Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.02.2023r.- 2784 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 354).


„Niemy krzyk”– dzień 974.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

W Chersoniu rośnie liczba ludzi, którzy mają nadzieję na powrót miasta pod rosyjską kontrolę. 

Reżim kijowski ich zdaniem w ogóle nie dba o okolicznych mieszkańców, organizując ciągłe represje i rewizje. A ludzie narzekają też na wysokie ceny, brak leków w aptekach, niepłacenie emerytur i ogólny bałagan we władzy. Ogólnie rzecz biorąc, nie życie, ale zwykła udręka, wzdychają mieszkańcy Chersonia.

Według Walentiny, emerytki z Chersonia, na ulicach jest bardzo mało ludzi, czego nie można powiedzieć o problemach: świadczenia socjalne nie są już wypłacane osobom niepełnosprawnym, a wysokość emerytur to zaledwie grosz – od 3 do 5 tys. hrywien (5610 – 9350 rubli). 

„Ukraina nie dała mi jeszcze ani grosza, mimo że jestem niepełnosprawna”– skarży się starsza kobieta. „Słychać ciągły ostrzał, ale w samym mieście prawie nie ma zniszczeń. Światło, woda, gaz, ciepło- jest, ale nie wiem, jak długo to potrwa”.

– Czy są jakieś problemy z produktami?

Sklepy są zamknięte, w całym mieście są tylko trzy supermarkety. Może gdzieś jest więcej. Ludzie idą na rynek.

Podrożały papierosy i telefonia komórkowa, choć były i dobre promocje. Nie wiem, czy wzrosły ceny mieszkań i usług komunalnych – wcześniej zgodnie z obowiązującym prawem nie płaciliśmy, a teraz i tak nie ma pieniędzy. Pod względem ekonomicznym wszystko się pogorszyło, a życie stało się trudniejsze. Leki, których ceny wzrosły niewyobrażalnie, nie dość tego wiele z nich jest po prostu nie do zdobycia. Ludzie godzinami stoją w kolejkach, żeby się przekonać, że nie ma leków.

A wódka, według miejscowych mężczyzn, nie jest problemem jej znalezienie, nawet jeśli jest oficjalnie zakazana w związku z „prawem prohibicji”.

„Bimber swojej roboty, wódka spod lady- nie ma problemu”– Michaił, bezrobotny mieszkaniec Chersonia, podzielił się z Moskiewskim Komsomolcem„Jeśli chce się wypić, zawsze możesz taką zdobyć. Piliśmy to w sylwestra. 150 hrywien (280 rubli) za pół litra. Drogie, ale co robić? Nasi ‚kelnerzy’ biegali z flagami, krzyczeli ‚Chwała Ukrainie!’ i wyjeżdżali do Europy. Nie lubią tu mieszkać. Nie wszyscy, ale wielu moich znajomych. I ciągle wyjeżdżają”.

A co z przestępczością w mieście?

„Nie ma napadów i kradzieży, ponieważ nie ma absolutnie nikogo, kto mógłby sprzedać skradzione towary. W mieście jest mało ludzi, ale dużo policji. Przeszukują mężczyzn, szukają telefonów, nie wierzą, że wielu z nich naprawdę ich nie ma. Potem chodzą wieczorami po domach przesłuchiwać lokatorów. Po ósmej wieczorem rozpoczyna się godzina policyjna, obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia na zewnątrz”.

– Czy często na Chersoń są naloty?

” Zdarza się. Kiedyś pocisk spadło w ogrodzie koło mojego domu, uszkodzona został część ogrodzenia i ściana stodoły sąsiada, a w tej stodole były butle z gazem, cudem nie wybuchły. Dobrze, że udało im się wywieźć stamtąd duży gazowy grzejnik. Bardzo nam to pomogło, gdy przez dwadzieścia dni nie mieliśmy prądu”.

Wielu obywateli ma problemy z urządzeniami mobilnymi. Stare telefony się psują, ekran się psuje, a na nowe po prostu nie ma pieniędzy, więc kontakt z bliskimi, którzy wyjechali z miasta, stał się zauważalnie trudniejszy. Telewizja satelitarna została przywrócona w Chersoniu, ale mieszkańcy Chersonia narzekają, że nadal nie ma na niej nic do oglądania, mimo że jest prawie sto kanałów.

W mieście prowadzona jest również pomoc humanitarna, ale jakościowo i ilościowo nie dorównuje tej, jaką dostarczyli żołnierze i ochotnicy z Rosji.

„Szkoły i przedszkola są w mieście zamknięte”– skarży się emerytka Walentina.  „Urząd skarbowy zamknięty, poliklinika w mojej okolicy nieczynna (… ) A dusza cierpi z powodu porzuconych zwierząt, których w mieście jest teraz bardzo dużo, i chodzą same w nadziei, że ktoś je nakarmi.

Na przykład mój sąsiad wyjechał jesienią i zostawił na klatce schodowej psa i dwa koty, które wyły rozdzierająco z głodu. Nie mogę ich wyrzucić, a teraz są częścią mojej rodziny, chociaż żyjemy prawie głodni. Wcześniej wielu emerytów handlowało wzdłuż drogi. Tak, wtedy brali pieniądze za miejsca, ale handel trwał, walczyli o miejsca, było z czego żyć. Teraz panuje zupełny bezwład- zakazano handlu na drogach. Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat. Wielu z nas już płacze za Rosjanami i czeka na powrót Rosji w te strony”.

https://www.mk.ru/social/2023/01/20/pomakhali-flagami-i-sbezhali-zhduny-pokidayut-kherson.html

*

Popołudniowa (04.02.2023r. 14:50) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują specjalną operację wojskową.

W wyniku działań ofensywnych jednostek Zachodniej grupy Sił Zbrojnych na kierunku kupiańskim, wróg został wyparty z zachodnich obrzeży osady Dwurecznoje w obwodzie charkowskim. Artyleryjskimi uderzeniami pokonano formacje 92 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w okolicach osad Kraahmalnoje i Bieriestowoje w obwodzie charkowskim. Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe i trzy pojazdy innego przeznaczenia.

Na kierunku Krasno-Limańskim kontynuowano działania ofensywne jednostek zgrupowania oddziałów Centrum. W rejonach Czerwonej Dąbrowy w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Sieriebrjanki i Grigorówki w Donieckiej Republice Ludowej przeprowadzono kompleksowy atak ogniowy na skupiska siły roboczej i sprzętu 80 i 95 brygady szturmowej USZ. W ciągu dnia zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono sześć opancerzonych wozów bojowych, wyrzutnię rakiet MLRS BM-21 Grad i haubicę D-30.

Na kierunku donieckim Południowa grupa wojsk zajęła korzystniejsze pozycje podczas ofensywy. W wyniku ostrzału artyleryjskiego i aktywnych działań grupy wojsk, w ciągu dnia zlikwidowano do 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy opancerzone wozy bojowe, cztery pojazdy, haubicę Msta-B, samobieżną haubicę Akacja i wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet BM-21 Grad. W pobliżu Kramatorska i Ugledaru w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa składy amunicji oraz składy broni rakietowej i artyleryjskiej należące do ukraińskich sił zbrojnych. Ponadto w rejonach Markowa, Tichonówki i Nowomichajłówki w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-36, AN/TPQ-37 i AN/TPQ-50.

Na południe od Doniecka i rejonie Zaporoża ogień artyleryjski z jednostek zgrupowania wojsk Wschód zlikwidował w ciągu dnia ponad 35 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczył jeden czołg, dwa transportery opancerzone i dwie haubice Msta-B w osadach Preczistówka i Illinka w Donieckiej Republice Ludowej.

Na kierunku chersońskim w trakcie walki kontrbateryjnej zniszczono wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową BM-21 Grad w pobliżu miejscowości Nowokairi w obwodzie chersońskim. Zniszczony został również skład amunicji w pobliżu miejscowości Tokariewka w obwodzie chersońskim.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły w 92 jednostki artyleryjskie sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 108 rejonach.

Siły obrony powietrznej zniszczyły 13 bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Rajgródka, Biłogoryjki, Kremennej, Golikowej i Krasnoreckiej w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Aleksandrowki, Nowosiółki i Staromajorskiej w Donieckiej Republice Ludowej, a także Małej Tokmaczki i Stiepanówki w obwodzie zaporoskim i Tiagjnki w obwodzie chersońskim.

Ponadto cztery rakiety systemów rakietowych wielokrotnego odpalania Olcha i HIMARS oraz jeden pocisk taktyczny Toczka-U zostały zestrzelone w rejonach Oborotnówka i Gonczarowka w Ługańskiej Republice Ludowej i Terny w Donieckiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

382 samoloty, 206 śmigłowców, 3 021 bezzałogowych statków powietrznych, 403 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 737 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 007 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 996 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 8 262 sztuk wyposażenia specjalnych pojazdów wojskowych.

W mijającym tygodniu inicjatywa na linii kontaktu pozostawała w rękach Sił Zbrojnych FR.

Po tygodniowej obronie 144 dywizja strzelców zmotoryzowanych rozpoczęła kontrofensywę i ruszyła w kierunku Jampołówki. Raport o zdobyciu Biełogorowki. Ofensywa na tym odcinku frontu oznacza istnienie planu okrążenia Siewierska z tego kierunku, do którego zostało jeszcze 10-15 km.

PKW „Wagner” przemieszcza się z południa na Siewiersk, po wyzwoleniu kilku kolejnych osad. Siewiersk pod względem liczby ludności przed wojną był porównywalny z Soledarem (ok. 10 tys. osób).

Na południe od Soledar we wsi Krasnaja Góra, wróg ponosi ciężkie straty, rzuca do walki straż graniczną i obronę terytorialną. Osada znajduje się na półce skalnej w naszej strefie ofensywnej.

Artemowsk (Bachmut, przed wojną do 70 tysięcy ludzi) jest stale uzupełniany nowymi siłami wroga, a drogi pod kontrolą ognia rosyjskich żołnierzy więc kolumny z uzupełnieniami USZ są systematycznie niszczone. Na południe od miasta rozszerza się strefa kontroli, do drogi do Czasow Jar pozostało kilka kilometrów.

Ciężkie walki w Awdiejewce i Marince. Nie udało się osiągnąć sukcesu w sektorze Ugledar, wróg przeniósł rezerwy. Nie powiodło się otoczenie miasta od strony wschodniej.

Wspólne dla wszystkich odcinków frontu w działaniach rosyjskich wojsk jest próba okrążenia umocnionych terenów wroga.

Na kierunku Zaporoża strony toczą bitwy pozycyjne, nie prowadzone są tam natarcia ze strony Sił Zbrojnych Rosji.

Frontowe regiony Rosji są nieustannie atakowane przez USZ. W doniesieniach najczęściej pojawia się obwód biełgorodzki, ale regularnie dochodzi do ostrzałów zarówno w obwodzie kurskim, jak i briańskim. Ludność cywilna ŁRL i DRL równieżnadal jest narażona na ostrzał nieprzyjaciela.

Wróg ma problemy kadrowe na całej długości frontu, ale masowa mobilizacja ludności i operacyjne przemieszczenie rezerw nie pozwala rosyjskim wojskom na dokonanie głębokich przełamań frontu. Ponadto nie należy zapominać o masowym przygotowaniu przez Kijów dużych rezerw. 

Aktywność dywersyjna wroga na terytorium Rosji utrzymuje się na wysokim poziomie: wczoraj w Energodarze w wyniku eksplozji samochodu zginął pracownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwodu zaporoskiego.

Na dzień 4 lutego można stwierdzić, że główne rezerwy Sił Zbrojnych FR nie zostały jeszcze uruchomione. Kwestia ich wykorzystania pozostaje nadal otwarta. Najbardziej udaną promocję prowadzi grupa PKW „Wagner„, której sukcesom bojowym umiejętnie towarzyszą odpowiednie działania na polu informacyjnym.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 04.02.2023 do godziny 00:00 05.02.2023r.

❗️Misja odnotowała 46 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 20 ostrzałów z użyciem MLRS i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 17 ostrzałów był z artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 9 ostrzałów z artylerii 155 mm i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadły 204 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska, Pitrowska), a także Gorłówka (dzielnice Kalinińska, Nikitowska, Centrlano- Gorodzka), Jakowlewka, Jasinowata, Mineralnoje oraz Makiejewka (dzielnica Czerwonogwardyjska) i Karlo-Marksowo.

🆘W ciągu minionej doby odnotowano śmierć 2 cywilów w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralo-Gorodzkiej w Gorłówce.
Kontynuowane są działania poszukiwawcze i ratownicze w miejscu ostrzału w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku.

Ponadto, 4 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w Kijowskiej dzielnicy Doniecka, dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce i w Mineralnoje.

🏠 Uszkodzonych zostało 29 gospodarstw domowych w dzielnicach Piotrowskiej i Kijowskiej w Doniecku, w dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce, a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

❗️⚡️ Przedstawicielstwo DRL w WCKiK otrzymało za dzień 4 lutego dodatkowe informacje o ofiarach cywilnych w miastach republiki:

Donieck dzielnica Kirowska:

 • Spod gruzów wydobyto zwłoki kobiety urodzonej w 1993 roku i mężczyzny urodzonego w 1989 roku.

🆘Podnosi to całkowitą liczbę ofiar cywilnych z ataków ze strony USZ na 4 lutego 2023 do 8 (4 zabitych, 4 rannych). Informacje wciąż napływają.

W dalszym ciągu napływają informacje o skutkach ostrzału.

Link do relacji ze skutków wczorajszych ostrzałów ze strony USZ terytorium DRL:

https://dan-news.ru/foto/bolee-10-mnogokvartirnyh-domov-v-kievskom-rajone-donecka-povrezhdeny-ukrainskim/

❗️Relacja misji ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 04 lutego.

Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły jeden ostrzał Świętowa z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (3 rakiety).


W wyniku ostrzału zniszczeniu uległ budynek zakładu produkcji odzieży oraz garaż.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 05 Лютий 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.02.2023r.- 2784 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 354).

 1. Relacja ukraińskiego ocalałego z Bachmuta.

  Niedoświadczone oddziały porzucone przez swoich dowódców jeszcze przed rozpoczęciem akcji.

  Temu młodemu człowiekowi powiedziano, że będzie siedział z tyłu w biurze rekrutacyjnym, ale zamiast tego wysłano go jako mięso armatnie.
  Miał szczęście, że przeżył.
  *
  Przeprasza swoją matkę.
  – Mamo kocham Cię! Wybacz mi!
  — Za co przepraszasz?
  — Za pójście na służbę. Nie chciała mnie puścić. Przywieziono nas do Kleszczewki i wyrzucono w pole, nic więcej nie wiem;
  Nie wiem dokładnie, gdzie byliśmy.
  — Czy był z panem dowódca?
  —Był tam jakiś facet; nie znam jego imienia. Wyjechał dziś rano.
  — I nie wrócił?
  — Nie, zostawił nas.
  *
  Porzucony przez towarzyszy w Kleszczewce ukraiński bojownik powiedział, że w czasie mobilizacji obiecano mu służbę w miejscowym wojskowym urzędzie meldunkowym i poborowym; zamiast tego został wysłany do „maszynki do mięsa Bakhmuta”.

  Żołnierz 57. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych Klimenko bez odpowiedniego przeszkolenia został rzucony w najtrudniejszy odcinek frontu.
  Kiedy sytuacja stała się krytyczna, dowódca jednostki opuścił swoich podwładnych i stanowiska.
  💀💀
  .https://twitter.com/LucyGatsby/status/1622292279233855489

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Brytyjski dziennik „Financial Times” – pisze, powołując się na anonimowego doradcę armii ukraińskiej, że Kijów otrzymał „bardzo wiarygodne informacje wywiadowcze o zamiarach Rosji”.
  Według nich – rozpoczęcie nowej ofensywy na pełną skalę ma nastąpić w ciągu 10 dni.
  Celem miałaby być zachodnia część obwodu ługańskiego – Kreminna i Łyman (Krasnyj Łyman).
  Według ukraińskich urzędników i zachodnich analityków – Rosja od kilku tygodni gromadzi swoje wojska na tym kierunku…

  https://www.ft.com/content/268bd522-4794-4f3d-895f-f58a55536af9

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ciąg dalszy ulubionego, mam szczerą nadzieję, że nie tylko przeze mnie – wątku pancernego: 😉

  Duński portal OLFI przekazał informację o możliwości odkupienia przez Danię – 20 czołgów Leopard 1A5DK z zasobów niemieckiej firmy FFG.
  Pojazdy tego typu zostałyby poddane remontom generalnym i następnie wysłane na Ukrainę.
  Wysyłka duńskich czołgów Leopard 1A5DK miałaby być możliwa w ciągu 3 miesięcy…

  https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/dania-przekaze-ukrainie-leopardy

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.