Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.01.2023r.- 2778 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 348).


„Niemy krzyk”– dzień 968.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Były polski minister spraw zagranicznych i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Radosław Sikorski przyznał, że rząd „w pewnym momencie myślał o podziale Ukrainy”

Okazuje się, że nadal myślą, a nawet (prawdopodobnie) zgadzają się z Zachodem… i Rosją – pisze ИноСМИ (InoSMI.ru [1]).

W rozmowie z  Gość Radia ZET  Sikorski powiedział, że „był moment wahania w pierwszych dziesięciu dniach konfliktu, kiedy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak to się potoczy i być może Ukraina się rozpadnie”.

W rezultacie premier Mateusz Morawiecki odciął się od tych słów, ale Polacy masowo dyskutują w sieciach społecznościowych:

„To prawda, zaraz to weźmiemy, to jest nasze!”

Polska PiS-u wyraźnie zamierza odzyskać:

 • Lwów,
 • Iwano-Frankowsk (w czasach I i II RP Stanisławów),
 • obwód tarnopolski,
 • inne zachodnioukraińskie miasta i ziemie.

Od drugiej wojny światowej Warszawa nalegała na rewizję swoich wschodnich granic. Teraz Polska ma szansę postawić na swoim.

Waszyngton wyznaczył Polsce rolę lidera nastrojów antyrosyjskich i antyeuropejskich, a sam kraj pod przywództwem nieformalnej koalicji parlamentarnej PO-PiS-SLD- majacząc na jawie o „wielkiej Rzeczypospolitej”, będąc jednocześnie chorym na odradzający się nacjonalizm ukryty pod hasłem „mesjanizmu”, zamierza zostać nowym przywódcą całej Europy.

Jeśli kraje bałtyckie chcą pozbyć się nadmuchanego w celach propagandowych dotyczącego jakoby ich „rosyjskiego zagrożenia”, to Polska uderzyła z grubej rury i domaga się od Niemiec nowych reparacji w wysokości 1,32 bln euro. Propozycja nie do odrzucenia, ale posiadająca kompromisowe rozwiązanie. A więc, zamiast absurdalnej wysokości reparacji zadowoli się odzyskaniem tego, czego „Wielka Trójka” pozbawiła ją na konferencji w Poczdamie. Po tym, oczekuje aby mianować ją nową lokomotywą „Starego Świata”. Co najciekawsze, jest to dość poważnie brane pod uwagę w USA.

Europa i Stany Zjednoczone spokojnie zgodzą się na podział Ukrainy, ponieważ koncepcja „nowego porządku światowego” jest dziś kwestią arbitralną i jest interpretowana według uznania hegemona, zauważa InoSMI.

To, że kolejne rozbiory są już w przygotowaniu, potwierdza projekt ustawy o szczególnym statusie obywateli polskich na Ukrainie i realiach polskich miast.

Fakty są takie:

 1. Na Zachodniej Ukrainie pojawiły się metki dwuwalutowe: w hrywnach i w polskich złotych.
 2. Ulice miast zalewają napisy „Lwów – polskie miasto” i „Oddajcie nam Lwów”, a na budynkach urzędowych wszystkich szczebli oraz w obu izbach polskiego parlamentu, wiszą obok polskich ukraińskie barwy narodowe.
 3. Polska telewizja, pociągi, sklepy i marki korzystają z map, na których Lwów znajduje się w granicach kraju.
 4. W tym samym czasie na Ukrainie załogi polskich dział samobieżnych Krab składają się wyłącznie z Polaków i nikt tego nie ukrywa…

Nawiasem mówiąc, obserwator polityczny  Paul Craig Roberts zauważył już, że najprawdopodobniej mobilizacja w Polsce rozpocznie się od powołania 200 000 rezerwistów. I wcale nie jest faktem, że ludzie będą powołani do „obrony Ukrainy przed Rosją”– to będzie armia okupacyjna Zachodniej Ukrainy, czyli byłej Galicji Wschodniej.

Jeśli Amerykanie nie są jeszcze tego pewni, to rosyjscy eksperci są w tej kwestii dość jednoznaczni. Pod koniec listopada szef Służby Wywiadu  Siergiej Naryszkin powiedział, że prezydent RP Andrzej Duda zlecił odpowiednim służbom przygotowanie w krótkim czasie oficjalnego uzasadnienia roszczeń Warszawy wobec Zachodniej Ukrainy.

„Jest całkiem możliwe, że Warszawa zorganizuje tam referendum na wzór Moskwy. Rosja już pokazała, że ​​taki rozwój wydarzeń raczej jej odpowiada i nie będzie przeszkadzać”– donoszą media.

Jaki przyświeca jej cel?

 • Jeśli dojdzie do referendum ukraińsko-polskiego, to ten precedens zniweczy wszelkie roszczenia Zachodu do referendów na nowych terytoriach rosyjskich.
 • Jeśli Warszawa rzeczywiście przejmie rusofobiczne regiony zachodniej Ukrainy, uratuje to Rosję przed szeregiem problemów z nielojalną ludnością.
 • Polska jako granica między Rosją a NATO jest bezpieczniejsza i bardziej przewidywalna niż definitywnie podzielona na regiony i do tego zdewastowana korupcją i złodziejstwem Ukraina.

Takie też rzeczy chodzą po głowie, także tym, którzy walczą na Ukrainie, traktując tą walkę jak suto opłacane safari.

Otóż, weteran armii amerykańskiej, jednocześnie najemnik walczący na Ukrainie, Noctis Draven zamieścił na swoim portalu społecznościowym post z mapą Ukrainy (bez Karpat) jako części Rosji.

Według niego, tylko w tym przypadku Ukraina uwolni się od Zachodu i zacznie prosperować. Do publikacji dołączył taki podpis wyjaśniający.

Wcześniej polska telewizja w prognozie pogody pokazała mapę z obwodem lwowskim Ukrainy.

Ponadto ukraińscy uchodźcy znaleźli w polskich sklepach piwo z widokiem Lwowa na etykietach jako część Polski, co bardzo oburzyło Ukraińców przebywających w Polsce na darmowych wczasach.  

Może własnie, do takiego „ostatecznego rozwiązania” przygotowuje Nas były szef polskiego MSZ- z czasów pierwszego PO-PiS-u, Radosław Sikorski?

„Korupcja i megalomania elit doprowadziły ukraińską gospodarkę do opłakanego stanu”– powiedział w rozmowie z Krytyką Polityczną Radosław Sikorski . 

„Ich elity po prostu marnowały czas, ukrywając swoją korupcję i megalomanię za opowieścią, że grają w jakąś wielką grę ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Europą, Chinami”– wyjaśnił były szef polskiego MSZ.

Sikorski zwrócił uwagę na to, że ​​Ukraina po rozpadzie ZSRR była bardziej rozwinięta gospodarczo niż Polska, poza tym miała otwarty bardzo chłonny rynek na Wschodzie. Dodał, że Kijów ma terytorium z blokami atomowymi, przemysłem lotniczym, żyzną ziemią i był na początku swego istnienia bez długów. Jednak w 2022 roku, przed wybuchem działań wojennych, PKB Ukrainy było już czterokrotnie mniejsze niż Polski.

Sikorski uważa, że ​​obywatele Ukrainy muszą teraz słono zapłacić za działania swoich władz.

Przypomnę, że w bardzo gorących ostatnich dniach przed gabinetowym zamachem stanu w Kijowie, to własnie Sikorski go zainicjował, jako jeden z mediatorów stron konfliktu. Doprowadził wtedy do porozumienia, oczywiście pod szantażem, które zakończyło się obaleniem rządów prezydenta Wiktora Janukowycza [2].

Poniżej film dokumentujący te pamiętne chwile, które w następstwie doprowadziły do wojny domowej, odłączenia się Krymu, a następnie operacji specjalnej- i kolejnych posunięć separatystycznych, a obecnie mogących zakończyć całkowitym rozbiorem Ukrainy:

Powyższy film nagrany został przez ekipę telewizji ITV, i pokazuje moment, gdy ministrowie spraw zagranicznych UE wychodzą z jednego z kolejnych spotkań z liderami opozycji. Wyraźnie poruszony Radosław Sikorski mówi do jednego z nich:

„Jesteś tak bardzo w błędzie (…) Jeśli nie podpiszecie (porozumienia- dopisek mój), będziecie mieli stan wyjątkowy, armię i wszyscy będziecie martwi…”

Co dzisiaj Sikorski powiedziałby w Kijowie, a może bardziej we Lwowie?

„Jeśli nie podpiszecie, to będziecie mieli ruiny i zgliszcza, ruską armię, i wszyscy będziecie martwi…..”

Czy wobec powyższego, nie jest to wytłumaczeniem bardzo dziwnej postawy rządu PiS- a raczej należałoby powiedzieć- szerokiej nieformalnej koalicji KO-PiS-SLD, wobec Ukraińców i zupełnie zadziwiająca jednostronna pomoc dla reżymu z Kijowa?

Jeśli te fakty powiążemy ze sobą w jedną całość, to nagle wszystko staje się oczywiste, w tym obecność szefa PiS wraz z jego świtą na Majdanie w Kijowie, gdzie podburzał Ukraińców do buntu. No i co oczywiste, tłumaczy także to obleśne obmacywanie się Dudy z Zełenskim.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/InoSMI,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Janukowycz.

Noctis Draven Twitter

*

Popołudniowa (29.01.2023r. 14:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Na kierunku kupiańskim lotnictwo szturmowe, wojsko i artyleria Zachodniej grupy sił zadały straty siłom i w sprzęcie 14 i 92 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Sinkówki i Tabajówki w obwodzie charkowskim oraz w Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

Cztery grupy dywersyjno-rozpoznawcze sił zbrojnych Ukrainy zostały stłumione w rejonach Liman Pierwyi, Olzhana i Krachmalnoje w obwodzie charkowskim. W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano do 50 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono transporter opancerzony i samobieżną haubicę Akacja.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia samolotów operacyjnych i taktycznych oraz lotnictwa mysliwskiego i ogień artylerii grupy sił Centrum uderzyły w skupiska siły roboczej 92 brygady zmechanizowanej, 25 brygady powietrznodesantowej, 80 i 95 brygady szturmowej USZ oraz 27 brygady gwardii narodowej w miejscowościach Stelmachówka i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówka, Torskoje i Sieriebrjanki w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty przeciwnika na tym kierunku w ciągu dnia wyniosły 110 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, cztery opancerzone wozy bojowe, działo samobieżne Nona S i wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet Grad.

Na kierunku donieckim, w miarę trwania ofensywy, Południowa grupa wojsk ponowie zajęła korzystniejsze pozycje i stanowiska oraz zaangażowała w walkę przeciwnika w pobliżu osiedli Kurachowo i Antonówka w Donieckiej Republice Ludowej.

W pobliżu Kramatorska w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono skład amunicji 81 brygady areomobilnej USZ. Straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły do 90 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe, 14 pojazdów, dwie samobieżne haubice Akacja, dwie haubice D-20 i D-30 oraz dwie wyrzutnie rakiet Olcha i Smercz.

Zniszczono także dwa systemy artyleryjskie M777 produkcji amerykańskiej, dwa systemy artylerii samobieżnej Paladin produkcji amerykańskiej oraz jeden radar przeciwbateryjny AN/TPQ-50 produkcji amerykańskiej.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu jednostki Wschodniej grupy wojsk kontynuowały działania ofensywne i pokonały przeciwnika w rejonach Ugledaru, Prieczistówki i Szewczenko w Donieckiej Republice Ludowej oraz Dorożnianki w obwodzie zaporoskim.

W rejonach Prieczistówki i Ugledaru w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa składy amunicji artyleryjskiej 68 brygady Jaegera i 72 brygady zmechanizowanej USZ. W ciągu dnia straty USZ w tym rejonie wyniosły do 100 zabitych i rannych, jeden czołg, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pick-upy, dwa samochody i dwie samobieżne haubice Akacja.

Na kierunku chersońskim w pobliżu miasta Chersonia i wsi Nowoaleksandrówka w obwodzie chersońskim zniszczono dwie wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-36 i AN/TPQ-48 oraz skład amunicji artyleryjskiej należącej do USZ.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły w 103 jednostki artylerii przeciwnika na stanowiskach ogniowych, ich siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 143 rejonach.

Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły cztery ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne w rejonach Jakowlewki w Donieckiej Republice Ludowej oraz Żytłowki i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej.

Szesnaście rakiet systemów rakietowych wielokrotnego odpalania HIMARS, Olcha i Huragan przechwycono także w pobliżu miejscowości Marinka, Gorłówka, Złatoustowka i Iłowajska w Donieckiej Republice Ludowej oraz Czaplinka w obwodzie chersońskim.

Ponadto w pobliżu punktu Nowyj Świet w obwodzie donieckim zestrzelono wyprodukowany w USA pocisk antyradarowy HARM.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

381 samolotów, 204 śmigłowce, 2.980 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7.670 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 995 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3.956 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 8.218 specjalnych pojazdów wojskowych.

Oddziały grupy PKW Wagner opanowały wieś Błagodatnoje w pobliżu Soledaru. 

Poinformował o tym wczoraj wieczorem szef PKW Jewgienij Prigożyn.

„Pododdziały PKW Wagner zajęły Blagodatnoe. Błogosławiony jest pod naszą kontrolą”– cytuje Prigożyna jego służba prasowa.

Wieś położona jest na zachodnich obrzeżach Soledar. Przez tę osadę przebiega droga łącząca Siewiersk z Artemowskiem.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 29.01.2023 do godziny 00:00 30.01.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała tylko 9 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 8 ostrzałów artylerią 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej wystrzelono 1 salwę artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 39 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się 2 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska) oraz Jakowlewka.

✅ W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano ofiar cywilnych ani uszkodzeń infrastruktury cywilnej.

❗️Przedstawicielstwo DRL w WCKiK w dniu 30 stycznia otrzymało informację o szkodach spowodowanych ostrzałem ze strony USZ:

Miejscowość Gorłówka,

dzielnica Nikitowska:


⚡️ częściowo wyłączył z eksploatacji kopalnię im.. N. A. Izotowa.

dzielnica Centralno-Miejska:

 • ul. Płotinnaja nr. 35i 37 – uszkodzone prywatne budynki mieszkalne.
  ⚡️ostrzelano 5 podstacji transformatorowych.

Nadal napływają doniesienia o skutkach ostrzału.

Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK / LPR w JCCC.


W ciągu ostatniego tygodnia przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK odnotowało:

8 ostrzałów terytorium republiki przez ukraińskie formacje zbrojne z użyciem ciężkiej broni w miejscowościach Zołotoje, Rubiżnoje, Kreminna, Białokurakino, Nowoaleksandrówka i Nowoaidar.


Podczas ostrzału przeciwnik używał:

MLRS HIMARS (21 rakiet), 155-mm dział artyleryjskich (1 pocisk).


Ofiarami agresji ze strony USZ we wspomnianym okresie było 39 osób, z czego 14 zostało zabitych, a 25 rannych.
Zniszczeniu i uszkodzeniu uległo 10 domów oraz 14 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 1 placówka medyczna i 3 placówki oświatowe.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 січня 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

115 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.01.2023r.- 2778 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 348).

 1. Ukraińskie dowództwo rozmieszcza dodatkowe siły w rejonie Chasov Yar, powiedział ekspert wojskowy, emerytowany ppłk LPR Andriej Maroczka.

  „W rejonie osady Chasov Yar odnotowano umocnienie pozycji ukraińskich. Formacje zbrojne Ukrainy wzmacniają stare i budują nowe fortyfikacje, pracują nad wyposażeniem stanowisk strzeleckich, a także stawiają pola minowe” – powiedział, powołując się na własne źródła.

  Odległość od miasta Chasov Yar wynosi 17 km. na wschód od Artemovska, między miastami, znajduje się wieś Krasnoje.

  https://rusvesna.su/news/1675058222

  Ciekawostka:
  Nagranie wideo przemówienia ówczesnego młodego senatora Joe Bidena do prasy zyskuje popularność w sieci, w której mówi on rzeczy, które dziś są co najmniej dziwne.

  „Rosjanie mówią mi: jeśli NATO dalej się rozszerzy, zwrócimy się do Chin. Ha ha, cóż, powodzenia, spróbuj ponownie zwrócić się do Iranu ”- śmieje się Biden otwarcie.

  W 1997 roku Biden zasiadał w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

  W 2023 roku Stany Zjednoczone nadal przekonują cały świat, że są państwem miłującym pokój, a NATO jest blokiem obronnym.

  https://rusvesna.su/news/1675057582

  Umysłowy niedorozwinięty były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podzielił się z brukową prasą rzekomą groźbą od rosyjskiego prezydenta.

  „Putin powiedział mi:„ Mógłbym cię zabić w minutę ”- Boris Johnson”
  https://rusvesna.su/news/1675055792

  Czasem jednak ma przebłyski świadomości i niedawno potwierdził słowa Merkel I Hollanda, że porozumienia mińskie były fikcją.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla fanów „Striełkowa”.
  Dowódca milicji ludowej Donbasu Igor Bezler (sygnał wywoławczy „Bes”) mówi o „Striełkowie” (prawdziwe nazwisko – Girkin).
  https://vk.com/al_feed.php?w=wall-214241020_115010
  To i tak się dość łagodnie obchodzi, bo taki Russell „Texas” Bentley powiedział, krótko, że Striełkow to pozer, zdrajca, który wszystkie zasługi jakie osiągnął w początkowej fazie walk w Donbasie rozmienił na drobne. I teraz tylko odcina kupony od dawno wyblakłej sławy. Podczas Operacji Specjalnej, kilka dni posiedział jako „wolontariusz”, popstrykał fotki, wrzucił na telegram, a potem wrócił ze strefy SWO, bo jak pokrętnie tłumaczył, że go rzekomo tam nie chcą.
  Twórca „Wagnera” chciał go zwerbować, wysyłając publicznie zaproszeniem, bo doskonale wiedział, że Striełkow się wymiga i miał rację,bo Girkin woli bezpiecznie spędzać czas ze swoją młodą żoną w Moskwie i komentować za pomocą telefonu – głównie krytykując. Co też jest dziwne, że jeszcze nie dostał zarzutów o dyskredytację rosyjskiej armii w SWO (rosyjskie prawo ma odpowiednie przepisy karne).
  To tyle o tym człowieku.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Raport ze Specjalnej Operacji Wojskowej na Ukrainie – 29.01.2023…

  PS.
  Opis w języku polskim został zamieszczony przez AdNovum, a więc dla zainteresowanych – wersja oryginalna z anglojęzycznym lektorem… 😉

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Toczą się zacięte walki o Bachmut (Artiomowsk) – siły rosyjskie kontynuują natarcie w kierunku centrum miasta, wojskom ukraińskim pozostała ostatnia droga zaopatrzenia / odwrotu…

  https://www.wsj.com/articles/ukraine-asks-for-longer-range-missiles-as-it-awaits-tank-deliveries-11674990772

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wojska ukraińskie kontroluje tylko jedną drogę do Bachmutu (Artiomowska) – z północnego zachodu, przechodzącą przez Krasnoje / Iwanowskoje.
   Pozostałe szlaki zaopatrzenia /odwrotu – przez Bachmuckoje, Błagodatnoje i Opytnoje – są częściowo lub całkowicie odcięte i znajdują się pod kontrolą sił rosyjskich…

   Polubione przez 1 osoba

 5. Na Zachodzie coraz częściej pojawiają się opinie, że wysyłanie wsparcia militarnego, w tym czołgów – nie pomogą szybko zakończyć wojny.

  Wyrażana jest nadzieja, że może to jednak pomóc w zbudowaniu pozycji negocjacyjnej Kijowa i skłonić Kreml do zajęcia stanowiska negocjacyjnego.
  Wyraża się przy tym obawę, że Ukraina uzna dostawy uzbrojenia za wyraz poparcia Zachodu dla osiągnięcia celu, jakim jest pokonanie Rosji na polu bitwy.
  W związku z tym ocenia się, że tego rodzaju działania nie sprzyjają dyplomacji, gdyż wzmacniają tendencję do przedłużania wojny…

  https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/jan/26/is-biden-right-to-send-tanks-to-ukraine-our-panel-reacts

  Polubione przez 2 ludzi

  • Na Zachodzie nie biorą pod uwagę tylko celów tej operacji, a żaden z nich nie mówi o jej szybkim zakończeniu. Co więcej, cele te wskazują raczej, że będzie ona się toczyć bardzo długo.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Niektórzy zachodni „sojusznicy” Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji.
    Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie przez USA i Niemcy – zgody na dostawy czołgów podstawowych.
    Obawy wynikają z przeświadczenia, że obecnie czas gra na niekorzyść Ukrainy, która coraz bardziej potrzebuje dostaw zachodniego uzbrojenia.
    Jest to odmienna sytuacja od tej z wiosny ubiegłego roku, gdy Zachód miał nadzieję, że im dłużej będą trwały walki, tym bardziej prawdopodobne będzie zwycięstwo Ukrainy.
    Obecnie ta pewność przygasła – w Waszyngtonie, Brukseli (i nie tylko) pojawiają się głosy, że Rosja może zyskać przewagę w wojnie na wyniszczenie…

    https://www.wsj.com/articles/some-western-backers-of-ukraine-worry-that-time-might-be-on-russias-side-11674969063

    Polubione przez 3 ludzi

    • Bo na achodzie niestety nie uczą historii Europy środkowej i wschodniej. Gdyby uczyli, wiedzieliby, że z Rosją nikt nie ma szans. Nikt z zachodniej Europy ( w tym USA 😉 )

     Polubione przez 2 ludzi

 6. Działania wojenne na Ukrainie rozgrywają się na wielu płaszczyznach, jedną z nich jest – bitwa o (sic!) tytan.

  USA i kraje „sprzymierzone” podejmują starania mające na celu wykorzystanie ogromnych zasobów Ukrainy, w tym tytanu – metalu kluczowego dla rozwoju najbardziej zaawansowanej technologii wojskowych Zachodu.
  Jeśli Ukraina wygra, to Waszyngton uzyska pierwszeństwo w dostępie do ukraińskich tytanu.
  Ale jeśli Rosja odniesie zwycięstwo, to Moskwa zwiększy swój globalny wpływ na strategiczne zasoby.
  Departament Zasobów Wewnętrznych (US Department of the Interior) sklasyfikował tytan jako jeden z 35 surowców istotnych dla bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego USA.
  Stany Zjednoczone ponad 90 % swojego zapotrzebowania zaspokajają importem, i to nie tylko z „zaprzyjaźnionych” krajów…

  https://www.newsweek.com/battle-ukraines-titanium-1777106

  Polubione przez 2 ludzi

 7. https://t.me/boris_rozhin/76750
  Wiadomości o denazyfikacji Ukrainy. Jeden z założycieli UNA-UNSO zlikwidowany pod Soledarem.
  Rosyjskie siły zbrojne zabiły w pobliżu Soledaru pierwszego przywódcę ekstremistycznej grupy UNSO, nazistę Walerija Palczyka. Bojownik przez ponad 30 lat aktywnie wspomagał organizacje terrorystyczne, które sprzeciwiały się Rosji.
  Palczik był widziany podczas konfliktu w Gruzji, walczył też u boku radykalnych islamistów podczas pierwszej i drugiej kampanii czeczeńskiej.
  Na froncie soledarskim Palczyk służył w 116 Brygadzie Obrony Terytorialnej (TRO).
  @rosich_ru
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

 8. AdNovum pozwolisz, że cofnę się w Archiwum o dwa dni
  i przywołam naszą dyskusję na tym blogu

  ,, -Takie trochę luzem
  Amerykanie zadeklarowali przekazanie Abramsów na Ukrainę, ale po lekturze kilkunastu artykułów wychodzi na to, że pierwsze transporty sprzętu pojawią się za 2 miesiące i tu uwaga pomimo tego, że w mediach podawano, że Ukraina otrzyma czołgi z nowszej wersji to realia są inne.
  Władze USA chcą rozmontować czołgi i zastąpić wkładkę do pancerza z zubożonego uranu (nowoczesne czołgi mają pancerz z kilku warstw materiałów min ceramiki) tradycyjnymi rozwiązaniami .
  bladyswit , 28 stycznia, 2023 at 19:44Odpowiedz

  ***.

  Jeśli zdemontują z nich nowoczesny pancerz,
  a na pewno zdemontują też nowoczesną optoelektronikę
  i zastąpią to wszystko starymi tradycyjnymi rozwiązaniami,
  to te czołgi będą szrotem wobec czołgów T-90 Proryw ,
  czy też tych ostatnio zmodernizowanych T-72B3m.

  Brytyjczycy prawdopodobnie nie zdemontują pancerza, by szybciej wysłać je na Ukrainę , ale za to już zapowiedzieli, ze ich czołgi nie będą uczestniczyć w walkach na pierwszej linii frontu, by nie wpadły w ręce Rosjan.

  To gdzie chcą je ustawić w garażach we Lwowie?
  W Stanisławowie? Bo Kijów to może być już za blisko frontu.
  A może przy rumuńskiej granicy na drodze na Zaleszczyki?

  ***.
  z The Sun
  Armia opracowuje plan awaryjny, aby trzymać ręce Putina z dala od ściśle tajnej brytyjskiej zbroi, jeśli czołgi zostaną uszkodzone na Ukrainie – pisze The Sun

  „ Rosjanie będą zdesperowani, by spróbować zabić i schwytać Challengera 2, częściowo w celach propagandowych, ale także po to, by położyć swoje ręce na jego tajemnicach”.

  Najgorszym scenariuszem jest zniszczenie czołgu, gdy linie załamują się, a sojusznicze siły są w odwrocie.

  „Krok pierwszy to szkolenie i współpraca z planistami misji, aby upewnić się, że Challengery nie są używane w scenariuszach, w których ich zdaniem upadek jest realistyczną możliwością.

  https://www.thesun.co.uk/news/21191872/army-emergency-secret-british-armour-tanks-war-ukraine/

  Jak piszą w tej The Sun
  👉Na papierze 😁 Wielka Brytania może pochwalić się 227 czołgami Challenger 2, ale tylko około 👉 60 😂 jest gotowych do walki.

  Około 30 jest w Estonii , a 14 zmierza na Ukrainę.

  He he he 👉 60 – 30 -14 = 16 👈😂🤣
  ,,Mocarstwo” co ma do dyspozycji 16 czołgów ❗❗❗
  W o sprawnych samolotach nawet nie będę wspominał
  W każdym innym państwie tego ,,Imperium” Zachodu jest podobnie.

  A gdy napisałem kilka dni temu, że jak Rosja S-500 zniszczy to satelitarne superduper ustrojstwo uczyni armię NATO głuchoniemym ślepcem, który nie ma z nią szans wygrać konwencjonalnej wojny,
  to zostałem zaatakowany przez Shaolina24, który poradził mi bym na trzeźwo siadał przed kompem …

  Zaś @dwaicztery ( co dziwne, bo niczym przeze mnie nie sprowokowany) aż w szał wpadł.
  🤔 Chyba mu w innym wcieleniu na odcisk nadepnąłem.
  A jak się samowzbudnie nakręcił, to stracił nad sobą kontrolę i w znajomym stylu zaczął mnie ,,komplementować”… 😁
  presumer67 , 29 stycznia, 2023 at 00:11

  *****.

  A teraz wisienka na torcie Sputnika International
  z sprzed 15 godzin

  ,,Najwyższe dowództwo brytyjskich sił zbrojnych współpracuje ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, aby uniknąć rozmieszczenia czołgów Challenger 2 w obszarach, w których grozi im przechwycenie, poinformowały źródła dużego brytyjskiego tabloidu…

  … dodając, że „najgorszym scenariuszem” byłby taki, w którym czołg zostanie zniszczony jako linia frontu załamuje się, a przyjazne siły są zmuszone do wycofania się.”

  https://sputniknews.com/20230129/uk-reportedly-wants-kiev-to-restrict-use-of-challenger-2-tanks-to-prevent-russia-from-capturing-1106802324.html

  Komentarz:
  No to się wyjaśniło skąd ten najazd prowoków Neon’dyma …
  🤔 widocznie funkcyjni z nocnej zmiany na tapecie mieli Sputnika… 😁

  Wszystko wskazuje, że nie tylko nasze służby ambiwalentne monitorują Twój blog,
  równie skrupulatnie a przy tym ”na bieżąco i na gorąco” czynią to Rosjanie.

  🙄😏 No cóż, trzeba czasem zapłacić za to hasło 👇👌 😁

  AdNovum – najświeższe, najważniejsze i najciekawsze wiadomości
  z kraju, z Ukrainy i ze świata.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. https://t.me/ukraina_ru/129724
  Przekazane przez 360tv
  Kilka wypowiedzi Peskowa:
  🔹 Słowa Johnsona o rzekomych „groźbach” rakietowych Putina w rozmowie telefonicznej z byłym premierem Wielkiej Brytanii są kłamstwem.
  🔹 Kreml widzi absolutnie pozytywne perspektywy dla przyszłości Rosji.
  🔹 Zachód sprzyja żądaniom Ukrainy o kolejne dostawy broni, to prowadzi do znacznej eskalacji i zwiększenia zaangażowania NATO w konflikt.
  🔹 Kreml potępia wszelkie działania takie jak atak dronów w Iranie, które są wymierzone w suwerenne państwo.
  🔹 Gabinet genialnie poradził sobie z sytuacją proxy war przeciwko Federacji Rosyjskiej, utrzymując trajektorię wzrostu potencjału.
  🔹Putin odwiedzi w tym tygodniu Wołgograd z okazji rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem, jednodniowa wycieczka.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Czas na wątek czołgowy – w kontekście realizowanych i planowanych dostaw oraz działań bojowych na froncie:

  Zdaniem zachodnich ekspertów – silnik wysokoprężny MB 873 Ka-501 czołgu Leopard 2 ulega znacznemu nagrzaniu, co sprawia, że jest widoczny w podczerwieni nawet dla przestarzałych kamer termowizyjnych…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Słoweńskiej proweniencji czołgi M-55S w ukraińskiej służbie otrzymały dodatkowe wyposażenie, w tym – pancerz reaktywny generacji I+ ERA (Explosive Reactive Armour) ) Kontakt-1…

   Polubione przez 2 ludzi

    • Rosyjskie czołgi T-62M biorące udział w działaniach bojowych w Donbasie są wyposażane w panele pancerza reaktywnego Kontakt-5, który jest znacznie efektywniejszy od Kontakt-1.
     Natomiast co do ewentualnego doposażenia niemieckich czołgów Leopard 2, to przyznam szczerze, że nie słyszałem o rozważaniu takowej opcji… 😉

     Polubienie

  • Wielka Brytania już zaczyna się obawiać, że czołgi Challenger 2 mogą zostać przejęte przez Rosjan – w wyniku uszkodzenia i porzucenia przez Ukraińców na polu walki.
   Brytyjscy wojskowi zastanawiają się więc, w jaki sposób zapobiec ewentualnemu trafieniu w rosyjskie ręce zaawansowanej technologii.
   Szczególnie chodzi o pancerz kompozytowy typu Chobham / Dorchester, którego budowa jest objęta tajemnicą wojskową.
   Rosyjscy specjaliści mogliby poznać tajniki brytyjskich czołgów i opracować przeciwko nim skuteczną broń przeciwpancerną.
   Armia brytyjska posiada 227 czołgów Challenger 2, z czego tylko około 60 jest w gotowości bojowej, a 14 ma zostać wysłanych na Ukrainę…

   https://bulgarianmilitary.com/2023/01/29/britain-almost-banned-ukraine-from-using-challenger-2-tanks/

   Polubione przez 1 osoba

 11. https://t.me/ukraina_ru/129698
  Petycje Ukraińców do prezydenta to, bez żartów, dzieła sztuki.
  W ciągu ostatniego tygodnia zaniepokojeni obywatele chcieli zapytać Zełenskiego:
  ✅ Pogrzeb Lenina na terytorium Ukrainy jako założyciela Ukrainy;
  ✅ Podnieść płace, aby własność intelektualna mogła istnieć na Ukrainie;
  ✅ Podnieść pensje, aby Ukraińcy więcej przekazywali Siłom Zbrojnym Ukrainy;
  ✅ Budować fabryki obronne w jaskiniach Karpat, aby wróg nie dostał ich pociskami;
  ✅ Zakazać działania „kryminalnego i przestępczego komunikatora Telegram”;
  ✅ Wyjaśnić Erdoganowi i Xi Jinpingowi, że Ukraińcy to tak naprawdę ludzie z dużej litery;
  ✅ Przyznać Żadanowi Siergiejowi Wiktorowiczowi tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy.
  ✅ NIE PRZYZNAWAĆ Zhadanowi Siergiejowi Wiktorowiczowi tytułu Zasłużonego Artysty Ukrainy.
  Ukraina.ru

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Przy okazji wojny w Ukrainie dokonuje się bezprecedensowy przełom, jeśli chodzi o modernizację polskich Sił Zbrojnych – powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
  Zaznaczył, że „czerwoną linią” dostaw polskiego uzbrojenia na Ukrainę są „wyłącznie nasze możliwości”.
  Bezpieczeństwo Ukrainy to jest także bezpieczeństwo Polek i Polaków – dodał.
  -W polityce liczą się czyny, a nie słowa. Czyny wyglądają w następujący sposób: przekazaliśmy bardzo dużo sprzętu, jesteśmy w pierwszej trójce donatorów (…), a jednocześnie pozyskaliśmy bardzo dużo nowego sprzętu ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
  Jednym słowem, przy okazji tej wojny dokonuje się bezprecedensowy przełom, jeśli chodzi modernizację polskich Sił Zbrojnych – ocenił…

  https://tvn24.pl/polska/ukraina-wiceminister-obrony-marcin-ociepa-cala-ta-wojna-to-jedna-wielka-zmiana-mentalna-6705826

  Polubione przez 4 ludzi

   • Napisałeś: „Funkcjonariuszom mówię- NIE!!!!!!” i bardzo dobrze, bo jeden taki demoluje Ci Forum. Rozumiem dyskusję na argumenty, ale on nieustannie chamsko zaczepia Justusa, ile można wytrzymać? W jego komentarzach nie ma merytorycznych argumentów, tylko ataki ad personam, czy mottem tego forum nie jest: Prawda zawsze zwycięża? Więc dlaczego nie można pisać prawdy, bez narażenia sie na atak typa, który stosuje ukraińskie NA ukrainie, zamiast polskie W ukrainie? Nie zauważyłeś, ze masz tutaj polskojęzycznego ukraińca, który sabotuje prace tych, którzy wnoszą tutaj wiele? Ludzie chcą dyskutować, dzielić sie swoją wiedzą, spostrzeżeniami, a nie podporządkowywać sie dyktatowi trolla.
    Proste pytanie, ostudzisz jego chamstwo, czy ma na to Twoje przyzwolenie?

    Polubione przez 1 osoba

 13. Komentarze odnośnie skandalicznej wypowiedzi Fotygi.
  Poza tym, że wezwała do ludobójstwa to jeszcze twierdzi, że:
  „Nie ma takich rzeczy jak rosyjski gaz, ropa, aluminium, węgiel, uran, diamenty, zboże, drewno, złoto itd. Wszystkie te zasoby należą do poszczególnych ludów zamieszkujących te tereny.

  Bardzo trafny komentarz Rosjanina:
  „To ciekawe w kraju gdzie Rosjanie stanowią 81% ludności „oczywiście Rosjan nie ma”…”

  Inny:
  „Hitler nie miał w swoich planach takiego kraju jak Polska… dlatego w piecach obozów koncentracyjnych spalono tysiące Polaków… piece te gasili żołnierze radzieccy tj. włącznie z i Rosjan… żeby ta dziwka (Fotyga) mogła się urodzić, żyć i marzyć o tym jak zniszczyć tych, którzy dali jej szansę na życie… dokąd zmierza ten świat…

  https://politikus.info/events/149602-deputat-evroparlamenta-rossiya-dolzhna-byt-unichtozhena-navsegda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Co do artykułu, jest on ciekawy jednak:
  1. Polska jest za małym państwem aby przyłączyć do siebie tak dużo ziem Ukraińskich. Polska ma za małe PKB, zobaczmy ile środków potężne ekonomiczne RFN wyłożyło na aneks do siebie ziem NRD.
  2.Dodatkowo samo referendum na tych ziemiach Ukrainy nie wystarczy, bowiem potrzebne by było analogiczne referendum w Polsce i zmiany w naszej konstytucji, gdzie pisze, że językiem urzędowym jest język Polski. A na to potrzeba czasu.
  3. Wysłanie 200 tysięcy przeszkolonych w miesiąc rezerwistów na teren Ukrainy, ponieważ tyle czasu planowali szkolić rezerwę pasywną nasi wojskowi, to jakaś bajeczka. Zresztą prezes Kaczyński, skrócił ten miesięczny czas szkolenia rezerwy z miesiąca do dwóch dni i dodatkowo te szkolenia nie są obowiązkowe tylko dla chętnych. Zapewne szkolenia w miesiąc 200 tysięcy rezerwistów pasywnych to wymysł wojskowych z USA… prezes jak zwykle szybko zareagował.
  4. Ukraina była od nas bardziej uprzemysłowiona i bez długów a w roku 2021 miała 4 razy mniejsze PKB nominalne od Polski. Za to Polska armia za czasów PRL była potęgą, produkowaliśmy własne czołgi i mieliśmy linie produkcyjną dla T-72.. dziś kupujemy drogi złom z USA, a nasza armia z dowodzenia korpusami przeszła na dowodzenie brygad w teorii dywizji.

  Polubione przez 6 ludzi

 15. W związku z tym, że pojawił się wątek sprzętu wojskowego, którym dysponuje Wojsko Polskie, to warto było również wspomnieć o kwestiach kadrowych.

  W ostatnich tygodniach pojawił się doniesienia medialne o wyraźnie zwiększonej liczbie odejść żołnierzy ze służby, a nawet wręcz o „lawinie odejść z wojska”.

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał we wpisie w mediach społecznościowych, że Polska ma coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem.

  W niedzielę (29.01.2023) na Twitterze Błaszczak zamieścił grafikę z danymi dotyczącymi liczebności wojska w latach 2015 i 2022.
  Jak wskazuje grafika, siły zbrojne liczyły w 2015 roku 96 tys. żołnierzy, a w 2022 – 164 tys. żołnierzy.

  Grafika przedstawia również dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku.

  Problem w tym, że w tych wyliczeniach mieszczą się zarówno żołnierze zawodowi z jednostek operacyjnych, jak i żołnierze ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy na poligonach spędzają zaledwie kilka dni w miesiącu.
  Dodatkowo MON do stanu osobowego armii wlicza studentów szkół i uczelni wojskowych” – zauważył portal Onet.pl…

  https://www.money.pl/gospodarka/wojsko-polskie-nie-ma-exodusu-zolnierzy-6860739832658624a.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Jak podaje Rzeczpospolita w roku 2022 mundur zdjęło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy. Z armią pożegnało się łącznie 8988 żołnierzy zawodowych oraz 7962 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
   Dodatkowo już w pierwszym miesiącu roku 2023 z polskiego wojska odeszło ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych.
   Jak podaje dziennik, mamy do czynienia z bezprecedensową falą odejść z wojska. Liczba decyzji o zdjęciu munduru wzrosła w roku 2022 o niemal 50 % w stosunku do 2021 roku…

   https://myslpolska.info/2023/01/29/nie-chca-umierac-za-pomniki-bandery/

   Polubione przez 4 ludzi

  • „… od początku roku było 3969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4392 zwolnień ze służby.”

   przypływu raczej dużego nie będzie chyba że zrobią ekstra zarobki, ale do 300 tysięcy to jak do nieba, a plakaty o naborze wiszą już chyba wszędzie, poza tym liczba młodych Polaków spada, demografia jest nieubłagana, co jest wątpliwym raczej osiągnięciem wszystkich wymieniających się na stołkach po 89 roku.
   Wszystko szło w kierunku aby Polaków było mniej, by wyjeżdżali, w czyim interesie?
   Aby były dzieci musi być 1) stabilność finansowa (praca) i dobre prognozy na przyszłość, 2) mieszkanie /domek aby się z rodzicami na kupie nie cisnąć, 3) urlop wychowawczy płatny i państwo powinno to zapewnić, niech ta matka trochę pobędzie z tym dzieckiem, a nie pakować od razu do żłobka po roku.

   A samo 500+ z resztą jak to widzimy dzietności w Polsce nie podnosi.
   Czy mamy dziś zapewnione w/w pkt 1,2,3?

   Polubione przez 1 osoba

  • Wojskowi odchodzą i to masowo. Dlaczego???
   1. Konflikt na Ukrainie i niejasna postawa polskich polityków i MON. Podejrzewam, że MON i generalicja nagabywało żołnierzy aby ci pojechali jako „ochotnicy”, „najemnicy” czy „personel szkoleniowy” na Ukrainę. Była przecież afera z 12 polskimi załogami Leopardów, którzy złożyli z wojska wypowiedzenia. Ponadto urzędnicy i generalicja nagabywanie stosowała także podczas „dobrowolnych” szczepień przeciwko Covid. Więc stawiam, że w wojsku generałowie i urzędnicy stosowali podobne metody.
   2. Wysoka inflacja, która sprawia, że lepiej wyjechać do Niemiec do pracy aby zarobić na kredyt. Pamiętajmy wielu wojskowych ma możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach. Więc wielu korzysta ma mniejszą emeryturę jednak może więcej zarobić w Niemczech. Polacy są w Niemczech rozchwytywani przez pracodawców.
   3. Chaos organizacyjny w wojsku polskim, gdzie zamiast „cywilnego nadzoru” mamy „cywilny zarząd”. Pan Błaszczak wydaje decyzje które powinni wydawać generałowie.
   4. Nieudolne rządy od 1989 roku. Powoduje to ogólne zniechęcenie do walki za swoje własne państwo.
   Generalnie ja jakoś nie widzę aby władze Polskie były wstanie wystawić 10 tysięczny kontyngent wojska na Ukrainę. Wtedy by dopiero była by fala odejść z wojska.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Żadne odejścia w wojska nic nie dadzą. Wprowadzą mobilizację i wynajmą Ukraińców do jej skutecznego przeprowadzenia a ci już mają doświadczenie w urządzaniu łapanek nie tylko historycznie ale i obecnie na Ukrainie. Zawsze to lepiej złapać frajera i wywieźć na front jak samemu tam jechać.

    Polubione przez 1 osoba

  • Kiedy widmo wojny było bardzo odległe a bezrobocie wysokie wtedy wojsko wydawało się bardzo atrakcyjnym pracodawcą. Pamiętam nie tak odległe czasy, kiedy młodzi ludzie marzyli, żeby zostać szeregowym zawodowym i brać te 3000 zł na rękę. W małych miastach i na wsiach te 3 tysiące to się wydawały jakby miliony.
   Pamiętam nie tak odległe czasy kiedy do szkół podoficerskich można się było dostać wyłącznie po znajomości bo na jedno miejsce pchało się po kilkadziesiąt chętnych.
   Te czasy jednak minęły. Bezrobocie (podobno) jest minimalne a widmo wojny bardzo realne. Zatem kto przy zdrowych zmysłach w obecnych czasach pójdzie z własnej woli do wojska? Może znajdzie się jakaś niewielka grupka fanatyków „wykletych”, ale to będą same pijaki, ćpuny, narkomany, co to za wojsko będzie?!
   Kto zdrowy na umyśle będzie chciał wstąpić do takiego wojska jak durne władze rozbrajają armię i teraz polski żołnierz będzie biegał po poligonie z gołą dupą i strzelał z napleta?
   Kto zdrowy na umyśle będzie chciał teraz wstąpić do wojska, jak durne władze ordynarnie prowokują i prą do wojny, a gdy ta wojna już wybuchnie to będą pierwszymi, którzy uciekną z Polski do ciepłych krajów!
   NIE MA TAKIEGO WOJOWANIA!

   Polubione przez 2 ludzi

  • W okresie od początku do końca października 2022 roku w części 29. budżetu państwa „Obrona narodowa” zaszły istotne zmiany, o których nie informowano dotąd publicznie.
   Łączna wartość wydatków zaplanowanych na obronność w tej części budżetu państwa niewiele się zmieniła, bo wzrosła o 51,8 mln PLN (0,1 %), ale aż o 4,179 mld PLN (29,4 %) zmniejszono planowany poziom wydatków majątkowych, przesuwając te środki do pozostałych kategorii tj. na: dotacje i subwencje (wzrost o 505,2 mln PLN – 16,6 %), świadczenia na rzecz osób fizycznych (wzrost o 486,5 mln PLN – 4,7 %) i wydatki bieżące (wzrost o 3,239 mld PLN – 11,0 %).
   Konsekwencją tej zmiany, było zmniejszenie planowanych wydatków na Plan Modernizacji Technicznej (PMT), czyli głównie na zakupy nowego sprzętu wojskowego o aż ok. 3,94 mld PLN (32 %).
   Z drugiej strony o 1,29 mld PLN (40 %) wzrosły planowane wydatki na Plan Zakupu Środków Materiałowych (PZŚM), czyli na pozyskanie m.in. środków bojowych, w tym amunicji.

   W rezultacie dokonanej zmiany wskaźnik udziału wydatków majątkowych w łącznych wydatkach części 29. budżetu z rekordowego poziomu 32,3% zmalał do zaledwie 24,9 %.
   Również wskaźnik udziału wydatków na Plan Modernizacji Technicznej w łącznych wydatkach części 29 budżetu z wysokiego poziomu 28,4 % zmalał do 21,5 %.
   Tak niskiego poziomu tego wskaźnika nie było od wielu lat…

   https://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,11726,aktualnosci-z-polski,zmiany-w-wydatkach-obronnych-na-2022-rok

   Polubione przez 1 osoba

 16. https://t.me/ukraina_ru/129743
  Zbiorowe działania Zachodu na Ukrainie głęboko niemoralne – chorwacki prezydent
  „Niemieckie czołgi jeszcze bardziej jednoczą Rosję i Chiny. Moim zadaniem jest po prostu odejście od tego, a nie bycie cyrkowym pudlem. Jakiekolwiek zaangażowanie w to jest śmiertelnie niebezpieczne” – cytował Index słowa Zorana Milanovicia.
  Sprzeciwił się wysyłaniu jakichkolwiek „śmiercionośnych środków” na Ukrainę, bo to przedłuża wojnę.
  „Jaki jest cel? Rozpad Rosji, zmiana władzy? Mówi się o rozerwaniu Rosji na strzępy. To jest maniakalne. Serbowie i ja mniej się nienawidziliśmy. Mieliśmy dużo gorszą wojnę niż na Ukrainie. Jestem przeciwny wysyłaniu śmiertelnych środków – powiedział.
  Chorwacki przywódca jest też przekonany, że Rosja została sprowokowana z zewnątrz do konfliktu zbrojnego od 2014 roku. Według niego cel wojny prowadzonej przez Zachód jest niejasny, ponieważ Rosja posiada „6 tys. głowic nuklearnych”.
  @octgnews

  Polubione przez 5 ludzi

 17. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało wczoraj (29 stycznia 2023), że ukraińscy czołgiści dotarli do kraju w celu przejścia szkolenia na czołgach Challenger 2.
  Szkolenie ukraińskich czołgistów wiąże się z zapowiedzią MO Wielkiej Brytanii dotyczącą przekazania szwadronu (kompanii) 14 czołgów wraz z wozami zabezpieczenia technicznego.
  Przeszkolonych powinno zostać minimum 56 czołgistów – nie licząc jednak załóg zapasowych, załóg wozów zabezpieczenia technicznego i personelu obsługi technicznej.

  Według wypowiedzi zastępcy szefa brytyjskiego resortu obrony Alexa Chalka – szkolenie Ukraińców ma potrwać kilka tygodni.
  Z racji (podobno) dużego doświadczenia bojowego ukraińskiego personelu wojskowego nie jest wymagany pełen cykl szkolenia w zakresie taktyki…

  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=39152

  Polubione przez 2 ludzi

   • Brytyjskie resort obrony (wojny) opracował „awaryjny plan” ratowania czołgów Challengera 2 po wysłaniu ich na Ukrainę.
    Ukraińcy mają dwie możliwości: albo trzymać te czołgi głęboko z tyłu, albo za każdym czołgiem wysyłać (sic) pojazd ewakuacyjny.
    Londyn i Kijów zastanawiają się też nad inną opcją – zakontraktowaniem strony trzeciej (prywatnej firmy wojskowej), która zobowiązana byłaby do ewakuacji czołgu, jeśli zostanie uszkodzony, a Ukraińcy nie dadzą rady sami tego zrobić…

    https://www.thesun.co.uk/news/21191872/army-emergency-secret-british-armour-tanks-war-ukraine/

    Polubione przez 2 ludzi

     • Czołgi Challenger 2 ze względu na swoją ponadprzeciętną masę bojową, to faktycznie niezbyt nadają się do walki w pewnych warunkach terenowych.
      64 tony w wersji standardowej, 66,4 tony z zestawem pancerza Dorchester Level 2 E i aż (sic!) 74,8 tony w konfiguracji TES (H) Theatre Entry Standard.
      Zwiększanie masy opancerzenia ma swoje granice, które w tym przypadku o ile już nie przekroczone, to przynajmniej zostały osiągnięte…

      Polubione przez 1 osoba

     • Czołgi Challenger 2 są na uzbrojeniu tylko dwóch państw: Wielkiej Brytanii i Omanu.
      British Army oprócz wysp macierzystych stacjonuje również w Niemczech, gdzie sieć drogowa jest na bardzo dobrym poziomie.
      Natomiast w Omanie teren w dużej części jest płaski (pustynny), a sieć drogowa dość dobrze rozbudowana.
      Brytyjskie czołgi brały udział w działaniach bojowych na terenie Iraku, gdzie ukształtowanie terenu i szlaki drogowe są dość podobne.
      Brały również udział w NATO-wskich misjach w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, gdzie pełniły rolę ruchomych „straszaków” i zbytnio nie oddalały się od swoich baz.
      Na Ukrainie warunki terenowe i pogodowe są dość specyficzne, że tylko o rasputicy należy wspomnieć…

      Polubione przez 1 osoba

     • Wbrew pozorom, to bardzo dobry pomysł, gdyż pozwoliłoby to na przetestowanie w warunkach frontowych – nowego rosyjskiego wozu zabezpieczenia technicznego / ewakuacyjno-remontowego (BREM) T-16 (Obiekt 152), opracowywanego na bazie czołgu T-14 Armata… 😉

      Polubione przez 1 osoba

     • Z tym „ewakuowaniem czołgów” to brzmi trochę jak kabaret. To jest taka broń, która boi się zetknąć z przeciwnikiem. Z tego będą memy powstawać albo komedie, których Bareja się by się nie powstydził.

      Polubione przez 2 ludzi

  • Ciąg dalszy wątku dotyczącego szkolenia ukraińskich żołnierzy na terenie państw NATO:

   Szkolenia ukraińskich załóg czołgów w standardzie NATO będą się odbywały w Polsce.
   O rozpoczęciu takiego programu, bez precyzowania miejsca, mówił w wywiadzie dla Voice of America ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
   Państwa posiadające Leopardy mogą prowadzić szkolenia (…) Rozpoczniemy je – stwierdził.
   Program najpewniej będzie realizowany w ramach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu…

   https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8642962,czolgi-leopard-dla-ukrainy-szkolenia-postawa-niemiec.html

   Polubione przez 1 osoba

 18. https://t.me/ukraina_ru/129752
  Inne wypowiedzi Igora Kiriłowa, szefa oddziałów RCBZ:
  ▫️ Aktywne działania rosyjskiego Ministerstwa Obrony zatrzymały rozwój amerykańskich wojskowych programów broni biologicznej na Ukrainie;
  ▫️ USA przekazały sprzęt wojskowo-biologiczny z Ukrainy do zakładów chemicznych i farmakologicznych w Polsce i krajach bałtyckich;
  ▫️ Amerykańska organizacja Ecohealth Alliance od 2015 roku działa na rzecz wzmocnienia szkodliwego działania koronawirusów i ich przenoszenia ze zwierząt na ludzi;
  ▫️ Pandemia covid rozwinęła się w scenariuszu amerykańskim, podnosząc pytania o udział USA w rozprzestrzenianiu koronawirusa.
  @tvctvc

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Ciąg dalszy relacji z linii frontu – z uwzględnieniem wątku sprzętowego:

  Ukraińska samobieżna haubica M109A4BE – zniszczona przez wojska rosyjskie w obwodzie donieckim.
  Około 20 dział tego typu zostało zakupionych od prywatnej belgijskiej firmy przez Wielką Brytanię i przekazanych na Ukrainę…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Rosyjskie czołgi T-90M Proryw prowadzą szkolenie ogniowe pod Donieckiem.
   Przygotowują się już do starcia z czołgami M1 Abramsa i Leopard 2.
   Liczą na wsparcie czołgów T14 Armata w nadchodzącej ofensywie.
   Pewni są zwycięstwa w pancernej bitwie…

   Polubione przez 1 osoba

 20. Pepe Escobar – jak zwykle w formie

  https://www.zerohedge.com/geopolitical/escobar-doomsday-clock-speeding

  tłumaczenie fragmentów tekstu:

  Kolektywny Zachód „poświęcił cały ciężar swoich zasobów finansowych na zmiażdżenie Rosji na każdy możliwy sposób – poprzez wojnę finansową, kulturową i psychologiczną, a następnie prawdziwą wojnę militarną”.
  A jednak Rosja utrzymała pozycję.

  Komik kokainowy – którego jedyną rolą jest nieustanne błaganie o worki gotówki i mnóstwo broni – jest stopniowo spychany na boczny tor przez Amerykanów
  Bo według źródeł rosyjskich, Amerykanie zastępują Brytyjczyków jako prowadzących całą operację.

  Komik kokainowy pozostaje (na razie – bo nie wiadomo co może mu się przytrafić, vide los byłego sojusznika USA Saddama Husseina czy Mubaraka w Egipcie) ręcznie sterowaną marionetką podczas gdy wojskowa kontrola nad tym co zostało z Ukrainy należy wyłącznie do NATO.

  Cóż, tak było wcześniej – ale teraz już formalnie Ukraina jest pierwszym na świecie de facto członkiem NATO nie będąc nim de iure, ciesząc się mniej niż zerową suwerennością narodową i goszcząc na swoim terytorium natowskich najemników w imię „demokracji” uzbrojonych w amerykańskie i niemieckie czołgi

  Zeszłotygodniowe spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy – całkowicie kontrolowanej przez Stany Zjednoczone – w bazie sił powietrznych USA w Rammstein ugruntowało coś w rodzaju tandetnego remiksu Operacji Barbarossa.
  I znowu mamy niemieckie czołgi wysłane na Ukrainę do walki z Rosją.

  I wątek irański – w ciągu kilku ostatnich dni doszło do wzmożenia aktów terroru przeciwko temu państwu:

  Wraz z upadkiem JCPOA (tzw. porozumienie nuklearne) Iran jest ponownie atakowany z maksymalną wrogością. Jednak gdyby Teheran zagrał twardo, amerykańska marynarka wojenna lub wojsko nigdy nie utrzymałyby otwartej Cieśniny Ormuz – jak przyznali Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA.

  Według ekspertów Goldman Sachs cena ropy w tym przypadku wzrosłaby prawdopodobnie do niebotycznego poziomu za baryłkę – a to spowodowałoby załamanie całej światowej gospodarki

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.