Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.03.2023r.- 2834 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 404).


„Niemy krzyk”– dzień 1024.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

„Prigożin chce wydostać się z Ukrainy i przenieść wagnerowców do Afryki”– poinformowała agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na „tajemnicze” źródła jakoby bliskie Kremlowi i służbom wywiadowczym– przypuszczalnie rosyjskim. 

Załóżmy, że to jest prawda, iż Rosjanie pokłócili się między sobą tak bardzo, że Jewgienij Prigożin postanowił wycofać się z Dobasu.

Kijowskie media, w tym Ukraińska Prawda, jednogłośnie, jakby na rozkaz jednego ośrodka, zacytowały Bloomberga:

” Uderzające jest to, że faszerowanie zbiegło się z katastrofalną- nawet zdaniem ukraińskich niezależnych ekspertów- wyprawą Zełenskiego do niektórych istotnych propagandowo miast na wschodzie Ukrainy, było odpowiedzią na wyjazd Putina do Mariupola”.

Osoby wtajemniczone za kulisy polityczne Bandersztatu wielokrotnie donosiły o przekupywaniu zachodnich dziennikarzy przez „zespół Ze”– co zresztą jest powszechną praktyką nie tylko na Ukrainie. Według plotek w Ukrnecie, Bankowa regularnie płaci amerykańskiemu Instytutowi Studiów nad Wojną (ISW) za narracje potrzebne dla podtrzymania propagandy sukcesu. Niewykluczone, że tym razem także Bloomberg spełnił lewe zlecenie pisząc bzdury w opublikowanej „sensacji” o ucieczce „Wagnera” do Afryki.

„Nie wiem, co donosi Bloomberg, ale najwyraźniej wiedzą lepiej ode mnie, co będziemy dalej robić. Dopóki nasz kraj nas potrzebuje, walczymy na terytorium Ukrainy”– odpowiedział krótko Prigożin.

Tak czy inaczej, na Ukrainie zmniejszyła się krytyka Zełenskiego, że wysyła wojska do „maszynki do mięsa Bachmucie” na pewną śmierć. Część społeczeństwa uważała, że ​​obrona Festung Bachmut przyniosła efekty, gdyż najlepsza piechota świata, jaką są „Muzycy”, załamała się przed „jeszcze lepszymi”od nich- obrońcami niepodległości Ukrainy. W końcu poinformował o tym sam Bloomberg, powołując się na jakieś „tajemnicze” źródła zbliżone do Kremla.

Co ciekawe, skorumpowani eksperci ISW kontynuowali multi-ruch „zespołu Ze”, przejmując pałeczkę od Bloomberga. W swoich analizach z 23 marca studentki kierowane przez Stiepanienkę, który jest częścią Ze-pool, rozłożyły krótki wywiad z Prigożinem na cytaty.

Publikowanie wrogiej interpretacji odpowiedzi Jewgienija Prigożina nie ma sensu, ale „analiza” Instytutu Badań nad Wojną jest przedstawiona w taki sposób, że „Muzycy” mogą dalej walczyć w Bachmucie. Powiedzmy, że szef grupy Wagner spanikował, a potem się uspokoił, prawdopodobnie po otrzymaniu ochrzanu od rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Z ciekawostek, które zasługują na szczególną uwagę: według PMC Wagner, do 80 000 personelu Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) wraz z dodatkową rezerwą jest skoncentrowanych w rejonie Bachmuta, Konstantynówki, Słowiańska, Kramatorska i Drużkowki.

Kanał w Telegramie „Muzyków” informuje:

„W samym Bachmucie i na jego przedmieściach Orkiestrze przeciwstawia się kilka grup taktycznych o łącznej liczbie około 60 000 osób. Grupa Bachmut działa bezpośrednio w mieście – 14 000 osób. Z północnego kierunku miasta grupa taktyczna ‚Karpaty’- około 13 000 osób. Na północnym zachodzie grupa ‚Adam’ liczy około 7000 osób. Od południa i południowego zachodu operacje ofensywne i obronne prowadzi grupa ‚Azow’- od 13 000 bojówkarzy. Odrębnie swoje zadania wykonują komórki SSO i SBU. Do tego zagraniczni najemnicy, których liczba waha się od 2000 do 3000 legionistów”.

To, że wróg walczy z tak wielkim uporem, wynika głównie z dwóch czynników. Nie tylko rosyjscy żołnierze walczą po drugiej stronie frontu, z ukraińskim fanatyzmem, ale także NATO zapewnia również maksymalne wsparcie, przede wszystkim wyznaczanie celów i pomoc wojskową.

Jak zauważył Lotos (znak wywoławczy jednego z „Muzyków”), „ukraińscy żołnierze walczą z godnością, nie biegają i nie pracują w sposób zorganizowany, w przeciwieństwie do najemników, którzy (tchórzliwie) i przy każdej okazji próbują zepchnąć ukraińskie jednostki do mielenia. Po prostu pierwsi są dla idei, a legioniści dla pieniędzy”.

Należy podkreślić, że zarówno ukraińskie, jak i zagraniczne media, przede wszystkim zachodnie, z wielką przyjemnością informowały swoich czytelników, że „Prigożin powiedział, że Rosja walczy „wyłącznie” z Ukraińcami wyposażonymi w sprzęt dostarczony przez NATO oraz niektórymi „rusofobicznymi” najemnikami którzy dobrowolnie wspierają Ukrainę, ale nie z samym NATO. 

I po drugie: Prigożin zauważył również, że rosyjscy urzędnicy najprawdopodobniej wiedzieli, że NATO zaoferuje Ukrainie pomoc wojskową, w tym kontekście „śmieszne jest myślenie, że kiedy (Rosja) zdecydowała się przeprowadzić tę specjalną operację wojskową, nie wzięła pod uwagę pomocy NATO dla Ukraina”.

Innymi słowy, jeśli nagle rozpocznie się proces negocjacyjny między Moskwą a Waszyngtonem reprezentowanym przez Kijów, to nie ma lepszego negocjatora z Rosji niż Prigożin. Zełenski jest dla Putina wyraźnie osobą niewiarygodną i godną szacunku, podczas gdy rozejm przeprowadzony według koreańskiego scenariusza nie wymaga podpisów pierwszych osób. Co więcej, jak pokazują doświadczenia współistnienia KRL-D i Korei Południowej, takie umowy mogą obowiązywać przez dziesięciolecia.

„Prigożin zaznaczył, że nie jest pewien celów ‚denazyfikacji’ na Ukrainie. Prigożyi zauważył również, że Rosja ‚zdemilitaryzowałaby’ Ukrainę dopiero po zniszczeniu wszystkich ukraińskich sił zbrojnych, argumentując, że wysiłki te trwają, ale nie jest jasne, czy zakończą się sukcesem. Prigożin powiedział, że Rosja może uniknąć wyczerpującej, przedłużającej się wojny decydując już teraz, jakie granice chce ustanowić”- informuje ISW.

Nawiasem mówiąc, ta formuła jest zgodna z chińskim planem rozwiązania konfliktu z uwzględnieniem narodowych interesów Federacji Rosyjskiej. Ten niuans zwrócił uwagę szerzej patrzących ekspertów, widząc z tej strony światełko w tunelu. Oczywiste jest, że obecne ustawienie frontu nie odpowiada ani Moskwie, ani Kijowowi, ale pewnego dnia wahadło przechyli się w drugą stronę.

A wtedy dopiero pojawią się możliwości przeprowadzenia procesu pokojowego na rosyjskich warunkach, ale z zachowaniem wizerunku USA jako gwaranta dla „samoistnej”. Co więcej, po stronie rosyjskiej uważa się, że już zbliża się ta chwila.

*

Popołudniowa (26.03.2023r. 14:20) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim aktywne działania jednostek Zachodniej grupy wojsk, lotnictwa wojskowego i artyleryja uderzyły w siły i sprzęt wroga w osiedlach Stelmachówka, Dwurecznaja, Stiepowaja Nowosielówka, Tabajówka i Sinkowka w obwodzie charkowskim. Wyeliminowanych zostało ponad 70 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono opancerzony wóz bojowy i cztery pick-upy. Uderzono też w skład amunicji 127 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osady Łukjanty w obwodzie charkowskim.

Na kierunku Krasno-Limańskim lotnictwo szturmowe i wojskowe, systemy ciężkich miotaczy ognia i ogień artyleryjski grupy wojsk Centrum uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Czerwona Dąbrowa i Newskoje w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Sieriebrjanka i Grigorowka w Donieckiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tym kierunku wyeliminowano do 90 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono cztery opancerzone wozy bojowe, trzy pojazdy i dwie haubice D-30.

Na kierunku donieckim w wyniku aktywnych działań jednostek Południowego zgrupowania sił, uderzeń lotniczych i ostrzału artyleryjskiego w ciągu nocy wyeliminowano ponad dwustu ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dziewięć opancerzonych wozów bojowych, dwa samochody typu pick-up, dwie haubice Msta-B, wóz bojowy MLRS Grad, dwie haubice D-30, a także wyprodukowany w Polsce samobieżny pojazd artyleryjski Krab i dwie wyprodukowane w USA przeciwbateryjne stacje radarowe AN/TPQ-50. Ponadto zniszczono skład amunicji 56 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ koło Kramatorska w Donieckiej Republice Ludowej.

Na południe od Donieck i w Zaporożu aktywne działania grupy wojsk Wschód, uderzenia lotnicze i ostrzał artyleryjski uderzyły na jednostki wroga w pobliżu miejscowości Ugledar i Preczistowka w Donieckiej Republice Ludowej oraz Malinówki w Zaporożu. Łączne straty przeciwnika w tych rejonach wyniosły do 60 ukraińskich żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pojazdy i dwie haubice D-30.

Na kierunku chersońskim w ciągu dnia wyeliminowano do 20 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono haubicę samobieżną Akacja oraz jeden system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 84 jednostki artyleryjskie sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 128 rejonach.

Śmigłowiec Mi-8 ukraińskich sił powietrznych został zestrzelony przez samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miejscowości Dimitrow w Donieckiej Republice Ludowej. Siedem rakiet systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS zostało przechwyconych przez siły obrony powietrznej. Ponadto w ciągu dnia zniszczono 14 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Warwariwki, Pszenicznoje i Krasnoreczeńske w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Kiriłłowki, Wołnowachy i Jasinowatej w Donieckiej Republice Ludowej oraz Tokmak i Bałoczki w obwodzie zaporoskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

404 samoloty, 225 śmigłowców, 3 587 bezzałogowych statków powietrznych, 414 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 8 415 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 073 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 440 polowych artylerii i moździerzy oraz 9 126 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 27 marzec.

Na froncie donieckim rosyjskie siły zbrojne po ostrzale szturmowały Nowomiejówkę i zachodnią część Marinki. Ukraińskie Siły Zbrojne utrzymały swoje pozycje. Siły rosyjskie ponownie zaatakowały w kierunku Pierwomajska i przy wsparciu artylerii przeprowadziły ofensywę na Siewiernoje i Tonienkoje na zachód od Awdiejewki, gdzie też przeprowadzono zmasowane uderzenia z broni ciężkiej. W tym celu wykorzystano również samoloty. Na południe od Awdiejewki w okolicach Opytnego walki przybrały charakter kontrataku. Na północ od miasta wojska rosyjskie wkroczyły do Nowokalinowe i posunęły się w kierunku wsi Keramik. Artyleria uderzyła w pozycje USZ w Paraskowyjówce, Pobiedzie, Krasnogorowce, Netailówce i Nowym Jorku. Ukraińska armia ostrzeliwała z broni ciężkiej Donieck.

Na południowy zachód od Bachmutu, PMC Wagner prowadzi operację szturmową w pobliżu Predteczin. W samym Bachmucie „Muzycy” nacierają w kierunku centrum od południa i północy. Kontynuowali także ofensywę na Chromowoje i Bogdanówkę. W okolicach tych miejscowości USZ nie pozwoliły „Muzykom” na odniesienie pełnego sukcesu. Na południowy wschód od Siewierska oddziały rosyjskie wspierane przez artylerię zaatakowały w kierunku Wiemki. Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały Ałeksandra Szultina, Stupoczek, Czasow Jar, Nowomarkowo, Oriechowo-Wasiljówka i Wiesielij.

Na osi ługańskiej siły rosyjskie po atakach ogniowych przeprowadziły ofensywy pod Biełogorówką, pod Newskim i Makiejewką. Natomiast na północy atakowały w pobliżu Sinkowki. Na wszystkich obszarach poniosły porażkę.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 26.03.2023 do godziny 00:00 27.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 11 przypadków ostrzału terytorium DRL ze strony ukraińskich sił zbrojnych.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 7 ostrzałów z MLRS i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 3 ostrzały z artylerii 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 1 salwa z artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 65 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem nieprzyjaciela znalazły się trzy miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnica Centralno-Gorodzka) oraz Jasinowata i Donieck (dzielnice Kirowska, Kijowska, Kujbyszewska i Piotrowska).

🆘 W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano żadnych ofiar cywilnych.

🏠 W dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce uszkodzony został 1 dom. Nie odnotowano szkód w infrastrukturze cywilnej.

Przedstawicielstwo ŁRL przy WCKiK / LPR w JCCC.


❗️Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły ostrzał:

➖ 15.20 w Lisiczańsku z użyciem działa artyleryjskiego 155 mm (3 pociski).

❗️Według wstępnych informacji, w wyniku ostrzału Lisiczańska z użyciem artylerii 155 mm uszkodzony został szpital w Lisiczańsku, a także 2 budynki mieszkalne oraz gazociąg.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

93 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.03.2023r.- 2834 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 404).

 1. Ukraincy informują o ciężkim ostrzale Słowiańska w obwodzie donieckim;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/03/27/7395223/
  A także terytorium obwodu chersońskiego, gdzie najbardziej miała ucierpieć miejscowość Berysław;
  https://www.rbc.ua/ukr/news/berislav-tsiliy-den-pid-vorozhim-vognem-troe-1679928440.html
  Znowu miały zostać ostrzelane także rejony przygraniczne obwodu sumskiego, a także obwodu czernichowskiego;
  https://www.rbc.ua/ukr/news/bili-minometiv-i-artileriyi-rosiyani-obstrilyali-1679915321.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. Przypomniał o sobie „celebryta ukraińskiej propagandy”, czyli Ołeksij Arestowicz, który w wywiadzie dla ukraińskich mediów stwierdził że zapowiadana „wielka ukraińska kontrofensywa” może nie przynieść oczekiwanego rezultatu i „zakończyć sie wielkimi stratami [dla Ukrainców]” jeżeli zachód nie dostarczy Ukrainie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu;
  https://strana.today/news/429481-arestovich-soobshchil-chto-ukraina-nuzhdaetsja-v-postavkakh-dalnobojnoho-vooruzhenija.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. https://t.me/boris_rozhin/81518
  Jak były gauleiter mikołajowskiej obwodowej administracji państwowej poszedł na wojnę 😀
  Były szef mikołajowskiej obwodowej administracji państwowej, a także wieloletni wojownik tic-toca, Aleksander Stadnik, opublikował wideo, jak „idzie na wojnę”.
  Wideo pokazuje go biegającego po pustym, opuszczonym budynku, z utworem „Glory to Ukraine” nałożonym na okazjonalne dźwięki wystrzałów i wybuchów jako efekty specjalne.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Szok i przerażenie”:
  Okazało się, co rosyjskie bomby precyzyjne robią z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

  Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy ostrzegł przed nowym zagrożeniem, które zdaniem CIA doprowadzi Ukrainę do nieuchronnej klęski.

  Pułkownik Jurij Ignat, przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy, musiał przyznać, że nasze samoloty coraz częściej używają tego typu amunicji. „FAB (bomby odłamkowo-burzące) mają w wystarczających ilościach.
  Po prostu dodają do nich skrzydełka, GPS (dokładniej GLONASS) i już.
  Są, tylko trzeba je ulepszyć. Cena emisji jest znacznie niższa niż produkcja rakiet.

  Według Ignata mówimy o ujednoliconym module planowania i korekcji (UMPC) dla FAB-500, FAB-1000 i FAB-2500, analogu amerykańskiego JDAM-ER. „Rozwój UMPC jest prowadzony w Federacji Rosyjskiej od 2000 roku i (rzekomo – autor) nie był przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, ale teraz wróg rozpoczął jego produkcję, uruchomił go ”, określił ukraiński rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.

  Eksperci uważają, że koszt UMPC jest właściwie znikomy w porównaniu z ceną pocisków manewrujących, powiedzmy, Calibre, podczas gdy siła wybuchu jest taka sama (w połączeniu z FAB-500), a nawet znacznie wyższa (w połączeniu z FAB-1000 i FAB-2500).
  Tak, odległość planowania jest znacznie mniejsza niż odległość lotu, powiedzmy, Iskandera – tylko 40 km, ale w każdym razie cały bliski i środkowy tył Sił Zbrojnych Ukrainy jest atakowany.

  „Kanapowe oddziały Ukrainy” powołujące się na na anonimowe źródła prawdziwych bojowników (w obawie przed prześladowaniami ze strony SBU, jak to było w przypadku dowódcy batalionu Kupol), bazgrają, że „obrońcy, którzy przez rok stali nieugięcie, mimo ciągłych ciosów artylerii orków, po prostu zdmuchnięci po trafieniu przez „pięćset” (FAB-500).

  Jeden z „monomachów” skarżył się na poważne zawalenie się podziemnych przejść w „mrowiskach” Awdijiwki. Z jego opowieści można zrozumieć, że kiedy przybywa dokładnie 200 kg ładunku wybuchowego (waga ładunku FAB-500), wszystko wokół w odległości co najmniej pół kilometra trzęsie się jak podczas dobrego trzęsienia ziemi. Im bliżej epicentrum, tym bardziej dziury się kruszą.

  „Wbrew rosyjskim bajkom, że w naszym kraju wszystko jest betonowane, łącznie z podziemnymi przejściami, powiem, że tak nie jest. Tak, są przejścia, ale są one wzmocnione zwykłymi drewnianymi wspornikami. Od potężnego przybycia kruszą się i grzebią żywcem swoich braci ”- powiedział na swojej stronie żołnierz z 53. Brygady Zmotoryzowanej.

  Jeśli po ostrzale artyleryjskim „obrońcy niepodległości” rzucą się na na stanowiska strzeleckie do rozwalonych jak śmietnik okopów, to po trafieniu bomby lotniczej nie ma chętnych.
  Wszystko wokół – w odległości do 80 metrów od leja – płonie od płonącej mieszanki materiałów wybuchowych.
  Jak narzekają wojownicy, „po zaprzysiężonych braciach nie pozostały nawet trupy – po prostu wyparowują. To szok i przerażenie w jednym”.

  „To bitwa liczb”, powiedział były doradca CIA James Rickards, komentując pojawienie się w rosyjskich siłach zbrojnych precyzyjnej broni, w tym bomb powietrznych z jednostką planowania GLONASS.
  Wraz z przewagą artyleryjską Rosjan Siły Zbrojne Ukrainy tracą ostatnią przewagę, jaką dał Kijowowi Zachód.

  Dlatego „Ukraina nieuchronnie przegra w tym konflikcie” – powiedział portalowi Daily Reckoning były oficer CIA.

  https://svpressa.ru/war21/article/366876/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. A to ciekawe, bo z jednej strony zachodnie media piszą jaka to rosyjska armia „prymitywna i pozbawiona nowoczesnych technologii”, a tu sie okazuje ze Iranowi w zamian za „drony” dostarcza…”broń cybernetyczną”. Cytat „Rosja dostarcza Iranowi broń cybernetyczną w miarę rozwoju współpracy wojskowej…Teheran otrzymuje zaawansowane oprogramowanie monitorujące po dostarczeniu dronów na pole bitwy na Ukrainie’
  .https://www.wsj.com/articles/russia-supplies-iran-with-cyber-weapons-as-military-cooperation-grows-b14b94cd
  I oby tylko na „broni cybernetycznej” sie skończyło bo wcale się nie zdziwię jak sie okaże że nie dość ze Iran już „pomyślnie doprowadził do końca swój program nuklearny” to ma juz kilkanaście rakiet z głowicami jądrowymi gotowymi do wystrzelenia…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Odbijania Krymu oraz terytorium DRL i ŁRL, co zapowiada Zełenski nie będzie? Amerykański „The Wall Street Journal” opublikował artykuł w którym opisał oczekiwania Zachodu dotyczące zapowiadanej „wielkie ukraińskiej kontrofensywy” i co najciekawsze autorzy artykułu prognozują że ewentualny sukces Ukrainców doprowadzi do tego ze Putin zmuszony zostanie do rozmów pokojowych i przywrócenia granic z 22 lutego 2022 roku;
  .https://www.wsj.com/articles/ukraine-allies-see-a-way-war-can-end-but-lack-plan-to-achieve-it-ec1780b6?mod=hp_lead_pos11

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Najpierw załamanie, potem szybki wzrost – tak wojna w Ukrainie wpłynęła na obroty handlowe między Ukrainą i Polską.

  W ubiegłym roku Ukraina wskoczyła na dziewiąte miejsce wśród największych odbiorców towarów eksportowanych z Polski.
  Eksport z Polski do Ukrainy zwiększył się w 2022 r. o 55,1% wobec wzrostu o 19,6% w 2021 roku.
  Co trafiało na Ukrainę? Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji (głównie oleje opałowe, oleje napędowe niezawierające biodiesla, inne paliwa).
  Drugą kategorią, która w największym stopniu dynamizowała polski eksport, była „broń i amunicja”.
  Pozostałe kategorie miały dużo mniejsze znaczenie. Można wśród nich wymienić „pojazdy nieszynowe oraz ich części i akcesoria”, głównie samochody, przyczepy i naczepy oraz (sic!) czołgi, akumulatory elektryczne, zespoły prądotwórcze oraz przetwornice jednotwornikowe…

  Z kolei import był w największym stopniu dynamizowany przez kategorie żywnościowe.
  Głównie były to „zboża”, „nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza” oraz „tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu”.
  Kolejnymi kategoriami podbijającymi dynamikę importu z Ukrainy do Polski były paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji, cukry i wyroby cukiernicze, produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny oraz materiały roślinne…

  .https://300gospodarka.pl/news/tak-wojna-wplywa-na-handel-z-ukraina-eksport-z-polski-skokowo-wzrosl

  Polubione przez 1 osoba

  • Faktem jest, że zalała nas produkcja rolno-spożywcza z Ukrainy.
   Ale ceny ziarna wcale nie są niskie. Zboże potaniało, ale tylko w porównaniu z rekordowym 2022 r.
   Złość rolników wywołuje sytuacja na rynku zboża, za którą protestujący winią resort rolnictwa.
   Powód?
   Według polskich (?) farmerów rynkiem zbóż zachwiał zalew produkcji z Ukrainy.

   Faktycznie, otwarcie unijnego rynku na produkty rolne naszego wschodniego sąsiada spowodowało gwałtowny wzrost ich importu do Polski.
   W zeszłym roku sprowadziliśmy z Ukrainy 2,45 mln t zboża, gdy w latach poprzednich były to śladowe ilości rzędu 100 tys. t.
   Istotnie pogorszył nam się przez to bilans handlowy w obrocie zbożem: eksport z Polski wzrósł w zeszłym roku z 8,6 mln t do 9,1 mln t, a import – z 1,3 mln t do 3,5 mln t.

   Ta różnica pokazuje, że większość sprowadzanego ziarna została w Polsce…

   .https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8688793,zboze-potanialo-ale-tylko-w-porownaniu-z-rekordowym-2022-r.html

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraina otrzymała z Niemiec 18 nowoczesnych czołgów podstawowych Leopard 2A6. Dostarczyliśmy je zgodnie z zapowiedzią – powiedział kanclerz Olaf Scholz w Rotterdamie na konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Rutte.

  Według informacji niemieckiego tygodnika Der Spiegel – czołgi zostały przekazane Ukrainie „z bogatym pakietem uzbrojenia i części zamiennych”.
  „Trasa zaopatrzenia była ściśle tajna” – podano.

  Według planów Berlina – Ukraina powinna otrzymać od „sojuszników” ponad 60 czołgów, żeby sformować 2 bataliony.
  Jeden zostanie utworzony przez Niemcy i będzie się składał z bardziej zaawansowanych Leopardów 2A6.
  Drugi powstanie przy pomocy Polski – ze starszej wersji Leopardów 2A4.

  Oprócz Polski i Niemiec dostawę Leopardów na Ukrainę zapowiedziały: Finlandia, Kanada, Portugalia, Hiszpania, Norwegia, Dania, Szwecja i Holandia.
  Ponadto USA obiecały przekazać armii ukraińskiej 31 czołgów Abrams, a Wielka Brytania 14 czołgów Challenger 2.
  Kijów spodziewa się, że wojsko otrzyma łącznie do 320 zachodnich czołgów…

  .https://dorzeczy.pl/swiat/421390/na-ukraine-dotarlo-18-niemieckich-czolgow-leopard.html
  .https://www.spiegel.de/politik/deutschland/deutsche-leopard-panzer-in-der-ukraine-angekommen-a-a275a157-d33a-4df0-a43e-bd57a0a7b6f9

  Polubione przez 1 osoba

 9. A na koniec dnia dywagacje…
  Na samym szczycie w Elizjum żyć będą bogowie rozkoszujący się Ambrozją,
  a na samum dnie pełzają slavianie – niewolnicy żrejący robaki…

  ***;
  Projekt światowych elit „Dwie Humanistyki”.
  Co się stanie, jeśli oni wygrają.
  Andriej Fursow.

  W 2018 roku w Santa Fe odbyła się zamknięta konferencja pod auspicjami NSA, w której udział wzięli poważni ludzie, oficerowie wywiadu.
  Było 6 raportów, które same w sobie były bardzo interesujące.
  Konferencja nie była tajna, ale zamknięta.
  Ale najciekawsze w niej były scenariusze przyszłości.
  Omówiono 4 scenariusze.

  🔶 Pierwszy scenariusz jest rewolucyjny.
  Oznacza to, że ludzkość rozwiązuje swoje problemy i wybiega w przyszłość.

  🔶 Optymalny jest ten drugi. Ludzkość rozwiązuje problemy, nigdzie się nie rozdziera.

  Wszyscy uczestnicy uważali, że te dwie opcje nie zadziałają.
  Bo warstwa rządząca… nie mówię o prawdziwej elicie, ale o warstwie rządzącej – urzędników, prezydentów, premierów itp. Mają bardzo niski poziom wolicjonalny i intelektualny.
  Są do niczego.
  A jeśli chodzi o większość populacji Zachodu, w ciągu ostatnich 150 lat instytucje, które Foucault nazwał „surveiller et punir”, czyli „nadzorować i karać”. Zamienili człowieka w absolutnie posłusznego, w „chodzący żołądek” i nie można się po nim niczego spodziewać.

  🔶 Trzeci scenariusz, a 55% stwierdziło, że jest bardzo prawdopodobny, to katastrofa.

  🔶 A ostatni czwarty scenariusz nazwano przejściem antropologicznym.
  25% opowiedziało się za tym, że właśnie tego potrzeba. Reszta to zaakceptowała.

  Przejście antropologiczne to ukształtowanie się społeczeństwa, w którym klasa dominująca i klasa niższa są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak dwa gatunki biologiczne.

  Oznacza to, że niektórzy żyją 120-140 lat, żyją na ekologicznie czystych obszarach, jedzą czystą żywność, a nie robaki. No i kolejna część populacji, która żyje 40-60 lat, jak się okazuje, która jest osłabiona… Więc w zasadzie jest wrzucana. Nawiasem mówiąc, H. G. Wells pisał o tym wcześniej w swoich książkach The Open Conspiracy i The New World Order.

  Inną rzeczą jest to, że możliwy jest tutaj również system koncentrycznych okręgów dla tej opcji. Nazywam to BET-faszyzmem. Bio-Eko-Techno-faszyzm.
  Jest to opisane w ostatniej powieści Strugackich, której akcja miała się dziać gdzieś niedługo po wydarzeniach z ”Żuka w mrowisku”

  Jeśli pamiętasz, Imperium Wysp składa się z trzech kręgów.

  ▪ Zewnętrzny krąg… Tam mieszkają dranie – łajdaki, przestępcy.
  Ci, którzy nie mogą żyć w kolejnym kręgu, są tam wrzucani.

  ▪ Kolejne koło to obecna klasa średnia, której praktycznie się nie oczekuje, ale potrzebna jest jakaś warstwa, bufor. I centrum.

  ▪ Centrum, jak pisali Strugaccy, mimo że wydaje się, że mieszkają tam mieszczanie, to świat połowy XXII wieku, to jest komunizm.

  Swoją drogą, to bardzo podobny schemat… Nie wiem, czy Strugaccy wiedzieli o pracy Eremenki?
  Przynajmniej Arkadij Strugacki był osobą zaawansowaną, powinien był wiedzieć.
  Nasz znakomity ekonomista, który mówił o gospodarce zintegrowanej pionowo XXI wieku, gdzie na górze komunizm dla burżuazji, dalej socjalizm dla wyższej klasy średniej, kapitalizm dla niższej.
  Cóż, niżej to niewolnictwo – to samo już dno.

  Każdy urodzony w Cesarstwie nieuchronnie znalazł się w „swoim” kręgu, społeczeństwo delikatnie (a jeśli trzeba, brutalnie) wepchnęło go tam, gdzie jego miejsce – zgodnie z jego talentami, temperamentem i moralną potencją.
  Represje te następowały zarówno automatycznie, jak i za pomocą odpowiedniego mechanizmu społecznego (coś w rodzaju policji moralności).
  Był to świat, w którym zasada „każdemu swojemu” triumfowała w najszerszej interpretacji. Piekło, czyściec i niebo.

  To znaczy, może być tak. Organizacja kastowa…
  Przynajmniej dostęp do życia w ogóle. Ile osób żyje?
  Film „Czas”, w którym wszystko zostało bardzo dobrze pokazane.

  Jest tu więc wiele różnych opcji. Wszystko zależy od konkretnej walki…
  Przyszłość rodzi się w walce. Jako przykład, były trzy wyjścia z feudalizmu do kapitalizmu,
  niemiecki, francuski, angielski, w zależności od tego, jak uformowały się siły w trójkącie – król, panowie i chłopi.
  To samo stanie się tutaj. Nie będzie jednej opcji, będzie ich kilka.

  https://dzen.ru/a/ZBsWY1DAogFEmXlS

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.