Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.01.2023r.- 2768 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 338).


„Niemy krzyk”– dzień 960.

Zachodni sojusznicy junty z Kijowa nadal zwiększają dostawy pojazdów opancerzonych dla Ukrainy, proces ten stwarza realne zagrożenie dla sił rosyjskich biorących udział w operacji specjalnej.

Zapowiedź rozpoczęcia dostaw czołgów podstawowych i bojowych wozów piechoty na Ukrainę wskazuje, że Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) mają duże problemy – kończą się samochody i ciężki sprzęt, samobieżne systemy artyleryjskie, amunicja itp.

Nie jest tajemnicą, że uzbrojenie armii ukraińskiej opierało się na niedocenianym dziedzictwie sowieckim. Tysiące sztuk sprzętu pozostało na Ukrainie po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jednocześnie sprzęt, który ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy wyprodukował samodzielnie, delikatnie mówiąc, nie zaspokajał w pełni potrzeb USZ, a działania wojenne na dużą skalę tylko pogorszyły tę krytyczną sytuację.

Oczywiście liderzy z Zachód w pełni są świadomi, że dostawy sprzętu wojskowego do Kijowa muszą być kontynuowane, a także stale modyfikowane i rozszerzane- w zależności od bieżącego rozwoju sytuacji na froncie i potrzeb operacyjnych USZ. Bo bez nich Ukraina już dawno poniosłyby bardzo dotkliwą klęskę ze strony armii rosyjskiej i błagała o pokój. 

„Wojna do ostatniego Ukraińca” jest już doktryną wojenną Zachodu, tocząc się pełną parą i aby osiągnąć swoje cele, kraje zachodnie będą ją kontynuować, oferując Kijowowi cały nowy sprzęt wojskowy i systemy uzbrojenia. 

Oznacza to, że strona rosyjska musi być w ciągłej gotowości i nie może liczyć na łaskę od losu.

Teraz Ukraina będzie zaopatrywana nie tylko w wojskowe śmieci, które trafiały tam na początku operacji specjalnej. Obecnie będą dostarczane nowe, zaawansowane technologicznie systemy NATO, które wymagają skomplikowanego i długotrwałego szkolenia w jego obsłudze. Jednak nawet na tym etapie działań wojennych, nie jest planowane jeszcze dostarczanie najnowszej broni, w postaci pojazdów opancerzonych i pojazdów samochodowych.

Jednak wiele egzemplarzy, takich jak amerykańskie działa samobieżne Paladin czy brytyjski AS-90, już obecnie stanowią realne zagrożenie dla rosyjskich wojsk, bowiem samobieżne stanowiska artyleryjskie w połączeniu ze zautomatyzowanymi systemami ognia i danymi satelitarnymi stanowią realne zagrożenie.

Dostawy pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów kołowych są na ogół traktowane jako do ciągłego uzupełnienia w warunkach działań wojennych na dużą skalę. Są spalone, tracą walory bojowe, psują się, kończą swój żywot bojowy na polu bitwy itp. Jednak dostawa bojowych wozów piechoty Bradley, które nie są nową techniką, ale za to stwarzają bardzo poważny problem. Wróg wyraźnie stara się nasycić swoje formacje bojowe zarówno jednostkami zmotoryzowanymi, jak i powietrznymi, w tym kilkoma nowo utworzonymi korpusami armii.

Na wszystkie te dostawy z Zachodu można i należy odpowiedzieć przy użyciu broni przeciwpancernej, artylerii, z wykorzystaniem naszych satelitarnych danych wywiadowczych. W takiej sytuacji nadal zadawać zadawać wrogowi nokautujące ciosy i pozbawiać go zachodniej technologii.

Znacznie skuteczniejsze byłoby jednak zniszczenie sprzętu wojskowego dostarczonego przez Zachód na Ukrainę na etapie jego dostarczania i rozmieszczania, niż robienie tego na polu walki, gdy już stwarza bezpośrednie zagrożenie dla strony przeciwnej.

Oznacza to, że w idealnym przypadku wszystko to powinno zostać zniszczone w miejscach koncentracji, na stacjach kolejowych i skrzyżowaniach, na lotniskach w czasie posuwania się kolumn. W Rosji bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, co dokładnie należy zrobić. Ale niestety w warunkach działań wojennych nie wszystko dzieje się zgodnie z logiką – zarówno z powodów obiektywnych, jak i subiektywnych.

Nie zważając jednak na te niuanse, operacja specjalna na Ukrainie, toczy się nadal, a wciągu ostatnich kilku tygodni odniosła kilka bardzo korzystnych taktycznych epizodów, które mogą rozwinąć się w skali o szerszym horyzoncie operacyjnym.

Wyzwolenie  Soledaru to ważne wydarzenie w kontekście całej operacji specjalnej (OS). Po zapewnieniu kontroli nad miastem Siły Zbrojne FR przeszły do ​​​​ofensywy w dwóch głównych kierunkach.

Kierunek pierwszy: na odcinku południowym, zdobywając Podgorodnoje i rozpoczynając walki o Krasną Górę. Celem jest zajęcie Paraskowejewki i skierowanie się do ulicy Swiato-Georgiewskie (droga TO513) na północnych obrzeżach Artemowska, obejmując w ten sposób miasto od północy.

Na południe od Artemowska toczyły się uporczywe walki o Kleszczejewkę, która obecnie jest pod pełną kontrolą oddziałów PKW „Wagnera„. Zdobycie wsi pozwala na objęcie kontroli ogniowej nad strategiczną autostradą Czasow Jar – Artemowsk i okrążenie miasta od południa, przejmując kontrolę nad ważną miejscowością Konstantinówka- nad którą dowodzenie powoli zaczyna ponownie przejmować generał Moroz.

Na południe od Bachmuta PKW „Wagner” kontynuuje działania szturmowe w Kleszczejewce. Próbuje również posuwać się naprzód na jej obrzeżach. Na północy atakuje Czerwoną Górę. Na zachód od Soledaru posuwa się na Błagodatnoje. Na północy, po utracie kontroli nad stacją Sól, wojska ukraińskie wycofały się za rzekę Bachmutkę. 

Jednak USZ kontrolują drogę Drużkowka-Kramatorsk-Konstantinówka, ale po zdobyciu Kleszczejewki przechodzi ona również pod kontrolę artylerii rosyjskiej. W tej sytuacji USZ będą miały tylko jedno wyjście na Słowiańsk – przez Nikiforowkę, ale tę trasę już też ostrzeliwuje artyleria Sił Zbrojnych FR.

W Artemowsku formuje się kocioł około 2 tys. żołnierzy USZ, do którego prawie niemożliwe będzie dostarczanie amunicji oraz rotacja i uzupełnianie sprzętu i personelu. Każdy, kto się w nim znajdzie, albo będzie musiał zginąć lub przy dużym szczęściu trafi do niewoli, tak jak to się stało w Soledarze, gdzie większa część jego obrońców zginęła.

Utrata Artemowska będzie miała wpływ na morale USZ i popierających Kijów liderów krajów Zachodu, gdyż Władimir Zełenski zawsze podawał Bachmuta jako przykład miasta niezwyciężonego, także wtedy, gdy przebywał w Stanach Zjednoczonych na rendez-vous z Joe Bidenem.

A propos Soledaru, to w listopadzie ubiegłego roku wojska rosyjskie opuściły prawy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim. Następnie ukraińscy żołnierze uroczyście z wielką pompą wkroczyli do Chersonia, które wcześniej opuściły bez walki wojska rosyjskie. Ukraińscy żołnierze sfilmowali następnie swój „triumf”.

Teraz w Soledarze personel PKW „Wagner” prawie całkowicie zniszczył 61 brygadę USZ, która wcześniej została przeniesiona do Chersonia bez walki, a następnie przerzucona do Soledaru z południa. Teraz większość z tych „bohaterów”, w walce została wyeliminowana. Na własne oczy przekonali się, co to oznacza krwawy bój, a nie bezkarny ostrzał celów cywilnych.

Drugim zasadniczym kierunkiem ofensywy z Soledaru: jest uderzenie na północny odcinek tego frontu. Poinformowano, że miasto Siewiersk (na północ do Artemowska, i na zachód od Lisiczańska) jest już w operacyjnym okrążeniu i prawdopodobnie wkrótce zostanie wyzwolony. Można bez przesady przyjąć, że to kierunek siewierski stanie się jednym z głównych w ofensywie Sił Zbrojnych FR, gdzie w ciągu jednego dnia posunięto się w głąb ukraińskich linii obronnych o około 1,5 km.

W efekcie, po zajęciu miejscowości Zwanowki i Swiato-Pokrowskoje (do tej pory 9 km) garnizon USZ zostanie praktycznie odcięty, gdyż z tyłu będzie miał rzekę Siewierski Doniec. Jednocześnie dostawy będą realizowane tylko jedną drogą wzdłuż rzeki, która będzie ostrzeliwana przez rosyjską artylerię.

Dlatego też, w ciągu kilku ostatnich dni ewakuowano w pośpiechu i panice z miasta wszystkie jednostki administracyjne, poza wojskiem.

Dowództwo USZ podobno już zwróciło się do Zełenskiego z prośbą, o rozpoczęcie wycofywania wojsk z Siewierska, ponieważ „nie ma sensu utrzymywać miasta, które w tej chwili nie odgrywa roli w planie strategicznym, a jego utrzymanie będzie kosztować dużo sił dla Ukraińskich Sił Zbrojnych”.

Na tym kierunku, wojska rosyjskie ponownie próbowały posunąć się w kierunku Biełogorowki. Armia ukraińska ostrzeliwała Kremienoj. Rosyjska artyleria prowadziła ostrzał rejonu Dąbrowy, Wiszniewoja, Andriejewki, Stelmachówki, Nowosiołowskiego, Bieriestowoja, Kisłówki, Iwanówki, Dwurecznij i Kamenki. 

Poza wspomnianymi wyżej dwoma kierunkami działań bojowych, uaktywnił się już cały front w Donbasie, w tym Swatowo w ŁRL. Następnie zostanie wyzwolony Toreck, po czym nastąpi przeniesienie walk na teren aglomeracji Drużkowsko-Kramatorsko-Słowiańskiej w DRL, który to obszar łatwiejszy jest do zdobycia z frontu od południa.

Tymczasem, jak poinformował po szefa DRL Denis Puszylin na przedmieściach Doniecka, w Marince i Awdiejewce odniesiono lokalny sukces.

„W Marince wszystkie najwyższe budynki zostały oczyszczone, i są obecnie kontrolowane przez rosyjskie jednostki, co oznacza, że ta osada zostanie jak najszybciej wyzwolona od wojsk ukraińskich”– powiedział Puszilin.

Na froncie donieckim wojska rosyjskie przedarły się do wsi Pobieda. To wieś na południowy zachód od Marinki. W ten sposób dotarli do ważnego odcinka lokalnej kolei. W samej Marince Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zdołały przedrzeć się, spychając garnizon ukraiński do zachodniej części miasta. Ponownie zaatakowali także w rejonie Niewelskoje. Na północnym wschodzie okopali się w Wodianom. Artyleria uderzyła w ufortyfikowany obszar USZ w Awdiejewce. Z kolei armia ukraińska ostrzeliwała Donieck i Jasinowatą.

   

To tyle na razie.

*

Popołudniowa (19.01.2023r. 13:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim lotnictwo wojskowe i artyleria Zachodniego Okręgu Wojskowego uderzyły w pododdziały 14 i 92 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu miejscowości Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej i Iwanówka w obwodzie charkowskim. Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich żołnierzy raz zniszczono opancerzony wóz bojowy, dwa pojazdy i dwie samobieżne haubice Akacja.

Na osi Krasno-Limańskiej uderzenia lotnicze i ostrzał artyleryjski z Centralnego Okręgu Wojskowego trafiły w jednostki 95 brygady szturmowej USZ w pobliżu osady Sieriebrjanka w Donieckiej Republice Ludowej oraz 24 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu osady Nowowodynoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

Magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do ukraińskich sił zbrojnych został zniszczony w pobliżu wsi Niewskie w Ługańskiej Republice Ludowej.

Straty przeciwnika w ciągu dnia na tym kierunku wyniosły ponad 60 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, transporter opancerzony, trzy ciężarówki pick-up i haubica D-20.

Na kierunku donieckim jednostki Południowego Okręgu Wojskowego kontynuowały udane działania ofensywne i zadawały ogień przeciwnikowi w rejonach Galicynówki, Krasnogorowki i Niewielskoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu minionej doby na tym kierunku zlikwidowano do 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, cztery pojazdy, trzy francuskie samobieżne systemy artyleryjskie Cezar, system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej, samobieżny system artyleryjski Goździk oraz dwa działa samobieżne Akacja.

Ponadto zniszczono skład amunicji USZ w pobliżu wsi Karłówka w Donieckiej Republice Ludowej oraz zniszczono wyprodukowaną w USA stację radaru przeciwpancernego AN/TPQ-50 w pobliżu wsi Kurachowo w Donieckiej Republice Ludowej.

Na południe od Doniecka jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego w trakcie ofensywy zajęły bardziej korzystny teren likwidując przy tym ponad 30 ukraińskich mundurowych oraz zniszczyły dwa opancerzone wozy bojowe i trzy pick-upy.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu dnia uderzyły w 67 jednostek artyleryjskich USZ na stanowiskach ogniowych, ich siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 98 rejonach.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w pobliżu wsi Połtawka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił w trakcie lotu samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły pięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w okolicach Żytłówki, Czerwonopopowki i Kreminnej w Ługańskiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

374 samoloty, 200 śmigłowców, 2 903 bezzałogowe statki powietrzne, 401 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 7 569 czołgów i innych opancerzonych pojazdów bojowych, 985 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 865 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 8 113 specjalnych pojazdów wojskowych.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 19.01.2023 do godziny 00:00 20.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 35 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 23 ostrzały z MLRS, artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki, 6 ostrzałów z artylerii 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 3 ostrzały z artylerii 155 mm.
W rejonie Wołnowachy 3 ostrzały z MLRS i artylerii 155mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium republiki 219 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 5 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Jasinowata oraz Makiejewka (dzielnice Czerwonogwardyjska i Kirowska) i Wołnowacha.

🆘W ciągu ostatniej doby w wyzwolonej niedawno miejscowości Wołnowacha odnotowano śmierć 2 cywilów.

🏠W ciągu ostatniej doby odnotowano uszkodzenia 10 budynków mieszkalnych w dzielnicach Kirowskiej, Kijowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Wołnowacha, a także 1 obiektu infrastruktury cywilnej.

❗️Sprawozdanie misja ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 19 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały uderzenie na rejon Biełogorodzka przy użyciu 7 bezzałogowych statków powietrznych. W wyniku nalotu uszkodzone zostały pomieszczenia warsztatu maszynowego i 2 ciągniki państwowej Derkulskiej Stadniny Koni nr. 63 we wsi Nowoderkul, rejon białogorodzki.

Soledar i wyzwolona spod okupacji ukraińskiej wieś Podgorodnoje znalazły się przejściowo w strefie wpływów administracji Szachtierska. 

Dekret nr. 10 został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej pełniącego obowiązki szefa DRL Denisa Puszilina.

Dekret został podpisany i wszedł w życie wczoraj.

Soledar to małe miasteczko na północy DRL. Znajduje się obok Artemowska, tworząc jeden z największych obszarów ufortyfikowanych grupy ukraińskiej w Donbasie. Do całkowitego wyzwolenia tego miasta doszło w dniu 13 stycznia. Miasto słynie z zakładów produkcyjnych największego koncernu solnego w Europie Środkowo-Wschodniej – Artemsol.

Przed wojną w Podgorodnym mieszkało około 200 osób. Wieś położona jest między Artemowskiem a Soledarem, przez nią przechodzi trasa do Słowiańska i Izjum.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 20 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

126 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.01.2023r.- 2768 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 338).

 1. Niemiecki wywiad Bundesnachrichtendienst (BND) na tajnym posiedzeniu z udziałem grupy posłów Bundestagu przekazał informację, że ukraińska armia traci każdego dnia trzycyfrową liczbę żołnierzy.
  BND ostrzegł, że zdobycie Bachmutu (Artiomowska) przez siły rosyjskie miałoby poważne konsekwencje, gdyż pozwoliłoby Rosji na dalsze postępy…

  https://www.devdiscourse.com/article/law-order/2326163-german-intelligence-alarmed-by-ukrainian-losses-in-bakhmut—spiegel

  Polubione przez 4 ludzi

 2. https://t.me/ukraina_ru/128128
  Tak więc dziś ostatecznie potwierdzono rozpoczęcie ofensywy na froncie zaporoskim. W ciągu dnia oswobodzono dwa osiedla – Lobkovoe i Małe Szczerbaki, w tej chwili toczą się bitwy o wieś Szczerbaki. Kilka źródeł podaje, że armia rosyjska zbliża się bezpośrednio do miasta Orechow. Istnieją również dowody na kilka rekonesansów w walce w kierunku Gulyai Polye.
  Części PKW „Wagner” również nadal miażdżą w kierunku Artemowskiego. Armia rosyjska umacnia się także pod Donieckiem, po pomyślnym wyzwoleniu Opytnego.
  @zastavnyii
  mapa

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejna aktualizacja sytuacji na froncie – napływają doniesienia o pomyślnej kontynuacji ofensywy wojsk rosyjskich na Zaporożu…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Opis odnosi się do sytuacji na froncie w obwodzie zaporoskim – mapa przedstawia również sytuację w obwodach donieckim i ługańskim…

   Polubione przez 2 ludzi

  • Aktualna sytuacja na froncie w rejonie bachmuckim (artiomowskim) – dodatkowo zaprezentowane zostało uzbrojenie Grupy Wagnera…

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Wydaje się, że kanclerz Olaf Scholz wreszcie zorientował się, że Ukraina do pokonania Rosji będzie potrzebować czołgów. Ostatecznie zaś będą też potrzebować myśliwców – napisał Andreas Kluth w opinii dla agencji Bloomberg.
  Żeby odnieść sukces w tej fazie działań wojennych, którą przedstawiciele think tanków nazywają „wojną manewrową” (maneuver warfare), to niezbędna będzie bardziej mobilne zachodnie uzbrojenie, takie jak czołgi.
  Jednak nawet wtedy przekazanie czołgów Ukrainie nie może być ostatnim działaniem ze strony Zachodu.
  Leopardy i Challengery uzupełnią obiecane już wcześniej dostawy sprzętu pancernego i artyleryjskiego.
  Niemniej prowadzenie wojny manewrowej oznacza, że ukraińskie wojska będą w końcu potrzebowały wsparcia lotniczego.
  Zatem Ukraina, żeby mogła wygrać wojnę, a co za tym idzie, mieć jakiekolwiek perspektywy na pokój, to będzie też potrzebowała zachodnich śmigłowców i myśliwców…

  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2023-01-17/germany-and-europe-have-to-help-ukraine-win-the-maneuver-war-against-putin?leadSource=uverify%20wall

  Polubione przez 3 ludzi

  • Może się mylę, ale nie wydaje mi się, żeby przekazywanie samolotów miało większy sens. Nie sądzę, żeby pilot z kilkugodzinnym nalotem na zachodniej maszynie miał jakieś szanse z pilotem, który przelatał lata na, na przykład, SU-35.
   Po szkoleniu, puszczenie go do walki, na prawie nieznanej maszynie, nie wydaje się być dobrym pomysłem. Potworny stres, brak wyuczonych odruchów, itp. To nie może się dobrze skończyć.

   Polubione przez 5 ludzi

    • Przykładowo jedna sztuka Eurofghtera to koszt 160 mln dolarów. Tyle płaciła Hiszpania. A do tego jeszcze jest potrzebna cała infrastuktura lotniskowa, uzbrojenie i szkolenie personelu. Zachodnie samoloty w przeciwieństwie do poradzieckich nie mogą operować z prowizorycznych lotnisk.

     Polubione przez 4 ludzi

   • Nawet już nie o to chodzi. Ukraina nigdy nie dostanie od zachodu samolotów myśliwskich. I mogę się założyć o to o moją pensję, mówię poważnie.
    Trochę się znam na tych sprawach. Rosja to nie jest Libia czy Irak. Rosja ma potężne przeciwlotnictwo i dyżurujące non stop myśliwce. Dlatego nie słyszymy już od dawna o „sukcesach bayarakieterów”.
    Podstawowy problem jest taki, że samoloty są zbyt łatwe do zniszczenia (czy to na ziemi czy w powietrzu) dla takiego przeciwnika jak Rosja, w porównaniu do kosztów jakie są z związane z zakupem, wyposażeniem i wdrożeniem takich samolotów. Z tego samego powodu zachód wstrzymuje się też z wysyłką dużej ilości nowoczesnych czołgów. Wysyłają tylko symboliczne ilości, wyłącznie w celu przetestowania ich w boju.
    Mało tego – nawet Rosja używa swojego lotnictwa w bardzo ograniczonym zakresie z tego samego powodu – bo samolot jest bardzo drogi, a zestrzelić można go bardzo łatwo.

    Polubione przez 4 ludzi

     • Nie będzie żadnych F-16 dla chachłów. Nigdy. To nie jest takie proste wziąć samolot myśliwski i w warunkach wojennych użyczyć byle komu. Samolot bojowy to nie jest karabin, że tam się tylko jedną dźwignie pociąga. Samolot bojowy to jest bardzo skomplikowana maszyna wymagająca ogromnej wiedzy wielu ludzi do obsługi. Ktoś kto nie miał z tym styczności może nie mieć tego świadomości, ale ja miałem i wiem z czym to się je.

      Polubione przez 4 ludzi

   • Pozwolę sobie zasadniczo zgodzić się w rzeczonej kwestii, jednak uważam, że takiego rozwiązania nie należy zbyt pochopnie wykluczyć.
    Jeżeli chodzi o szkolenie pilotów myśliwców F-16, to wstępnie realizowane jest na samolotach szkolno-bojowych T-38 – trwa 6 miesięcy.
    Natomiast zasadnicze szkolenie na samolotach bojowych, to ma wymiar 80 – 100 godzin.
    Pozostają również kwestie związane z infrastrukturą lotniskową, stąd koncepcja zakładająca wykorzystanie lotnisk na terytoriach państw sąsiednich, w tym Polski.
    Jeżeli jeszcze do tego dołożyć ewentualne zaangażowanie zachodnich instruktorów lotniczych do udziału w misjach bojowych, to już mamy prostą drogę do wybuch konfliktu zbrojnego NATO vs. FR…

    Polubione przez 1 osoba

    • Koncepcja samolotu F-16 była taka, że miał być to prosty tani samolot. łatwy w pilotażu i obsłudze, przeznaczony na tzw rynki afrykańskie. Okazał się jednak bardzo udaną konstrukcją, więc wszedł również na wyposażenie lotnictwa większości rozwiniętych zachodnich państw.

     Polubione przez 4 ludzi

     • F-16 pierwotnie miał być lekkim myśliwcem, stanowiącym uzupełnienie cięższego F-15.
      Projektu uwzględniał tzw. doktrynę elastycznego reagowania, która zakłada dostosowanie środków walki do zagrożenia.
      Według tej doktryny działania bojowe miały być w pierwszym etapie prowadzone za pomocą broni konwencjonalnej, a dopiero w przypadku konieczności – miała zostać zastosowana taktyczna broń atomowa.
      W związku z tym już na samym początku zaplanowano przystosowanie F-16 do ataków na cele naziemne.
      Konstrukcja faktycznie okazał się tak udana, że weszła na uzbrojenie lotnictwa 26 państw i to nie tylko członków NATO, ale również państw tzw. Trzeciego Świata…

      Polubione przez 1 osoba

     • Do tego dochodzi jeszcze aspekt propagandowy. Zniszczenie F-16, pokazanie w TV jego palących się szczątków to będzie wizerunkowo znacznie większy cios niż zniszczenie np. Krabów. Wystarczy przypomnieć jaka była burza medialna po zestrzeleniu F-117 w byłej Jugosławii.
      Poza tym teraz to Rosjanie mogli by jeszcze zabrać te szczątki i pokazać je publicznie np w Moskwie, tak jak we Wrocławiu pokazywany był zniszczony sprzęt rosyjski.

      Polubione przez 3 ludzi

  • Będzie też potrzebować głowic nuklearnych. Amerykańskie dupolizy z Chujnii JewroPEJSkiej dostają coraz większego zajoba w kwestii dozbrajania Banderowców. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby zaczęli przebąkiwać o dostarczeniu broni A UPAdłej krainie.
   To, jak dalece kundle euROPEjskie (ang. rope=lina) są w stanie się posunąć, by przybodobać się panom zza oceanu, zarówno przeraża, jak i wzbudza skrajne obrZYDzenie.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Problem polega na tym, że qrwy euROPEjskie plus jankeskie idą za ciosem…Rosja nie zareagowała na dostawy haubic, BWP, wozów pancernych, broni plot, ppanc już zaczynają chrząkać o czołgach, samolotach….
    Rosja powinna strzelić pokazówkę: zaoranie pociskami hipersonicznymi lotniska w Rzeszowie, zaoranie miejsc szkoleniowych banderowców na zachodzie… Danie kundlom po łapkach zakończyłoby tego typu „pląsanie” z niedźwiedziem.

    Polubienie

  • „Zatem Ukraina, żeby mogła wygrać wojnę, a co za tym idzie, mieć jakiekolwiek perspektywy na pokój, to będzie też potrzebowała zachodnich śmigłowców i myśliwców…”
   Wygrana banderowskiej upadliny nie wchodzi w grę, a żeby mieć jakiekolwiek perspektywy na pokój, to musi nastąpić bezwarunkowa kapitulacja junty w Kijowie.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. https://t.me/ndp_pl/19367
  W Łysyczańsku znaleziono zakopane szczątki biomateriałów należących do zlokalizowanego tu w czasie ukraińskiej okupacji biolaboratorium Pentagonu.

  Sądząc po tym, że biomateriały zostały zakopane, a nie skremowane jak nakazują przepisy, pracownicy biolaboratorium w strasznym pośpiechu ukryli końcówki w wodzie.

  Co warte uwagi, kryjówką laboratorium był miejski cmentarz, a wykonawcą Pentagonu do eksperymentów na ludziach była amerykańska firma Pharmbiotest.

  Dochodzenie ujawniło zakrojone na szeroką skalę pochówki biomateriałów, worków z kartami ambulatoryjnymi oraz rzeczy osobistych uczestników badań prowadzonych przez Pharmbiotest na cmentarzu miejskim w Rubiżnie.

  Według relacji naocznych świadków schemat eksperymentów na ludziach w amerykańskim laboratorium działał zwyczajnie – ludzi werbowano do prób za pieniądze i zaszczepiano im nieznany lek. Im groźniejszy narkotyk, tym hojniejsze „opłaty”.

  Śledztwo wykaże, co dokładnie testowały na mieszkańcach
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 6. https://t.me/orchestra_w/4515
  „Muzyk”, który szturmował Soledar ze swoją grupą z północy, opowiedział, jak upór zrujnował ukraińskiego strzelca maszynowego.
  W jednym z odcinków bitwy o Soledar „wagnerowcy” wypalili wroga z wieżowca.
  „Dostał się w kompletne okrążenie. Próbowali z nim rozmawiać, zaproponowali kapitulację. Żadnej. Musiałem podpalić budynek, bo zranił trzech lub czterech naszych”.
  Niezależnie od wroga, prawa i zwyczaje wojenne „Wagner” zna i przestrzega.
  @orkiestra_w
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 7. https://t.me/orchestra_w/4512
  „Muzycy” opowiadali o walkach na skrzyżowaniu ulicy Patrice Lumumby i drogi T 0504. Przez ten punkt „Wagner” wdarł się w sierpniu na wschód Bachmutu.
  Na ten teren wrzucono „Azow”, „Gruziński Legion” i innych zagranicznych najemników.
  Ci, którzy nie zginęli, opuścili swoje pozycje, rannych, martwych i uciekli.
  Od tego czasu nic się nie zmieniło: „Wagner” nadal niszczy „Azowa” i innych najemników.
  @orkiestra_w
  foto, video

  Polubione przez 3 ludzi

 8. 🇷🇺⚔️🇺🇦Bitwa o Orichów, stan na koniec 20 stycznia 2023

  🔻 Na terenie Orichowa, po wyzwoleniu Łobkowa, wojska rosyjskie z pośpiechem zajęły sąsiednią wieś Mali Szczerbaki, wybijając stamtąd połączone siły wroga.
  Pokaż ten wątek

  AFU spodziewa się kontynuacji aktywnego szturmu na linii Belogorye – Charivnoye iw kierunku Gulyai-Pole.

  ▫️Przełamanie pierwszej linii obrony na tym zakręcie z jednoczesnym atakiem z zachodu pozwoli żołnierzom Sił Zbrojnych Rosji na dotarcie do Orichiwki od wschodu i rozwinięcie ofensywy na Gulaj-Pole, przecinając zgrupowanie AFU na dwie części Części.
  Mapa
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1616505319424937984

  Polubione przez 4 ludzi

 9. 🇺🇦🇩🇪 „Uwolnij teraz lamparty! Uwolnij teraz lamparty!”
  Ukraińscy uchodźcy przed Kancelarią Niemiecką w Berlinie

  Jest zaskakująco wielu silnych młodych mężczyzn,co nasuwa pytanie, dlaczego nie są w okopach pod Bachmutem?
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1616502328193867777
  .
  Odpowiedź jest zaskakująco prosta
  Oni chronią swoje tyłki, podczas gdy ich rodacy giną na froncie setkami tysięcy
  i teraz demonstrują, by wysłać tam jeszcze czołgi, by ich rodaków, tych co się im z kraju uciec nie udało, więcej ich jeszcze na Ukrainie zginęło.

  Polubione przez 3 ludzi

   • PS.
    A w komentarzach:
    Murzyn prowadzący rzeź innych ludzi na obcych ziemiach 😵‍💫
    *;
    System przeciwlotniczy Patriot okazał się mieć zerową wydajność, patrz Aramco w Arabii Saudyjskiej kilkakrotnie uderzone przez drony Houti.
    Ponadto bardzo dobrze wyszkolony personel zajmuje mniej więcej rok.
    Powodzenia!
    **;
    Szkolenie w zakresie obsługi systemu patriot zajmuje 90 osób i 6 miesięcy.
    Do tego czasu wiele sytuacji na Ukrainie mogłoby się zmienić.
    ***;
    Wszystko to jest psyopem,
    Sądzą , że tym ,,indyczeniem się” Rosję nastraszą
    Oni sądzą , że Rosjanie z nimi we wrestling bawić się będą.

    Polubione przez 1 osoba

 10. Stany Zjednoczone uznają PKW „Wagner” za międzynarodową organizację przestępczą.
  https://novorosinform.org/ssha-obyavyat-chvk-vagner-mezhdunarodnoj-prestupnoj-organizaciej-111947.html

  Założyciel Wagner PMC Jewgienij Prigożyn skomentował oświadczenia Białego Domu o możliwym uznaniu firmy za „międzynarodową organizację przestępczą”.

  „Wreszcie, teraz PMC Wagner i Amerykanie są kolegami. Od teraz nasz związek można nazwać starciem przestępczych klanów” – powiedział. 🙂

  Polubione przez 7 ludzi

  • „Wreszcie, teraz PMC Wagner i Amerykanie są kolegami. Od teraz nasz związek można nazwać starciem przestępczych klanów” – powiedział. 🙂
   Charon Underground , 20 stycznia, 2023 at 21:05

   PIĘKNIE POWIEDZIANE!!!!

   Polubione przez 1 osoba

 11. Deutschlandfunk 20 stycznia 2023 r.

  Magazyn „Der Spiegel” donosi, że BND poinformował polityków bezpieczeństwa w Bundestagu na tajnym posiedzeniu w tym tygodniu, że armia ukraińska traci obecnie trzycyfrową liczbę żołnierzy w bitwie o Bachmuta.
  Rosja również ponosi duże straty, ale najwyraźniej nie odgrywa to żadnej roli w taktyce wojennej kierownictwa armii rosyjskiej.
  Służba wywiadu zagranicznego ostrzegła również, że zajęcie Bachmuta przez wojska rosyjskie będzie miało poważne konsekwencje, ponieważ może pozwolić im na dalszy postęp w głąb lądu, zgodnie z raportem.
  https://www.deutschlandfunk.de/bnd-besorgt-ueber-lage-im-osten-100.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • No wiesz, co do strat Rosji, to już Niemcy hitlerowskie w swojej propagandzie twierdziły, że Rosjanie giną setkami tysięcy a ucieczka wojsk niemieckich z lini frontu, to jego skracanie lub manewr taktyczny…. nic się nie zmieniło w narracjach nazistów…..

   Polubione przez 1 osoba

 12. Kolejna aktualizacja sytuacji na froncie w Zaporożu – coraz więcej wskazuje na przełamanie przez wojska rosyjskie pierwszej ukraińskiej linii obronnej…

  Polubione przez 1 osoba

 13. ⚡⚡⚡⚡⚡❗

  Wyniki spotkania w Ramstein i główne wypowiedzi przywódców Pentagonu i NATO:

  ▪️Stany Zjednoczone i Niemcy nie przekażą jeszcze czołgów.
  Jeden z powodów: przeszkolenie ich w obsłudze Abramsa zajmie dużo czasu;
  ▪️Sojusznicy skupieni są na innej pomocy Ukrainie;
  ▪️Pentagon spodziewa się rozwiązać kwestię czołgów do wiosny tego roku;
  ▪️Ukraina otrzyma pojazdy z Wielkiej Brytanii i kilku krajów UE.
  Będą to w szczególności Challenger 2;

  ▪️Kanada kupiła system obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy, Ukraina otrzyma również system obrony powietrznej Patriot ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Holandii,
  a także śmigłowce, 8 systemów obrony powietrznej Avenger, pociski dla NASAMS,
  58 transporterów opancerzonych Bradley,
  90 transporterów opancerzonych Stryker,
  350 SUV-ów,
  19 haubic i tysiące pocisków artyleryjskich.

  .https://twitter.com/djuric_zlatko/status/1616498811697758208

  ****;
  W komentarzach:
  Szkolenie załóg nie jest odkładane, ale problemem jest waga czołgów Challenger, Leopard, Abrams 60 ton i więcej.
  Trudne w użyciu w ukraińskim błotnistym terenie.
  T 90 z 46 tonami również ma częściowe problemy.

  Jeżeli mają być użyte do ofensywy, to muszą z nią poczekać na porę suchą po „Rasputicy”

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wracając do wątku „pancernego”, to należy odnotowaś, że rozważane są kolejne warianty dostaw czołgów na Ukrainę:

  Republika Cypryjska jest podobno gotowa przekazać Ukrainie czołgi T-80U w zamian za czołgi Leopard 2 z Grecji.
  Cypr posiada 82 czołgi T-80U, w wersji ze zmodernizowaną wieżą i pancerzem reaktywnym Kontakt-5…

  Polubione przez 1 osoba

 15. Rolf Mowatt-Larssen, były oficer CIA – przedstawia analizę strategiczną rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
  W programie Intelligence Matters amerykańskiej telewizji CBS News – nakreśla rosyjskie cele w wojnie i brak jasnych celów po stronie zachodniej.
  Mowatt-Larssen przewiduje, że Rosja rozpocznie ofensywę w 2023 roku, ale dopiero wtedy, gdy zmobilizuje wystarczającą liczbę żołnierzy…

  https://www.cbsnews.com/news/russia-ukraine-analysis-former-cia-officer-rolf-mowatt-larssen-intelligence-matters/

  Polubienie

 16. Rosyjska ofensywa na kierunku zaporoskim na południu Ukrainy w najbliższych miesiącach prawdopodobnie nie będzie możliwa – ocenił kanadyjski wywiad wojskowy.

  Wywiad wojskowy Kanady zauważył, że inwazyjne wojska „od miesięcy” budują w obwodzie zaporoskim pozycje obronne, obawiając się kontrofensywy Ukraińców.
  Na tym tle zapowiedzi „okupantów” o działaniach zaczepnych brzmią jeszcze mniej wiarygodnie – podano w komunikacie opartym na analizie Canadian Forces Intelligence Command z dnia 18.01.2023.

  Tymczasem w obwodzie zaporoskim rozpoczęła się rosyjska ofensywa, która już przełamała pierwszą linię ukraińskiej obrony… ❗

  Polubione przez 1 osoba

 17. Nastka, wracaj do zdrowia
  https://mobile.twitter.com/Trollstoy88/status/1616528626970771456

  Nagranie udzielania pierwszej pomocy korespondentce wojskowej A.Elsukowej zaraz po tym, jak została ranna. Żołnierze Wagnera szybko wydobyli ją z ognia, otrzymała pomoc doraźną po zranieniu w nogę i przewiezieniu do Ługańska, gdzie przeszła operację.
  .https://mobile.twitter.com/Trollstoy88/status/1616517666730115078

  ****;
  Pierwsze słowa korespondentki wojskowej Elsukovej rannej pod Solem po operacji.
  „Dokonali niemożliwego i uratowali mi nogę” – powiedziała Anastasia.
  Osobne słowa podziękowania przekazała bojownikom PKW Wagner za szybką pomoc medyczną i ewakuację.
  .https://mobile.twitter.com/Trollstoy88/status/1616519040989626369

  *****;
  Korespondentka wojskowa „Ridovka” Nastia Jelsukowa. Ranna dziś na dworcu solnym (a właściwie na froncie).

  Komentarz Prigożyna

  „Dzisiaj o godzinie 10:40, będąc wewnątrz budynku stacji kolejowej Sol, Anastazja Jełsukowa wraz z niezbędną grupą bezpieczeństwa PKW Wagnera dostała się pod ostrzał moździerzowy wroga i została ranna odłamkiem lewego kolana. Anastazji natychmiast udzielono pomocy medycznej. Została ewakuowana, po czym była operowana w szpitalu frontowym PKW Wagnera. W tej chwili jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jest w ruchu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Według pracowników grupy eskortowej, Anastasia zachowywała się spokojnie, chłodno i odważnie, od początku do końca, podążając ścieżką rannego bojownika PKW Wagnera. Za 15-20 minut lider grupy skontaktuje się i odpowie na pytania dziennikarzy. Publikujemy zdjęcie, które przysłano mi ze szpitala

  Nastya, wracaj do zdrowia!

  https://t.me/boris_rozhin/75964

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Ukraińska świątynia prawosławna płonie w Kijowie – walka z prawosławiem na Ukrainie przybiera coraz bardziej radykalny obrót

  Płonie cerkiew Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w dzielnicy Boryspil w Kijowie, którego przedstawiciele są obecnie masowo prześladowani na Ukrainie. Na miejscu pracuje Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie, ale dokładne przyczyny pożaru są badane.

  Podobne przypadki miały miejsce już wcześniej. Na tydzień przed świętem Trzech Króli cerkiew w obwodzie wołyńskim „zapaliła się” po tym, jak jej opat odmówił przeniesienia z patriarchatu moskiewskiego.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/20584

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Żołnierze 1. Donieckiego Korpusu szturmowali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy

  Operację przeprowadziła wspólnie załoga Grad MLRS ze zgrupowania Viking oraz oficerowie rozpoznania 1 Batalionu Specjalnego Przeznaczenia. Podczas stosowania uderzenia artyleryjskiego możliwe było bezpośrednie trafienie w ziemiankę wroga.

  Ocalałe ukraińskie wojsko zostało wyparte ze swoich pozycji przez żołnierzy sił specjalnych.
  https://t.me/boris_rozhin/75998

  Polubione przez 2 ludzi

 20. PKW „Wagner” kontynuuje szkolenie milicji z rejonu Kurska i Biełgorodu

  Wolontariusze, którzy przystępują do programu szkoleniowego, otrzymują szeroki wachlarz umiejętności. Są szkoleni w szkoleniu taktycznym i inżynieryjno-saperskim, szturmowaniu okopów, rzucaniu granatami, strzelaniu z granatnika podlufowego, pracy z karabinem maszynowym Kałasznikow i tak dalej.

  „Wszyscy instruktorzy są bardzo doświadczeni, starannie podchodzą do szkolenia wszystkich, którzy tu przyjeżdżają. Wszystko na najwyższym poziomie. Chłopaki, nie bójcie się, przyjdźcie. Zespół tutaj jest doskonały, atmosfera działa ”- powiedział jeden z uczestników programu.
  film
  https://t.me/boris_rozhin/75994

  Polubione przez 1 osoba

 21. SOBR „Akhmat” ponownie ma czubastych „gości”. Tym razem spod Biełogorowki. W porę złożyli broń i podnieśli się ✋🤚, porzucając Drogę Nicości. Nie chcą walczyć i uważają swoją obecność na froncie za przestępstwo. Tak więc, po spędzeniu dwóch dni na „zero”, trzech żołnierzy 2. kompanii rezerwowej 90. batalionu 81. OAeMBr Sił Zbrojnych Ukrainy uratowało im życie:

  – Lymarenko Sergey Igorevich (6 września 1993 r., Apostołowo, obwód dniepropietrowski)
  – Molik (Molyk) Siergiej Władimirowicz (28 listopada 1995 r., obwód Iwano-Frankowsk)
  – Yanachuk Ilya Vitalievich (28 lipca 1980, Charków)

  Ten ostatni mówi, że jego karabin maszynowy zabrał kolega, któremu broń się zacięła. On sam, wychodząc z rowu, zaplątał się w gałęzie. Zaciemnione. Odzyskał przytomność i usłyszał, jak ktoś krzyczy do niego: „Khokhol, poddaj się! Widzimy cię przez kamerę termowizyjną”. I nogi odmówiły posłuszeństwa. Wojownik Achmatu wyniósł mnie z pozycji na rękach.
  https://www.bitchute.com/video/QmbpNl1bZbyp/

  Polubione przez 1 osoba

 22. Czasami patrzysz na niegodziwych ukraińskich żołnierzy, którzy odmawiają złożenia broni i podniesienia ✋🤚, i po prostu jesteś zdumiony zawartością gazu w ich czaszkach. Niech będą bardzo szczęśliwi i nie dostali się na listy Charona, ale poszli do Asklepiosa. Zamieniony w żywe wcielenie 💀 . I po co to było? Na serio? Błogosławione życie na Ukrainie przez 30 lat? Splądrowany przemysł, sprzedana ziemia, kolorowe paciorki europejskiego konsumpcjonizmu? Nie mówimy o nazistowskim obskurantyzmie ostatnich lat. Czy mieli sens walczyć z Donbasem? Jakieś bezsensowne ofiary chuboumy. Cóż, eksperymentujcie dalej na sobie, albibackerzy sharovary.
  https://www.bitchute.com/video/ScAsHVcCHUp1/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.