Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.01.2023r.- 2770 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 340).


„Niemy krzyk”– dzień 962.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu.

Walki w obwodzie zaporożskim nasiliły się niemal na całej linii frontu , powiedział RIA Nowosti Władimir Rogow, przewodniczący ruchu „Jesteśmy razem z Rosją”, członek rady głównej administracji regionalnej.

„Teraz walki w obwodzie zaporoskim toczą się prawie na całej linii styku wojskowego. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło: Gulajpole, Czariwnoje, Białogorie, Oriekchów, Mały Szczerbaki, Kamieńskoje. Jeśli spojrzymy na całą linię frontu, to walki mają miejsce w tej chwili wszędzie”– powiedział Rogow.

Jego zdaniem, w porównaniu z jesienią ubiegłego roku morale w ukraińskich oddziałach gwałtownie spadło. Zauważył, że w tamtym czasie wierzyli w mit osiągnięcia zwycięstwa, ale teraz, dzięki jasnym i szybkim działaniom armii rosyjskiej, morale żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) uleciało gwałtownie jak powietrze z balona. 

Biorąc pod uwagę, że ofensywa prowadzona jest na całej linii styku, ukraińskim wojskom coraz trudniej jest utrzymać pozycje, a cały front „zaczyna się rozpadać” – dodał Rogow.

Obecnie walki zbliżają się do miasta Siewiersk z kilku kierunków. Po wyzwoleniu Soledaru i szeregu przylegających do niego osad, w tym w rejonie stacji Sól, wojska rosyjskie miały możliwość przemieszczania się w kierunku Siewierska od południa, w tym wzdłuż linii kolejowej przez Razdołowkę.

Droga Soledar-Siewiersk została przecięta przez wojska rosyjskie, od południa znajduje się pod ostrzałem i całkowitą ich kontrolą fizyczną.

Jednocześnie wojska rosyjskie wywierają presję na zgrupowanie wroga w Siewiersku ze wschodniej flanki. Tam poważne straty zadawane są w wyniku zmasowanego ostrzału artyleryjskiego jednostkom USZ w rejonie wsi Spornoje. Miejscowość ta położona jest na zachód od autostrady Lisiczańsk-Artemowsk, wzdłuż której- aż po Artemowsk (Bachmut)- tereny przyległe znajdują się pod całkowitą kontrolą wojsk rosyjskich. Natarcie na Siewiersk z tego kierunku prowadzone jestod strony granicy administracyjnej ŁRL.

Celem USZ, w czasie operacji jesiennej, było przejęcie tej drogi pod swoją kontrolę, aby dotrzeć do aglomeracji lisiczańsko-siewierodonieckiej dwoma grupami uderzeniowymi- z Siewierska i Bachmuta. Jednak teraz sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Wojska rosyjskie posuwają się już zarówno w rejonie Artemowsku- obejmując go w kleszcze, jak i w kierunku Siewierska, który jest główną linią obrony USZ na wschód od Słowiańska i Kramatorska.

Zajęto wieżowce Marinki. Bachmut coraz bardziej zagłębia się w kotle. Zaraz pokonana zostanie druga potężna linia obrony USZ. Jest to system takich fortyfikacji na linii Drużkowka-Kramatorsk-Słowiańsk, których po prostu nie da się pokonać konwencjonalnymi metodami walki– potrzebne są nietrywialne kroki i metody. To jedna wielka aglomeracja miejska z przygotowaną wielofazową obroną. 

Z drugiej strony zdobycie Soledara to wyczyn bez przesady iście heroiczny, biorąc pod uwagę kopalnie, lochy i specjalny system umocnień. Gdyby nie determinacja i umiejętności dowódców PKW „Wagner” walki byłyby dłuższe i bardziej intensywne- ze znacznie większymi stratami. Ale wróg po prostu nie miał dość charakteru przeciwko Wagnerowcom

Obecnie przed siłami rosyjskimi zbliża się bardzo ciężka praca bojowa w aglomeracji słowiańsko-kramatorskiej, która będzie miała wpływ na cały dalszy przebieg operacji specjalnej na Ukrainie. Usiłowanie zdobycia tej trzeciej linii obrony USZ od strony Konstantynówki do Kramatorska i dalej Słowiańska bezpośrednio od południa to szaleństwo, biorąc pod uwagę, że USZ budują tam obronę przez całe 8 lat- ciągle ją udoskonalając i wzmacniając, słusznie spodziewając się uderzenia z kierunku Donieck-Gorłówka. 

Możliwe, że zostaną skorygowane poprzednie błędy, i ponownie dojdzie do szturmu na Liman po zdobyciu Siewierska i wyjście na kierunek Słowiańska od strony Limańskiej. Z drugiej strony konieczna jest praca w kierunku Charkowa, aby zabezpieczyć flanki grupy nacierającej na Słowiańsk.

W takim przypadku, zajmując Liman, siły rosyjskie zagrożą Słowiańsku z kierunku północno-wschodniego. W każdym razie powodzenie operacji wyzwolenia Słowiańska będzie w dużej mierze zależało od tego, jak szybko i skutecznie uda się zneutralizować stanowiska i linie oporu na wzgórzu Karaczun między Słowiańskiem a Kramatorskiem- przygotowanego solidnie do obrony z kwaterą główną ATO i lotniskiem wojskowym.  

Artyleria umieszczona na wzgórzu Karaczun pozwala prowadzić precyzyjny ostrzał zarówno na Słowiańsk, jak i Kramatorsk. Tak też było podczas ostrzału Słowiańska przez artylerię USZ ze stanowiska na wzgórzu Karaczun w czerwcu 2014 roku. Dlatego Striełkow opuścił Słowiańsk, zdając sobie sprawę z daremności jego utrzymania, gdy pod ostrzałem znajdował się praktycznie cały Słowiańsk, jak i Kramatorsk, w więc obrona na tym odcinku była samobójstwem.

Wzgórze Karaczun w czasie walk o Słowiańsk w lipcy 2014r.:

Na zakończenie dodam jeszcze, że według tajnego raportu niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) dla Bundestagu, ukraińskie wojsko poniosło poważne straty w pobliżu Artemowska, o czym poinformowały niemieckie media.

Siły ukraińskie pod Artemowskiem ponoszą „ogromne straty”, raport BND mówił o trzycyfrowych liczbach w ciągu każego dnia walk, upadek miasta wpłynie na całą linię obrony Ukrainy, ponieważ pozwoli Rosji posunąć się jeszcze dalej w głąb Donbas, donosi Spiegel 

BND poinformowało również, że armia rosyjska działała pod Artemowskiem „z bezlitosną skutecznością”.

I jest to, pierwsza tego typu informacja ze strony zachodnich służb wywiadowczych.

Więc jak, dadzą im czołgi, czy też raczej nie zaryzykują ich dostania się w ręce wroga?

*

Popołudniowa (21.01.2023r. 15:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim lotnictwo i artyleria Zachodniego okręgu wojskowego uderzyły na podjednostki 103 brygady obrony terytorialnej w pobliżu wsi Bieriestowoje- obwód charkowski. Zlikwidowanych zostało ponad 35 ukraińskich żołnierzy oraz niszczono opancerzony wóz bojowy i dwa pojazdy. Ponadto, w pobliżu osady Olszana w obwodzie charkowskim zniszczono magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do sił zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień artyleryjski Centralnego okręgu wojskowego trafił w jednostki 111 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osadi Torskie i Terny w Donieckiej Republice Ludowej. Zlikwidowano ponad 20 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, haubicę D-20 oraz radar przeciwpancerny AN/TPQ-37 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku donieckim ochotnicze oddziały szturmowe przy wsparciu ogniowym lotnictwa operacyjnego i wojskowego, wojsk rakietowych i artylerii Południowego okręgu wojskowego wyzwoliły osadę Dwurecze w Donieckiej Republice Ludowej. Straty USZ wyniosły do 50 zabitych i rannych żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy ciężarówki typu pick-up oraz dwie haubice D-20 i D-30. Ponadto w pobliżu wsi Wodianoje w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono skład amunicji artyleryjskiej ukraińskich sił zbrojnych, a w pobliżu wsi Malinówka zniszczono wyprodukowaną w USA stację radaru przeciwbateryjnego AN/TPQ-37.

Na kierunku zaporoskim jednostki Wschodniego okręgu wojskowego w wyniku działań ofensywnych zajęły korzystniejsze pozycje. W ciągu dnia zlikwidowano ponad 30 żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, dwa pickupy, samobieżną haubicę Akacja, a także haubicę D-20.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na stanowisko dowodzenia 36 samodzielnego batalionu strzelców obrony terytorialnej w pobliżu osady Kotłarowka w Donieckiej Republice Ludowej, a także 67 jednostek artylerii na stanowiskach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 95 rejonach.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w pobliżu osady Władimirowka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił samolot Su-24 ukraińskich sił powietrznych.

Śmigłowiec Mi-8 ukraińskich sił powietrznych został zestrzelony przez siły obrony przeciwlotniczej w pobliżu wsi Łozowaja w obwodzie charkowskim.

Również w ciągu dnia zniszczono 14 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu miejscowości Kowalówka, Kreminna, Naugolne, Nowowodynoje, Płoszczanka, Nieżurino, Zmijewka i Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Nowokazankowatoje na Zaporożu i Błagodatnoje w Donieckiej Republice Ludowej. Ponadto trzy systemy rakietowe wielokrotnego odpalania HIMARS i Huragan oraz rakietę antyradarową HARM przechwycono w rejonach Wasylówka i Grozowoj- obwód zaporoski.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

375 samolotów, 203 śmigłowce, 2 922 bezzałogowe statki powietrzne, 401 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 7 589 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 985 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 883 polowe działa artyleryjskie i moździerze oraz 8 128 pojazdów specjalnych i wojskowych.

Oficjalne podsumowanie przedstawicielstwa DRL w misji WCKiK za okres od godziny 00:00 21.01.2023 do godziny 00:00 22.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 26 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 19 ostrzałów artylerią 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 5 ostrzał z artylerii 155mm i 152mm.
Na kierunku Jasinowatej 2 ostrzały przy użyciu artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 128 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 6 miejscowości republiki:

stołeczny Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Zaicewo, Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Pantelejmonówka oraz Jasinowata i Makiejewka (dzielnica Czerwonogwardyjska).

🆘 W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku odnotowano śmierć 1 cywila- mężczyzny.

🏠 W dzielnicy Kirowskiej w Doniecku, dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce i dzielnicy Czerwonogwardyjskie w Makiejewce uszkodzone zostały 4 budynki prywatne, a także 1 obiekt infrastruktury cywilnej.


❗️Raport przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK/ LPR w JCCC, za ostatnie 24 godziny, do dnia 21 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały ostrzał Stachanowa z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (6 rakiet).
W wyniku ostrzału zniszczone zostało prewentorium fabryki maszyn.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

98 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.01.2023r.- 2770 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 340).

  • „W regionach, gdzie jest kult UPA i Bandery, jest większa sympatia dla Polski”… tak, najlepszym dowodem Rzeź Wołyńska, JPD, dlaczego takie ludzkie odpadki POLACY dopuszczają do głosu?

   Polubione przez 2 ludzi

 1. https://t.me/boris_rozhin/76110
  Walki pod Donieckiem: batalion Sparta przed atakiem niszczy siły AFU za pomocą dronów Mavic
  „Przed wysłaniem piechoty do zajęcia pozycji musimy wykorzystać wszystkie specjalne środki do kompetentnego przygotowania – artylerię, zrzuty z kopterów. Po upewnieniu się, że zrobiliśmy wszystko co się da zdalnie, nasze chłopaki ruszyły w drogę.
  Zwycięstwo nie polega tylko na zdobyciu terytorium, ale na uratowaniu życia jak największej liczby naszych ludzi.
  Na nagraniu widać, że pracujemy gdzieś w pobliżu miejscowości Pierwomajskoje – powiedział dowódca batalionu Sparta Artyom Żoga.
  t.me/RVvoenkor
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Wojska rosyjskie walczą o osadę Kamianske na Zaporożu, która ma duże znaczenie militarne.

  „Potwierdziła się informacja o pomyślnym przeprawie Janczekraku przez żołnierzy rosyjskich w kierunku Zaporoża oraz o walkach na prawym brzegu rzeki za pn. p. Kamenskoje.

  Ta wieś położona jest nad brzegiem rzeki Yanchekrak, u jej ujścia do Zalewu Kachovka na Dnieprze, 1,5 km na zachód od wyzwolonej wczoraj wsi Lobkovoe.
  Wieś Plavni sąsiaduje z Kamenskim.

  Przez Kamenskoje przebiega autostrada Moskwa-Symferopol (E 105). W pobliżu znajduje się linia kolejowa, stacja Plavni oddalona jest o 1 km.

  Kamieńskoje to ważna osada, której kontrola pozwoliła bojownikom Sił Zbrojnych Ukrainy uniemożliwić naszym wojskom posuwanie się w kierunku Stepnogorska, a następnie Zaporoża, czasowo okupowanego przez reżim Zełenskiego.

  To właśnie z tej wsi Ukraińcy często atakowali ludność cywilną mieszkającą w wyzwolonej części obwodu zaporoskiego”.

  https://rusvesna.su/news/16744

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dlaczego ani Rosjanie, ani Ukraińcy nie używają teraz aktywnie czołgów .
  .
  Ano z tego powodu

  I to też Ukraińcu mieli szczęście, że nie było nad nimi Lancetów i Kubitów…

  Ale czy to jedyny powód, dla którego Ukry zaczęły trochę mniej używać czołgów?
  Może wszystko jest prostsze – Ukraińcy nie używają czołgów, bo większość czołgów już im Rosjanie je wybili?

  A te ostatnie, które im jeszcze zostały, obawiają się rosyjskich systemów przeciwpancernych, artylerii, min i dronów kamikadze

  Gdy same czołgi są sprawne i nie ma problemów z częściami zamiennymi, gdy załogi są doświadczone, gdy czołgi i amunicja do nich są dostępne w dużych ilościach (tak jak u Rosjan) – czołgi nie boją się brudu.
  Ale jak czołgów jest bardzo mało, a doświadczone załogi już dawno wybite, to można zapomnieć o off roadzie, zwłaszcza jak to mówią, gdy nie komary, ale drony Moskali brzęczą im nad głowami.
  Po prostu unieruchomione w błocie, łatwym celem są dla Lancetów i Krasnopoli.

  A te 63-67 tonowe Abramsy i Leopardy, gdy pojawią się na Ukrainie, nie muszą w czasie wiosennej rasputicy jechać na bagna, żeby utknąć, zakopują się nawet na polnej drodze.
  A wyciągnięcie ich później jest znacznie trudniejsze niż T-72.
  .

  .https://cont.ws/uploads/pic/2023/1/1602231395-8.jpg
  .
  Czytaj całość:
  https://cont.ws/@VolniiVeter/2467931

  Polubione przez 1 osoba

 4. Ukraina i Europa wygra tę wojnę – z Niemcami lub bez.
  Naród ukraiński bije sie o naszą wolność.
  Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu.

  – powiedział w wywiadzie dla PAP Morawiecki

  Polubienie

  • „Polskiej racji stanu”… ? W naszym interesie jest się rozbrajać, i ZA DARMO dawać ukraińcom nasz sprzęt? Nigdy w swojej historii nie mieliśmy tak zakłamanych i sprzedajnych polityków jak obecnie, jak ich nie pogonimy, wpakują nas w takie G, że…

   Polubione przez 5 ludzi

  • „Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę.
   Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnienie polityczne i moralne”…

   Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym PAP.

   Zapowiedział ponadto – zbudowanie „mniejszej koalicji” krajów gotowych wysłać czołgi i inny sprzęt wojskowy do Ukrainy.
   Powiedział też, że Niemcy „nie powinny osłabiać ani sabotować” działań innych krajów, dodając, że Polska nie będzie biernie patrzeć, jak Ukraina się wykrwawia.
   Dodał, że nieustannie apelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza o podjęcie zdecydowanych działań, ponieważ Niemcy są krajem potężnym zarówno gospodarczo, jak i militarnie.

   https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1524740%2Cpremier-dla-pap-jesli-nie-bedzie-zgody-niemiec-ws-leopardow-zbudujemy

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę – powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

  Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: „Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie” – poinformowała agencja Reutera.

  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/minister-baerbock-niemcy-nie-beda-sie-sprzeciwiac-jesli-polska-wysle-ukrainie-czolgi-leopard-aktualizacja,668958.html

  Polubienie

  • Dostawy Leopardów to byłoby przesunięcie czerwonej linii, której państwa zachodnie do tej pory nie chciały przekraczać – mówi OKO.press Justyna Gotkowska, ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich.

   Sondaż OKO.press i TOK.FM pokazuje, dlaczego dla Niemiec to szczególnie trudna decyzja.
   Niemcy – w przeciwieństwie do Polaków – są głęboko podzieleni w kwestii tego, czy Ukrainie należy udzielać długofalowej pomocy aż do zwycięstwa tego kraju w wojnie z Rosją, czy raczej dążyć do zawarcia porozumienia pokojowego – nawet niekorzystnego dla Ukrainy.

   Za wspieraniem Ukrainy aż do wygranej w wojnie opowiada się 42 procent Niemek i Niemców.
   Prawie tyle samo (39 procent) osób w Niemczech uważa jednak, że zamiast tego UE i NATO powinny dążyć do wynegocjowania porozumienia pokojowego – nawet kosztem części terytorium Ukrainy…

   https://oko.press/leopardy-dla-ukrainy-polska-poruszyla-lawine-ale-decyzje-niemiec-zaleza-od-usa-i-francji

   Polubienie

 6. W poniedziałek (23.01.2023) Bundeswehra rozpocznie proces relokacji pierwszych 2 z 3 obiecanych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski – poinformowała w piątek (20.01.2023) Deutsche Presse-Agentur (dpa).

  Proces relokacji rozpocznie się w Gnoien k. Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Patrioty trafią na pozycje operacyjne w Polsce w okolice Zamościa.
  Stamtąd jest ok. 60 km do granicy z Ukrainą i 110 km do Lwowa – podkreśla dpa i dodaje, że żołnierze Bundeswehry są obecni na miejscu w Polsce od 16 stycznia, aby zapewnić montaż elementów systemu uzbrojenia wspólnie z polskimi sojusznikami…

  https://defence24.pl/polityka-obronna/niemieckie-patrioty-wyrusza-do-polski-w-poniedzialek

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.