Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.03.2023r.- 2829 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 399).


„Niemy krzyk”– dzień 1019.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Francja nie mogą pretendować do roli mediatorów w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie, ponieważ są już uwikłane w konflikt z Rosją. 

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uzasadniło to tym, że kraje te dostarczają reżimowi w Kijowie broń i dane wywiadowcze, a także szkolą ukraiński personel wojskowy oraz wysyłają i finansują swoich najemników do strefy walk przeciwko siłom zbrojnych FR. 

Ponadto wspierają Władimira Zełenskiego oraz jego pseudopokojowe inicjatywy. Według rosyjskich dyplomatów sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie konfliktu jest możliwe tylko przy całkowitym zaprzestaniu działań wojennych, wstrzymaniu dostaw zachodniej broni, a także uznaniu nowych terytoriów, demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy. No i oczywiście zagwarantowaniu jej neutralności.

MSZ Rosji skomentowało apel byłego szefa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfganga Ischingera o rozpoczęcie „procesu pokojowego” dla Ukrainy. W szczególności opowiada się on za utworzeniem grupy kontaktowej, w skład której wchodziłyby Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania i Niemcy, czyli kraje najbardziej zaangażowane w kwestii eskalacji konfliktu na Ukrainie.

„Pomysł Ischingera rodzi uzasadnione pytania. Przede wszystkim dlatego, że cztery wymienione kraje same są uczestnikami konfliktu z Rosją, który trwa na terytorium Ukrainy”– poinformowało MSZ w oświadczeniu.

Rosyjscy dyplomaci podkreślali, że państwa te zaopatrują kijowski reżim w broń, dane wywiadowcze, a także szkolą ukraińskich żołnierzy i wysyłają swoich najemników do strefy operacji specjalnej.

„Te kraje popierają pseudopokojowe inicjatywy Zełenskiego, które są oderwanymi od rzeczywistości żądaniami ultimatum kapitulacji naszego kraju”– podkreśliło rosyjskie MSZ, dodając, że „oni nie są zainteresowani rozwiązaniem kryzysu i robią wszystko, aby konfrontacja była jak najbardziej przedłużona”.

Na Placu Smoleńskim (tam się znajduje siedziba MSZ FR) podkreślono, że kompleksowe, sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest możliwe tylko przy zaprzestaniu działań wojennych i dostawach zachodniej broni, uznaniu nowych realiów terytorialnych, demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, potwierdzeniu jej neutralności i nieblokowości, zniesienia sankcji, wycofania pozwów przeciwko FR, przywrócenia statusu języka rosyjskiego, praw mniejszości narodowych oraz przyjaznych stosunków z Rosją i innymi sąsiadami Ukrainy.

Wcześniej rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zwrócił uwagę na brak jakichkolwiek przesłanek, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała w kierunku pokojowym.

O wiarygodności Zachodu w kwestii pokoju na Ukrainie, dowodzi choćby to, że członek brytyjskiej Izby Lordów, brytyjska minister obrony Annabelle Goldie powiedziała, że ​​Londyn wyśle ​​do Kijowa „amunicję, w tym amunicję przeciwpancerną zawierającą zubożony uran”. Czyli, widać tu wyraźnie jakie jest prawdziwe podejście ewentualnych uczestników procesu pokojowego, które można określić jako: „WOJNA TO POKÓJ”.

Jak z tego wynika, to co obecnie dzieje się na Zachodzie, prawie już wiek temu przewidział obywatel WB, George Orwell. Widocznie miał bardzo dobre rozeznanie elit tego państwa?

W świetle tego nie powinien dziwić stosunek wysokiego przedstawiciela jednego z krajów zaproponowanych do udziału w procesie pokojowym, który wyraża się opinią w jakim celu potrzebne są dostawy dla USZ pocisków z rdzeniem uranowym. Otóż, „bardzo skutecznie radzą sobie z niszczeniem nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych”.

Rosja będzie zmuszona zareagować, jeśli Zachód zacznie dostarczać Ukrainie broń z komponentem nuklearnym. Poinformował o tym prezydent Rosji Władimir Putin.

„Dzisiaj okazało się, że Wielka Brytania za pośrednictwem zastępcy szefa Ministerstwa Obrony tego kraju zapowiedziała nie tylko dostawę czołgów na Ukrainę, ale także pocisków ze zubożonym uranem. Wygląda na to, że Zachód naprawdę zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca, nie słowami, ale czynami” – powiedział Putin po rozmowach z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

„Jeśli to wszystko się stanie, to Rosja będzie zmuszona odpowiednio zareagować”– podkreślił szef państwa, dodając, „że Zachód już zaczyna używać broni z komponentem nuklearnym”.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że dostawy broni ze zubożonym uranem na Ukrainę skończyłyby się bardzo źle dla Londynu. A co to oznacza, można się już domyślać.

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa w słowach przesłanych do Telegrama podkreśliła niebezpieczne skutki zdrowotne zubożonego uranu dla wszystkich, gdy został wprowadzony na pole bitwy.

„Scenariusz jugosłowiański. Te pociski nie tylko zabijają, ale infekują środowisko i powodują raka u ludzi żyjących na tych terenach”– powiedziała, odnosząc się do raka i innych śmiertelnych dolegliwości.

„Nawiasem mówiąc, naiwnością jest sądzić, że tylko ci, przeciwko którym to wszystko zostanie użyte, staną się ofiarami. W Jugosławii żołnierze NATO, w szczególności Włosi, ucierpieli jako pierwsi . Potem przez długi czas starali się uzyskać odszkodowania od NATO za utratę zdrowia. Ale ich roszczenia zostały odrzucone”– wyjaśniła rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji.

Następnie Zacharowa dodała:

„Kiedy obudzą się na Ukrainie? (…)  Ich dobroczyńcy ich trują”

Podczas amerykańskiej okupacji Iraku użycie zubożonego uranu przez sojuszników z NATO wiązało się z rakiem i wadami wrodzonymi wśród ludności irackiej.

ONZ jest także zaniepokojona możliwością użycia amunicji ze zubożonym uranem w dowolnym miejscu, niezależnie od stron konfliktu. Poinformował o tym wczoraj, 21 marca, zastępca przedstawiciela sekretarza generalnego Światowej Organizacji Farhan Haq, komentując oświadczenie Wielkiej Brytanii o planach zaopatrzenia Sił Zbrojnych Ukrainy w amunicję ze zubożonym uranem.

„Wyjaśniliśmy, w tym za pośrednictwem Wysokiego Przedstawiciela ds. Rozbrojenia, nasze obawy dotyczące użycia amunicji ze zubożonym uranem w dowolnym miejscu. Od wielu lat wyrażamy zaniepokojenie stosowaniem zubożonego uranu ze względu na konsekwencje jego stosowania. Te obawy dotyczą wszystkich”–  powiedział Haq na odprawie.

Według podsumowania niebezpiecznej technologii broni w czasopiśmie Scientific American :

Używany jako amunicja, penetruje grubą stal otaczającą czołgi wroga; używany jako zbroja, chroni wojska przed atakiem. A kiedy był używany w wojnie w Zatoce Perskiej, a później podczas alianckich bombardowań Jugosławii i Kosowa, zubożony uran (DU) został okrzyknięty nową srebrną kulą, która rozwiąże większość problemów wojskowych.

Jednak po zakończeniu operacji Allied Force u kilku włoskich żołnierzy zdiagnozowano białaczkę . Politycy i media szybko odkryli związek między chorobą a stosowaniem zubożonego uranu. Następnie nakreślili paralelę z syndromem wojny w Zatoce Perskiej iw krótkim czasie zubożony uran stał się pomarańczowym agentem konfliktu na Bałkanach„.

Najwyraźniej elity władzy na Wyspie, są pewne tego, że nadal będzie ratowało ich położenie tego kraju, jako podobno największego niezatapialnego lotniskowca na świecie. Tym razem, może się okazać, że nie pójdzie na dno, ale jego załoga wyparuje…….

*

Popołudniowa (21.03.2023r. 14:15) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Ogień artyleryjski Zachodniej grupy sił zbrojnych FR na kierunku kupińskim trafił w siły i sprzęt przeciwnika w miejscowościach Dworczyna i Timkówka w obwodzie charkowskim oraz Nowosielskoje i Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Wyeliminowanych zostało do 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy opancerzone wozy bojowe i haubicę D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia grupy sił Centrum uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w miejscowościach Newskoje w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówka i Grigorówka w Donieckiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tym kierunku wyeliminowano do 95 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, a także haubice D-20 i D-30.

Na kierunku donieckim, podczas aktywnych działań jednostek Południowego zgrupowania sił, uderzeń lotniczych i ostrzału artyleryjskiego, w ciągu dnia przeciwnik poniósł straty do 160 ukraińskich żołnierzy oraz w ilości trzech opancerzonych wozów bojowych, czterech pojazdów i haubicy D-20.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu uderzenia samolotów operacyjnych i taktycznych oraz lotnictwa wojskowego i ogień artyleryjski grupy sił Wschód uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Ugledara i Nowomichaiłowki w Donieckiej Republice Ludowej oraz Preobrażenka- obwód zaporoski. Przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 30 ukraińskich żołnierzy, dwóch pickupów i haubicy D-30.

Na kierunku chersońskim w wyniku ostrzału w ciągu dnia wyeliminowano ponad 40 ukraińskich żołnierzy oraz trzy pojazdy, dwie samobieżne haubice Akacja, a także system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

W ciągu dnia lotnictwo taktyczne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 95 jednostek artyleryjskich USZ na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 107 rejonach. Ponadto zniszczono trzy wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-37 w rejonach Szandrigołowo w Donieckiej Republice Ludowej, Oriechowa w obwodzie zaporoskim i Biełozierka w obwodzie chersońskim.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w okolicach osady Nikanorówka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił w walce powietrznej samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Środki obrony przeciwlotniczej zniszczyły w nocy 31 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Tokariewka, Krasnoreczeńskie, Czerwonopopowce, Nowowodianoje, Kremienna, Płoszczanka i Wojewódka w obwodzie charkowskim, Rubieżnoje i Baranikówka w Ługańskiej Republice Ludowej, Zielenyj Sian, Urożynoje, Błagodatnoje, Władimirowka, Jewgenowka, Staromlinowka w Donieckiej Republice Ludowej, Uljanka, Połogi w obwodzie zaporoskim, Nowaja Zburyjewka i Krynki w obwodzie chersońskim. Dodatkowo przechwycono trzy rakiety z systemu wielokrotnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

403 samolotów, 223 śmigłowców, 3 502 bezzałogowych statków powietrznych, 414 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 8 363 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 070 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 403 polowych dział artyleryjskich i moździerzy oraz 9 039 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 22 marzec.

Na kierunku chersońskim rosyjskie Siły Zbrojne skoncentrowały ogień artyleryjski na prawym brzegu Dniepru naprzeciw kontrolowanego miasta Goła Pristan. Możliwe, że ukraińskie siły zbrojne formują w tym rejonie siły uderzeniowe do ewentualnej próby przekroczenia rzeki przez wyspy Białogrudy i Bolszoj Potjomkin. Uderzono na Bieriegowoje, Jantarnoje, Biełoziernoje, Dniprowskie i Błagowieszczeńskie. Artyleria uderzyła także na Kozackoje, Krasnaja Majak i Dudczany.

Na froncie donieckim siły rosyjskie ponownie zaatakowały w okolicach Nowomichajłówki. Od strony Piasków kontynuowały ofensywę w kierunku Pierwomajska. Natomiast z rejonu Wodianego, na Siewiernoje także przeprowadzono skuteczny atak. Wspierane przez artylerię rosyjskie siły zbrojne próbowały posuwać się w kierunku południowych obrzeży Awdiejewki. Na północny zachód od tej twierdzy nastąpił atak lądowy na Berdyczów. Rosyjska artyleria ostrzeliwała Ostrom, Krasnogorówkę, Tonenkę, Orłowkę, Łastoczek, Kamienkę i Nowy Jork. Wojska ukraińskie ostrzeliwały z broni cięzkiej Donieck i Nowobachmutówkę.

Na południowy zachód od Bachtmutu PMC Wagner wznowił natarcie w kierunku Predteczina. Jest to już próba posunięcia się w kierunku Konstantynówki. Wspierani przez artylerię „Muzykanci” atakują w pobliżu Iwanowskoje i oczywiście w samym Bachmucie. W południowej części Bachmutu udało im się posunąć z kierunku Opytnoje. A na północny zachód od Bachtmuta „Muzycy” odnieśli pewien sukces pod Chromowoje i Bogdanowką. Pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim znalazło się strategiczne centrum logistyczne USZ w Czasowym Jarze. Pod ostrzałem znalazły się także Aleksandro-Szultino, Grigorowka, Minkówka, Prywolje, Oriechowo-Wasiljewka i Wasjukowka. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na Jagodne i Żeleźnjańsk.

Na kierunku ługańskim wojska rosyjskie zaatakowały z powodzeniem w kierunku Makiejewki i w Nowosielsku.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 21.03.2023 do godziny 00:00 22.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 30 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 25 ostrzałów z MLRS oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 5 ostrzałów z artylerii 155 mm i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 161 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem wroga znalazło się sześć miejscowości republiki:

Gołmowski, Gorłówka (okręg Nikitowski), Pantelejmonówka, Donieck (okręgi Kijowski, Kujbyszewski, Kirowski i Piotrowski), Makiejewka (okręgi Czerwonogwardyjski i Sowiecki) oraz Aleksandrówka.

🆘 W ciągu ostatniej doby odnotowano 5 rannych cywilów w dzielnicach Kijowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz dzielnicy Sowieckiej w Makiejewce.

🏠 W donieckich dzielnicach Kujbyszewskiej i Piotrowskiej oraz w Sowieckiej dzielnicy Makiejewki i Aleksandrówce uszkodzono 5 domów, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

❗️ ⚡️ Dodatkowe informacje o ofiarach cywilnych w miejscowościach DRL otrzymano z linii operacyjnych misji DRL w WCKiK w nocy 21 marca:

Miasteczko Aleksandrówka:

 • Przy ulicy Gorkiego nr. 189 została ranna kobieta urodzona w 1944 roku.

Tym samym łączna liczba rannych cywilów na 21 marca wynosi 6 osób.

 • Ulica Gorkiego nr. 189 – prywatny dom mieszkalny.

❗️ Na liniach operacyjnych przedstawicielstwa DRL w WCKiK za 22 marca otrzymano informację o szkodach spowodowanych ostrzałem miejscowości w republice przez USZ:

Aleksandrówka:

 • Ulica Kirowa nr. 216 – prywatny dom mieszkalny.

W dalszym ciągu napływają informacje o skutkach ostrzału.

❗️ Raport misji Ługańskiej Republiki Ludowej w WCKiK w ciągu ostatnich 24 godzin, 21 marca.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały jeden ostrzał w Niżnym Dunajcu z użyciem artylerii 155 mm (3 pociski).


W wyniku ostrzału zniszczony został budynek Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

182 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.03.2023r.- 2829 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 399).

 1. Tymczasem Bachmut dalej niezdobyty a Prigożyn alarmuje,że potrzeba pomocy bo wkrótce nastąpi kontruderzenie 60 tys Ukraińców wyszkolonych przez NATO i nafaszerowanych nowymi czołgami i innym sprzętem-to tylko kwestia czasu,a Wagner się wykrwawia i o to pewnie chodzi-jak uderzą to nie będzie co zbierać…

  Polubione przez 1 osoba

   • tak szybko się godzisz z porażką? właśnie media piszą jak wielkie kolumny ciężkiego ukraińskiego sprzętu suną do Bachmutu….cóż…to się skończy jak pod Charkowem

    Polubione przez 2 ludzi

    • Przecież za chwilę będziesz tak samo płakał, że Słowiańsk nie zdobyty, potem Kramatorsk ,Odessa… Kiedy ci się znudzi ? Nie umiesz samodzielnie wyciągać właściwych wniosków to nie marnuj czasu na swoje żale. Nikogo nie obchodzą.

     Polubione przez 2 ludzi

    • I dokładnie o to chodzi @abraxas1211, dokładnie o to. Żeby w jednym miejscu przeprowadzać utylizację, a nie żeby po całej krainie U albo co gorsza Świecie ganiać zwyrodnialców i debili funkcjonalnych.
     Wyznawcy kultu widlastego (chyba z tobą włącznie nadal nie rozumieją że ich samoutilizacja jest aktem założycielskich pod „Brave New World”. Nawet tak bezpośrednie informacje jak „robaczywa agenda” nie jest w stanie widlastemu kultowi uświadomić, że tzw Zachód i „po(D)stępowy Świat” dawno kreskę postawił na krainie U (i nie chodzi o te kreski co co rano aktory ciągną nosem w tym również tacy co grają role tzw. prezydentów), a to całe „twoje” „faszerowanie” kraińców U jest po to by ich ostatecznie upiec/usmażyć. Ech wy euforyczni fantaści… „robicie mi dzień” 😀
     Branie teatru (fikcji, fabuły, propagandy, informacji publicznej, na poważnie i dosłownie zwykle kończy się dramatycznie – od trwałej choroby psychicznej po utylizację).
     Politycy mówią o dwóch rzeczach: o rzeczach które już były (nie dzięki nim) oraz o rzeczach które się nie zdarzą (wcale i też nie dzięki nim). Rzeczywistość zaś skutecznie weryfikuje nawet najbardziej przemyślane plany i najbardziej śmiałe projekty.

     Polubione przez 5 ludzi

     • Czyli jest to jakaś zupełnie nowatorska koncepcja do tej pory nieznana historii wojskowości. Zawsze i niezależnie od okoliczności, zdecydowanej większości dowódców (chyba że byli debilami lub szwagrami króla) zależało żeby mieć naprzeciwko siebie jak najsłabsze siły wroga a nie jak najmocniejsze. M.in. Napoleon zazwyczaj dążył do rozdzielenia sił przeciwnika i pobicia go po kolei swoimi głównymi siłami. Tak było m.in. podczas bitwy pod Austerlitz w 1805 roku. Napoleon miał o tyle ułatwione zadanie, że sam był geniuszem wojskowym i był otoczony przez wielu wybitnych marszałków…
      Najprawdopodobniej Niemcy podczas II Wojny Światowej byli skończonymi debilami bo atakowali alianckie konwoje morskie płynące do Murmańska z pomocą dla Stalina i niewątpliwie też marzeniem generałów radzieckich pod Stalingradem a później pod Kurskiem było, żeby mieć naprzeciwko siebie nie jedną czy dwie armie niemieckie ale dziesięć czy piętnaście i to uzbrojonych w najnowocześniejszy sprzęt…

      Szczerze mówiąc jakoś nie widać, żeby Zachód postawił kreskę na Ukrainie. Chyba, że objawia się to w niecodzienny sposób np. poprzez dostarczanie coraz większej ilości sprzętu wojskowego, szkoleniu u siebie tysięcy żołnierzy ukraińskich oraz nieprzerwanym jej sponsorowaniu i to kosztem własnych obywateli

      Make my day jak powiadał Brudny Harry he he he

      Polubione przez 2 ludzi

     • Stara jak świat @azazel444. „Kropla drąży skałę”, „Wprowadzaj zmiany małymi krokami”. Będę upraszczał bo tu raczej nie ma takich z doświadczeniem bojowym (choć są tacy co starają się w tym temacie „aktorzyć”).
      „Szkoła debili” to właśnie kryterium ilościowe: „Nas więcej to wygramy”. Ta druga szkoła, to Sun Tzu i kryterium jakościowe. Wystarczy uregulować strumień wody do gotującego się kotła tak by nie przybywało jej więcej niż odparowuje.
      Przypominam, że zmiltaryzowana sub sekta widlastego kultu ze wsparciem kosmopolitycznych łupieżców widlastego pochodzenia, miała grubą przewagę liczebną. Dała się jednak zrobić w rzekome zdobywanie Kijowa od północy, później zaś, dała się wmanewrować wyciągnięcie jednostek w otwarte pole z umocnionych pozycji (i to co najmniej trzy razy na skalę całego frontu). Wyznawcy widlastego kultu nadal nie rozumieją że teren to tylko plansza do gry a nie zdobycz. Trochę się im nie dziwię bo czasy takie, że przytłaczająca większość nie ogarnia skali i wierzy w rzeczy które są jedynie pustymi zapisami na papierze. Nie są w stanie dostrzec zaciskającej się pętli. Nie są w stanie rozróżnić rzeczywistości od wyobrażeń. Prawdopodobnie z tego powodu jak debile funkcjonalni bronili się do własnego dramatycznego zakończenia w swoich tzw twierdzach, jakby miały one jakieś znaczenie.
      Odrębną sprawą jest to o czym już raz czy dwa wspomniałem: prawdziwe cele tego co dopiero ma się wydarzyć są w niejawnej agendzie i to u każdej ze stron.
      Tutaj sobie tylko takie „płaskoziemskie teorie spiskowe” wypisujemy 😉

      Polubione przez 5 ludzi

     • Uzupełniając, cyt „zdecydowanej większości dowódców”: osobiście odradzam pokładania choćby nadziej w owej „zdecydowanej większości”. Wynika ona z tego samego rozkładu średniego przez populację, gdzie owa „zdecydowana większość” do lotnych nie należy (i nie chodzi mi tu o umiejętność pilotażu czegokolwiek). Druga rzecz to to, że „uzgodniony zestaw kłamstw” zwany żartobliwie „historią” (za Bonaparte podobno), ma się nijak do faktów, za to pokutuje w „zdecydowanej większości”, dodatkowo wzmocniony fabularną fikcją. Tak to dziś wielu hołduje zmyślonym bohaterom wystruganym przez propagandę dekad, tudzież za wieszczy własnych uznaje propagandystów którzy strugali tzw sztukę na użytek odwiecznych wrogów (czasem odwiecznych „zdecydowanej większości” ludzkości) sącząc jad powoli (tu nawiązuję do tego SunTzu wyżej) aż do momentu kiedy bez jadu już żyć nie będzie można.
      No ale „luz” 😉
      Możemy też „w koszałki opałki” iść.

      Polubione przez 3 ludzi

     • Jeżeli wszystko zrelatywizujemy, co uczyniłeś unikając zmierzenia się z faktami to naturalnie każda teoria może mieć mniej lub więcej wspólnego z rzeczywistością. Problem w tym, że w konflikcie zbrojnym nie liczą się rozważania filozoficzno-egzystencjalne lecz ilość żołnierzy, ich uzbrojenie, zastosowana strategia, poziom dowodzenia itp
      A tutaj co widać na załączonym obrazku sytuacja jest co najmniej patowa. Bachmut, którego Rosjanie nie mogą zdobyć od ponad pół roku pomimo zaangażowania na jego odcinku najlepszych jednostek co zresztą wszyscy zgodnie potwierdzają urósł do rangi symbolu niczym prawie Stalingrad pomimo tego, że jest to prowincjonalne miasto wielkości Ciechanowa. I to są fakty i o tym można dyskutować…
      A twierdzenie, że historia jest zakłamana czy raczej zależy od tego kto ją interpretuje jest jak najbardziej słuszne tylko, że ma się nijak do realiów, z którymi mamy obecnie do czynienia w tej operacji specjalnej czy raczej już od miesiąca wojnie o przetrwanie Rosji jak wspomniał pan Nebenzya a potem potwierdził Putin

      Polubione przez 1 osoba

     • Napisz przynajmniej, jakie koszty w sile żywej i sprzęcie (o kosztach wizerunkowych nie wspominając) ponoszą ukraińskie formacje zbrojne w samym Bachmucie, jaki w związku z Bachmutem……

      To jest dokładne skopiowanie sytuacji z Mariupola, z tą jedną różnicę, że żeby utylizować jak największą ilość, pozostawiono lekko uchylone drzwi.

      Tak więc, ilość sumaryczna nieodwracalnych strat ukraińskich wobec takiego rozwoju sytuacji w rejonie Bachmuta, w żaden sposób się ma do jego znaczenia jako „miasteczka na miarę Ciechanowa”.
      Czy warto by było bronić Ciechanowa do ostatniego żołnierza?
      Na u’krainie, jak widać- warto!

      Polubione przez 4 ludzi

     • Zgadza się Szefie tylko śmiem twierdzić, że Rosjanie też ponoszą straty tym zapewne istotniejsze, że walki toczą się w umocnionym mieście a oni są stroną atakującą. Może to jest ich przyjęta strategia „na wyczerpanie” co by oznaczało, że ocenili swoje zasoby ludzkie i materiałowe jako dużo większe i co chyba ważniejsze – możliwe do ponoszenia w dużo dłuższym okresie niż ukraińskie uwzględniając przy tym nieprzerwanie dopływające zaopatrzenie z Zachodu

      Pozdrawiam serdecznie

      Polubione przez 1 osoba

     • @azazel444, to jakie masz doświadczenie bojowe?
      Bojowego wspierania „bełtosiaków, zdychowitzów i brudziszó” nie uwzględniam jako wiarygodne 🙂 Ale wiem i często to powtarzam: „chodzenie po bagnach wciąga”
      Jak wskażesz FAKTY a nie NARRACJĘ….
      ….a na tą chwilę to jest jak rozmowa z fanem(!) „szczepionek” na C19 tak ze dwa lata temu. Niestety dziś już nie żyje. „Problemy kardiologiczne” i „zmiany nowotworowe”.
      Pozdrawiam

      Polubione przez 2 ludzi

    • Pod Artiomowskiem (Bachmutem) równie dobrze może skończyć się tak, jak – w 2014 roku pod Iłowajskiem i w 2015 roku pod Debalcewem – chociaż wielce prawdopodobne, że w jeszcze większej skali i z większym skutkiem.

     Natomiast, co do wspomnianego „ciężkiego ukraińskiego sprzętu” – jak na razie są to w zdecydowanej większości różnego rodzaju pojazdy opancerzone, wagi co najwyżej średniej…

     .https://wyborcza.pl/7,179012,29573722,idzie-odsiecz-do-bachmutu-w-strone-ukrainskiego-stalingradu.html?disableRedirects=true

     Polubienie

  • Z szacunkiem. Denerwujesz się możliwą porażką Rosjan czy wręcz przeciwnie, odczuwasz satysfakcję? Trudno się połapać. Co będzie, to będzie i my im w niczym nie pomożemy i nie zaszkodzimy.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Jesteś pewien, że Rosja może z kimś zewnętrznym przegrać? Z wewnętrznym mogą sobie poradzić w 10 dni wystarczy, że ogłoszą stan wojenny i każdy zdrajca pójdzie na wydobywcze tortury jak za dawnych czasów. Akurat żydów inne żydy obchodzą mniej niż $$$ więc jak przyjdzie co do czego to dowody na siebie sami wzajemnie podostarczają. Interesy z żydami i pomiędzy żydami to walka o ogień.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Pozwolę sobie zauważyć, że Grupa Wagnera – to tylko jedna z rosyjskich formacji zbrojnych, która w dodatku nie należy do regularnych jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
   Jest oczywiście najbardziej znana – częściowo za sprawą mediów, ale również w znacznej mierze z uwagi na faktyczne walory i dokonania bojowe.
   Grupa Wagnera najlepiej nadaje się do walki w terenie zurbanizowanym i właśnie tam najczęściej jest kierowana do walki.
   Jest to w pewnym sensie lekka piechota wykonująca zadania o charakterze szturmowym, która dodatkowo posiada własne środki wsparcia ogniowego.
   Jednak rozstrzygające dla przebiegu wojny – to będą uderzenia jednostek pancernych i zmechanizowanych, które obecnie czekają na sprzyjające warunki pogodowe, a co za tym idzie terenowe…

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Witam,

  Zanim rozgorzeją dyskusję o podłożu militarnym chciałbym dodać taką informację o kosztach wojny dla Ukrainy i pośrednio dla Polski.
  Od czasu rozpoczęcia rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną zmniejszono o 40-50% moce energetyczne Ukrainy. Straty Ukrainy udało się częściowo zneutralizować dzięki olbrzymiej pomocy z Polski. Potrzeby są jednak znacznie większe i niestety konieczne są dalsze transze sprzętu i środków, aby system energetyczny się nie załamał.
  To skarb państwa Ukrainy powinien wziąć na siebie większość tych zobowiązań, ale…Ukraina jest bankrutem. Na razie stosuje się kreatywną księgowość, aby zatuszować fakt, że pieniędzy nie ma (i prawdopodobnie nie będzie).
  Przykładowo, na czas trwania wojny zamrożono taryfy na media dla ludności cywilnej. Pomimo olbrzymiej inflacji i skokowego wzrostu cen gazu i węgla elektrociepłownie miały nie podwyższać rachunków.
  Dosłownie zrzucono cały ciężar utrzymania systemu na prywatne i państwowe firmy. Te jednak nie mają już JAK i CZYM operować. Środki finansowe są wyczerpane. Trzy największe przedsiębiorstwa państwowe: Energoatom, Ukrhydroenergo i Naftogaz „dołożyły” do interesu 300 miliardów hrywien. Biorąc pod uwagę to, że w lipcu/sierpniu 2022 spółki odmówiły spłaty zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli to praktycznie nie ma szans, żeby prywatni przedsiębiorcy chcieli pożyczyć kapitał spółkom z Ukrainy.
  Sytuacja jest katastrofalnie zła.
  Pomimo zamrożenia taryf na gaz wodę energię elektryczną i ogrzewanie to zobowiązania Ukraińców rosną. W tym tempie wiosną dług wobec firm przekroczy 100 mld hrywien. Sytuację starali się ratować burmistrzowie miast-dokładali środki z kasy miejskiej na utrzymanie dostaw mediów. Te środki też są już na wyczerpaniu. Znany wszystkim bokser i jednocześnie burmistrz miasta Kijowa zaapelował do władz w Kijowie o dotacje w wysokości 1 mld $ na utrzymanie systemu. Jednak w budżecie państwa zabrakło na ten cel środków.
  Wnioski nasuwają się same: albo system załamie się pod ciężarem zadłużenia (ataków Rosji), albo ktoś z zewnątrz będzie musiał wziąć na swoje barki utrzymanie Ukrainy.
  https://www.unian.ua/economics/finance/vazhkiy-vibir-chi-navazhitsya-vlada-zminiti-tarifi-na-komunalku-pid-chas-viyni-12186411.html?_gl=1*1hhrt5b*_ga*MTA4OTk4MTc3My4xNjc5MTQ5OTAx*_ga_TECJ2YKWSJ*MTY3OTQyNTAwNi4zLjEuMTY3OTQyNTEyMy4wLjAuMA..*_ga_DENC12J6P3*MTY3OTQyNTAwNi4zLjEuMTY3OTQyNTEyMy4yMC4wLjA.*_ga_238PLP1PQZ*MTY3OTQyNTAwNy4zLjEuMTY3OTQyNTEyNC4wLjAuMA..*_ga_P6EEJX21DY*MTY3OTQyNTAwNy4zLjEuMTY3OTQyNTEyNC4xOS4wLjA.

  Polubione przez 9 ludzi

 3. Dlaczego te cztery państwa? Dlatego, aby wprowadzić armie tych państw w ramach procesu pokojowego na Ukrainę.
  Odnośnie pocisków podkalibrowych z rdzeniem uranowym, to są pociski na wojnę totalną, w rodzaju zakładanej wojny ZSRR z NATO dla zatrzymania masy radzieckiej armii pędzącej na zachód. Czegoś takiego nie ma dziś na Ukrainie i Anglicy mocno ryzykują. Myślę, że ostrzeżenia Rosjan nie będą pustosłowiem a nawet nie mogą nie zareagować i może o to chodzi. Putin mówi o faktycznym komponencie nuklearnym zapowiadanym przez Zachód. Wcześniej ostrzegano, że będzie dostarczenie pocisków uranowych uznane za użycie brudnej bomby atomowej. Eskalacji ciąg dalszy. Kwiecień może być gorący.

  Polubione przez 6 ludzi

  • https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/22500
   Siły Zbrojne RF przeprowadziły w nocy uderzenia na obiekty wroga przy użyciu dronów kamikadze Geran-2. Wśród innych celów znalazły się budynki liceum zawodowego w #Rziszczew, #obwód Kijowski.
   Sądząc po zdjęciach z miejsca przylotu, część budynku szkoły została zniszczona w wyniku eksplozji, a w pobliżu trafienia wybuchł pożar. Uszkodzony został również pobliski internat.
   Ukraińskie oficjalne źródła informują o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Od początku lutego ubiegłego roku większość ukraińskich placówek edukacyjnych działa zdalnie. Po prostu nie było powodu, by uczniowie czy nauczyciele przebywali w liceum, zwłaszcza w nocy.
   O wiele bardziej prawdopodobne jest, że stacjonował tam personel USZ lub innych ukraińskich sił bezpieczeństwa. Nadal nie jest rzadkością zajmowanie przez nich pustych placówek edukacyjnych na tyłach kraju, do których podłączona jest cała niezbędna komunikacja. A Rziszczew 110 PS i kotłownia znajdują się tuż obok zagrożonego obiektu.
   Współrzędne:
   Internat: 49.966116, 31.024041
   Szkoła: 49.966023, 31.024900

   Polubione przez 1 osoba

 4. https://t.me/boris_rozhin/81038
  Ważna informacja!!!
  Ukraińcy zaczęli zaminowywać drony. Dziś na jednym z punktów kontrolnych podczas próby demontażu quadcoptera Mavik-3 przy odłączaniu baterii wybuchł ładunek wybuchowy.
  Zachowajcie ostrożność i bądźcie świadomi tego faktu.
  Proszę rozpowszechnić tę wiadomość, aby ostrzec naszych bojowników.
  @NeoficialniyBeZsonoV

  Polubione przez 1 osoba

 5. Komentarz do ostatniego listu Prigożyna:

  „Krylion
  jak rozumiem, dokument został sporządzony celowo, aby w takim przypadku nikt nie pisnął, że ofensywa była nieoczekiwana.. tak samo jak w przypadku Izjum i tak dalej.. przez miesiąc wszyscy korespondenci wojskowi pisali o kumulacji sił przez wroga, tylko Sztab Generalny miał to gdzieś.. dla tych bandytów, cokolwiek się stanie – wszystko jest nieoczekiwane..”

  Polubione przez 4 ludzi

    • Prigożyn to cwany biznesmen, którego podstawowym celem jest tylko i wyłącznie własny interes. Juz raz rozkręcił hucpe ze „wstrzymaniem dostaw amunicji”, a Chodakowski z DRL później ujawnił że wcale tych dostaw nie wstrzymano, a tylko je uregulowano ponieważ wcześniej Prigożyn sobie „na lewo” załatwił że jego ‚Wagner” będzie je dostawał jako pierwszy…

     Polubione przez 1 osoba

     • Być może natomiast nie zmienia to w niczym faktu, że jego żołnierze przynajmniej w tym momencie robią dla Rosji najlepszą robotę… A w czym jest bardziej wiarygodny Chodakowski od Prigożyna to nie wiem.
      Z psychologicznego punktu widzenia sytuacja jest prosta – Prigożyn w porównaniu z resztą (bez cytowania…) odnosi na tej wojnie jakieś wymierne rezultaty zatem wiele miernot będzie dopatrywać się w nim wroga lub co najmniej zagrożenie

      Polubione przez 2 ludzi

 6. https://t.me/ukraina_ru/138834
  Deputowany Rady oskarża Zelenskyego o wielomiliardową defraudację
  Ukraiński deputowany Geo Leros oskarżył Zelenskiego i szefa jego biura Jermaka o sprzeniewierzenie wielomiliardowych środków z budżetu przy zakupie broni i amunicji. Według deputowanego, jest on w posiadaniu umów Ministerstwa Obrony Ukrainy, które zawierają „wiele ciekawych rzeczy”.
  @radiomirby

  Polubione przez 1 osoba

 7. https://t.me/ukraina_ru/138815
  Rasowo poprawne sadzonki
  Ukraińskie kanały TG z dumą informują, że na półkach pojawiły się „patriotyczne” nasiona dla ogrodników. W ofercie znalazły się cukinie „Bayraktar” i „Duch Kijowa”, ogórki „Patron” i oczywiście cebula „Bandera”.
  foto

  Polubione przez 2 ludzi

 8. https://t.me/ukraina_ru/138807
  „Gdzie widzieliście nazistów?” (Od twórców serialu „Ich nie ma”).
  W materiale filmowym żołnierz USZ o znaku wywoławczym „Granddad Banderaevitch” pokazuje na swoim samochodzie naklejkę ze swastyką III Rzeszy podarowaną przez swoich braci po fachu.
  My, mówi, przychodzimy do was…
  I takich filmików są setki, zdjęć tysiące. Ale „ich nie ma”…
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Minął dzień na Ukrainie, czyli jak informuje Military Media Center pod ostrzałem znalazło sie 11 ukraińskich obwodów a uszkodzonych zostały 42 obiekty infrastruktury;
  https://strana.today/news/428920-iz-za-udarov-rf-za-sutki-pohibli-14-chelovek-24-raneny-karta-obstrelov.html
  Nie popisała się znowu ukraińska obrona przeciwlotnicza która znowu trafiła w budynek mieszkalny, tym razem w Zaporożu;
  https://www.rbc.ua/ukr/news/obstril-zaporizhzhya-odna-raket-vluchila-1679483004.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. https://t.me/intelslava/46104
  Po wizycie Xi Jinpinga w Moskwie Chiny oficjalnie wezwały Stany Zjednoczone do ponownego rozważenia swojej linii w kwestii ukraińskiej i zaprzestania dolewania oliwy do ognia w postaci eskalacji wojny.
  Chiny zawsze wzywały do pojednania i negocjacji. Stany Zjednoczone twierdzą, że stanowiska Chin nie można nazwać sprawiedliwym. Czy uczciwe jest ciągłe dostarczanie broni na pole walki? Czy uczciwe jest ciągłe eskalowanie konfliktu? Czy jest uczciwe pozwolić, aby kryzys ogarnął świat? Zalecamy stronie amerykańskiej ponowne rozważenie własnej roli w kwestii Ukrainy, odwrócenie się od błędnej ścieżki dodawania paliwa do ognia i zaprzestanie obwiniania Chin.
  Jak widać, Stany Zjednoczone przed wizytą Xi próbowały wymusić na Chinach, aby w jakiś sposób obwinić Rosję, a przynajmniej się od niej zdystansować. W praktyce okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. Chiny obwiniają USA i wykazują chęć wzmocnienia partnerstwa z Rosją.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. https://t.me/intelslava/46101
  Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rosji wywołała niepokój w Warszawie, powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki.
  Zdaniem Morawieckiego „oś Chiny-Rosja ” nie jest bezpieczna. „Próbujemy przekonać Chiny, by nie wspierały Rosji” – dodał polski premier.

  Polubione przez 1 osoba

 12. https://t.me/intelslava/46094
  Z wypowiedzi wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Riabkowa:
  Punkt w oświadczeniu Putina i Xi Jinpinga, że wojna atomowa jest nie do przyjęcia, jest bezpośrednim sygnałem dla Stanów Zjednoczonych. […] Rosja ostrzega Stany Zjednoczone, by nie testowały cierpliwości Moskwy, bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej będzie zapewnione wszelkimi dostępnymi środkami.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Nawet jeśli Rosja zostanie szybko pokonana, to czeka ja długi czas rozpadu i niestabilności.
  Będziemy państwem frontowym, będziemy – mówiąc z pewną przesadą – Izraelem Europy Środkowej – powiedział Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  Polityk zapytany został również o Army Garrison Poland – ósmy stały garnizon sił zbrojnych USA w Europie i pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce.

  Dla Polski jest dobrze, jak na naszym terytorium rozwija się obecność amerykańska i NATO-wska.
  Czekają nas nowe czasy. Nie będzie tak spokojnie, jak było.
  Większe wydatki na zbrojenia, na wojsko, na bezpieczeństwo, większa obecność amerykańska i NATO-wska – stwierdził…

  .https://www.rp.pl/polityka/art38176961-kowal-po-rozpadzie-rosji-polska-bedzie-izraelem-europy-srodkowej

  Polubione przez 1 osoba

 14. Wielka Brytania w ramach styczniowego pakietu pomocy wojskowej, zdecydowała się przekazać Ukrainie 14 czołgów Challenger 2 i 30 haubic samobieżnych AS90.
  Okazuje się jednak, że w grę wchodzi także dostawa amunicji ze zubożonym uranem.
  Informację taką przekazała w poniedziałek, w odpowiedzi na pytanie członka Izby Lordów, wiceminister obrony Annabelle Goldie.
  Jak stwierdziła, takie pociski są „wyjątkowo skuteczne w zwalczaniu współczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych”.
  Jak widzimy Anglosasi otwarcie eskalują konflikt na Ukrainie.

  Polskie media i komentatorzy powszechnie lekceważą szkodliwość amunicji ze zubożonym uranem, wskazując na jej konwencjonalny charakter. To manipulacja bądź celowe przekłamanie.
  Skutki użycia takiej amunicji są szczegółowo opisane w licznych opracowaniach naukowych, także polskich.

  Reasumując użycie amunicji ze zubożonym uranem oznacza radioaktywne skażenie terenu, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich osób, które mają kontakt z pozostałościami po eksplozjach.
  Ich użycie na ukraińskim teatrze walk oznaczać będzie całkowita degradację obszaru walk. W takim przypadku tereny dzisiejszej wschodniej Ukrainy zmienią się na dziesięciolecia w pustynię niezdatną do zamieszkania przez ludzi.
  I to nawet przy optymistycznym założeniu, że użycie amunicji ze zubożonym uranem nie spotka się z adekwatną reakcją ze strony rosyjskiej…

  .https://myslpolska.info/2023/03/22/wielka-brytania-chce-atomowej-zaglady/

  Polubione przez 2 ludzi

  • Chciałbym pokreślić, że uran-238, zwany zubożonym, jest standardowym elementem głowic termojądrowych wg schematu Tellera-Ulama, odpowiadającym za moc wybuchu ładunku..
   Rosja ma podstawy twierdzić, że użyto przeciw niej elementów broni termonuklearnej.
   I pewnie na gadaniu się skończy, jak z kretyńskimi pogróżkami pod adresem ICC.

   Polubione przez 4 ludzi

 15. Ponad rok po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę – wojna toczy się również na rosyjskiej ziemi, a Moskwa stara się chronić swoje granice.
  Wojna teraz codziennie wkracza w życie rosyjskich obywateli – z częstymi doniesieniami o pożarach, atakach dronów i ostrzale.

  Im dłużej trwa wojna, tym bardziej staje się realna dla Rosjan, zwłaszcza mieszkających w regionach przygranicznych.
  Prezydent Rosji nakazał zaostrzenie bezpieczeństwa granic – nie w czterech regionach, które anektował – ale wzdłuż granicy z samą Rosją.
  Systemy obrony powietrznej są rozmieszczane w Moskwie i innych miastach.

  Kijów oficjalnie nie przyznaje się do ataków, a szczególnie aktów sabotażu na terytorium Rosji, ale jak to przyznał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: „patrzy z przyjemnością”.

  Odnotowano co najmniej 27 oficjalnie zgłoszonych ataków dronów na cele o dużym znaczeniu dla Rosji, głównie bazy wojskowe, lotniska i obiekty energetyczne.

  Od początku inwazji władze rosyjskie zgłosiły ponad 300 ostrzałów artyleryjskiego lub rakietowych w przygranicznych miejscowościach w Rosji, co spowodowało co najmniej 40 ofiar śmiertelnych.

  Wzdłuż granicy budowane są umocnienia, chociaż rosyjscy eksperci wojskowi uważają, że – praktycznie niemożliwe jest, żeby siły ukraińskie przeprowadziły atak naziemny na terytorium Rosji.

  Natomiast zachodni specjaliści wojskowi zwracają uwagę na wybudowane fortyfikacje na Krymie – co ma oznaczać, że rosyjskie wojsko zawczasu przygotowuje się do obrony przed ukraińską ofensywą…

  .https://www.washingtonpost.com/world/2023/03/21/ukraine-war-russian-soil/

  Polubione przez 1 osoba

 16. https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/22502
  ❗️ Szefowa Europejskiego Banku Centralnego została sponiewierana przez rosyjskich trolli i ujawniła zaskakujące informacje.
  Nieudane sankcje, ogromna inflacja, plany CBDC e-Euro i uniemożliwienie stosowania zagranicznych kryptowalut w UE.
  Lagarde przyznaje, że inflacja nie jest >przemijająca< jak twierdzą publicznie, ale że jest teraz na znacznie wyższym poziomie.
  "Mamy niski wzrost i ceny są zbyt wysokie".
  Mówi, że rosyjski bank centralny wykonał wspaniałą pracę odpowiadając na sankcje UE i utrzymał inflację w Rosji na niskim poziomie.
  Lagarde przyznaje, że sankcje wobec Rosji nie gryzą tak bardzo, jak na to liczono. Rosji wciąż udaje się sprzedawać energię do innych krajów, które ignorują sankcje.
  Czy unijny limit cen ropy zadziała? "Ty i ja wiemy, że Rosjanie są bardzo dobrzy w obchodzeniu sankcji".
  https://rumble.com/v2ddlps-prank-with-the-president-of-the-european-central-bank-christine-lagarde.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. A T-55 widzieli?
  I nie mówie o tych Słoweńskich :), tych z działami 105mm
  Ale najprawdziwszych, rosyjskich…z wielkimi reflektrorami.. słodkie lata 50 (razem z BTR50)
  .https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1638473462975954945

  (rozumiem że je troche ogarną, a jeśli nie bardzo, to chociaż lampy w radiach wymienią gdzie trzeba… 😀 )

  Rosjanie potrzebują czołgów. Jakichkolwiek.
  Każdy sobie skomentuje i wyciągnie wnioski sam.
  Po co i dlaczego.
  Czy jest tam tak już tragicznie,
  A może chcą mieć dużo, dużo, dużo.. dużo…

  i w ramach uszypliwości (tym razem bez kropki)
  .https://twitter.com/Bartsquibs/status/1638476242356772865

  Polubione przez 1 osoba

  • to jest odpowiedź na amunicje uranową…
   bedą ją składować w zbiornikach … ;P by było ekologicznie
   .. a i złom się wykorzysta… Rosjnie to kreatywny naród 😉
   (zbiornikach na pięć albo nawet na dwie piątki..)

   .. a, ups… przeleci na wylot …i będzie trzeba pobieć i pozbierac kilometr za zbiornikiem, i wrzucić ręcznie.

   Polubienie

  • Zespół Wywiadu Konfliktowego ( Conflict Intelligence Team) opublikował materiały z których wynika, że Federacja Rosyjska prawdopodobnie rozpoczęła mobilizowanie starszego sprzętu pancernego, który ma zostać zaangażowany do walki na terytorium Ukrainy.
   Transport kolejowy wyruszył z Arseniewa w Kraju Nadmorskim, gdzie znajduje się Centralna Baza Materiałowa i Zakłady Remontowe nr 1295.
   Miejscami docelowymi mogą być ośrodki przemysłu pancernego jak Niżny Tagił, Czelabińsk i Omsk.
   Na udostępnionych materiałach można zaobserwować czołgi T-54 Model 1951 zmodernizowane do standardu T-54B oraz T-54B wyprodukowane jako nowe lub zmodernizowane do tego standardu T-54A.
   Wcześniej z tej samej składnicy, w kierunku zachodnim, transportowane były czołgi T-62M i T-62MW.
   Rosjanie rozpoczęli również mobilizację i modyfikację opancerzonych ciągników artyleryjskich/transporterów opancerzonych MT-LB, oraz transporterów opancerzonych BTR-50.
   Można spekulować tylko jakie są powodu przedmiotowego stanu rzeczy.
   Jedną z bardziej prawdopodobnych możliwości, są braki w podzespołach i częściach zamiennych.
   Może to świadczyć o dużych problemach Federacji Rosyjskiej jeżeli chodzi o dostępność nowocześniejszego sprzętu.
   Jednak wcale nie musi to oznaczać, że wyciągnięty z magazynów stary sprzęt pancerny ma zostać skierowany na linię frontu…

   .https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/rosja-wyciaga-t-54-z-magazynow-pojada-na-wojne

   Polubione przez 2 ludzi

 18. InfoSecurity24 – Tajemnica rosyjskiej dywersji. Kto stoi za atakami w kraju?

  Siły zbrojne Ukrainy oficjalnie nie walczą z Rosją poza granicami kraju, ale zdarzenie w obwodzie briańskim nie jest pierwszą próbą akcji dywersyjnej na tym terenie.
  W grudniu 2022 roku FSB poinformowała o próbach „aktów sabotażowych i terrorystycznych” – na granicy zginęło 4 Ukraińców, należących do „grupy sabotażowej”, która miała „akty terroryzmu”.
  FSB opublikowała wideo z zabitymi bojownikami ukraińskiego ochotniczego batalionu Bractwo.
  Działania tego batalionu „obejmują porywanie wysokich rangą rosyjskich urzędników, niszczenie kluczowej rosyjskiej infrastruktury wojskowej i zestrzeliwanie samolotów w Rosji”.
  To oni mieli stać za operacją w Rosji, w rejonie miasta Biełgorod, gdzie w ostatnich miesiącach eksplodowało wiele magazynów amunicji.
  Ta „ochotnicza” jednostka miała zostać utworzona 24 lutego 2022 roku, bezpośrednio po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

  Obecnie wiadomo o dwóch formacjach składających się z obywateli rosyjskich i walczących po stronie Ukrainy: Legion Wolność Rosji (LWR) i Rosyjski Korpus Ochotniczy (RKO).
  Ich politycznym reprezentantem jest oficjalnie „Rada Obywatelska” i przebywający na terenie Ukrainy były deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, członek frakcji Sprawiedliwa Rosja Ilja Ponomariew.

  Denis Kapustin (posługujący się pseudonimem Denys Nikitin), szef RKO – twierdzi, że Korpus od kilku miesięcy walczy w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy.
  Jego powstanie ogłoszono w październiku 2022 roku na konferencji prasowej w Kijowie, a jednym z jego celów jest „obalenie reżimu rządzącego w Federacji Rosyjskiej”.
  Według zachodnich mediów – to rosyjski batalion etniczny w ramach tzw. Legionu Międzynarodowego Ukrainy, w skład którego wchodzą Czeczeni, Buriaci i inne grupy etniczne.
  The New York Times podał, że w szeregach RKO walczą „rosyjscy nacjonaliści i neonaziści”
  Według Deutsche Welle – Korpus faktycznie powstał w sierpniu 2022 roku i wykonywał zadania bojowe na poziomie kompanii, czyli liczył nie więcej niż 150 osób.

  Natomiast w skład LWR wchodzą obywatele rosyjscy, którzy przebywali na terytorium, byli żołnierze rosyjscy, a także obywatele rosyjscy, którzy przybyli z innych krajów.
  Wszyscy „ochotnicy” przechodzą kompleksową procedurę weryfikacyjną i po przeszkoleniu kierowani są na front.
  Newsweek napisał, że legioniści są nadzorowani przez SBU i Generalną Dyrekcję Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych (HUR).

  Ilja Ponomariew twierdzi, że na terenie Rosji działa jeszcze Narodowa Armia Republikańska (NAR), z którą jest on w kontakcie.
  Ugrupowanie to wydało oświadczenie o dokonaniu zamachu na Darię Duginę.
  Według Kyiv Post – mieli włamać się do kilku dużych rosyjskich firm technologicznych świadczących usługi krytyczne dla bezpieczeństwa narodowego rosyjskiego rządu.

  Wydaje się nieprawdopodobne, żeby głośna akcja RKO w Lubeczanach mogła zostać przeprowadzona bez wiedzy i aprobaty ukraińskich służb specjalnych – zwłaszcza SBU, która kontroluje rosyjskie formacje ochotnicze.
  Zbiegła się ona z informacjami na temat wielu dymisji i odwołań z kierowniczych stanowisk w jej szeregach przez ukraińskiego prezydenta.
  Nie należy więc wykluczać, że operacja ta również miała na celu poprawę jej nadszarpniętego wizerunku.
  Warto też zwrócić uwagę na niezbyt poprawne relacje pomiędzy ukraińskimi służbami specjalnymi SBU i HUR…

  .https://infosecurity24.pl/za-granica/tajemnica-rosyjskiej-dywersji-kto-stoi-za-atakami-w-kraju

  Polubione przez 2 ludzi

 19. https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/22497
  CHINY + ROSJA: TEN DYNAMICZNY BLOK JEST WIĘKSZY NIŻ SUMA JEGO CZĘŚCI Zachodnie media rozpaczliwie próbują umniejszyć znaczenie strategicznego partnerstwa między Chinami i Rosją. Rzecznik Białego Domu John Kirby nazwał Putina „młodszym partnerem”, David Ignatius w Washington Post powtórzył to twierdzenie, podobnie jak wszystkie media głównego nurtu w krajach wasalnych. Stany Zjednoczone z natury nie są w stanie wyobrazić sobie równych relacji, ponieważ wiedzą tylko, jak dominować. Nieuchronnie projektuje i przypisuje innym swoje agresywne cechy. Psychologiczna projekcja jest dobrze znanym mechanizmem obronnym i ujawnia amerykański strach przed utratą hegemonii. Amerykańscy stratedzy wojskowi dobrze wiedzą, że kiedy Chiny i Rosja koordynują swoje wysiłki, wynik jest większy niż suma części. I Ignatius otworzył swój fragment opinii przyznając to. „Stratedzy Pentagonu zawsze dzielili świat na Wschód i Zachód, z regionalnymi siłami USA pod dowództwem europejskim lub dowództwem Indo-Pacific. Ale patrząc na uścisk prezydentów Xi Jinpinga i Władimira Putina w tym tygodniu, zastanawiasz się, czy możemy potrzebować jednego ‚Eurasian Command’, aby poradzić sobie ze zintegrowanym zagrożeniem (…) Przez pokolenie, oddzielenie Chin od Rosji było głównym celem polityki zagranicznej USA. Wbicie tego klina było głównym powodem historycznej wizyty w Chinach w 1972 roku prezydenta Richarda M. Nixona i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Henry’ego Kissingera. Administracja Bidena początkowo miała nadzieję, że uda jej się wypróbować tę strategię w odwrotnej kolejności – ocieplając stosunki z Moskwą podczas szczytu w Genewie w czerwcu 2021 roku, aby częściowo skoncentrować się na chińskim wyzwaniu. To nie wyszło tak, jak miał nadzieję Biały Dom, delikatnie mówiąc.” @LauraRuHK

  Polubione przez 2 ludzi

 20. https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/22495
  ◾ Amerykańska telewizja CNN przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców Chin, dowiadując się, jaka jest opinia zwykłych mieszkańców na temat konfliktu na Ukrainie i co sądzą o rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej.
  ◾ Zdaniem zwykłych obywateli Chin polityka prezydenta Rosji Władimira Putina jest słuszna i potrzebna. Chińczycy patrzą na rozwój współpracy rosyjsko-chińskiej z perspektywą i dodają: „Ukraina rozpoczęła wojnę, mam nadzieję, że Rosja wygra”, „Stany Zjednoczone popełniają błąd, wysyłając broń na Ukrainę.”
  video

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.