Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.01.2023r.- 2775 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 345).


„Niemy krzyk”– dzień 965.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Wypowiedzi Kijowa o uderzeniach na rosyjskie miasta potwierdzają celowość przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej”– powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. 

Tak zareagował Kreml na wypowiedzi Michaiła Podolaka, doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że „takie miasta jak Moskwa, Sankt Petersburg, Jekaterynburg będą przedmiotem ewentualnych uderzeń”.

„Oczywiście reżim kijowski niczym nie gardzi, to po raz kolejny potwierdza słuszność obranej drogi i słuszność naszych intencji – intencji zabezpieczenia się przed takim niebezpieczeństwem”– powiedział Pieskow.

W tym kontekście Pieskow po raz kolejny przypomniał zamach terrorystyczny na samochód z córką filozofa Aleksandra Dugina, Darią, czy też na most Krymski oraz na inne fakty dotyczące zaangażowania „reżimu kijowskiego w organizację aktów terrorystycznych”.

Wcześniej Putin ostrzegał Ukrainę przed kolejnymi uderzeniami na terytorium Federacji Rosyjskiej. Według Putina reakcja Kijowa na nowe ataki terrorystyczne będzie ostra.

Nie bacząc na to, że junta w Kijowie posługuje się metodami terrorystycznymi, Waszyngton podjął decyzję, że przekaże Kijowowi 31 czołgów M1 Abrams, o czym poinformował osobiście prezydent USA Joe Biden w przemówieniu telewizyjnym.

Zaznaczył, że pomocy wojskowej towarzyszyć będą dostawy z innych krajów. Według Bidena, któremu ostatnio rzadko zdarza się mówić do rzeczy, ukraińskie wojska przygotowują się teraz do kontrofensywy.

„Gdy zbliża się wiosna, siły ukraińskie pracują nad ochroną zajmowanego przez siebie terytorium i przygotowują się do dodatkowych kontrofensyw”– powiedział. A więc, jak to drzewiej już bywało: „zima wasza, wiosna nasza”.

Amerykański przywódca podkreślił też, że pomoc wojskowa dla Kijowa nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Według niego Stany Zjednoczone zamierzają bronić Karty Narodów Zjednoczonych, a decyzja o dostawie sprzętu dla Ukrainy była „kolejnym dowodem jedności Zachodu” w tej sprawie.

Wcześniej o przekazaniu 31 czołgów M1 Abrams przez Waszyngton do Kijowa informowała dziennikarka amerykańskiego Bloomberga Jennifer Jacobs. Koszt pojazdów opancerzonych szacuje się na 400 milionów dolarów.

Z kolei jeden z autorytetów w tej sprawie w telewizji ABC powiedział, że sprzęt „w przypadku zasadniczej decyzji o jego dostawie- nie będzie dostępny przez co najmniej rok, bo amerykańskim władzom zostało już tylko zawarcie umów z producentami”.

Rosja wcześniej wysłała notę ​​do krajów NATO w związku z dostawami broni dla USZ. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że każdy ładunek zawierający amunicję i sprzęt wojskowy stanie się uzasadnionym celem sił powietrznych sąsiedniej republiki. MSZ stwierdziło też, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego „igrają z ogniem”, dostarczając kijowskiemu reżimowi uzbrojenie.

W rozmowie z niemieckim wydaniem Die Welt Stoltenberg zapewniał, że dostarczając Ukrainie broń i sprzęt służący do prowadzenia działań bojowych, państwa NATO dążą do jak najszybszego zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zdaniem sekretarza generalnego NATO- paradoksalnie, droga do pokoju w regionie, jak się okazuje, wiedzie przez dostawy broni na Ukrainę, a państwa sojuszu, chcąc jak najszybciej zakończyć konflikt, powinny zapewnić Kijowowi z kompleksowym wsparciem. Stoltenberg dodał jednak, że NATO nie planuje wysłać swoich wojsk na Ukrainę i tym samym stać się pełnoprawną stroną konfliktu zbrojnego. Jednocześnie kierownictwo Sojuszu zamierza zwiększyć swoją obecność na wschodniej flance terytorium państw NATO. To posunięcie jest demonstracją gotowości do obrony „każdego centymetra terytorium NATO”

Sekretarz generalny zwrócił również uwagę na problemy państw NATO wynikające z dostaw broni i sprzętu wojskowego dla reżimu kijowskiego. Według niego siły zbrojne tych krajów borykają się z dotkliwym brakiem zapasów broni, które były wykorzystywane do wsparcia Kijowa. W tym zakresie NATO jest zmuszone rozszerzyć współpracę z przemysłem. 

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał absurdalnymi wezwania kierownictwa szeregu państw zachodnich do dalszego wyposażania ukraińskiej armii w broń w celu jak najszybszego zakończenia konfliktu zbrojnego. Według szefa służby prasowej Kremla dostawy broni z definicji nie mogą zmierzać w kierunku pokoju. To są wzajemnie wykluczające się pojęcia.

A więc Zachód, usiłuje ugasić pożar dodając oliwy do ognia. Zobaczymy czy jest to skuteczna taktyka, i do czego nas doprowadzi, i czym się skończy?

Co w takim razie mogą rosyjskie siły pancerne wystawić do boju wobec nowych spodziewanych dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę?

Według otwartych źródeł, do 2021 roku rosyjskie siły zbrojne miały 3330 różnego rodzaju czołgów, z czego 2840 znajdowało się w siłach lądowych, a reszta- w siłach przybrzeżnych floty morskiej. Łączna liczba nowych i zmodernizowanych czołgów -wyprodukowanych w 2000 roku i później- znajdujących się w jednostkach bojowych wynosiła około 1200 sztuk, czyli około 45 procent ilości ogólnej.

Pod względem liczby czołgów armia rosyjska dysponuje największą flotą czołgów na świecie. Do takiego wniosku doszli analitycy w USA. Wojskowi eksperci z amerykańskiej publikacji We Are The Mighty, powołując się na dane z serwisu Global Firepower, porównali liczbę czołgów w siłach zbrojnych NATO i Rosji. Według ich obliczeń w armiach NATO jest 11 tys. czołgów, a Rosja ma ich około 22 tys., biorąc pod uwagę te, które są na konserwacji. Myślę, że jest to liczba przeszacowana. Według innych źródeł rosyjska flota czołgów liczy jeszcze więcej, bo około 16 000 pojazdów bojowych.

Jednocześnie od 2018 roku w Rosji przechowywanych było 12 000 czołgów, od leciwego T-54/55 po współczesny T-90/A.

Wszystkie te pojazdy bojowe zgodnie z planem miały być zdatne do użytku po reaktywacji. ale większość sprzętu wojskowego była przez długi czas przechowywana na otwartych przestrzeniach bez odpowiedniego zabezpieczenia, w wyniku czego część pojazdów wojskowych zamieniła się w góry zardzewiałego metalu. Można je przywrócić tylko w fabrykach poprzez gruntowny remont. W jego trakcie czołg jest całkowicie demontowany, wszystkie jego układy i podzespoły poddawane są modyfikacji, po czym czołg zostaje przywrócony jako jednostka bojowa, będąc jednocześnie modernizowany – wyposażony w nowoczesne środki ochrony czynnej, łączności i kierowania ogniem. W rezultacie do wojska trafia prawie nowy pojazd o cechach bojowych współczesnego czołgu.

Przypomnę, że „reformy” Sierdiukowa [1], w latach 2007-2012 tysiące czołgów wysłano do przetopienia, stając się w ten sposób czystym zyskiem dla rosyjskich oligarchów z hutnictwa. Pod jego rządami postanowiono wycofać z eksploatacji i wysłać unikalny czołg T-80 [2] do hutniczego pieca, który został uratowany tylko dlatego, że sam Sierdiukow został usunięty ze stanowiska ministra obrony. Ale tysiące innych czołgów zostało przetopionych. Teraz te pojazdy bojowe byłyby bardzo przydatne na froncie.

Według zamieszczonej w Wikipedii tabeli [3] wynika, że rosyjskie siły zbrojne posiadają następującą liczbą czołgów i sprzętu opancerzonego:

Broń pancerna (30.12.2017)


Nazwa stan (szt.)


T-14 Armata 20
T-90 ok. 1000 (część w rezerwie)
T-80BW,U,UD,UK,UM 1024 w służbie czynnej, 6000 w rezerwie
T-72B,B(M) 1990 w służbie czynnej, ok. 7000 w rezerwie nieokreślona ilość
T-64BW 4000 + w rezerwie
T-62M1 100 (3500 w rezerwie)
BTR-90 280
BTR-80A ok. 7300
BTR-70M1986/1 195
BTR-60PB 17 w służbie czynnej, ok. 3660 w rezerwie
MT-LB ok. 1500 w służbie czynnej, 5000 w rezerwie
BTR-D 514
BMP-2E 3000 w służbie czynnej, ok. 1500 w rezerwie
BMP-3 2693
BMP-1P 500 w służbie czynnej, 7000 w rezerwie
BMP K-17 (Boomerang) trafią do armii po testach w latach 2021/2022[24]
BMD-3 123
BMD-2 849 w służbie czynnej, ok. 1500
BMD-1P 105 w służbie czynnej, ok. 2400
BRDM-2, MT-LBu 2080.

Po podsumowaniu Wikipedii wychodzą takie oto wartości:


czołgi ok. 4040 (ok. 20500 w rezerwie),


transportery, BWP, etc. ok. 19150 (ok. 21060 w rezerwie).

I już z samego tego faktu można przyjąć, że dane te są mało wiarygodne, podobnie jak ilość około 3000 czołgów straconych jakoby przez rosyjskie siły pancerne w czasie walk w operacji specjalnej na Ukrainie [4].

Reasumując; ile by tych czołgów w rzeczywistości nie było, to ilość jaką może dostarczyć na Ukrainę Zachód, i tak jest tylko kroplą w morzu, która zatrzymać zdoła front na kilka tygodni, po czym potrzeby sprzętowe USZ będą jeszcze większe. Bo jest to po prostu beczka bez dna……ile by nie wyżebrali, to zawsze będzie im za mało.

[1]. https://www.forbes.ru/sobytiya-column/196865-reformy-serdyukova-kak-horoshie-idei-gubili-nikudyshnym-ispolneniem,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/T-80,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Federacji_Rosyjskiej,

[4]. https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37647811-ukrainska-armia-liczba-straconych-przez-rosje-czolgow-przekroczyla-3-tysiace,

*

Popołudniowa (26.01.2023r. 14:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim artyleria Zachodniej grupy sił uderzyła w skupiska siły roboczej pododdziałów 14 i 92 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Sinkowki i Timkowki w obwodzie charkowskim oraz Nowosiełowska w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowanych zostało ponad 20 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono opancerzony wóz bojowy, samochód typu pick-up oraz haubicę D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego oraz ogień artylerii grupy Centrum sił zbrojnych pokonały jednostki 25 brygady powietrznodesantowej i 95 brygady szturmowej USZ w pobliżu miejscowości Jampołówka w Doniecka Republice Ludowej, a także w rejonie lasu Sieriebryńskiego. Straty przeciwnika w ciągu dnia na tym kierunku wyniosły do 70 zabitych i rannych żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe oraz cztery systemy artyleryjskie M-777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku donieckim jednostki Południowej grupy wojsk zajęły podczas ofensywy bardziej korzystny teren i pozycje. Magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do sił zbrojnych Ukrainy został zniszczony w pobliżu wsi Kostiantinówka w Donieckiej Republice Ludowej. W nocy zlikwidowano w tym rejonie ponad 40 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, dwie wyrzutnie MLRS Grad, amerykańską samobieżną wyrzutnię artyleryjską M109 Paladin, dwie haubice D-20 i Hiacynt-B oraz amerykański radar przeciwpancerny AN/TPQ-50.

Na kierunkach południowym – donieckim i zaporoskim – jednostki grupy sił Wostok, kontynuując działania ofensywne, zadały ogień przeciwnikowi w rejonach Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej, Pawłówka i Lewadnoje w obwodzie zaporoskim. Łączne straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły do 60 ukraińskich żołnierzy, trzy opancerzone wozy bojowe i dwa samochody typu pick-up. Ponadto zniszczono dwa magazyny paliwa dla sprzętu wojskowego i trzy składy amunicji USZ w rejonach Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej, Czerwieńsk i Kancerówka w obwodzie zaporoskim.

Na kierunku chersońskim w ramach działań wojny przeciwbateryjnej zniszczono trzy haubice D-20, haubicę samobieżną Goździk oraz dwie stacje radarów przeciwbateryjnych produkcji amerykańskiej AN/TPQ-37 i AN/TPQ-50. Uderzono też w cztery składy amunicji ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Dudczany, Tokarewka w obwodzie chersońskim i Czerwogrygorówka w obwodzie dniepropietrowskim.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły na 83 jednostki artylerii w stanowiska ogniowe, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 119 rejonach. Stacja radarowa systemu rakietowego ziemia-powietrze S-300 została zniszczona w pobliżu miasta Oczakowa- obwód mikołowski.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w pobliżu osady Andriejewka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Rosyjskie siły obrony powietrznej w pobliżu osady Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej zestrzeliły samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych. Osiem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zniszczono także w pobliżu miejscowości Kremienna, Żytłowka i Nowokrasnyjanka w Ługańskiej Republice Ludowej, w Nikolskoje w Donieckiej Republice Ludowej oraz Nowoprokopowka i Dorożnyjanka w obwodzie zaporoskim. Siedem rakiet systemów rakietowych wielokrotnego odpalania Olcha, Huragan i HIMARS przechwycono w pobliżu osady Kreminna w Ługańskiej Republice Ludowej oraz w Kujbyszewie i Walerianówka w Donieckiej Republice Ludowej, a także Nowouspienówka- obwód zaporoski, i Czaplinka- obwód chersoński. Ponadto w pobliżu wsi Kostogryzowo w obwodzie chersońskim zestrzelono wyprodukowany w USA pocisk antyradarowy HARM.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

379 samolotów, 204 śmigłowce, 2 956 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 634 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 990 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 921 dział i moździerzy artylerii polowej oraz 8 180 specjalnych pojazdów wojskowych.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 26.01.2023 do godziny 00:00 27.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 48 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 29 ostrzałów z MLRS, artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki, 15 ostrzałów artylerią 155 mm, 152 mm i 122 mm.
W rejonie Jasinowatej wróg wystrzelił 4 salwy z MLRS i artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 288 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (obwody kijowski, kujbyszewski, kirowski, piotrowski), a także Szirokaja Bałka, Gorłówka (obwody nikitowski, kalinowski), Pantelejmonówka, Minerałnoje, Jakowlewka, Kasztanowoje, Jasinowata oraz Makiejewka (obwody czerwonogwardyjski i kirowski) i Aleksandrówka.

🆘W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się doniesienia o 2 cywilach, w tym dziecku urodzonym w 2013 roku, rannych w Piotrowskiej dzielnicy Doniecka.

🏠Uszkodzonych zostało 6 gospodarstw domowych w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, Aleksandrówce i Nikitowskiej w dzielnicy Gorłówki, a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

❗️Raport misji ŁRL w WCKik za ostatnie 24 godziny, 26 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały 2 ataki ostrzału na Biełokurakino i Rubiżnoje z użyciem HIMARS (3 rakiety) i artylerii 155 mm (1 pocisk).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

93 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.01.2023r.- 2775 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 345).

 1. https://t.me/montyan2/4057
  Więcej śmiercionośnych zabawek Sałoreihu! 💪
  Po dostarczeniu czołgów Leopard 2 na front wschodni Niemcy zdecydowały, że aby pokonać Rosję, gospodarka UE musi zostać postawiona w stan gotowości wojennej. Tego stwierdzenia nie wygłosił jakiś marginalny ekspert polityczny w talk show, ale Manfred #Weber, wpływowy członek niemieckiej partii CDU-CSU, który obecnie jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. 😒
  Jego zdaniem kraje zachodnie powinny pomóc Ukrainie wygrać wojnę wszelkimi możliwymi środkami, ponieważ walczy ona o ich wolność. Otóż, aby Ukraińcy mogli dłużej walczyć o wolność zachodniego świata – trzeba im dostarczyć jeszcze więcej różnych i najbardziej zabójczych broni, w tym samolotów. I tak, aby zapewnić USZ całą broń potrzebną do wojny z Rosją, Weber wzywa UE do przejścia w tryb gospodarki wojennej.
  Ciekawe jak niedługo Niemcy znów będą mówić o niesprawiedliwym zajęciu przez Rosjan tak rozległych terenów na wschodzie, tak potrzebnych do poszerzenia przestrzeni życiowej narodu niemieckiego? 😏

  Polubione przez 6 ludzi

  • Kiedy to wreszcie jebnie?
   Jak długo jeszcze wszyscy mają zamiar udawać, że nie ma żadnej wojny.
   Może pora wyłożyć karty na stół, a potem przekroczyć Rubikon.
   Zachodni durnie swoim pierdoleniem przyprawiają mnie o mdłości.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Już wkrótce. Mdłości da się opanować tym bardzie że to bajki dla tej przytępawej (przytłaczająco większej) części gawiedzi ze szczególnym wyróżnienie dla szorujących umiejętnościami analitycznymi po dnie co to mają w manierze wiarę w dowolnie idiotyczne bajki, z plebiscytem żartobliwie zwanym wyborami, w którym to ochoczo, stadnie, z pełnym przekonaniem uczestnicząc, WIERZĄC, nie tylko w to że wybierają, ale nawet w to że ich głos ma jakiekolwiek znaczenie i kiedykolwiek jest na szczycie kryształowej góry liczony.
    Gdybyś miał odpowiedni „dostęp”, to z tą wiedzą, choćby dziesiątą częścią jej, tej którą mają niektórzy, nie przestawałbyś ostrzyć wideł, maczety, sprawdzać palności pochodni i czy masz dość sznura. Chociaż jak pamiętam NIEWIERZĄCY jesteś, więc stawiam, że przeszły by Ci mdłości, za to pojawiłyby się różne wariacje wysoce skomplikowanych i nadzwyczaj skutecznych planów odwetowych, prawdopodobnie zwieńczonych krwawą jatką na wspomnianym szczycie kryształowej góry.

    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  • Niemieckie czołgi znowu na Wschodzie?
   Dawajcie te Leopardy! – grzmią polscy, a także bałtyccy politycy – rugając Niemcy za ociąganie się z decyzją przekazania stronie ukraińskiej ciężkich czołgów, które są ponoć niezbędne dla zwycięstwa nad Rosją.
   Pomijam tu aspekt czysto wojskowy, choć też jest on ważny, albowiem część fachowców uważa, że te czołgi nie spełnią swojej roli na bezdrożach Ukrainy. Są po prostu za ciężkie. Leopard 2 waży co najmniej 55 ton, w niektórych wersjach nawet 62 tony. Jednak wszystkie mosty, drogi i linie kolejowe w strefie walk mają nośność ponad 40 ton – tylko po to, aby mogły być nadal używane przez rosyjskie czołgi bojowe typu T-72 o masie 44,5 tony lub T-90A o masie 46,5 tony. Leopard 2 miałby o prawie 17 500 kilogramów za dużo.
   Ale w tej grze o niemieckie czołgi nie o to chodzi. Czołg Leopard na Ukrainie to nowy krok ku wojnie na o wiele większą skalę, to ostateczne złamanie przez USA i jej najwierniejsze sługi (Polska i kraje bałtyckie) niemieckiej samodzielności politycznej. To także przekroczenie pewnej ważnej granicy psychologicznej. Leopard 2 przypomina konstrukcją słynny czołg „Tygrys” z czasów II wojny światowej.
   Jak pisze konserwatywny austriacki „Exxpress”: „Po raz pierwszy od maja 1945 r., wraz z misją Leopard 2 na Ukrainie, niemieckie czołgi zaczęłyby strzelać do rosyjskich żołnierzy, po 77 latach pokoju, 77 lat po zakończeniu dyktatury Hitlera – która kosztowała życie łącznie 27 milionów Rosjan”. Dla podżegaczy wojennych, czy dla władz w Kijowie, nie ma to znaczenia, ale dla Niemców i Rosjan tak. To jakby spełnienie przesłania znakomitego skądinąd filmu Karena Szachnazorowa „Biały Tygrys”. Przypomnijmy, główny bohater, rosyjski czołgista, kiedy jego „opiekun” z NKWD przekonuje go w maju 1945 roku, że to już koniec wojny, a on, czyli złowieszczy czołg zwany „Białym Tygrysem”, symbol wojny i zachodniego marzenia o zdruzgotaniu Rosji – nie istnieje, mówi: „Nie, on jest, i wróci tu, za 20, 50, może 100 lat”. I być może teraz rzeczywiście wróci, w nowej odsłonie, nawet nie będzie trzeba zmazywać krzyża z jego wieży, bo ukraińskie czołgi od pewnego czasu są już oznaczone krzyżem.
   https://myslpolska.info/2023/01/25/niemieckie-czolgi-znowu-na-wschodzie/

   Film „Biały Tygrys” jest z 2012… wykrakali.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Przypominam gospodarka UE jest dawno postawiona w stan gotowości wojennej. Oto wojny UE:
   1. Wojna z Globalnym Ociepleniem miliardy jak nie biliony Euro i innych walut
   2. Wojna z Covidem przez dwa lata kolejne miliardy jak nie biliony Euro
   3. Setki wojen i bitew w postaci dostosowania się państw członkowskich do norm UE… czyli promowanie gospodarki Niemieckiej, Francuskiej i państwa starej UE kosztem państw nowych UE.
   Dziś przychodzi nowa wojna, tylko taka realna i UE jest zadłużona a państwa UE mają rekordowe inflacje.
   Gratuluje zidiociałych elit politycznych w UE. Partia Konfederacja w Polsce to jedyna w UE, obok partii Węgierskich, która ma realne podejście do polityki, państwa i ekonomii.
   Skoro politycy CDU czołowej „prawicowej” partii Niemieckiej bredzą takie idiotyzmy, z których by się śmiali czołowi politycy 3 Rzeszy, partii Narodowo – Socjalistycznej.
   To wprost komiczne zmarnować tak ogromny majątek państw UE na urojone wojny i nie mieć pieniędzy na realną wojnę…

   Polubione przez 1 osoba

   • z tą konfederacją to bym bardzo uważał, a już widzę, czy nie daj Boże słyszę mentzena czy jak tam się wabi ten wyjątkowo oślizgły typ, to dostaję mdłości. Zastanawia mnie rola Brauna, on tak myśli, czy jest tylko wystawionym harcownikiem.

    Polubione przez 1 osoba

   • Wszystko OK!, tylko mam jedną uwagę:

    „Partia Konfederacja w Polsce to jedyna w UE, obok partii Węgierskich, która ma realne podejście do polityki, państwa i ekonomii.”- na czym to polega? Mógłbyś to wyjaśnić?

    Pozdrawiam.

    Polubienie

    • Konfederacja przede wszystkim to spadkobierca myśli Romana Dmowskiego… czyli trzeba iść na kompromis w polityce międzynarodowej.
     Oczywiście w Polsce mamy klimat „anty rosyjski”, więc nawet taki dr Mentzen potępiać musi oficjalnie działania Rosji. Jednak w jednym wywiadzie, zaprzeczył, że to Rosjanie mieli wysadzić rurociągi Nord Stream, mówiąc, że jest to wersja tak prawdopodobna, jak to, że tego sabotażu dokonały „motomyszy z Marsa”. Tu jest ten wywiad:

     Proszę zobaczyć, w tym wywiadzie dr Mentzen sugeruje inteligętnym widzą, że interes w wysadzeniu Nord Stream 2 mieli Amerykanie i powiedział, że zrobiły to „Motomyszy z Marsa”.
     Pokazuje to także, że Polska jest państwem satelickim podzielonym pomiędzy wpływy USA i Niemiec. Dlatego politycy Konfederacji, muszą w swoich poglądach dla „plebsu” wpinać się pod narracje anty Rosyjska.
     Polska jest państwem satelickim ponieważ nasze położenie ma strategiczne znaczenie. Jednak Konfederacja sprzeciwia się wciągnięciu Polski w wojnie na Ukrainie, przez co pro amerykańska partia Pis ma ograniczone pole manewru.
     Polityka to strefa działań realnych. Więc trzeba cieszyć się z takiej Konfederacji.

     Polubione przez 2 ludzi

     • No tak, ale poza polityką międzynarodową, są jeszcze inne zagadnienia>

      A więc:

      1. gospodarka,
      2. wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie,
      3, cenzura i media,
      4. edukacja i sprawa demoralizacji systemowej dzieci i młodzieży,
      5. aparat przemocy,

      itd.

      Jątrzących społeczeństwo ran, jest obecnie tak dużo, że chyba ponownie należałoby zmienić wypracowany przez postsolidaruchów system…….

      Pozdrawiam.

      Polubienie

 2. https://t.me/orchestra_w/4669
  Artyleria Wagner PMC szlifuje pozycje wroga w południowo-wschodniej części Bakhmuta.
  Ulica Vatutina, dzielnica Zabakhmutka. Styczeń 2023 r.
  W Bakhmucie „muzycy” walczą w dzielnicach Zabakhmutka, Zakłady Mięsne, zbiornik wodny Trubny Stavok, a także w południowych dzielnicach miasta od strony osiedla Opytnoje.
  @orkiestra_w
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dalszy wątku pancernego, w którym ciągle pojawiają się nowe informacje:

  Niemiecka gazeta Handelsblatt poinformowała o propozycji niemieckiego przemysłu dla Ukrainy, który mógłby potencjalnie wyremontować jordańskie Challengery 1, jeżeli te zostaną pozyskane dla Ukrainy.
  Jeżeli uda się pozyskać przez państwa sprzyjające Ukrainie jordańskie Challengery 1, będzie to oznaczać olbrzymi „zastrzyk” wsparcia pancernego dla Ukrainy połączony z większym zaangażowaniem niemieckiego, a co za tym idzie europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

  Dodatkowo gazeta Handelsblatt przytacza informację, według której Rheinmetall ma rozważać pozyskanie czołgów Challenger od armii Omanu, jednak kraj ten używa nowszych Challengerów 2. Co więcej, są to obecnie najnowsze czołgi używane przez siły zbrojne tego kraju,..

  https://defence24.pl/przemysl/niemcy-wyremontuja-jordanskie-challengery-dla-ukrainy-komentarz

  Polubione przez 3 ludzi

  • Widocznie był głodny, a do tego śpieszyło się mu- to są okoliczności łagodzące- w świetle obowiązującej obecnie wykładni; bezprawia i niesprawiedliwości.

   Kobieta zaś będzie siedzieć, za stawianie oporu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. https://t.me/dostawcy/17995
  „Burmistrz Mariupola” Bojczenko, który uciekł z miasta pierwszego dnia SWO, udziela wywiadu The Times i opowiada o planie odbudowy Mariupola. Okazuje się, że w realizacji tych planów pomaga mu już burmistrz Warszawy!
  Czyli gdzieś u siebie w Polsce „odbudowują” rosyjski Mariupol?!
  screen

  Polubione przez 1 osoba

  • Pieniądze to nie wszystko, oczywiście są ważne, ale są o wiele istotniejsze kwestie… ❗

   Polubione przez 2 ludzi

   • Działanie dywersyjno-sabotażowe na zapleczu przeciwnika, to bardzo ważny element arsenału wojennego.
    Konflikt zbrojny na Ukrainie obejmuje również tego rodzaju działania, jednak nie przybierają one formy typowej walki partyzanckiej.
    Na zapleczu i tyłach obu walczących wojsk prowadzone są operacje specjalne, których celem jest osłabienie potencjału wojskowego i gospodarczego.
    W odniesieniu do transportów kolejowych, drogowych i lotniczych, to jednak nie powinno odbywać się to poza terytorium przeciwnika.
    W innym przypadku może dojść do eskalacji, która zmieni konflikt regionalny na globalny, z wszystkiego tego konsekwencjami…

    Polubione przez 2 ludzi

 5. OT – z dziedziny historycznej, a konkretnie rocznicowej:

  Dokładnie 79 lat temu, w sobotę 27 stycznia 1944 roku – 100. Dywizja Strzelców Armii Czerwonej (60. Armia 1. Frontu Ukraińskiego) wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz w Oświęcimiu…

  Rosja nawet nie została zaproszona na obchody ❗

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ot z kacika humoru

  💥 Dramat!
  Ależ nie to tylko … tragifarsa
  😲 Polish dogs of war 😬😖😁😂

  ***.
  „Z powodu ciężkich strat, które przewyższają wszystkie poprzednie, reżym Zełenskiego stosuje radykalne metody uzupełniania liczebności swych wojsk.
  Według lokalnych źródeł ukraińskie władze planują na wiosnę wezwać 10 tys poborowych.

  Zełenski najwyraźniej wziął przykład z brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej podczas Age of Sail.
  Brytyjczycy zatrudniali gangi werbunkowe do załogowania statków w czasie wojny i pokoju.
  Odmowa odbycia służby doprowadzała delikwenta do podróży bez powrotu w jedną stronę, na szubienicę..
  Czytaj dalej:
  http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2023/january/25/zelenskyy-regime-to-forcibly-conscript-hungarians-in-transcarpathia/

  I na drugi krańcu Ukrainy, w rosyjskojęzycznej Odessie, też dzieje się podobnie

  Ot to tylko ,,ostateczne rozwiązanie kwestii nacji ruskiej ”

  Polubione przez 1 osoba

   • Właśnie dlatego, że są hyclami to nie pójdą, albo pójdą jak już nie będzie kogo łapać. Jak taki jeden hycel upierdoli 50 bogu ducha winnych cywili nie chcących ginąć za narkomana to nie opłaca się go przecież wysyłać na rzeź.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.