Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.01.2023r.- 2773 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 343).


„Niemy krzyk”– dzień 964.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu.

Kilka dni po tym, jak  ostrzegł NATO przed prawdopodobieństwem wojny nuklearnej, jeśli Rosja zostanie pokonana na Ukrainie, były prezydent Rosji i obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew powiedział w poniedziałek, że świat stoi na krawędzi III wojny światowej z powodu agresji USA i Zachodu. przeciwko Rosji .

„Świat zbliżył się do zagrożenia III wojną światową z powodu zbliżającej się agresji Stanów Zjednoczonych na Federację Rosyjską” – powiedział Miedwiediew w komentarzach, o których jako pierwszy poinformował Sky News Arabia

Podkreślił też, że widzi konflikt w punkcie bez powrotu. 

„Nie ma teraz warunków do negocjacji między Rosją a Ukrainą, ani de facto, ani de iure”– powiedział Miedwiediew.

Tego samego dnia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wypowiedział się w podobny sposób, mówiąc, że konfrontacji z NATO nie można już postrzegać jedynie jako „wojny hybrydowej” lub wojny zastępczej, ale zamiast tego szybko zbliża się ona do prawdziwej fazy. Ławrow ogłosił to na wspólnej konferencji prasowej ze swoim południowoafrykańskim odpowiednikiem, Naledi Pandorem

Ławrow wyjaśnił, że to „prawie pewne”– jak to ujął- było czymś, co Zachód  „od dawna przygotowywał przeciwko Rosji”.

Zarzucił także, że liderzy probanderowskiego puczu na Ukrainie stworzyli zapotrzebowanie „prezydentów wojny” i „rusofobicznych przywódców”– szczególnie w odniesieniu do obecnego prezydenta Zełenskiego, a przed nim Petra Poroszenki.

Natomiast, rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow dodatkowo zaalarmował odnosząc się do kolejnej transzy dostaw broni w strefę walk, mówiąc, że obecny pośpiech w dostarczaniu na pole bitwy czołgów produkcji zachodniej poważnie zaostrzy konflikt. 

„Ukraińcy poniosą ciężar tego tak zwanego wsparcia”– powiedział.

Pieskow podkreślił również, że wyraźnie tworzy to napięcia i podziały wśród sojuszników, zauważając, że jeśli plan czołgów będzie kontynuowany, „wszystkie kraje, które bezpośrednio lub pośrednio wysyłają broń na Ukrainę, są za to odpowiedzialne”.

Obecnie Polska przoduje w wywieraniu presji na Niemcy, aby zezwoliły na wysłanie zaawansowanych czołgów Leopard do sił ukraińskich. Berlin dotychczas wyrażał niechęć, obawiając się niekorzystnej dla siebie izolacji na rynku rosyjskim, jednocześnie starając się podkreślić, że Niemcy nie chcą być stroną konfliktu.

Tymczasem cięższa broń wciąż przybywa w strefę konfliktu:

Boris Pistorius- szef MON Niemiec przyznał wczoraj (24 stycznia) podczas konferencji prasowej, że w sprawie czołgów nie ma nic nowego do zakomunikowania.

„Zakładam, że decyzja zapadnie wkrótce”– enigmatycznie poinformował Boris Pistorius

Jednocześnie, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2, powiedział rzecznik firmy gazetom niemieckiej sieci RND. Jak wyjaśnił, koncern ma na stanie 22 Leopardy 2A4, które obecnie przywracane są do stanu używalności i które firma mogłaby dostarczyć Ukrainie.

„Renowacja tych pojazdów zajęłaby niecały rok, dostawa byłaby możliwa pod koniec 2023 albo na początku 2024 roku”– zaznaczył.

Szef koncernu Armin Papperger powiedział magazynowi „Stern”, że szybsze zakończenie prac jest mało prawdopodobne.

„Niektóre z tych czołgów stały dziesięć lat z otwartym włazem, w środku są spleśniałe”– wyjaśnił Armin Papperger, co w oczywisty sposób sugeruje, że pozbywają się złomu. 🙂

O wiele sprawniej przebiega za to renowacja 29 czołgów typu Leopard 2A4, które mają trafić do krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach tak zwanej „wymiany okrężnej”. Chodzi tu o umowę, na mocy której wschodnie kraje NATO oddały Ukrainie swój sprzęt wojskowy produkcji radzieckiej, a w zamian za to mają otrzymać wyposażenie od Niemiec.

Jak powiedział rzecznik koncernu, 29 leopardów będzie gotowych już wiosną– na przełomie kwietnia i maja. 15 z nich ma dostać Słowacja, 14 Czechy. Oba kraje dostały już w grudniu po jednej sztuce, żeby nie być całkowicie bezbronnymi. Jak zwykle mało rozgarnięty rząd PiS, któremu także proponowano udział w „wymianie okrężnej”, nie doszedł do porozumienia z Berlinem i poza figą z makiem- nie dostanie żadnych pojazdów.

Pozostałe 88 egzemplarzy Leopardów będące w posiadaniu koncernu Rheinmetall to starsze czołgi typu Leopard 1. One także mogłyby zostać przywrócone od stanu używalności i przekazane Ukrainie. Łącznie chodzi zatem o 139 pojazdów, jakie Rheinmetall może reaktywować z tego złomu do stanu czasowo ograniczonej używalności.

Rzecznik koncernu powiedział jednak, że trudno jest mówić o konkretnych datach ewentualnych dostaw. Tłumaczy to bardzo zmienną i zawiłą sytuacją dotyczącą priorytetów zamówień, uwarunkowań w polityce bezpieczeństwa i różnymi drogami realizacji dostaw.

W czasie tej niemieckiej przepychanki, jak donoszą niemieckie media m.in. Niemiecka Agencja Prasowa DPA i „Spiegel”, do Berlina dotarł wniosek o zgodę Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. Wniosek dotarł do resortu gospodarki, który jest odpowiedzialny za kontrolę eksportu. Zgodnie z umową zakupową Polska potrzebuje zgody Berlina na przekazanie Leopardów Kijowowi, gdyż czołgi zostały wyprodukowane w Niemczech.

O wysłaniu wniosku poinformował polski minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Niemcy otrzymali już nasz wniosek”– Błaszczak napisał we wtorek (24.01.2023) na Twitterze.

Wezwał też Berlin do „przyłączenia się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2”.

Minister obrony Niemiec  powiedział wczoraj, że kraje, które chcą przekazać Ukrainie czołgi Leopard, powinny rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi tego sprzętu.

„Nie stoimy temu na drodze”– powiedział, sugerując tym samym, że Niemcy nie staną na drodze partnerom, którzy zechcą przekazać Ukrainie własne czołgi niemieckiej produkcji. Berlin nadal nie podjął decyzji w sprawie dostaw czołgów z własnych zasobów.

„Przygotowuję się do ewentualnej decyzji o przekazaniu czołgów Leopard i wyrażenia zgody na to dla innych partnerów europejskich i natowskich”– powiedział Pistorius w telewizji ZDF., zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie należy do kanclerza.

Rząd PiS zapowiadał wcześniej, że Polska jest gotowa dostarczyć Kijowowi 14 czołgów Leopard w ramach międzynarodowej koalicji. Według polskiego rządu prowadzi on negocjacje na temat takiej koalicji z około 15 państwami. Dlatego też, kanclerz Olaf Scholz znajduje się pod coraz większą presją z powodu swojego dotychczasowego sprzeciwu wobec dostaw czołgów Leopard do Ukrainy.

W niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ogłosiła, że jest otwarta w kwestii zgody na eksport czołgów Leopard z Polski do Ukrainy. Baerbock powiedziała w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI, że niemiecki rząd nie będzie się sprzeciwiał dostarczeniu przez Polskę do Ukrainy czołgów Leopard.

„Gdyby nas poproszono, nie stanęlibyśmy na drodze”– powiedziała Baerbock.

W poniedziałek rzecznik rządu Steffen Hebestreit nie potwierdził jednak, czy to stanowisko całego rządu. W takim przypadku „istnieją dobrze przećwiczone procedury”– powiedział Hebestreit. Dodał wówczas, że jeśli wniosek o zgodę na reeksport wpłynie do rządu, to będzie sprawdzony „z niezbędną szybkością, ale i dokładnością”.

Przeciwko zgodzie na przekazanie Leopardów wypowiedziała się jednoznacznie skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec.

„Niemieckie czołgi nie mogą przetaczać się przez Ukrainę. Niemiecki rząd nie może dalej wciągać Niemiec w wojnę w Ukrainie”– powiedział przewodniczący partii Tino Chrupalla.

*

Popołudniowa (24.01.2023r. 14:15) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim lotnictwo i artyleria Zachodniego kręgu wojskowego uderzyły na podjednostki 14 brygady zmechanizowanej USZ i 103 brygady obrony terytorialnej w pobliżu miejscowości Timkówka i Bieirestowoje w obwodzie charkowskim. Zlikwidowanych zostało ponad 40 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono opancerzony wóz bojowy i pojazd.

Na kierunku Krasno-Limańskim artyleryja Centralnego okręgu wojskowego ostrzeliwała podjednostki 80 i 95 brygady desantowo-szturmowej USZ w rejonach Czerwonej Dąbrowy w Ługańskiej Republice Ludowej i Sieriebrjanki w Donieckiej Republice Ludowej. Zlikwidowano ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono pięć opancerzonych wozów bojowych, system artyleryjski M-777 oraz dwie wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-37.

Ofensywa jednostek Południowego okręgu wojskowego była kontynuowana w rejonie Doniecka. Lotnictwo wojskowe, wojska rakietowe i artyleria uderzyły w podjednostki 25 brygady desantowo-szturmowej USZ w pobliżu Siewierska w Donieckiej Republice Ludowej. Łączne straty wroga wyniosły do 50 ukraińskich żołnierzy, transportera opancerzonego, dwóch pickupów, pojazd MLRS Grad i haubica Msta-B.

Na kierunku zaporoskim, w wyniku ostrzału artyleryjskiego i aktywnych działań jednostek Wschodniego okręgu wojskowego, w ciągu dnia zlikwidowano ponad 25 ukraińskich nazistów ze 108 brygady obrony terytorialnej w rejonach osad Preczistówka i Nowosiełowka w Donieckiej Republice Ludowej, a także zniszczono samobieżną haubicę Akacja, dwie haubice D-20 i D-30 oraz trzy pojazdy.

Na kierunku chersońskim w pobliżu osady Antonówka artyleria wojsk powietrznodesantowych zniszczyła stację radaru przeciwpancernego AN/TPQ-50 produkcji amerykańskiej.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły w punkt kontrolny 57 wydzielonej brygady zmechanizowanej USZ oraz magazyn broni rakietowej i artyleryjskiej w rejonach Artemowska i Nowoukrainki w Donieckiej Republice Ludowej. Ponadto 64 jednostki artylerii zostały trafione na stanowiskach ogniowych, w ich siłę roboczą i inny sprzęt wojskowy w 102 rejonach.

Rosyjskie siły powietrzne zniszczyły samobieżną wyrzutnię rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 w okolicach osiedla Piaski-Radkowskie w obwodzie charkowskim.

Siły obrony powietrznej zestrzeliły 10 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonie miejscowości Nowoczerwone i Zołotarewka w Ługańskiej Republice Ludowej, następnie w Nikolskoje w Donieckiej Republice Ludowej, a także w Czubarewce, Ternowatej i Michajłówce w obwodzie zaporoskim oraz w Krynkach, Wasylówce, Nowej Kachowce i Kniazie-Grigorówce w obwodzie chersońskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

376 samolotów, 203 śmigłowce, 2 944 bezzałogowe statki powietrzne, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 614 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 988 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 898 polowych dział artyleryjskich i moździerzy oraz 8 159 specjalnych pojazdów wojskowych.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 dnia 24.01.2023 do godziny 00:00 dnia 25.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 14 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 5 ostrzałów z użyciem artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 6 ostrzałów z artylerii 155 mm.
W rejonie Iłowajska 2 ostrzały z MLRS Himars.
W rejonie Wołnowachy 1 ostrzał z artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 66 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 5 miejscowości republiki:

stołeczny Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Aleksandrówka oraz Władimirówka i Iłowajsk.

🆘W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się doniesienia o śmierci 1 cywila w Aleksandrówce.

Ponadto, 5 cywilów w Iłowajsku i w niedawno wyzwolonej Władimirówce zostało rannych o różnym stopniu ciężkości.

Uszkodzonych zostało 14 domów w dzielnicach Kijowskie i Kujbyszewskiej w Doniecku, Władimirówce i Aleksandrówce oraz 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

❗️Raport misji ŁRL w WCKiK w ciągu ostatniego dnia 24 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały jeden ostrzał Rubieojey z działa artyleryjskiego 155 mm (1 pocisk).
W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek kawiarni.

❗️Ponadto, ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły dzisiaj we wczesnych godzinach rannych 1 ostrzał:

➖ 05:15 w Rubiżnoje z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (2 rakiety).


Obecnie trwa zbieranie informacji o ofiarach i zniszczeniach.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 25 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

99 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.01.2023r.- 2773 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 343).

 1. Ciąg dalszy relacji z linii frontu – mapy, zdjęcia i filmy:

  Siły rosyjskie, w tym piechota morska Floty Oceanu Spokojnego i jednostka Bars – zajęły wschodnie przedmieścia miasta Wugłedar (Wuhłedar) w obwodzie donieckim…

  Polubienie

  • W rejonie Artimowska (Bachmutu) na kilku kierunkach trwa natarcie sił rosyjskich, w tym Grupy Wagnera – na zachód od Podgorodnego (Podhorodnego), w centrum i na północ od Kleszczewki (Kliszcziwki)…

   Polubione przez 1 osoba

  • Wojska rosyjskie poczyniły postępy na północny-zachód od lotniska w Doniecku – zajmując miejscowość Wodiane (Wodianoje) i przyległy obszar…

   Polubione przez 1 osoba

  • Chęć przekazania Leopardów 2 wyraziła Polska (14 pojazdów), a także Finlandia (14 czołgów), Hiszpania (co najmniej 20 czołgów), Norwegia (8 czołgów), Dania (6 czołgów), Portugalia (4 czołgi) i Holandia, która rozważa odkupienie 18 czołgów wypożyczonych od Niemiec i wysłanie ich na Ukrainę.
   Oddanie wozów otrzymywanych od Niemiec w ramach tzw. pierścienia wymiany sugerowały także Czechy i Słowacja. Łącznie daje to zatem ok. 100 czołgów – głównie w wersji 2A4 – choć wciąż nie wyczerpuje możliwości zachodniej pomocy…

   https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=39108

   Polubione przez 2 ludzi

  • Nawet 1000 czołgów nie zmieni przebiegu tej wojny, Rosja panuje w powietrzu, jak nie samoloty to drony, jak nie drony to artyleria przetrzebią pancerną trzódkę. Tę wojnę ukraina przegrała i nic tego nie zmieni.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Ukraina traci miesięcznie przeciętnie 80 – 100 czołgów, a więc planowane dostawy z pewnością nie przyniosą przełomu, a nawet nie pokryją bieżących strat.
    Natomiast jeżeli chodzi o straty sprzętu pancernego, to największe są powodowane przez przeciwpancerne granatniki i pociski kierowane.
    Działania lotnictwa frontowego, a szczególnie śmigłowców – są mocno utrudnione przez silną obronę powietrzną, a znaczenie dronów jest dość znacznie przeceniane.
    Co do artylerii, to użycie amunicji precyzyjnej jest i raczej pozostanie – ograniczone ze względu na jej relatywnie niewielką dostępność.
    Paradoksalnie więc, to właśnie czołgi, szczególnie w walce manewrowej – mogą stać się najskuteczniejszą bronią przeciwpancerną.
    Na chwile obecną trudno jest przewidzieć dalszy przebieg wojny – niepewność jest widoczna po obu stronach…

    Polubione przez 3 ludzi

  • Wojna na Ukrainie napędza biznes wojenny na Zachodzie.
   Widoczne jest to na przykładzie niemieckiej firmy Rheinmetall, producenta czołgów Leopard.
   Notowania tej spółki na giełdzie podwoiły się od lutego 2022 roku, a jej wartość wzrosła o około 5 mld euro – informuje belgijski dziennik De Standaard.

   Przez lata cena akcji koncernu oscylowała między 60 a 100 euro, tymczasem w środę (25.01.2023) trzeba było za nie zapłacić 224 euro.
   Wartość niemieckiej firmy rośnie nieprzerwanie od czasu wybuchu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.
   Deutsche Bank w ubiegłotygodniowej analizie przedsiębiorstwa rekomenduje kupno jego akcji i przewiduje, że docelowo osiągnie ona cenę 250 euro…

   https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/wojna-to-wielki-biznes-niemiecki-producent-czolgow-leopard-podwoil-swoja-wartosc/s3q0xm4

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Sytuacja na froncie w obwodach: donieckim, ługańskim i zaporoskim – według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.