Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.01.2023r.- 2776 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 346).


„Niemy krzyk”– dzień 966.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Bank Rosji zaczął ustalać oficjalne kursy dla kilku kolejnych walut – teraz łatwiej będzie handlować rublami z Egiptem, Wietnamem, Tajlandią, Indonezją i np. Serbią, jak widać z tego Rosja powoli dochodzi do siebie. 

Teraz tylko trzeba dodać te nowe waluty do Moskiewskiej Giełdy, a także przekonać banki do otwierania rachunków dla klientów w tych walutach. Taka praca też trwa, choć powoli, zmagając się z prozą życia świata finansów.  Przykładem na opór materii jest system QUIK – program do handlu rosyjskimi papierami wartościowymi, który sprawia, że ​​użytkownicy dosłownie krzyczą z bólu.

Jednak to wszystko drobiazgi, który lada moment zostanie rozwiązany. Najważniejsze jest to, że w rozliczeniach zamiast dolarów coraz częściej używa się rubli i walut narodowych. A Indonezja, na przykład, to potężny przemysł, 275 milionów ludzi i PKB, które przewyższa PKB jakiegokolwiek innego kraju europejskiego, z wyjątkiem Rosji i Niemiec. Jednocześnie, jeśli Niemcy osiągnęły granicę swojego wzrostu, a teraz stoją przed ambitnym zadaniem nie załamania się pod ciężarem nagromadzonych przez dziesięciolecia nierozwiązywalnych problemów, to Indonezja jest młodym krajem o ogromnym potencjale na obecne ciężkie czasy. Przeciętny Indonezyjczyk jest o 18 lat młodszy od przeciętnego Niemca i kilka razy biedniejszy. 

W dobrej sytuacji jest nie tylko Indonezja, ale także Rosja. Historycznie została ona wpisana w światowy system handlowy na warunkach, które są dla niej nieatrakcyjne, a nawet niekorzystne. Jak to się stało i dlaczego w 1944 roku Stalin doprowadził dolara do światowej waluty to temat na osobną dyskusję. Najważniejsze, że do niedawna ustalony porządek świata działał przeciwko Rosji: był korzystny dla Zachodu, ale nie dla reszty świata.


W 2014 roku Zachód postawił Ukrainę przeciwko Rosji. Dzięki Angeli Merkel i François Hollande’owi przyznali się już do tego publicznie, mówiąc, że porozumienia mińskie były pierwotnie oszustwem Niemiec i Francji, że Zachód nawet nie zamierzał ich realizować. W 2022 roku konflikt przekształcił się w półgorącą fazę wojny zastępczej, w której prawdopodobnie pozostanie, bo Amerykanie nie chcieliby widzieć grzyba wielkości Mont Everest nad San Francisco lub innym wielkim miastem w USA.

Rosja traci na sankcjach i działaniach militarnych, ale zyskuje na ożywieniu politycznym i gospodarczym. W rezultacie okazuje się, że w sumie wychodzi mniej więcej na zero, czyli nie notuje ani wzrostu, ani też- jak zapowiadał Zachód- spektakularnego spadku. Korzyścią dla tego kraju jest to, że wyjdzie z konfliktu w zupełnie innej, dużo lepszej kondycji niż sam Zachód, który postanowił ją wykończyć, i w ten sposób rozłożyć na łopatki, aby po tym dokonać jakiejś nowej rewolucji, czy to kolorowej i innej ciapatej. Można w tym miejscu przywołać powiedzenie, że „co nas nie zabije to nas wzmocni”.

Przede wszystkim, na sprowokowanym przez siebie konflikcie traci Zachód, ale dodatkowo traci jeszcze więcej na załamaniu się zachodniego porządku świata i jego pokracznych norm- łamiących ducha ludziom uczciwym i przyzwoitym. Nie będzie już tanich surowców z Rosji, nie będzie już tanich towarów z Chin. Reputacja, którą budowano przez wieki, została zniszczona: zachodnim dyplomatom pluje się otwarcie w twarz i to na całym świecie, w tym w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Traktowanie ich jak oszustów, których trzeba odprowadzić do drzwi, żeby nie zaczęli grzebać w kieszeniach płaszczy na korytarzu.

Rosja też przechodzi trudne chwile, ale w końcu doprowadzi do tego, że handel będzie rozliczny w rublach, wreszcie pozbywając się jej amerykańskich „wspólników”, którzy od ponad 30 lat czerpią profity za pieniądze z rosyjskiego budżetu.

Zachód na konflikcie z Rosją dużo traci, a jeśli Zachodowi udaje się jakoś jeszcze prowadzić wojnę zastępczą z Rosją, choć kosztem obniżenia poziomu życia ludności, to wojna zastępcza z Chinami, która zdaniem ekspertów może się rozpocząć już w latach 2023-2024 doprowadzi do tego, że gospodarka Zachodu padnie ponosząc sromotną klęskę. JUż teraz w niektórych krajach „dobrobytu” dochodzi do stadium niemalże hiperinflacji. Co więcej, będzie tylko gorzej, podczas gdy ani Stany Zjednoczone, ani Europa nie mają dobrych opcji wyjścia z zastawionej na Rosję pułapki. Ale jeśli wydaje się, że USA są już skazane na zagładę, to Europa wciąż próbuje panicznie odczepić się od pociągu toczącego się w otchłań. Oczywiście nie wszystkie kraje, co przyniesie dla nich tragiczny skutek. Upadek komunizmu dla krajów flanki wschodniej, w porównaniu z tym, co im szykuje „wieki brat”, to była tylko niewinna przygoda okresu dojrzewania. Teraz będzie brutalna walka wszystkich ze wszystkimi- taki kocił nam wyszykowały polityczne elity doby postsolidarnościowej, całej sceny politycznej- do prawa ku lewa.

Na przykład szwedzkie elity polityczne, które nie chcą walczyć z Rosją o chwałę Bandery, dokonały ostatnio technicznego sabotażu ratując swój kraj z macek amerykańskiego obłędu. Wysłali półmarginalnego duńskiego polityka do tureckiej ambasady, aby wyrządził Turkom najpoważniejszą zniewagę. Rasmus Paludan wykonał zadanie, po czym Recep Tayyip Erdogan powiedział, że nie wyrazi zgody na wejście Szwecji do NATO.

Przy okazji zwróćcie uwagę na to, jak ważna jest imperialna przeszłość. Mała Szwecja ma długą i chwalebną historię, więc nawet teraz, w skrajnie upokorzonym- wieloetnicznym państwie i pod tęczowym butem kochających inaczej, tamtejsze elity umiejętnie starają się uniknąć starcia z Rosją- lawirując przy tym jak tylko potrafią. Jednocześnie Szwecja nie jest strategicznie ważna, nie znajduje się na liście priorytetowych celów rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych. Ale marginalna- i nie licząca się wcale- Finlandia, która graniczy z Rosją i którą w przypadku ataku NATO, będzie zmuszona pierwszego dnia pokryć radioaktywnym popiołem, nie zrobiła nic takiego. Bo Finlandią rządzą nie potomkowie wikingów, choć zniewoleni, ale imprezowiczki na narkotycznym rauszu o słabej woli, gotowe zamienić ojczyznę na pocałunki bogatego kowboja.

Minął prawie rok od rozpoczęcia wojny proxy Zachodu pod batutą Waszyngtonu z Rosją i co tydzień czytam dobre wieści. Albo zlikwidowano tam kolejny wrzód nienawiści, albo zaczęto handlować za ruble z innym krajem, następnie wycofano się z niekorzystnej umowy z Unią Europejską, czy też zawarto korzystną umowę z cywilizowanym krajem- nie należącym do zachodniej orbity wartości.

Jak pokazuje doświadczenie historyczne, jeśli Rosja jest w stanie wojny ze Stanami Zjednoczonymi już od roku, matematycznie poprawne byłoby założenie, że działania wojenne będą trwały przynajmniej przez kolejny rok. A na Tajwanie będą już wybory, w wyniku których na pewno zacznie się bałagan, po którym ta enklawa Stanów Zjednoczonych gwałtownie wymknie się jej z rąk. Do tego czasu Zachód przestanie wpompowywać środki wojskowe w to, co pozostało z Ukrainy, a sytuacja w strefie operacji specjalnej zmieni się diametralnie…..oby tylko bez urodzaju na grzyby, bo i taka opcja bardzo poważnie rozstrzygana jest obecnie w Pentagonie.

Cóż szkodzi USA rozszerzyć wojnę proxy na kolejne kraje, które leżą tysiące kilometrów od jej granic?

To My będziemy ofiarami, a nie bezpaństwowi- globalistyczni geszefciarze, dla których jest ona ostatecznym ratunkiem dającym nadzieję na władzę nad światem. Oni unikną tego co szykują innym, ukryci daleko w swych luksusowych rezydencjach z basenami. A My, pójdziemy jak zwykle, poganiani przez „pasterzy”, na rzeź.

Dlaczego ciągle na tapecie jest słowo „holokaust”, na nie ma ludobójstwa dokonanego wobec Słowian? Bo My jesteśmy nadal traktowani jak podludzie, i „nasze-nie nasze elity” robią wszystko, aby tak było.

To od Nas wyłącznie zależy jaki wybierzemy swój los. Jeśli więc poddamy się woli prowadzących Nas na rzeź, to będzie też Nasz wybór.

*

Popołudniowa (27.01.2023r. 15:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

26 stycznia Siły Zbrojne Rosji przeprowadziły zmasowane uderzenie rakietowe z użyciem precyzyjnie naprowadzanej broni powietrznej i morskiej dalekiego zasięgu oraz bezzałogowych statków powietrznych na obiekty systemu energetycznego, które wspierały funkcjonowanie ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego i systemu transportowego.

Cele masowego ataku zostały osiągnięte. Wszystkie wyznaczone obiekty zostały trafione. Atak ten zakłócił transport broni i amunicji do rejonów walk, w tym dostarczanej przez państwa NATO. Zakłócona została praca zakładów produkcyjnych przedsiębiorstw naprawiających i odnawiających sprzęt wojskowy USZ.

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim artyleria grupy wojsk „Zachód” zadała ogień do siły i sprzętu podjednostek 103 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osady Pieszczanoje i 14 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu osady Sinowka- obwód charkowski.

Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa pojazdy, system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej oraz haubicę D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia lotnictwa wojskowego i ogień artylerii zgrupowania wojsk grupy „Centrum” pokonały podjednostki 24 i 92 brygady zmechanizowanej USZ w rejonach Ostrowskie w obwodzie charkowskim i Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej.

Przeciwnik poniósł straty sięgające 40 zabitych i rannych żołnierzy, trzech opancerzonych wozów bojowych, trzech pojazdów, haubicy D-20, a także systemu artyleryjskiego M-777 produkcji amerykańskiej.

Ponadto w pobliżu wsi Szczurowo w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono magazyn amunicji artyleryjskiej należącej do ukraińskich sił zbrojnych.

Na kierunku donieckim, podczas udanych działań ofensywnych zgrupowania sił „Południe”, zginęło ponad 80 ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, trzy bojowe wozy piechoty, trzy pickupy, jedna haubica D-20, dwie haubice D-30, jedna haubica Msta-B oraz system artylerii samobieżnej M109 Paladin produkcji amerykańskiej i radar przeciwpancerny AN/TPQ-50 produkcji amerykańskiej.

Na południe od Doniecka i Zaporoża jednostki grupy sił „Wschód” kontynuowały działania ofensywne, zajmując nowe korzystne linie, zadały poważne straty podjednostkom 72 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu osady Ugledar, a także 108 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osad Preczistówka i Nowosielce w Donieckiej Republice Ludowej.

Łączne straty USZ na tych kierunkach w ciągu dnia wyniosły 65 ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, dwa opancerzone wozy bojowe, haubica D-20, trzy pojazdy i dwie przeciwpancerne stacje radarowe AN/TPQ-37 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku chersońskim kontrbaterie zniszczyły wyrzutnię MLRS Grad, jeden system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej oraz skład amunicji artyleryjskiej USZ.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu dnia uderzyły w 79 jednostek sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach strzeleckich, a także w siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 102 rejonach.

W pobliżu wsi Senkowo w obwodzie charkowskim zlokalizowano stanowisko i zniszczono stację radarową systemu rakiet ziemia-powietrze ukraińskich sił zbrojnych S-300.

Rosyjskie siły obrony powietrznej w pobliżu miejscowości Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej zestrzeliły samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Również w ciągu dnia jedenaście ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych w pobliżu osiedli Berestowoje w obwodzie charkowskim, Proletarka, Małaja Kardaszinka w obwodzie chersońskim, Mirne w obwodzie zaporoskim, Kreminna, Oborotnówka, Barannikiwka w Ługańskiej Republice Ludowej, Ugledar, Nowomajorskie i Nikolsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto czternaście rakiet systemów rakietowych wielokrotnego odpalania Olcha, Huragan i HIMARS przechwycono w rejonach Popasna w Ługańskiej Republice Ludowej, Władimirówki, Walerianówki i Komsomolskiego w Donieckiej Republice Ludowej oraz Radeńska w obwodzie chersońskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

380 samolotów, 204 śmigłowce, 2 967 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 644 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 991 pojazdów z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet, 3 932 sztuki artylerii polowej i moździerzy oraz 8 191 sztuk wyposażenia specjalnych pojazdów wojskowych.

Po przejęciu kontroli nad autostradą z Pokrowskiego do Ugledaru siły rosyjskie zablokowały trasę, po której szedł główny transport wojsk ukraińskich, więc teraz ruch siły roboczej i dostawa amunicji ze strony USZ jest utrudniony.

Mówiąc o sukcesach Sił Zbrojnych Rosji udało się wpłynąć na ruch, manewrowanie, dostarczanie amunicji i siły roboczej na front wrogich sił.

Wcześniej wojska rosyjskie przejęły kontrolę operacyjna nad autostradą prowadzącą z Pokrowskiego do Ugledaru. Według doradcy pełniącego obowiązki szefa DRL Jana Gagina, w okolicy toczą się zacięte walki. Dodał, że miasto ma infrastrukturę podziemną i wiele min, co skomplikuje atak w taki sam sposób, jak w Mariupolu i Soledarze.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 dnia 27.01.2023 do godziny 00:00 dnia 28.01.2023r.

❗️За Misja odnotowała 40 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 28 ostrzałów z MLRS, artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 12 ostrzałów z artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 195 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się 4 miejscowości republiki:

stołeczny Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnice Nikitowska, Kalinowska) oraz Pantelejmonówka i Makiejewka (dzielnice Kirowska, Czerwonogwardyjska).

🆘 W ciągu ostatnich 24 godzin w Ugledarze zgłoszono, że ranny został mężczyzna – cywil.

Uszkodzonych zostało 13 domów w dzielnicach Kijowskiej i Kujbyszewskie w Doniecku, Staromichajłowce oraz Kalinińskiej i Nikitowskiej dzielnicy Gorłówki, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

❗️Po linii operacyjnej przedstawicielstwa DRL w WCKiK na 28 stycznia przekazano informację o szkodach spowodowanych ostrzałem terytorium DRL:

г. Donieck (obwód kirowski):

 • Ulica Siergiejewska nr. 8/1 – prywatny dom mieszkalny; bezpośrednie trafienie w budynek gospodarczy,
 • ul. Korolewa nr. 12 – prywatny dom mieszkalny; bezpośrednie uderzenie w budynek gospodarczy,
 • Ulica Korolewa nr. 15/4 – prywatny dom mieszkalny.

Nadal napływają raporty o skutkach ostrzału.

❗️Raport misji ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 27 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały jeden ostrzał miejscowości Nowoaleksandrówka z użyciem wielokrotnych wyrzutni rakietowych HIMARS (3 rakiety).
W wyniku ostrzału uszkodzony został spichlerz, dwa hangary oraz sprzęt rolniczy przedsiębiorstwa rolnego.

❗️W dniu dzisiejszym ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły ostrzał:

➖ 07.40 w Nowoaidar przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (4 rakiety).
Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach i zniszczeniach.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

100 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.01.2023r.- 2776 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 346).

 1. Amerykańscy żołnierze będą w 2025 r. walczyć z Chińczykami — takie wnioski płyną z tajnej notatki gen. Mike’a Minihan’a. Dokument opublikowali dziennikarze stacji NBC News.
  Do sprawy natychmiast odniósł się departament obrony (amerykański odpowiednik polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej). Jego rzecznik gen. Patrick Ryder stanowczo odciął się od tych sugestii, mówiąc, że to osobisty pogląd generała.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanski-general-podal-date-wojny-z-chinami-obym-sie-mylil/11vkz1v

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Takie trochę luzem

  Amerykanie zadeklarowali przekazanie Abramsów na Ukrainę, ale po lekturze kilkunastu artykułów wychodzi na to, że pierwsze transporty sprzętu pojawią się za 2 miesiące i tu uwaga pomimo tego, że w mediach podawano, że Ukraina otrzyma czołgi z nowszej wersji to realia są inne.
  Władze USA chcą rozmontować czołgi i zastąpić wkładkę do pancerza z zubożonego uranu (nowoczesne czołgi mają pancerz z kilku warstw materiałów min ceramiki) tradycyjnymi rozwiązaniami .

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeśli zdemontują z nich nowoczesny pancerz,
   a na pewno zdemontują też nowoczesną optoelektronikę
   i zastąpią to wszystko starymi tradycyjnymi rozwiązaniami,
   to te czołgi będą szrotem wobec czołgów T-90 Proryw ,
   czy też tych ostatniod zmodernizowanych T-72B3m.

   Brytyjczycy prawdopodobnie nie zdemontują pancerza, by szybciej wysłać je na Ukrainę , ale za to już zapowiedzieli, ze ich czołgi nie będą uczestniczyć w walkach na pierwszej linii frontu, by nie wpadły w ręce Rosjan.

   To gdzie chcą je ustawić w garażach we Lwowie?
   W Stanisławowie? Bo Kijów to może być już za blisko frontu.
   A może przy rumuńskiej granicy na drodze na Zaleszczyki?

   ***.

   Armia opracowuje plan awaryjny, aby trzymać ręce Putina z dala od ściśle tajnej brytyjskiej zbroi, jeśli czołgi zostaną uszkodzone na Ukrainie – pisze The Sun

   „ Rosjanie będą zdesperowani, by spróbować zabić i schwytać Challengera 2, częściowo w celach propagandowych, ale także po to, by położyć swoje ręce na jego tajemnicach”.

   Najgorszym scenariuszem jest zniszczenie czołgu, gdy linie załamują się, a sojusznicze siły są w odwrocie.

   „Krok pierwszy to szkolenie i współpraca z planistami misji, aby upewnić się, że Challengery nie są używane w scenariuszach, w których ich zdaniem upadek jest realistyczną możliwością.

   https://www.thesun.co.uk/news/21191872/army-emergency-secret-british-armour-tanks-war-ukraine/

   Jak piszą w tej The Sun

   👉Na papierze 😁 Wielka Brytania może pochwalić się 227 czołgami Challenger 2, ale tylko około 👉 60 😂 jest gotowych do walki.

   Około 30 jest w Estonii , a 14 zmierza na Ukrainę.

   He he he 👉 60 – 30 -14 = 16 👈😂🤣
   ,,Mocarstwo” co ma do dyspozycji 16 czołgów ❗❗❗
   W o sprawnych samolotach nawet nie będę wspominał
   W każdym innym państwie tego ,,Imperium” Zachodu jest podobnie.

   A gdy napisałem kilka dni temu, że jak Rosja S-500 zniszczy to satelitarne superduper ustrojstwo uczyni armię NATO głuchoniemym ślepcem, który nie ma z nią szans wygrać konwencjonalnej wojny,
   to zostałem zaatakowany przez Shaolina24, który poradził mi bym na trzeźwo siadał przed kompem …

   Zaś @dwaicztery ( co dziwne, bo niczym przeze mnie nie sprowokowany) aż w szał wpadł.
   🤔 Chyba mu w innym wcieleniu na odcisk nadepnąłem.
   A jak się samowzbudnie nakręcił, to stracił nad sobą kontrolę i w znajomym stylu zaczął mnie ,,komplementować”… 😁

   Polubienie

 3. Uderzenia w infrastrukturę krytyczną działają.

  Jak przyznają eksperci ekonomiczni, ponawiane ataki na infrastrukturę energetyczną znacząco pogorszyły prognozy gospodarcze Ukrainy.
  W tym roku Ukraina będzie potrzebować 40 mld $ pożyczek (darowizn), taki był cel zbiórek w krajach NATO, który mniej więcej dało się uzyskać. Owe wyliczenia były jednak przeprowadzane przed rozpoczęciem przez FR ataków na infrastrukturę krytyczną teraz prognozowane potrzeby kredytowe wzrosły o dodatkowe 8 mld $
  https://www.unian.net/economics/finance/mvf-mozhe-nadati-ukrajini-paket-dopomogi-na-16-milyardiv-bloomberg-12124011.html
  To nie koniec. W budżecie na rok 2023 władze w Kijowie przewidywały wzrost blisko 5% gospodarki. Te wyliczenia też są już nierealne: gospodarka Ukrainy może liczyć najwyżej na wzrost w granicach błędu statystycznego (o ile będzie)

  Polubione przez 1 osoba

 4. Na Ukrainie, powierzchnia zasiewów zmniejszyła się o 25% rok do roku- poinformował pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki. Wiceminister zwrócił uwagę na rosnącą rolę sektora rolnego w gospodarce kraju.
  W wyniku wojny przemysł Ukrainy został zniszczony-stwierdził polityk
  https://www.unian.net/economics/agro/v-ukrajini-cherez-viynu-znachno-zmenshilis-posivni-ploshchi-chim-ce-zagrozhuye-12125478.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Bruksela otworzyła granice dla ukraińskich rolników, którzy teraz mogą łatwiej wwozić zboże do UE, a stamtąd na światowe rynki. To psuje biznes rolnikom w Polsce i Rumunii – pisze niemiecki dziennik Die Welt.

   Rolnicy skarżą się, że są wypychani z rynku, bo zboże z Ukrainy jest tańsze (od polskiego nawet o 20 procent).
   Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział wprawdzie, że ukraińskie zboże nie może być sprzedawane w Polsce, ale „taki zakaz można najwyraźniej łatwo obejść” – stwierdza gazeta.

   Rolnicy skarżą się od miesięcy na problemy, ale Komisja Europejska „długo nie mogła lub nie chciała dostrzec problemu”.

   Możliwa jest zmiana niektórych przepisów, na przykład ponowne nałożenie ceł na niektóre produkty rolne.
   Ale pod względem politycznym byłby to „drażliwy sygnał” – pisze Die Welt…

   https://www.dw.com/pl/die-welt-o-zbo%C5%BCu-z-ukrainy-problem-dla-polskich-rolnik%C3%B3w/a-64536120

   Polubione przez 1 osoba

  • „Na Ukrainie, powierzchnia zasiewów zmniejszyła się o 25% rok do roku….”- jakoś podejrzanie dużo jak na obszar toczących się walk.

   „W wyniku wojny przemysł Ukrainy został zniszczony….”- a tu, jakoś tak dyplomatycznie nie podał procentów. Może 45%?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 5. Niestety czeskie wybory prezydenckie wygrał emerytowany natowski generał armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel zdobył 58,32% głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Jego przeciwnik, były premier Czech Andrej Babiš, który otrzymał 41,72% głosów, już przyznał się do porażki – informuje agencja informacyjna ČTK.
  https://www.politnavigator.net/novym-prezidentom-chekhii-stal-natovskijj-general.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Czas na kontynuację relacji z rosyjsko-ukraińskiego frontu – mapy, zdjęcia i filmy:

  W rejonie Bachmutu (Artiomowska) – siły rosyjskie z powodzeniem prowadzą natarcie na kilku kierunkach…

  Polubienie

  • Rosyjski pocisk manewrujący Ch-101 (Х-101) zestrzelony przez ukraińską 208. Brygadę Obrony Powietrznej – prawdopodobnie w obwodzie chersońskim…

   Polubienie

   • Z komentarzy pod oryginałem wynika, że to filmik z początku wojny. Wiele takich materiałów dopiero teraz wychodzi na światło dzienne. Siły zbrojne Ukrainy nie pokonały FR łatwo i szybko jak to głoszą zachodnie media- straty sił ukraińskich są naprawdę olbrzymie i kraj bez dostaw zachodniego sprzętu dawno byłby rozbrojony.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Znalazłem jeszcze jedną wersję tego filmiku, w którego opisie znajduje się informacja, że zdarzenie miało miejsce w listopadzie – This is from November.
     Zamieszczona została również informacja, że było to trafienie pociskiem Iskander, na co jednak pewne szczegóły nie wskazują…

     Polubienie

    • „……kraj bez dostaw zachodniego sprzętu dawno byłby rozbrojony”- błąd logiczny, bo ten u’kraj istnieje wyłącznie dzięki woli FR. Dlatego też dostawy zachodniej broni i dodruk $ i E, mają tylko niewielki wpływ na ten oczywisty fakt.

     Pozdrawiam 😉

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

     • Tak sam niczego nie dowodzi opis – „to filmik z początku wojny”.
      Krajobraz wiosną i jesienią bywa podobny, a więc raczej trudno to ocenić.
      Oczywiście można byłoby przyjrzeć się bliżej szacie roślinnej i dokonać stosownej analizy.
      Nie jest to jednak najistotniejsze w tym wątku, a więc chyba szkoda na to, tak przecież cennego czasu… 😉

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

 7. Ambasador Izraela w Niemczech, Ron Prosor udzielił wywiadu dla gazety Berliner Morgenpost.

  Izrael udziela pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ale nie ma pomocy wojskowej, chociaż prezydent Zełenski, który jest Żydem – poprosił o nią Izrael. Czemu?
  To nie jest takie proste. Mamy Rosjan w Syrii. Jak wiecie, armia izraelska regularnie blokuje dostawy broni z Iranu do Syrii i Libanu. Należą do nich irańskie drony i rakiety, których Rosja używa na Ukrainie.
  Więc pomagamy – choć w kuluarach i dużo więcej niż wiadomo. Mamy też dużą społeczność żydowską w Rosji.
  To są dwa główne powody, dla których zachowujemy dyskrecję – odpowiedział izraelski dyplomata.

  Natomiast w kwestii dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę, to jednak nie wykluczył, że może to doprowadzić do eskalacji konfliktu zbrojnego…

  https://www.morgenpost.de/politik/article237483879/Botschafter-Presor-Israel-hilft-Ukraine-hinter-den-Kulissen.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Portal informacyjny Axios opublikował materiał o tym, że administracja amerykańska negocjowała z władzami izraelskimi – przekazanie zestawów przeciwlotniczych MIM-23 HAWK, będących w rezerwie sprzętowej Sił Obronnych Izraela.
   Waszyngton chciał następnie wzmocnić nimi obronę powietrzną Ukrainy.

   Rząd Izraela odmówił ze względu na deklarowane docelowe przeznaczenie i stanowisko izraelskich władz odnośnie dozbrajania Ukrainy.
   Jest to kolejna odsłona ciągu doniesień odnośnie ewentualnej broni przeciwlotniczej z Izraela dla Ukrainy.
   Wcześniej chodziło o systemy Iron Dome i ewentualnie David’s Sling.
   Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prosił – USA deklarowały, że pomysł popierają, a Izrael odmawiał.
   W rzeczywistości zgoda na reeksport należy do Waszyngtonu ze względu na współprodukowanie przez amerykańskie firmy zbrojeniowe i współfinansowanie tych systemów przez amerykańskich podatników.
   Co znamienne, władze w Kijowie nigdy (przynajmniej publicznie) nie prosiły Izraela o stricte izraelskie systemy przeciwlotnicze, będące zresztą przedmiotem eksportu ‒ Rafael ADS serii SPYDER czy IAI Barak-8 i Barak-MX…

   https://zbiam.pl/stany-zjednoczone-prosily-izrael-o-system-przeciwlotniczy-hawk-dla-ukrainy/
   https://www.axios.com/2023/01/25/israel-ukraine-hawk-missile-biden-administration-request

   Polubienie

 8. Tobias Ellwood, brytyjski poseł z Partii Konserwatywnej i szef komisji obrony w Izbie Gmin – uważa, że w naszym kraju powinna powstać ogromna fabryka broni dla Ukrainy.
  Obecny model darowizn jest w dłuższej perspektywie nie do utrzymania – ocenia brytyjski polityk.
  Aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę, w Polsce musi powstać ogromna fabryka broni, bo obecny model darowizn jest w dłuższej perspektywie nie do utrzymania – powiedział szef komisji obrony w izbie niższej parlamentu Wielkiej Brytanii.
  Stwierdził ponadto, że fabryka broni w Polsce pomogłaby w przekształceniu ukraińskich sił zbrojnych w bardziej (sic!) niezależne wojsko…

  https://www.money.pl/gospodarka/brytyjski-posel-w-polsce-musi-powstac-wielka-fabryka-broni-dla-ukrainy-6859776291986112a.html

  Polubienie

 9. Analiza Defence24 – Miny przeciwpancerne na Ukrainie.

  W ramach szerokiego wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy przez różne kraje oprócz zasadniczych rodzajów uzbrojenia, jak wybrane systemy rakietowe, artyleryjskie, drony czy wozy bojowe dostarczana jest również broń budząca dużo mniejsze zainteresowanie.
  Należą do niej miny przeciwpancerne, które choć nie tak spektakularnie, niszczą rosyjskie czołgi jak BSP (bezzałogowe statki powietrzne) to nadal pozostają tanim i skutecznym środkiem walki z bronią pancerną…

  https://defence24.pl/sily-zbrojne/miny-przeciwpancerne-na-ukrainie-analiza

  Polubienie

 10. Amerykański portal Politico opublikował artykuł opisujący niuanse dostawy obiecanych Kijowowi przez Waszyngton czołgów Abrams.
  Pisząc w skrócie – Abramsy przed wysłaniem na Ukrainę wymagają przeróbek obniżających poziom ich opancerzenia, a to potrwa długo, gdyż linia produkcyjna jest obłożona realizacją tajwańskich i polskich zamówień na nowe Abramsy.

  W opublikowanym artykule Politico zwraca uwagę na dwie kwestie.
  Po pierwsze koncentruje się na kwestii opancerzenia warstwowego obiecanych Ukrainie czołgów M1A2 Abrams. Te mają być pozbawione standardowego dla wozów US Army „tajnego” opancerzenia specjalnego, produkowanego z wykorzystaniem warstw z płyt ze stopu zubożonego uranu, niemiłosiernie zmitologizowanego, co zresztą widać też w wydźwięku artykułu Politico.
  Zamiast tego M1A2 dla Ukrainy mają w to miejsce otrzymać pakiet opancerzenia eksportowego o uproszczonej konstrukcji.
  Politico dodaje, że wszystkie eksportowe Abramsy, w tym te dla Polski, mają taki zubożony pancerz…

  Do tempa dostaw obiecanych Abramsów odniósł się Wołodymyr Zełenski podczas wywiadu udzielonego brytyjskiej telewizji SkyNews.
  Prezydent Ukrainy stwierdził, że oczywiście jest wdzięczny za obiecane czołgi, także kanclerzowi RFN Olafowi Scholzowi za zgodę na oddanie Leopardów 2 przez inne państwa je użytkujące, tak aby uzbierać wśród europejskich członków NATO dwa bataliony z łącznie 62 czołgami wg słów Joe Bidena.
  Niemniej, już dalej Zełenski dodał, że obiecanych czołgów jest za mało, bo Ukraina potrzebuje ich 300 ÷ 500 (trudno się z Zełenskim nie zgodzić, szczerze mówiąc to nawet jeszcze więcej – Ukraina potrzebuje nawet ponad 1000 czołgów, biorąc pod uwagę straty w sprzęcie poniesione od 24 lutego ub.r.), a czołgi muszą dotrzeć szybciej…

  https://zbiam.pl/abramsy-dla-ukrainy-pozno-przez-polske/
  https://www.politico.com/news/2023/01/26/us-sends-ukraine-advanced-abrams-tanks-00079648
  https://news.sky.com/video/in-full-zelenskyy-interview-12795768

  Polubione przez 1 osoba

  • Inne kraje (głównie Polska) przekażą kolejne 100 postsowieckich czołgów. Mam wrażenie, że NATO będzie nadal przekazywać sprzęt w takim tempie. Plan USA polega na tym, żeby Rosję osłabić, a nie dać Ukrainie szans na wygraną ( w tym rozrachunku „wygrana” to raczej zmniejszenie strat terytorialnych).
   Lordowie zza Oceanu wykorzystują Ukrainę, a pośrednio kraje Bałtyckie i Polskę do realizacji własnych zamysłów politycznych. Problem w tym, że Ukraina dosłownie się rozpada od wewnątrz. Starty ekonomiczne, gospodarcze to jedno, ale ważniejszym problemem jest exodus ludności cywilnej.
   Już teraz uchodźcy z Ukrainy urządzają się w nowych krajach. Z 3 milionów które przyjęła Rosja większość chce zostać na stałe. Polska gości 3.5 mln Ukraińców (1.5-2 mln było jeszcze przed wojną).
   Za granicę uciekli głownie młodzi ludzie: mężczyźni uchylający się od poboru, kobiety z dziećmi. Zastali emeryci i renciści. O ile sytuacja demograficzna Ukrainy przed wojna była zła to teraz już jest tragiczna.
   https://kresy24.pl/ukraina-z-powodu-starzenia-sie-spoleczenstwa-na-jednego-pracujacego-bedzie-przypadac-kilku-emerytow/

   Polubione przez 2 ludzi

 11. USA zainwestują około 2 miliardów USD w rozbudowę i zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, co ma odegrać kluczową rolę w konflikcie zbrojnym na Ukrainie.

  Według opublikowanego w tym tygodniu raportu Center for Strategic and International Studies (Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych) – wojna na Ukrainie ujawniła poważne braki w amerykańskiej bazie przemysłowej.

  Do grudnia ub.r. USA przekazały Ukrainie – ponad 1 milion pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, 4200 pocisków artyleryjskich precyzyjnego rażenia (M982 Excalibur) i 9000 zdalnych systemów min przeciwpancernych RAAM ((Remote Anti-Armor Mine)…

  https://about.bgov.com/news/us-army-puts-2-billion-into-plants-making-ammo-vital-to-ukraine/
  https://www.csis.org/analysis/empty-bins-wartime-environment-challenge-us-defense-industrial-base

  Polubione przez 1 osoba

  • To są kompletne jaja, że NATO twierdzi, że nie jest stroną konfliktu.
   Może Rosja przestanie udawać, że wierzy w te brednie i dopierdoli w centra dostaw broni dla chochłów.
   Pora wreszcie na grę w otwarte karty.

   Polubienie

   • Na Ukrainie toczona jest tzw. wojna zastępcza (proxy war) FR vs. NATO.

    W XX wieku rywalizacja pomiędzy ZSRR i USA przybierała nieraz bardzo ostre formy.
    Zimna Wojna nie przekształciła się jednak w „gorący” konflikt zbrojny o zasięgu globalnym.

    Obecnie takie zagrożenie jest wyjątkowo realne, a świat coraz bardziej zbliża się do krawędzi wojny nuklearnej…

    Polubione przez 2 ludzi

 12. Oprócz większej liczby pojazdów opancerzonych, systemów artyleryjskich i amunicji – Pentagon wykonuje zamierza w sposób znaczący wzmocnić obronę powietrzną.

  Według ostatniego raportu Pentagonu – w najnowszy pakiecie pomocy wojskowej obejmuje znajdą się zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze, w tym 8 zestawów przeciwlotniczych Avenger.
  Ze względu na mobilność (wyrzutnie rakiet Stinger montowane na pojazdach HMMWV) – ma służyć do zwalczania rosyjskich śmigłowców, dronów, nisko latających samolotów, a nawet artyleryjskich pocisków rakietowych (ziemia-ziemia).

  Kolejny istotny element – to system obrony powietrznej Patriot, który ma być przeznaczony do zwalczania rosyjskich rakiet balistycznych i pocisków manewrujących.
  Będzie to najbardziej zaawansowane technologicznie uzbrojenie przekazane Ukrainie przez USA.

  Możliwe jest również wykorzystanie części transporterów opancerzonych Stryker do obrony powietrznej krótkiego zasięgu SHORAD (Short Range Air Defense).
  Pojazdy przystosowane do wystrzeliwania pocisków rakietowych Hellfire – Stryker MSL (Mobile SHORAD Launcher) mogą zwalczać drony i śmigłowce…

  https://warriormaven.com/russia-ukraine/surface-to-air-missiles-rockets-ukraine-aid-package

  Polubione przez 1 osoba

 13. Pomimo nocnej pory, a może właśnie dlatego – wojska ukraińskie nadal przerzucają posiłki do Bachmutu (Artiomowska).
  Los miasta wydaje się jednak przesądzony, co z jakiś przyczyn nie dociera do Kijowa, a zapewne równię jeszcze dalej…

  Dobranoc – спокойной ночи – на добраніч ❗
  🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Przepraszam za literówkę – oczywiście powinno być: również… ❗
   Pora już późna, a więc najwyższy czas udać się na nocny spoczynek… 😉

   The End.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.