Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.03.2023r.- 2829 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 399).


„Niemy krzyk”– dzień 1019.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Francja nie mogą pretendować do roli mediatorów w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie, ponieważ są już uwikłane w konflikt z Rosją. 

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uzasadniło to tym, że kraje te dostarczają reżimowi w Kijowie broń i dane wywiadowcze, a także szkolą ukraiński personel wojskowy oraz wysyłają i finansują swoich najemników do strefy walk przeciwko siłom zbrojnych FR. 

Ponadto wspierają Władimira Zełenskiego oraz jego pseudopokojowe inicjatywy. Według rosyjskich dyplomatów sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie konfliktu jest możliwe tylko przy całkowitym zaprzestaniu działań wojennych, wstrzymaniu dostaw zachodniej broni, a także uznaniu nowych terytoriów, demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy. No i oczywiście zagwarantowaniu jej neutralności.

MSZ Rosji skomentowało apel byłego szefa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfganga Ischingera o rozpoczęcie „procesu pokojowego” dla Ukrainy. W szczególności opowiada się on za utworzeniem grupy kontaktowej, w skład której wchodziłyby Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania i Niemcy, czyli kraje najbardziej zaangażowane w kwestii eskalacji konfliktu na Ukrainie.

„Pomysł Ischingera rodzi uzasadnione pytania. Przede wszystkim dlatego, że cztery wymienione kraje same są uczestnikami konfliktu z Rosją, który trwa na terytorium Ukrainy”– poinformowało MSZ w oświadczeniu.

Rosyjscy dyplomaci podkreślali, że państwa te zaopatrują kijowski reżim w broń, dane wywiadowcze, a także szkolą ukraińskich żołnierzy i wysyłają swoich najemników do strefy operacji specjalnej.

„Te kraje popierają pseudopokojowe inicjatywy Zełenskiego, które są oderwanymi od rzeczywistości żądaniami ultimatum kapitulacji naszego kraju”– podkreśliło rosyjskie MSZ, dodając, że „oni nie są zainteresowani rozwiązaniem kryzysu i robią wszystko, aby konfrontacja była jak najbardziej przedłużona”.

Na Placu Smoleńskim (tam się znajduje siedziba MSZ FR) podkreślono, że kompleksowe, sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest możliwe tylko przy zaprzestaniu działań wojennych i dostawach zachodniej broni, uznaniu nowych realiów terytorialnych, demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, potwierdzeniu jej neutralności i nieblokowości, zniesienia sankcji, wycofania pozwów przeciwko FR, przywrócenia statusu języka rosyjskiego, praw mniejszości narodowych oraz przyjaznych stosunków z Rosją i innymi sąsiadami Ukrainy.

Wcześniej rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zwrócił uwagę na brak jakichkolwiek przesłanek, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała w kierunku pokojowym.

O wiarygodności Zachodu w kwestii pokoju na Ukrainie, dowodzi choćby to, że członek brytyjskiej Izby Lordów, brytyjska minister obrony Annabelle Goldie powiedziała, że ​​Londyn wyśle ​​do Kijowa „amunicję, w tym amunicję przeciwpancerną zawierającą zubożony uran”. Czyli, widać tu wyraźnie jakie jest prawdziwe podejście ewentualnych uczestników procesu pokojowego, które można określić jako: „WOJNA TO POKÓJ”.

Jak z tego wynika, to co obecnie dzieje się na Zachodzie, prawie już wiek temu przewidział obywatel WB, George Orwell. Widocznie miał bardzo dobre rozeznanie elit tego państwa?

W świetle tego nie powinien dziwić stosunek wysokiego przedstawiciela jednego z krajów zaproponowanych do udziału w procesie pokojowym, który wyraża się opinią w jakim celu potrzebne są dostawy dla USZ pocisków z rdzeniem uranowym. Otóż, „bardzo skutecznie radzą sobie z niszczeniem nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych”.

Rosja będzie zmuszona zareagować, jeśli Zachód zacznie dostarczać Ukrainie broń z komponentem nuklearnym. Poinformował o tym prezydent Rosji Władimir Putin.

„Dzisiaj okazało się, że Wielka Brytania za pośrednictwem zastępcy szefa Ministerstwa Obrony tego kraju zapowiedziała nie tylko dostawę czołgów na Ukrainę, ale także pocisków ze zubożonym uranem. Wygląda na to, że Zachód naprawdę zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca, nie słowami, ale czynami” – powiedział Putin po rozmowach z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

„Jeśli to wszystko się stanie, to Rosja będzie zmuszona odpowiednio zareagować”– podkreślił szef państwa, dodając, „że Zachód już zaczyna używać broni z komponentem nuklearnym”.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że dostawy broni ze zubożonym uranem na Ukrainę skończyłyby się bardzo źle dla Londynu. A co to oznacza, można się już domyślać.

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa w słowach przesłanych do Telegrama podkreśliła niebezpieczne skutki zdrowotne zubożonego uranu dla wszystkich, gdy został wprowadzony na pole bitwy.

„Scenariusz jugosłowiański. Te pociski nie tylko zabijają, ale infekują środowisko i powodują raka u ludzi żyjących na tych terenach”– powiedziała, odnosząc się do raka i innych śmiertelnych dolegliwości.

„Nawiasem mówiąc, naiwnością jest sądzić, że tylko ci, przeciwko którym to wszystko zostanie użyte, staną się ofiarami. W Jugosławii żołnierze NATO, w szczególności Włosi, ucierpieli jako pierwsi . Potem przez długi czas starali się uzyskać odszkodowania od NATO za utratę zdrowia. Ale ich roszczenia zostały odrzucone”– wyjaśniła rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji.

Następnie Zacharowa dodała:

„Kiedy obudzą się na Ukrainie? (…)  Ich dobroczyńcy ich trują”

Podczas amerykańskiej okupacji Iraku użycie zubożonego uranu przez sojuszników z NATO wiązało się z rakiem i wadami wrodzonymi wśród ludności irackiej.

ONZ jest także zaniepokojona możliwością użycia amunicji ze zubożonym uranem w dowolnym miejscu, niezależnie od stron konfliktu. Poinformował o tym wczoraj, 21 marca, zastępca przedstawiciela sekretarza generalnego Światowej Organizacji Farhan Haq, komentując oświadczenie Wielkiej Brytanii o planach zaopatrzenia Sił Zbrojnych Ukrainy w amunicję ze zubożonym uranem.

„Wyjaśniliśmy, w tym za pośrednictwem Wysokiego Przedstawiciela ds. Rozbrojenia, nasze obawy dotyczące użycia amunicji ze zubożonym uranem w dowolnym miejscu. Od wielu lat wyrażamy zaniepokojenie stosowaniem zubożonego uranu ze względu na konsekwencje jego stosowania. Te obawy dotyczą wszystkich”–  powiedział Haq na odprawie.

Według podsumowania niebezpiecznej technologii broni w czasopiśmie Scientific American :

Używany jako amunicja, penetruje grubą stal otaczającą czołgi wroga; używany jako zbroja, chroni wojska przed atakiem. A kiedy był używany w wojnie w Zatoce Perskiej, a później podczas alianckich bombardowań Jugosławii i Kosowa, zubożony uran (DU) został okrzyknięty nową srebrną kulą, która rozwiąże większość problemów wojskowych.

Jednak po zakończeniu operacji Allied Force u kilku włoskich żołnierzy zdiagnozowano białaczkę . Politycy i media szybko odkryli związek między chorobą a stosowaniem zubożonego uranu. Następnie nakreślili paralelę z syndromem wojny w Zatoce Perskiej iw krótkim czasie zubożony uran stał się pomarańczowym agentem konfliktu na Bałkanach„.

Najwyraźniej elity władzy na Wyspie, są pewne tego, że nadal będzie ratowało ich położenie tego kraju, jako podobno największego niezatapialnego lotniskowca na świecie. Tym razem, może się okazać, że nie pójdzie na dno, ale jego załoga wyparuje…….

*

Popołudniowa (21.03.2023r. 14:15) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Ogień artyleryjski Zachodniej grupy sił zbrojnych FR na kierunku kupińskim trafił w siły i sprzęt przeciwnika w miejscowościach Dworczyna i Timkówka w obwodzie charkowskim oraz Nowosielskoje i Stelmachówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Wyeliminowanych zostało do 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy opancerzone wozy bojowe i haubicę D-20.

Na kierunku Krasno-Limańskim ogień artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia grupy sił Centrum uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w miejscowościach Newskoje w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówka i Grigorówka w Donieckiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tym kierunku wyeliminowano do 95 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, a także haubice D-20 i D-30.

Na kierunku donieckim, podczas aktywnych działań jednostek Południowego zgrupowania sił, uderzeń lotniczych i ostrzału artyleryjskiego, w ciągu dnia przeciwnik poniósł straty do 160 ukraińskich żołnierzy oraz w ilości trzech opancerzonych wozów bojowych, czterech pojazdów i haubicy D-20.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu uderzenia samolotów operacyjnych i taktycznych oraz lotnictwa wojskowego i ogień artyleryjski grupy sił Wschód uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Ugledara i Nowomichaiłowki w Donieckiej Republice Ludowej oraz Preobrażenka- obwód zaporoski. Przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 30 ukraińskich żołnierzy, dwóch pickupów i haubicy D-30.

Na kierunku chersońskim w wyniku ostrzału w ciągu dnia wyeliminowano ponad 40 ukraińskich żołnierzy oraz trzy pojazdy, dwie samobieżne haubice Akacja, a także system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

W ciągu dnia lotnictwo taktyczne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 95 jednostek artyleryjskich USZ na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 107 rejonach. Ponadto zniszczono trzy wyprodukowane w USA stacje radarów przeciwpancernych AN/TPQ-37 w rejonach Szandrigołowo w Donieckiej Republice Ludowej, Oriechowa w obwodzie zaporoskim i Biełozierka w obwodzie chersońskim.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w okolicach osady Nikanorówka w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelił w walce powietrznej samolot Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Środki obrony przeciwlotniczej zniszczyły w nocy 31 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Tokariewka, Krasnoreczeńskie, Czerwonopopowce, Nowowodianoje, Kremienna, Płoszczanka i Wojewódka w obwodzie charkowskim, Rubieżnoje i Baranikówka w Ługańskiej Republice Ludowej, Zielenyj Sian, Urożynoje, Błagodatnoje, Władimirowka, Jewgenowka, Staromlinowka w Donieckiej Republice Ludowej, Uljanka, Połogi w obwodzie zaporoskim, Nowaja Zburyjewka i Krynki w obwodzie chersońskim. Dodatkowo przechwycono trzy rakiety z systemu wielokrotnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

403 samolotów, 223 śmigłowców, 3 502 bezzałogowych statków powietrznych, 414 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 8 363 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 070 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 403 polowych dział artyleryjskich i moździerzy oraz 9 039 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 22 marzec.

Na kierunku chersońskim rosyjskie Siły Zbrojne skoncentrowały ogień artyleryjski na prawym brzegu Dniepru naprzeciw kontrolowanego miasta Goła Pristan. Możliwe, że ukraińskie siły zbrojne formują w tym rejonie siły uderzeniowe do ewentualnej próby przekroczenia rzeki przez wyspy Białogrudy i Bolszoj Potjomkin. Uderzono na Bieriegowoje, Jantarnoje, Biełoziernoje, Dniprowskie i Błagowieszczeńskie. Artyleria uderzyła także na Kozackoje, Krasnaja Majak i Dudczany.

Na froncie donieckim siły rosyjskie ponownie zaatakowały w okolicach Nowomichajłówki. Od strony Piasków kontynuowały ofensywę w kierunku Pierwomajska. Natomiast z rejonu Wodianego, na Siewiernoje także przeprowadzono skuteczny atak. Wspierane przez artylerię rosyjskie siły zbrojne próbowały posuwać się w kierunku południowych obrzeży Awdiejewki. Na północny zachód od tej twierdzy nastąpił atak lądowy na Berdyczów. Rosyjska artyleria ostrzeliwała Ostrom, Krasnogorówkę, Tonenkę, Orłowkę, Łastoczek, Kamienkę i Nowy Jork. Wojska ukraińskie ostrzeliwały z broni cięzkiej Donieck i Nowobachmutówkę.

Na południowy zachód od Bachtmutu PMC Wagner wznowił natarcie w kierunku Predteczina. Jest to już próba posunięcia się w kierunku Konstantynówki. Wspierani przez artylerię „Muzykanci” atakują w pobliżu Iwanowskoje i oczywiście w samym Bachmucie. W południowej części Bachmutu udało im się posunąć z kierunku Opytnoje. A na północny zachód od Bachtmuta „Muzycy” odnieśli pewien sukces pod Chromowoje i Bogdanowką. Pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim znalazło się strategiczne centrum logistyczne USZ w Czasowym Jarze. Pod ostrzałem znalazły się także Aleksandro-Szultino, Grigorowka, Minkówka, Prywolje, Oriechowo-Wasiljewka i Wasjukowka. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na Jagodne i Żeleźnjańsk.

Na kierunku ługańskim wojska rosyjskie zaatakowały z powodzeniem w kierunku Makiejewki i w Nowosielsku.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 21.03.2023 do godziny 00:00 22.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 30 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 25 ostrzałów z MLRS oraz artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 5 ostrzałów z artylerii 155 mm i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 161 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem wroga znalazło się sześć miejscowości republiki:

Gołmowski, Gorłówka (okręg Nikitowski), Pantelejmonówka, Donieck (okręgi Kijowski, Kujbyszewski, Kirowski i Piotrowski), Makiejewka (okręgi Czerwonogwardyjski i Sowiecki) oraz Aleksandrówka.

🆘 W ciągu ostatniej doby odnotowano 5 rannych cywilów w dzielnicach Kijowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz dzielnicy Sowieckiej w Makiejewce.

🏠 W donieckich dzielnicach Kujbyszewskiej i Piotrowskiej oraz w Sowieckiej dzielnicy Makiejewki i Aleksandrówce uszkodzono 5 domów, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

❗️ ⚡️ Dodatkowe informacje o ofiarach cywilnych w miejscowościach DRL otrzymano z linii operacyjnych misji DRL w WCKiK w nocy 21 marca:

Miasteczko Aleksandrówka:

 • Przy ulicy Gorkiego nr. 189 została ranna kobieta urodzona w 1944 roku.

Tym samym łączna liczba rannych cywilów na 21 marca wynosi 6 osób.

 • Ulica Gorkiego nr. 189 – prywatny dom mieszkalny.

❗️ Na liniach operacyjnych przedstawicielstwa DRL w WCKiK za 22 marca otrzymano informację o szkodach spowodowanych ostrzałem miejscowości w republice przez USZ:

Aleksandrówka:

 • Ulica Kirowa nr. 216 – prywatny dom mieszkalny.

W dalszym ciągu napływają informacje o skutkach ostrzału.

❗️ Raport misji Ługańskiej Republiki Ludowej w WCKiK w ciągu ostatnich 24 godzin, 21 marca.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały jeden ostrzał w Niżnym Dunajcu z użyciem artylerii 155 mm (3 pociski).


W wyniku ostrzału zniszczony został budynek Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

182 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.03.2023r.- 2829 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 399).

 1. https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/22493
  Ukraińskie zbrodnie wojenne:
  ◾Ukraiński nazista grozi egzekucją cywilów w obwodzie kahrkowskim. Nazista wydaje się być miejscowy, ponieważ grozi bezpośrednio kilku rodzinom z okolicy, mówiąc ich nazwiska do kamery:
  – Teraz pokażę wam pieprzonym kolaborantom wasz pieprzony rosyjski świat , wy psie gówna, jak Nazar Pichagin, Artem Zlobin, rodzina Kolobkov, pedały. Suka, już niedługo będziemy, kurwa, na granicach miasta. Jebnięci, tylko kurwa uciekajcie jak najszybciej, bo macie przejebane.
  ◾ Armia ukraińska prowadzi systematyczne zabijanie dysydenckich cywilów w każdej zdobytej wsi lub mieście, dowody graficzne są niepodważalne.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Czas na relację z linii frontu i zaplecza frontowego – mapy, filmy i zdjęcia:

  Rejon Artiomowska (Bachmutu) – zacięte walki trwają w okolicach Bogdanowki (Bohdaniwki) i Artiomowskoje (Chromoe) na północy i Krasnoje (Iwaniwskie) na południu…

  Rejon Awidijewki (Awdijiwki) – siły rosyjskie prowadzą natarcie na dwóch kierunkach w sektorze południowym i przygotowują się do ataku w kierunku na Siewiersk (Siwiersk)…

  .https://twitter.com/TobiAyodele/status/1638441147788849152

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na blogu AdN inbę widzę niemożebną…
  z bloga Bruska aż ich tu przywiało.

  A i co niektórym stałym bywalcom bloga
  nagle też coś się stało…
  chachłackich hołubców im się zachciało.
  Ale jak widzę już im przeszło…
  i dalej piszą jakby nigdy nic się nie stało

  Polubione przez 1 osoba

 4. Rzeczpospolita – Coraz słabsze ataki na wschodzie Ukrainy.
  Rosyjska armia traci na froncie impet, ukraińskie oddziały próbują uderzyć w jej głębokie zaplecze.

  Tymczasem w okolicach Bachmutu (Artiomowska) ukraińskie oddziały naprawdę w kilku miejscach kontratakowały.
  Na zachód od miasta odrzucono Rosjan od drogi zaopatrzeniowej do Konstantiniwki (Konstantinowki).
  Jednocześnie w samej zabudowie miejskiej w kilku miejscach Rosjan „wyrzucono” za rzekę Bachmutkę.
  Ukraińcom nie udało się zlikwidować wszystkich rosyjskich przyczółków na zachodnim jej brzegu, ale znacznie zmniejszyli możliwości atakujących.

  W innych miejscach frontu zaczęły stosować taktykę spod Bachmutu Artiomowska).
  Uporczywie broniona przez Ukraińców Awidijiwka (Awdijewka) obecnie również jest otaczana od południa i północy.
  Zdobycze Rosjan zaczynają zagrażać okrążeniem ukraińskich obrońców w kolejnej miejscowości, ale chyba ich ataki zaczynają słabnąć.

  Według danych ukraińskiego sztabu generalnego dzienna ilość rosyjskich ataków na froncie (a dokładniej w czterech miejscach, gdzie toczą się zajadłe walki) spada ze 140–150 (3 i 6 marca) do 83 i 69 (18 i 19 marca).
  Armia „najezdnicza” ma najwyraźniej dość i chciałaby choć chwilę odetchnąć…

  .https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art38174191-coraz-slabsze-ataki-na-wschodzie-ukrainy

  Polubione przez 1 osoba

 5. AZ 🛰🌏🌍🌎
  @AZgeopolityka

  🇷🇺⚔️🇺🇦 Zły znak dla AFU: Zełenski przyjechał z wizytą do „Bachmuta” …
  Gdzie dokładnie odwiedził, nie podano.

  💥⚡❗ ⚫⚫⚫
  Takie wyjazdy Zełenskiego coraz częściej kończą się porem fotografowaniem się rosyjskich bojowników w miejscu jego wizyt.
  Takie sesje zdjęciowe Wagnerowców, po takiej jak ta wizytacji Zełeńskiego,
  miało miejsce w zakładach Wostokmasz w Bachmucie
  .
  .https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1638503648274554880

  Polubione przez 2 ludzi

 6. ⚫⚫⚫ FOX NEWS

  Gen. Milley mówi, że Kijów może upaść w ciągu 72 godzin, jeśli Rosja zdecyduje się zaatakować Ukrainę

  Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley powiedział parlamentarzystom, że Kijów może upaść w ciągu 72 godzin, jeśli dojdzie do pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak donosi Fox News wiele źródeł kongresowych.

  Milley powiedział prawodawcom podczas odpraw za zamkniętymi drzwiami 2 i 3 lutego, że rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę może doprowadzić do upadku Kijowa w ciągu 72 godzin i może kosztować 15 000 zabitych żołnierzy ukraińskich i 4 000 żołnierzy rosyjskich zgony.

  Kilku posłów wyraziło zaniepokojenie, że administracja Bidena nie zareagowała szybko, by zapewnić Ukrainie znaczącą pomoc wojskową, taką jak systemy przeciwlotnicze i wyrzutnie rakiet, które miałyby obronić przed inwazją z Rosji.

  Przedstawiciele administracji Bidena na spotkaniach odpowiedzieli na te obawy, mówiąc, że znaczna dostawa pomocy wojskowej może zostać wykorzystana przez Rosję jako powód do pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

  Na odprawach obecnych było kilku urzędników administracji Bidena, w tym sekretarz stanu Anthony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin, dyrektor wywiadu narodowego Avril Haines, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas, zastępca skarbu Sekretarz Wally Adeyemo, zastępca sekretarza ds. handlu Don Graves i zastępca administratora USAID, ambasador Isobel Coleman.

  Stany Zjednoczone teraz pracują również nad przygotowaniami do poważnego kryzysu uchodźczego i migracyjnego, powiedziała jedna osoba zaznajomiona z planowaniem.

  Europejscy sojusznicy prowadzą również dyskusje na temat mieszkalnictwa i przepływów migracyjnych, zakładając, że po klęsce ukraińskiej armii obywatele Ukrainy uciekną do innych krajów Europy.

  https://www.foxnews.com/us/gen-milley-says-kyiv-could-fall-within-72-hours-if-russia-decides-to-invade-ukraine-sources

  Polubione przez 3 ludzi

  • I to jest odpowiedź na na poranny trolling funkcyjnych trolli.

   No chyba, że Gen. Milley przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów
   na tej poufnej naradzie w Kongresie szaleju się naćpał i głupoty pier*oli…

   i to w obecności urzędników administracji Bidena;
   sekretarz stanu Anthony Blinkena, sekretarz obrony Lloyd Austina, dyrektor wywiadu narodowego Avril Hainesa, , sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkasa.

   Polubione przez 4 ludzi

    • No i co z tego.
     Rosja nadal jeszcze nie zaczęła niczego.

     A gen Milley jakoś nie wycofał się z tego,
     bo gdyby zmienił zdanie, to na ten czas
     Amerykanie uzbroili by ich w ATACAMS
     w inną dalekosiężną broń rakietową.
     a także w Abramsy i w F-16 samoloty.

     Polubione przez 2 ludzi

 7. https://t.me/infodefPOLAND/2083
  Ukraina wykorzystuje broń chemiczną.
  Jak twierdzi lekarka, która opatruje rannych pod Artiomowskiem i Soledarem, Ukraina od dwóch miesięcy stosuje broń chemiczną. Dokładny skład chemiczny wykorzystywanych substancji nie jest jeszcze znany, jednak powoduje poważne obrażenia u żołnierzy i cywilów. Wykorzystywanie broni chemicznej jest zbrodnią wojenną popełnianą przez stronę ukraińską, pogwałceniem konwencji, którą ten kraj podpisał. Państwa NATO wiedzą o stosowaniu broni chemicznej, jednak wolą milczeć.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Wielka Brytania przekaże Ukrainie prawdopodobnie amunicję podkalibrową z odrzucanym sabotem L27A1 APFSDS (Armor-Piercing, Fin-Stabilized, Discarding Sabot), zwaną też CHARM 3 (CHallenger ARMament 3).
  Pociski zawierają wydłużony penetrator wykonany ze zubożonego uranu, który pozwala pokonywać złożone układy pancerzy zasadniczych i zaawansowane warianty pancerzy reaktywnych.
  Amunicja tego typu powinna (?) poradzić sobie z pancerzami zasadniczymi zmodernizowanych rosyjskich czołgów T-90M Proryw-3 czy T-80BWM chronionych dodatkowo wybuchowym pancerzem reaktywnym 4S23 Relikt.

  Fakt ogłoszenia dostaw wzbudził oczywiście kontrowersje, ale zubożony uran jest nie tyle radioaktywny, co zwyczajnie toksyczny jako metal ciężki…

  .https://milmag.pl/wielka-brytania-przekaze-ukrainie-amunicje-czolgowa-ze-zubozonym-uranem/

  Zgodnie z raportem Programu Środowiskowego ONZ (United Nations Environment Programme, UNEP) z 2022 roku – zubożony uran i substancje toksyczne stosowane powszechnie w materiałach wybuchowych mogą powodować podrażnienie skóry, niewydolność nerek i zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
  (…)
  Toksyczność chemiczna zubożonego uranu jest uważana za bardziej znaczący problem, niż możliwy wpływ jego radioaktywności na otoczenie…

  .https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/40746/environmental_impact_Ukraine_conflict.pdf?sequence=3&isAllowed=y

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czyli chcesz nam tu, Justusie, przemycić opinię, że skoro penetratory ze zubożonego uranu nie są tak bardzo radioaktywne, tylko skaża Donbas na kilkaset lat czyniąc go tylko niezdatnym dla ludzi do zamieszkania,
   to Rosja nie ma prawa użyć taktycznej broni atomowej do skażenia przygranicznych rejonów Zachodniej Ukrainy z Polską, przez które ta Uranowa amunicja spływa na wyposażenie ukraińskiej armii.

   Dziękuję ci Justusie za te niewypowiedziane na głos słowa pocieszenia.
   A ja już myślałem , że nasz kraj – Polska aż po Wisłę będzie promieniotwórczo skażona.

   Polubione przez 5 ludzi

  • ⚫⚫⚫ The Guardian
   w napisanym dzisiaj artykule stwierdził, że Rosjanie przesadnie reagują na obietnicę zubożonego uranu, którą Wielka Brytania złożyła Ukrainie.

   „Brak dowodów na określone ryzyko zachorowania na raka w badaniach prowadzonych przez wiele dziesięcioleci” – poinformował serwis informacyjny.
   https://pbs.twimg.com/media/FrxmghaWAAEKpRB?format=png&name=small

   Należy pamiętać, że w 1999 roku podczas bombardowań NATO w 1999 roku na Serbię zrzucono około 15 ton zubożonego uranu. 2/5
   .https://twitter.com/i/status/1638302621407629314

   Dwa miesiące po bombardowaniach Grecja odnotowała prawie 30-procentowy skok poziomu radioaktywności, znacznie więcej niż jest to konieczne do wywołania raka i permutacji genetycznych skutkujących narodzinami dzieci upośledzonych fizycznie i umysłowo.
   Dziesięć milionów Serbów zostało narażonych na promieniowanie podczas bombardowań NATO i nadal tak jest.
   Chociaż bombardowanie miało miejsce 24 lata temu, choroby nowotworowe w Serbii rosły w szybszym tempie niż w Europie Zachodniej, zwiększając się z roku na rok.

   Ze statystycznego punktu widzenia, sama zachorowalność na raka węzłów chłonnych wzrosła również o 80% w latach 1999-2012, przy czym przypadki śmiertelne wykazały wzrost o 11%.

   Ale The Guardian jest skłonny powiedzieć swoim czytelnikom, że obawy dotyczące toksyczności DU są tylko produktem rosyjskiej propagandy.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Swoją drogą ten pomysł z „pociskami uranowymi” jest pośrednim potwierdzeniem skuteczności i odporności rosyjskich czołgów. Brytusie boją się, że ich Chelengery nie dadzą rady? „Urany” potrzebne? A takie miały być kiepskie te ruskie czołgi. Cały czas to nam wmawiają.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A z której galaktyki jest Szanowny kosmita? Proszę Szanownego kosmity, planeta Adnovum jest nie do życia dla kosmity, Szanowny kosmito.
   Ps. Wdech, wydech, wdech, wydech, to uspokoi. Oj nie, oczu nie zamykamy, bo zobaczysz Putina !!!

   Polubione przez 1 osoba

  • Gdyby o tym pisał Onet w tonacji, jak o Rosji:
   „Brytyjczycy w panice. Wyciągają toksyczne pociski, bo zwykłe są bezsilne w starciu z rosyjskimi czołgami. Nie mają już żadnych skrupułów. Czy mają jeszcze resztki sumienia? Olaboga…..”

   Polubione przez 1 osoba

   • Nie żebym był rasistą czy (nie daj JHW 🙂 ) antysemitą, ale gdy taka sama amunicja skaziła Irak 10 lat temu amerykańsko-niemiecki „Onet” użalał się nad losem arabskich dzieci w Iraku. Teraz gdy czeka to samo słowiańskie dzieci na Ukrainie cicho-sza…

    Polubione przez 2 ludzi

 10. Witam i pytam, co tu się dzieje ? Dużo podwójnych agentów „abwery” się zdemaskowało…Ale kwik, miód na moje uszy. Media głównego ścieku strajkują czy co?

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Rosyjskie MSZ oceniło prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego.
  Odnotowano wypowiedź Riabkowa, który stwierdził, że USA obecnie „igrają z ogniem”. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ocenił, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu nuklearnego.
  Wcześniej jedna z zachodnich publikacji poinformowała, że w Wielkiej Brytanii wpadła w panikę, ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin postanowił uzbroić rosyjską flotę w torpedy Posejdon. Dziennikarze i eksperci uważają, że użycie torpedy jądrowej Posejdon może mieć ogromne konsekwencje w ciągu kilku minut.
  Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w środę na sesji Klubu Dyskusyjnego Valdai, że prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego jest obecnie wyższe niż kiedykolwiek w ostatnich dekadach.

  Zwracamy uwagę, że po operacji specjalnej na Ukrainie, wielu zachodnich polityków nałożyło kolejne sankcje na Rosję. Napięcie międzynarodowe nadal rośnie

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wygląda to naprawdę źle. Pieprzony „Zachód” ciągle sądzi, że może sobie pozwalać na wszystko, ale te czasy się skończyły. Może faktycznie jedna „atomówka” na otrzeźwienie będzie konieczna. Jeśli za nią nie polecą kolejne to jest szansa, że przetrwamy.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciężkie walki w Bakhmut: AFU skumulowało siły i próbuje kontratakować, by odepchnąć PMC z autostrady O0506 i Chromowa.

  Ukraińscy analitycy wojskowi informują o sytuacji na froncie w Bachmucie (Artemowsk).
  Najcięższe i najcięższe walki trwają na południowym zachodzie Bachmułu w rejonie ulic Korsuńskiej, Narodowej, Iwana Iwkina i Kołodeznej.
  Walki w okopach trwają na południe od Iwanowskoje.
  Zakład AZOM – ciężkie walki i pojedynki artyleryjskie toczą się w okolicach ulic Heroyiv Truda i Oleksandr Sibirtsev.
  Pozycyjne walki uliczne trwają w dzielnicy Sobachevo.
  Na północny zachód od Bachtmutu AFU przeprowadza serię kontrataków, w których stara się odepchnąć Wagnerów od autostrady O0506 i Chromowa.

  Polubione przez 2 ludzi

 13. 🔥🔥🔥Kontynuowano operację, aby okrążyć garnizon wroga Avdeevsky i zmusić go do odwrotu lub pozostania i wzięcia go do niewoli lub wysłania do Bandery.
  Dziś nasze wojska kontynuowały udaną ofensywę.
  Dziś w nocy następuje atak na Lastoczkino i Berdycze na północy, co faktycznie potwierdza wróg w swoim wieczornym raporcie.
  Z tego wynika, że ​​dzisiaj nasze wojska posunęły się znacznie na północ od Awdijiwki🔥🔥🔥
  Mapa
  https://t.me/i20028843/65925

  Polubienie

 14. 🟥🔴❗
  🇨🇳🇺🇸🇺🇦🇷🇺Chiny uważają, że Stany Zjednoczone powinny przemyśleć swoje stanowisko wobec Ukrainy, a nie obwiniać Chiny

  Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że jego kraj zawsze wzywał do pojednania i negocjacji

  Rząd USA musi przemyśleć własne działania i stanowisko w sprawie kryzysu w Ukraina przed krytyką Chin. Zostało to ogłoszone na regularnym briefingu w środę przez rzecznika chińskiego MSZ Wanga Wenbina.

  „Chiny zawsze wzywały do ​​pojednania i negocjacji. Stany Zjednoczone twierdzą, że stanowiska Chin nie można nazwać sprawiedliwym. Czy sprawiedliwe jest ciągłe dostarczanie broni na pole bitwy? Czy sprawiedliwe jest ciągłe zwiększanie stopnia eskalacji konfliktu? czy to sprawiedliwe pozwolić, by kryzys ogarnął cały świat?” – zauważył.

  „Rekomendujemy stronie amerykańskiej zastanowienie się nad własną rolą w sprawie Ukrainy, zejście ze złej drogi dolewania oliwy do ognia i zaprzestanie obwiniania Chin” – zakończył dyplomata.

  Koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby na wtorkowym briefingu, komentując wizytę prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rosji, powiedział, że Stany Zjednoczone nie uważają Chin za bezstronną stronę w sytuacji w Ukraina.
  Jak wyjaśnił swoje stanowisko Kirby, Pekin nie potępił działań Rosji, nie zaprzestał kupowania rosyjskiej ropy i energii
  a przywódca Chińskiej Republiki Ludowej złożył wizytę w Moskwie,

  ale „nigdy nie rozmawiał z prezydentem [Ukrainy Władimirem] Zełenskim ”.

  https://t.me/i20028843/65909

  Polubione przez 1 osoba

 15. Szykujmy sie na stałe drenowanie naszych portfeli na rzecz Ukrainy. Cytat „Oczekuje się, że odbudowa gospodarki Ukrainy po rosyjskiej inwazji ponad rok temu będzie kosztować 411 miliardów dolarów, czyli 2,6 razy więcej niż produkt krajowy brutto Ukrainy oczekiwany w 2022 roku, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Bank Światowy, Organizację Narodów Zjednoczonych, Komisję Europejską”…
  https://finance.yahoo.com/news/ukraines-recovery-reconstruction-needs-seen-113001550.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. 💥⚡🔥💥
  GUR: Rosja zmienia podejście do wybierania celów dla uderzeń rakietowych i UAV

  ▪️Rzecznik wywiadu wojskowego W. Skibicki powiedział, że zima klimatyczna dobiega końca, ponieważ Rosja zmieni teraz cele ataków na obiekty wojskowe, skupiska wojsk i system logistyczny Sił Zbrojnych Ukrainy.
  ▪️„Będą też obiekty infrastruktury krytycznej, przede wszystkim gospodarczej – te, które wpływają na rozwój Ukrainy. Są to rafinerie ropy naftowej, przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego itp.”
  ▪️Również obiekty hydrotechniczne i oczyszczające mogą stać się celem Sił Zbrojnych RF, o czym wcześniej mówiono w Siłach Powietrznych.
  ▪️Rosjanie przeprowadzają rekonesans różnych budowli hydrotechnicznych, lotnisk, mostów, wyjaśnił Skibicki. Zauważył też, że Rosjan interesuje system transportowy, którym dostarczana jest broń z Zachodu.
  https://t.me/i20028843/65900
  💥🌐💥

  💥💥💥Wybuchy w Chersoniu
  https://t.me/i20028843/65926
  🔥🔥🔥

  Polubione przez 2 ludzi

 17. 🆘🆘🆘
  W sieci krążą pogłoski o jakichś piekielnych bitwach na froncie zaporoskim pod Orekchowem – tak nie jest. Nie ma nic takiego.
  Nie ma bitew obronnych i przełamań, nasi wojownicy są na swoich pozycjach, wróg na swoich.
  Miejscowi dementują pogłoski o jakimś [rzełamaniu frontu i zaklinowaniu się w naszej obronie i ciężkich bitwach, na froncie pod Orekchowem.
  Panuje cisza, czasem huczy artyleria
  https://t.me/i20028843/65908
  🆘🆘🆘

  Polubienie

 18. 💥🇷🇺💥
  Prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego jest teraz większe niż w ostatnich kilku dekadach — wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej

  ▪️Stany Zjednoczone powinny się opamiętać i nie kontynuować igrania z ogniem w sprawie przywrócenia START

  ▪️Warunkiem dyskusji o START jest zmiana wrogiego kursu Stanów Zjednoczonych w stosunku do Federacji Rosyjskiej

  ▪️Teraz nie może być mowy o żadnych tajnych lub otwartych negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi w celu przywrócenia czegoś związanego z START

  ▪️Kurs USA zmierzający do lekkomyślnej eskalacji konfliktu na Ukrainie zasadniczo zmienił całą sytuację bezpieczeństwa Rosji

  ▪️Stany Zjednoczone powinny były wcześniej zgodzić się na wyeliminowanie rosyjskich obaw związanych z umową START, teraz nie jest to już możliwe

  ▪️Decydując o losie START, Moskwa weźmie pod uwagę zdolność Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii do wspólnego działania

  https://t.me/i20028843/65930
  💥🇷🇺💥

  Polubienie

 19. Podwójny zdrajca? Rosjanin walczący po stronie Ukrainy w tzw. legionie „Wolność” w wywiadzie dla „Radia Swoboda” ujawnił ze siły rosyjskie odniosły „lokalne sukcesy” na północ i południe od Awdijewki oraz że drogi do miejscowosci znajdują sie pod „artyleryjską kontrolą” Rosjan. Jednocześnie zapewnił jednak że siły ukraińskie odpierają wszelkie próby ich okrążenia dlatego też nie będą wycofywane z miejscowosci;
  https://strana.today/news/428979-video-vojska-rossii-imejut-v-avdeevke-lokalnye-uspekhi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 20. Coś cicho u Ukrainców o nocnej próbie ataku dronami na bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Według Rosjan dokonano jej trzema dronami wodnymi i jednym powietrznym. Prawdopodobnie tak cicho jest z powodu tego ze atak zakończył sie całkowitym niepowodzeniem;
  https://t.me/RVvoenkor/41132
  Za zniszczenie wrogich celów nagrodzone zostały rosyjskie żołnierki;
  https://t.me/boris_rozhin/81125
  https://www.1tv.ru/news/2023-03-22/449588-lichnyy_sostav_chernomorskogo_flota_uspeshno_otrazil_ataku_ukrainskih_morskih_bespilotnikov

  Polubione przez 1 osoba

 21. W temacie dzisiejszego zdarzenia w Zaporożu, gdzie jak informują Ukraincy „rosyjska rakieta trafiła w blok”, z kolei Rosjanie twierdzą ze to (kolejny już) efekt uzycia pocisku rakietowego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Władze obwodowe w Zaporożu zdementowały informacje jakoby na dachu jednego z pobliskich budynków znajdowała się „niezdetonowana rosyjska rakieta”, jak sie okazało był to…panel słoneczny…
  https://strana.today/news/428982-chislo-postradavshikh-posle-udara-po-mnohoetazhkam-v-zaporozhe.html

  Polubione przez 2 ludzi

 22. We wczesnych godzinach 22 marca nieprzyjaciel próbował przeprowadzić atak terrorystyczny na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne na redzie punktu bazowania w Sewastopolu.

  Wykonując obowiązki dyżurnego nalotu na posterunku obserwacyjnym starsza marynarka Marina Faleyeva i starszy bosman Tatyana Tseluyko udaremniły plan wroga niszcząc nieznane bezzałogowe pojazdy nawodne poruszające się w kierunku wejścia do portu. Wszystkie trzy zostały zniszczone ogniem broni strzeleckiej bliskiego zasięgu.
  Za sumienne wykonywanie obowiązków służbowych starszy marynarz Marina Faleyeva i starszy bosman Tatiana Tseluyko otrzymały od dowództwa odznaczenia państwowe oraz nagrodę pieniężną za umiejętne działania w niszczeniu wrogich obiektów bezzałogowych.

  Polubione przez 3 ludzi

 23. To, co podoba się w tym nocnym napadzie Prizraka, to to, że pokazuje drogę naprzód w nocnych atakach.
  Wróg nie może wykryć twoich ludzi na czas, aby mogli bezpiecznie zbliżyć się z daleka, ponieważ rów jest stłumiony.
  Na tym polega cały sens nocnego ataku.
  /1.-
  .https://twitter.com/GammonBadge/status/1638221483783626767
  .
  Ponieważ wróg w okopie nie wie, czy działa tylko quadkopter.
  Więc spuszczają głowy. Tylko szaleniec w takiej sytuacji wstałby i szukał ataku wroga.
  /2.-
  .https://twitter.com/GammonBadge/status/1638231053838983208

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.