się w szczególności na zatrzymanie elektrowni atomowych, Niemcy mocno ograniczyły się w swobodzie wytwarzania energii elektrycznej, gdyż możliwość jej zwiększenia produkcji po przez alternatywne źródła ma również swoje poważne ograniczenia.

Dlatego też, inicjatywy minister Burbock są absurdalne na tle licznych problemów, które w Niemczech narastają jak kula śnieżna w związku z kryzysem energetycznym.

Powoduje to, że niedobory energii zaczynają już przynosić maksymalne szkody. Tym bardziej, że energia elektryczna w Niemczech jest wytwarzana głównie ze źródeł kopalnych, bez względu na to, co mówi Burbock. Natomiast alternatywne źródła energii, takie jak wiatr, słońce, woda, stanowią znacznie mniejszy udział procentowy w całkowitej produkcji energii.

Dlatego też, niemieckie władze będą musiały podjąć działania zapobiegawcze, wobec efektów swojej polityki energetycznej. Co oczywiście jest paradoksem tej tragicznej sytuacji w jakiej znalazła się ludność i przemysł.

Już wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia z powodu wygórowanych kosztów surowców energetycznych, w tym z powodu rosnących cen energii, chociaż jeszcze nie zaczęły się mrozy. Mieszkańcy są aktywnie zachęcani do oszczędzania energii elektrycznej: nie myć się, nie rozgrzewać. Naprawdę nie było takiej sytuacji w Niemczech od czasów drugiej wojny światowej, kiedy kraj był pogrążony w całkowitej ruinie.

W Niemczech istnieje poważny problem z zaopatrzeniem w energię, z którym obywatele RFN nie musieli się wcześniej borykać.

Wiadomym jest, że w wyniku długiego pasma sukcesów gospodarczych Niemcy są przyzwyczajeni do wygodnych warunków życia, nawet za nieduże pieniądze. A w tym roku zaczęły się problemy, które wymagają oszczędzania przez nich zasobów energii. I przez cały ten rok w Niemczech są w to aktywnie zaangażowani, ponieważ ceny energii wzrosły bardzo mocno. Ale kluczowym problemem jest to, że nie można teraz osiągnąć takiego samego poziomu komfortu jak wcześniej, a tym bardziej za te same pieniądze. Czyli, będą płacić drożej, a i tak będzie im zimniej.

Z tym, że nadchodząca problematyczna zima nie będzie ostatnią dla Niemców.

Kolejne sezony zimowe też nie będą łatwe. Już teraz duży odsetek przedsiębiorstw przemysłowych w Niemczech po prostu wstrzymał lub znacznie zmniejszył wielkość produkcji z powodu niemożności opłacenia wymaganych ilości zasobów energetycznych. Do tego, wszystkie łańcuchy produkcyjne w Niemczech są ściśle powiązane z cenami energii.

Tak więc, wzrost cen energii prostą drogą prowadzi do wzrostu cen żywności, paliw i wszystkich innych produktów przemysłowych, surowców do szerokiej gamy produktów chemicznych: tych samych nawozów mineralnych, różnych farb, włókien syntetycznych i komponentów do leków itd, itd. Obecny wzrost cen energii dotyka prawie wszystkich obszarów produkcji.

Być może, z powodu polityki obecnego rządu, Niemcy już nigdy nie osiągną tak wysokiego statusu rozwoju i materialnego, jak w latach poprzednich. Na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych pięciu lat.

*

Popołudniowa (01.12.2022r. 13:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

Na kierunku donieckim w wyniku ofensywnych działań wojsk rosyjskich osada Andriejewka w Donieckiej Republice Ludowej została całkowicie wyzwolona. Zlikwidowanych zostało ponad 40 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa czołgi i pięć bojowych wozów opancerzonych.

Na kierunku Kupjańskim wyprzedzający ogień artyleryjski, ciężkie miotacze ognia i uderzenia lotnictwa wojskowego udaremniły nieprzyjacielską próbę ataku w kierunku osady Kuziemowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowanych zostało ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono sześć czołgów, pięć bojowych pojazdów opancerzonych i cztery pojazdy opancerzone.

Na kierunku Krasno-Limańskim kompania grupy taktycznej USZ została zaatakowana ogniem w rejonie osady Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Ponadto ostrzał artyleryjski i uderzenia lotnictwa wojskowego udaremniły nieprzyjacielską próbę ataku w kierunku osady Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Straty nieprzyjaciela dziennie na tym kierunku wyniosły 20 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, jeden czołg i cztery bojowe wozy opancerzone.

Na kierunku południowo-donieckim jednostki USZ bezskutecznie próbowały kontratakować pozycje wojsk rosyjskich w rejonie osad w Donieckiej Republice Ludowej Nowomichajłowka i Władimirowka. W wyniku zniszczeń ogniowych i aktywnych działań oddziałów rosyjskich wszystkie kontrataki zostały odparte. Wróg został odepchnięty na swoje pierwotne pozycje. Zlikwidowanych zostało do 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono cztery bojowe wozy piechoty i trzy pickupy.

Operacyjne lotnictwo taktyczne i wojsko, siły rakietowe i artyleria pokonały trzy punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek zagranicznych najemników w rejonie osady Słowiańsk w Donieckiej Republice Ludowej, a także 85 jednostek artylerii na stanowiskach strzeleckich, siła robocza i sprzętu wojskowego w 162 obwodach.

Podczas walki przeciwbateryjnych w rejonie osady Oriechowatka w Donieckiej Republiki Ludowej trafiono w wyrzutnię amerykańskiego wieloprowadnicowego systemu rakietowego HIMARS wraz z amunicją i załogą.

Na obszarach osiedli Kriwaja Łuka i Markowo w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwie amerykańskie przeciwbateryjne stacje radarowe AN / TPQ-37.

Trzy magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji USZ zostały zniszczone na terenach osad Wolnoje Pole w Donieckiej Republice Ludowej i Orechowo w obwodzie zaporoskim.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły trzy ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne w rejonie osad Żytłówka i Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej i miasta Donieck.

Ponadto w rejonie osad Swatowo w Ługańskiej Republice Ludowej, Nowoje w obwodzie zaporoskim, Zieleny Gaj i Żdanowka w Donieckiej Republice Ludowej przechwycono osiem rakiet HIMARS i Olcha.

Łącznie od początku prowadzenia specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

334 samoloty, 177 śmigłowców, 2592 bezzałogowe statki powietrzne, 391 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 6930 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 905 wozów bojowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 3642 artylerii polowej i moździerzy oraz 7431 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu dnia siły DRL zestrzeliły siedem bezzałogowych statków powietrznych wroga, a także zlikwidowały inny sprzęt formacji zbrojnych Ukrainy. 

„Następująca broń i sprzęt wojskowy wroga zostały zniszczone: działo samobieżne (2S1 Goździk), trzy haubice (D-30), cztery czołgi (jeden T-64BW, trzy T-72B3), dziesięć pojazdów opancerzonych i samochodowych, w powietrzu zestrzelono siedem wrogich UAV”– poinformowano dzisiaj w Departamencie Milicji Ludowej DRL.

DML dodał, że w walkach wyeliminowano ponad 50 ukraińskich żołnierzy. 

Oficjalna codzienna relacja przedstawicielstwa DRL w WCKiK za okres od 06:00 dnia 1 grudnia do 06:00 dnia 2 grudnia.

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo zgłosiło 31 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik używał wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
W kierunku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
Na kierunku Gorłówki – artyleria 155, 152 i 122 mm oraz czołgi i moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszej aktywności bojowej USZ, na terytorium republiki spadły 162 sztuki różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Woroszyłowska, Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), a także Zaicewo, Gołmowski, Maiorsk, Gorłowka (dzielnice Centralna i Nikitowska), Pantelejmonówka, Jasinowata, Kasztanowoje oraz Jakowlewka i Minerałnoje.

🆘W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się doniesienia o zabiciu 1 cywila- kobiety, w dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce.

Ponadto, 5 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Woroszyłowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 28 gospodarstw domowych w dzielnicach Piotrowskiej, Woroszyłowskiej i Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralnej w Gorłówce, a także 13 obiektów infrastruktury cywilnej.

Sprawozdanie przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK przekazane przez Milicję Ludową ŁRL


🗒‼️⚡️Oświadczenie majora Filiponenko I.M., oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji na dzień 02.12.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Straty wroga:


➖ do 75 osób personelu wojskowego,
➖ jeden czołg,
➖3 transportery opancerzone,
➖2 bezzałogowe statki powietrzne,
➖12 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osadach ŁRL.


▪️W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały wieś SWATOWO przy użyciu amerykańskich MLRS M142 HIMARS, odpalając trzy rakiety.


⚡️ W wyniku ostrzału uszkodzone zostało oszklenie budynku dawnej zajezdni kolejowej.


▪️ Od początku tego dnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały osady Choroszoje i STAROBIELSK, używając amerykańskiego MLRS M142 HIMARS, wystrzeliwując 8 rakiet.


Trwa aktualizacja informacji o ofiarach i szkodach.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:
⚡️ Oddziały inżynieryjno-saperskie Milicji Ludowej ŁRL kontynuują rozminowywanie.
▫️ W ciągu 1 grudnia oczyścili ponad 5 hektarów terytorium z przedmiotów wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w osadach Kamyszewacha i Katerinowka w rejonie Popasnej.


⭐️ Ługańska Republika Ludowa wraz z organizacjami publicznymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.


▫️ Wolontariusze z Moskwy-Donbasu dostarczyli pomoc humanitarną do szpitala wojskowego i dla żołnierzy na linii frontu.

Ponadto przedstawiciele ООО «МКС» wraz z ООО «ЛТК» przekazali żołnierzom 2 Korpusu Armijnego ŁRL pomoc humanitarną, w skład której wchodził sprzęt niezbędny do wykonywania misji bojowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 грудня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

105 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.12.2022r.- 2719 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 289).

  • Czy Medwedczuk, aby, nie jest Ukraińcem? Czyli banderowcy za pomocą żydów będą doili wszystko i wszystkich….To było perfekcyjne zagranie; wojna z ukraińskimi oligarchami, tez będą ich doili, żeliboba nie ma skrupułów, jeśli chodzi o kase i kokę….

   Polubione przez 2 ludzi

 1. https://t.me/ukraina_ru/119876
  W Nikołajewie władze w szczególny sposób wykorzystały zakrojony na szeroką skalę kryzys w systemie energetycznym kraju.
  W wielu domach nie ma światła i ciepła, więc Komenda Miejska Policji zasugerowała, aby mieszkańcy wygrzewali się w dzielnicowych urzędach.
  Jakie było zdziwienie ludzi, którzy tam przybyli, których stróże prawa zamiast grzać, spotykali się z wezwaniami do stawienia się w wojskowym biurze meldunkowym i poborowym.
  Być może lokalna administracja przyjęła niedawne oświadczenie o 100-tysięcznych stratach Sił Zbrojnych Ukrainy jako wskazówkę do działań mających na celu uzupełnienie szeregów formacji ukraińskich.
  @rybar
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Prezydent USA prosi Kongres o przeznaczenie kolejnych 37 mld dolarów na wsparcie Ukrainy – poinformował zastępca sekretarza stanu USA. Jak na razie bez niezbędnego audytu.

  Ukraiński Komitet Antykorupcyjny poinformował, że urzędnicy w Zaporożu ukradli 389 wagonów kolejowych z pomocą humanitarną, 220 ciężarówek i 22 kontenery morskie. Został on wyprzedany za pośrednictwem lokalnych sklepów Selpo.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14629

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Rosja i Chiny wyraźnie zaczynają tracić geopolityczną cierpliwość. Pokrywa się to z rozpoczęciem przez Rosję kampanii wyborczej, która ma na celu faktyczne przygotowanie się do wyborów w 2024 roku, co jest poważną słabością, biorąc pod uwagę, że na przykład Chiny i Kazachstan przeszły ten okres bez zbytnich zawirowań, podczas gdy szereg krajów – USA, Niemcy i Ukraina – dopiero w niego wchodzą.

  W związku z tym należy spodziewać się teraz bezprecedensowego poziomu ingerencji w wewnętrzne sprawy Rosji oraz prób zniekształcenia mechanizmów i instytucji wyborczych w celu przedstawienia procesu „przekazania władzy” jako bezprawnego.

  Organy przedstawicielskie będą na tym etapie prowadzić przygotowawczą (prewencyjną) „pracę na rzecz ochrony interesów wyborców”, w szczególności powinny rozpocząć sesję wyjaśniającą z korpusem zastępców na temat celów prób deformacji rosyjskiego systemu politycznego.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14635

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Trwają negocjacje z szeregiem krajów europejskich w sprawie importu energii elektrycznej na Ukrainę – poinformował szef Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki. Wśród krajów, które mogłyby zaopatrywać Ukrainę w energię elektryczną, Kudrycki wymienił Rumunię, Słowację i Węgry.

  Jednocześnie szef komisji energetycznej Rady Najwyższej Andrij Gerus ocenił, że zdolność kraju do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez import energii elektrycznej z krajów zachodnich jest niska. Zdaniem Gerusa import nie pomoże w pokryciu zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Zauważył, że Ukraina w godzinach szczytu zużywa około 16 tys. megawatów, ale tylko niecałe 10 proc. tej ilości energii elektrycznej może być importowane. Deputowany podkreślił, że importowana energia pomogłaby skrócić okresy blackoutów (najgorsza sytuacja z prądem jest w centralnej części i na północnym wschodzie Ukrainy).

  W decyzji o zakupie energii elektrycznej od Europejczyków kryją się jednak inne pułapki:
  ▪️ Import energii elektrycznej z Europy byłby dla Kijowa zbyt drogi. Na przykład w październiku maksymalna cena za megawatogodzinę na Ukrainie wynosiła niecałe 80 euro (3 tys. hrywien), a na Węgrzech ponad 260 euro (10 tys. hrywien). Przedsiębiorcy będą musieli sprzedawać energię po cenach lokalnych na Ukrainie, ale kupować ją po znacznie wyższej cenie;
  ▪️ Zwiększy się obciążenie i tak już skąpego budżetu państwa. Nawet bez zakupów energii elektrycznej Ukraina potrzebuje 5-7 mld dolarów miesięcznie, aby utrzymać kraj przy życiu, podczas gdy podatki odprowadzane do budżetu pokrywają jedynie 30-40% kosztów.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14636

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Mołdawia na spotkaniu OBWE wzywa do wycofania wojsk rosyjskich z Naddniestrza.

  „Nielegalna obecność rosyjskich sił zbrojnych narusza suwerenność i neutralny status Mołdawii. Zdecydowanie wzywamy do pełnego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Mołdawii zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi przez Federację Rosyjską na szczycie OBWE w 1999 roku w Stambule – powiedział minister spraw zagranicznych Mołdawii Nicu Popescu.

  Popescu zaapelował również o zwrócenie uwagi uczestników na skład amunicji pozostałej z czasów ZSRR we wsi Cobasna. Według niego, amunicja jest tam umieszczona nielegalnie.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14645

  I jako odtrutka film Mój punkt widzenia:
  Apel prezydenta Naddniestrza. Naddniestrze – Czym żartem? Gdzie jest?
  .https://www.youtube.com/watch?v=brC8WwU_ZVc

  Polubione przez 3 ludzi

  • czy ten Popescu apelował też o usunięcie obcych wojsk z Serbii, Libii, Iraku, Syrii bo ich obecność narusza suwerenność tych krajów? A może wezwał do sprawców napaści na te kraje do naprawienia szkód im wyrządzonych?

   Polubione przez 2 ludzi

   • Do czego moze wzywać szmaciarz, któy reprezentuje rząd ogólnie znienawidzony w Mołdawii przez obywateli? Mający za prezydenta osobę, która myśli o przyłączeniu Mołdawii do Rumunii? To przypomina troche sytuację Polski, PiS tez szczeka niczym kundel na Rosje a myśli o połączeniu się z upadliną, jednocześnie wspierając oprawców jankeskich w ich napaściach na inne kraje. Tak wasale jankeskie mają już….sowicie opłacone nie zająkną się przed kompromitacja w oczach wolnego Świata!

    Polubione przez 1 osoba

  • Jednak chyba ludzie są zbyt zabiegani, bo w lenistwo nie chce mi się wierzyć….to tylko kilka głównych kanałów, które się tutaj przeplatają a jednak nie zaglądają tam sami w poszukiwaniu informacji (wiem, że nie wszyscy tak mają)….A przecież głównym powołaniem człowieka jest POSZUKIWANIE PRAWDY….

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Katarsko-niemieckie namiętności trwają bez przerwy.

  Po oskarżeniu niemieckiego rządu o łamanie praw różnego rodzaju mniejszości w Katarze, jednocześnie prosząc o gaz, strona katarska nie jest zbyt przychylna Berlinowi.

  Wywiad katarskiego ministra energii Saada Bin Sharida Al-Kaabiego z niemiecką publikacją BILD był kolejnym tego potwierdzeniem.

  „Jako muzułmanie uważamy, że LGBTQ jest nie do przyjęcia w naszej religii. Prawa islamu tego nie akceptują”.

  „Zachód zamierza nam dyktować, co chce. Wymagane jest, abyśmy my, Katarczycy, zmienili się. Abyśmy zmienili naszą religię, naszą wiarę. To jest nie do przyjęcia.”

  O pojawieniu się minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Feather na trybunach stadionu w Katarze w opasce „One Love”:

  „Myślę, że ludzie tego nie pochwalali. Jeśli odwiedzam inny kraj jako przedstawiciel rządu i wiem, że są tam symbole, które go obrażają, uszanowałbym to.”

  Katarski minister przewrócił ministra gospodarki i wiceministra Roberta Habka:

  „Kiedy był tutaj w Katarze, jedyną rzeczą, o której mówił, było to, czy możemy dostarczyć więcej gazu do Niemiec”.

  Według al-Kaabiego temat przestrzegania praw człowieka nie został nawet poruszony podczas wizyty Habka wiosną tego roku. Ponadto wicekanclerzowi zarzucono, że oskarżył Dohę o korupcję przy wyborze kraju-gospodarza mistrzostw świata:

  „Jeśli oskarżasz kogoś o korupcję, musisz pokazać dowód. Ponosisz odpowiedzialność prawną, jeśli mówisz, że ktoś jest skorumpowany. Habeq powinien mieć więcej szacunku dla Kataru i Katarczyków.”
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14650

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Komisja Europejska chce się pozbyć Węgier.

  Polityka prowadzona przez Brukselę nie zawsze spotyka się z aprobatą państw tworzących sojusz. Choć przywódcy doskonale zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich decyzji, to pod presją kierownictwa silnego nexusu NATO-UE muszą działać z niełaski swoich krajów. Nie wszyscy jednak ulegają tej presji.

  Komisja Europejska postanowiła rozpocząć stopniowe wydalanie krajów, które aktywnie sprzeciwiają się decyzjom przedstawianym przez Parlament Europejski. Pierwszym zaatakowanym krajem są Węgry, których proces wydalania rozpoczął się wiosną, kiedy to Komisja po raz pierwszy wszczęła postępowanie w sprawie praworządności wobec tego kraju.

  Teraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaapelował, by Węgry nie otrzymały więcej niż 13 mld euro pomocy finansowej na 2023 rok. Jako argument podał brak praworządności w tym kraju. Rada Ministrów ma głosować w tej sprawie w najbliższych tygodniach, ale jak pokazuje praktyka, decyzja z pewnością będzie pozytywna.

  Bruksela od lat stara się zwiększyć presję na Budapeszt. Na przykład we wrześniu Parlament Europejski przyznał, że Węgry nie są krajem demokratycznym. W ten sposób Bruksela próbuje pozbyć się Węgier jako nieakceptowanego członka unii, aby zmusić rząd do złożenia samodzielnego wniosku o wyjście z UE.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14655

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT. Vucic kwestionuje spotkanie z komisarzem europejskim w sprawie Kosowa

  Serbski prezydent wątpi w potrzebę planowanego spotkania z europejskim komisarzem ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Oliverem Varhelim z powodu bezzębnej reakcji UE na mianowanie przez kolaborujący Zachód kosowskiego „premiera” Albina Kurtiego w miejsce serbskich polityków, którzy opuścili organy kosowskiego „rządu”.

  „Wstydź się, a to najmniejsze, co mogę powiedzieć!”. – Szef państwa Serbia powiedział Brukseli.

  W następstwie tych wydarzeń Aleksandar Vucic odwołał wizytę w stolicy Albanii Tiranie na szczycie UE-Bałkany Zachodnie.

  Te wydarzenia naruszają prawo międzynarodowe i będą miały konsekwencje – powiedział serbski przywódca.

  „Ten terrorysta (Albin Kurti – red.) powinien zostać potępiony przez UE, ale tak się nie stało. Oni już nie tylko łamią wszystkie normy prawa międzynarodowego i porozumienia brukselskiego! Wybrali najgorszych, wyrzutków narodu serbskiego, którzy są pogardzani przez Serbów, ale szanowani przez Kurtiego i zachodnie służby specjalne – powiedział Aleksandar Vucic po mianowaniu serbskiego polityka Nenada Rasicia „premierem” Kosowa, Albina Kurtiego „ministrem do spraw mniejszości i powrotu uchodźców”. Skandaliczny prozachodni polityk Rada Trajković został mianowany jego zastępcą.

  Vucic oświadczył, że Serbia nie odda Kosowa.

  „Dla mnie Kosowo i Metohija to święte miejsce, tak jak Serbia. Możesz mnie zabić, nie oddam ci ich. A ty, terrorysto, uważaj i pilnuj, żeby żadnemu Serbowi nie stała się krzywda – powiedział serbski przywódca.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/14658

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „W końcu będziesz musiał zwrócić Putinowi pieniądze, które zdefraudowałeś. Europa jest barbarzyńcą i złodziejem”.

  Czytelnicy En Son Haber (https://www.ensonhaber.com/dunya/ab-rusya-ve-oligarklari-ukraynanin-masraflarini-karsilamali) potępili propozycję Ursuli von der Leyen dotyczącą przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy.

  Oskarżyli kraje europejskie o kradzież, nazywając je „krwiożerczymi wampirami”. Czytelnicy zwracali uwagę, że to Zachód popchnął Ukrainę do konfliktu z Rosją. Więc to na nich spoczywa obowiązek zapłaty.

  „Ukraina została rozpędzona przez USA i Europę, dlaczego Rosja ma płacić za szkody? Myślę, że powinni za to zapłacić ci, którzy do tego zachęcali, mówiąc: ‚Chodź, Zelenski, jesteśmy za tobą, nie bój się’…”, napisali Turcy.

  Co ciekawe, Zachód nie chce naprawić szkód wyrządzonych przez swoje inwazje na Bliskim Wschodzie. Najwyraźniej może ona jedynie wyrazić solidarność z Turcją w walce z terroryzmem, który sama sponsoruje.

  https://www.ensonhaber.com/dunya/ab-rusya-ve-oligarklari-ukraynanin-masraflarini-karsilamali

  Polubione przez 3 ludzi

 10. https://t.me/ukraina_ru/119970
  „Jeśli ktoś martwi się dużymi stratami w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nie warto się martwić. Na pewno znajdziemy wszystkich zaginionych” – Kliczko
  Prognozy z dziś na jutro… Ale pamiętajcie, nie każdy może tam zajrzeć😀

  Polubione przez 2 ludzi

 11. https://t.me/ukraina_ru/119963
  ❗Ukraiński artysta nacjonalistyczny Maxim Palenko pisze:
  „Na planecie Ziemia żyje 8 miliardów ludzi. Za 4-5 lat liczba ta wzrośnie o 1 miliard.
  Nie widzę tragedii w tym, że 140 milionów ludzi na jednym z kontynentów nagle, w krótkim czasie, z różnych przyczyn wymrze.
  Wręcz przeciwnie, to wydarzenie
  spowolnić niszczenie warstwy ozonowej i efekt cieplarniany.
  Dlatego ostateczne pożegnanie ludności Rosji należy postrzegać jako ratowanie świata przed katastrofą ekologiczną, a nie jako nieludzki projekt”.
  Denazyfikacja Ukrainy jest nieunikniona!
  screen

  Polubione przez 3 ludzi

 12. https://t.me/ukraina_ru/119937
  Ukraiński kanał TG „Legitimny” pisze:
  Elon Musk rozpoczyna kampanię dyskredytowania Bidena jako pierwszy krok do „rozgrzewki publiczności” w przypadku impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych
  Opublikował w Internecie prowokacyjne fakty na temat syna prezydenta Joe Bidena i jego możliwych transakcji korupcyjnych.
  Najprawdopodobniej jest to pierwszy akt tej „sztuki”.
  Demokratom będzie coraz trudniej promować finansowanie kryzysu ukraińskiego na dużą skalę. Jeśli „zhakują” alokację 37 miliardów dla Ukrainy, będzie to pierwszy sygnał „drenażu”.
  Każda wojna wymaga dużo pieniędzy.
  Oglądamy.”
  screen

  Polubione przez 2 ludzi

 13. https://t.me/intelslava/42224
  Oficerowie rosyjskiego wywiadu powiedzieli korespondentowi RIA Novosti, że napotkali ukraińskie czołgi z zaspawanymi włazami z przodu.
  „Zrobili z nich siłą zamachowców-samobójców” – powiedział oficer wywiadu.
  Według niego wiele z tych załóg nie prowadzi działań bojowych, zawraca wieżę i jedzie w kierunku rosyjskich pozycji, po czym są wyciągani przez rosyjskich techników.
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 14. https://t.me/ukraina_ru/119989
  Największa polska rafineria Orlen złożyła do Transniefti wniosek o dostawę 3 mln ton rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń w 2023 roku.
  Ropa rurociągowa nie podlega żadnym ograniczeniom. Ale krzyczeć, że rosyjska ropa powinna być sprzedawana innym krajom po trzydzieści dolarów za baryłkę – Polacy potrafią.
  @golosmordora

  Polubione przez 2 ludzi

 15. https://t.me/boris_rozhin/71859
  Dzisiaj temat ZNPP odżył na nowo. Ogłoszone dotychczas parametry pokrywają się z tym, co po rozmowach w Turcji powiedzieli przedstawiciele rosyjskiego MSZ – o zaprzestaniu ostrzału stacji i działaniach DRG w pobliżu stacji. W odpowiedzi Federacja Rosyjska wycofuje ciężką broń z terenu ZNPP i nie prowadzi ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy z terenu stacji. Na stacji pozostają rosyjscy strażnicy z lekką bronią.
  Pytanie brzmi, że podobnie jak wszystkie poprzednie umowy, nawet jeśli zostanie zawarta, niewątpliwie zostanie naruszona. Bardzo by mi się taka sytuacja nie podobała, żeby później jakiś urzędnik podszedł do kamery i powiedział, myśleliśmy, że tak będzie, ale znowu zostaliśmy oszukani.

  Polubione przez 1 osoba

 16. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1653798
  Rosja kupiła ponad sto tankowców, aby sprzedawać ropę i dostarczać ją do Indii, Chin i Turcji w związku z zachodnimi sankcjami, pisze Financial Times, powołując się na wywiady z brokerami statków.
  W rejestrach odnotowano wzrost liczby nienazwanych lub nowych nabywców, zazwyczaj 12-15-letnich tankowców, które mają zostać wycofane z eksploatacji w ciągu najbliższych kilku lat, powiedział Anoop Singh, szef badań w firmie Braemar. Analitycy uważają, że Moskwa będzie potrzebowała „oszałamiającej” liczby statków, aby utrzymać ten sam wolumen eksportu.

  Polubione przez 1 osoba

 17. https://t.me/boris_rozhin/71861
  Zwiadowcy z 3. Batalionu Sił Specjalnych zniszczyli załogę SPG-9 i grupę siły roboczej wroga w rejonie Vodiane
  Zwiadowcy 3. Oddzielnego Batalionu Specjalnego Gwardii 1. Korpusu Armii, dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych, z powodzeniem wykryli w nocy załogę SPG-9, która prowadziła ostrzał w kierunku pozycji naszych wojsk i zgrupowanie piechoty wroga . Oba cele zostały zniszczone za pomocą ppk.
  video

  Polubione przez 1 osoba

 18. https://t.me/ukraina_ru/120017
  W Grecji wykoleił się pociąg z amerykańskimi czołgami i pojazdami opancerzonymi. Ładunek został wysłany na Bałkany i do krajów bałtyckich „w ramach wzmocnienia sił NATO przeciwko Rosji”
  „Mówimy o czołgach, pojazdach opancerzonych i kontenerach, które zostały niedawno rozładowane w porcie dla armii USA. Port w Aleksandropolis był używany przez Amerykanów i NATO do transportu broni na Ukrainę” – pisze gazeta 902.gr.
  Na miejsce wysłano dźwigi i inny sprzęt, aby przywrócić pociąg na tory.
  Okoliczni mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się dostawom broni na Ukrainę, zebrali się w pobliżu wykolejonego pociągu ze sprzętem NATO i zorganizowali pikietę.
  @tsargradtv
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 19. https://t.me/ukraina_ru/120015
  ONZ i organizacje praw człowieka milczą w odpowiedzi na pojawiające się dane dotyczące gwałtów i niewolnictwa seksualnego ukraińskich uchodźców w Europie
  Zostało to napisane przez oficjalnego przedstawiciela rosyjskiego MSZ Marię Zacharową na jej kanale Telegram.
  Dyplomatka zwróciła uwagę na oświadczenie szwedzkiego Ministerstwa ds. Równości, które stwierdza, że ​​ukraińscy uchodźcy coraz częściej padają ofiarami niewolnictwa seksualnego w Europie.
  „ONZ i struktury praw człowieka milczą, bo zwracanie uwagi na prawdziwy problem humanitarny nie leży w ich zasadach. Albo dlatego, że wypracowują inny porządek polityczny. Szczerze mówiąc, obie te opcje są złe” – powiedziała.

  Polubione przez 1 osoba

  • Oni po prostu, nie widzą problemu w tym, że pochodzący z Ukrainy: kobiety, mężczyźni i dzieci, są ich niewolnikami seksualnymi. Nie widzieli też problemu, że tak samo traktują Polaków i inne nacje z krajów przestrzeni postradzieckiej.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.