Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.01.2023r.- 2777 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 347).


„Niemy krzyk”– dzień 967.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Niemalże tuż po oświadczeniach Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich o dostawach na Ukrainę zachodnich czołgów– niemieckich Leopardów, amerykańskich Abramsów i brytyjskich Challengerów–  Politico poinformowało, że na marginesie tejże kwestii dyskutowano już o kolejnym kroku: zaopatrzeniu Kijowa w nowoczesne samoloty myśliwskie.

Politico ogłosił, że Zachód celowo stopniowo zwiększa dostawy wojskowe do Kijowa, aby nie „wywoływać silnej reakcji ze strony Rosji”. Jeden z anonimowych dyplomatów wyjaśnił, że „wiele krajów Zachodu uważa, że ​​gdybyśmy dostarczyli Ukrainie cały sprzęt, o który prosili nas w pierwszej fazie wojny, to nastąpiłaby zdecydowana reakcja Rosji, w tym nuklearna”.

Oznacza to, że według Zachodu Rosja ma do dyspozycji jedyne narzędzie „potężnej reakcji”, czyli wyłącznie broń nuklearną. Ponieważ jest to miecz, który ma dwa ostrzał, wszystkie państwa posiadające w swych arsenałach broń „A” powstrzymują się od jej stosowania ze względu na zdrowy rozsądek nie dopuszczający do doprowadzenia do samozagłady. To naprawdę ostatni argument desperatów, którego użycie jest zarezerwowane do sytuacji zupełnie beznadziejnej. W związku z tym strategia Zachodu wobec Moskwy polega na powolnym gotowaniu żaby, czyli stopniowym podnoszeniu stopnia konfrontacji, bez dawania jej poczucia, że ​​to już koniec i pozostaje tylko wcisnąć czerwony guzik.

Można ocenić, że takie podejście jest w miarę racjonalne, tylko, że w tym samym czasie i dokładnie takimi samymi metodami, Rosja także wykańcza stopniowo- acz bardzo systematycznie i konsekwentnie- Zachód, i osiągnęła w tym procesie poważny sukces.

Afery i awantury w NATO, które towarzyszyły decyzji o dostawie czołgów do Kijowa, wcale nie były inscenizowane. Na Zachodzie jest wystarczająco dużo sił, które zdają sobie sprawę, jak zły i niebezpieczny jest dla niego obecny rozwój wydarzeń. Kwestia, że ponownie „niemieckie czołgi będą walczyć na Ukrainie z Rosjanami” odnosi się do wspólnej pamięci historycznej całej Europy, która na poziomie podkory w zrozumiały sposób oddaje jakościowe zmiany, jakie zaszły już w konflikcie na Ukrainie.

Według przyjętych dużo wcześniej założeń, Ukraina miała stać się dla Zachodu idealnym narzędziem do prowadzenia wojny hybrydowej z Rosją, tuż koło jej najdłuższej europejskiej granicy. Doszło do tego, że w pewnym momencie wydawało się, że plan wypalił. Według narracji propagandowej głoszonej na Zachodzie, Ukraińcy to znakomici żołnierze, którzy będą walczyć do ostatniego człowieka i do tego bardzo ofiarnie. Jednocześnie zakładano, że będą walczyć na starym sowieckim sprzęcie, jakiego było krocie- zarówno na samej Ukrainie, jak i w wielu innych krajach, zwłaszcza w Europie Wschodniej. W takiej wojnie, NATO pozostawałoby tylko zapewnienie wywiadu i nowoczesnych środków komunikacji, a także, jeśli to konieczne, uzupełnienie najemników i niektórych zastrzyków finansowych.

Zgodnie z pierwotnym planem , na Ukrainie Moskwa miała przeciążyć się pod każdym względem. A więc, najpierw ponosząc ogromne straty w czasie działań wojennych, a następnie zdobywając kontrolę nad zniszczonymi i zdewastowanymi- zarówno wojną, jak i trzema dekadami złego zarządzania- terytoriami. Co więcej, im dalej na zachód, tym bardziej ludność jest coraz bardziej nastawiono antyrosyjsko. Nie dość tego, domagałaby się ona wyżywienia i jednocześnie rozpoczęłaby permanentną wojnę sabotażową- również przy aktywnym, choć w większości nieoficjalnym wsparciu Europy i Stanów Zjednoczonych.

Niestety, ale przebieg działań operacji specjalnej podziałał jak kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy, i zmusił globalnych planistów do wprowadzenia korekty do zakładanych wcześniej planów. Stąd się zrodził pomysł na kontrofensywę jesienną. Początkowe dynamiczne i oszołamiające sukcesy USZ (co też było widoczne w euforycznych i bardzo agresywnych wpisach trolli proukraińskich na moim blogu) podczas tej ofensywy wzbudziły w zachodnim establishmentu przekonanie, że Rosji grozi czysto militarna klęska. I ten pomysł stał się ideą fix- zachodniej „demokracji”.

Zachód postawił wszystko na ten wynik i teraz zmaga się z konsekwencjami swojej decyzji.

Po pierwsze, był zmuszony wziąć Ukrainę na pełne utrzymanie, ponieważ nie miała w tym momencie własnej gospodarki. Na tle bilionowych baniek spekulacyjnych na światowych rynkach i posiadanych wysokowydajnych maszyn drukarskich nie jest to bardzo duży koszt, ale wciąż mówimy o wielu miliardach. A tak dużych wydatków najwyraźniej nie przewidziano w pierwotnych planach, które w sytuacji narastającego kryzysu gospodarczego mogą przeważyć szalę w stronę kryzysu jakiego jeszcze świat nie widział i nie doświadczył.

Sowiecki sprzęt wojskowy i pojedyncze egzemplarze starego zagranicznego już się skończyły. Pomysł dostarczania Leopardów, Abramsów, czy też Challengerów i innego nowoczesnego zachodniego sprzętu jest zły pod każdym względem. I to nie tylko dlatego, że jest on bardzo drogi. Chodzi tu przede wszystkim o to, że trzeba naruszyć własne rezerwy, często już wyraźnie wyczerpane. Poza tym, także dlatego, że nie wiadomo, czy technika ta sprawdzi się w konfrontacji z wojskami rosyjskimi iw lokalnych warunkach klimatycznych. Tak więc, jeśli nie się nie sprawdzi, będzie to silny cios w reputację producentów, a w konsekwencji w ich perspektywy biznesowe. Innym problemem jest to, że wątpliwa jest możliwość szybkiego wyszkolenia wykwalifikowanych ukraińskich załóg, co oznacza, że ​​będą musieli wysłać na Ukrainę własnych „emerytów”. Poza tym wszystkim, istnieje jeszcze bardzo poważna ewentualność, że wojna proxy Zachodu z Rosją w końcu się zamieni w bezpośrednie starcie.

Problem ten jest o tyle istotny, że na zachodniej Ukrainie zaczęło brakować Ukraińców. Z całej Ukrainy napływają informacje o rozpoczęciu kolejnej fali mobilizacji, i to metodami znacznie ostrzejszymi niż dotychczas. Krajowe rezerwy mobilizacyjne są bliskie wyczerpania. Eksperci jednogłośnie uważają, że prawdopodobnie uda się zgromadzić kolejne 200-300 tysięcy osób, ale to wszystko. Absolutnie wszystko.

Oznacza to, że za kilka miesięcy, co stanie się latem lub najpóźniej jesienią, Zachód stanie przed problemem braku mięsa armatniego, po prostu nie będzie miał nikogo sprawnego do walki. I będzie musiał podjąć o wiele trudniejszą decyzję niż ta z Challengerami, Leopardami i Abramsami. A więc, albo przyznać się do porażki, opuszczając Ukrainę, jak półtora roku temu Afganistan, albo oficjalnie wysłać własne armie na wojnę z Rosją.

Problem w tym, że Zachód nie może przyznać się do porażki i zwycięstwa Moskwy bez katastrofalnych dla siebie konsekwencji.

Wielokrotnie strona rosyjska ogłaszała, także na najwyższym szczeblu państwowym, że dla Rosji obecna konfrontacja ma charakter egzystencjalny, stawką jest samo istnienie kraju.

Jednak Zachód jest w podobnej sytuacji. Jego sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż tylko zniszczenie jednobiegunowego świata czy nawet kryzys światowego systemu dolarowego. Liczący pół tysiąca lat system zachodniej dominacji nad światem jest bliski ostatecznego wyczerpania, przede wszystkim surowcowego i ekonomicznego. Pół tysiąca lat Zachód odgrywał rolę najbardziej rozwiniętej, najbogatszej, najpotężniejszej, najbardziej rozwiniętej i najsilniejszej części planety Ziemia. A wszystko to- wraz z klęską na Ukrainie- zniknie jak zamek z piasku.

Co zrobi Zachód, aby utrzymać i przedłużyć zwykłe status quo

Można się spodziewać, że wszystko co tylko przyjdzie stetryczałym jego liderom do głowy.

Może znowu będziemy świadkami powtórki z historii, a więc planowanymi wielkimi ofensywami na Wschodzie, defiladami i zawieszaniem flag na Łuku Trimflanym?

Z tym, jeśli do tego dojdzie- a jest to w tym momencie bardzo prawdopodobne, to z naszego kraju nie pozostanie kamień na kamieniu, bo przetoczy się przez niego taki walec historii, że nawet nie będzie tych, którzy mogliby go zapamiętać.

Pamiętajcie:

„Nie oddamy ani guzika”

*

Popołudniowa (28.01.2023r. 14:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim naloty wojskowego lotnictwa bojowego i ostrzał artyleryjski Zachodniej grupy sił uderzyły w skupiska siły roboczej i sprzętu 14 i 92 brygady zmechanizowanej ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Sinówka w obwodzie charkowskim i Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowano do 25 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono opancerzony wóz bojowy, dwa pick-upy, samobieżną haubicę Goździk i system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego oraz ogień artylerii zgrupowania wojsk Centrum uderzyły w podjednostki 103 brygady obrony terytorialnej, 25 brygady powietrznodesantowej i 95 brygady szturmowej USZ w rejonach Wiszniewa- obwód charkowski, Jampołowki- Doniecka Republika Ludowa, a także Leśnictwa Sieriebryńskiego. Straty przeciwnika w tym dniu na tym kierunku wyniosły ponad 50 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe i jeden system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku donieckim Południowa grupa rosyjskich wojsk zajęła korzystniejsze pozycje w trakcie udanej ofensywy. W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, dwa pojazdy, system MLRS Grad, system artylerii samobieżnej Pion, haubicę Hiacynt-B, dwie haubice Msta-B, system artyleryjski M-777 produkcji amerykańskiej oraz system radarów przeciwpancernych AN/TPQ-37 produkcji amerykańskiej.

W rejonie na południe od Doniecka i w Zaporożu jednostki grupy sił Wschód kontynuowały udane działania ofensywne i ostrzał artyleryjski w rejonach Ugledaru, Nowosiełki i Nowomajorskie w Donieckiej Republice Ludowej i Ługowskoje w obwodzie zaporoskim. Dwa składy amunicji i pojazdy opancerzone sił zbrojnych Ukrainy zostały zniszczone w rejonach Wodianoje w Donieckiej Republice Ludowej i Nikolskoje w obwodzie zaporoskim. Łączne straty wroga w tych rejonach w ciągu dnia wyniosły do 70 ukraińskich żołnierzy, dwa bojowe wozy piechoty, trzy opancerzone wozy bojowe, dwa pick-upy, trzy haubice D-20 i D-30 oraz samobieżną haubicę Goździk.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, siły rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 86 jednostek na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 124 rejonach.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w okolicach osady Krasnoarmijsk w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił w powietrzu samolot MiG-29 ukraińskich sił powietrznych. Również w ciągu dnia rosyjskie środki obrony powietrznej zestrzeliły dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu miejscowości Władimirowka i Kreminna- Ługańska Republika Ludowa, Tabajówka- obwód charkowski- Nikolskoje- Doniecka Republika Ludowa, i Żerebjanka- obwód zaporoski.

Ponadto w rejonach miasta Donieck i wsi Walerianówka w Donieckiej Republice Ludowej przechwycono osiem rakiet systemów rakietowych wielokrotnego odpalania HIMARS i Olcha.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

381 samolotów, 204 śmigłowce, 2 976 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 656 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 992 pojazdy z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet, 3 944 działa artylerii polowej i moździerzy oraz 8 198 specjalnych pojazdów wojskowych.

podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 dnia 28.01.2023 do godziny 00:00 dnia 29.01.2023r.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 dnia 28.01.2023 do godziny 00:00 dnia 29.01.2023r.

❗️Misja odnotowała 31 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 9 ostrzałów z MLRS Himars i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 18 ostrzałów z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej 2 ostrzały z artylerii 155mm.
W Iłowajsku 2 ostrzały z MLRS Himars.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 156 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 5 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska, Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Jasinowata oraz Makiejewka (dzielnice Kirowska, Czerwonogwardyjska) i Iłowajsk.

🆘W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się doniesienia o poważnym porażeniu przez wybuch miny „Płatek” dwóch cywilów, w tym nastolatka urodzonego w 2009 roku, w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku.

🏠 Uszkodzonych zostało 11 gospodarstw domowych w dzielnicach Kirowskiej i Piotrowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy , Nikitowskiej w Gorłówce, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

❗️Po linii operacyjnej misji DRL w WCKiK na 28 stycznia doszły dodatkowe informacje o szkodach spowodowanych ostrzałem miast w republice:

Iłowajsk:

 • Odnotowano uszkodzenia infrastruktury kolejowej.

W dalszym ciągu napływają informacje o skutkach ostrzału.

❗ Sprawozdanie z misji Ługańskiej Republiki Ludowej w WCKiK w ciągu ostatnich 24 godzin, 28 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły 1 ostrzał wsi Nowoaidar z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (4 rakiety).
W wyniku ostrzału zginęło 14 pacjentów szpitala i personel medyczny, a 24 zostało rannych w różnym stopniu ciężkości, uszkodzona została terytorialna jednostka medyczna Nowoaidar oraz sześć parterowych budynków mieszkalnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

114 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.01.2023r.- 2777 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 347).

 1. Maria Zacharowa jak zwykle w punkt:

  Polubione przez 5 ludzi

 2. https://t.me/ukraina_ru/129530
  To nie jest krowa na lodzie. To jest transpłciowa łyżwiarka figurowa Minna-Maria Antikainen otwierająca Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2023 w Espoo w Finlandii.
  Sądząc po filmie, Minna-Maria nie jeździ na łyżwach, ale próbuje przyłożyć lód do bolącego miejsca.
  Rosja nie bierze udziału w tych rozgrywkach.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. https://t.me/ukraina_ru/129523
  ❗️Artemowsk, jako zesłanie: dowódca 92. brygady został wysłany, by zmyć hańbę krwią, ale uciekł
  W przeddzień szefa charkowskiego OVA Olega Sinegubowa odbyło się spotkanie z dowództwem 92. brygady, ale na spotkaniu nie było dowódcy brygady – Pawła Fedosenki, który na początku stycznia wdał się w skandaliczną historię.
  Przypomnijmy, że dowódca 92. brygady nie tylko odpoczywał ze swoją kochanką w Charkowie w okresie aktywnych działań wojennych, ale także odznaczył ją „Za obronę Charkowa”, a także zwolnił syna w wieku wojskowym z mobilizacji.
  Według bojowników formacji Załużny osobiście wysłał Fedosenkę, by dowodził batalionem brygady w pobliżu Soledaru, ale na razie nie jest znane miejsce pobytu dowódcy brygady.
  Brygada jest pewna, że ​​Fedosenko ukrył się w piwnicy w Słowiańsku lub Kramatorsku, gdzie spodziewa się poczekać, aż się uspokoi.
  @dillfrash
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nie wiem, dlaczego wszyscy robią z tego tańca wielką sprawę.
  Ten taniec interpretacyjny ma oczywiście na celu pokazanie wewnętrznego dziecka Sekretarza Generalnego NATO wpadającego w furię.

  …na widok bachmuckiej rzezi swych proxy war – ,,emerytowanych z NATO” kontraktorów.

  ****
  A co Wy na to :
  Taniec ,,panów w krótkich spodenkach”.
  .https://www.youtube.com/watch?v=S7s9ymQ9Kx4

  Nasi ,,jenerałowie w przyciasnych beretach”
  tańczą nam tak samo w Internetach…
  jak ci na scenie ,,panowie w krótkich spodenkach”

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dziś niedziela… ponadaję trochę na luzie…
   O Ukraińcu jego żonie i złotej rybce

   Przemówiła do niego po rosyjsku…

   ***.

   Mojej starej kompletnie odjebało.
   Wszechświatowym Hegemonem chce być i sankcje na ciebie nakładać!

   Polubione przez 1 osoba

 5. https://t.me/intelslava/43905
  Pojawiła się informacja o likwidacji kolejnego ukraińskiego pilota, dowódcy eskadry lotniczej 299 brygady lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych Ukrainy, majora Daniła Muraszko. Samolot szturmowy Su-25 pod kontrolą Muraszki został zestrzelony przez „przyjazny ogień” 27 stycznia w pobliżu Kramatorska.
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kronika i najważniejsze wydarzenia Specjalnej Operacji Wojskowej na Ukrainie – 28.01.2023…

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Najnowsze doniesienia z linii frontu i zaplecza frontowego – mapy, zdjęcia i filmy:

  Obecna sytuacja na północ od Bachmutu (Artiomowska) – grupa szturmowa PMC Wagner zdobyła osadę Błagodatne (Błahodatne)…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy nadal szybko się rozbudowującego tzw. wątku pancernego:

  Zgodnie z zapowiedziami Niemcy mają przekazać Ukrainie – czołgów 14 Leopard 2A6,
  Zostaną teraz zestawione z amunicją i pakietami materiałowymi i z tego co słyszymy, będą dostarczane od końca marca – powiedział Göran Swistek z berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka (SWP), która doradza również niemieckiemu rządowi i parlamentowi.

  Znacznie więcej czasu zajmie niemieckiej armii zastąpienie oddanych czołgów nowymi – ocenił.
  Ta luka, która powstaje, jest na pewno duża, według moich szacunków może się to ciągnąć przez co najmniej rok. Rząd niemiecki musiałby najpierw zamówić czołgi u producentów.

  Ukraina tym pilniej potrzebuje teraz Leoparda 2 – powiedział ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko.
  Ukraińska armia straciła wiele czołgów w walce z rosyjskimi „najeźdźcami”; dokładna liczba jest w Kijowie trzymana w tajemnicy…

  https://www.dw.com/pl/leopardy-dla-ukrainy-bundeswehra-niepr%C4%99dko-dostanie-nowe-czo%C5%82gi/a-64546705

  Polubione przez 2 ludzi

  • W dniu 27 stycznia br. władze Królestwa Belgii zadeklarowały wolę dostarczenia Siłom Zbrojnym Ukrainy – czołgów.
   Belgia wycofała jednak ostatnie Leopardy 1BE z eksploatacji w 2010 r., musi więc szukać w tym obszarze innych możliwości.

   Zaproponowanym rozwiązaniem ma być odkupienie wycofanych z eksploatacji w Landcomponent/Composante terre czołgów, stanowiących obecnie własność belgijskiej firmy OIP z Tournai.
   Minister obrony Królestwa Belgii Ludivine Dedonder poinformowała, że wojsko sprzedało firmie część swoich czołgów (128 Leopardów 1BE spośród 334 zakupionych nabyła Brazylia) – za 15000 EUR za egzemplarz, ostatnie w 2014 roku.
   Dziś firma żąda pół miliona EUR za czołg.
   Tymczasem mowa o wozach, z których najmłodsze wyprodukowano w 1971 roku, a w najlepszym razie przeszły modernizację do standardu Leopard 1A5BE w latach 90.
   Warto odnotować, że dyrektor generalny OIP, Freddy Versluys, stwierdził, że „nie radziłby nikomu wysyłać tych czołgów na Ukrainę”, nawiązując przy tym do ich złego stanu technicznego.

   Nieco wcześniej pojawić się miała poszlaka o planach przekazania eksniemieckich Leopardów 1 Ukrainie (wozy w wersjach Leopard 1A3 i 1A5 mają w swoich magazynach m.in. Rheinmetall AG i FFG).
   Niemcy, które wycofały swoje Leopardy 1A5 w 2003 roku, prowadziły z Brazylią negocjacje w sprawie pozyskania amunicji do kal. 105 mm armat L7A3.
   W dniu 20 stycznia br. administracja prezydenta Luli da Silvy odmówiła jednak odsprzedania amunicji, argumentując to niechęcią do zaogniania relacji z Moskwą…

   https://zbiam.pl/kolejne-zachodnie-czolgi-dla-ukrainy-z-problemami/

   Polubione przez 2 ludzi

  • Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy 4 (słownie: cztery) czołgi Leopard 2; ich wysłania należy spodziewać się w lutym – poinformowało ministerstwo obrony w Lizbonie.
   W najbliższym tygodniu odbędą się prace remontowe przy dwóch czołgach, gdyż pojazdy te nie są w pełni sprawne.
   W sumie niesprawnych jest aż 35 z łącznej liczby 37 posiadanych przez Portugalię czołgów Leopard 2.
   Po wysłaniu czołgów na Ukrainę portugalskie siły zbrojne zostaną bez żadnego sprawnego pojazdu tego typu – twierdzi stacja telewizyjna CNN Portugal…

   https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/portugalia-przekaze-ukrainie-cztery-czolgi-leopard-2

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Ukraińskie formacje zbrojne zaatakowały most drogowy na rzece Molochnaya w obwodzie zaporożskim z amerykańskiego HIMARS MLRS.
  „Uderzenie zostało zadane podczas prac naprawczych” — wyjaśnił Rogow.

  Według wstępnych informacji, w wyniku ataku Sił Zbrojnych Ukrainy są zabici i ranni wśród ludności cywilnej.
  https://novorosinform.org/vsu-nanesli-udar-po-mostu-v-zaporozhskoj-oblasti–est-zhertvy-112262.html
  https://vk.com/al_feed.php?w=wall-78469226_1672238

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Kabaretowo….

  Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi były ambasador Ukrainy w Niemczech i wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk zwrócił się do Niemiec z prośbą o przekazanie łodzi podwodnej. Taki wpis pojawił się na Twitterze wiceministra. „Cześć chłopaki, wiem, że będę miał nową burzę, ale mam inny kreatywny pomysł. Niemcy (ThyssenKrupp) produkują jeden z najlepszych na świecie okrętów podwodnych HDW Class 212A. Bundeswehra ma 6 takich U-Bootów. Dlaczego nie wysłać jednego na Ukrainę? Wykopalibyśmy Flotę Czarnomorską z Morza Czarnego” – napisał.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I bardziej poważnie:
  Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer stwierdził, że Sojusz jest gotowy na bezpośrednią konfrontację z Rosją, jeśli to będzie konieczne. Jego zdaniem strategiczne cele Rosji wykraczają poza Ukrainę.

  Polubione przez 3 ludzi

     • Nie za wcześnie Cię wybudzili…? Sierściasty.
      Dzień Świstaka chyba jest 3.02. 2023, jeśli się nie mylę
      To już tak źle z tym Banderlandem?

      WillieMar nie dożył swojego święta, a jaką pogodę dla Ukropadliny prognozuje jego kolega Phil?

      Polubienie

    • I dalej banderland z dużej litery, ale po innych jedziesz że są ukrotrolami?!? Nie masz monopolu na prawdę gówniarzu, więc przestań zachowywać się jak zasrany Jasio w piaskownicy, gdy ktoś mu powie że się zesrał.
     SZANUJ innych tak, jak sam chciałbyś być szanowany, przestań obrażać ludzi dokoła tylko dlatego, że podają FAKTY, których twoja maleńka łepetynka nie ogarnia.
     Nieustannie potwierdzasz, iż myślenie nie jest twoja mocną stroną i nigdy nie będzie, Polak nie szuka wszędzie zwady, Mykoła w zasranych hajdawerach jak ty, najwidoczniej tak.

     Polubienie

   • 🇺🇸🇪🇺🇷🇺Dziennikarz (1:05 ​​nagrania): „Jesteśmy gotowi do bezpośredniej konfrontacji z Rosją?”
    – „Jesteśmy” – przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer

    Polubione przez 1 osoba

    • Po prostu, wygadał się…….niestety, ale od ciągłego ucisku na mózgownicę beretu, mają oni problemy z powstrzymaniem się do trzymania języka za zębami.

     Zresztą, nic nowego, czego byśmy się już wcześniej nie spodziewali, nie ujawnił. Tylko, to potwierdził.

     A więc, biada Nam!

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • @Daniel Wilczek No i co z tego? Jeśli presumer67 jest długo, tym bardziej powinien sie zachowywać na poziomie, a nie jak widać powyżej.
      Ile można zachowywać sie jak butny cham, który uważa iż mu wszystko wolno? Czy jego zadaniem jest zniechęcać ludzi do tej stronki? Bo akurat to, idzie mu świetnie.
      Mottem tej strony jest „Prawda zawsze zwycięża” dlaczego ludzie którzy ja piszą, są obrażani? Dlaczego przypisuje im sie proukraińskość i (by było śmieszniej) robi to ktoś, kto banderland pisze z duzej litery i stosuje ukraińską nowomowę W ukrainie, zamiast po polsku NA ukrainie.
      Pytanie jest proste, co ma na celu takie zachowanie? I co ważniejsze, dlaczego jest tolerowane? Czy robienie podziałów na siłę jak tom robi ten typ, wzmacnia nas, Polaków, czy też osłabia? Są granice… są? To proszę o nich pamiętać, bo z takiego zachowania korzyść ma tylko banderowska ukraina.

      Polubienie

 12. Ad cytatu z arta Adnovum.

  ”… za kilka miesięcy, co stanie się latem lub najpóźniej jesienią, Zachód stanie przed problemem braku mięsa armatniego, po prostu nie będzie miał nikogo sprawnego do walki. I będzie musiał podjąć o wiele trudniejszą decyzję niż ta z Challengerami, Leopardami i Abramsami.
  A więc, albo przyznać się do porażki, opuszczając Ukrainę, jak półtora roku temu Afganistan, albo oficjalnie wysłać własne armie na wojnę z Rosją.

  Co zrobi Zachód, aby utrzymać i przedłużyć zwykłe status quo?

  Można się spodziewać, że wszystko co tylko przyjdzie stetryczałym jego liderom do głowy.”

  *****;

  Ileż tym stetryczałym starcom z amerykańskiej elity zostało życia ?
  Kilka? Zapewne będą chcieli pociągnąć ten Świat za sobą w Zaświaty w myśl zasady:
  ,,Po nas choćby potop”.
  Tyle tysięcy lat naszej cywilizacji i los jej się na powrót do zarania jej powstania zapętlił…
  Idziemy w kondukcie żałobnym Wodza – Hegemona tego Świata, by być wraz z nim być złożeni do grobu jako uszebti – Jego słudzy w Zaświatach.
  Chcą sobie z nas tam w Amduacie – w Zaświatach – na Polach Jaru swój Nowy Świat na nowo urządzić.

  Ale i w elitach Zachodu, zwłaszcza tym młodszym , wcale się nie spieszy by iść w kondukcie ofiarnym za starymi zgredami, na tamten świat razem z nimi się przenosić.

  Wśród amerykańskiej elity zaczynają pojawiać się głosy rozsądku.

  Geopolitycy z RAND (opłacanej przez Departament Stanu) postulują wygaszenie przez USA wojny na Ukrainie i szukanie możliwości szybkiego zawarcia pokoju.

  USA niepotrzebnie tracą zasoby i czas potęgując swa recesję a korzystają na tym tylko Chiny, rosnąc w siłę przez ten czas w niespotykanym tempie.

  *;
  RAND
  Dyskusja na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej w Waszyngtonie jest coraz bardziej zdominowana przez pytanie, jak może się ona zakończyć.

  Niniejsza Perspektywa określa sposoby, w jakie wojna mogłaby ewoluować i jak alternatywne trajektorie wpłynęłyby na interesy USA.
  Autorzy argumentują, że oprócz minimalizacji ryzyka poważnej eskalacji, interesom USA najlepiej służy unikanie przedłużającego się konfliktu.
  Koszty i ryzyko długiej wojny na Ukrainie są znaczne i przewyższają potencjalne korzyści dla Stanów Zjednoczonych wynikające z takiej trajektorii.
  Chociaż Waszyngton nie może sam określić czasu trwania wojny, może podjąć kroki, które zwiększą prawdopodobieństwo ewentualnego wynegocjowanego zakończenia konfliktu.

  Opierając się na literaturze dotyczącej zakończenia wojny, autorzy identyfikują kluczowe przeszkody w rozmowach rosyjsko-ukraińskich, takie jak wzajemny optymizm co do przyszłości wojny i wzajemny pesymizm co do implikacji pokoju.

  W Perspektywie wyróżniono cztery instrumenty polityki, które Stany Zjednoczone mogłyby wykorzystać do złagodzenia tych przeszkód: doprecyzowanie planów przyszłego wsparcia dla Ukrainy, podjęcie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa Ukrainy, wydawanie zapewnień o neutralności kraju oraz ustalenie warunków zniesienia sankcji dla Rosji.

  https://www.rand.org/pubs/perspectives/PEA2510-1.html

  Polubione przez 1 osoba

 13. Kolejny front proxy war został otwarty?

  Zaatakowano cele militarne w Iranie.
  https://defence24.pl/geopolityka/atak-na-iranski-zaklad-wojskowy

  „Jeden z dronów został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą, dwa pozostałe wpadły w pułapkę systemu obrony i wybuchły. Na szczęście atak nie powiódł się i nie spowodował żadnych strat w ludziach ani żadnych większych zniszczeń na dachu fabryki” – głosi oświadczenie ministerstwa cytowane przez państwową agencję INRA.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29409354,iran-atak-dronow-na-fabryke-amunicji-wladze-na-szczescie.html

  Polubione przez 7 ludzi

   • A i coś pies nerwowy, pchły go jakieś gryzą…
    założył bym się, że z ogona na łeb mu włażą…

    ⚡️Według doniesień w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych w tajemniczych okolicznościach zapaliło się 20 instalacji LNG.
    Ten wczorajszy film pokazuje płonącą rafinerię ropy naftowej w pobliżu granicy z Meksykiem.

    Niezła ,,awaria” –
    Czyżby Awarowie w rewanżu zaczęli już sam Jankestan kąsać?

    Polubione przez 2 ludzi

   • W dniu 23.01.2023 rozpoczęły się największe jak dotąd – wspólne ćwiczenia wojskowe Izraela i USA pod kryptonimem Juniper Oak 23.
    Manewry obejmują działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.

    W listopadzie 2022 roku, połączone siły wojskowe Izraela i USA przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak na obiekty, w których Iran pracuje nad wytworzeniem broni jądrowej. Ćwiczenia obejmowały loty dalekiego zasięgu imitujące te, które izraelscy piloci musieliby przeprowadzić, aby dotrzeć do Iranu.

    W lipcu ub.r. została podpisana umowa na mocy której USA udzielą Izraelowi pomocy w razie wojny…

    https://defence24.pl/sily-zbrojne/usa-i-izrael-zaczely-wielkie-cwiczenia

    Polubione przez 1 osoba

  • Pozwolę sobie przypomnieć wątek, który przy innej okazji był poruszany na blogu AdN:

   Izrael zakulisowo wspiera Ukrainę w stopniu znacznie większym niż wynika to z publicznie znanych informacji – powiedział ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor.
   Mamy Rosjan w Syrii. Jak wiadomo, izraelska armia regularnie zatrzymuje dostawy broni z Iranu do Syrii i Libanu.
   Wśród nich są irańskie drony i rakiety, których Rosja używa na Ukrainie – stwierdził izraelski dyplomata.
   Zapytany, czy Izrael mógłby całkowicie zablokować dostawy irańskich dronów – Prosor odpowiedział krótko: nie…

   https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ambasador-izrael-w-niemczech-wspieramy-ukraine-znacznie-bardziej-niz-powszechnie-wiadomo,671281.html

   Polubione przez 1 osoba

  • Administracja amerykańska rozmawiała już z nowym izraelskim rządem o możliwości wstrzymania dostaw broni z Iranu, w szczególności dronów, do Rosji – miał to przyznać rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price na briefingu w dniu 3 stycznia br.

   Absolutnie prowadziliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi partnerami na temat zagrożenia stwarzanego przez irańską technologię UAV (Unmanned Aerial Vehicle) i rozprzestrzeniania irańskiej technologii UAV w krajach na całym świecie, w tym w Rosji – stwierdził amerykański urzędnik.

   Waszyngton wykorzystuje dostępne dźwignie, aby uniemożliwić Teheranowi realizację planów dostaw broni za granicę – dodał…

   https://aktualnosci.news/usa-izrael-decydujace-jak-powstrzymac-iran-przed-dostarczaniem-dronow-do-rosji-departament-stanu-257715/

   Polubione przez 1 osoba

 14. Podział na frakcje w proxy-war NATO-FR jest coraz bardziej widoczny. Niestety obie strony konfliktu radykalizują się i eskalacja konfliktu jest coraz bardziej prawdopodobne.

  „Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny” – napisał na Twitterze prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odrzucając amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamarykańskie rosyjskiej broni Ukrainie. Również prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva nie zgodził się przekazać amunicji do czołgów Leopard.
  https://tvn24.pl/swiat/kolumbia-i-brazylia-nie-chca-przekazac-ukrainie-rosyjskiej-broni-6685694

  Polubione przez 6 ludzi

 15. https://t.me/boris_rozhin/76697
  Bojownicy PMC Wagnera odkryli ciała zagranicznych najemników na terytorii Bakhmuta w pobliżu ulicy Vatutina. Aby ukryć ich liczbę i narodowość, Ukraińcy odcinali zabitym głowy i ręce. Według telefonów najemników, przypuszcza się, że przybyli oni na Ukrainę z Polski i Izraela.
  @rlz_the_kraken
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

  • Odnosząc się do dzisiejszego wstępu – Ukraińcy się „kończą” i są na to różne dowody, łapanki ludzi, wszędzie, prawie jak u nas za Niemca, tyle że tu ludzi wiozą na wojnę a nie na tzw. roboty. Filmy tego dowodzą. Początek końca, można powiedzieć. Dla Ukrainy początek końca a dla nas? Piszę to, bo zastanawiam się nad wizytą Bidena w Polsce, podobno około 24 lutego. Po co? Żeby nas sprawdzić? Namówić do wyprawy? Inspekcja u wasala a może pożegnanie jak z kamikadze przed rzutem na wschód? Nerwowo się robi. Atmosfera się zagęściła maksymalnie. Czas pokaże czy przesadzam, obym przesadził.

   Polubione przez 5 ludzi

  • 😲! 🙄😏 Szabesgoj uwiarygadnia się endekami 😁 😎😂

   ,,W Polsce jest partia, która chce pokoju NA ukrainie, normalizacji stosunków w Rosją, i wyjścia z amerykańskiego zadka, to KONFEDERACJA. Jej poseł Grzegorz Braun nie raz o tym mówił publicznie, także z trybuny sejmowej,
   dwaicztery , 26 stycznia, 2023 at 23:15

   A czy nie jest to czasem KONFIDENTacja?

   No tak, jak nie wiadomo o co chodzi, to zapewne o Judenrat się rozchodzi…😎😁

   .https://www.youtube.com/watch?v=s_XMUEfG_vA

   A ubierz mu kapelusz…
   a ujrzysz Brauna w całej swej skrytej postaci…

   Polubienie

    • Grzegorz Braun „rebe”??? Przypomne jego słowa z 2015: Pilnie wznowić i dokończyć ekshumację w Jedwabnem. I od wtedy zaczął być dla Żydów niewygodny. Kto o nim może pisać „rebe” Braun? Ci, którzy nie chcą prawdy o Jedwabnem i zależy im, by dalej opluwano Polskę. Jak Mykoła, czyli presumer67

     Polubienie

   • Jesteś szabesgojem? To wiele wyjaśnia, Konfederacja uwiera najbardziej probanderowskich ukraińców, jak i Żydów, no i się wysypało Mykoła kim jesteś. A ja cię miałem tylko za idiotę… nie na darmo piszesz po swojemu W ukrainie, zamiast po polsku Na ukrainie, a banderland jedziesz z dużej litery. Nie na darmo też szczujesz tutaj jednych na drugich, dziwię się, iż Ad Novum na coś takiego pozwala, ale i on prędzej czy później zrozumie twoją krecią robotę przebierańcu.

    Polubienie

    • kierowniku, pragnę tylko przypomnieć, że jedno z bożyszczy konfederacji nazwało wszystkich co są za Rosją „skurwysynami”…jest to udokumentowane, poszukać?

     Polubienie

     • Tylko w kraju totalitarnym, wszyscy muszą myśleć i mówić to samo, Konfa nie jest partią totalitarną. Tak, poproszę o kontekst tej wypowiedzi.
      A kolega na kogo głosował, że tak nieśmiało zapytam…

      Polubienie

    • ale ty, człowieczku plujesz niczym ckm bez zastanowienia, bez pomyślunku, konfa zdradziła Polskę i Polaków, gdy nie poparła Brauna w jego walce z plandemią…niech to dotrze do Twego mózgu…pobudka!!.

     Polubienie

     • Doczekam sie kontekstu wypowiedzi o s.syństwie i informacji, na kogo głosowałeś, czy tak nie koniecznie? I co najwyżej część Konfy nie poparła Brauna, we wspomnianym temacie, więc ta „pobudka” to dla kogo? Trzymajmy sie faktów.

      Polubienie

    • Fakty sa jedne, panie konfa…. qrwy z konfederacji są odnogą pisu i to przyznał niejaki Bosak, inaczej Jajko…chciał jeszcze usłyszeć? jak trafie na wypowiedz winnickiego (specjalnie z malej litery) to udostępnię….pewnie nastąpi to wkrótce, nie planowałem tutaj się uzewnętrzniać…

     Polubienie

     • Jak na razie, podzieliłeś sie tylko bajkami, przejdziesz do konkretów? Nic? Coś na potwierdzenie „zdrady”? Nic? Powiesz chociaż na kogo głosowałeś czy i w tym wypadku tradycyjnie… NIC? Rozczarowałeś mnie, a już myślałem, ze będzie ciekawa dyskusja na argumenty, a tutaj zestaw jak z Wybiórczej.
      Dobrej nocy.

      Polubione przez 1 osoba

     • Raz, że Winnicki nie jest „guru” Konfy jak twierdzisz, dwa zwróć łaskawie na pierwszą część wypowiedzi, tez się z nią nie zgadzasz? Trzy, jeśli ta wypowiedz była na początku pełnej wojny banderlandu z Rosją, jest uzasadniona, tez mi się pomoc ukrom na łeb rzuciła. Przeszło szybko i bezboleśnie.
      I dalej cisza w temacie na kogo głosowałeś, aż taki wstyd? Współczuję. I nie atakuj Konfy, jeśli sam nie masz sie czym pochwalić, komu zaufałeś. Ja Braunowi i jak do tej pory, ani razu sie nie zawiodłem.

      Polubienie

    • wiesz co? pierdol się, bo ja też mógłbym napisać, że przecież Hitler chciał szczęscia dla ludzkości i uparł się, aby Niemców uczynić narodem wybranym…twój winnicki zrobił to samo, papierek lakmusowy dla pomordowanych 200 tysiecy Polaków i skurwysyństwo dl atych co walczą o prawdę…tego chcesz? za tym walczysz i za tym gardlujesz?

     Polubienie

     • Hitler i Winnicki jest twój? Przyjąłem do wiadomości, przyjmij iż mój jest GRZEGORZ BRAUN, powtórzyć? Czytaj aż ogarniesz, wiem, to potrwa.
      I daruj sobie te ataki ad personam jak mały Jasio w piaskownicy, bo wzbudzasz tylko śmiech. Politowania. Do tej pory nie stać cię było by napisać, na kogo głosowałeś, więc jesteś po prostu zwykłym i śmierdzącym tchórzem.
      Wszystko wyjaśnione? Cieszę się.
      I pamiętaj tchórzu, KAŻDY kto szuka zwady tak jak ty i to drugie coś, a nie porozumienia, jest żydowsko/banderowską szmatą.
      Pozdrawiam.

      Polubienie

   • 👆 Spójrzcie sobie na mój awatar 😁
    Statler jestem 😜

    Wy mnie obrażacie a ja z waszych idoli robię głupoli.
    😲! 🙄To chyba 😏 miłość… 😖😁😂

    Dalej, Panowie, dalej…
    Bawimy się tak aż do rana

    Polubienie

 16. https://t.me/ukraina_ru/129604
  Czeski najemnik, który uciekł z Artemowska „zdemaskował” lokalizację najemników w obwodzie iwano-frankowskim
  Natrafiliśmy na bardzo ciekawego czeskiego najemnika. Bojownik nie tylko uciekł z Artemiwska, ale także wzywa kijowski reżim, by przestał patrzeć na sytuację „z różowymi okularami” i wycofał wojska z miasta.
  Ponadto czeski najemnik pochwalił się swoim biegiem w obwodzie iwano-frankowskim. Milicjant rozpoczął swój bieg z małego miasteczka Brosniew Osada, które w najlepszych czasach liczyło 5 tys. mieszkańców.
  W tym mieście nie ma zbyt wielu miejsc, w których mogliby założyć swoją lokalizację zagraniczni najemnicy – polecamy uwadze zorientowanych.
  t.me/dillfrash
  screen

  Polubione przez 3 ludzi

 17. https://t.me/ukraina_ru/129600
  Śmigłowiec wroga zniszczony na froncie zaporoskim
  Dziś około godziny 10.00 artylerzyści przeciwlotniczy z nadbrzeżnej brygady rakiet przeciwlotniczych 5 Grupy Armii [V] zlokalizowali i zniszczyli wrogi śmigłowiec Mi-8 lecący na skrajnie niskim pułapie w rejonie Nowowodariwki.
  Zniszczenie sprzętu, wraz z załogą, potwierdzili zwiadowcy grupy podczas oględzin miejsca katastrofy z drona.
  Informację tę podał Władimir Rogow.
  screen

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.