Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.02.2023r.- 2780 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 350).


„Niemy krzyk”– dzień 970.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Stacjonujące na Białorusi samoloty bojowe MiG-31K z hipersonicznym systemem rakietowym Kindżał, zdaniem ekspertów, prawdopodobnie uderzą w infrastrukturę lotniskową Ukrainy. 

Taka hipotetyczna sytuacja związana jest z przygotowaniem na nich pasów startowych dla amerykańskich i innych samolotów bojowych, których dostaw Kijów oczekuje od krajów zachodnich. 

Możliwość takiego scenariusza przewidywała w sobotę gazeta Politico i inne zachodnie media, powołując się na swoje źródła.

W szczególności publikacja Politico donosi, że „pomysł możliwości przeniesienia amerykańskich myśliwców F-16 do Kijowa zyskuje coraz większe poparcie w Pentagonie”. A na Ukrainie, według publikacji, „przeszkolono już 50 pilotów, którzy mogą nadal doskonalić swoje umiejętności latania na F-16, gdyż już wcześniej szkolili się z armią USA w dużych ćwiczeniach taktycznych w 2011 i 2018 roku na niebie nad Ukrainą”.

Jak pisze El País, powołując się na przedstawiciela Sił Powietrznych Ukrainy płk. Jurija Ignata, piloci USZ mogą nauczyć się latać samolotami F-16 „w kilka tygodni”. Ale jego zdaniem „nauczenie się, jak walczyć tymi samolotami, zajmie trochę czasu, około sześciu miesięcy”. Podkreślił, że terminy są „niezwykle długie”, ale w warunkach działań wojennych zostaną skrócone. Media i portale społecznościowe informowały już wcześniej, że takie przygotowania już trwają, choć Waszyngton i Kijów oficjalnie tego nie ogłosiły. Dziennikarze Politico wychodzą z założenia, że ​​być może szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach szkolnych odbywa się w Stanach Zjednoczonych na podstawie kontraktów zawartych z prywatnymi firmami amerykańskimi. Tak czy inaczej, przedstawiciel USZ uważa: że „Ukraina chciałaby pilnie otrzymać 24 myśliwce z krajów zachodnich w ramach pierwszej fazy wsparcia lotniczego”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział, że niektórzy europejscy koledzy „zajęli się” już sprawą dostarczenia Kijowowi myśliwców F-16.

Pośrednim potwierdzeniem takich decyzji może być stwierdzenie wspomnianego wyżej Jurija Ignata, że ​​„Ukraina już pracuje w różnych regionach kraju nad przygotowaniem pasów startowych do stworzenia sieci lotnisk w warunkach bojowych”. Te pasy startowe są niezbędne nie tylko do obsługi amerykańskich samolotów F-16, ale także innych typów statków powietrznych, np. francuskich Mirage czy Rafale, które w 2023 roku mogą być dostarczane przez NATO i kraje europejskie dla USZ.

„Załoga wielofunkcyjnego myśliwca F-16 czwartej generacji składa się z jednej osoby. Tak więc, sądząc z doniesień gazety Politico o obecności pięćdziesięciu anglojęzycznych pilotów w Siłach Zbrojnych Ukrainy, na Ukrainie został już utworzony pewien warunkowy potencjał załogi lotniczej do sformowania co najmniej jednego pułku lotniczego składającego się z ok. 30 amerykańskich samolotów w nadchodzących miesiącach”– wyjaśnił rosyjski ekspert wojskowy, generał emerytowany porucznik Jurij Netkaczow. 

Jego zdaniem, aby skomplikować użycie myśliwców F-16 z terytorium Ukrainy, rosyjskie wojsko będzie musiało zniszczyć bazę lotniskową, przede wszystkim modernizowany już przez Kijów pas startowy. 

„A hipersoniczne pociski X-47 Kindżał wystrzeliwane z myśliwców przechwytujących dalekiego zasięgu MiG-31K mogą tu służyć jako idealna broń”– powiedział rosyjski ekspert.

Generał zwrócił uwagę na fakt, że ​​obecnie kilka myśliwców przechwytujących MiG-31K uzbrojonych w rakiety hipersoniczne Kindżał wraz z powietrznym samolotem wczesnego ostrzegania A-50U (ДРЛО) bierze udział we wspólnych ćwiczeniach lotów taktycznych (ЛТУ) Sił Zbrojnych Państwa Związkowego na Białorusi. Według oficjalnych doniesień MiG-31K od kilku miesięcy znajduje się na terytorium tego najbliższego sojusznika Federacji Rosyjskiej. I nie ma doniesień, że zostaną stamtąd kiedykolwiek wycofane. 

„Wcześniej dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnych informowało już, że 26 stycznia pociski Ch-47 Kindżał zostały już użyte przeciwko strategicznym celom na Ukrainie. Jakie były cele i skąd uderzono Kindżałami nie podano. Ale nie wykluczam, że pochodzi z terytorium Białorusi. Są to wygodne przyczółki, a obrona powietrzna wroga ze względu na niewielką odległość od celu nie będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na uderzenia Kindżałów”– powiedział Netkaczoww, dodając, że w przyszłości takie ataki będą się nasilać. 

„A uderzenia będą się nasilać właśnie na ukraińskich lotniskach, ponieważ pocisk Ch-47 ma głowicę o wadze około pół tony i bardzo duże prawdopodobieństwo trafienia w cel. Kilka uderzeń Kindżałami będzie w stanie unieruchomić lotniska na długi czas”– wyjasnił ekspert.

Z Ukrainy docierają doniesienia, że ​​dowódca USZ gen. Walerij Załużny wydał rozkaz utworzenia w wojsku kompanii szturmowych bezzałogowych statków powietrznych (UAV). 

„Najbardziej profesjonalni żołnierze zostali już wybrani do kierowania kompaniami uderzeniowymi. Każdy z nich otrzyma drony i amunicję (oraz terminale łączności satelitarnej- dopisek mój) Starlink i inny niezbędny sprzęt”– poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainym, dodając, że to są „pierwsze na świecie jednostki uderzeniowe UAV”.

„Ta wiadomość powinna być traktowana bardzo poważnie”– powiedział ekspert wojskowy, emerytowany pułkownik Szamil Gariejew. 

„Po pierwsze, ukraińskie UAV wykazały już skuteczność bojową, atakując ważne cele strategiczne na terytorium Federacji Rosyjskiej. Po drugie, Zachód dostarczy Ukraińskim Siłom Zbrojnym co najmniej 300 nowoczesnych czołgów i ponad 600 pojazdów opancerzonych standardów NATO, które wraz z powstającymi kompaniami uderzeniowymi UAV i lotnictwem mogą uczestniczyć w próbie przebicia się przez obronę wojsk rosyjskich”– wyjaśnił Gariejew. 

Poza tym,uważa on, że szum wokół rzekomych „trudności” w dostawach czołgów z krajów NATO dla USZ jest specjalnie zorganizowany, bo „czołgi Leopard 2, PT-91 (T-72), a także Abrams dla Ukrainy, najprawdopodobniej zostaną tam dostarczone ze stanu Wojska Polskiego w najbliższej przyszłości”.

Tym samym generalna ofensywa USZ może rozpocząć się już pod koniec lutego, co niedawno powiedział w wywiadzie dla mediów w przeddzień szczytu Ramstein-8 generał Mark Milley, przewodniczący szefów połączonych sztabów USA.

*

Popołudniowa (31.01.2023r. 14:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku Kupiańska artyleria Zachodniego zgrupowania wojsk uderzyła w siły i sprzęt 114 i 103 brygady obrony terytorialnej w rejonach Masjutowki i Tabajewki w obwodzie charkowskim.

Straty przeciwnika w tym dniu na tym kierunku wyniosły do 45 ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, cztery opancerzone wozy bojowe, samochód i haubica D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia grupy sił Centrum uderzyły w jednostki 25 brygady powietrznodesantowej i 95 brygady szturmowej USZ w pobliżu wsi Jampołówka w Donieckiej Republice Ludowej, a także w rejonie lasu Sieriebryńskiego.

Zlikwidowanych zostało ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono cztery opancerzone wozy bojowe.

Na kierunku donieckim, w wyniku udanych działań ofensywnych, ochotnicze grupy szturmowe przy wsparciu ogniowym lotnictwa operacyjnego i wojskowego, wojsk rakietowych i artylerii Południowej grupy wojsk wyzwoliły wieś Błagodatnoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia zlikwidowano w tym rejonie do 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono francuski system artylerii samobieżnej Cezar, amerykański system artylerii M-777 oraz haubicę Msta-B.

Na kierunku południowego Doniecka jednostki grupy sił Wschód ostrzeliwały podjednostki 72 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu miejscowości Ugledar, a także 110 brygady obrony terytorialnej w pobliżu miejscowości Nowopol w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty ukraińskich sił zbrojnych w tym rejonie wyniosły ponad 40 żołnierzy obsługi, jeden czołg, dwa opancerzone wozy bojowe i dwa samochody typu pick-up.

Ponadto zniszczono dwa składy amunicji z amunicją artyleryjską w rejonach Ugledar i Katierynówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Na kierunku chersońskim w ramach operacji przeciwbateryjnej zniszczono dwie jednostki artylerii samobieżnej Goździk, a także dwa składy amunicji ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu osiedli Michajłowka i Żmijewka w obwodzie chersońskim.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu dnia uderzyły w 84 jednostki artyleryjskie USZ na stanowiska ogniowe, w ich siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 126 rejonach.

Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły śmigłowiec Mi-8 ukraińskich sił powietrznych w pobliżu wsi Zołotaja Bałka w obwodzie chersońskim.

Pięć bezzałogowych statków powietrznych zniszczono także w pobliżu osiedli Krywoszejewka, Oborotnówka, Krasnoreczenkoje i Władimirówka Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Biełogrudowo w obwodzie chersońskim,

Ponadto w rejonach Złatoustowki w Donieckiej Republice Ludowej i Skadowska w obwodzie chersońskim przechwycono trzy rakiety MLRS HIMARS produkcji amerykańskiej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

381 samolotów, 206 śmigłowców, 2 987 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 691 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 997 pojazdów z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet, 3 970 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 8 229 pojazdów specjalnych wojsk.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 31.01.2023 do godziny 00:00 01.02.2023r.

❗️Misja odnotowała 20 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 11 ostrzałów artylerią 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 4 ostrzały z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej5 ostrzałów z artylerii 155mm i 152mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 96 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości epubliki:

jej stolica Donieck (obwody kijowski, kujbyszewski, kirowski i piotrowski), a także Gorłówka (obwód nikitowski), Pantelejmonówka, Jakowlewka, Jasinowata oraz Mineralnoje i Makiejewka (obwody czerwoogwardyjski i kirowski).

✅ W ciągu ostatniej doby nie odnotowano żadnych ofiar cywilnych.

🏠 W dzielnicy piotrowskiej w Doniecku uszkodzonych zostało 5 budynków, a także 1 obiekt infrastruktury cywilnej.

❗️Sprawozdanie misji ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 31 stycznia.

Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły dwa ataki na Stachanowo i Kremiennę z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (9 rakiet).


W wyniku ostrzału
➖ w miejscowości Kremienna zginęło 3 cywilów, a 6 domów mieszkalnych zostało uszkodzonych;
➖ w Stachanowie uszkodzonych zostało 14 budynków mieszkalnych, pomieszczenia byłej poradni skórno-wenerologicznej oraz linia przesyłowa prądu i gazociąg.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 01 Лютий 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

145 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.02.2023r.- 2780 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 350).

 1. https://t.me/boris_rozhin/76936
  Rozpoczęła się największa od lat akcja protestacyjna w Wielkiej Brytanii. W Londynie zbierają się ludzie. Związki zawodowe zapowiadają, że wyprowadzą na ulice kilkaset tysięcy ludzi. Protestują przeciwko rosnącym kosztom życia i pogarszającym się warunkom pracy.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 2. https://t.me/ukraina_ru/130105
  Kołomojski jest przygotowywany do ekstradycji do USA. Nie ma dokąd uciec, źródło mówi Ukrayina.ru
  Oligarchę Igora Kołomojskiego, u którego w środę, 1 lutego, przeprowadzono przeszukanie przez SBU i Biuro Bezpieczeństwa Ekonomicznego (BES), może spotkać los byłego premiera Ukrainy Pawło Łazarenki

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Skąd takie czarnowidztwo?????
  Przecież chachły leją ruskich, aż furczy…. 🙂

  Jest niemal wykluczone, że Ukraina wyjdzie z tej wojny jako zwycięzca – ocenia niemiecki dziennik „Die Welt”. Autor tekstu Christoph Schiltz podkreśla, że Rosja okupuje obecnie ok. 18 proc. terytorium tego kraju, a „niewystarczające wsparcie Zachodu” powoduje, że osiągnięcie sukcesu przez Kijów w postaci zapowiadanego „odbicia wszystkich okupowanych terytoriów łącznie z Krymem” jest niemożliwe.

  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-niemieckie-media-o-zwyciestwie-ukrainy-niemozliwe,nId,6570910

  Polubione przez 3 ludzi

 4. https://t.me/ukraina_ru/130089
  Eliminacja nacjonalistycznych sił desantowych i straty wroga na sześciu kierunkach: najważniejsze informacje z briefingu rosyjskiego ministerstwa obrony
  ❗️ W kierunku Kupyńska artyleria Zachodniej Grupy Sił zadała atak ogniowy na siłę roboczą i sprzęt dwóch brygad ukraińskich bojowników. W ciągu dnia na tym kierunku zniszczono do 30 ukraińskich serwitutów;
  ❗️ Na kierunku Krasnoliman uderzenia lotnictwa wojskowego i ogień artylerii zgrupowania wojsk Centrum pokonały skumulowane siły osobowe dwóch brygad desantowo-szturmowych ukraińskich bojowików. Straty nieprzyjaciela na tym kierunku wyniosły w ciągu dnia 95 ukraińskich serwismenów;
  ❗️ Na kierunku donieckim w trakcie ofensywy jednostki Południowego Zgrupowania Sił zajęły korzystniejsze linie i pozycje oraz zadały przeciwnikowi ogień. Zniszczony został również skład amunicji brygady nacjonalistów. W ciągu dnia na tym kierunku zniszczono ponad 100 ukraińskich serwitutów;
  ❗️ Na kierunkach południowego Doniecka i Zaporoża wojskowe naloty, ogień artyleryjski i jednostki zgrupowania wojsk Vostok zadały ostrzał dwóm brygadom pod Ugledarem, a także dwóm brygadom pod Nowosielcami i Myrnem. W ciągu dnia w tych rejonach ucierpiało ponad 60 ukraińskich służb;
  ❗️ W kierunku Chersonia w okolicach jeziora Kruglik zniszczono dwie motorówki i do 10 desantowych nacjonalistów;
  ❗️ 88 nacjonalistycznych jednostek artylerii, siły roboczej i sprzętu wojskowego zostało pokonanych w 131 obszarach.
  ❗️ Dziewięć UAV zostało zestrzelonych przez siły obrony powietrznej, a trzy HIMARS zostały przechwycone.
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 5. https://t.me/ukraina_ru/130085
  I oto powód tak wystawnych zachcianek Dacji – podczas rewizji urząd skarbowy znalazł dużą sumę pieniędzy, a szef został wciągnięty w „intrygę”
  Na przykład za pieniądze zdecydowała, że szereg przedsiębiorstw nie spełnia ryzykownych dla podatnika kryteriów.
  Ponadto szefowa wykorzystywała swoich podwładnych do sztucznego zawyżania wydatków brutto niektórych firm, składała fałszywe zeznania podatkowe w zakresie podatku dochodowego oraz realizowała schemat prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej.
  Podczas przeszukań stwierdzono, że jest w posiadaniu:
  🔺️ $158 tys, 530 tys. UAH i 2,2 tys. euro;
  🔺️Украшения;
  🔺️2 samochody warte 150 tysięcy dolarów;
  🔺️3 mieszkania w Kijowie o łącznej wartości 1 mln dolarów; oraz dom pod Kijowem.

  Polubione przez 2 ludzi

  • https://t.me/ukraina_ru/130078
   Podczas przeszukania okazało się, że p.o. szefa kijowskiej służby podatkowej Oksana Datiy ma „bogatą” listę życzeń
   Według UP, zawierały one w szczególności życzenie zarobienia 1 mln dolarów, otrzymania w prezencie drogiego zegarka marki Breguet oraz zostania zastępcą szefa kijowskiej administracji podatkowej.
   Zapomniała o najważniejszej rzeczy – maszynce do zamykania ust.
   foto

   Polubione przez 4 ludzi

 6. https://t.me/ukraina_ru/130077
  Ukraiński kanał TG Resident pisze: „Nasze źródło w PO powiedziało nam, że USA całkowicie przejęło kontrolę nad Ukrainą od Wielkiej Brytanii, a wszystkie skandale korupcyjne i czystki elit politycznych są związane ze stanowiskiem Zelenskiego w sprawie ‚formuły Sullivana’. Zaledwie wczoraj USA powiedziały, że nie widzą żadnych oznak niewłaściwego wykorzystania amerykańskich funduszy na Ukrainie, a dziś fala rewizji przetoczyła się przez ukraińską najwyższą kadrę. Jak można to wytłumaczyć? Cóż, to może być jedna z dwóch rzeczy:
  Albo Ameryka naprawdę nie rozumie, co się dzieje z jej pieniędzmi na Ukrainie. Jest to bardzo mało prawdopodobne.
  Albo Ameryka uśpiła czujność miejscowych złodziei, żeby rano można było ich zabrać cieplutkimi.
  Ale którakolwiek wersja jest poprawna, obie sugerują, że Ukraina nie jest nawet stanem USA, ale gangiem najemników zakontraktowanych do wykonywania brudnej roboty Ameryki. A teraz są tam mordowani, gnębieni i zabijani.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Oto przyszła ,,nasza” elita polska
  z Konfederacji Zachodniej Ukrainy,

  którą nam tu Aj!waj @dwajcwaj/cztery propaguje

  Polubienie

 8. Samoloty bojowe Mig-29 Warszawa dostarczyła Kijowowi pod pozorem części zamiennych wiosną ubiegłego roku, a stało się to znane dopiero w styczniu 2023 roku.

  Premier Polski Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po wizycie w 18 Dywizji Zmechanizowanej
  Wojska Polskiego w Siedlcach zorganizowali wspólną konferencję prasową.
  Dziennikarze zapytali ich, czy zostaną podjęte działania w sprawie myśliwców wielozadaniowych F-16 i broni dalekiego zasięgu na wzór kampanii nacisku polskiego rządu na przekazanie czołgów Kijowowi.

  „Koordynujemy z naszymi partnerami w NATO wszystkie działania mające na celu wzmocnienie sił obronnych Ukrainy, w tym dostarczanie na Ukrainę Systemów Patriot, a także organizację potężnej grupy Pancernej w postaci Leoparda i innych nowoczesnych czołgów. To nie tylko presja z naszej strony, ale także USA” – zaznaczył Morawiecki.

  „Podobnie jak kilka miesięcy temu, w kontekście MiG-ów, każde inne lotnictwo będzie odpowiednio przekazane w porozumieniu z państwami NATO. Będziemy działać w pełnej koordynacji ” – podkreślił szef polskiego rządu.

  Warto zauważyć, że 25 stycznia Dziennik Gazeta prawną napisał: „jeszcze wiosną ubiegłego roku Polska -po wielkim sporze o to, czy i w jaki sposób przerzucać samoloty-dostarczyła Ukraińcom „pewną liczbę” Mig-29.
  Sposobem nazywając je częściami zamiennymi

  Jednocześnie oficjalnie polskie władze w tym czasie stale oświadczały, że dostawy Mig-29 do Kijowa są możliwe „tylko w porozumieniu z NATO”.
  Najprawdopodobniej takie porozumienie zostało jednak uzyskane – choć z formalnego punktu widzenia miała je dać Rosja, jako Kraj produkcji myśliwców MiG-29.

  Ale nawet jeśli Warszawa sama poszła na transfer Migów do Kijowa, to w przypadku amerykańskich F-16 nie jest to możliwe, ponieważ na ich transfer nawet pod pozorem części zamiennych potrzebna jest zgoda USA.

  ****;

  I co jeszcze przekaże …mamy coś jeszcze ..
  .chyba już nic.. acha, eksponaty muzealne.

  Polubione przez 1 osoba

  • Polskie MiGi-29 nadal latają po polskim niebie, zatem jeżeli coś przekazali to egzemplarze niezdolne do lotu jako „magazyny części zamiennych”. W lotnictwach biednych krajów takie przeznaczanie najgorzej zachowanych egzemplarzy samolotów na magazyny części zamiennych jest dość powszechne, wynika to z tego, że brakuje pieniędzy na kosztowny remont generalny maszyn.

   Polubione przez 1 osoba

  • Ku…rwa, znam nieźle historię Polski, ale tak sprzedajnych polityków którzy w tak bezczelny sposób bronili by obcych interesów narażając Polskę na wojnę, nie pamiętam.
   Słowa Maliniaka tylko potwierdzają jeszcze niedawno luźną tezę, iż wojsko polskie będzie walczyć na banderowskiej ukrainie.
   Swoją drogą, ten gamoń juz drugi raz się wysypał z ważnymi informacjami…

   Polubione przez 5 ludzi

 9. Janusz Korwin-Mikke o nowym prezydencie Czech: „Wygrał pachołek Zachodu, USA i LGBTQZ”
  „Wybory wygrał pachołek Zachodu, który w imię imperialnych interesów USA oraz ideologów LGBTQZ (sam jest wielkim zwolennikiem tej ideologii!) gotów jest narazić Czechów i Morawian na uderzenie atomowe. Jako Polak powinienem się cieszyć: jak jest idiota, który chce nadstawiać za mnie karku, to bardzo dobrze. Niestety: nie całkiem dobrze. Problem w tym, że ten wybór może być dodatkową przesłanką, która skłoni rządzących NAMI pachołków Zachodu do wypowiedzenia wojny Moskwie”…
  https://nczas.com/2023/02/01/korwin-mikke-o-nowym-prezydencie-czech-wygral-pacholek-zachodu-usa-i-lgbtqz/

  Problem w tym, iż nasi politycy nie potrzebują żadnych przesłanek, wytyczne z Waszyngtonu są jasne od lat.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. https://t.me/ukraina_ru/130144
  Na Ukrainie mogą być zmobilizowani mężczyźni, którzy mają ograniczoną zdolność do służby wojskowej – szef sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Roman Gorbach.
  „Ci poborowi, którzy mają ograniczoną zdolność do służby wojskowej w czasie wojny, mogą zostać zmobilizowani, ale ich służba nie będzie odbywała się w jednostkach bojowych, ale w jednostkach wsparcia wojskowego” – powiedział.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT – dotyczące kwestii, że tak to nazwę – technicznych, ale nie wojskowych… 🙂

  Jak widzę, to nie tylko mnie zdarza się problem z dublowaniem załączników… ❗

  Z wiadomych względów, to jednak nie będę tego wskazywał personalnie… 😉

  The End OT.

  Polubienie

 12. https://t.me/ukraina_ru/130141
  Dwie kompanie 93 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy „zgubiły się” w okolicach Artiomowska.
  Nowa 93 brygada Sił Zbrojnych Ukrainy zwerbowana na przełomie grudnia i stycznia nadal ponosi straty.
  Żołnierzom dano kilka dni na przygotowanie i natychmiast rzucono ich pod Artiomowsk.
  Wczorajsi taksówkarze i studenci walczą z Wagner PMC, bojownikami, którzy przeszli przez Syrię i liczne konflikty w Afryce.
  Klęska USZ pod Artiomowskiem jest nieunikniona. Jednak Żeleński nadal wysyła zmobilizowanych na rzeź…
  t.me/dillfrash
  screen

  Polubione przez 1 osoba

  • Coś podobnego, w naszych mediach informacja o ataku ukrainy na cywilny obiekt? Aż dziw iz nie dodali ze to „przypadek”. W Przewodowie tez „przypadkowo” uderzyła rakieta, problem w tym, iż to były dwie rakiety, ale trudno kogokolwiek przekonać do dwukrotnego przypadku, więc szybko w naszych mediach zaczęli zapodawać korektę, iż rakieta była jedna.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. NATO podnosi poprzeczkę marząc o strategicznej porażce Rosji na Ukrainie, ale ten plan Sojuszu się nie uda – powiedział szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin.
  – Odnotowujemy wzrost ilości i asortymentu sprzętu wojskowego dostarczanego marionetkowemu reżimowi kijowskiemu, w tym broni ofensywnej. (…) Sedno w tym, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są zdeterminowani, by prowadzić wojnę z Rosją do ostatniego Ukraińca – powiedział Siergiej Naryszkin w rozmowie ze Sputnikiem.
  Moskwa wielokrotnie podkreślała, że dostawy zachodniego sprzętu wojskowego jedynie przedłużają konflikt, zaś transport z zachodnim uzbrojeniem staje się legalnym celem dla rosyjskiej armii.
  https://pl.sputniknews.com/20230201/rosyjski-wywiad-o-sytuacji-na-ukrainie-nato-podnosi-poprzeczke-18661949.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Podczas specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie wojsko rosyjskie używa nowej komendy salw artyleryjskich, która brzmi jak „trzysta trzydzieści trzy”. Nie jest to określone w przepisach wojskowych, zaleca się komendę: „Bateria, ogień”. Ale w rzeczywistości w armii, w artylerii lufowej i rakietowej zakorzeniło się cyfrowe polecenie „Trzysta trzydzieści trzy!”.
  https://vk.com/al_feed.php?w=wall-214241020_118734

  Polubione przez 1 osoba

 15. Rząd Ukrainy przygotowuje się do powrotu podatków do poziomu sprzed wojny
  Według służby prasowej Ministerstwa Finansów pierwszy krok w kierunku tej decyzji został już podjęty, a mianowicie odpowiedni projekt ustawy został przyjęty i przesłany do Rady Najwyższej.
  Zniesienie ulg dla przedsiębiorców jest jednym z zobowiązań Ukrainy wobec MFW.
  https://www.unian.net/economics/finance/kabmin-gotovitsya-vernut-nalogi-na-dovoennyy-uroven-minfin-12129426.html
  Komentarz: Oj niedobrze wygląda to dla Ukrainy niedobrze. Gospodarka nie odbiła, ataki na infrastrukturę krytyczną trwają, zamrożone środki FR nie zostały przekazane na odbudowę, a zachodni partnerzy chcą zwrotu „inwestycji”.

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Na koniec dzisiejszej relacji z frontu – kilka bardziej lub mniej istotnych informacji:

  Aktualna sytuacja w rejonie Bachmutu (Artiomowska) – warto zaznaczyć, że w walkach oprócz Grupy Wagnera, to uczestniczą również regularne jednostki wojsk rosyjskich, w tym powietrznodesantowych…

  Polubione przez 1 osoba

  • Przybliżenie sytuacji w samym mieście Bachmut (Artiomowsk) – trwa powolny, ale systematyczny postęp sił rosyjskich…

   Polubione przez 1 osoba

  • W rejonie Siewierska (Siwierska) – sytuacja sił ukraińskich staje się coraz trudniejsza, może dojść do ich okrążenia przez wojska rosyjskie…

   Polubione przez 1 osoba

  • W rejonie Wugłedaru (Wuhłedaru) – sytuacja wojsk ukraińskich również staje się coraz trudniejsza, po zdobyciu miejscowości Bogojawlenka (Bohojawliwka) siły rosyjskie przygotowują się do natarcia na Wodianoje (Wodiane)…

   Polubione przez 1 osoba

  • W obwodzie ługańskim – wojska rosyjskie prowadza natarcie w rejonie Nowoseliwskoje (Nowoseliwskie) i Kreminnej, możliwa dalsza kontynuacja w kierunku na Łyman (Krasnyj Łyman)…

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.