Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.03.2023r.- 2831 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 401).


„Niemy krzyk”– dzień 1021.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) przygotowują się usilnie do wiosennej ofensywy. 

W jego ramach USZ otrzymały ogromne zapasy broni, sprzętu wojskowego, części zamiennych, dziesiątki tysięcy ton amunicji, paliwa i smarów. W rzeczywistości ta ofensywa przewidziana jest jako demonstracja siły zgrupowania wojskowego NATO, zbudowanego zgodnie ze standardami NATO, zgodnie z amerykańskimi podręcznikami bojowymi, zgodnie z planem opracowanym w kwaterze głównej NATO i wykonanym przez ukraińskie mięso armatnie. Amerykanie planują stoczyć wielką walkę z Rosjanami i pokonać ich, tak jak Hitler i jego generałowie przygotowywali się do pokonania Armii Czerwonej w ramach operacji Zitadelle pod Kurskiem i Biełgorodem latem 1943 roku [1].

O możliwościach bojowych i prawdopodobnych planach przyszłej ofensywy można by pisać wiele, a jak będzie to się okaże w realnym boju. 

Ale spójrzmy teraz na te plany z drugiej strony. Nie będę dywagować, jak zachowają się rosyjskie wojska, jak jednym dmuchnięciem rozwieją zapał Ukrowehrmahtu. Nie zamierzam zajmować się też wróżeniem z fusów, ale chcę pokazać problemy, które USZ będą musiały rozwiązać podczas tej ofensywy.

1. Pierwszym problem jest to, że USZ nie mają już zdecydowanej przewagi liczebnej nad wrogiem, którą utrzymywały od lutego ubiegłego roku do grudnia, i która to przewaga wynosiła 4 do 1. Teraz USZ przewyższają liczebnie rosyjskie zgrupowania bojowe tylko o 20%, przy uwzględnieniu sił Gwardii Narodowej. Ponadto pod względem ogólnej liczby Sił Zbrojnych Rosja przewyższa USZ, a więc ma jeszcze duże rezerwy, których Kijów już nie posiada, bo je swawolnie roztrwonił w bezsensownych walkach. Przy braku przewagi liczebnej ukraińskie dowództwo będzie musiało bardzo ostrożnie wybierać miejsce ofensywy, aby osiągnąć tu zdecydowaną przewagę liczebną i techniczną, koncentrując tu swoje rezerwy, także kosztem opuszczenia innych sektorów. Jeszcze trudniejszym zadaniem- bo decydującym- będzie sposób osiągnięcia taktycznego zaskoczenia, dla którego konieczne jest utrzymanie przygotowań do ofensywy w całkowitej tajemnicy. I przechytrzyć rosyjski wywiad. Tak jak to zrobiły siły Alianckie przed lądowaniem w Normandii. Czy jest to obecnie realne?

2. Drugim problemem jest niska jakość ukraińskiej piechoty. Większość zmotywowanego i dobrze wyszkolonego personelu została wyeliminowana w ciągu roku. Zmobilizowanych jest PRAWIE 90% żołnierzy i oficerów połączonych brygad zbrojnych USZ, z czego co najmniej 200 tys. zmobilizowanych nigdy wcześniej nie służyło w wojsku i mogło przejść jedynie wstępne przeszkolenie wojskowe, pod kątem obsługi AK-47. Nawet w najbardziej przygotowanych do walki: powietrznodesantowych, areomobilnych jednostkach szturmowych i piechocie morskiej poziom wyszkolenia znacznie spadł w porównaniu do lutego 2022 r. Przyśpieszone szkolenia za granicą nie rozwiązały tego problemu. Jakość szkolenia tam nie odpowiada wymogom wojny w Donbasie i polega na standardowym NATO-wskim kursie wstępnego szkolenia piechoty.

Po ofensywie pod Charkowem armia ukraińska nie miała już doświadczenia w działaniach ofensywnych, co powoduje, że ukraińskie dowództwo obawia się, że w trakcie przyszłej ofensywy jednostki nie będą w stanie wykazać się niezbędnym poziomem wyszkolenia i zwartości do operacji ofensywnych. Ponadto ogólna motywacja i morale większości żołnierzy USZ są wyjątkowo niskie. Niemal wszyscy zostali powołani wbrew swojej woli i służą jedynie pod rygorem i strachem przed karą, czyli w masie żołnierskiej nie stanowiącej większej zdolności bojowej.

W tych warunkach powodzenie działań jednostek piechoty staje się całkowicie uzależnione od powodzenia działań ukraińskiej artylerii, która zachowuje wysoki poziom wyszkolenia i zwartości, a także jest nasycona bardzo precyzyjnymi systemami NATO i zbudowana w oparciu o technologie cyfrowe dla zautomatyzowanych systemów kierowania walką.

Kluczowym problemem dla powodzenia ofensywy będzie przeprowadzenie stłumienia rosyjskiej artylerii, która liczebnie znacznie– co najmniej trzykrotnie– przewyższa ukraińską, jest też dobrze wyszkolona i zdobyła bogate doświadczenie bojowe w Donbasie w warunkach ustawicznie prowadzonych działań walki przeciwbateryjnej- wymagającej bardzo dużej precyzji i żelaznej dyscypliny. Jeśli to zadanie nie zostanie rozwiązane, ofensywa USZ raczej na pewno nie zakończy się sukcesem.

Osobno warto podkreślić, że po raz pierwszy USZ będą musiały zaatakować dobrze przygotowaną, wielowarstwową obronę wroga, jednocześnie nie mając doświadczenia w takich warunkach walki, bo dotychczas tylko się broniły.

Powodzenie przebicia się przez pierwszą linię zależeć będzie od tego, jak skutecznie USZ będą w stanie pokonać systemy łączności i dowodzenia broniących się jednostek rosyjskich. Jest oczywiste, że rosyjskie dowództwo zrobi wszystko, aby tego uniknąć.

Dla dowództwa USZ walka z rosyjskimi rezerwami, rozmieszczonymi obecnie na tyłach w zagrażających kierunkach, stanie się kwestią krytyczną, bo będą w stanie skutecznie stawić im opór tylko wtedy, gdy zdecydowanie przejmą inicjatywę i zdezorganizowają rosyjską obronę i jej zaplecze, wprowadzając chaos w działaniach wojsk rosyjskich.

Jednocześnie doradcy amerykańscy i dane wywiadowcze wskazują, że zarówno pod względem wyszkolenia, jak i motywacji jednostki rosyjskie przewyższają USZ. Walczące od lutego 2022 r. jednostki rosyjskie straciły nie więcej niż 10-15% swojego personelu w zabitych i rannych i utrzymują wysokie morale. A nowo sformowane jednostki zmobilizowanych przygotowywały się do walk co najmniej od pięciu miesięcy, praktycznie nie biorąc udziału w walkach i nie ponosząc strat. Zaatakowanie takiego wroga to niezwykle trudne zadanie!

Dowództwo USZ jest w pełni świadome faktu, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przewyższają w sposób zdecydowany w zakresie lotnictwa bojowego, a więc w ilości sprzętu i jego jakości. I ten czynnik może być decydujący o klęsce ukraińsko-NATO-wskiej ofensywy, bo gdy tylko jednostki USZ opuszczą swój parasol obrony przeciwlotniczej i znajdą się na otwartej przestrzeni w szyku bojowym natychmiast staną się łatwym celem. Resztę możemy sobie wyobrazić.

Natomiast, ściągnięcie przez USZ swoich systemów obrony powietrznej na front oznacza wystawienie ich na ciosy rosyjskiej broni precyzyjnej, w tym nowych dronów, MLRS i dronów kamikadze. A stawka polegająca na osłanianiu nacierających wojsk wyłącznie MANPADS-ami skazuje USZ na bardzo ciężkie straty, wręcz unicestwienie ich. 

Ponadto, Siły Zbrojne FR zachowuje całkowitą przewagę w czołgach i chociaż ta wojna nie doprowadziła jeszcze do znacznych bitew pancernych, to jednostki rosyjskich sił pancernych zdolne do odgrywania roli mobilnych grup artyleryjskich do blokowania przełomów i aktywnego wzmacniania obrony.

Ukraińskie dowództwo zdaje sobie sprawę, że teraz ma do czynienia z najbardziej doświadczonymi rosyjskimi generałami. Nie dość tego, ponadto całe dowództwo siłami biorącymi udział w konflikcie na Ukrainie jest teraz skoncentrowane w rękach generała Siergieja Gierasimowa, który kontroluje wszystkie typy i rodzaje Sił Zbrojnych FR. I będzie niezwykle trudno wywieść w pole takiego doświadczonego dowódcę, nawet przy pełnym wsparciu doradców amerykańskich i NATO, ich zasobami wywiadowczymi.

Fiasko militarne przyszłej ofensywy będzie miało fatalne skutki, tak dla machiny wojskowej USZ, jaki dla morale cywilów, którym odechce się żyć w przełu. Aby ponownie zgromadzić takie zasoby, potrzebne będą miesiące, miliardy dolarów zachodniej pomocy, tysiące sztuk sprzętu i broni, a przede wszystkim zasoby ludzkie, których Ukraina, jak się okazało, wcale nie ma nieograniczoną ilość. Wszystko to sprawia, że ​​ukraińskie dowództwo waha się, zwleka i nieustannie odkłada rozpoczęcie ofensywy, do której i tak w końcu musi dojść. O czym decydują wyłącznie Stany Zjednoczone, same nic nie ryzykują w tej bitwie…a więc mogą walczyć cynicznie cudzymi rękami do ostatniego Ukraińca.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_na_%C5%82uku_kurskim,

*

Popołudniowa (23.03.2023r. 15:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim wojska lotnicze i ogień artyleryjski Zachodniej grupy sił uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w miejscowościach Artemowka w obwodzie ługańskim oraz Dwurecznaja i Bieriestowoje w obwodzie charkowskim. Straty przeciwnika na tym kierunku wyniosły do 70 ukraińskich żołnierzy, bojowy wóz piechoty, dwa pickupy, pojazd MLRS Grad oraz system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

Na kierunku Krasno-Limańskim siły lotnictwa szturmowego i wojskowego, ostrzał artyleryjski oraz aktywne działania jednostek zgrupowania wojsk Centrum uderzyły w siły i sprzęt przeciwnika w rejonach Czerwona Dąbrowa w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Jampołówka i Terny w Donieckiej Republice Ludowej. Na tym kierunku w ciągu dnia wyeliminowano ponad 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa pojazdy opancerzone, trzy pick-upy i haubicę D-30.

Na kierunku donieckim w wyniku aktywnych działań jednostek i ostrzału artyleryjskiego Południowego zgrupowania sił w ciągu dnia wyeliminowano ponad 250 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono sześć czołgów, pięć opancerzonych wozów bojowych, siedem pojazdów i haubicę D-20. Ponadto w pobliżu miejscowości Łastoczkino zniszczono skład amunicji 53 brygady zmechanizowanej USZ.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu wojska lotnicze i ostrzał artyleryjski grupy sił Wschód uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu osiedli Ugledar i Nowomichaiłowki w Donieckiej Republice Ludowej. Łączne straty przeciwnika na tych kierunkach wyniosły do 50 ukraińskich żołnierzy, jeden pickup, trzy pojazdy oraz haubice D-20 i D-30.

Na kierunku chersońskim w ciągu dnia wyeliminowano do 15 ukraińskich mundurowych i zniszczono pięć pojazdów.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ciągu dnia uderzyły na 76 jednostek artyleryjskich USZ na stanowiskach ogniowych, ich siłę roboczą i sprzęt w 114 rejonach.

W pobliżu wsi Zaliznicznoje w obwodzie zaporoskim zniszczono skład paliwa i smarów 65 brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy.

Samolot myśliwski rosyjskich sił powietrznych w pobliżu osady Bogusławka, obwód charkowski, zestrzelił samolot Su-24 ukraińskich sił powietrznych.

Siły obrony powietrznej przechwyciły w ciągu dnia pięć rakiet MLRS HIMARS.

Ponadto zniszczono 16 bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Zaliman i Kreminna w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Władimirowka, Wasilewka i Pawłowka w Donieckiej Republice Ludowej, a także Bierestowoje i Łozowaja w obwodzie charkowskim i w Aloszycach obwód chersoński.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

404 samolotów, 224 śmigłowców, 3 544 bezzałogowych statków powietrznych, 414 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 8 384 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 071 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 415 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 9 073 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 24 marzec.

Na froncie donieckim jednostki Rosyjskich Sił Zbrojnych ponownie zaatakowały w pobliżu miejscowości Pobiedy. Wspierane przez artylerię, przeprowadziły działania szturmowe w granicach miasta Marinka, w kierunku miejscowości Pierwomajskoje i w pobliżu miejscowości Siewiernoje. W wyniku ofensywy z Opytnego, siłom rosyjskim udało się przełamać obronę USZ i podejść pod Łastoczkino. Nieco na północ od wsi Krasnogorowka osiągnęły Stiepnoje i Berdiczi. Tym samym rosyjskie siły zbrojne są bliskie okrążenia twierdzy USZ w Awdiejewce, która została silnie skruszona przez artylerię i lotnictwo. Od pozycji rosyjskich w okolicach Łastoczkina do linii kontaktu w okolicach Stiepnoje jest około pięciu kilometrów. Wszystkie linie zaopatrzeniowe ukraińskiego garnizonu w Awdiejewce są pod ostrzałem. Jeśli kontratak na Orłówkę się powiedzie, pierścień się zamknie. A z Nowobachmutovki wojska rosyjskie dotarły do Nowokalinówki. W tym całym rejonie Awdiejewki ukształtowanie terenu pozwala rosyjskim siłom zbrojnym liczyć na operacyjne przełamanie. Chyba, że armia ukraińska ruszy swoje rezerwy. Rosyjska artyleria uderzyła na Nowomiejówkę, Newelskij, Netailówkę i Tonenkę. Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały z broni ciężkiej Donieck.

Na południowy zachód od Bachmutu, PMC Wagner kontynuował ofensywę na Predteczino. Nastąpił postęp. Przy wsparciu artylerii „Muzycy” dotarli także do południowo-zachodnich obrzeży samego Bachmutu przy wjeździe do miasta z trasy logistycznej Kostyantynówka. „Muzycy” przeprowadzili działania szturmowe w okolicach Chromowoje i Bogdanówki. Jednostki rosyjskich sił zbrojnych po ostrzale wysunęły się w kierunku Wierchniekamieńskoje. Rosyjska artyleria uderzyła na Aleksandr Szultyn, Czasov Jar, Grigorowkę, Oriechowo-Wasiljewkę, Minkówkę, Wasjukówkę, Siewiersk i Spornoje.

Na kierunku ługańskim jednostki sił zbrojnych ponownie zaatakowały Białogorówkę. Wspierane przez artylerię, próbowały posuwać się w kierunku Ternowa. Wojska rosyjskie rozpoczęły też atak siłami piechoty na Makiejewkę.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 23.03.2023 do godziny 00:00 24.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 18 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku Doniecka przeciwnik wystrzelił 11 salw z artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki 6 ostrzałów z artylerii 155 mm.
Na kierunku Jasinowatej 1 ostrzał z artylerii 155mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spały 74 sztuki różnego typu pocisków artyleryjskich.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary pięciu miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnica Centralno-Gorodzka), Gołmowskij, Jasinowata oraz Donieck (dzielnice Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska, i Piotrowska) i Jelenówka.

🆘 W ciągu minionej doby w donieckich dzielnicach Kirowa i Kujbyszewa, w centralnym okręgu miejskim Gorłówki i w Jelenowce odnotowano 4 rannych cywilów.

Ponadto, 6 gospodarstw domowych zostało uszkodzonych w okręgach Kujbyszewskim i Kijowskim w Doniecku oraz w dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce. Nie odnotowano szkód w infrastrukturze cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 24 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

126 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.03.2023r.- 2831 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 401).

 1. „Głód pilotów’ na Ukrainie, czym spowodowany chyba nie trzeba tłumaczyć. Cytat „Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że teraz pozwolą obcokrajowcom służyć jako piloci i inżynierowie, a rzecznik [sił powietrznych] podkreślił fakt, że Ukraina prawdopodobnie będzie potrzebować międzynarodowych rekrutów, jeżeli i czy w ogóle zacznie otrzymywać zachodnie samoloty bojowe”
  https://www.businessinsider.com/ukraine-air-force-allow-foreigners-to-serve-specialists-western-aircraft-2023-3?IR=T

  Polubione przez 1 osoba

 2. Operacja specjalna Rosji na Ukrainie 25 marca 2023: Rozwój wydarzeń, komentarze korespondentów wojennych i oświadczenia najwyższych urzędników, gospodarka i reakcja międzynarodowa
  Najważniejsze wydarzenia:

  Duży samolot rozpoznania strategicznego brytyjskich sił powietrznych Boeing RC-135W Rivet Joint oraz dwa wielozadaniowe myśliwce Eurofighter Typhoon czwartej generacji wleciały do Morza Czarnego w pobliżu wybrzeży Krymu – wynika z danych serwisu śledzenia lotów Flightradar.
  Szef fińskiego stowarzyszenia przemysłu obronnego Esa Rautalinko powiedział, że jego kraj nie jest gotowy do dostarczenia Ukrainie myśliwców Hornet. Według niego Helsinki potrzebują tych samolotów, ponieważ pierwsze zastępujące je F-35 pojawią się dopiero w 2026 roku – podało Yle.
  Wieś Gordiejewka w obwodzie kurskim znalazła się pod ostrzałem, powiedział gubernator Roman Starowit. Osada została pozbawiona prądu.
  W Abchazji odbywają się wspólne ćwiczenia taktyczne jednostek armii Abchazji i Rosji – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony republiki. Ich cel określono jako harmonizację bojową.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Kronika specjalnej operacji wojskowej
  na 24 marca 2023 r.

  Tereny przygraniczne:
  W obwodzie kurskim nieprzyjaciel kontynuuje ostrzał osad przygranicznych. W miejscowości Płochowo uszkodzono dwa domy i linie energetyczne, brak ofiar cywilnych. We wsi Gordeevka nie ma ofiar ani uszkodzeń.

  Region Sumy:
  Odrzutowce myśliwskie Su-35 rosyjskich sił powietrznych zrzuciły ponad dziesięć kierowanych bomb FAB-500M62 na obiekty osobowe wroga we wsiach Viri i Belopolye w obwodzie sumskim. Zginęło kilkudziesięciu ukraińskich bojowników, a ponad dwustu zostało rannych.
  Kierunek Starobielsk:

  Sytuacja wzdłuż całej linii frontu pozostaje stale napięta, strony wymieniają się ogniem, wysyłają grupy zwiadowcze na tylne pozycje.
  Kierunek Soledar:

  Na północny zachód od Bakhmutu jednostki szturmowe Wagner PMC kontynuują forsowanie obrony przeciwnika w Orekhovo-Vasilevka.

  W Bachmucie wojska rosyjskie walczą na północnych i południowych obrzeżach miasta.
  ➖ W centrum jednostkom rosyjskim udało się sforsować rzekę Bachmutkę i zaangażować się w walkę w pobliżu spółdzielni garażowej.
  ➖ Na północy Wagnerowcy kontynuują natarcie w dzielnicy Selischensky wzdłuż Alei Kołpakowej, a także w warsztatach przylegających do Wostokmaszu.
  ➖Na południu trwa ciężkie natarcie na pozycje AFU w rejonie Sobaczewka, Budenówka: toczą się walki o stadion Avangard.
  Na południowy zachód od Bachtmutu trwają walki pozycyjne o twierdze wroga przylegające do trasy na Konstantynówkę.
  Kierunek Donieck:

  Rosyjskie Siły Zbrojne prowadzą rozszerzanie strefy kontroli w pobliżu Nowobachmutowki na północ od Awdiejewki, spychając wroga coraz dalej od wyzwolonej osady.
  Ponadto rosyjskim wojskom udało się w pełni wyzwolić wieś Kamenka na północny wschód od Awdiejewki.
  Ukraińskie formacje ostrzelały Horliwkę z MLRS HIMARS: kilka budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, a jeden całkowicie zniszczony. Udało się uniknąć ofiar.
  Kierunek Zaporoże.
  Dowództwo AFU planowało rozpocząć ofensywę na sektor Orechowski w dniach 23-24 marca, ale rosyjskie siły zbrojne, po zdemaskowaniu planów przeciwnika, rozpoczęły zmasowane uderzenie na jego pozycje.
  Pod ostrzałem znalazło się co najmniej 20 obiektów ukraińskiej armii: Siły Zbrojne Ukrainy straciły kilka składów amunicji, sprzęt i co najmniej stu ludzi. Ranni zostali ewakuowani przez Zaliznichne do Guliajpola .
  Obwód dniepropietrowski:

  W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak dronów Geran-2 na obiekty armii ukraińskiej w Kryjowicach: wiadomo, że pięć pojazdów dotarło do celu, jeden został zestrzelony.
  Mapa wysokiej rozdzielczości:

  Kronika specjalnej operacji wojskowej
  na 24 marca 2023 r.

  Tereny przygraniczne:
  W obwodzie kurskim nieprzyjaciel kontynuuje ostrzał osad przygranicznych. W miejscowości Płochowo uszkodzono dwa domy i linie energetyczne, brak ofiar cywilnych. We wsi Gordeevka nie ma ofiar ani uszkodzeń.

  Region Sumy:
  Odrzutowce myśliwskie Su-35 rosyjskich sił powietrznych zrzuciły ponad dziesięć kierowanych bomb FAB-500M62 na obiekty osobowe wroga we wsiach Viri i Belopolye w obwodzie sumskim. Zginęło kilkudziesięciu ukraińskich bojowników, a ponad dwustu zostało rannych.
  Kierunek Starobielsk:

  Sytuacja wzdłuż całej linii frontu pozostaje stale napięta, strony wymieniają się ogniem, wysyłają grupy zwiadowcze na tylne pozycje.
  Kierunek Soledar:

  Na północny zachód od Bakhmutu jednostki szturmowe Wagner PMC kontynuują forsowanie obrony przeciwnika w Orekhovo-Vasilevka.

  W Bachmucie wojska rosyjskie walczą na północnych i południowych obrzeżach miasta.
  ➖ W centrum jednostkom rosyjskim udało się sforsować rzekę Bachmutkę i zaangażować się w walkę w pobliżu spółdzielni garażowej.
  ➖ Na północy Wagnerowcy kontynuują natarcie w dzielnicy Selischensky wzdłuż Alei Kołpakowej, a także w warsztatach przylegających do Wostokmaszu.
  ➖Na południu trwa ciężkie natarcie na pozycje AFU w rejonie Sobaczewka, Budenówka: toczą się walki o stadion Avangard.
  Na południowy zachód od Bachtmutu trwają walki pozycyjne o twierdze wroga przylegające do trasy na Konstantynówkę.
  Kierunek Donieck:

  Rosyjskie Siły Zbrojne prowadzą rozszerzanie strefy kontroli w pobliżu Nowobachmutowki na północ od Awdiejewki, spychając wroga coraz dalej od wyzwolonej osady.
  Ponadto rosyjskim wojskom udało się w pełni wyzwolić wieś Kamenka na północny wschód od Awdiejewki.
  Ukraińskie formacje ostrzelały Horliwkę z MLRS HIMARS: kilka budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, a jeden całkowicie zniszczony. Udało się uniknąć ofiar.
  Kierunek Zaporoże.
  Dowództwo AFU planowało rozpocząć ofensywę na sektor Orechowski w dniach 23-24 marca, ale rosyjskie siły zbrojne, po zdemaskowaniu planów przeciwnika, rozpoczęły zmasowane uderzenie na jego pozycje.
  Pod ostrzałem znalazło się co najmniej 20 obiektów ukraińskiej armii: Siły Zbrojne Ukrainy straciły kilka składów amunicji, sprzęt i co najmniej stu ludzi. Ranni zostali ewakuowani przez Zaliznichne do Guliajpola .
  Obwód dniepropietrowski:

  W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak dronów Geran-2 na obiekty armii ukraińskiej w Kryjowicach: wiadomo, że pięć pojazdów dotarło do celu, jeden został zestrzelony.
  Mapa wysokiej rozdzielczości,
  Kronika specjalnej operacji wojskowej
  na 24 marca 2023 r.

  Tereny przygraniczne:
  W obwodzie kurskim nieprzyjaciel kontynuuje ostrzał osad przygranicznych. W miejscowości Płochowo uszkodzono dwa domy i linie energetyczne, brak ofiar cywilnych. We wsi Gordeevka nie ma ofiar ani uszkodzeń.

  Region Sumy:
  Odrzutowce myśliwskie Su-35 rosyjskich sił powietrznych zrzuciły ponad dziesięć kierowanych bomb FAB-500M62 na obiekty osobowe wroga we wsiach Viri i Belopolye w obwodzie sumskim. Zginęło kilkudziesięciu ukraińskich bojowników, a ponad dwustu zostało rannych.
  Kierunek Starobielsk:

  Sytuacja wzdłuż całej linii frontu pozostaje stale napięta, strony wymieniają się ogniem, wysyłają grupy zwiadowcze na tylne pozycje.
  Kierunek Soledar:

  Na północny zachód od Bakhmutu jednostki szturmowe Wagner PMC kontynuują forsowanie obrony przeciwnika w Orekhovo-Vasilevka.

  W Bachmucie wojska rosyjskie walczą na północnych i południowych obrzeżach miasta.
  ➖ W centrum jednostkom rosyjskim udało się sforsować rzekę Bachmutkę i zaangażować się w walkę w pobliżu spółdzielni garażowej.
  ➖ Na północy Wagnerowcy kontynuują natarcie w dzielnicy Selischensky wzdłuż Alei Kołpakowej, a także w warsztatach przylegających do Wostokmaszu.
  ➖Na południu trwa ciężkie natarcie na pozycje AFU w rejonie Sobaczewka, Budenówka: toczą się walki o stadion Avangard.
  Na południowy zachód od Bachtmutu trwają walki pozycyjne o twierdze wroga przylegające do trasy na Konstantynówkę.
  Kierunek Donieck:

  Rosyjskie Siły Zbrojne prowadzą rozszerzanie strefy kontroli w pobliżu Nowobachmutowki na północ od Awdiejewki, spychając wroga coraz dalej od wyzwolonej osady.
  Ponadto rosyjskim wojskom udało się w pełni wyzwolić wieś Kamenka na północny wschód od Awdiejewki.
  Ukraińskie formacje ostrzelały Horliwkę z MLRS HIMARS: kilka budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, a jeden całkowicie zniszczony. Udało się uniknąć ofiar.
  Kierunek Zaporoże.
  Dowództwo AFU planowało rozpocząć ofensywę na sektor Orechowski w dniach 23-24 marca, ale rosyjskie siły zbrojne, po zdemaskowaniu planów przeciwnika, rozpoczęły zmasowane uderzenie na jego pozycje.
  Pod ostrzałem znalazło się co najmniej 20 obiektów ukraińskiej armii: Siły Zbrojne Ukrainy straciły kilka składów amunicji, sprzęt i co najmniej stu ludzi. Ranni zostali ewakuowani przez Zaliznichne do Guliajpola .
  Obwód dniepropietrowski:

  W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak dronów Geran-2 na obiekty armii ukraińskiej w Kryjowicach: wiadomo, że pięć pojazdów dotarło do celu, jeden został zestrzelony.
  Mapa wysokiej rozdzielczości:

  Polubione przez 1 osoba

 4. Krótki rys historyczny miasta Awdijiwka.
  Mieszkańców około 32 tysiące – przed działaniami wojennymi.
  Awdijiwka jest jedną z najstarszych miejscowości obwodu donieckiego. Pierwsza osada na terenie współczesnego miasta została założona w połowie XVIII wieku przez osadników z guberni kurskiej, woroneskiej i połtawskiej. W 1778 r. powstała wieś, która przeszła na własność państwową. Została nazwana na cześć pierwszego osadnika, Awdiejewa.
  W połowie lat 80. XIX wieku przez obszar, na którym obecnie znajduje się miasto, przejeżdżała Kolej Katarzyny; wybudowano tu stację kolejową.
  W latach 1938–1962 Awdijiwka była centrum rejonu awdijewskiego. Prawa miejskie uzyskała w 1956 r. w wyniku połączenia dwóch osiedli typu miejskiego – Awdijewki Pierwszej i Awdijewki Drugiej. 28 listopada 1990 r. uzyskała status miasta podporządkowania regionalnego.
  W mieście mieszczą się Awdijiwskie Zakłady Koksochemiczne (jedne z największych w Europie), które są częścią holdingu Metinverst należącego do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Sztuczna inteligencja zniewoliła wszystkich i rozpęta Armageddon
  [nie wyłączając z tego bloga naszego]

  „Reżyser Terminatora , James Cameron, obawia się, że sztuczna inteligencja zniewoliła wszystkich i wywoła Armageddon”:

  Skynet już rządzi światem, tylko głupi ludzie tego nie zauważyli.

  „Reżyser przebojowego filmu science-fiction Terminator twierdził, że roboty mogą z łatwością zabić ludzkość i być może już przejęły świat, który jeszcze tego nie rozgryzł. James Cameron zastanawiał się, czy ludzie chcą skończyć na wojnie z tymi, „którzy są mądrzejsi od nas”.

  Laureat Oscara powiedział, że sztuczna inteligencja może już zawładnąć światem i może być za późno, by to powstrzymać.
  W serii filmów Terminator sieć komputerowa Skynet , pierwotnie stworzona jako system obronny, buntuje się przeciwko ludzkim panom, co prowadzi do futurystycznej wojny między robotami a ludzkością.

  W ostatnich miesiącach podobne obawy wzbudziło wprowadzenie na rynek zaawansowanego oprogramowania, takiego jak ChatGPT . 68-letni Cameron martwi się realnym zagrożeniem ze strony sztucznej inteligencji.

  „Nie boję się, ale jestem bardzo zaniepokojony możliwością niewłaściwego wykorzystania sztucznej inteligencji” – powiedział. – Myślę, że sztuczna inteligencja może być całkiem niezła.
  Myślę, że może to być również dosłownie koniec świata.

  Sztuczna inteligencja mogłaby zawładnąć światem i już nim manipulować, ale po prostu nie będziemy o tym wiedzieć, bo będzie miała całkowitą kontrolę nad wszystkimi mediami i wszystkim innym.
  Jakie jest lepsze wytłumaczenie tego, jak absurdalne jest teraz wszystko?”

  ****

  Tak więc los całej ludzkości (można powiedzieć) został powierzony sieciom neuronowym (algorytmom).
  Tak, uczą się (ciągle ulepszają swoje elektroniczne mózgi), ale to tylko maszyny, choć prawie obdarzone ludzkim myśleniem..
  (ale to są logiczne, matematyczne, fizyczne, stałe, w rzeczywistości KOD (kod maszynowy) … .

  Więc James Cameron ma trochę racji.
  Nie da się w żaden sposób zapewnić pełnego dostępu do maszyn.

  Terminator (dzień wypożyczenia) wszyscy oglądali. I to jest taka (przybliżona, możliwa przyszłość) broń Boże oczywiście.

  https://cont.ws/@slavikapple/2513150

  Bunt robotów
  .https://www.youtube.com/watch?v=jKnRgsoO2ME

  *;
  Obcy 8 z Nostromo
  .https://www.youtube.com/watch?v=jKnRgsoO2ME

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.