Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.01.2023r.- 2778 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 348).


„Niemy krzyk”– dzień 968.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Były polski minister spraw zagranicznych i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Radosław Sikorski przyznał, że rząd „w pewnym momencie myślał o podziale Ukrainy”

Okazuje się, że nadal myślą, a nawet (prawdopodobnie) zgadzają się z Zachodem… i Rosją – pisze ИноСМИ (InoSMI.ru [1]).

W rozmowie z  Gość Radia ZET  Sikorski powiedział, że „był moment wahania w pierwszych dziesięciu dniach konfliktu, kiedy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak to się potoczy i być może Ukraina się rozpadnie”.

W rezultacie premier Mateusz Morawiecki odciął się od tych słów, ale Polacy masowo dyskutują w sieciach społecznościowych:

„To prawda, zaraz to weźmiemy, to jest nasze!”

Polska PiS-u wyraźnie zamierza odzyskać:

 • Lwów,
 • Iwano-Frankowsk (w czasach I i II RP Stanisławów),
 • obwód tarnopolski,
 • inne zachodnioukraińskie miasta i ziemie.

Od drugiej wojny światowej Warszawa nalegała na rewizję swoich wschodnich granic. Teraz Polska ma szansę postawić na swoim.

Waszyngton wyznaczył Polsce rolę lidera nastrojów antyrosyjskich i antyeuropejskich, a sam kraj pod przywództwem nieformalnej koalicji parlamentarnej PO-PiS-SLD- majacząc na jawie o „wielkiej Rzeczypospolitej”, będąc jednocześnie chorym na odradzający się nacjonalizm ukryty pod hasłem „mesjanizmu”, zamierza zostać nowym przywódcą całej Europy.

Jeśli kraje bałtyckie chcą pozbyć się nadmuchanego w celach propagandowych dotyczącego jakoby ich „rosyjskiego zagrożenia”, to Polska uderzyła z grubej rury i domaga się od Niemiec nowych reparacji w wysokości 1,32 bln euro. Propozycja nie do odrzucenia, ale posiadająca kompromisowe rozwiązanie. A więc, zamiast absurdalnej wysokości reparacji zadowoli się odzyskaniem tego, czego „Wielka Trójka” pozbawiła ją na konferencji w Poczdamie. Po tym, oczekuje aby mianować ją nową lokomotywą „Starego Świata”. Co najciekawsze, jest to dość poważnie brane pod uwagę w USA.

Europa i Stany Zjednoczone spokojnie zgodzą się na podział Ukrainy, ponieważ koncepcja „nowego porządku światowego” jest dziś kwestią arbitralną i jest interpretowana według uznania hegemona, zauważa InoSMI.

To, że kolejne rozbiory są już w przygotowaniu, potwierdza projekt ustawy o szczególnym statusie obywateli polskich na Ukrainie i realiach polskich miast.

Fakty są takie:

 1. Na Zachodniej Ukrainie pojawiły się metki dwuwalutowe: w hrywnach i w polskich złotych.
 2. Ulice miast zalewają napisy „Lwów – polskie miasto” i „Oddajcie nam Lwów”, a na budynkach urzędowych wszystkich szczebli oraz w obu izbach polskiego parlamentu, wiszą obok polskich ukraińskie barwy narodowe.
 3. Polska telewizja, pociągi, sklepy i marki korzystają z map, na których Lwów znajduje się w granicach kraju.
 4. W tym samym czasie na Ukrainie załogi polskich dział samobieżnych Krab składają się wyłącznie z Polaków i nikt tego nie ukrywa…

Nawiasem mówiąc, obserwator polityczny  Paul Craig Roberts zauważył już, że najprawdopodobniej mobilizacja w Polsce rozpocznie się od powołania 200 000 rezerwistów. I wcale nie jest faktem, że ludzie będą powołani do „obrony Ukrainy przed Rosją”– to będzie armia okupacyjna Zachodniej Ukrainy, czyli byłej Galicji Wschodniej.

Jeśli Amerykanie nie są jeszcze tego pewni, to rosyjscy eksperci są w tej kwestii dość jednoznaczni. Pod koniec listopada szef Służby Wywiadu  Siergiej Naryszkin powiedział, że prezydent RP Andrzej Duda zlecił odpowiednim służbom przygotowanie w krótkim czasie oficjalnego uzasadnienia roszczeń Warszawy wobec Zachodniej Ukrainy.

„Jest całkiem możliwe, że Warszawa zorganizuje tam referendum na wzór Moskwy. Rosja już pokazała, że ​​taki rozwój wydarzeń raczej jej odpowiada i nie będzie przeszkadzać”– donoszą media.

Jaki przyświeca jej cel?

 • Jeśli dojdzie do referendum ukraińsko-polskiego, to ten precedens zniweczy wszelkie roszczenia Zachodu do referendów na nowych terytoriach rosyjskich.
 • Jeśli Warszawa rzeczywiście przejmie rusofobiczne regiony zachodniej Ukrainy, uratuje to Rosję przed szeregiem problemów z nielojalną ludnością.
 • Polska jako granica między Rosją a NATO jest bezpieczniejsza i bardziej przewidywalna niż definitywnie podzielona na regiony i do tego zdewastowana korupcją i złodziejstwem Ukraina.

Takie też rzeczy chodzą po głowie, także tym, którzy walczą na Ukrainie, traktując tą walkę jak suto opłacane safari.

Otóż, weteran armii amerykańskiej, jednocześnie najemnik walczący na Ukrainie, Noctis Draven zamieścił na swoim portalu społecznościowym post z mapą Ukrainy (bez Karpat) jako części Rosji.

Według niego, tylko w tym przypadku Ukraina uwolni się od Zachodu i zacznie prosperować. Do publikacji dołączył taki podpis wyjaśniający.

Wcześniej polska telewizja w prognozie pogody pokazała mapę z obwodem lwowskim Ukrainy.

Ponadto ukraińscy uchodźcy znaleźli w polskich sklepach piwo z widokiem Lwowa na etykietach jako część Polski, co bardzo oburzyło Ukraińców przebywających w Polsce na darmowych wczasach.  

Może własnie, do takiego „ostatecznego rozwiązania” przygotowuje Nas były szef polskiego MSZ- z czasów pierwszego PO-PiS-u, Radosław Sikorski?

„Korupcja i megalomania elit doprowadziły ukraińską gospodarkę do opłakanego stanu”– powiedział w rozmowie z Krytyką Polityczną Radosław Sikorski . 

„Ich elity po prostu marnowały czas, ukrywając swoją korupcję i megalomanię za opowieścią, że grają w jakąś wielką grę ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Europą, Chinami”– wyjaśnił były szef polskiego MSZ.

Sikorski zwrócił uwagę na to, że ​​Ukraina po rozpadzie ZSRR była bardziej rozwinięta gospodarczo niż Polska, poza tym miała otwarty bardzo chłonny rynek na Wschodzie. Dodał, że Kijów ma terytorium z blokami atomowymi, przemysłem lotniczym, żyzną ziemią i był na początku swego istnienia bez długów. Jednak w 2022 roku, przed wybuchem działań wojennych, PKB Ukrainy było już czterokrotnie mniejsze niż Polski.

Sikorski uważa, że ​​obywatele Ukrainy muszą teraz słono zapłacić za działania swoich władz.

Przypomnę, że w bardzo gorących ostatnich dniach przed gabinetowym zamachem stanu w Kijowie, to własnie Sikorski go zainicjował, jako jeden z mediatorów stron konfliktu. Doprowadził wtedy do porozumienia, oczywiście pod szantażem, które zakończyło się obaleniem rządów prezydenta Wiktora Janukowycza [2].

Poniżej film dokumentujący te pamiętne chwile, które w następstwie doprowadziły do wojny domowej, odłączenia się Krymu, a następnie operacji specjalnej- i kolejnych posunięć separatystycznych, a obecnie mogących zakończyć całkowitym rozbiorem Ukrainy:

Powyższy film nagrany został przez ekipę telewizji ITV, i pokazuje moment, gdy ministrowie spraw zagranicznych UE wychodzą z jednego z kolejnych spotkań z liderami opozycji. Wyraźnie poruszony Radosław Sikorski mówi do jednego z nich:

„Jesteś tak bardzo w błędzie (…) Jeśli nie podpiszecie (porozumienia- dopisek mój), będziecie mieli stan wyjątkowy, armię i wszyscy będziecie martwi…”

Co dzisiaj Sikorski powiedziałby w Kijowie, a może bardziej we Lwowie?

„Jeśli nie podpiszecie, to będziecie mieli ruiny i zgliszcza, ruską armię, i wszyscy będziecie martwi…..”

Czy wobec powyższego, nie jest to wytłumaczeniem bardzo dziwnej postawy rządu PiS- a raczej należałoby powiedzieć- szerokiej nieformalnej koalicji KO-PiS-SLD, wobec Ukraińców i zupełnie zadziwiająca jednostronna pomoc dla reżymu z Kijowa?

Jeśli te fakty powiążemy ze sobą w jedną całość, to nagle wszystko staje się oczywiste, w tym obecność szefa PiS wraz z jego świtą na Majdanie w Kijowie, gdzie podburzał Ukraińców do buntu. No i co oczywiste, tłumaczy także to obleśne obmacywanie się Dudy z Zełenskim.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/InoSMI,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Janukowycz.

Noctis Draven Twitter

*

Popołudniowa (29.01.2023r. 14:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Na kierunku kupiańskim lotnictwo szturmowe, wojsko i artyleria Zachodniej grupy sił zadały straty siłom i w sprzęcie 14 i 92 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Sinkówki i Tabajówki w obwodzie charkowskim oraz w Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

Cztery grupy dywersyjno-rozpoznawcze sił zbrojnych Ukrainy zostały stłumione w rejonach Liman Pierwyi, Olzhana i Krachmalnoje w obwodzie charkowskim. W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano do 50 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono transporter opancerzony i samobieżną haubicę Akacja.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia samolotów operacyjnych i taktycznych oraz lotnictwa mysliwskiego i ogień artylerii grupy sił Centrum uderzyły w skupiska siły roboczej 92 brygady zmechanizowanej, 25 brygady powietrznodesantowej, 80 i 95 brygady szturmowej USZ oraz 27 brygady gwardii narodowej w miejscowościach Stelmachówka i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówka, Torskoje i Sieriebrjanki w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty przeciwnika na tym kierunku w ciągu dnia wyniosły 110 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, cztery opancerzone wozy bojowe, działo samobieżne Nona S i wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet Grad.

Na kierunku donieckim, w miarę trwania ofensywy, Południowa grupa wojsk ponowie zajęła korzystniejsze pozycje i stanowiska oraz zaangażowała w walkę przeciwnika w pobliżu osiedli Kurachowo i Antonówka w Donieckiej Republice Ludowej.

W pobliżu Kramatorska w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono skład amunicji 81 brygady areomobilnej USZ. Straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły do 90 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe, 14 pojazdów, dwie samobieżne haubice Akacja, dwie haubice D-20 i D-30 oraz dwie wyrzutnie rakiet Olcha i Smercz.

Zniszczono także dwa systemy artyleryjskie M777 produkcji amerykańskiej, dwa systemy artylerii samobieżnej Paladin produkcji amerykańskiej oraz jeden radar przeciwbateryjny AN/TPQ-50 produkcji amerykańskiej.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu jednostki Wschodniej grupy wojsk kontynuowały działania ofensywne i pokonały przeciwnika w rejonach Ugledaru, Prieczistówki i Szewczenko w Donieckiej Republice Ludowej oraz Dorożnianki w obwodzie zaporoskim.

W rejonach Prieczistówki i Ugledaru w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa składy amunicji artyleryjskiej 68 brygady Jaegera i 72 brygady zmechanizowanej USZ. W ciągu dnia straty USZ w tym rejonie wyniosły do 100 zabitych i rannych, jeden czołg, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pick-upy, dwa samochody i dwie samobieżne haubice Akacja.

Na kierunku chersońskim w pobliżu miasta Chersonia i wsi Nowoaleksandrówka w obwodzie chersońskim zniszczono dwie wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-36 i AN/TPQ-48 oraz skład amunicji artyleryjskiej należącej do USZ.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły w 103 jednostki artylerii przeciwnika na stanowiskach ogniowych, ich siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 143 rejonach.

Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły cztery ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne w rejonach Jakowlewki w Donieckiej Republice Ludowej oraz Żytłowki i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej.

Szesnaście rakiet systemów rakietowych wielokrotnego odpalania HIMARS, Olcha i Huragan przechwycono także w pobliżu miejscowości Marinka, Gorłówka, Złatoustowka i Iłowajska w Donieckiej Republice Ludowej oraz Czaplinka w obwodzie chersońskim.

Ponadto w pobliżu punktu Nowyj Świet w obwodzie donieckim zestrzelono wyprodukowany w USA pocisk antyradarowy HARM.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

381 samolotów, 204 śmigłowce, 2.980 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7.670 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 995 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3.956 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 8.218 specjalnych pojazdów wojskowych.

Oddziały grupy PKW Wagner opanowały wieś Błagodatnoje w pobliżu Soledaru. 

Poinformował o tym wczoraj wieczorem szef PKW Jewgienij Prigożyn.

„Pododdziały PKW Wagner zajęły Blagodatnoe. Błogosławiony jest pod naszą kontrolą”– cytuje Prigożyna jego służba prasowa.

Wieś położona jest na zachodnich obrzeżach Soledar. Przez tę osadę przebiega droga łącząca Siewiersk z Artemowskiem.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 29.01.2023 do godziny 00:00 30.01.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała tylko 9 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 8 ostrzałów artylerią 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej wystrzelono 1 salwę artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 39 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się 2 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska) oraz Jakowlewka.

✅ W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano ofiar cywilnych ani uszkodzeń infrastruktury cywilnej.

❗️Przedstawicielstwo DRL w WCKiK w dniu 30 stycznia otrzymało informację o szkodach spowodowanych ostrzałem ze strony USZ:

Miejscowość Gorłówka,

dzielnica Nikitowska:


⚡️ częściowo wyłączył z eksploatacji kopalnię im.. N. A. Izotowa.

dzielnica Centralno-Miejska:

 • ul. Płotinnaja nr. 35i 37 – uszkodzone prywatne budynki mieszkalne.
  ⚡️ostrzelano 5 podstacji transformatorowych.

Nadal napływają doniesienia o skutkach ostrzału.

Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK / LPR w JCCC.


W ciągu ostatniego tygodnia przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK odnotowało:

8 ostrzałów terytorium republiki przez ukraińskie formacje zbrojne z użyciem ciężkiej broni w miejscowościach Zołotoje, Rubiżnoje, Kreminna, Białokurakino, Nowoaleksandrówka i Nowoaidar.


Podczas ostrzału przeciwnik używał:

MLRS HIMARS (21 rakiet), 155-mm dział artyleryjskich (1 pocisk).


Ofiarami agresji ze strony USZ we wspomnianym okresie było 39 osób, z czego 14 zostało zabitych, a 25 rannych.
Zniszczeniu i uszkodzeniu uległo 10 domów oraz 14 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 1 placówka medyczna i 3 placówki oświatowe.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

115 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.01.2023r.- 2778 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 348).

 1. Polubione przez 2 ludzi

  • Cd
   kijowski około 66 miliardów dolarów, co pomogło uzbroić Ukrainę i przygotować lokalne społeczeństwo do wojny z Rosją.

   Emerytowany dowódca wojskowy powiedział, że „inwestycje na Ukrainie są dziś bardzo opłacalne, bo za stosunkowo niewielkie pieniądze w interesie Stanów
   Zjednoczonych, w wojnie z Rosją giną nie Amerykanie, tylko Ukraińcy”.

   *****;

   Komentarze z netu

   Z Ukrainą to było wiadomo od początku. Z resztą nie dali tylko pożyczyli. Ja bym się teraz skupił co z Polską?
   Czy Ameryka nie będzie chciała tu „zainwestować”?

   ***;
   Ukraina otrzymuje „pomoc” od USA/NATO w formie aktu Land-Lease, tak samo jak Wielka Brytania w czasie II ws.
   UK spłaciło ostatnią ratę w grudniu 2006 roku !!!
   Każdy wystrzelony pocisk, dron, szkolenie czy buty to jest rachunek do spłacenia w zamian za obietnice wolności.

   ***;
   Ciężko się z nim nie zgodzić..
   Powód tej wojny jest zgoła inny niż opowiadają nam o tym wszystkie media w PL..

   ***;·
   Jankesi od Majdanu począwszy inwestują w Ukrainę, następnie zainwestowali w „wybór” swojego człowieka na prezydenta.
   Żydojankesi uznali UA za swoją „ziemię obiecaną” w Europie

   Polubione przez 2 ludzi

  • .Skoro 20 letnia wojskowa misja @NATO
   w Afganistanie spowodowała rozkwit gospodarki USA, to nie trudno sobie wyobrazić wzrostu Ameryki w trakcie misji wojskowej na #Ukraine!
   Nic dziwnego, że Pekin się lęka 🙂

   .https://twitter.com/ZaZdzislaw/status/1619995750104182790

   *******.;

   Spanikowane imperium próbuje złożyć Rosji „ofertę nie do odrzucenia”
   Pepe Escobar
   [ wybrane fragmenty ]

   Zdając sobie sprawę, że wojna NATO z Rosją prawdopodobnie zakończy się niepomyślnie, Stany Zjednoczone testują ofertę wyjścia.
   Ale dlaczego Moskwa miałaby poważnie traktować pośrednie propozycje, zwłaszcza w przededniu nowego natarcia wojskowego i gdy zajmuje zwycięskie miejsce?

   Ci za Tronem (Hegemona) nigdy nie są bardziej niebezpieczni niż wtedy, gdy stoją plecami do ściany.
   Więc teraz ci za Tronem knują przynajmniej próbę powstrzymania nadchodzącej katastrofy na froncie militarnym.

   Jak potwierdziło źródło wysokiego szczebla w amerykańskim establishmentu, nowa dyrektywa w sprawie NATO kontra Rosja na Ukrainie została przekazana sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi.
   Blinken, jeśli chodzi o rzeczywistą władzę, jest niczym innym jak chłopcem-posłańcem straussowskich neokonserwatystów i neoliberałów, którzy faktycznie kierują amerykańską polityką zagraniczną.

   Sekretarzowi stanu polecono przekazać nową dyrektywę – coś w rodzaju wiadomości dla Kremla – za pośrednictwem głównych mediów drukowanych, co natychmiast opublikował Washington Post .

   Nowością jest to, że po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej Specjalnej Operacji Wojskowej (SMO) na Ukrainie w lutym 2022 r. Amerykanie rzeczywiście proponują odmianę klasycznej „oferty nie do odrzucenia”, w tym pewne ustępstwa, które mogą zaspokoić Rosyjskie imperatywy bezpieczeństwa.

   Co najważniejsze, oferta USA całkowicie pomija Kijów, po raz kolejny potwierdzając, że jest to wojna przeciwko Rosji prowadzona przez Imperium i jego sługusów z NATO – z Ukraińcami jako zwykłymi pośrednikami, których można rozszerzyć.

   [ Główne przesłanie oferty ]
   „Proszę nie przechodzić do ofensywy”

   To pokazuje i mówi w jakim jak desperackim gambicie jest USA, aby zwlekać i przedstawić trochę marchewki Moskwie w nadziei na opóźnienie lub nawet odwołanie planowanej ofensywy na kilka następnych miesięcy.

   Nawet dysydenccy agenci waszyngtońskiej starej szkoły – nie związani z neokonserwatywną galaktyką Straussa – obstawiają, że ten gambit będzie niczym: w klasycznym trybie „strategicznej dwuznaczności”
   Rosjanie będą kontynuować deklarowany dążenie do demilitaryzacji, denazyfikacji i deelektryfikacji i „zatrzymają się” kiedykolwiek i gdziekolwiek – wtedy i tam, gdzie uznają to za stosowne na wschód od Dniepru, albo poza nim.

   Czytaj dalej:
   https://www.sott.net/article/476806-A-panicked-Empire-tries-to-make-Russia-an-offer-it-cant-refuse

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Wieści z kraju

  ****

  Polubione przez 1 osoba

 3. Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ – jego zdaniem – to jedynie przedłuża wojnę z Rosją.
  Jaki jest tego cel? Rozpad Rosji, zmiana tamtejszej władzy? Mówi się nawet o rozczłonkowaniu Rosji; to szaleństwo – oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej.
  Od 2014 roku do roku 2022 obserwowaliśmy, jak ktoś stale prowokował Rosję, żeby doszło do wybuchu tej wojny. I wojna wybuchła.
  Minął rok, a dopiero teraz rozmawiamy o czołgach. Żaden z czołgów amerykańskich nie trafi na Ukrainę w ciągu najbliższego roku, a wyślemy tam wszystkie czołgi niemieckie.
  Kto płaci cenę za wojnę? Europa, USA płacą najmniej” – ocenił Zoran Milanović…

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-Chorwacji-Jestem-przeciwny-wysylaniu-Ukrainie-jakiejkolwiek-broni-8480689.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia, powiedział w niedzielę (29.01.2023) minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.
  W zeszłym roku zapisałem swoje życzenia w liście do Świętego Mikołaja. Ta lista pozostaje w mocy: myśliwce, myśliwce, lotnictwo – dodał.

  Na temat pozyskania samolotów ale F-16 wypowiedział się na Telegramie także Andriij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.
  Trwają prace nad pozyskaniem myśliwców F-16. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która jest gotowa je nam przekazać w porozumieniu z NATO – napisał.

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział z kolei – Podobnie jak było to kilka miesięcy temu w kontekście MiG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy tu działali w pełnej koordynacji…

  https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/polska-przekaze-ukrainie-f-16-pozytywne-sygnaly

  Polubione przez 2 ludzi

  • Temat czołgów dla Ukrainy jest na topie to i ja coś dorzucę – moim zdaniem pojawią się tam szybciej niż wynika to z zachodnich zapowiedzi. Załogi do nich są szkolone od dawna. Tak sobie zgaduję. Czołgi dla Ukrainy nie tyle do ofensywy, co dla zakrycia ukraińskiej czołgowej gołej dupy wobec olbrzymiego wzrostu produkcji przemysłu rosyjskiego.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Pojawiają się informacje o znacznym skróceniu obecnie trwających lub planowanych cyklów szkoleniowych.
    Szkolenia ukraińskich żołnierzy na Zachodzie lub przez zachodnich instruktorów – odbywały się już dużo wcześniej.
    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przyznał, że od kwietnia ub.r. tysiące żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało przeszkolonych za granicą w zakresie użycia i obsługi broni i sprzętu wojskowego zagranicznej produkcji.
    Na mniejszą skalę szkolenia specjalistyczne odbywały się od wielu lat – w czerwcu 2015 roku w Polsce rozpoczął się pierwszy kurs dla ukraińskich wojskowych w ramach NATO-wskiego programu DEEP (Defence Education Enhancement Program).
    Natomiast już w marcu 2015 roku portal BBC News podał informację, o szkoleniu ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z „separatystami” w Donbasie…

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Co tam, Panie, w wielkiej polityce?
  Konfiaki trzymajo sie mocno?

  Nowe wieści od kmiecia z kurnej chaty
  na wysiołku Neondymowym

  *;
  https://dorzeczy.pl/opinie/398536/koalicja-pis-z-konfederacja-winnicki-stawia-jasny-warunek.html

  ************;

  Widy niewidy i światozwidy
  Aj waj dwajcwaj

  Polubienie

  • Cd
   Komentarze z netu
   Ale co z czołgami „zmieniającymi zasady gry”?
   *;
   A ja myślałem, że on powie, że łatwo wygrywają. lol
   *;
   Żeby było jasne, skończy się to tak samo z maksymalną mobilizacją i bez niej.
   Po prostu więcej tylko ludzi umrze.
   *
   Ukraina ma zamiar zmobilizować #Volkssturm 2.0, a idioci w całej UE domagają się więcej czołgów, samolotów, czegokolwiek.
   Na wojnę, którą #Ukraina przegrała militarnie wiele już miesięcy temu.

   *****;
   😲🙄😖😒😁

   Oto ta „maksymalna mobilizacja”.

   Wyskrobki z samego dna beczki.
   Niepełnosprawni, inwalidzi i emeryci…

   Polubienie

 6. Orwell w pełnej krasie „wojna to pokój” >> Zdaniem Stoltenberga, „dziś nikt nie może powiedzieć, kiedy wojna się skończy”, ale prezydent Rosji Władimir Putin „może zakończyć wojnę już dziś”. Szef NATO stwierdził również, że „dla każdego, kto wierzy w demokrację, w międzynarodowy porządek oparty na zasadach, jest niezwykle ważne, aby prezydent Putin nie wygrał tej wojny”. Sekretarze generalny powtórzył, że „najprawdopodobniej ta wojna również zakończy się na pewnym etapie przy stole negocjacyjnym”.

  – Dzisiejsze wsparcie wojskowe umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro. Ale dopóki prezydent Putin wierzy, że może wygrać na polu bitwy, nie usiądzie i nie zacznie działać w dobrej wierze. Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszym sposobem na osiągnięcie pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania wojny – ocenił Stoltenberg.<< z wywiadu Stoltenberga (też chyba mojżeszowego rodu, jak nasz Winnicki"

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Aktualizacja na koniec dzisiejszej relacji z rosyjsko-ukraińskiego frontu:

  W rejonie Bachmutu (Artiomowska) sytuacja staje się coraz trudniejsza dla wojsk ukraińskich.
  Siły rosyjskie powoli, ale systematycznie posuwają się do przodu – ostatnia linia zaopatrzenia / odwrotu może zostać objęta pełną kontrolą ogniową (linia żółta)…

  Polubione przez 1 osoba

  • Na północnym odcinku frontu nie zaszły znaczące zmiany – w rejonie Kupiańska i Łymanu (Krasnego Łymanu) wojska rosyjskie poprawiły swoją sytuację taktyczną, natomiast siły ukraińskie przerzucają swoje rezerwy w rejon Swatowo (Swatowe),,,

   Polubione przez 2 ludzi

  • Na południowym odcinku frontu trwają walki w rejonie Wugłedaru (Wuhłedaru) – wojska rosyjskie szturmują miasto, przejmując kontrolę nad obszarem położonym we wschodniej części…

   Polubione przez 1 osoba

 8. Do Owsiaka, jak i każdego organizującego tego typu akcje można się do czegoś przyczepić, Np do zawyżonych kosztów obsługi, ale On rozlicza się w przeciwieństwie do innych (nie powiem jakich bo nie chcę podpaść pod § … )
  Wspieram, ale nigdy nie biorę serduszek, bo nie lubię się afiszowa.

  Polubione przez 1 osoba

  • Byłoby może ok, gdyby nie cel tegorocznego zbierania. Sepsa. Od kilku lat działa w Polsce pogotowie antysepsowe, które jak najszybciej jest to możliwe do starcza do szpitali (oczywiście na prośbę rodzin chorych z sepsą) środek, który rauje życie w praktyczne 100% i w bardzi krótkim czasie.. ale tego nikt nie nagłaśnia, bo jest tanie.. a do tego Lekarze?? nie pozwalają tego używać, choć metoda znana i zbadana.. bo „procedury”..nieważne, że przepisy im umożliwiają wprowadzenie niestandardowych metod w celu ratowania życia.. a co do Owsiaka.. trzeba było się wykazać zaszczepieniem, żeby móc wrzucić do puszki? Jeszcze niedawno dzielił Polaków, odrzucał niezaszczepionych.. U mnie stracił wiarygodność. A księgowość.. można dopasować..

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.