Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.03.2023r.- 2824 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 394).


„Niemy krzyk”– dzień 1014.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

„Duży amerykański dron uderzeniowo-zwiadowczy MQ-9 Reaper wykonał ostry manewr, wszedł w niekontrolowany lot, stracił wysokość i spadł do Morza Czarnego”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. 

Zaalarmowana para rosyjskich myśliwców Su-27 nie użyła broni przeciwko dronowi i nie miała z nim kontaktu.

Dmitrij Koposow, były pilot myśliwca wojskowego, były pilot zespołu akrobacyjnego Swifts, powiedział Moskiewskiemu Komsomolcowi o tym, jak wydarzenia mogły się rozwinąć rano 14 marca nad Morzem Czarnym .  

Dlaczego samoloty cywilne unikają wchodzenia w kilwater (kilwater- prąd powietrza w postaci wiru powietrza opadającego ze skrzydła, stabilizatora, kadłuba, innych powierzchni nośnych i sterowych samolotu- Auth.) po Boeingu 777 lub Airbusie A380? 

Dmitrij Koposow: „Ponieważ mają za sobą bardzo silny burzliwy kilwater. Im cięższy samolot, tym silniejsze turbulencje.

Jeśli weźmiemy pod uwagę samoloty o stosunkowo małej masie, takie jak Su-27 i wszystkie jego dalsze modyfikacje, intensywność ich turbulentnego śladu zależy od manewrowania. Na przykład, jeśli samolot o masie 30 ton manewruje z przeciążeniem 5-6 jednostek, to intensywność jego śladu będzie taka sama jak dla samolotu o masie (30 razy 5)- 150 ton”.

Według Koposowa w takim śladzie bezzałogowy statek powietrzny, a nawet z prostym skrzydłem, o rozpiętości skrzydeł 20 metrów, mógłby zostać zniszczony.

– Ministerstwo Obrony poinformowało, że dron MQ-9 Reaper leciał z wyłączonymi transponderami…

„Transponder to urządzenie nadawczo-odbiorcze, które wysyła sygnał do służb ruchu lotniczego. Dzięki niemu kontrolerzy widzą samolot na ekranach swoich lokalizatorów. Wiedzą o jego kursie lotu, numerze ogona, prędkości, na jakiej wysokości się znajduje i tak dalej. Samoloty wojskowe też mają takie transpondery, ale wykonując misje bojowe, nie włączają go, żeby wrogowi trudniej było go wykryć.

Drony wielkości MQ-9 Reaper również mają transpondery, ponieważ latają na tych samych wysokościach, co samoloty komercyjne.

Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, jeśli taki dron leci na wodach neutralnych, jego transponder musi być włączony. W tym przypadku operator go wyłączył, aby kontrolerzy nie widzieli MQ-9 Reaper. Jest to naruszenie lotów na wodach neutralnych, tym bardziej, że poruszał się po trasach międzynarodowych. Dlatego nasze myśliwce poleciały zobaczyć, co to za samolot. A jeśli to jakiś bombowiec leci w naszym kierunku?”

– Amerykański dron uderzeniowo-rozpoznawczy, jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, przeleciał „z naruszeniem granic obszaru reżimu użytkowania przestrzeni powietrznej”. Twój komentarz?

„Mówimy o sposobie wykorzystania przestrzeni powietrznej w granicach określonych obszarów. Dotyczy to obszarów znajdujących się w pobliżu strefy operacji specjalnej. Są to rejony lotnisk w Symferopolu, Biełgorodzie, Woroneżu, Lipiecku, Kursku, Rostowie nad Donem, Taganrogu, Krasnodarze. To cała przestrzeń powietrzna nad tymi obszarami, gdzie loty były ograniczone od początku operacji specjalnej. A w takim rejonie, gdzie loty są zabronione, pojawia się niezidentyfikowany obiekt latający…”

– Czy mógłbyś trafić go rakietą?

„A jeśli to jakiś cywilny samolot, którego nawigacja się zepsuła i ma 200 pasażerów na pokładzie? Dlatego na początku myśliwce podleciały do ​​niego, aby zobaczyć, co leci. A potem wszystko zostało zrobione bardzo kompetentnie.

Amerykanie twierdzą, że manewry naszych S-27 doprowadziły do ​​upadku drona. Jeden z myśliwców rzekomo otworzył zawór zrzutowy i oblał drona paliwem, którego odrzutowiec uszkodził główny wirnik MQ-9 Reaper.”

Zasłużony pilot wojskowy, generał dywizji Władimir Popow , który kiedyś kierował Federalną Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego, powiedział MK , że początkowo duży amerykański dron uderzeniowo-zwiadowczy działał w trybie automatycznym, zgodnie z programem. 

„Operator drona przejął kontrolę” — wyjaśnia generał dywizji. – „A potem nasi piloci na Su-27 pracowali, mogli np. przelecieć wystarczająco blisko, 10-15 metrów nad nim. Włącz równoczesny dopalacz (wzmocniona praca silnika), a wcześniej zlej paliwo.

Silnik MQ-9 Reaper mógł się popsuć. Wcześniej pracował w trybie przelotowym, a potem, aby uciec od prześladowań, zaczęli przenosić go do maksimum. Chcieliśmy manewrować. To spowodowało okrutny żart na dronie.

Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że był zwiadowcą uderzeniowym, możliwe, że coś jeszcze wisiało na jego pokładzie. A wszystko, co wisi na punktach zawieszenia, daje dodatkowy opór. Utrata manewrowości. Wszystko to może wpłynąć na jego zachowanie. MQ-9 Reaper stracił stabilność w masach powietrza. Najwyraźniej operatorzy dronów nie byli przygotowani na taki rozwój wypadków”.

– Czy strona amerykańska może mieć do nas jakieś pretensje?

„Niech roszczą sobie pretensje, jak kiedyś mawialiśmy, do chińskiej pralni. To jest ich prawo. Z jakiegoś powodu nie wysyłamy naszych strategicznych dronów na teren wyłącznej strefy ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. A oni wysyłają swoje prawie 7-10 tysięcy kilometrów. Teraz powiedzą, że pracowali z południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej części Europy, z Grecji lub Włoch. I dlaczego weszli do strefy ograniczonego lotu? Powiedzmy sobie.

MQ-9 Reaper zbliżył się wystarczająco blisko Półwyspu Krymskiego, przed upadkiem znajdował się około 60 kilometrów na południowy zachód od Sewastopola”.

– Jakieś cenne informacje, które możemy zdobyć, łapiąc i podnosząc wrak drona?

„Oczywiście”– mówi podpułkownik Dmitrij Koposow. 

„Przechowuje w swojej pamięci trasy lotów, przynajmniej ostatnią trasę. Następnie zebrane informacje są przesyłane nie tylko za pomocą telemetrii, ale również przechowywane w pamięci, w jej ‚mózgu’. Dlatego państwo – właściciel UAV – w przypadku utraty kontroli nad statkiem powietrznym robi wszystko, aby zniszczyć dane, które są przechowywane w jego pamięci. Amerykanie teraz mówią, że nic tam nie znajdziemy. Nasi odpowiadają, coś znajdziemy, ale wam nie powiemy”.

– Czy system samodetonacji może zadziałać?

„Całkiem możliwe. A kinowa eksplozja, kiedy szczątki latają na boki, w tym przypadku nie mogła się wydarzyć. Dwa lub trzy bloki pamięci są tam krytyczne. Wybuch mógł być taki, że wydobywa się tylko lekki dym. Albo było jakieś inne fizyczne zniszczenie pamięci”.

Na zakończenie dodam, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie odzyskało już część wraku amerykańskiego drona MQ-9 Reaper, który spadł do Morza Czarnego, poinformował ABC News wczoraj, 16 marca, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika.

Dwa inne „poinformowane” źródła potwierdziły telewizji, że w ubiegłą środę w miejscu, w którym spadł dron, widziano rosyjskie okręty.

Jakie części rozpoznawczo-bojowego bezzałogowego statku powietrznego (UAV) rosyjskie wojsko prawdopodobnie udało się wydobyć z dna Morza Czarnego, nie podano.

Turcja dyskutuje o możliwości wejścia okrętów US Navy na Morze Czarne. Jak wcześniej twierdziły ukraińskie media, amerykańska flota próbuje podnieść wrak drona, który wpadł do morza. Aby informacje zebrane przez MQ-9 nie dotarły do ​​rosyjskiego wywiadu, Stany Zjednoczone starają się szybko ustalić lokalizację UAV i  zabrać  jego wrak.

https://www.mk.ru/politics/2023/03/15/letchiki-raskryli-detali-padeniya-mq9-reaper-v-chernoe-more.html,

https://eadaily.com/ru/news/2023/03/16/russkie-operedili-amerikancev-rossiyskiy-flot-izvlek-so-dna-upavshiy-dron-smi.

*

Popołudniowa (16.03.2023r. 14:40) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim siły lotnictwa szturmowego i wojskowego oraz ostrzał artyleryjski Zachodniej grupy sił uderzyły w zgrupowania personelu i sprzęt przeciwnika w miejscowościach Grianikowka, Kotljarowka i Bieriestowoje w obwodzie charkowskim, a także w Nowosiełowskoje i Rozowka w Ługańskiej Republice Ludowej.

Wyeliminowano do 50 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa pojazdy i system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia zgrupowania Centrum wojsk rosyjskich uderzyły w jednostki wroga w rejonach Niewieska i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówki i Grigorówki w Donieckiej Republice Ludowej.

Na tym kierunku wyeliminowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa bojowe wozy piechoty, dwa opancerzone wozy bojowe, jednostkę artylerii samobieżnej Akacja oraz haubicę D-30.

Na kierunku donieckim podczas aktywnych działań jednostek Południowego zgrupowania rosyjskich wojsk, nalotów i ostrzału artyleryjskiego w ciągu dnia wyeliminowano do 275 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa czołgi, dwa opancerzone wozy bojowe, dwa pick-upy, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Huragan, haubicę D-20, samobieżną haubicę Goździk oraz samobieżną wyrzutnię artyleryjską M109 Paladin produkcji amerykańskiej.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu lotnictwo operacyjne i taktyczne oraz artyleria grupy sił Wschód przeprowadziły zmasowany ostrzał na zgrupowanie jednostek sił zbrojnych Ukrainy w rejonach Ugledaru i Pawłówki w Donieckiej Republice Ludowej oraz Nowodaniłówka i Szczerbaki w obwodzie zaporoskim.

W ciągu dnia na tych kierunkach przeciwnik poniósł straty w wysokości do 60 żołnierzy oraz zniszczono cztery czołgi, pojazd opancerzony, haubicę D-20 i jeden system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku chersońskim w ciągu dnia wyeliminowano ponad 35 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono jeden czołg, dwa pojazdy z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet Grad oraz haubicę D-30.

W ciągu dnia lotnictwo taktyczne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 93 jednostki artylerii na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 186 rejonach.

Stanowisko dowodzenia 59 brygady piechoty zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy zostało trafione w pobliżu wsi Kamiszewki w Donieckiej Republice Ludowej.

Ukraiński przeciwlotniczy system rakietowy S-300 został zniszczony w pobliżu osady Jaszenowoje- Doniecka Republika Ludowa.

Ukraiński przeciwlotniczy system rakietowy Osa-AKM został również zniszczony w pobliżu miejscowości Kostyantynówka.

Wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych stacja radaru przeciwpancernego AN/TPQ-50 została zniszczona w pobliżu wsi Minkówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Samolot MiG-29 należący do ukraińskich sił powietrznych został zestrzelony przez myśliwce rosyjskich sił powietrznych w pobliżu wsi Nowowodynoje w Ługańskiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia siły obrony powietrznej przechwyciły osiem rakiet z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i Huragan oraz jeden pocisk HARM.

Ponadto dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych w osadach Iwanówka w obwodzie charkowskim, Zielienyi Gaj, Wierchnietoreckoje i Grigorówka w Donieckiej Republice Ludowej oraz Kreminna w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Małaja Kardaszynka i Aljoszki w obwodzie chersońskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

402 samolotów, 221 śmigłowców, 3 434 bezzałogowych statków powietrznych, 414 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 8 316 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 062 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 372 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 8 959 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 17 marzec.

Na froncie donieckim wojska rosyjskie szturmują północne obrzeża Marinki. W okolicach miejscowości Niewielskoje doszło do kontrataków. Rosyjskie siły zbrojne ponownie próbowały posuwać się w kierunku miejscowości Pierwomajskoje i Siewiernoje. Bez powodzenia. Przy wsparciu artylerii zaatakowały od południa twierdzę USZ w Awdiejewce. Na północy podobne działania miały miejsce w okolicach Kamianki. Po zdobyciu wsi Krasnogorówka, siły rosyjskie rozwijają ofensywę na Sitepnoje. Celem jest przejęcie kontroli nad odcinkiem linii kolejowej do Awdiejewki. Rosyjskie siły zbrojne ostrzeliwały Pobiedę, Georgijówkę, Tonenkę, Łastoczkina i Nowokalinowe. Armia ukraińska ostrzelałą z broni ciężkiej Aleksandrówkę.

Na południowo-zachodnich obrzeżach Bachmuta PMC Wagner osiągnęła drogę do Konstantynówki. Ukraiński garnizon został odcięty od głównej linii zaopatrzenia. Od południa „Muzykanci” prowadzą działania szturmowe w granicach miasta Bachmut. A od północy posunęli się do strefy przemysłowej. Bachmut jest gęsto ostrzeliwany przez artylerię. „Muzycy” atakują Chromowoje. Do miasta prowadzi jeszcze jedna droga. Po ostrzale posuwają się w pobliżu Bogdanówki. Na tych kierunkach USZ utrzymały swoje pozycje. Również PMC Wagner ze wsparciem ogniowym prowadzi natarcie w pobliżu Oriechowo-Wasiliewka. Wojska rosyjskie podjęły próbę przebicia się do Spornoje. Artyleria uderzyła w pozycje USZ w Aleksandrze Szultinie, Predteczynie, Czasowym Jarze, Grigorowce, Prywolie, Fedorowce i Siewiersku. Armia ukraińska przeprowadziła uderzenia na Ozaryanowkę i Kurdjumówkę.

Na kierunku ługańskim rosyjskie siły zbrojne po ciężkim ostrzale ponownie zaatakowały Białogorówkę. Ponownie bez rezultatu. Nie powiodły się również ataki wojsk rosyjskich na kierunku Jampołewki, Newskoje i Makiejewki.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 16.03.2023 do godziny 00:00 17.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 34 przypadki ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 14 ostrzałów z MLRS, artylerii 155mm i 152mm oraz uderzeń UAV.
Na kierunku Gorłówki 16 ostrzałów z artylerii 155 mm, 152 mm i 122 mm.
W rejonie Jasinowatej 1 ostrzał z artylerii 155 mm.
I w rejonie Wołnowachy 3 ostrzały z artylerii 155mm, 152mm i 122mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 182 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem nieprzyjaciela znalazło się 8 miejscowości republiki:

Gorłówka (okręg Nikitowski), Pantelejmonówka, Jasinowata, Donieck (okręgi Kaliniński, Kujbyszewski, Kirowski i Piotrowski), Makiejewka (okręg Czerwonogwardyjski), Władimirowka oraz Błagodatne i Nikolskoje.

🆘 W ciągu ostatniej doby w donieckiej dzielnicy Kirowskiej i niedawno wyzwolonej Władimirowce odnotowano 3 rannych cywilów.

🏠 Uszkodzone zostały 4 budynki mieszkalne w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

159 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.03.2023r.- 2824 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 394).

  • Porucznik William Calley, dowódca Kompanii C 1. batalionu 20. Pułku Piechoty 11. Brygady Piechoty 23. Dywizji Piechoty US Army – został w 1971 roku skazany na karę dożywotniego więzienia za masowe morderstwo, jednak już dwa dni później prezydent Richard Nixon polecił wypuścić go z więzienia.
   Calley otrzymał 3,5 roku aresztu domowego w swojej kwaterze w Fort Benning w stanie Georgia, a potem został zwolniony decyzją amerykańskiego sądu federalnego.
   Nie było już żadnych innych aktów oskarżenia…

   .https://www.britannica.com/event/My-Lai-Massacre/Cover-up-investigation-and-legacy

   Polubione przez 6 ludzi

 1. Redaktor naczelny ukraińskiego portalu „Censor.net” Jurij Butusow, walczacy również na froncie ujawnił szczegóły śmierci Ołeksandra Maciewskiego, kóry według strony ukraińskiej miał zostać rozstrzelany przez Rosjan po poddaniu się. Według Butusowa Maciewski dostał się do niewoli na skutek błędnej decyzji ukraińskiego dowództwa które wysłało żołnierza i jego jednostkę na teren zajęty juz przez Rosjan. Cytat „Spójrzmy, na ten przykład, między Soledarem a Bachmutem jest taka ważna wieś Krasna Góra. W tym miejscu 30 grudnia miał miejsce wyczyn, który widział cały kraj. Bohater Ukrainy Oleksandr Maciewski został schwytany. Zmotywowany żołnierz, który odważnie patrząc w oczy wrogowi, powiedział „Chwała Ukrainie!” i został zastrzelony. To jedyne wideo, które widzieliśmy. Ale co się stało? Oddział Maciewskiego został wysłany na teren już zajęty przez wroga, poza linię obrony. Dlaczego się to stało? Kto jest odpowiedzialny za to, że ludzie dzielni, którzy nie boją się śmierci, nie boją się wroga, zostali rzuceni do walki w takich warunkach, nie dostali wsparcia, nie powiedziano im, gdzie jest wróg?”;
  https://censor.net/ua/r3406028

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem „The Wall Street Journal” ostrzega że los zbankrutowanego banku „Silicon Valley Bank” z Kalifornii może podzielić jeszcze…186 innych amerykańskich banków. Cytat „Silicon Valley Bank upadł po tym, jak rosnące stopy procentowe obniżyły wartość jego aktywów, a zaniepokojeni klienci zaczęli wycofywać nieubezpieczone depozyty. W nowym badaniu ekonomiści stwierdzili, że znaleźli 186 banków, które mogą być podatne na podobne ryzyko…W artykule opublikowanym w tym tygodniu w Social Science Research Network, ekonomiści oszacowali, ile wartości rynkowej straciły portfele aktywów poszczególnych amerykańskich banków podczas kampanii szybkiego podwyższania stóp procentowych przez Fed. Wartość takich aktywów, do których często zalicza się bony skarbowe i kredyty hipoteczne, może spaść, gdy nowe obligacje mają wyższe oprocentowanie…Ekonomiści zbadali również, jaki odsetek finansowania banków pochodzi od nieubezpieczonych deponentów lub kont z ponad 250 000 USD. Oszacowali, że w USA jest 186 banków, w których, gdyby połowa nieubezpieczonych deponentów szybko wycofała swoje środki, nawet ubezpieczeni deponenci mogliby stanąć w obliczu utraty wartości, ponieważ bank nie miałby wystarczających aktywów, aby wszyscy deponenci byli w całości, co potencjalnie zmusiłoby FDIC do wkroczenia”;
  .https://www.wsj.com/livecoverage/stock-market-news-today-03-17-2023/card/dozens-of-banks-may-have-risks-similar-to-silicon-valley-bank-economists-find-PLIFEYfTTer5HvixzEx6

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Biuro Komisarza Praw Człowieka ONZ, po analizie informacji specjalnej grupy śledczej, ogłosiło, że strona rosyjska nie popełniała na Ukrainie zbrodni ludobójstwa.
  Informacji na ten temat próżno jednak szukać w polskojęzycznych mediach głównego nurtu.
  W raporcie ONZ czytamy o tragicznych skutkach toczącej się wojny.
  Specjalna komisja ONZ uznała, że obie strony popełniały w czasie trwającego już ponad rok fazy bezpośredniego konfliktu zbrodnie wojenne oraz, być może, również zbrodnie przeciwko ludzkości.
  Zdaniem ONZ, obie strony wykorzystywały obiekty cywilne do prowadzenia działań zbrojnych, co prowadziło do zagrożenia zdrowia i życia ludności cywilnej i często kończyło się tragicznie.
  Komisja odnotowała szereg informacji o stosowaniu tortur w ramach masowych represji prowadzonych przez ukraińskie organy bezpieczeństwa wobec ludności podejrzewanej o kolaboracjonizm.
  Raport wskazuje na szereg zbrodni wojennych popełnianych przez obie strony, charakterystycznych dla wszystkich konfliktów zbrojnych.
  W żadnym razie nie uzasadnia jednak tez głoszonych przez propagandę tzw. Zachodu w tym zakresie.

  .https://myslpolska.info/2023/03/17/onz-rosjanie-na-ukrainie-nie-popelnili-ludobojstwa/
  .https://www.ohchr.org/sites/default/files/documents/hrbodies/hrcouncil/coiukraine/A_HRC_52_62_AUV_EN.pdf

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.