Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.02.2023r.- 2781 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 351).


„Niemy krzyk”– dzień 971.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Senator Angus King siedział naprzeciwko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas niezapowiedzianej podróży do tego kraju na początku stycznia i debatował nad zachowaniem milczenia.

Niezależny senator z Maine zadał sobie pytanie:

„Czy ośmielę się to powiedzieć?”

Agnus King, członek zarówno Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, jak i Senackiej Komisji Wywiadu, powiedział RealClearPolitics (RCP), że nie chce wywołać „incydentu”. Ale w tym delikatnym momencie dyplomatycznym, gdy stawka była tak wysoka, potrzebna była dosadna rada: „Wziąłem głęboki oddech i powiedziałem:Panie prezydencie, skandal naprawdę by to spieprzył ”.

Pod rządami prezydenta Bidena Stany Zjednoczone zmobilizowały Zachód w celu wsparcia Ukrainy w dobie jej klęsk na wschodnich i południowych rubieżach kraju. Jednakże zachodnia pomoc gospodarcza i wojskowa, choć jest obiecana, nie jest bezwarunkowa. 

„Defraudacja pieniędzy lub sprzętu”ostrzegł King, zagroziłoby istnieniu Kijowa. Wiadomość została właściwie odczytana. Zdaniem senatora reakcja była natychmiastowa.

Zełenski usunął kilku wyższych urzędników ze stanowisk na początku zeszłego tygodnia podobno z powodu zarzutów o korupcję i jako publiczną demonstrację wobec Zachodu, że Kijów nie będzie tolerował łapówek. Posunięcie to ma miejsce, gdy Republikanie z Izby Reprezentantów obiecują dodatkowy nadzór nad tym, jak wykorzystano i wydano dziesiątki miliardów pomocy gospodarczej i wojskowej.

Z tego powodu Biały Dom wcale nie wpadł w panikę, twierdząc, że i on traktuje sprawę poważnie. Według Johna Kirby’ego, rzecznika ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena, jak dotąd po prostu nie stwierdzili żadnych nadużyć. Poinformował on w minionym tygodniu, że ani pomoc wojskowa, ani finansowa „nie padły ofiarą jakiejkolwiek korupcji na Ukrainie”.

„Zgadza się”, odpowiedział bez zastrzeżeń Kirby, poproszony przez RCP o potwierdzenie informacji, że administracja Białego Domu nie zidentyfikowała jeszcze żadnego wcześniejszego niewłaściwego użycia sprzętu ani sprzeniewierzenia funduszy ze Stanów Zjednoczonych. King Kirby był podobnego zdania.

Podczas wizyty na Ukrainie senator powiedział, że widział, jak zespół Zełenskiego zatrudnia zewnętrznych audytorów, którzy śledzą zarówno dolary i centy, jak i wszystko inne „aż do pojedynczej części zamiennej”.

Republikanie są bardziej sceptyczni i już wykorzystują ostrzeżenie przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego przed wyborami w połowie kadencji, że Izba nie wyśle ​​już więcej Ukrainie „czeku in blanco”. Natomiast administracja Bidena przekazała już około 27,5 mld dolarów w pomocy wojskowej, prawie 10 mld dolarów pomocy humanitarnej i ponad 15 mld dolarów wsparcia finansowego.

Reprezentant James Comer, republikanin z Kentucky, który obecnie przewodniczy Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, wkrótce przejrzy te liczby, aby ujawnić „marnotrawstwo lub niewłaściwe użycie”.

„Wraz z ogromnymi wydatkami rządowymi pojawia się okazja do marnotrawstwa, oszustw, nadużyć i złego zarządzania. Pomoc dla Ukrainy nie jest inna”– powiedział Comer RCP, po czym dodał, że Kongres jest winien podatnikowi „prowadzenie nadzoru nad dziesiątkami miliardów dolarów amerykańskich podatników wysyłanych za granicę”.

Jak na razie wsparcie podatników dla Ukrainy pozostaje ponadpartyjne. Ostatni pakiet pomocowy przeszedł przez Senat liczbą głosów 88- za i 11-przeciw, a podczas głosowania w Izbie Reprezentantów za- 368 i przeciw-57, ale prawica pozostaje nadal mimo to bardzo sceptyczna. Porównania Zełenskiego do Winstona Churchilla i Ukrainy do Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej drażnią konserwatystów fiskalnych, takich jak Ted Galen Carpenter z instytutu CATO.

„Pogląd, że Ukraina była tak atrakcyjnym modelem demokratycznym w Europie Wschodniej, że samo istnienie tego kraju przerażało Putina, może być pocieszającym mitem dla amerykańskich polityków i ekspertów, ale jest to mit. Ukraina jest daleka od bycia demokratycznym modelem kapitalistycznym i nieodpartym magnesem dla jęczących mas Rosji”– napisał Carpenter w American Conservative. Zwrócił też uwagę, że ten kraj byłego bloku wschodniego regularnie plasuje się na dole międzynarodowych wskaźników korupcji.

Korupcja systemowa była motywem przewodnim kariery politycznej Zełenskiego- sloganem wyborczym, na długo przed rosyjską inwazją, kiedy to z komika stał się prezydentem. Michajło Podolak, bliski doradca ukraińskiego prezydenta, napisał na Twitterze po ostatniej czystce na wysokich stanowiskach adimistracyjnych, że posunięcia te „świadczą o kluczowych priorytetach państwa” , a także i o tym, jak „każdy powinien rozumieć swoją odpowiedzialność”. Administracja Bidena powtórzyła tą narrację Podolaka na Kapitolu podczas czwartkowych zeznań przed Senacką Komisją Spraw Zagranicznych.

Victoria Nuland, podsekretarz stanu ds. politycznych, powiedziała parlamentarzystom, że czystka kadrowa w Kijowie „wysyła bardzo silny sygnał dla innych, którzy będą próbowali zdzierać z tego wysiłku wojennego, i jest ważna dla przyszłości Ukrainy”.

Biały Dom przygotowuje się na zwiększenie się liczby tego rodzaju nadzoru ze strony Kongresu w nadchodzących tygodniach i miesiącach, i chociaż administracja donosi, że Ukraina osiąga wysokie noty w wykorzenianiu korupcji, Kirby zauważył, że korupcja pozostaje zawsze obecnym zagrożeniem we wszystkich konfliktach.

„Nie można o tym zapomnieć”– powiedział, że „mam na myśli wojnę”. Dodał, że aby uchronić się przed nadużyciami, administracja podwoiła wysiłki za pośrednictwem urzędników w ambasadzie USA w Kijowie, aby „pracować z Ukraińcami nad odpowiedzialnością”. 

Priorytetem Ukrainy jest wygranie wojny z Rosją. Według wieści docierających z Kijowa, USZ udało się powstrzymać rosyjskie natarcie. Co spowodowało, że administracja Zełenskiego z zadowoleniem przyjęła wiadomość, iż Biden przygotowuje się do wysłania na Ukrainę 31 czołgów Abrams, które mają pomóc odwrócić losy wojny już na wiosnę.

King powiedział RCP, że nowy sprzęt „będzie nową jakością dla Ukraińców”, dodał też, że dostawa czołgów jest zarówno „konieczna”, jak i „spójna” z poprzednimi pakietami pomocy.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy dostarczyły na Ukrinę systemy rakietowe Javelin i Stinger w pierwszych dniach konfliktu. „Priorytetem w tym czasie było powstrzymanie rosyjskiego wtargnięcia w kierunku Kijowa”– wyjaśnił, dodał, że zrobiono to po to, aby bitwa nie przekształciła się w rodzaj wojny okopowej. „Teraz jesteśmy w innym rodzaju wojny”– powiedział amerykański senator.

Zapewne chodziło mu, że dzięki pomocy wojskowej dla Ukrainy w coraz bardziej zaawansowany sprzęt i broń, eskalacja konfliktu wkracza w coraz ostrzejszą fazę. Ginie coraz więcej zmobilizowanych i wysłanych na frontu Ukraińców, niszczona jest systemowo infrastruktura wrażliwa, zaś sama Ukraina stacza się na dno totalnego kryzysu.

I tak, za każdym razem, gdy Waszyngton będzie podbijał stawkę, sytuacja będzie się tylko pogarszać. Oczywiście USA nic na tym nie tracą, poza świeżo dodrukowanymi zielonymi papierkami, swoim wizerunkiem oraz ogołacając magazyny z bronią. Ale za to, nie musi sama- w bezpośrednim starciu- walczyć z Rosją. Bo ta- jak i poprzednie- toczy się zdala od granic Stanów Zjednoczonych.

*

Popołudniowa (01.02.2023r. 14:55) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim artyleria Zachodniej grupy sił uderzyła w siłę roboczą i sprzęt 14 i 92 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Griankówka i Timkówka w obwodzie charkowskim oraz Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia na tym kierunku zlikwidowano do 30 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa pickupy, a także haubicę D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim uderzenia lotnictwa bojowego i ostrzał artyleryjski grupy sił Centrum dosięgły rejony koncentracji 80 i 95 brygady szturmowej USZ w miejscowościach Stelmachówka, Czerwona Dabrowa i Kuźmino w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Torskoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły w ciągu dnia 95 ukraińskich żołnierzy, trzy opancerzone wozy bojowe i jeden pojazd.

Na kierunku donieckim, w trakcie ofensywy, jednostki Południowego zgrupowania sił zajęły korzystniejsze linie i pozycje oraz zadały ogień przeciwnikowi w rejonach osad Tonieńkoje, Nieliepówka i Siewiernoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Zniszczony został także skład amunicji 55 brygady artylerii sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu miejscowości Dobrowolje w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia zlikwidowano w tym rejonie ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono jeden czołg, trzy opancerzone wozy bojowe, haubicę Msta-B, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Huragan oraz francuski samobieżny egzemplarz artylerii Caesar.

Na południe od Doniecka i w rejonie Zaporoża uderzenia lotnictwa wojskowego, ostrzał artyleryjski i zgrupowania oddziałów Wschód zadały poważne straty siłom i w sprzęcie 72 brygady zmechanizowanej i 35 brygady piechoty morskiej USZ w pobliżu miejscowości Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej oraz 108 i 124 brygady obrony terytorialnej w pobliżu miejscowości Nowosielce i Mirnoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W tych rejonach zginęło ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczonojeden czołg, bojowy wóz piechoty, dwa transportery opancerzone i trzy pojazdy.

Zniszczono także samobieżną haubicę Goździk, dwie haubice D-30 i jedną haubicę D-20.

Zniszczono wyprodukowaną w USA stację radaru przeciwpancernego AN/TPQ-37 w pobliżu osady Oriechowo w obwodzie zaporoskim.

Na kierunku chersońskim w pobliżu jeziora Kruglik zniszczono dwie motorówki i zlikwidowano do 10 spadochroniarzy USZ.

Ponadto działania wojenne przeciwbateryjne zniszczyły haubicę samobieżną Goździk i trzy składy amunicji sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu osad Gawriłówka i Antonówka w obwodzie chersońskim.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 88 jednostek artyleryjskich sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w rejonie 131.

W okolicach miejscowości Szostka- obwód sumski, zniszczono warsztaty w zakładzie produkującym amunicję artyleryjską dla sił zbrojnych Ukrainy.

Siły obrony powietrznej zestrzeliły dziewięć bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Zołotarewka, Kreminna, Nowowodynoje i Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej, Storożewoje i Pietrowske w Donieckiej Republice Ludowej oraz Czapajewka w obwodzie zaporoskim, a także przechwyciły trzy rakiety systemu wielokrotnego odpalania HIMARS produkcji amerykańskiej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

381 samolotów, 206 śmigłowców, 2 996 bezzałogowych statków powietrznych, 402 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 706 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 998 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 978 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 8 243 sztuki specjalnych pojazdów wojskowych.

Nie ma jeszcze operacyjnego okrążenia Artemowska, poinformował o tym wczoraj wieczorem założyciel prywatnej firmy wojskowej „Wagner” Jewgienij Prigożyn. 

„Operacyjne okrążenie ma miejsce, gdy wszystkie drogi i trasy zaopatrzenia, ewakuacji i wszelkie ruchy są pod kontrolą ognia wroga. Do tej pory nie ma operacyjnego okrążenia Bachmuta (ukraińska nazwa Artemowsk). Ze względów operacyjnych zwykle nie jest to podawane do publicznej wiadomości. Kiedy miasto zostanie zajęte, na pewno będziecie o tym wiedzieć”– poinformował serwis prasowy Prigożyna na kanale Telegram.

Wczoraj rano doradca pełniącego obowiązki szefa DRL Denisa Puszylina Jan Gagin powiedział, że miasto zostało wzięte w operacyjne okrążenie.

Artemowsk jest dużym ośrodkiem regionalnym i ufortyfikowanym obszarem USZ na północ od Gorłówki. Okupowany od 2014 r. Przed wojną w mieście rozwijał się przemysł maszynowy, metalurgiczny i budowlany, znajduje się tu także wytwórnia wina musującego „Artemowsk”– jedna z największych w Europie Wschodniej.

Od kilku miesięcy toczą się zacięte walki o miasto, którym zdaniem zachodnich ekspertów wojskowych i polityków towarzyszą wielotysięczne straty w szeregach armii ukraińskiej.

Poniżej aktualna linia frontu w rejonie Artemowska (Bachmuta):

Aby całkowicie zamknąć pierścień wokół Artemowska zostało już nie więcej niż 10 kilometrów. 

Miasto znajduje się obecnie w operacyjnym okrążeniu, wszystkie drogi do Artemowska są ostrzeliwane przez rosyjską artylerię.

Nie ma już mowy o planowanym taktycznym odwrocie Ukraińskich Sił Zbrojnych z miasta. Teraz wyjazd z otoczonego Artemowska jest możliwy tylko poza głównymi drogami.

Wioska Sacco i Vanzetti, położona na północ od Soledaru, została wczoraj wyzwolona w DRL, poinformowała służba prasowa założyciela PMC Wagner Jewgienija Prigożyna.

„Dzisiaj, 1 lutego 2023 roku, o godzinie 16:00 Sacco i Vanzetti została całkowicie opanowana przez jednostki szturmowe PKW Wagnera” – powiedział Prigożyn, cytowany przez służby prasowe.

Poniżej „Muzycy”, przy jedynym ocalałym domu w wiosce Sacco i Vanzetti:

Wioska nosi imię dwóch anarchistycznych robotników, Sacco i Vanzettiego, którzy zostali skazani na śmierć w Stanach Zjednoczonych w 1927 roku za rzekomą działalność terrorystyczną. Uważa się, że w ten sposób Waszyngton stłumił ruch robotniczy w kraju w latach dwudziestych XX wieku. 

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 01.02.2023 do godziny 00:00 02.2023r.

❗️Misja odnotowała 18 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 9 ostrzałów artylerią 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 5 ostrzałów z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej 4 ostrzały z artylerii 155 mm i 152 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 99 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 6 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Gorłówka (dzielnica Nikitowska), Jasinowata, Jakowlewka oraz Mineralnoje i Aleksandrówka.

✅ W ciągu ostatniej doby nie odnotowano żadnych ofiar cywilnych.

🏠 W miejscowości Aleksandrówka uszkodzony został jeden dom.

Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK / LPR w JCCC.


W styczniu 2023 roku przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK zarejestrowało:


35 ostrzałów terytorium republiki przez ukraińskie formacje zbrojne (UFZ) z użyciem ciężkiej broni w 18 miejscowościach.


Podczas ostrzału przeciwnik użył: MLRS HIMARS (62 rakiety), 155-mm działa artyleryjskie (34 pociski), systemu rakietowego Olcha (1 rakieta), 120-mm moździerz (1 mina) oraz 7 uderzeń UAV.


Ofiarami agresji UFZ we wspomnianym okresie stało się 56 osób cywilnych, w tym 2 dzieci, z których jedno zostało zabite. W sumie w ciągu ostatniego miesiąca zginęło 20 osób, a 36 zostało rannych.


Zniszczonych i uszkodzonych zostało 145 domów oraz 37 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 4 placówki medyczne i 5 edukacyjnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 Лютий 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

139 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.02.2023r.- 2781 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 351).

 1. Protest antywojenny „To nie nasza wojna” | Warszawa 21.01.2023

  Chyba nikt nie zarzuci osobom z tego marszu popierania ukrainy, a jakie flagi były dopuszczone przez organizatorów? Polskie i Kamrackie, a Kamratów presumer67 z sobie wiadomych przyczyn, nienawidzi, dlaczego? No właśnie, dlaczego? Dlaczego atakuje Grzegorza Brauna, który tępi wywieszanie na budynkach samorządowych ukraińskie flag? Dlaczego przyklepuje mu filosemityzm, gdy juz lata temu apelował, by wznowić ekshumację w Jedwabnem i położyć kres kłamstwom o tej zbrodni przypisującej ją Polakom?
  Kim jest presumer67, pożyteczny idiota, czy polskojęzyczny ukrainiec szczujący na tych, którzy nie popierają banderowskiej ukrainy?
  Pod rozwagę polecam.

  Polubione przez 1 osoba

   • Czyżbym mijał sie z faktami? Przypomniałem tylko co i o kim tutaj pisałeś, co wielu mogło przeoczyć, zabolało cię? Cieszy. Oni bronią interesów Polski, ty ukrainy. Wyjaśnione.

    Polubione przez 1 osoba

  • Mnie Kamraci i Konfedaraci zwisają miękką fają…
   ich miejsce jest w psychiatryku.
   Ty mnie obrażasz a ja za to z twoich idoli robię głupoli.

   Polubienie

   • Twój oficer prowadzący inaczej sądzi…
    Gdybym głupcem był, nie byłbym celem.
    To wyróżnienie, czuję się zaszczycony.
    @Światłozwidzie z analnego tunelu 😎😁

    Polubienie

 2. 😲 Ożeż! ale ten Iskarriota Mykoła MarJarek trzepie kasę

  Niejaki Michał Marek wcale nie bezinteresownie szuka ruskich agentów po internecie .
  Przytula niezła kasę od służb, nie wiadomo czy polskich czy banderowskich. 185 tys za bzdury to niezła fucha.
  Wiedziałem, że koleś lubi pieniążki..
  .https://twitter.com/PanasukPetr/status/1620535202400567296

  Komentarze:

  – Ciekaw jestem ile wyciąga ten nasz Iskariota dwaicztery?
  – Jeśli mu płacą od literówki to nieźle trzepie kasę…
  – He he he … trzepie , ale… nawet nie, bo bez napletka.
  – No przecież ma napisane; dwadzieściacztery srebrniki od łebka.

  Polubienie

  • Wróć do komentowania.
   Jeśli wrócisz wycofam się, zniknę z tego bloga…
   Lubię ten blog i dla jego dobra, przejdę tylko do czytania.

   Bądź tak jak kiedyś ,, gangreną na trolli”
   Dobrymi radami, w luźnym zwisie, piekło brukowane

   Jak to tak, twa atak trolii na blog…
   A ty za szable nie chwytasz…
   w luźnym zwisie ją trzymasz…

   Gadasz tak jak byś był tym @onufrymprawdziwym , co Wilczaka plusował.

   Polubienie

 3. Na koniec relacji z dnia dzisiejszego (02.02.2023) – mapy, filmy i zdjęcia:

  Napływają kolejne informacje na temat wycofywania się wojsk ukraińskich z Biełogorowki (Biłohoriwki) w kierunku Siewierska (Siwirska) w obwodzie donieckim…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Na odcinku siewierskim (siwirskim) – wojska rosyjskie prowadzą działania zaczepne na kilku kierunkach…

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.