Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.02.2023r.- 2784 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 354).


„Niemy krzyk”– dzień 974.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

W Chersoniu rośnie liczba ludzi, którzy mają nadzieję na powrót miasta pod rosyjską kontrolę. 

Reżim kijowski ich zdaniem w ogóle nie dba o okolicznych mieszkańców, organizując ciągłe represje i rewizje. A ludzie narzekają też na wysokie ceny, brak leków w aptekach, niepłacenie emerytur i ogólny bałagan we władzy. Ogólnie rzecz biorąc, nie życie, ale zwykła udręka, wzdychają mieszkańcy Chersonia.

Według Walentiny, emerytki z Chersonia, na ulicach jest bardzo mało ludzi, czego nie można powiedzieć o problemach: świadczenia socjalne nie są już wypłacane osobom niepełnosprawnym, a wysokość emerytur to zaledwie grosz – od 3 do 5 tys. hrywien (5610 – 9350 rubli). 

„Ukraina nie dała mi jeszcze ani grosza, mimo że jestem niepełnosprawna”– skarży się starsza kobieta. „Słychać ciągły ostrzał, ale w samym mieście prawie nie ma zniszczeń. Światło, woda, gaz, ciepło- jest, ale nie wiem, jak długo to potrwa”.

– Czy są jakieś problemy z produktami?

Sklepy są zamknięte, w całym mieście są tylko trzy supermarkety. Może gdzieś jest więcej. Ludzie idą na rynek.

Podrożały papierosy i telefonia komórkowa, choć były i dobre promocje. Nie wiem, czy wzrosły ceny mieszkań i usług komunalnych – wcześniej zgodnie z obowiązującym prawem nie płaciliśmy, a teraz i tak nie ma pieniędzy. Pod względem ekonomicznym wszystko się pogorszyło, a życie stało się trudniejsze. Leki, których ceny wzrosły niewyobrażalnie, nie dość tego wiele z nich jest po prostu nie do zdobycia. Ludzie godzinami stoją w kolejkach, żeby się przekonać, że nie ma leków.

A wódka, według miejscowych mężczyzn, nie jest problemem jej znalezienie, nawet jeśli jest oficjalnie zakazana w związku z „prawem prohibicji”.

„Bimber swojej roboty, wódka spod lady- nie ma problemu”– Michaił, bezrobotny mieszkaniec Chersonia, podzielił się z Moskiewskim Komsomolcem„Jeśli chce się wypić, zawsze możesz taką zdobyć. Piliśmy to w sylwestra. 150 hrywien (280 rubli) za pół litra. Drogie, ale co robić? Nasi ‚kelnerzy’ biegali z flagami, krzyczeli ‚Chwała Ukrainie!’ i wyjeżdżali do Europy. Nie lubią tu mieszkać. Nie wszyscy, ale wielu moich znajomych. I ciągle wyjeżdżają”.

A co z przestępczością w mieście?

„Nie ma napadów i kradzieży, ponieważ nie ma absolutnie nikogo, kto mógłby sprzedać skradzione towary. W mieście jest mało ludzi, ale dużo policji. Przeszukują mężczyzn, szukają telefonów, nie wierzą, że wielu z nich naprawdę ich nie ma. Potem chodzą wieczorami po domach przesłuchiwać lokatorów. Po ósmej wieczorem rozpoczyna się godzina policyjna, obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia na zewnątrz”.

– Czy często na Chersoń są naloty?

” Zdarza się. Kiedyś pocisk spadło w ogrodzie koło mojego domu, uszkodzona został część ogrodzenia i ściana stodoły sąsiada, a w tej stodole były butle z gazem, cudem nie wybuchły. Dobrze, że udało im się wywieźć stamtąd duży gazowy grzejnik. Bardzo nam to pomogło, gdy przez dwadzieścia dni nie mieliśmy prądu”.

Wielu obywateli ma problemy z urządzeniami mobilnymi. Stare telefony się psują, ekran się psuje, a na nowe po prostu nie ma pieniędzy, więc kontakt z bliskimi, którzy wyjechali z miasta, stał się zauważalnie trudniejszy. Telewizja satelitarna została przywrócona w Chersoniu, ale mieszkańcy Chersonia narzekają, że nadal nie ma na niej nic do oglądania, mimo że jest prawie sto kanałów.

W mieście prowadzona jest również pomoc humanitarna, ale jakościowo i ilościowo nie dorównuje tej, jaką dostarczyli żołnierze i ochotnicy z Rosji.

„Szkoły i przedszkola są w mieście zamknięte”– skarży się emerytka Walentina.  „Urząd skarbowy zamknięty, poliklinika w mojej okolicy nieczynna (… ) A dusza cierpi z powodu porzuconych zwierząt, których w mieście jest teraz bardzo dużo, i chodzą same w nadziei, że ktoś je nakarmi.

Na przykład mój sąsiad wyjechał jesienią i zostawił na klatce schodowej psa i dwa koty, które wyły rozdzierająco z głodu. Nie mogę ich wyrzucić, a teraz są częścią mojej rodziny, chociaż żyjemy prawie głodni. Wcześniej wielu emerytów handlowało wzdłuż drogi. Tak, wtedy brali pieniądze za miejsca, ale handel trwał, walczyli o miejsca, było z czego żyć. Teraz panuje zupełny bezwład- zakazano handlu na drogach. Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat. Wielu z nas już płacze za Rosjanami i czeka na powrót Rosji w te strony”.

https://www.mk.ru/social/2023/01/20/pomakhali-flagami-i-sbezhali-zhduny-pokidayut-kherson.html

*

Popołudniowa (04.02.2023r. 14:50) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują specjalną operację wojskową.

W wyniku działań ofensywnych jednostek Zachodniej grupy Sił Zbrojnych na kierunku kupiańskim, wróg został wyparty z zachodnich obrzeży osady Dwurecznoje w obwodzie charkowskim. Artyleryjskimi uderzeniami pokonano formacje 92 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w okolicach osad Kraahmalnoje i Bieriestowoje w obwodzie charkowskim. Zlikwidowanych zostało ponad 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe i trzy pojazdy innego przeznaczenia.

Na kierunku Krasno-Limańskim kontynuowano działania ofensywne jednostek zgrupowania oddziałów Centrum. W rejonach Czerwonej Dąbrowy w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Sieriebrjanki i Grigorówki w Donieckiej Republice Ludowej przeprowadzono kompleksowy atak ogniowy na skupiska siły roboczej i sprzętu 80 i 95 brygady szturmowej USZ. W ciągu dnia zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono sześć opancerzonych wozów bojowych, wyrzutnię rakiet MLRS BM-21 Grad i haubicę D-30.

Na kierunku donieckim Południowa grupa wojsk zajęła korzystniejsze pozycje podczas ofensywy. W wyniku ostrzału artyleryjskiego i aktywnych działań grupy wojsk, w ciągu dnia zlikwidowano do 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy opancerzone wozy bojowe, cztery pojazdy, haubicę Msta-B, samobieżną haubicę Akacja i wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet BM-21 Grad. W pobliżu Kramatorska i Ugledaru w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa składy amunicji oraz składy broni rakietowej i artyleryjskiej należące do ukraińskich sił zbrojnych. Ponadto w rejonach Markowa, Tichonówki i Nowomichajłówki w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-36, AN/TPQ-37 i AN/TPQ-50.

Na południe od Doniecka i rejonie Zaporoża ogień artyleryjski z jednostek zgrupowania wojsk Wschód zlikwidował w ciągu dnia ponad 35 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczył jeden czołg, dwa transportery opancerzone i dwie haubice Msta-B w osadach Preczistówka i Illinka w Donieckiej Republice Ludowej.

Na kierunku chersońskim w trakcie walki kontrbateryjnej zniszczono wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową BM-21 Grad w pobliżu miejscowości Nowokairi w obwodzie chersońskim. Zniszczony został również skład amunicji w pobliżu miejscowości Tokariewka w obwodzie chersońskim.

Lotnictwo operacyjne i taktyczne, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły w 92 jednostki artyleryjskie sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 108 rejonach.

Siły obrony powietrznej zniszczyły 13 bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Rajgródka, Biłogoryjki, Kremennej, Golikowej i Krasnoreckiej w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Aleksandrowki, Nowosiółki i Staromajorskiej w Donieckiej Republice Ludowej, a także Małej Tokmaczki i Stiepanówki w obwodzie zaporoskim i Tiagjnki w obwodzie chersońskim.

Ponadto cztery rakiety systemów rakietowych wielokrotnego odpalania Olcha i HIMARS oraz jeden pocisk taktyczny Toczka-U zostały zestrzelone w rejonach Oborotnówka i Gonczarowka w Ługańskiej Republice Ludowej i Terny w Donieckiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

382 samoloty, 206 śmigłowców, 3 021 bezzałogowych statków powietrznych, 403 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 7 737 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 007 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 996 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 8 262 sztuk wyposażenia specjalnych pojazdów wojskowych.

W mijającym tygodniu inicjatywa na linii kontaktu pozostawała w rękach Sił Zbrojnych FR.

Po tygodniowej obronie 144 dywizja strzelców zmotoryzowanych rozpoczęła kontrofensywę i ruszyła w kierunku Jampołówki. Raport o zdobyciu Biełogorowki. Ofensywa na tym odcinku frontu oznacza istnienie planu okrążenia Siewierska z tego kierunku, do którego zostało jeszcze 10-15 km.

PKW „Wagner” przemieszcza się z południa na Siewiersk, po wyzwoleniu kilku kolejnych osad. Siewiersk pod względem liczby ludności przed wojną był porównywalny z Soledarem (ok. 10 tys. osób).

Na południe od Soledar we wsi Krasnaja Góra, wróg ponosi ciężkie straty, rzuca do walki straż graniczną i obronę terytorialną. Osada znajduje się na półce skalnej w naszej strefie ofensywnej.

Artemowsk (Bachmut, przed wojną do 70 tysięcy ludzi) jest stale uzupełniany nowymi siłami wroga, a drogi pod kontrolą ognia rosyjskich żołnierzy więc kolumny z uzupełnieniami USZ są systematycznie niszczone. Na południe od miasta rozszerza się strefa kontroli, do drogi do Czasow Jar pozostało kilka kilometrów.

Ciężkie walki w Awdiejewce i Marince. Nie udało się osiągnąć sukcesu w sektorze Ugledar, wróg przeniósł rezerwy. Nie powiodło się otoczenie miasta od strony wschodniej.

Wspólne dla wszystkich odcinków frontu w działaniach rosyjskich wojsk jest próba okrążenia umocnionych terenów wroga.

Na kierunku Zaporoża strony toczą bitwy pozycyjne, nie prowadzone są tam natarcia ze strony Sił Zbrojnych Rosji.

Frontowe regiony Rosji są nieustannie atakowane przez USZ. W doniesieniach najczęściej pojawia się obwód biełgorodzki, ale regularnie dochodzi do ostrzałów zarówno w obwodzie kurskim, jak i briańskim. Ludność cywilna ŁRL i DRL równieżnadal jest narażona na ostrzał nieprzyjaciela.

Wróg ma problemy kadrowe na całej długości frontu, ale masowa mobilizacja ludności i operacyjne przemieszczenie rezerw nie pozwala rosyjskim wojskom na dokonanie głębokich przełamań frontu. Ponadto nie należy zapominać o masowym przygotowaniu przez Kijów dużych rezerw. 

Aktywność dywersyjna wroga na terytorium Rosji utrzymuje się na wysokim poziomie: wczoraj w Energodarze w wyniku eksplozji samochodu zginął pracownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwodu zaporoskiego.

Na dzień 4 lutego można stwierdzić, że główne rezerwy Sił Zbrojnych FR nie zostały jeszcze uruchomione. Kwestia ich wykorzystania pozostaje nadal otwarta. Najbardziej udaną promocję prowadzi grupa PKW „Wagner„, której sukcesom bojowym umiejętnie towarzyszą odpowiednie działania na polu informacyjnym.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 04.02.2023 do godziny 00:00 05.02.2023r.

❗️Misja odnotowała 46 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 20 ostrzałów z użyciem MLRS i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 17 ostrzałów był z artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 9 ostrzałów z artylerii 155 mm i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadły 204 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska, Pitrowska), a także Gorłówka (dzielnice Kalinińska, Nikitowska, Centrlano- Gorodzka), Jakowlewka, Jasinowata, Mineralnoje oraz Makiejewka (dzielnica Czerwonogwardyjska) i Karlo-Marksowo.

🆘W ciągu minionej doby odnotowano śmierć 2 cywilów w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy Centralo-Gorodzkiej w Gorłówce.
Kontynuowane są działania poszukiwawcze i ratownicze w miejscu ostrzału w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku.

Ponadto, 4 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w Kijowskiej dzielnicy Doniecka, dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce i w Mineralnoje.

🏠 Uszkodzonych zostało 29 gospodarstw domowych w dzielnicach Piotrowskiej i Kijowskiej w Doniecku, w dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce, a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

❗️⚡️ Przedstawicielstwo DRL w WCKiK otrzymało za dzień 4 lutego dodatkowe informacje o ofiarach cywilnych w miastach republiki:

Donieck dzielnica Kirowska:

 • Spod gruzów wydobyto zwłoki kobiety urodzonej w 1993 roku i mężczyzny urodzonego w 1989 roku.

🆘Podnosi to całkowitą liczbę ofiar cywilnych z ataków ze strony USZ na 4 lutego 2023 do 8 (4 zabitych, 4 rannych). Informacje wciąż napływają.

W dalszym ciągu napływają informacje o skutkach ostrzału.

Link do relacji ze skutków wczorajszych ostrzałów ze strony USZ terytorium DRL:

https://dan-news.ru/foto/bolee-10-mnogokvartirnyh-domov-v-kievskom-rajone-donecka-povrezhdeny-ukrainskim/

❗️Relacja misji ŁRL w WCKiK za ostatnie 24 godziny, 04 lutego.

Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły jeden ostrzał Świętowa z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (3 rakiety).


W wyniku ostrzału zniszczeniu uległ budynek zakładu produkcji odzieży oraz garaż.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 05 Лютий 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.02.2023r.- 2784 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 354).

 1. — GEROMAN — time will tell – 👀

  NATO może wykryć każdą większą koncentrację wojsk rosyjskich – było więc jasne, że RF nie przygotuje manewru wojennego Blitzkrieg obejmującego wiele dywizji – ale po prostu zaatakuje szerokim frontem wszędzie.
  To wciąż wojna na wyniszczenie.
  A NATO/Ukraina nie ma na to odpowiedzi.

  Inną dużą ofensywą jest ofensywa Kreminna, jako że doniesienia o przerwaniu ukraińskich linii obronnych i posuwaniu się Rosji do przodu, z wieloma terenami zdobytymi przez Ukrainę podczas ofensywy Łymańsko-Kupiańskiej.

  Inne aktywne ofensywy obejmują ofensywę Siversk, walki wokół regionu Dvorichna (Kupiańsk), zamrożoną ofensywę pod Vuhledar i ograniczone walki zgłoszone na linii Zaporoże.

  Obejrzyj cały film, aby zapoznać się z pełnym raportem sytuacyjnym (SITREP).
  Ukraina SITREP ] Dzień 345-346 (3-4/2): Rosyjska ofensywa zimowa…

  .https://www.youtube.com/watch?v=WoxyZ2E65Hw

  Wyglądało na to, że Rosja naprawdę rozpoczęła swoją Zimową Ofensywę… tak przez „s”. To nie jedna, ale wiele ofensyw (żeby to dobrze czytać). Sława…

  Komentarz:
  Nie, oni jeszcze nie zaczęli niczego poważnego 😉😁
  To tylko rozgrzewka przed meczem właściwym.
  *;
  Myślę, że testują, gdzie jest najsłabsze ogniwo i gdzie mogą zrobić największą/produktywną lukę… dopiero wtedy następuje głęboka penetracja.
  *;
  Czy ktoś nie powiedział, że wielkie wydarzenie będzie 24-go?
  Ławrow?

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ukraiński łgarz Dmitrij Gordon stwierdził, że Rosji skończyły się czołgi, więc ta sprowadza z Laosu stare…T-34…

  Wiadomość jaką się posłużył ten kretyn to materiał nakręcony 4 lata temu:

  i opowiadała o zakupie przez Rosję czołgów T-34 z Laosu w celu udziału w paradach, aktualizacji eksponatów muzealnych i kręcenia filmów historycznych.
  Przekazanie Rosji 30 sprawnych czołgów z czasów II wojny światowej było częścią zawartej w 2018 roku umowy sprzedaży rosyjskich czołgów T-72B1 Siłom Zbrojnym Laosu.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. The Guardian mówi o wysokim wskaźniku samobójstw wśród ukraińskich żołnierzy. Obawiają się też, że zmobilizowani siłą nie będą mieli motywacji do walki.

  -> Rozpoczął się upadek…
  .https://twitter.com/MyLordBebo/status/1622038229179318273

  1/2 dalej, przypomnienie jak wygląda mobilizacja;

  .https://twitter.com/LogKa11/status/1620512835553099781
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1621831456891801601

  I ci ludzie mają być zmotywowani? … dziwny?
  ·
  A tu Odessa:
  .https://twitter.com/MyLordBebo/status/1618401327268376576
  „Mobilizacja jest bezprawna, po prostu cię łapią, wciągają do furgonetki i już cię nie ma”.

  Dlatego VSU będzie zmuszona wycofać się z Bachmuta.
  Pozycja taktyczna pogarsza się do tego stopnia, że dzienne straty, już i tak katastrofalne, będą jeszcze rosły.
  Właściwie w interesie Rosji jest, żeby zostali, a nawet wzmocnili miasto, ale tak nie będzie

  Muszą zbadać, czy wskaźnik samobójstw wzrósł PO wizycie Iana Duncana Smitha 🤔
  *
  Wielka Brytania jest zaniepokojona.
  Ich pełnomocnicy mogą nie być tak chętni do umierania aż do ostatniego Ukraińca.
  Życie sługusów rzadko jest miłe, łatwe i przyjemne.
  .*
  Samobójstwa wojskowe wynikały z bardzo ciężkich obrażeń z rozdzierającymi bólami, które mają miejsce w strefach walk.
  *
  Wydaje mi się, że ta mobilizacja jest również sposobem na ukrycie bardzo wysokich strat jakie ponosi ukraińska armia pod Bachmutem.
  *
  Artemowsk po upadku prawdopodobnie ujawni więcej przestępstw reżimu w Kijowie.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko ministra obrony Ukrainy w przyszłym tygodniu. Reznikowa zastąpić ma szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow – przekazał portal Ukraińska Prawda. Według nieoficjalnych informacji, Reznikow najprawdopodobniej stanie na czele ministerstwa sprawiedliwości.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-oleksij-reznikow-straci-stanowisko-ministra-obrony-ukr,nId,6578968#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Reznikow wielokrotnie pokazywał się z Zełeńskim na mediach społecznościowych, to najprawdopodobniej jeden z głównych członków ekipy „Ze”. Jestem pewien, że w takiej sytuacji zmiana na wysokim szczeblu władzy wynika z jakichś ważnych pobudek. Ostatnio Prezydent Ukrainy rozpoczął „oczyszczanie” własnego podwórka. Aresztowano kilkunastu urzędników i przeprowadzono kilkanaście nalotów na biura/domy wpływowych osób.
  Moim zdaniem Zeleński niszczy konkurencje i jednocześnie stara się przekonać zachodnich partnerów, ze stara się zwalczać korupcję. Potrzebuje do tego zaufanej osoby, która dla jednych urzędników będzie bezlitosna, a innym zagwarantuje nietykalność.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. https://t.me/ukraina_ru/130853
  Dziś The Sunday Times wydrukował duży artykuł o tym, że Rosja rzekomo kradnie „ukraińskie dzieła sztuki”.
  I z jakiegoś powodu jest ilustrowany słynnym scytyjskim pektorałem, który powinien być w muzeum w Kijowie.
  Napisano, że został „uratowany przed najeźdźcami” i rzekomo gdzieś ukryty. Więc kto komu ją kradnie?
  Teraz zadaj sobie pytanie, czy ten artefakt kiedykolwiek wróci do Kijowa, czy nie.
  Bo skradzione z krymskich muzeów scytyjskie złoto nie zostało do tej pory zwrócone przez Holendrów. Okazuje się jednak, że to Rosja coś „kradnie”
  https://t.me/kornilov1968
  screen

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Myśleli, że są sojusznikami. Potem myśleli, że są narzędziami.
  Okazało się, że to materiały eksploatacyjne.
  @kukufffka
  karykatura

  Polubione przez 2 ludzi

 7. https://t.me/ukraina_ru/130836
  ❗️ Nowy briefing z rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Główne:
  🔻 Rosyjskie siły zbrojne zniszczyły do 35 ukraińskich serwitutów na kierunku Kupiańska.
  🔻 Na kierunku Krasno-Limańskim przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 120 serwismenów i trzech BMP.
  🔻 Na kierunku donieckim w ciągu dnia zniszczono ponad 115 ukraińskich serwitorów, haubicę D-20 i haubicę D-30.
  🔻 Na kierunkach południowego Doniecka i Zaporoża rosyjskie siły zbrojne zlikwidowały ponad 130 ukraińskich służbistów, dwa czołgi, samobieżną haubicę Gvozdika oraz haubice D-30 i D-20.
  🔻 W pobliżu wsi Ugledar zniszczono skład amunicji artyleryjskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.
  🔻 Na kierunku Chersonia zniszczono haubicę D-30 i haubicę samobieżną Akacia.
  🔻 Zniszczono dwa bezzałogowe statki powietrzne i zestrzelono 11 rakiet wyrzutni wielokrotnego odpalania Uragan i HIMARS przez siły obrony powietrznej.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. https://t.me/intelslava/44109
  Ukraińskie wojska w Artemowsku wykorzystują cywilów do zwiadu, powiedział jeden z muzyków.
  Zauważył też, że użycie przez ukraińskie wojsko „ludzkiej tarczy” znacznie komplikuje szturm na miasto, bo ogranicza użycie artylerii, trudniejsze staje się też oczyszczanie budynków, bo w piwnicach często przebywają cywile.
  video

  Polubione przez 1 osoba

 9. https://t.me/orchestra_w/4849
  2 lutego w Bakhmucie uderzenie artyleryjskie wymierzone było w grupę nacjonalistów, wśród których byli zagraniczni najemnicy – w szczególności ranny Norweg Sanders Sorsven Trevlik.
  Ostatecznie pięciu najemników zostało rannych, a jeden zginął.
  Materiał filmowy z miejsca przylotu: zwęglony pojazd i jeden 200x.
  @orkiestra_w

  Polubione przez 1 osoba

 10. https://t.me/orchestra_w/4831
  Wyeliminowani przez Wagnera w ciągu ostatnich trzech dni pod Bakhmutem bojownicy Azowa:
  1. Vladimir Vaskovskiy, call sign „Sahaydak”: przeszedł od bycia bojownikiem SPN do członka Azov – dołączył jesienią.
  2. Padalka Oleksandr, call sign „Vinnie”: był kierowcą przestarzałego M113 BMP.
  3. Siruk Nikolay, znak wywoławczy „Sova”: zginął podczas pierwszego wyjazdu bojowego.
  @orkiestra_w
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

  • *6+!!!!!!!!!!!

   Zawsze mówiłem, i powtarzać będę w nieskończoność, że jeśli tym udających polskich patriotów, a tak naprawdę lokajów światowego hegemona i przyjaciele banderoców, tak bardzo pragną pomóc swej ukochanej u’krainie, to niech biorą kałachy i udadzą się w okolice umiłowanego im Bachmuta, i tam osobiście udowodnią swoją wolę walki za ich samoistność.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. https://t.me/dostawcy/18587
  We Włoszech oburzeni usunięciem petycji „nie ma manipulacji historią!” Autorzy petycji sprzeciwili się wypaczeniu historii wyzwolenia Auschwitz przez szereg włoskich gazet, które twierdziły, że obóz koncentracyjny wyzwoliły wojska ukraińskie, a nie sowieckie. W związku z tym petycja przypominała, że wyzwolicielem była Armia Czerwona. I co myślisz! Amerykańska platforma internetowa Change.org, która tak bardzo lubi umieszczać petycje rosyjskich liberałów, usunęła apel Włochów, mówiąc, że … „narusza zasady wspólnoty”! 😆
  screen

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Polska oddała swoje czołgi niech inni się zmobilizują, ponoć USA ma tysiące maszyn w rezerwie.

  Potrzebujemy od 500 do 700 czołgów, aby całkowicie wyzwolić terytoria okupowane przez Rosję – powiedział przedstawiciel prezydenta Ukrainy w parlamencie Fedir Wenisławski.
  Według niego liczba czołgów obiecanych Ukrainie przez zachodnich sojuszników na tę chwilę, czyli maksymalnie 143 sztuki, nie wystarczą do jednoznacznego zakończenia wojny. – Aby całkowicie wyzwolić nasze terytorium, potrzebujemy od 500 do 700 czołgów – ocenił.
  https://dorzeczy.pl/swiat/400855/przedstawiciel-zelenskiego-potrzebujemy-500-700-czolgow.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie informacji jaką zamieścił Waldemar Olszewski-emocjonującej wypowiedzi dziennikarza o transferze naszych F-16

  Według ukraińskich analityków wojskowych decyzje ws. dostaw zachodnich myśliwców do Ukrainy już zapadły. Otwarta jest tylko kwestia typu samolotu.
  Z kolei odmowną odpowiedź prezydenta USA Joe Bidena na pytanie czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie myśliwce F-16, „New York Times” uznał za powszechną zagrywkę. Początkowo publiczna prośba Ukrainy o nowoczesny sprzęt wojskowy jest przez administrację Bidena odrzucana. Ta następnie cichaczem sugeruje, że Ukraina mogłaby otrzymać ten typ broni znacznie szybciej niż od europejskich sojuszników. Potem w wypowiedziach publicznych odpowiednio się kluczy, by w końcu Wszyngton przystał na dostawy kolejnych systemów broni. Chodzi zatem o publiczne zainscenizowanie medialnego zamieszania, które ma przede wszystkim zmylić rosyjskich agresorów i Kreml.
  https://www.dw.com/pl/ukraina-kijów-już-snuje-plany-ws-zachodnich-myśliwców/a-64612028

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Zmiany w kierunku Bakhmut
  od 1 stycznia do 5 lutego w odstępach siedmiodniowych.
  Mapa interaktywna
  .https://twitter.com/SprinterBV0000/status/1622234900605681664

  *;
  Bachmut
  Sytuacja na zachód od miasta szybko się rozwija. PKW „Wagner” znacznie posunął się wzdłuż kanału wodnego i kontroluje drogę pożarową do Konstantinówki. Do toru zostało już tylko kilkaset metrów.
  Ponadto muzycy dotarli na zachodnie i południowe obrzeża Krasnoje (Iwanowskoje) i kontynuują budowę strefy buforowej wokół Kleshcheevki.
  Mapa
  .https://twitter.com/SprinterBV0000/status/1622234630089752577
  ***;
  Miasto Bachmut:
  Siły rosyjskie znacznie posunęły się wzdłuż kanału wodnego i kontrolują ogniem drogę H-32. Ponadto wojska dotarły na obrzeża miasta Iwanowskoje i kontynuują budowę strefy buforowej wokół miasta Kliszczewka.
  Mapa
  .https://twitter.com/SprinterBV0000/status/1622282066275491840
  ****;
  Sytuacja na północ od miasta Bakhmut
  Mapa
  .https://twitter.com/SprinterBV0000/status/1622282294575734786

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.