Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.01.2023r.- 2771 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 341).


„Niemy krzyk”– dzień 963.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu.

Niektórzy europejscy sojusznicy nie są zadowoleni z przebiegu piątkowego spotkania ministrów obrony NATO w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, ponieważ stało się oczywiste, że sojusznicy nie przerzucą czołgów ciężkich na ukraińskie pole walki w najbliższym czasie.

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs poinformował wczoraj rano po tym, jak urzędnikom nie udało się osiągnąć porozumienia, że ​​jego kraj wraz z Estonią „wzywają Niemcy do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Jest to konieczne, aby powstrzymać rosyjską agresję, pomóc Ukrainie i szybko przywrócić pokój w Europie. Niemcy jako wiodąca potęga europejska ponoszą w tym względzie szczególną odpowiedzialność”.

Kilka krajów NATO, a mianowicie Polska, Dania i Finlandia, jest w stanie gotowości po wyrażeniu chęci wysłania wysoce zaawansowanych niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę– ale Berlin musi się na to formalnie zgodzić.

Ani Waszyngton, ani Berlin nie są gotowe do objęcia przywództwa w tej sprawie, a nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius podkreślił po spotkaniu, że „ musimy być ostrożni, ponieważ mamy obowiązek uważnie i intensywnie przyjrzeć się, jakie mogą być konsekwencje dla kogokolwiek w tym konflikcie”.

Mówi się, że także Polska czeka z niecierpliwością przebierając nóżkami aby niemieckie czołgi wysłać na wsparcie probanderowskiego reżymu z Kijowwa. „Ministerstwo Obrony Polski nie potwierdziło od razu twierdzeń Reznikowa, ale polscy urzędnicy byli jednymi z najbardziej krzykliwych głosów wzywających Niemcy do oczyszczenia drogi dla lampartów”według jednego z amerykańskich mediów. „Polski rząd powiedział, że jest gotowy wysłać część swoich, chociaż zgodnie z prawem potrzebuje zgody Niemiec na takie posunięcie”– poinformowano.

Nawiązywało to do wcześniejszego stwierdzenia ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa:

„Kraje, które mają już czołgi Leopard, mogą rozpocząć misje szkoleniowe dla naszych załóg czołgów” w Polsce . „Zaczniemy od tego i pójdziemy stamtąd”. Ale polski rząd nie potwierdził jak na razie tych słów Reznikowa.

Biuro prezydenta Zełenskiego zjadliwie krytykuje powolność Niemiec i USA w poruszaniu się w tej sprawie, a doradca prezydenta Mychajło Podolak powiedział, że „niezdecydowanie zabija więcej naszych ludzi”.

„I tak pomożecie Ukrainie z niezbędną bronią i uświadomicie sobie, że nie ma innej opcji zakończenia wojny” napisał na Twitterze, dodając: „Każdy dzień zwłoki to śmierć Ukraińców. Myślcie szybciej”.

Zełenski i cała jego świta od dwóch miesięcy jęczą w żebraczym chórze:

„Dajcie mi czołgi! Daj mi więcej czołgów! Dajcie mi więcej czołgów!”

Potrzebne czołgi!

Ponieważ, cytując instrukcje, wojska pancerne były i jeszcze długo będą główną siłą uderzeniową wojsk lądowych. Czołg jest jedynym systemem artyleryjskim dużego kalibru zdolnym do działania na polu bitwy pod ostrzałem artyleryjskim wroga.

Aby mieć realne zdolności ofensywne, utworzony przez Ukrainę korpus uderzeniowy i rezerwa muszą mieć co najmniej cztery brygady czołgów [1], czyli minimum od 200 do 250 czołgów.

Przypomnę, że na początku wojny, USZ mając w służbie 858 czołgów różnych typów, 1132 w magazynach, około 200 kolejnych w fabrykach w trakcie montażu i magazynowania, Ukraina otrzymała także w ciągu 11 miesięcy ponad 400 czołgów. W sumie prawie 2600 czołgów. Ale dzisiaj w USZ pozostaje tylko około 800 czołgów wszystkich modyfikacji, co oczywiście nie wystarcza do ofensywy na dużą skalę, biorąc pod uwagę, że Siły Zbrojne Rosji mają na froncie około 1500 czołgów, a rosyjski przemysł wojskowy jest stale zwiększając ich produkcję.

To, czy latem zobaczymy bitwy pancerne, jest pytaniem retorycznym, ale fakt, że nie wygra się wojny bez czołgów, jest aksjomatem. A w Kijowie jest to dobrze rozumiane…

Jak prze spotkaniem w Ramstein okazało się, była minister obrony Niemiec Christina Lambrecht zakazała inwentaryzacji czołgów Leopard w obawie przed zwiększeniem presji sojuszniczej na zaopatrzenie Ukrainy, pisze Business Insider, powołując się na kilka źródeł w ministerstwie.  

„Zaledwie na tydzień przed swoją rezygnacją była minister obrony Christina Lambrecht poleciła urzędnikom nie inwentaryzować czołgów Bundeswehry Leopard 1 i Leopard 2. I to pomimo tego, że przedstawiciele jej resortu wcześniej proponowali liczenie pojazdów w takim celu aby być w stanie udzielić informacji w kwestii ewentualnych dostaw”– napisano w komunikacie.

Jak wyjaśniły źródła publikacji, Lambrecht starała się rozwiać podejrzenia Olafa Scholza o niechęć do przekazania sprzętu Ukrainie, gdyż „liczenie czołgów gotowych do walki przez Bundeswehrę można interpretować jako gotowość ich dostarczenia”.

W przeciwnym razie kanclerz Niemiec i jego resort „musieliby się usprawiedliwić”, biorąc pod uwagę zbliżający się termin spotkania w bazie Ramstein, gdzie wszyscy uczestnicy spodziewali się uzyskać zgodę RFN na dostawę czołgów do USZ, informuje Businnes Insider.

Reżim kijowski od kilku miesięcy domaga się pojazdów opancerzonych do działań ofensywnych. Władze brytyjskie obiecały Ukrainie przekazać kilka czołgów Challengera 2, podczas gdy Waszyngton stwierdził, że nie widzi jeszcze sensu w przekazywaniu AbramsówLeopard pozostaje przeszkodą – na ostatnim spotkaniu grupy kontaktowej NATO w bazie Ramstein sojusznikom nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie dostaw. Jednocześnie nowy minister obrony RFN Boris Pistorius obiecał, że Berlin będzie nadal rozważał tę kwestię.

Według wtorkowej gazety Süddeutsche Zeitung, powołując się na anonimowe źródła, Scholz w rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem dał jasno do zrozumienia, że ​​Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 tylko wtedy, gdy strona amerykańska przekaże USZ czołgi Abrams. Później w Berlinie zdementowano tę informację.

Ze swej strony, Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​dostawy zachodniej broni tylko przedłużają konflikt i nie przyniosą Ukrainie niczego dobrego, a transport broni staje się uzasadnionym celem rosyjskich sił powietrznych.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygada_pancerna,

*

Popołudniowa (22.01.2023r. 14:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim lotnictwo szturmowe, wojskowe i artyleria Zachodniego okręgu wojskowego uderzyły na skupiska siły roboczej podjednostek 14 i 92 brygady zmechanizowanej ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Dwurecznaja i Granikowka- obwód charkowski, a także Nowosielskoje i północne obrzeża Stelmachówki- Ługańska Republika Ludowa. Zlikwidowanych zostało ponad 50 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono pojazd i samochód typu pick-up.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia lotnictwa operacyjnego i wojskowego, ogień artylerii Centralnego okręgu wojskowego i wojsk powietrznodesantowych uderzyły w podjednostki 92 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu osady Stelmachówka, 95 i 80 brygady szturmowej USZ oraz 125 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osad Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej, leśnictwa Sieriebriańsk i Jampołówki w Donieckiej Republice Ludowej. W nocy zlikwidowano w tym rejonie ponad 80 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, pięć opancerzonych wozów bojowych i ciężarówkę typu pick-up.

Dwie wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-48 i AN/TPQ-37 zostały zniszczone w rejonach Wiszniewa- Doniecka Republika Ludowa i Niewieska- Ługańska Republika Ludowa.

Na kierunku donieckim jednostki Południowego kręgu ojskowego i ochotniczych oddziałów szturmowych kontynuowały udane działania ofensywne i zadawały ogień jednostkom USZ w pobliżu osiedli Razdołówka, Błagodatne, Krasnopol i Siewiernoje w Donieckiej Republice Ludowej. Ponadto w pobliżu osady Antonówka- Doniecka Republika Ludowa, zniszczono magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano ponad 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy opancerzone wozy bojowe, dwa pojazdy oraz haubicę D-30.

Na kierunku zaporoskim jednostki Wschodniego okręgu wojskowego zajęły korzystniejsze linie i pozycje podczas ofensywy. W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano do 85 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe, pickupa, dwie haubice D-20 w pobliżu osad Stiepnogórsk w obwodzie zaporoskim i Preczistówka w Donieckiej Republice Ludowej, a także haubicę D-30 w pobliżu osiedla Preobrażenka w obwodzie zaporoskim. Ponadto w pobliżu miejscowości Malinówka w obwodzie zaporoskim zniszczono magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do sił zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku chersońskim w pobliżu wsi Sadowoje w obwodzie chersońskim zniszczono wyprodukowaną w USA stację radaru przeciwpancernego AN/TPQ-36.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria zgrupowań wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej pokonały stanowisko dowodzenia 128 brygady szturmowców górskich sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu osady Leżino- obwód zaporoski, a także 74 jednostki artylerii sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 119 rejonach.

Rosyjskie środki obrony powietrznej w okolicach osady Antonówka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzeliły samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych. Również w ciągu dnia zniszczono dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Zmijewka, Władimirówka, Krasnorieczeńskie i Jagodne w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Urożajne i Nowomajorskoje w Donieckiej Republice Ludowej, a także Prjutnoje w obwodzie zaporoskim i Oczakiwskie w obwodzie chersońskim.

Dwie wyprodukowane w USA rakiety systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet HIMARS zostały zestrzelone w pobliżu osiedli Rabotino i Mołoczańsk w obwodzie zaporoskim. Ponadto amerykański pocisk antyradarowy HARM został przechwycony w pobliżu miejscowości Stiepnogórsk w obwodzie zaporoskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

376 samolotów, 203 śmigłowce, 2 931 bezzałogowych statków powietrznych, 401 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 7 401 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 985 wieloprowadnicowch wyrzutni rakietowych, 3 887 polowych dział artyleryjskich i moździerzy oraz 8 144 specjalnych pojazdów wojskowych.

Rosyjski personel wojskowy z powodzeniem posuwa się w kierunku Zaporoża. Zbliżyli się do Oriechowa i przedarli się przez ukraińską obronę, powiedział dowódca wojskowy  Roman Polszakow.

Dodał, że jednostki rosyjskiej armii posuwają się do przodu jednocześnie z dwóch stron. Kilka osad zostało już wyzwolonych, aw tej chwili bojownicy kończą oczyszczanie.

Nacjonaliści próbują powstrzymać natarcie Sił Zbrojnych RF za pomocą artylerii Grads i francuskich min, powiedział korespondent Izwiestii . Te „niespodzianki” bojowników są wykrywane za pomocą dronów, a współrzędne są zgłaszane operatorowi w celu neutralizacji.

 Wieś Krasnopoljewka na północ od Soledaru została wyzwolona przez wojska rosyjskie. 

Poinformowało o tym dziś Dowództwo Obrony DRL.

Osada znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Sól, która w zeszłym tygodniu znalazła się pod całkowitą wojsk rosyjskich. 

Wcześniej, 21 stycznia, Ministerstwo Obrony RF ogłosiło wyzwolenie wioski Dwurecze na obrzeżach Soledaru. Na tym terenie działają grupy bojowe PKW Wagner.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 22.01.2023 do godziny 00:00 23.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 14 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 6 ostrzałów z użyciem artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki, 5 ostrzałów z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej, 2 ostrzały z artylerii 155mm i 152mm.
W rejoni Iłowajska 1 ostrzał z Toczki U.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium republiki spadło 56 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Doniecka (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Pantelejmonówka, Kasztanowoje, Minerałnoje oraz Staromichajłowka i Iłowajsk.

🏠W ciągu ostatniej doby odnotowano uszkodzenia 3 obiektów infrastruktury cywilnej.


❗️Relacja przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 22 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały 2 ataki ostrzału w Fomowce i Starobielsku z użyciem HIMARS (1 rakieta) i artylerii 155 mm (4 pociski).


W wyniku ostrzału:


➖ w osadzie Fomowka zniszczone zostały 2 domy mieszkalne, uszkodzony został dom mieszkalny i punkt pielęgniarski;
➖ W Starobielsku zniszczony został dom mieszkalny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 23 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

99 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.01.2023r.- 2771 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 341).

 1. Ukraina jest mamiona obietnicami przekazania zamrożonych środków FR.

  Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska wystąpiła z pomysłem przekazania zamrożonych aktywów do funduszu, w którym można by nimi aktywnie zarządzać w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy. Jednocześnie Bruksela zasugerowała, że ​​majątek nie zostanie bezpowrotnie skonfiskowany – zostanie zwrócony Federacji Rosyjskiej w przypadku podpisania porozumienia pokojowego.
  https://www.unian.net/world/rossiyskie-aktivy-dlya-vosstanovleniya-ukrainy-v-es-hotyat-aktivizacii-diskussii-12119046.html
  Komentarz: W teorii władze UE chcą obejść prawo międzynarodowe tworząc fundusz zarządzający skonfiskowanymi środkami FR. Taki fundusz miałby inwestować kapitał FR, a zyski przekazywać Ukrainie. Tyle teoria, w praktyce zazwyczaj takie fundusze wychodzą na „zero”. Po odjęciu kosztów zarządzania ( a te są zawsze duże 🙂 ) średnia stopa zwrotu to raptem kilka %.
  W tej sytuacji Ukraina otrzymałaby kilka-kilkanaście miliardów $ na rok , gdy z powodu wojny potrzebuje…50 mld $/rok pomocy finansowej.
  Do tego dochodzą problemy prawne (Rosja może domagać się zwrotu zainwestowanych środków) ryzyko utraty środków (złe inwestycje/ aresztowanie majątku) i na koniec UE/USA może po prostu w pewnym momencie zostać zmuszone oddać zgromadzone środki FR.

  I to jest wariant optymistyczny dla Ukrainy-realistyczny jest taki, że kraje G7 nadal będą trzymać zamrożone środki na lokatach bankowych, a Ukraina nic z tego nie dostanie.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Prof. Roman Kuźniar, kierownik Katedry Studiów Strategicznych Uniwersytetu Warszawskier ocenił w TOK FM, że – szczególnie duże oczekiwania w sprawie przekazania czołgów Ukrainie widać w Polsce.

  A jak na razie nie ma porozumienia, bo wysłanie maszyn blokuje Berlin. – Myśmy się bardzo nastawili na te Leopardy. W wielu wypowiedziach widać, że my te maszyny rozumiemy… jak czołg Rudy 102. Nie, to nie jest czołg Rudy, T-34 i jego dzielna załoga plus pies Szarik.
  To jest platforma wymagająca współdziałania z różnymi innymi rodzajami sił zbrojnych: długie wyszkolenia, odpowiednia liczba. Nie ma co mitologizować, co jest Ukrainie bardziej potrzebne
  Wysłanie czołgów nie musi oznaczać przełomu na froncie. – Przypomnijmy, że jeśli chodzi o sprzęt, to czołg jest pierwszą ofiarą tej wojny. Jak patrzymy, czego zostało najwięcej zlikwidowanych, to właśnie czołgów. Nie mitologizowałabym czołgów, ale oczywiście trzeba je dostarczyć Ukrainie – wskazał ekspert…

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,29385172,w-ukrainie-wojna-na-wycienczenie-trzeba-brac-pod-uwage-ze.htm

  Polubione przez 1 osoba

  • Zwycięstwo Ukrainy nie jest możliwe bez mocnego wsparcia logistycznego Zachodu. Ten moment przegapiliśmy pod koniec ubiegłego roku, kiedy Ukraina przejmowała inicjatywę, tylko nie miała czym jej rozwinąć.
   Stąd teraz inicjatywę starają się przejąć Rosjanie w rejonie Bachmutu, ale to nie jest nieodwracalne – mówił w Polsat News gen. Roman Polko, b. szef BBN, b. dowódca specjalnej jednostki GROM.

   Jego zdaniem „opory Niemiec trzeba przełamywać”. – Leopardy trzeba po prostu dostarczać Ukrainie, by ten kraj miał się czym bronić.
   Nowoczesny NATO-wski czołg przy stratach, które poniosła Ukraina, to jedyna alternatywa, żeby Ukraina mogła pozostać krajem, który ma się czym bronić – tłumaczył.

   Jednocześnie zaznaczył, że „same czołgi to nie wszystko”. – Potrzebny jest czynnik ludzki i to wszystko, co jest dookoła.
   Kiedy Abramsy przychodziły do Polski to razem z mostami towarzyszącymi, logistyką, amunicją.
   To nie jest tylko pojazd na gąsienicy, jak w „Czterech pancernych”.
   To cały system, szkolenia dla Ukraińców, żeby te czołgi we właściwy sposób były wykorzystane na polu walki – wyjaśnił…

   https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-01-23/wojna-w-ukrainie-gen-polko-ukraina-potrzebuje-wsparcia-zachodu-przegapilismy-moment/

   Polubienie

  • Wkrótce w Polsce będzie to samo. Sprzęt dla nowej armii, która będzie stacjonowała na wschodniej granicy już płynie do Europy, wkrótce zostanie przetransportowany do wschodniej Polski, dziesiątki tysięcy kontenerów do zakwaterowania już są gotowe, budowane są z nich całe miasteczka, 17 stycznia wojsko zawarło z pocztą porozumienie o dostarczaniu wezwań mobilizacyjnych w trybie nadzwyczajnym. Oznacza to wkrótce przymusową mobilizację celem obsadzenia załóg dostarczonego sprzętu wojennego. Znając metody amerykańskich zbrodniarzy potem będzie prowokacyjne uderzenie na teren Białorusi, a odpowiedź będzie przedstawiona głupim polaczkom jako atak Rosji na Polskę i ….. dalej wiadomo. Najprawdopodobniej do Wisły po jej prawej stronie będzie Rosja, a po lewej Niemcy, a Wisła naturalną granicą.

   Polubione przez 6 ludzi

  • Prof. Roman Kuźniar, kierownik Katedry Studiów Strategicznych Uniwersytetu Warszawskier ocenił w TOK FM, że
   jeśli chodzi o sprzęt, to czołg jest pierwszą ofiarą tej wojny.

   Jak patrzymy, czego zostało najwięcej zlikwidowanych, to właśnie czołgów. ”

   … jakoś nie dodał najważniejszego, że w każdym ż tych zlikwidowanych czołgów zabito również trzech ukraińskich żołnierzy, w każdym zniszczonym transporterze dziewięciu żołnierzy…

   To są ich cmentarze…

   Tym się udało…

   Ukraińcy, jak widać po fotkach nie chcą już umierać za mrzonki natowskich generałów o bazach na Krymie.

   .https://twitter.com/djuric_zlatko/status/1616860170386288641

   Nic dziwnego, że Ukraińcy nie palą się do tego…

   Te czołgi i transportery obsadzić by trzeba było polskimi żołnierzami.
   No chyba, że na wieżyczkach nakleją nalepkę z ,,zielonym listkiem”
   ,,Dopiero się uczę. Bądź wyrozumiały.”

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Wzrosło zużycie energii elektrycznej na Ukrainie, zastosowano wyłączenia awaryjne – poinformowało Ukrenergo (ukraiński dostawca energii elektrycznej).
  Zima powróciła na Ukrainę i wzrosło zapotrzebowanie na docieplanie domów. W efekcie system przestał być wydajny i… wyłączono prąd zwykłym Ukraińcom.
  https://www.unian.net/economics/energetics/v-ukraine-vyroslo-potreblenie-elektroenergii-primeneny-avariynye-otklyucheniya-ukrenergo-12119118.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. Secret Intelligence Service (MI-6) miał przekazać informację, że Rosja planuje nowy etap wojny, który przewiduje całkowite zniszczenie infrastruktury krytycznej Ukrainy, w tym mostów na Dnieprze…

  Polubione przez 2 ludzi

   • Znając co nieco działania służb specjalnych, to można jednak założyć, że mamy do czynienia z pewną formą dezinformacji.
    Z wiadomych względów nie upublicznia się wartościowych danych wywiadowczych lub czynione jest to w „reglamentowany” sposób.
    Można nawet dobrze znać zasady gry, ale jej przebieg może być sporym zaskoczeniem nie tylko dla jej uczestników, ale również obserwatorów…

    Polubienie

  • Szlag, wygląda na to, że FR szykuje się na długą i wyniszczająca wojnę. Polskie władze będą oczywiście wspierać rząd w Kijowie więc koszty wojny poniesiemy również my. Mam wrażenie, że dronów, bomb i rakiet Rosji nie zabraknie, a każdy dzień wojny doprowadza do tego, że gospodarka Ukrainy upada coraz bardziej.
   Ten kraj od czasów rozpadu ZSRR był na drodze do samozagłady. Korupcja, bieda, szybki spadek liczby mieszkańców, ale to był powolny proces. Teraz wszystkie negatywne trendy się zwielokrotniły, przybrały na sile. To co widzimy to kompletna degradacja kraju. Wojnę trzeba zakończyć teraz dla dobra samych Ukraińców, bo później to nawet szans na poprawę sytuacji nie będzie.
   Kraj zostanie dosłownie cofnięty do ery przedindustrialnej (brak prądu), Rosja zajmie najważniejsze złoża mineralne (już kontroluje ponad 40%) i zablokuje wysyłkę zboża z Ukrainy.
   I to będzie koniec, na wschodniej granicy będziemy mieć kraj nędzarzy, w którym kałach będzie można kupić za parę setek dolarów od ręki na bazarze.
   A nasi rządzący tylko napędzają retorykę antyrosyjską. Tylko, że inne kraje (może poza krajami Bałtyckimi) zaczynają się dystansować, niby dostarczają pomoc Ukrainie, ale to sprzęt mało wydajny-głównie kołowe transportery opancerzone (wozy nowoczesne, ale mało przydatne w stepach Ukrainy).
   Najgorsze w tym wszystkim, że teraz jeszcze dałoby się z Kremlem negocjować. Rosja również ponosi straty na tej wojnie więc choćby ze względu na straty osobowe, możliwe byłyby jakieś rozmowy.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Jeżeli ukraiński reżim zechce rozmów pokojowych to USA z wasalami natychmiast wstrzymają nową „pomoc Ukrainie” tzn. kredyty i zażądają natychmiastowej spłaty już zaciągniętych tak jak od Polski w 1980 roku, naliczając jeszcze lichwę w dowolnie wyssanej z palucha wysokości. A trzeba wiedzieć, że ten upadły kraj od dawna żyje tylko z kredytów i wyprzedaży ziemi rolnej.

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Jurij Butusow, dziennikarz specjalizujący się w sprawach wojskowych, w przeszłości doradca ministra obrony, podsumował styczniowe deklaracje władz amerykańskich w kwestii pomocy wojskowej dla Ukrainy.

  Zwrócił uwagę, że zatwierdzone przez Pentagon pakiety (6 i 19 stycznia br.) wsparcia wojskowego mają łączną wartość 5,7 mld USD.
  W 2022 roku szczyt pomocy wojskowej przypadł na sierpień – w tym miesiącu ub.r. dostarczono broń wartą 2,3 miliarda USD,
  W 2021 ukraińskie wydatki wojskowe osiągnęły poziom 800 mln USD, co pokazuje nie tylko skalę wsparcia, ale również coś więcej.
  Chodzi o to, że w amerykańskim pakiecie pomocy znajduje się ponad 900 różnego rodzaju pojazdów, co wpłynie na zwiększenie mobilności ukraińskich oddziałów.
  Zostaną dostarczone m.in. transportery opancerzone Stryker, posiadające systemy kierowania ogniem i działające w ramach sieciowej struktury dowodzenia.
  Duże znaczenie mają dostawy dostaw amunicji – ponad 300 tys. pocisków artyleryjskich, w tym precyzyjnych Excalibur i systemów rakietowych o większym zasięgu.
  Pojawią się też systemy przeciwlotnicze Avenger, które przeznaczone są do bezpośredniej obrony jednostek pancernych i zmechanizowanych przed atakami z powietrza.
  Dostawy te mają skokowo zwiększyć siłę ognia strony ukraińskiej, co ma pozwolić skuteczniej zwalczać sprzęt i siłę żywą przeciwnika..
  Znaczenie wzrostu mobilności ma potwierdzać ukraińska ofensywa w obwodzie charkowskim, co przyczyniło się do znalezienia słabych punktów w rosyjskiej obronie.
  W wyniku skokowego wzrostu dostaw pomocy wojskowej z Zachodu – ma dojść do ustanowienia parytetu w ilości sprzętu i skuteczności ogniowej między stroną ukraińską a rosyjską…

  https://nv.ua/opinion/rekordnaya-pomoshch-ssha-butusov-rasskazal-kakoe-oruzhie-poluchila-ukraina-v-yanvare-poslednie-novosti-50299207.html

  Polubienie

 6. Rosjanie pomyślnie przekroczyli zbiornik i walczą na północnym brzegu na obrzeżach Kamenskoje (zachodni kraniec frontu zaporoskiego)

  https://pbs.twimg.com/media/FnGFoViXkAIqP-G?format=jpg&name=small

  ****;

  Wieś Stepnogorsk , obwód zaporoski, położona 2 km od wsi Kamenskoje, która została właśnie zdobyta przez rosyjskie siły zbrojne.

  Na początku lat 80. w pobliżu Stepnogorska odkryto jedno z największych w Europie złóż rudy manganu. Wraz z budową kopalni we wsi Sowieci rozpoczęli budowę wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych dla pracowników przedsiębiorstwa. W przyszłości osada miała stać się potężnym miastem przemysłowym liczącym 75 tys. mieszkańców.

  Wraz z nadejściem niepodległości Ukrainy zaniechano wydobycia, rozkradziono sprzęt, a kopalnie wstrzymano. Rozpoczął się odpływ ludności, opustoszały całe przęsła wieżowców (jak w Workucie), oficjalne bezrobocie w osadzie wahało się od 60% do 90%. O ile w 1990 roku Stepnogorsk powiększył się prawie do 10 tysięcy mieszkańców, o tyle w 2013 roku jego populacja skurczyła się do 4 tysięcy.

  Kolejny nagrobek zaginionej cywilizacji sowieckiej.

  @Slavyangrad

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Arestowycz nazywa ukraiński hymn „katastrofą narodową”. – Będziemy walczyć, aż wszyscy umrzemy.

  „Bardzo ciekawe wersety w naszym hymnie. Brzmi tak:„ Oddamy naszą duszę i ciało za naszą wolność ”. Powiedz mi, czy w naszym hymnie jest jakaś konstruktywna inżynieria społeczna?

  „Kombinacja „oddajmy duszę i ciało”, czyli będziemy walczyć, aż wszyscy pomrzemy, i Czarna Rada, „zabijemy się, tylko po to, żeby ktoś nie uważał się za nowego hetmana , jest dla nas zabójcze”.

  „Połączenie tych dwóch archetypów to dla nas śmierć! Narodowa katastrofa! Czarna dziura ukraińskiej zbiorowej nieświadomości” – lamentuje Arestowicz.

  https://mobile.twitter.com/Trollstoy88/status/1617650930039795713

  ***;

  ⚡️🇺🇦: Arestovich zdaje się przyznawać, że histeryczne historie o rosyjskiej brutalności były fikcyjne, że pierwsza faza SMO była naznaczona rosyjską niechęcią do krzywdzenia nawet ukraińskich kociąt. Szukali względnie bezkrwawego rozwiązania.
  Rosja planowała i przeprowadzała bezkrwawą operację specjalną:
  „Gdzieś w ciągu pierwszych pięciu dni – sprytna wojna i precyzyjne uderzenia. Taka elegancka, piękna, błyskawiczna operacja specjalna wyeliminowała tych nielicznych, którzy stawiali opór. ”

  .https://twitter.com/baronitaigas/status/1617468016639283200

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.