Wojna już nie domowa na Ukrainie 19.03.2023r.- 2826 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 396).


„Niemy krzyk”– dzień 1016.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Pomimo nakazu aresztowania prezydent Władymir Putin przybył do Sewastopola w rocznicę zjednoczenia Krymu i Rosji.

Tak było 9 lat temu:

A tak było wczoraj:

Natomiast w przeddzień kolejnej rocznicy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władymira Putina.

Decyzja MTK o  postawieniu w stan oskarżenia prezydenta Rosji za domniemaną „deportację ukraińskich dzieci” ma charakter polityczny, ponieważ:

 • nie było żadnej deportacji, natomiast w związku z działaniami wojennymi ewakuowano dzieci ze względów bezpieczeństwa lub wyjazd dzieci na wakacje za zgodą rodziców lub krewnych,
 • MTK może orzekać tylko w obecności oskarżonego, istnieje więc praktyka nieujawniania wyroków w sprawie zatrzymania podejrzanych. Tym razem wszystko odbyło się jawnie.

Ten krok zachodnich polityków nie ma na celu faktycznego aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej, ale:

 • jego zdyskredytowanie,
 • jest to też sygnał dla wszystkich: zdecydujcie – albo weźmiecie udział w zniszczeniu Rosji, albo was też zniszczymy.

Dla Moskwy decyzja MTK blokuje jakikolwiek dialog z Zachodem, pozostawiając jedynie opcję całkowitej kapitulacji reżimu Bandery i komunikację z pokonanym NATO z pozycji siły.

Jest to ze strony Zachodu ewidentne eskalowanie konfliktu do poziomu faktycznie wypowiedzianej wojny, bo tylko w przypadku zwycięstwa sił NATO nad Rosją będzie możliwe wykonanie nakazu aresztowania i postawienia przed sądem prezydenta Rosji. W innym przypadku decyzja MTK będzie objawem fikcji w jakiej pogrąża się Zachód i jego ośmieszeniem.

Dla wielu ze 123 krajów, które ratyfikowały Statut Rzymski, wybór nie będzie łatwy, ale nie dla globalnych graczy. Dlatego MTK i UE- jako jej założyciel- ryzykują, że staną się instytucjami całkowicie lekceważącymi, co doprowadzi do masowego wycofywania się państw spod jurysdykcji prawa zachodniego.

Oczywiście rosyjski przywódca nie pojedzie do krajów nieprzyjaznych, ale spośród krajów BRICS Brazylia i RPA ratyfikowały członkostwo w Statucie Rzymskim i są dlatego zobowiązane do przestrzegania decyzji MTK. 

Jaki więc jest ich stosunek do tej decyzji?

Brazylijscy dyplomaci, z którymi rozmawiał BBC News Brasil, twierdzą, że decyzja sądu nie wpłynie na stosunki kraju z Rosją. Ich zdaniem Brazylia nie powinna oficjalnie krytykować decyzji MTK, ale za kulisami kryje się zamiar „dalszego unikania działań, które próbują izolować Rosję na arenie międzynarodowej”.

Chodzi o to, aby kanały dialogu z Rosją były otwarte, powiedzieli dyplomaci dla BBC News Brasil. Ciekawe, że taka sama opinia panowała w brazylijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych pod rządami byłego prezydenta Jaira Bolsonaro, które mówi o suwerenności kraju.

Świadczą o tym działania obecnego prezydenta Luiza Inacio Lula da Silva z Partii Robotniczej. Proponuje pośredniczyć w zawarciu porozumienia pokojowego między Federacją Rosyjską a Ukrainą, tworząc „lub państw zainteresowanych zakończeniem wojny. Luiza Inacio Lula da Silva wyjaśnił wcześniej, że za konflikt z Federacją Rosyjską odpowiada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który nie zgadza się na zdystansowanie się od wstąpienia do NATO.

Odrzucił też prośbę kanclerza Niemiec Olafa Scholza o wysłanie przez Brazylię amunicji dla Ukrainy:

„Powiedziałam (Scholzowi), że jeśli wyślę amunicję, o którą prosisz, dołączę do wojny. Nie chcę dołączać do wojny. Chcę zakończyć wojnę” – powiedziała Lula w rozmowie z CNN w lutym br.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ma złożyć wizytę w Brazylii w kwietniu. Brazylijscy dyplomaci zapewniają, że nie zostanie odwołany.

Rosyjskie media donoszą też, że Władimir Putin przyjedzie do RPA na szczyt BRICS w Durbanie w sierpniu tego roku.

O pozycji Pretorii świadczy fakt, że w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent kraju Jacob Zuma odmówił aresztowania podczas szczytu Unii Afrykańskiej w Johannesburgu byłego prezydenta Sudanu, za którym wydano list gończy MTK .

Dziś południowoafrykańskie kierownictwo zapewnia, że ​​pozostaje bezstronne w konflikcie między Federacją Rosyjską a Ukrainą, jego delegacja wstrzymuje się od głosowania nad rezolucjami ONZ potępiającymi rosyjską NWO. Wraz z 34 innymi państwami Pretoria wstrzymała się również od głosowania nad rezolucją potępiającą przyłączenie nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej.

Minister spraw zagranicznych i współpracy Naledi Pandor ostro zganił Stany Zjednoczone, które próbowały zwrócić uwagę na niestosowność ćwiczeń wojskowych z Federacją Rosyjską i Iranem.

„Niedopuszczalne jest kwestionowanie prawa Republiki Południowej Afryki do prowadzenia ćwiczeń morskich. Republika Południowej Afryki jest suwerennym krajem i decyduje, gdzie i z kim przeprowadzać ćwiczenia”– powiedziała szefowa brazylijskiej dyplomacji.

Natomiast prezydent Serbii Aleksandar Vucic otwarcie i ostro skrytykował decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina. Ostrzegł, że to zaostrzenie sytuacji pociąga za sobą „niewyobrażalne konsekwencje”, donosi Republic World.

Nakaz aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) prezydenta Rosji Władimira Putina to krok w kierunku „największego konfliktu w historii ludzkości”– powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić.

„Kiedy powiedziano mi, że MTK wydał nakaz aresztowania Putina, … (postanowiłem) pomyśleć o tym, co powiedzieć, a zwłaszcza o tym, co powinniśmy zrobić ” – podkreślił Vučić. Dodał, że jedyne, czego można być pewnym, to  „zaostrzenia sytuacji, która nie będzie miała pozytywnego końca i pociąga za sobą niewyobrażalne konsekwencje”.

Dzień wcześniej MTK wydał nakaz aresztowania Putina i prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Są oskarżeni o „zbrodnie wojenne”, w tym ” nielegalną deportację ” dzieci z terenów byłej Ukrainy – przypomina publikacja.

Według Republic World, w Moskwie zastanawiają się, dlaczego MTK postanowiło milczeć w sprawie kradzieży przez USZ dzieci rosyjskiej ludności w Bachmucie i przymusowej mobilizacji nastolatków. Rosyjskie władze twierdzą, że dzieci i kobiety zostały ewakuowane, a nie „ deportowane”, ponieważ w regionach ogarniętych konfliktem znajdowały się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Taka stronnicza i jednostronna decyzja MTK dla Moskwy „nie ma znaczenia, w tym z prawnego punktu widzenia”– powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.  

„Rosja nie jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ponosi wynikających z niego zobowiązań. Rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne „przepisy” na aresztowania pochodzące z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości będą dla nas prawnie nieważne”– podkreśliła.Komentując decyzję MTK, wicepremier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że to nie ma znaczenia. Polityk zaznaczył, że „nie trzeba tłumaczyć, gdzie ta gazeta ma być wykorzystana”..……

„Uważamy samo postawienie nakazu (aresztowania- dopisek mój) za oburzające i niedopuszczalne” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając, że  „Rosja, podobnie jak wiele państw, nie uznaje jurysdykcji tego sądu- a zatem wszelkie tego rodzaju decyzje są dla Federacji Rosyjskiej nieważne z prawnego punktu widzenia”.

Stéphane Dujarric, rzecznik sekretarza generalnego ONZ, zasygnalizował, że António Guterres jest „gotowy do przedyskutowania” tej kwestii z Putinem. Jednocześnie nie skomentował działań MTK i nie wyjaśnił, w jaki sposób nakaz może wpłynąć na ewentualne wizyty rosyjskiego przywódcy w biurach ONZ w Genewie i Nowym Jorku, podsumowuje Republic World.

Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Trybunał Karny i podpisany przez 123 państwa.

W oświadczeniu dla dziennikarzy rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Rosja nie uznaje MTK.

Immunitet międzynarodowy ma pierwsza osoba w każdym kraju. Rosja jest jednym z najpotężniejszych krajów na świecie z ogromnym arsenałem broni nuklearnej, a aresztowanie rosyjskiego przywódcy może mieć dramatyczne konsekwencje dla każdego kraju, który spróbuje to zrobić.

Jeśli Władimir Putin przejdzie na emeryturę, Federacja Rosyjska zgodnie z Konstytucją nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli do innych krajów.

Jest też reakcja ambasadora FR przy ONZ Wasilija Nebenzi:

*

Popołudniowa (18.03.2023r. 15:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim ogień artyleryjski Zachodniej grupy sił uderzył w zgrupowanie przeciwnika w miejscowościach Dworczyna, Sinkówka i Kotljarówka w obwodzie charkowskim oraz Stelmachowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Wyeliminowano do 60 ukraińskich serwitutów i zniszczono trzy pojazdy.

Na kierunku Krasno-Limańskim siły lotnictwa operacyjnego i taktycznego, ostrzał artyleryjski i ciężkie systemy rażenia grupy wojsk Centrum uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w miejscowościach Newskoje i Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampolówka i Grigorówka w Donieckiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tym kierunku przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 100 ukraińskich żołnierzy, dwóch opancerzonych wozów bojowych oraz haubicy samobieżnej Goździk.

Na kierunku donieckim w wyniku aktywnego działania jednostek Południowego zgrupowania rosyjskich wojsk, uderzeń lotniczych i ostrzału artyleryjskiego w ciągu dnia wyeliminowano do 120 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, dwa pojazdy, dwa pojazdy wielokrotnej wyrzutni rakietowej Huragan oraz haubicę D-30.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu lotnictwo operacyjne i taktyczne oraz artyleria rosyjskiej grupy wojsk Wschód uderzyły na jednostki USZ w rejonach Nowomichaiłowka i Ugledar w Donieckiej Republice Ludowej oraz Lewadnoje i Oriechowo w obwodzie zaporoskim. Straty przeciwnika w tych rejonach wyniosły w ciągu doby do 50 ukraińskich mundurowych i dwa pickupów.

Na kierunku chersońskim w ciągu dnia wyeliminowano ponad 25 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono cztery pojazdy i dwie haubice D-30.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 89 jednostek artylerii na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 107 rejonach. Stanowisko dowodzenia 110 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy zostało trafione w pobliżu wsi Tonenkoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Siły obrony powietrznej przechwyciły w ciągu dnia 15 rakiet MLRS HIMARS, Smercz i Huragan. Ponadto dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych w rejonach Nowaja Tarasowka w obwodzie charkowskim, Rubiżnoje, Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Staromajorskie, Władimirowka, Jegorówka i Walerianówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

402 samolotów, 221 śmigłowców, 3 457 bezzałogowych statków powietrznych, 414 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 8 330 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 066 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 381 dział i moździerzy artylerii polowej oraz 8 996 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 19 marzec.

Aktywność rosyjskiej artylerii znacznie wzrosła na kierunku zaporoskim po ostatniej próbie przeprowadzenia ofensywy przez armię ukraińską. Pod ostrzałem znalazły się Kamiańskie, Stiepnoje, Małe Szczerbaki, Nowoandrejewka, Oriechowo, Nowodaniłówka, Małaja Tokmaczka, Białogorie, Czarowne, Żeleznodorożnoje, Guliaipolije, Krasnoje, Malinówka i Olgowskoje.

W sektorze Ugledar rosyjskie siły zbrojne zdołały po zmasowanym uderzeniu artyleryjskim posunąć się nieco w kierunku południowych obrzeży miasta z rejonu Nikolskiego Dacza. Pod ostrzałem znajdują się pozycje USZ w miejscowościach Nowopolje, Wriemiewka, Bolszaja Nowosielka, Zołotaja Niwa, Szachtorskij, Prieczistówka i Nowoukrainka.

Na froncie donieckim wojska rosyjskie wspierane przez artylerię przeprowadziły ofensywy w Marince, w okolicach Niewielskoje, Pierwomajskoje, Siewiernoje, na południowych obrzeżach Awdiejewki i w Kamiance. Nie udało się osiągnąć założonych celów-nadal w tym rejonie USZ przysyłają nowe uzupełnienia i mocno wgryzły się w teren. Pod ostrzałem znalazły się pozycje ukraińskich sił zbrojnych w Nowomichajłowce, Paraskowiewce, Pobiedzie, Georgijewce, Maksimilianowce, w Krasnogorowce i Tonenkom.

Na południowy zachód od Bachmuta PMC Wagner, wspierane przez artylerię, kontynuują działania szturmowe w okolicach Iwanowskoje, a także w południowej i północnej części samego miasta. Na północnym zachodzie „Muzykom” udało się posunąć w kierunku Nowomarkowa. Rosyjska artyleria uderzyła na Aleksandr Szultin, Priedtieczin, Czasowy Jar, Grigorowkę, Oriechowo-Wasiljewkę, Minkowkę i Wasjukówkę. Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostrzał z broni ciężkiej na Ozarjanówkę, Donieck, Gorłówkę Mineralnoje oraz Staromichaiłowkę i Żeleźniankę.

Na froncie ługańskim chwila spokoju.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 18.03.2023 do godziny 00:00 19.03.2023r.

❗️Misja odnotowała 11 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ w ciągu ostatnich 24 godzin.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 5 ostrzałów z użyciem artylerii 155 mm i 122 mm.
Na kierunku Gorłówki – 4 ostrzały z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej- 1 ostrzał artylerią 155 mm.
Na kierunku Charcyzskoje, 1 ostrzał przy użyciu MLRS.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 37 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem wroga znalazły się cztery miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnica Centralno-Gorodzka) i Mineralnoje oraz Donieck (dzielnice Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Staromichaiłowka.

🆘 W ciągu ostatniej doby w dzielnicy Leninskiej w Doniecku zgłoszono zabicie 1 mężczyzny- cywila.

Ponadto, 4 osoby cywilne doznały obrażeń o różnym stopniu ciężkości w Piotrowskiej dzielnicy Doniecka, Staromichaiłowce i Mineralnoje.


🏠 2 gospodarstwa domowe zostały uszkodzone w Gorłówce i Charcyzskoje dzielnicy Centralnej. Nie odnotowano szkód w infrastrukturze cywilnej.

❗️ Według najnowszego raportu misji DRL w WCKiK za 19 marca doszły kolejne informację o szkodach w wyniku ostrzału miast DRL przez USZ:

Donieck (obwód Kirowski):

 • Odnotowano uszkodzenie budynku przedszkola-miasta Doniecka nr. 273 przy ulicy Kommunarów,
 • Uszkodzenie budynku przedszkola-przedszkola typu kombinowanego w Doniecku nr. 303 przy ulicy Semaszko,
 • Odnotowano uszkodzenia budynku szkoły MDOJ nr. 78 w Doniecku przy ulicy Semaszko,
 • Odnotowano bezpośrednie uderzenie w dach sklepu „Domasznj”,
 • Odnotowano uszkodzenie sklepu „Pierwszy Republikański Supermarket”,
 • Ulica Kommunarów nr. 48 – uszkodzony budynek mieszkalny,
 • Ulica Semaszko nr. 22, 24, 28, 29, 30, 31, 32 i 33 – uszkodzone budynki mieszkalne.

W dalszym ciągu napływają meldunki o skutkach ostrzału.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 19 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

126 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 19.03.2023r.- 2826 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 396).

 1. W sobotę (18.03.2023) ambasador Polski we Francji Jan Emeryk Rościszewski – powiedział w wywiadzie udzielonym francuskiej stacji telewizyjnej LCI, że może dojść do sytuacji, w której Polska będzie musiała przystąpić do wojny.

  W niedzielę (19.03.2023) ambasada Polski we Francji – wydała komunikat w związku z rzeczoną wypowiedzią.
  Według polskiej placówki dyplomatycznej – wypowiedź ambasadora jest „przez niektóre media interpretowana w oderwaniu od kontekstu, w jakim została wygłoszona”…

  .https://twitter.com/PLenFrance/status/1637486232178442240

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ukraińskie media informują o „nadzwyczajnym zdarzeniu” do jakiego doszło wczoraj w 169. ośrodku szkoleniowym „Desna” imienia księcia Jarosława Mądrego w obwodzie czernihowskim, w wyniku którego śmierć poniosło 4 ukraińskich żołnierzy. Na chwilę obecną nie ujawniono okolicznosci tego „nadzwyczajnego wydarzenia”;
  https://ukranews.com/news/921792-v-uchebnom-tsentre-desna-na-chernigovshhine-pogibli-chetvero-voennyh

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.