Wojna już nie domowa na Ukrainie 18.03.2023r.- 2825 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 395).


„Niemy krzyk”– dzień 1015.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Dostawy broni na Ukrainę pozwalają Stanom Zjednoczonym zaoszczędzić na ich utylizacji, ponieważ kończy się okres użytkowania tej broni.

Zdaniem Alexandra Lemoine’a, felietonisty francuskiej gazety Observateur Continental, jest to główny powód hojności Waszyngtonu wobec Kijowa.

„Według  American Thinker , Waszyngton musiałby wydać około 35 miliardów dolarów, aby się ich pozbyć”– napisał Francuz Lemoine, zauważając, że ten oczywisty fakt jest starannie wyciszany „w dyskusjach na temat zastępczej wojny między Rosją a NATO na Ukrainie” , w sprawie zakupu broni i amunicji przekazywanych siłom zbrojnym Ukrainy z arsenałów USA i NATO, które wyniosły 76,8 mld USD od 24 stycznia 2022 r. do 15 stycznia 2023 r., w tym 46,6 mld USD na cele wojskowe.

Tymczasem, jak zauważa francuski komentator, ta ostatnia liczba „dotyczy głównie broni kupionej kilkadziesiąt lat temu”, czyli przestarzałej i zajmującej tylko miejsce w magazynach. Ta broń, jeśli w dobry sposób, powinna była zostać wycofana ze służby, wycofana ze służby i poddana recyklingowi. Ale to jest długie i kosztowne dla USA i ich sojuszników.

O wiele łatwiej i bardziej opłaca się zrobić wielki gest, wysyłając te wszystkie śmieci na Ukrainę. Przecież nawet jeśli Kijów nie spłaci długów zbrojeniowych, dobrzy sponsorzy i tak nic nie stracą. Wręcz przeciwnie, oszczędzają pieniądze.

„Proces wycofywania broni jest bardzo kosztowny. Dostarczając Ukrainie starą broń, której żywotność zbliża się do końca, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO po prostu oszczędzają sobie takich wydatków„- wyjaśnił francuski felietonista.

Według Lemoine’a trudno jest obliczyć koszt utylizacji broni, która wyjechała na Ukrainę, ponieważ nie ujawnia się „prawdziwych danych”. Co jest zrozumiałe. Ale francuski analityk nadal odważył się oszacować jako pierwsze przybliżenie.

Jako przykład wziął zakup broni chemicznej w okresie zimnej wojny i koszt jej rozbrojenia pod koniec ich terminu użytkowania:

„Według raportu Biura Odpowiedzialności Rządu Stanów Zjednoczonych z 1985 r. zatytułowanego „Szacowane koszty demilitaryzacji i produkcji amunicji chemicznej”, koszt budowy amerykańskiego arsenału broni chemicznej potrzebnego do zapobieżenia użyciu jej przez ZSRR przeciwko sojusznikom z NATO został obliczony przy użyciu wzoru „całkowita koszt wyprodukowania trzech systemów podwójnej broni w ciągu najbliższych ośmiu lat” i wyniósł 2,749 mld USD, z czego 178 mln USD przeznaczono na badania i eksperymentalny rozwój, 312 mln USD na zakłady produkcyjne i 2,259 mld USD na samą produkcję. Koszt rozbrojenia i pozbycia się tej broni oszacowano na około 1,7 miliarda dolarów”.

Jeśli weźmiemy ten przykład za podstawę, okazuje się, że wycofanie z eksploatacji i unieszkodliwienie broni i amunicji przekazanej Ukrainie w wysokości 46,6 mld USD kosztowałoby około 35 mld USD.

Teraz, gdy składy broni USA i NATO zostały praktycznie oczyszczone ze wszystkiego, co zbędne, można spodziewać się zmiany polityki, gdyż dalsze dostawy na Ukrainę będą wymagały od sponsorów inwestycji w produkcję nowej broni. Oznacza to, że nie oszczędzaj na utylizacji niepotrzebnej, ale kupuj nową broń. Czy Amerykanie, którzy umieją liczyć pieniądze, są na to gotowi? Jest to pewne.

Jeśli spojrzeć na dostawy broni dla Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) pod tym kątem, to niedawną wypowiedź szefa Departamentu Obrony USA można uznać za chęć szybkiego pozbycia się tego, co stało się bardzo uciążliwe, projekt:

„Musimy szybko i w pełni wypełnić nasze obiecane zobowiązania”– powiedział Lloyd Austin, dodając, że „obejmuje to wysłanie naszych pojazdów opancerzonych na pole bitwy i zapewnienie ukraińskim żołnierzom jak najszybszego szkolenia, części zamiennych i wsparcia technicznego, których potrzebują”.

Mówią więc, że teraz dadzą im wszystko, aby przeprowadzili „wiosenną ofensywę”, a potem… A potem najwyraźniej Waszyngton zdecyduje, co robić.

Albo na tym zakończy ukraińską chucpę, albo też uzbrojony w nowocześniejszą broń, zaryzykuje bezpośrednie starcie, ale nie swoimi rękami- na to są za cwani. Mają innych wykidajłów chętnych do wzięcia udziału w tej jatce.

Czy tylko po to Wałęsa z bliźniakami obalał „Komunę„?

https://www.americanthinker.com/blog/2023/03/a_secret_reason_for_ukraine_war_funding.html

*

Popołudniowa (17.03.2023r. 14:05) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim uderzenia lotnicze i ostrzał artyleryjski Zachodniej grupy sił uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu osad Dwurecznoje i Bieriestowoje w obwodzie charkowskim oraz Artemowka w obwodzie ługańskim.

Przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 40 ukraińskich żołnierzy, opancerzonego wozu bojowego, dwóch pojazdów oraz składu amunicji 113 brygady obrony terytorialnej.

Na kierunku Krasno-Limańskim aktywne działania grupy wojsk Centrum, siły lotnicze i ostrzał artyleryjski uderzyły w personel i sprzęt przeciwnika w rejonach osad Terny i Jampołówka Donieckiej Republiki Ludowej.

W ciągu dnia na tym kierunku wyeliminowano ponad 70 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono bojowy wóz piechoty, opancerzony wóz bojowy, trzy pick-upy, pojazd i haubicę D-30.

Na kierunku donieckim aktywne działania południowej grupy wojsk i ostrzał artyleryjski w miejscowościach Semienowka, Pietrowskoje i Tonienkoje w Donieckiej Republice Ludowej wyeliminowały w ciągu dnia do 135 ukraińskich mundurowych oraz zniszczyły trzy opancerzone wozy bojowe, cztery pickupy, jeden pojazd, pojazd MLRS Grad, haubicę D-30, a także magazyn amunicji 53 brygady zmechanizowanej USZ.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu uderzenia lotnicze i ostrzał artyleryjski grupy sił Wschód uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Ugledaru i Nowomichaiłowki w Donieckiej Republice Ludowej. Łączne straty przeciwnika w tych rejonach wyniosły 65 ukraińskich żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe, dwa samochody typu pick-up, trzy pojazdy i dwie haubice D-20.

Na kierunku chersońskim w trakcie ostrzału wyeliminowano do 25 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, dziesięć pojazdów, pojazd MLRS Grad oraz jednostkę artylerii samobieżnej Akacja.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu doby uderzyły w 82 jednostki artyleryjskie USZ na stanowiska ogniowe, obsadę i sprzęt w 112 rejonach.

W pobliżu osady Mirne w obwodzie charkowskim trafiono i zniszczono ukraińską stację radarową wykrywania nisko lecących celów powietrznych 36D6.

Ponadto zniszczono wyprodukowaną w Stanach Zjednoczonych stację radarową przeciwpancerną AN/TPQ-36 w pobliżu miejscowości Redkodub w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia siły obrony powietrznej przechwyciły pięć rakiet MLRS HIMARS oraz rakietę taktyczną Toczka-U. Również w ciągu dnia zniszczono czternaście ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Korsunka, Gołajski Pristan w obwodzie chersońskim oraz w Rubiżnoje w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Kotłarówki i Olszy w obwodzie charkowskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

402 samolotów, 221 śmigłowców, 3 448 bezzałogowych statków powietrznych, 414 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 8 326 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 064 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 377 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 8 985 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 18 marzec.

Na froncie donieckim rosyjskie siły zbrojne, wspierane przez artylerię, przeprowadziły szturm w granicach miasta Marinka. Ponownie zaatakowały też w pobliżu miejscowości Niewielskoje, gdzie w ostatnich dniach przejściowo straciły inicjatywę ofensywną. Po uderzeniach artylerii wojska rosyjskie ponownie podjęły próbę przebicia się do Pierwomajska od strony Piasków i Wodianoje. Ukraińskie siły zbrojne utrzymują swoje pozycje. Zaatakowały one ukraińskie pozycje na południowych obrzeżach Awdiejewki od strony Opytnego po zmasowanym ostrzale i atakach lotniczych. Rosyjskie siły zbrojne dążą również do skruszenia obrony USZ w Kamiance. Rosyjska artyleria uderzyła w Paraskowywkę (nie mylić z wioską o tej samej nazwie na północ od Bachtmutu), Pobiedę, Netaiłow, Siewiernoje, Tonenkę i Orłówkę, która również była celem ataków samolotów. USZ przeprowadziły ostrzał z broni ciężkiej Doniecka i Nowobachmutówki.

Na południowy zachód od Bachtmutu PMC Wagner, wspierany przez artylerię, przeprowadził szturm w pobliżu Iwanowska. Sytuacja w samym Bachmucie nie uległa zmianie. W części południowej- po stronie iwangradzkiej oraz w części północnej- od strony Jagodnoje, nie widać poważnych postępów. Podobnie jak po ofensywie na Chromowoj i Bogdanowkę. „Muzycy” osiągnęli sukces pod Grigorówką, gdzie po uderzeniach artyleryjskich ustanowiły kontrolę nad niektórymi wzniesieniami w pobliżu tej osady. PMC Wagner zaatakowały także w pobliżu Oriechowo-Wasiljewka ze wsparciem ogniowym ciężkiej artylerii, a jednostki rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Spornoje. Wojska rosyjskie próbowały też posuwać się w kierunku Werchniekameńskoje. Artyleria uderzyła w pozycje USZ w Aeksandrze Szultynie, Predtecznie, Czasowym Jarze, Nowomarkowce, Wasiukówce i Rozdołówce. Armia ukraińska ostrzelała Żeleznianki.

Na kierunku ługańskim rosyjskim siłom zbrojnym udało się posunąć w rejon lasu Sieriebrjańskiego od strony Kuźmina. Atakowały również w kierunku Ternowa i Makiejewki.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 17.03.2023 do godziny 00:00 18.03.2023r.

❗️W ciągu ostatniej doby misja odnotowała 14 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik przeprowadził 10 ostrzałów z artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 3 ostrzały z artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 1 ostrzał z artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadły 52 sztuki różnego typu pocisków.

Pod ogniem wroga znalazły się 3 miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnice Kalinińska i Nikitowska) oraz Jasinowata i Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska).

🆘 W ciągu minionej doby w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku odnotowano śmierć 2 cywilów.

Ponadto, 2 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicach Kijowskiej i Piotrowskiej w Doniecku.

🏠 Uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych w dzielnicy Piortowskiej w Doniecku oraz 1 obiekt infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 18 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

155 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 18.03.2023r.- 2825 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 395).

 1. Wiceminister obrony Ukrainy ogłosiła ze nieprawdą jest jakoby ukraińskie dowództwo wysyłało na front „świeżo zmobilizowanych” i „nieprzeszkolonych” żołnierzy. Dodała także że na Ukrainie nie mobilizuje się kobiet bez ich zgody, a tylko wzywa je do komisji wojskowych „w celu wyjaśnienia danych”. Jednocześnie stwierdziła że każdy kto tak opowiada rozsiewa „rosyjską propagande w celu zdyskredytowania mobilizacji na Ukrainie”;
  https://www.pravda.com.ua/news/2023/03/18/7394069/
  M.in. właśnie o takich praktykach ukraińskiego dowództwa opowiedział niedawno w wywiadzie dla „The Washington Post” ukraiński oficer walczacy w Bachmucie, za co został odwołany z frontu i zdegradowany…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Kolejne złe wieści dla „rosyjskich opozycjonistów” którzy wyjechali z Rosji. Tym razem deportują ich ze swojego terytorium…Stany Zjednoczone i to deportują z powrotem do Rosji! Cytat „Administracja Bidena po cichu wznawia deportacje do Rosji…Administracja Bidena po cichu wznowiła deportacje do Rosji , co jest pozornym odwróceniem stanowiska przyjętego po inwazji Rosji na Ukrainę nieco ponad rok temu, kiedy takie deportacje zostały zawieszone, dowiedział się Guardian…Zwolennicy imigracji byli zaskoczeni, gdy młody Rosjanin, który przybył do USA uciekając przed próbami mobilizacji obywateli do walki na Ukrainie przez Władimira Putina , został niespodziewanie deportowany w weekend z USA z powrotem do Rosji”;
  https://www.theguardian.com/us-news/2023/mar/18/biden-administration-russia-deportations

  Polubienie

 3. Ciąg dalszy sprawy załamania, juz nie tylko amerykańskiego, ale całego zachodniego systemu bankowego. Międzynarodowy bank inwestycyjny UBS AG rozważa przejęcie borykającego się z problemami szwajcarskiego rywala Credit Suisse w celu ustabilizowania światowego systemu bankowego. Credit Suisse jest największym bankiem uwikłanym w zawirowania rynkowe spowodowane upadkiem amerykańskich pożyczkodawców Silicon Valley Bank i Signature Bank w zeszłym tygodniu, w wyniku którego szwajcarski bank stracił jedną czwartą swojej wartości rynkowej. Podobno to same władze szwajcarskie zaczęły naciskać na UBS, aby przejął lokalnego konkurenta. Plan mógłby przewidywać m.in, że szwajcarski rząd zaoferuje gwarancje ryzyka. UBS, Credit Suisse i szwajcarski regulator finansowy FINMA na razie odmówiły komentarzy w tej sprawie;
  https://www.reuters.com/business/finance/credit-suisse-meets-weigh-options-under-pressure-merge-with-ubs-2023-03-18/
  Szykują się kolejne ciężkie czasy dla frankowiczów…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Zacharowa nazywa zniesienie sankcji wobec Rosji częścią rozwiązania kryzysu ukraińskiego.
  Zachód często stawia Rosji jakieś niemożliwe do spełnienia warunki i roszczenia w nieszczerej chęci rozwiązania kwestii z Ukrainą. Moskwa ma jednak swoje równie ważne i bardziej rozsądne scenariusze zakończenia kryzysu z sąsiadem. W sobotę, 18 marca, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że potrzebne są niezbędne kroki do osiągnięcia pokoju na Ukrainie.
  Rosyjska dyplomatka skomentowała słowa ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby o znaczeniu jakiejś „formuły pokojowej” ze strony głównego kata i zbrodniarza samozwańczego dziś reżimu gwaranta Kijowa, Wołodymyra Zelenskiego, dla przywrócenia „stabilności” w kraju. Zdaniem Marii Zacharowej, polityk ten podejmuje kolejną próbę, wraz ze swoimi ministrami i innymi powtarzaczami jego słów, wprowadzenia w błąd społeczności międzynarodowej i własnych obywateli.
  Deklarowana przez Zelenskiego „formuła pokojowa” w żaden sposób nie pomoże w osiągnięciu spokoju i ugody w regionie. To ultimatum, które Kijów chce postawić przed Moskwą, ale jest ono oderwane od rzeczywistości.
  Na stronie internetowej rosyjskiego MSZ ukazał się komentarz jego rzecznika, który mówi, że dla trwałego pokoju konieczne jest zaprzestanie dostaw broni dla AFU i najemników. Wtedy działania wojenne zakończą się znacznie szybciej. Kijów musi też odmówić udziału w jakichkolwiek blokach wojskowych, a światowi przywódcy muszą uznać nowe realia terytorialne.
  Oprócz tego wszystkiego należy zlikwidować wszystkie zagrożenia, jakie stwarza terytorium Ukrainy dla Rosji wzdłuż całego obwodu granicy. Wewnątrz niej status nienuklearny i niezaangażowany musi być zapisany w prawie podstawowym, a prawa rosyjskiej i rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy oraz mniejszości narodowych muszą być respektowane.
  Źródło: Anna-News.info.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Operacja specjalna Rosji na Ukrainie 18 marca 2023: Rozwój wydarzeń, komentarze korespondentów wojennych i oświadczenia najwyższych urzędników, gospodarka i reakcja międzynarodowa
  Najważniejsze wydarzenia:

  „Rosja powiadomiła wszystkich uczestników, że umowa została przedłużona o 60 dni” – powiedziała RBC rzeczniczka MSZ Maria Zakharova, komentując przedłużenie umowy o ukraińskim zbożu.
  Umowa o eksporcie ukraińskiego zboża, która wygasła 19 marca, została przedłużona, potwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Umowa jest niezwykle ważna i zapewnia stabilność dostaw żywności – dodał.
  Władimir Putin przybył na Krym. W Sewastopolu prezydentowi pokazano szkołę artystyczną i centrum dziecięce Korsun w pobliżu Chersonese Taurica.
  „Nasz prezydent Władimir Władimirowicz Putin wie, jak zaskoczyć” – napisał gubernator Sewastopola Michaił Rażdżew.
  Prezydent miał dziś poinformować specjalnym komunikatem o otwarciu szkoły artystycznej dla dzieci, „a Władimir Władimirowicz podniósł się i przyjechał”.
  „Sam z siebie. Jadąc sam” – napisał Rażdżew.
  Przygraniczna wieś Krasnooktyabrski, rejon Głuszkowa, obwód kurski, znalazła się pod ostrzałem AFU, poinformował gubernator Roman Starowojt. Nie było ofiar, trzy pociski trafiły w budynek dawnego centrum rekreacyjnego.
  Władimir Żeleński zatwierdził nowe sankcje wobec osób fizycznych i prawnych. Na liście jest Bashar Hafez al-Assad – to prezydent Syrii Bashar al-Assad.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. ⚫ Poprzedni prezydent Ukrainy Poroszenko i jego polityka wobec Donbasu:
  „My będziemy mieli pracę – oni nie będą.
  Będziemy mieli emerytury – oni nie będą. […]
  Nasze dzieci pójdą do szkół i przedszkoli –
  ich będą się chować w podziemiach ( w piwnicach).”
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1497097389521342464

  ***;
  Dzieci wojny ukrywające się w piwnicy w Donbasie, 2014, to kwintesencja cierpienia regionu, które zachodni establishment wolałby zignorować. Konflikt dłuższy niż II wojna światowa.

  📷 Fotoreporter Andy Rochelli, który zginął pod ostrzałem armii ukraińskiej wraz ze swoim tłumaczem
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1497097389521342464

  ***;
  Lekarze leczą dwójkę dzieci z ranami odłamkowymi w Doniecku.
  Zranili ich na placu zabaw. Jeden nie przeżył.
  .Dan Levy 2017
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1496663618242236421

  ***;
  Donbas 2019
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1496869138618204160

  Polubione przez 1 osoba

  • Aleja Aniołów w Doniecku upamiętnia dzieci z Donbasu, które zginęły w wojnie Ukrainy z tym regionem od 2014 roku. Gdzie wtedy była samozwańcza cywilizowana społeczność międzynarodowa?
   .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1496923992954851337

   *;
   To Kristina (23 lata) i Kira (10 miesięcy) Żuk, które latem 2014 roku stały się symbolami cierpienia Donbasu. Zginęły podczas ostrzału ukraińskiego. Nigdy nie puściła swojego dziecka (zbyt drastyczne, by to opublikować) i od tego czasu jest znana jako Madonna z Gorłówki („Горловская мадонна”).

   **;
   Tragiczna i możliwa do uniknięcia historia Kristiny, Madonny z Gorłówki, została opisana
   @EvaKBartlett
   która przyjechała w tym celu do Donbasu.

   POD OSTRZAŁEM Z UKRAINY I BŁĘDNIE POSTRZEGANEJ PRZEZ ZACHÓD, MIESZKAŃCY DRL DZIELĄ SIĘ SWOIMI HISTORIAMI
   Eva Barlet.
   https://www.mintpressnews.com/under-fire-from-ukraine-everyday-life-in-the-donetsk-peoples-republic/262363/

   Polubione przez 1 osoba

   • AdNovum zapomniałem o kropce i powtórzyły się fotki.
    Przypomniały mi się fotografie zabitej Kristyny z córeczką
    samo wspomnienie całkiem mnie to wytrąciło z równowagi.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. „Casus foederis” (przypadek przymierza) traktatu północnoatlantyckiego wcale nie zawiera jednoznacznych i automatycznych gwarancji przyjścia napadniętemu państwu z pomocą, ani nie określa, że będzie to pomoc wojskowa.

  Obecnie NATO angażuje się na niespotykaną skalę w pomoc militarną i logistyczną dla walczącej Ukrainy, choć to państwo nie spełnia żadnych warunków traktatowych nie tylko sojusznika, ale nawet partnera.

  Każde zaangażowanie w wojnę na Ukrainie, które przekracza uzgodnienia sojusznicze, niesie ryzyko zastosowania przez Rosję środków odwetowych, które wcale nie muszą oznaczać „casus belli” (powód wojny) dla całego NATO.
  Pretensje Polski do bycia w sprawie ukraińskiej „liderem” sojuszu nie znajdują żadnego pokrycia ani w statusie siły, ani w reputacji.
  Przeciwnie, elity zachodnie cynicznie wykorzystują naiwność Polski, która z demonstrowania bezinteresownej hojności we wspieraniu Ukrainy uczyniła swój główny atut geopolityczny

  Rozważając perspektywy zakończenia wojny, wielu obserwatorów zachodnich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Rosja jako mocarstwo jądrowe nie może przegrać tej wojny.
  Właśnie ryzyko związane z taką przegraną powstrzymuje co rozsądniejszych polityków przed nieodpowiedzialnymi deklaracjami czy podżeganiem do eskalacji.
  Na tym tle wyróżniają się polscy gorliwcy i entuzjaści wojenni, lokujący się zarówno po stronie rządzących jak i opozycji.
  Ukrainocentryzm w oglądzie problemów współczesnego świata zaciemnia im widzenie rzeczywistości.
  Prowadzi do myślenia „tunelowego”, z największą szkodą dla polskiego interesu narodowego…

  .https://myslpolska.info/2023/03/17/bielen-casus-foederis/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Plany NATO dotyczące utworzenia gotowych do walki sił liczących do 300 tys. żołnierzy w pobliżu granic Rosji mogą podważyć jedność sojuszu z powodu zbyt wysokich kosztów ich realizacji, a sytuację komplikuje brak funduszy i sprzętu – czytamy w artykule redakcyjnym europejskiego dziennika Politico.

  Według gazety ministrowie obrony NATO „przedstawią tej wiosny (na spotkaniu w Brukseli w dniach 3-4 kwietnia) zmienione regionalne plany obrony Sojuszu, które powinny na nowo zdefiniować, jak dokładnie blok zamierza bronić swoich 1 mld obywateli.”

  https://t.me/i20028843/64398

  Polubione przez 1 osoba

 9. Kompleks restauracyjny Monica Bellucci znajdujący się w luksusowym kompleksie mieszkalnym Renaissance w Velykiy Ługa tymczasowo okupowanym mieście Zaporożu został trafiony wczesnym rankiem (04:15).
  Wełykyj Łuh
  To, co pozostało z „Moniki”, jest wyraźnie widoczne na zdjęciach i filmach.

  Kompleks ten był jedną z głównych baz elity „Legii Cudzoziemskiej” – stacjonowali tu zagraniczni nazistowscy najemnicy i instruktorzy.
  Według moich rodaków liczba ciał bojowników, których wyciągnięto spod gruzów, idzie już w dziesiątki.
  Jeden z gauleiterów Zelenski powiedział, że wśród ludzi nie było żadnych ofiar ani śmiertelnych ofiar. To prawda, zagraniczni najemni naziści nie są ludźmi.
  Rosyjska wiosna była ostatnią dla okupantów z Legii Cudzoziemskiej.
  Miasto Zaporoże było i będzie wolne!
  Zdjęcia, Video:

  https://t.me/vgor999/5776

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Awdijiwka zmienia się w doniecką maszynkę do mięsa dla ukraińskich służb. Rosyjska artyleria przejęła kontrolę ogniową nad wszystkimi drogami dojazdowymi do tego produkującego koks miasta. Przycisk startu został wciśnięty. Rozpoczęła się masakra tych, którzy odmówili złożenia broni i podniesienia ✋🤚. Ciemność przyjmuje rozkazy milczenia. Oto właśnie przysłano kilka zdjęć ze zdobycia przez bojowników Donbasu twierdzy AFU w nocy. Trochę to wszystko zamazane, ale… Może czyjeś ukraińskie serce rozpozna w zabitych swoich krewnych i bliskich.

  https://t.me/chub_detection/8604

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Zadziwiające informacje z (nie)polskich (łże)mediów :-). Cytat „Niemal co trzeci mieszkaniec Wrocławia to Ukrainiec. I ciągle ich przybywa”…
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,28722193,niemal-co-trzeci-mieszkaniec-wroclawia-to-ukrainiec-jest-nowy.html
  …”Horror mieszkańców wrocławskiego Śródmieścia. Szczury wychodzą z toalet, przegryzają kable i zdychają pod maskami samochodów”…
  https://gazetawroclawska.pl/horror-mieszkancow-wroclawskiego-srodmiescia-szczury-wychodza-z-toalet-przegryzaja-kable-i-zdychaja-pod-maskami-samochodow/ar/c1-17379239

  Polubione przez 1 osoba

 12. Bunt na statku „Mondego”: portugalscy marynarze odmówili monitorowania rosyjskiego okrętu
  Bunt na statku „Mondego”: portugalscy marynarze odmówili monitorowania rosyjskiego okrętu

  Od początku specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie portugalskie ministerstwo obrony wielokrotnie wysyłało okręty swojej marynarki wojennej do monitorowania rosyjskich okrętów wojennych na Atlantyku – aż 13 portugalskich marynarzy na statku „Mondego” odmówiło udziału w misji monitorowania rosyjskiego „kolegi” na portugalskich wodach terytorialnych w pobliżu Madery.

  „Bunt na ‚Mondego'”, „Marynarze odmawiają monitorowania rosyjskiego okrętu”, „Oskarżenia o niesubordynację w marynarce wojennej”, „Czterech sierżantów i dziewięciu żołnierzy nie wykonało rozkazów” – to niektóre z nagłówków, które pojawiły się w mediach, podczas gdy załoga „Mondego” twierdzi, że ich łódź patrolowa nie nadawała się do misji, gdyż jest w złym stanie technicznym.
  Po prostu uznali misję za zbyt ryzykowną.

  .https://twitter.com/BPartisans/status/1636770592463503370?s=20

  Polubione przez 1 osoba

 13. 🇷🇺⚔️🇺🇦☠️ Właśnie trwa kontynuacja de-nulandyzacji ukraińskiej „armii wyszkolonej w standardzie NATO” za 200 mld dolarów
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1636465372357337115

  ☠️🇺🇦Każdego dnia pojawia się coraz więcej takich dowodów, którymi maksymalnie unikają dzielenia się…
  AFU jest de-nulandyzowana na skalę przemysłową…

  Dlatego UE i Wielka Brytania spieszą się z wyszkoleniem nowych 50 000 żołnierzy AFU w 2023,
  Zatem gdzie są ci szkoleni i napompowani bronią od 2014…
  Odeszli…
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1636465377642160157

  Polubione przez 1 osoba

 14. OT z Kącika humoru

  Międzynarodowy Trybunał Karny, którego nie uznajemy, wydał nakaz aresztowania Putina za ewakuację dzieci ze strefy wojny, która jest ostrzeliwana naszą bronią i to my zabiliśmy ponad 20 milionów ludzi w 37 krajach począwszy od drugiej wojny światowej.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.