Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.03.2023r.- 2834 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 404).


„Niemy krzyk”– dzień 1024.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

„Prigożin chce wydostać się z Ukrainy i przenieść wagnerowców do Afryki”– poinformowała agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na „tajemnicze” źródła jakoby bliskie Kremlowi i służbom wywiadowczym– przypuszczalnie rosyjskim. 

Załóżmy, że to jest prawda, iż Rosjanie pokłócili się między sobą tak bardzo, że Jewgienij Prigożin postanowił wycofać się z Dobasu.

Kijowskie media, w tym Ukraińska Prawda, jednogłośnie, jakby na rozkaz jednego ośrodka, zacytowały Bloomberga:

” Uderzające jest to, że faszerowanie zbiegło się z katastrofalną- nawet zdaniem ukraińskich niezależnych ekspertów- wyprawą Zełenskiego do niektórych istotnych propagandowo miast na wschodzie Ukrainy, było odpowiedzią na wyjazd Putina do Mariupola”.

Osoby wtajemniczone za kulisy polityczne Bandersztatu wielokrotnie donosiły o przekupywaniu zachodnich dziennikarzy przez „zespół Ze”– co zresztą jest powszechną praktyką nie tylko na Ukrainie. Według plotek w Ukrnecie, Bankowa regularnie płaci amerykańskiemu Instytutowi Studiów nad Wojną (ISW) za narracje potrzebne dla podtrzymania propagandy sukcesu. Niewykluczone, że tym razem także Bloomberg spełnił lewe zlecenie pisząc bzdury w opublikowanej „sensacji” o ucieczce „Wagnera” do Afryki.

„Nie wiem, co donosi Bloomberg, ale najwyraźniej wiedzą lepiej ode mnie, co będziemy dalej robić. Dopóki nasz kraj nas potrzebuje, walczymy na terytorium Ukrainy”– odpowiedział krótko Prigożin.

Tak czy inaczej, na Ukrainie zmniejszyła się krytyka Zełenskiego, że wysyła wojska do „maszynki do mięsa Bachmucie” na pewną śmierć. Część społeczeństwa uważała, że ​​obrona Festung Bachmut przyniosła efekty, gdyż najlepsza piechota świata, jaką są „Muzycy”, załamała się przed „jeszcze lepszymi”od nich- obrońcami niepodległości Ukrainy. W końcu poinformował o tym sam Bloomberg, powołując się na jakieś „tajemnicze” źródła zbliżone do Kremla.

Co ciekawe, skorumpowani eksperci ISW kontynuowali multi-ruch „zespołu Ze”, przejmując pałeczkę od Bloomberga. W swoich analizach z 23 marca studentki kierowane przez Stiepanienkę, który jest częścią Ze-pool, rozłożyły krótki wywiad z Prigożinem na cytaty.

Publikowanie wrogiej interpretacji odpowiedzi Jewgienija Prigożina nie ma sensu, ale „analiza” Instytutu Badań nad Wojną jest przedstawiona w taki sposób, że „Muzycy” mogą dalej walczyć w Bachmucie. Powiedzmy, że szef grupy Wagner spanikował, a potem się uspokoił, prawdopodobnie po otrzymaniu ochrzanu od rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Z ciekawostek, które zasługują na szczególną uwagę: według PMC Wagner, do 80 000 personelu Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) wraz z dodatkową rezerwą jest skoncentrowanych w rejonie Bachmuta, Konstantynówki, Słowiańska, Kramatorska i Drużkowki.

Kanał w Telegramie „Muzyków” informuje:

„W samym Bachmucie i na jego przedmieściach Orkiestrze przeciwstawia się kilka grup taktycznych o łącznej liczbie około 60 000 osób. Grupa Bachmut działa bezpośrednio w mieście – 14 000 osób. Z północnego kierunku miasta grupa taktyczna ‚Karpaty’- około 13 000 osób. Na północnym zachodzie grupa ‚Adam’ liczy około 7000 osób. Od południa i południowego zachodu operacje ofensywne i obronne prowadzi grupa ‚Azow’- od 13 000 bojówkarzy. Odrębnie swoje zadania wykonują komórki SSO i SBU. Do tego zagraniczni najemnicy, których liczba waha się od 2000 do 3000 legionistów”.

To, że wróg walczy z tak wielkim uporem, wynika głównie z dwóch czynników. Nie tylko rosyjscy żołnierze walczą po drugiej stronie frontu, z ukraińskim fanatyzmem, ale także NATO zapewnia również maksymalne wsparcie, przede wszystkim wyznaczanie celów i pomoc wojskową.

Jak zauważył Lotos (znak wywoławczy jednego z „Muzyków”), „ukraińscy żołnierze walczą z godnością, nie biegają i nie pracują w sposób zorganizowany, w przeciwieństwie do najemników, którzy (tchórzliwie) i przy każdej okazji próbują zepchnąć ukraińskie jednostki do mielenia. Po prostu pierwsi są dla idei, a legioniści dla pieniędzy”.

Należy podkreślić, że zarówno ukraińskie, jak i zagraniczne media, przede wszystkim zachodnie, z wielką przyjemnością informowały swoich czytelników, że „Prigożin powiedział, że Rosja walczy „wyłącznie” z Ukraińcami wyposażonymi w sprzęt dostarczony przez NATO oraz niektórymi „rusofobicznymi” najemnikami którzy dobrowolnie wspierają Ukrainę, ale nie z samym NATO. 

I po drugie: Prigożin zauważył również, że rosyjscy urzędnicy najprawdopodobniej wiedzieli, że NATO zaoferuje Ukrainie pomoc wojskową, w tym kontekście „śmieszne jest myślenie, że kiedy (Rosja) zdecydowała się przeprowadzić tę specjalną operację wojskową, nie wzięła pod uwagę pomocy NATO dla Ukraina”.

Innymi słowy, jeśli nagle rozpocznie się proces negocjacyjny między Moskwą a Waszyngtonem reprezentowanym przez Kijów, to nie ma lepszego negocjatora z Rosji niż Prigożin. Zełenski jest dla Putina wyraźnie osobą niewiarygodną i godną szacunku, podczas gdy rozejm przeprowadzony według koreańskiego scenariusza nie wymaga podpisów pierwszych osób. Co więcej, jak pokazują doświadczenia współistnienia KRL-D i Korei Południowej, takie umowy mogą obowiązywać przez dziesięciolecia.

„Prigożin zaznaczył, że nie jest pewien celów ‚denazyfikacji’ na Ukrainie. Prigożyi zauważył również, że Rosja ‚zdemilitaryzowałaby’ Ukrainę dopiero po zniszczeniu wszystkich ukraińskich sił zbrojnych, argumentując, że wysiłki te trwają, ale nie jest jasne, czy zakończą się sukcesem. Prigożin powiedział, że Rosja może uniknąć wyczerpującej, przedłużającej się wojny decydując już teraz, jakie granice chce ustanowić”- informuje ISW.

Nawiasem mówiąc, ta formuła jest zgodna z chińskim planem rozwiązania konfliktu z uwzględnieniem narodowych interesów Federacji Rosyjskiej. Ten niuans zwrócił uwagę szerzej patrzących ekspertów, widząc z tej strony światełko w tunelu. Oczywiste jest, że obecne ustawienie frontu nie odpowiada ani Moskwie, ani Kijowowi, ale pewnego dnia wahadło przechyli się w drugą stronę.

A wtedy dopiero pojawią się możliwości przeprowadzenia procesu pokojowego na rosyjskich warunkach, ale z zachowaniem wizerunku USA jako gwaranta dla „samoistnej”. Co więcej, po stronie rosyjskiej uważa się, że już zbliża się ta chwila.

*

Popołudniowa (26.03.2023r. 14:20) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Rosji kontynuują prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Na kierunku kupiańskim aktywne działania jednostek Zachodniej grupy wojsk, lotnictwa wojskowego i artyleryja uderzyły w siły i sprzęt wroga w osiedlach Stelmachówka, Dwurecznaja, Stiepowaja Nowosielówka, Tabajówka i Sinkowka w obwodzie charkowskim. Wyeliminowanych zostało ponad 70 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono opancerzony wóz bojowy i cztery pick-upy. Uderzono też w skład amunicji 127 brygady obrony terytorialnej w pobliżu osady Łukjanty w obwodzie charkowskim.

Na kierunku Krasno-Limańskim lotnictwo szturmowe i wojskowe, systemy ciężkich miotaczy ognia i ogień artyleryjski grupy wojsk Centrum uderzyły w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Czerwona Dąbrowa i Newskoje w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Sieriebrjanka i Grigorowka w Donieckiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tym kierunku wyeliminowano do 90 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono cztery opancerzone wozy bojowe, trzy pojazdy i dwie haubice D-30.

Na kierunku donieckim w wyniku aktywnych działań jednostek Południowego zgrupowania sił, uderzeń lotniczych i ostrzału artyleryjskiego w ciągu nocy wyeliminowano ponad dwustu ukraińskich mundurowych oraz zniszczono dziewięć opancerzonych wozów bojowych, dwa samochody typu pick-up, dwie haubice Msta-B, wóz bojowy MLRS Grad, dwie haubice D-30, a także wyprodukowany w Polsce samobieżny pojazd artyleryjski Krab i dwie wyprodukowane w USA przeciwbateryjne stacje radarowe AN/TPQ-50. Ponadto zniszczono skład amunicji 56 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ koło Kramatorska w Donieckiej Republice Ludowej.

Na południe od Donieck i w Zaporożu aktywne działania grupy wojsk Wschód, uderzenia lotnicze i ostrzał artyleryjski uderzyły na jednostki wroga w pobliżu miejscowości Ugledar i Preczistowka w Donieckiej Republice Ludowej oraz Malinówki w Zaporożu. Łączne straty przeciwnika w tych rejonach wyniosły do 60 ukraińskich żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pojazdy i dwie haubice D-30.

Na kierunku chersońskim w ciągu dnia wyeliminowano do 20 ukraińskich mundurowych oraz zniszczono haubicę samobieżną Akacja oraz jeden system artyleryjski M777 produkcji amerykańskiej.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na 84 jednostki artyleryjskie sił zbrojnych Ukrainy na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt w 128 rejonach.

Śmigłowiec Mi-8 ukraińskich sił powietrznych został zestrzelony przez samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miejscowości Dimitrow w Donieckiej Republice Ludowej. Siedem rakiet systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS zostało przechwyconych przez siły obrony powietrznej. Ponadto w ciągu dnia zniszczono 14 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonach Warwariwki, Pszenicznoje i Krasnoreczeńske w Ługańskiej Republice Ludowej, a także Kiriłłowki, Wołnowachy i Jasinowatej w Donieckiej Republice Ludowej oraz Tokmak i Bałoczki w obwodzie zaporoskim.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

404 samoloty, 225 śmigłowców, 3 587 bezzałogowych statków powietrznych, 414 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 8 415 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1 073 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 4 440 polowych artylerii i moździerzy oraz 9 126 specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 27 marzec.

Na froncie donieckim rosyjskie siły zbrojne po ostrzale szturmowały Nowomiejówkę i zachodnią część Marinki. Ukraińskie Siły Zbrojne utrzymały swoje pozycje. Siły rosyjskie ponownie zaatakowały w kierunku Pierwomajska i przy wsparciu artylerii przeprowadziły ofensywę na Siewiernoje i Tonienkoje na zachód od Awdiejewki, gdzie też przeprowadzono zmasowane uderzenia z broni ciężkiej. W tym celu wykorzystano również samoloty. Na południe od Awdiejewki w okolicach Opytnego walki przybrały charakter kontrataku. Na północ od miasta wojska rosyjskie wkroczyły do Nowokalinowe i posunęły się w kierunku wsi Keramik. Artyleria uderzyła w pozycje USZ w Paraskowyjówce, Pobiedzie, Krasnogorowce, Netailówce i Nowym Jorku. Ukraińska armia ostrzeliwała z broni ciężkiej Donieck.

Na południowy zachód od Bachmutu, PMC Wagner prowadzi operację szturmową w pobliżu Predteczin. W samym Bachmucie „Muzycy” nacierają w kierunku centrum od południa i północy. Kontynuowali także ofensywę na Chromowoje i Bogdanówkę. W okolicach tych miejscowości USZ nie pozwoliły „Muzykom” na odniesienie pełnego sukcesu. Na południowy wschód od Siewierska oddziały rosyjskie wspierane przez artylerię zaatakowały w kierunku Wiemki. Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały Ałeksandra Szultina, Stupoczek, Czasow Jar, Nowomarkowo, Oriechowo-Wasiljówka i Wiesielij.

Na osi ługańskiej siły rosyjskie po atakach ogniowych przeprowadziły ofensywy pod Biełogorówką, pod Newskim i Makiejewką. Natomiast na północy atakowały w pobliżu Sinkowki. Na wszystkich obszarach poniosły porażkę.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 26.03.2023 do godziny 00:00 27.03.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 11 przypadków ostrzału terytorium DRL ze strony ukraińskich sił zbrojnych.

Na kierunku Doniecka przeciwnik przeprowadził 7 ostrzałów z MLRS i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 3 ostrzały z artylerii 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej 1 salwa z artylerii 155 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 65 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ogniem nieprzyjaciela znalazły się trzy miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnica Centralno-Gorodzka) oraz Jasinowata i Donieck (dzielnice Kirowska, Kijowska, Kujbyszewska i Piotrowska).

🆘 W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano żadnych ofiar cywilnych.

🏠 W dzielnicy Centralno-Gorodzkiej w Gorłówce uszkodzony został 1 dom. Nie odnotowano szkód w infrastrukturze cywilnej.

Przedstawicielstwo ŁRL przy WCKiK / LPR w JCCC.


❗️Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły ostrzał:

➖ 15.20 w Lisiczańsku z użyciem działa artyleryjskiego 155 mm (3 pociski).

❗️Według wstępnych informacji, w wyniku ostrzału Lisiczańska z użyciem artylerii 155 mm uszkodzony został szpital w Lisiczańsku, a także 2 budynki mieszkalne oraz gazociąg.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 березень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

93 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.03.2023r.- 2834 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 404).

 1. Operacja specjalna Rosji na Ukrainie 27 marca 2023: Rozwój wydarzeń, komentarze korespondentów wojennych i oświadczenia najwyższych urzędników, gospodarka i reakcja międzynarodowa
  Najważniejsze wydarzenia:

  W mieście Kirejewsk koło Tuły doszło do eksplozji, spowodowanej przez drona – informują źródła TASS i RIA Novosti. Władze w regionie poinformowały o wybuchu i trzech ofiarach, ale nie podały przyczyny. Według TASS eksplodował ukraiński Tu-141 Strieł, wypchany materiałami wybuchowymi. Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło później, że ukraiński Strizh został unieszkodliwiony w obwodzie tulskim.
  26 marca ukraiński dron Strizh został wyłączony z akcji w obwodzie tulskim – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Ministerstwo podało, że system naprowadzania drona został trafiony przez kompleks wojny elektronicznej Polye-21.
  UE jest gotowa nałożyć sankcje w odpowiedzi na umieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi – powiedział wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Dodał, że Mińsk może to jeszcze powstrzymać.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Klucz z ustaleń amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną:

  Siły rosyjskie przeprowadziły serię ataków na linii Svatovo-Kreminna.
  Pułkownik Sergey Cherevaty, rzecznik zgrupowania oddziałów AFU Vostok, powiedział, że siły rosyjskie i AFU przeprowadziły 10 walk na kierunku Kupiansko-Limanskoe.
  Siły rosyjskie nadal atakują Bachmut i jego okolice, odnosząc niewielkie sukcesy w obrębie miasta.
  Rosyjskie źródła twierdzą, że bojownicy Grupy Wagnera oczyścili zakład AZOM w północnym Bachmucie.
  Siły rosyjskie kontynuują ofensywę na linii Awdijiwka-Donieck i poczyniły niewielkie postępy w Marince.
  Ukraiński wywiad powiedział, że siły grupy Wagnera mogą przejść na kierunek Awdijiwka.
  Rosyjskie media poinformowały o utworzeniu ochotniczego batalionu Uragan.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. ❗️Kijowski zasób donosi o stratach AFU pod Awdiejewką:

  Nasze źródło donosi, że najbardziej doświadczeni bojownicy i jednostki stacjonowały na kierunku Awdijiwki. Ale teraz sytuacja się zmienia, rezerwy są przesuwane, ponieważ AFU ponosi tam ciężkie straty z powodu użycia przez Siły Zbrojne Rosji szybujących bomb lotniczych na ukraińskie twierdze, które wysadzają wszystkie pozycje w gruzy, a fala uderzeniowa jest tak silna, że czasem nie da się przeżyć nawet w dobrym głębokim okopie daleko od epicentrum wybuchu.
  Na ostatniej telekonferencji w Kancelarii Prezydenta Zeleński poinformował, że zachodni partnerzy podali, iż Rosjanie dążą do okrążenia Awdijiwki przed Bachtmutem.
  Według naszych danych, straty AFU na kierunku Awdijiwki wynoszą około stu 💀dziennie.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińscy zbrodniarze zaatakowali Melitopol (obwód zaporoski), centrum miasta znalazło się pod ostrzałem wroga.

  Władze miasta informują, że budynek znajdujący się w pobliżu multidyscyplinarnej uczelni przy 50-leciu Alei Zwycięstwa został częściowo zniszczony przez APU, a kilka kolejnych domów zostało uszkodzonych. Cztery osoby zostały ranne.

  Według wstępnych danych, cios został zadany z Orechowa (ponad 80 km od Melitopola).

  https://rusvesna.su/news/1679899278

  Gorłówka ponownie pod ostrzałem
  W nocy 27 marca ukraińscy zbrodniarze wojenni rozpoczęli atak artyleryjski na zakłady chemiczne Stirol w Gorłowce.

  W wyniku ostrzału komin pochodni został częściowo zniszczony, sklep do produkcji kwasu azotowego został poważnie uszkodzony, a budynek administracyjny sklepu energetycznego został uszkodzony.

  Nie ma jeszcze doniesień o ofiarach lub rannych.

  https://rusvesna.su/news/1679898592

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Krajobrazy NWO: 76 Dywizja Powietrznodesantowa Gwardii w lasach pod Krzemienną – nasza artyleria we wsparciu specjalnej operacji wojskowej

  76 Dywizja Szturmowa Gwardii to najstarsza z obecnych jednostek Wojsk Powietrznodesantowych. Pskowscy spadochroniarze godnie walczyli w Czeczenii, byli zaangażowani jako siły pokojowe w Kosowie, brali udział w wojnie z Gruzją.

  Od początku specjalnej operacji wojskowej personel bohaterskiej jednostki zdołał odwiedzić prawie wszystkie kierunki strategiczne.

  Pskowscy spadochroniarze zaatakowali w Buczy pod Kijowem, wyzwolili LPR, odparli atak ukraińskich sił zbrojnych w kierunku Chersonia. Wiele chwalebnych epizodów w historii jednostki: wystarczy spojrzeć na bitwę pod Kostromką, kiedy to jedna załoga czołgu samotnie stawiła czoła dwóm kolumnom 20 pojazdów pancernych AFU, likwidując 8 jednostek sprzętu.

  W ciągu roku dywizja przeszła pewną transformację, w szczególności ze swoich BMD spadochroniarze częściowo przesiedli się na BTR-82A. Teraz żołnierze 76 Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno – Szturmowej trzymają front i szturmują nieprzyjacielskie umocnienia w okolicach Kremiennej.

  https://t.me/rybar/45089

  Polubione przez 4 ludzi

  • No cóż. Same dobre wieści. A prezydentowi Putinowi tylko pogratulować stoickiego spokoju. Jeśli mieszkańcy Donbasu i Ługańska mieli jakieś wyobrażenie na temat siły i możliwości wytęsknionej ojczyzny i jej armii do ochrony ich życia i mienia, to zdaje się, że prezydent Putin nie mógł precyzyjniej rozjaśnić im tej kwestii.

   Jestem daleki od krzewienia teorii jakoby WWP miałby być zdrajcą. Osobiście uważam go za patriotę. Nie mniej jednak wszystkim wyznawcom jego charyzmatycznego geniuszu oraz wiary w moc jego zbrojnego ramienia, zalecam ten filmik jako sól trzeźwiącą.

   Jeśli mam być szczery, to nasze oczekiwania co do całej tej „operacji specjalnej troski” są gówno warte. To tylko salonik geopolityczny, w którym uczestnicy z większą lub mniejszą swadą komentują wydarzenia, z resztą na podobną nutę. Natomiast oczekiwania i nadzieje mieszkańców Republik, to już co innego. Te mają wagę ludzkiej krwi.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Panie totoro73 , czy jak się tam w końcu w tych nickach jeszcze zwiesz,,
    ale jak chcesz to je mogę powymieniać …

    I tak przecież znasz mnie z imienia i nazwiska.

    Jedna prośba .
    Mów co chcesz, ale w liczbie pojedynczej,
    by brzmiało to tak , jakbyś mówił tylko w swym imieniu.

    Liczba mnoga pozycjonuje komentujących i blog AdNovum
    na jakąś prorosyjską jaczejkę.

    A my przecież.
    ,,To tylko salonik geopolityczny, w którym uczestnicy z większą lub mniejszą swadą komentują wydarzenia, z resztą na podobną nutę.”

    I niech tak pozostanie…

    Polubione przez 2 ludzi

 6. W Mariupolu terroryści wysadzili w powietrze samochód szefa miejskiej policji Michaiła Moskwina. Eksplozja zagrzmiała w momencie, gdy szef wydziału ochrony znajdował się kilka metrów od zaminowanego samochodu.

  Moskvin żyje, podobno doznał wstrząsu pocisku, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Na miejscu ataku pracują służby specjalne.

  https://rusvesna.su/news/1679904460

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Szef okręgu miejskiego Błagodarnenskiego Terytorium Stawropola Aleksander Tenkow poinformował na kanale Telegram o śmierci członka operacji specjalnej Bohatera Rosji Dmitrija Lissitzkiego.

  „Nadeszła trudna wiadomość. Zmarł nasz rodak, pochodzący ze wsi Burlatsky, honorowy obywatel obwodu blagodarneńskiego i Bohater Rosji Dmitrij Michajłowicz Lissitzky. Ogromna strata dla Terytorium Stawropola” — napisał i wyraził Tenkow wyrazy współczucia dla bliskich i przyjaciół zmarłego.
  Podpułkownik Lissitzky był dowódcą batalionu szturmowego 247. Specjalnego Pułku Kozackiego Gwardii, w 2015 roku otrzymał tytuł Bohatera Rosji.
  https://ria.ru/20230327/lisitskiy-1860885167.html

  Siły Zbrojne Ukrainy zadały Donieckowi potężny cios: ogień z MLRS został otwarty na Kalininską dzielnicę miasta.
  Naoczni świadkowie donoszą o ofiarach na ulicy. Wschodni.

  Burmistrz Doniecka Aleksiej Kulemzin powiedział, że w wyniku ostrzału wybuchł pożar na terenie Pałacu Sportu Przyjaźń, uszkodzone zostały szyby w budynkach szkoły nr 95 i przedszkola nr 129. .

  „Według wstępnych informacji są ofiary w wyniku ostrzału obwodu kalinowskiego. Dane są ustalane” – napisał Kulemzin w Telegramie.

  https://rusvesna.su/news/1679906675

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Z FB:

  „Broń nuklearna na Białorusi co to oznacza dla Polski, na zimno, okiem eksperta i bez zbędnych emocji, hałaśliwych komentarzy wojennych podżegaczy i dyletantów.
  25 marca prezydent Federacji Rosyjskiej w wywiadzie telewizyjnym ogłosił decyzję i szczegóły rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej w sąsiadującej z Polską Białorusi. Wywołało to szereg publicznych komentarzy i publikacji, których poziom, piszę to jako były dziennikarz, człowiek zgłębiający zagadnienia techniki militarnej od blisko 40 lat, są wielokroć absurdalnie niekompetentne.
  Co powiedział Putin?
  Zacznijmy od podstaw, czyli wykładni językowej – literalnej tego co powiedział rosyjski prezydent w wywiadzie telewizyjnym. Powszechna nieznajomość języka rosyjskiego, sprawia, że w wielu artykułach napotkałem kluczowe przekłamania.
  Cytuje:
  „”Już pomogliśmy naszym białoruskim kolegom w dostosowaniu ich samolotów. 10 samolotów jest gotowych do użycia tego typu uzbrojenia (broni nuklearnej ) . Już przerzuciliśmy na Białoruś nasz dobrze znany, bardzo skuteczny kompleks (wyrzutnie rakiet operacyjno-taktycznych) „Iskander”, który może być także nośnikiem [ taktycznej broni jądrowej]. Od 3 kwietnia rozpoczniemy szkolenie załóg, a 1 lipca kończymy budowę specjalnego magazynu taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi”.
  Co z tego wynika?
  1. Posiadane przez Białoruskie Siły Powietrzne samoloty to myśliwce frontowe MiG-29, samoloty wielozadaniowe Su-30 , szturmowe Su-25 i szkolno bojowe JAK-130 . Do przenoszenia broni nuklearnej dostosowano najprawdopodobniej 10 posiadanych najnowocześniejszych białoruskich samolotów tj. wielozadaniowych samolotów pokolenia 4++, Su-30SM.
  W okresie PRL Polskie Siły Powietrzne, też miały tak dostosowane samoloty , były to Su-7 a potem, Su-20 bazujące najpierw w Bydgoszczy, a potem Powidzu. Miałem przyjemność rozmawiać z polskim pilotem który widział eksplozję bomby atomowej podczas manewrów. Ćwiczono na poligonach technikę rzutu bomb atomowych.
  2. Białoruś w 2022 otrzymała ok. 6 wyrzutni systemu rakietowego 9K720 „Iskander-M”. Tak w wersji z pociskami balistycznymi o zmiennej trajektorii 9M723 o zasięgu co najmniej 500 km. Jak i w wersji K z rakietami manewrującymi 9M729 o zasięgu co najmniej 500 km, a prawdopodobnie 2500 km. Teraz dostaną możliwość w czasie „W” za zgodą Rosji instalować na nich głowice nuklearne .
  Rakieta balistyczna 9M723 może przenosić głowicę nuklearną o sile do 50 kiloton. Bomba zrzucona na Hiroszimę przez USA, „Little Boy”, miała siłę 16 kiloton, zabiła 70-90 tys mieszkańców miasta. Co może głowica na „Iskanderze” można proporcjonalnie przeliczyć.
  3. Do końca czerwca Rosjanie zbudują na Białorusi magazyn broni nuklearnej. Tak się składa, że przez 19 lat mieszkałem ok. 7 km, od jednego z czterech magazynów broni nuklearnej w Polsce w okresie PRL , czyli bazy Podborsko opodal Białogardu, – Magazyn Amunicji Specjalnej (Obiekt 3001). Magazyn przechowuje bomby nuklearne i głowice nuklearne do rakiet. Możecie Państwo dziś go dziś zwiedzić w drodze nad Bałtyk, to filia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
  Wracając do Białorusi, obiekt magazynowy może być nowy, albo odremontowany poradziecki , a takich na Białorusi nie brak.
  Co to zmienia?
  Dyletanci i podżegacze wojenni twierdzą, że nic bo „Ruskie” atomowe rakiety mieli, mają i celują w Polskę od zawsze. Jak mówi stare porzekadło ludowe: „głupich nie sieją, sami się rodzą”.
  Proszę Państwa, zasadnicza różnica polega na tym, czym i skąd „celują”. Otóż rakieta międzykontynentalna, wielogłowicowa, działa zasadniczo inaczej. Obiekty – silosy tych baz są pod obserwacją i przygotowanie do startu , otwarcie pokryw, zmiana temperatury są wyjawiane przez zwiad satelitarny USA. Jest czas na reakcję , alarm przeciwlotniczy itd. Są i rosyjskie systemy mobilne jak „TOPOL” czy „JARS”. OK. Ale nawet one, jak wystrzelą rakietę to leci ona w przestrzeń kosmiczną, tam się rozcala, głowice mogą być porażone przez systemy amerykańskiej broni kosmicznej , mogą być zniszczone przez amerykański system „Tarczy antyrakietowej” – Ballistic Missile Defense (BMD) (instalacja jednego modułu jest w Polsce pod Słupskiem w Rędzikowie) wreszcie gdy spadają mogą być teoretycznie trafione przez system OPL „Patriot” .
  A czym się różni „Iskander-M”?
  Rakieta Iskander, według oficjalnych danych rosyjskiej armii, leci z prędkością 2100 m/s czyli 7560 km/h. Aby zrozumieć szybkość rażenia celów w Polsce tego pocisku wystarczy przypomnieć, że odległość 380 km z Pińska do Warszawy Iskander pokona w ok. 3 minuty. Głowica manewruje z wielkimi przeciążeniami i jest niezestrzeliwalna współczesnymi środkami OPL. Zatem wykrycie nic nie da, bo ostrzec się nie da a i zestrzelić również.
  Czy zatem jest różnica między rakietami międzykontynentalnymi a a rakietą krótkiego zasięgu jaką jest „Iskander”? Dla krzykliwego ignoranta nie, dla eksperta jest i to zasadnicza.
  Teraz spójrzmy szerzej jak się ma do tego Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1968 . (ang. Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons. Pamiętam, jak na studiach prawniczych na zajęciach z Prawa Międzynarodowego wykładowca poruszał kwestię jego względnego naruszania przez USA. Chodzi o tzw. Udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO zwanego inaczej Porozumieniem o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej (ang. Nuclear Sharing lub NATO Nuclear Sharing) . To koncepcja polityczna Sojuszu Północnoatlantyckiego, zakładająca udostępnianie głowic jądrowych państwom zrzeszonym w NATO, a które jej nie posiadają.
  Stany Zjednoczone, pomimo podpisania Układu, prowadzą program udostępniania posiadanej broni innym krajom NATO.
  Obecnie amerykańska broń jądrowa znajduje się na terytorium Belgii, Holandii, Niemiec, Turcji i Włoch . W czasie pokoju jest ona pod kontrolą amerykańskich żołnierzy, jednak w wypadku wybuchu wojny ma zostać przekazana państwu, na którego terytorium się znajduje. Takie działania są sprzeczne z założeniami Układu, choć państwa NATO nie zgadzają się z tą opinią.
  Na tej samej zasadzie broń nuklearną udostępnią teraz w czasie „W” Rosjanie Białorusinom. Nic tu nowego czy odkrywczego, Moskwa zrobi to co Waszyngton od dawna robi.
  Dziś amerykańska broń nuklearna w Europie znajduje się:
  – Belgia baza Kleine Brogel 701 eskadra 52d Fighter Wing , przenosić bomby ma dostosowane fo tego 10 skrzydło lotnictwa Belgii samoloty F-16. ok. 20 bomb atomowych ,
  – Niemcy baza Büchel 702 eskadra 52d Fighter Wing, nosiciele 33 eskadra Lufwaffe Bundeswehr. ok. 20 bomb atomowych . W Ramstein jest 55 pustych schronów na broń nuklearną.
  -Spandahlem – baza lotnictwa USA samoloty F-16C/D z 480 eskadry myśliwskiej 52 Skrzydła USAF
  – Holandia baza Volkel 703 eskadra 52d Fighter Wing, ok. 20 bomb nuklearnych , nosiciele to samoloty F-16 312 i 313 eskadry Królewskich Sił Powietrznych Holandii (Koninklijke Luchtmacht)
  – Turcja wielka baza lotnicza Incirlik magazynem zajmuje się amerykańskie 39th Air Base Wing, tu skłądowane jest ok. 60 bomb nuklearnych . Kiedyś bazowały tutaj samoloty bombowe F-111, dziś stałych sił lotniczych USA nie ma, okresowo są tu przebazowywane samoloty. Ale bomby atomowe pozostają w 21 ukryciach -schronach typu WS3.
  Włochy – baza lotnicza Aviano, zmagazonowano ok. 20 bomb jądrowych, przenoszą ją amerykańskie samoloty F-16 C/D 555 i 510 eskadr 31 Skrzydła Samolotów Myśliwskich
  Reasumując, od lipca Białoruskie Siły zbrojne w wypadku konfliktu zbrojnego będą miały do dyspozycji broń nuklearną tak na głowicach rakietowych rakiet krótkiego zasięgu i rakiet manewrującyh jak i bomb nuklearnych dla samolotów Su-30SM.
  Decyzja o użyciu broni będzie jednak w rękach rosyjskich. Czy Rosjanie, aktualne kierownictwo państwa rosyjskiego, użyją broni jądrowej?
  Doktryna użycia broni nuklearnej Rosji zakłada dwie możliwości. Użycie jako odpowiedź na idący na Rosję (lub państwo związkowe) atak atomowy. (atwietno wstriecznyj udar) lub w konflikcie konwencjonalnym w przypadku zagrożenia egzystencji Rosji.
  Czy aktualny rosyjski prezydent się zawaha użyć broni jądrowej? Wielu polityków i komentatorów polskich uważa, że Rosja nie użyje broni nuklearnej. Być może. Mi zaś przypomina się w takich momentach wywiad telewizyjny z 2018 roku Putina z redaktorem Władymirem Sołowiowym, gdy na pytanie, że wojna nuklearna oznacza koniec cywilizacji, koniec świata i czy prezydent się nie zawaha, nie ma wątpliwości? Putin, po namyśle, odpowiedział: „Jako obywatel Rosji i głowa rosyjskiego państwa, chciałbym zapytać – po co nam taki świat, jeżeli Rosja przestałaby istnieć? ” (…a zacziem nam takoj mir w katoram niet Rassii”.
  Zatem czy wczorajsza deklaracja prezydenta Rosji w aspekcie rozmieszczenia od lipca 2023 taktycznej broni nuklearnej na terenie Białorusi jest dla Polski mało ważna czy nieistotna? Sami wyciągnijcie wnioski.”

  Polubione przez 6 ludzi

  • „To bezpośrednie zagrożenie dla szaleńców z Polski i Litwy, którzy marzą o powtórzeniu agresji na Białoruś, ale na wyższym poziomie, z elementami interwencji zbrojnej. W takim przypadku Białoruś po prostu przeprowadzi atak nuklearny na Polskę i Litwę. Myślę, że nie w Warszawie i Wilnie od razu, ale w bazach wojskowych Polski i Litwy. A zagrożenie dla Białorusi ze strony Polski jest bardzo, bardzo realne. Marzą o zajęciu Białorusi, tak jak zajęli już nieszczęsną Ukrainę. A Białoruś zdecydowanie nie chce powtórzyć losu nieszczęsnej Ukrainy. Do tego służy taktyczna broń nuklearna” – pisze politolog Siergiej Markow.

   „Rosyjska broń nuklearna na Białorusi nie stwarza bezpośredniego zagrożenia i nie zwiększa ryzyka jej użycia – cel, powtarzam, jest polityczny. Demontaż starego porządku światowego i pokazanie faktu, że Rosja ma duży potencjał do dalszej destabilizacji, jeśli interesy, które Moskwa uważa za niezwykle ważne, zostaną zignorowane” – powiedział Aleksiej Naumow, ekspert RIAC.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Zapowiedź rozmieszczenia na Białorusi taktycznej broni atomowej, wywarło na mnie mniej więcej takie wrażenie, jak informacja, że Gierasimow został głównodowodzącym „operacji specjalnej”.
   Ostatnio podobne emocje wzbudziła we mnie chyba tylko informacja, że Kubica wraca do F1.

   Polubione przez 1 osoba

  • Powyżej:
   „Miałem przyjemność rozmawiać z polskim pilotem który widział eksplozję bomby atomowej podczas manewrów”
   Bajki z mchu i paproci.
   Od 1963 roku można przeprowadzać tylko podziemne wybuchy atomowe, To ile lat miałby ten pilot i kiedy był z nim „wywiad”?
   Tak nawiasem mówiąc, to te wszystkie opisy zrzucania bomb o kant 4-ch liter tylko potłuc.
   Brzmią mnie więcej tak: „po zwolnieniu bomby wykonać ostry zwrot i uciekać gdzie pieprz rośnie – do bazy” Przy czym głównym elementem manewrów miało być ćwiczenie tego zwrotu. Nawet debil domyśliłby się, że zwrot najlepiej wykonać przed zrzutem, aby w chwili zrzutu być już na kursie powrotnym. W takim logicznym systemie yankee ćwiczyli zrzucanie atomówki z wysokości 200 m, filmy w Internecie.
   A co do fantomów, to ja też mogę sobie wyrzucić przez okno taki z napisem 100 MT, a więc nominalnie mocniejszy od Car-Bomby.,
   Natomiast broń atomowa na Białorusi to jakoby odpowiedź na pociski ppanc z DU. Jest to odpowiedź nonsensowna z dwóch powodów:
   – Rosja, a właściwie SAM Putin, godzi się milcząco na skażenie całych połaci uranowym szajsem
   – Rosja kolejny raz udowadnia, że pracowicie kreślone przez nią „czerwone linie” są rysowane szkolnymi kredkami” na betonie i NATO może je ignorować. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że następnym krokiem po DU będą prawdziwe piguły na Rosję, od Moskwy zaczynając. To co zrobi Putin? Zagrozi rozmieszczeniem broni atomowej na Kubie??? Ta decyzja to przykład tzw „odsuwania problemu na później” (dzięki czemu robi się coraz większy).

   Polubione przez 1 osoba

 9. 🟥 ❗❗ Petycja do cara.

  Prigożyn sformułował swój plan wygrania wojny na Ukrainie

  Wczoraj szef PKW Jewgienij Prigożyn opublikował swój 12-punktowy plan, jak wygrać wojnę na Ukrainie.
  Ale tak naprawdę to nie jest plan, a tezy rozmów, których dziś nie prowadzą tylko leniwi.

  Sieci społecznościowe od dawna dyskutują o „dziwnej wojnie”, którą Rosja prowadzi od ponad roku.

  Rzeczywiście, jest w nim wiele dziwactw.
  Mamy dwie wojny: jedną na ekranach telewizorów, piękną z dobrymi ludźmi, jak selekcją, z nową i najnowszą technologią, gdzie wszystko u nas jest w porządku, a wszystko źle u wroga.
  W drugiej wojnie, tej realnej, krwawej stratami i błotem i wilgocią okopów, brakiem sprzętu i pocisków, termowizorów i dronów, do których cały kraj zbiera i wysyła niekończącym się strumieniem, aby wyrównać braki prawie wszystkiego na froncie – od żywności po maskałaty i „bochenki” – nosze do transportu rannych.

  W sieciach społecznościowych nie ma tajemnic, wszystko jest niezwykle otwarte i ostre, aż do bólu i łez w oczach.
  Prigożyn nie odkrył Ameryki, tylko zebrał te jęki z frontu i wylewa je jak drugoklasista, punkt po punkcie, żeby nie dać zapomnieć o sobie.
  To cały jego plan, który w zasadzie nie istnieje.
  I jest tylko petycja do suwerena- cara, do którego może się zwrócić, aby poskarżyć się na środowisko i generałów.

  Publikujemy ten plan, ponieważ widzimy w nim początek, jako pretekst do poważnej rozmowy o tym, dokąd zmierza front i jakie zadania będzie musiało rozwiązać wojsko w najbliższej przyszłości, gdy na front dotrze gigantyczna fala zachodniej pomocy linia.

  Taka rozmowa jest potrzebna.
  Cierpiał przez armię i bojowników, którzy umierają każdego dnia.
  Pytań jest wiele i nie ma nic kryminalnego w tym, że Prigożyn nie boi się ich ponownie formułować.

  Rozważ te punkty jako zaczyn na dużą i poważną rozmowę na temat problemów , które w nich poruszył..

  1. Natychmiast wstrzymać dostawy gazu i wszelkich surowców do tych krajów, które zaopatrują kijowski reżim w sprzęt wojskowy.

  2. Dlaczego nie zniszczono Kwatery Głównej Sił Zbrojnych Ukrainy, budynku Głównego Zarządu Wywiadu i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie, skoro te struktury oficjalnie dokonują ataków terrorystycznych w Federacji Rosyjskiej. Zniszczyć!

  3. Jasno i jasno określić granice NWO. Nasi żołnierze nie wiedzą, o co walczą. Charków, Odessa, Nikołajew, czy możecie odpowiedzieć na to pytanie raz na zawsze? To jest nasza historyczna ziemia i my ją wyzwolimy. To tyle, kropka, żadnych złudzeń i „umów”.

  4. Dlaczego mosty kolejowe na Ukrainie są nadal nienaruszone, którymi wojskowe szczeble podróżują do Donbasu? Zadanie to zostanie zakończone atakiem rakietowym w ciągu kilku godzin.

  5. Natychmiast rozpocząć działania wojenne pod Kijowem. Zełenski wydaje rozkazy bombardowania Doniecka, Biełgorodu, obwodu briańskiego. Nie ma co niszczyć Kijowa, ale front pod stolicą Ukrainy szybko ostudzi pasjonatów marzących o zbombardowaniu Krymu i innych regionów Rosji.

  6. Zmusić oligarchów do pracy dla kraju i dla Zwycięstwa! Odebrać ich majątek mieszkającym za granicą iw luksusowych rezydencjach miliarderów i skierować na potrzeby militarne. To powinno stać się priorytetem dla państwa. Wszystko na front, wszystko na Zwycięstwo!

  7. Nieskuteczni dowódcy i dowódcy wojsk powinni nie tylko zostać zwolnieni, ale postawieni przed sądem! To podniesie morale wszystkich wojowników, gdy zobaczą, że sprawiedliwość jest prawdziwa.

  8. Każdy dowódca armii, nawet kompanii, nawet dywizji, a nawet plutonu, musi regularnie wychodzić na linię frontu. Po pierwsze, tylko w ten sposób zrozumie, jak walczą jego wojownicy i jak żyją. A po drugie, tylko tak można właściwie zaplanować przebieg operacji: nie z ciepłego sztabu, ale od razu!

  9. Żadnych negocjacji z Kijowem – do stołu można zasiąść tylko z prawdziwymi właścicielami Ukrainy, czyli z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. A potem można dyskutować tylko o warunkach ich wyjścia z Ukrainy io niczym więcej.

  10. Mamy zasoby mobilizacyjne w wysokości 31 milionów! Trzeba wybrać spośród nich 500 tysięcy najbardziej zmotywowanych obywateli, wyłącznie ochotników i wyposażyć ich na najwyższym poziomie, a oni zmiatają wszystko na swojej drodze. Mamy najbogatszy kraj. Spójrz na sukcesy PMC Wagner z nie więcej niż 30-40 tysiącami ludzi.

  11. Postaw kraj na „podstawie wojskowej”. W tej kwestii nie należy mieć złudzeń. Wszystko musi działać dla Zwycięstwa. Wprowadź podatek wojenny – dla wszystkich, których dochód przekracza minimum socjalne. Kto nie chce walczyć – niech pomoże z rublem.

  12. Podczas II wojny światowej walczyło dwóch krewnych i jeden adoptowany syn Stalina. Dopóki to się nie stanie w naszym kraju, ludzie nie do końca uwierzą, że całe kierownictwo kraju jest zainteresowane Zwycięstwem.

  https://antifashist.com/item/chelobitnaya-caryu-prigozhin-sformuliroval-svoj-plan-pobedy-v-vojne-na-ukraine.html

  Polubione przez 9 ludzi

  • Prigożyn czyli twórca i jednocześnie dowódca jednostki, która jako jedyna odnosi wymierne sukcesy w Donbasie jest najprawdopodobniej trollem bo ma dokładnie te same uwagi do przebiegu „operacji specjalnej?” co niektórzy komentujący wielokrotnie raczeni tym mianem. Nie można też naturalnie wykluczyć, że jest agentem

   Polubione przez 4 ludzi

   • Prigożyn jest agentem Putina, trolli Zachód według jego wytycznych.
    Więc na twoim miejscu z jego tezami tak bardzo bym się nie utożsamiał 😁.

    Zresztą Prigożyn to osobisty kucharz Putina – najbardziej zaufana osoba z otoczenia Putina, to jego zasługa, ze Putin nie podzielił losu Stalina.
    a sam PKM Wagner spełnia rolę osobistej gwardii cara (SS Putlera)😁

    Prigożyn gada to, co carowi gadać nie wypada.
    Zapowiada Zachodowi to , jaka będzie reakcja Rosji na zapowiadaną dostawę zachodniego sprzętu na wiosenną ukraińską ofensywę
    a na wewnętrzny użytek przygotowuję opinię społeczną na 3etap SOW,
    bo inaczej już nie można skoro On Sam Progożyn tak gada.

    To taka staroruska bajeczka o dobrym , litościwym , koncyliacyjnym carze i
    złych bojarach – generałach i oligarchach , których lud w osobie Prigożyna za ich niegodziwości pokaże.

    Polubione przez 3 ludzi

     • 🙄 Nareszcie zaskoczyłeś o co w tym wszystkim chodzi…

      Ale nie imputuj, że Prigożyn jest bojarem, on jest głosem ludu rosyjskiego,
      prostym kupcem – biznesmenem , czyli Kuźmą Mininem
      tym , który razem z kniaziem Dymitrem Pożarskim ocali Rosję przed Polakami.
      😁
      ….

      Dzień Jedności Narodowej, czyli Rosjanie świętują wypędzenie Polaków z Kremla
      4 listopada 1612 roku polska załoga Kremla skapitulowała przed oddziałami powstańców rosyjskich dowodzonych przed kniazia Dymitra Pożarskiego i Kuźmę Minina.
      Moment ten uznaje się za symboliczny koniec Wielkiej Smuty.
      Dziś w Rosji wydarzenie to upamiętnia Dzień Jedności Narodowej.

      Czytaj więcej: https://histmag.org/Dzien-Jednosci-Narodowej-czyli-Rosjanie-swietuja-wypedzenie-Polakow-z-Kremla-7262

      Polubione przez 1 osoba

     • Jeżeli dobrze zrozumiałem – Prigożyn jako prywatny megafon cara straszy Zachód, że car po ponad roku od rozpoczęcia „operacji specjalnej?” weźmie się wreszcie na poważnie za banderowców i przekieruje rakiety z wychodków na mosty i stacje rozrządowe? Jeżeli nawet ta teoria nawiązująca do mistycznego przebudzenia białego rycerza ma coś wspólnego z rzeczywistością to już widzę panów z Pentagonu, którzy po tym oświadczeniu puścili ze strachu bąka… Za dużo było przekroczonych czerwonych linii i bezproduktywnego ględzenia, z którego nic nie wynikało…
      Dalej piszesz, że Prigożin ma ambicje polityczne co jest prawdą bo zapowiedział start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jako kontrkandydat Putina a jednocześnie przyklejasz mu łatkę jego drugiego rzecznika prasowego?
      Prigożyn jest na froncie, widzi jak wygląda rzeczywista sytuacja w przeciwieństwie do uprawiających niejasne gierki i wygniatających stołki w zacisznych gabinetach Pieskowów, Miedwiediewów itp i skrytykował po raz kolejny to co krytykuje mniej lub bardziej otwarcie wielu innych. A że przy okazji dostrzegł też dla siebie szansę polityczną po ponad roku tak a nie inaczej prowadzonej „operacji specjalnej?” to już inna kwestia

      Polubione przez 1 osoba

   • Rosjanie ostatnimi czasy zawsze mieli pod ręką takich…”wesołków”. Najpierw „wieżyłych ljudów”, potem „kadyrowców”, a teraz mają „wagnerowców”…
    Ps. „Poskrob” dobrze to sie połapiesz że nimi żaden „kucharz – biznesmen” nie dowodzi, tylko….

    Polubione przez 3 ludzi

  • Ciekawy artykuł jednak, ponownie.
   1. Rosja to nie ZSRR. Obecnie Rosja ma armie organizowaną na Taktycznych Grupach Batalionowych a nie jak w ZSRR na dywizjach. Dlatego niszczenie mostów i mobilizowanie pół miliona obywateli nie ma sensu, dopóki Rosja w tym roku nie powróci do organizacji na poziomie dywizji, co zresztą planuje dokonać w tym roku. Most relatywnie szybko się odbudowuje. Natomiast Ukraina przez 8 lat szykowała się do wojny obronnej. Więc tylko armia bazująca na organizacji dywizji może głęboko wejść we front i wykorzystać w krótkim czasie zniszczenie mostów i brak dostaw. Tutaj gorzkie żale Prigożyna do generalizacji Rosyjskiej nie mają sensu. Armia w XXI wieku potrzebuje lepszej logistyki niż armia z czasów Stalina. Przypominam Wermacht i wojska ZSRR podczas 2 wojny światowej do działań logistycznych i zaopatrzeniowych na setkach kilometrów frontu wykorzystywały miliony koni. Takie rzeczy wiedzą właśnie generałowie. Zresztą Prigożyn nie zna historii wojskowości , że król Jagiełło wygrał pod Grunwaldem ponieważ nie brał osobiście udziału w bitwie tylko zarządzał ze swoim sztabem na wzgórzu. A historie wojskowości znają generałowie Rosyjscy.
   2. Generalnie wojna na Ukrainie i jej przebieg ma na celu skłonienie USA do negocjacji z Rosją i Chinami w sprawie wielobiegunowego świata. USA to państwo które obok Rosji posiada największy arsenał broni nuklearnej oraz posiada największe długi. Tutaj chodzi o to aby nie wywołać wojny nuklearnej do której skłonne są zadłużone po uszy USA. Prigożyn nie zna całej sytuacji międzynarodowej, tylko patrzy ze swojego punktu widzenia dość wąskiego.
   3. Takie publikacje Prigożyna pokazują zachodowi, że Rosja jak na razie wyciąga rękę do negocjacji . Prigożyn zatem może na polecenie Kremla działać w sferze propagandowej, aby w USA frakcja republikanów oponująca za rozmowami z Rosją zdobyła decydujący głos w partii i potem w Kongresie. Tutaj Prigożyn, także sam chce wejść do polityki i rządu jako frakcja jastrzębi na Kremu.
   Takie publikacje Prigożyna zatem to ciekawy przykład, że dany przekaz ma wiele wymiarów, wiele celów i wielu adresatów.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły uderzenia na pozycje AFU w miejscowościach Novovasylivka, Volfino i Bachevsk w obwodzie sumskim.
  W obwodzie charkowskim rosyjscy żołnierze uderzyli na cele w Strelechetya, Staritsa i Melovey.

  Na kierunku starobielskim rosyjskie siły zbrojne uderzyły na ukraińskie formacje w Kupiańsku, Stelmachiwce i Makijiwce.

  Na kierunku Bakhmut (Artemiwsk) siły rosyjskie wymierzyły w koncentracje wroga w Bakhmut, Chasovy Yar i Seversk.

  Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły uderzenia rakietowe na koncentracje sprzętu i siły roboczej AFU w Kramatorsku.

  Na kierunku donieckim wojska rosyjskie uderzyły na koncentracje siły roboczej przeciwnika w Awdijiwce, Kamiance i na zachodnich obrzeżach Marinki.

  Ukraińskie formacje po raz kolejny ostrzelały terytorium przedsiębiorstwa Stirol w Horliwce: uszkodzona została wytwórnia kwasu azotowego i budynek administracyjny.

  Na kierunku Jużnodoniecka rosyjskie służby uderzyły na cele w Nowomiejce, Ugledarze i Prechistowce.

  Rosyjskie siły zbrojne uderzyły na pozycje AFU w Olhivske, Charivne i Orekhove w obwodzie zaporoskim.

  Z kolei ukraińskie formacje ostrzelały uczelnię w Melitopolu: według wstępnych doniesień uszkodzonych zostało kilka budynków, a cztery osoby zostały ranne.

  Na południowym odcinku frontu rosyjskie jednostki przeprowadziły uderzenia na siły osobowe wroga w Nowosilku, Ołhiwce i Chersoniu.

  W nocy ukraińskie siły zbrojne ostrzelały budynki mieszkalne w Nowej Kachowce, Tawriysku i Wasylówce.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ośrodek Studiów Wschodnich – 396. dzień wojny.

  Według Sztabu Generalnego SZ Ukrainy w dnach 24-26 marca – po kolejnych nieudanych próbach przełamania obrony ukraińskiej w rejonie autostrady M03 z Bachmutu (Artiomowska) do Słowiańska (Sławiańska) siły rosyjskie wstrzymały działania na tym kierunku.
  Ponawiały natomiast ataki z dwóch kierunków na Czasiw Jar (Czasow Jar) – od północnego-wschodu (Bohdaniwka / Bogdanowka) i południowego-zachodu (Stupoczky, Predteczyne), co świadczy o umocnieniu się przez „agresora” po zachodniej stronie kanału Doniec-Donbas.
  W Bachmucie (Artiomowsku) – Rosjanie mieli poczynić dalsze postępy w rejonie przemysłowym na północy, a także na południu miasta.
  Pod kontrolą ukraińską pozostaje ścisłe centrum i zachodnia część Bachmutu (Artiomowska).

  Niepowodzenie prób przełamania ukraińskiej obrony na północ i zachód od Awdijiwki (Awdijewki) skutkowało próbą rozszerzenia przez Rosjan obszaru działań w kierunku północnym (Keramik, Nowokałynowe).
  Nieznaczne postępy wojska rosyjskie odnotowały w łuku na zachód od Doniecka, spychając obrońców w Marjince (Marince) i na jej obrzeżach oraz podchodząc pod leżącą na północ od niej Krasnohoriwkę (Krasnogorowkę).

  Nie przyniosły zmian starcia pomiędzy Kreminną a Siewierskiem oraz na północny wschód od Kupiańska, gdzie areną najcięższych walk stała się leżąca 8 kilometrów od centrum miasta Syńkiwka…

  .https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-03-27/putin-straszy-bronia-jadrowa-na-bialorusi-396-dzien-wojny

  Polubione przez 1 osoba

 12. Generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych SZ Ukrainy w dniu 27 marca br. skomentował obecną sytuację w Bachmucie (Artiomowsku).

  Trwa najbardziej intensywna faza walk o Bachmut (Artiomowsk). Sytuacja jest nieustannie skomplikowana. Wróg poniósł znaczne straty w zasobach ludzkich, broni i sprzęcie wojskowym, ale nadal prowadzi operacje ofensywne. Nasi obrońcy w ekstremalnych warunkach heroicznie odstraszają wroga – przekazał, cytowany przez ukraińskie Wojskowe Centrum Mediów.

  Gen. Ołeksandr Syrski stwierdził też, że obrona Bachmutu (Artiomowska) wynika z „militarnej konieczności” i wiąże się z wykorzystaniem potencjału obronnego miasta oraz wzniesionych w jego rejonie fortyfikacji.
  Rozważamy wszystkie możliwe opcje rozwoju wydarzeń i będziemy działać odpowiednio do zaistniałej sytuacji – dodał ukraiński dowódca…

  .https://t.me/militarymediacenter/1545

  Polubione przez 1 osoba

 13. Nie żyje Dmitrij Lisicki, dowódca 1. Batalionu 247 Pułku Desantowo-Szturmowego.
  W 2014 roku dowodził batalionową grupą taktyczną 247 Pułku Desantowo-Szturmowego, która brała udział w okrążeniu wojsk ukraińskich pod Iłowajskiem.
  Za udział w działaniach zbrojnych na Ukrainie – w styczniu 2015 roku otrzymał od Władimira Putina tytuł Bohatera Rosji.

  Jego ciało z raną postrzałową znaleziono w niedzielę (26.03.2023) w mieszkaniu w Stawropolu.
  Jako pierwszy o tym zdarzeniu poinformował ukraiński korespondent wojenny Jurij Butusow – napisał na Telegramie, że rosyjskiego dowódcę zabili ukraińscy żołnierze.
  Natomiast według rosyjskich mediów – Dmitrij Lisicki popełnił samobójstwo…

  .https://t.me/ButusovPlus/2459
  .https://t.me/bazabazon/16569

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Skoro jesteśmy dziś przy temacie oświadczeń Prigożyna
  pozwolę sobie na powtórkę artykul prz

  🟥⚡❗❗ Partia „Wagnera”

  Szef PKW Wagnera Jewgienij Wiktorowicz Prigożyn opublikował kilka dni temu swoje oficjalne pismo do kierownictwa Ministerstwa Obrony w sprawie możliwej próby kontrataku Sił Zbrojnych Ukrainy pod Artomowskiem.

  💥 I był to wyraźny akt polityczny.

  Również wczoraj zakończyła się historia próby wprowadzenia zakazu pochówku poległych żołnierzy PKW „Wagnera” w Goryachiy Klyuch.
  Historia jest obrzydliwa. Ale też całkowicie polityczna.

  W obu przypadkach E. V. Prigożyna, ukazała się publikacja tego, czego obecny system woli nie wyciągać na światło Boże i robić w cichy, biurokratyczny sposób.

  💥 I w obu przypadkach ta ich preferencja była w ostrej sprzeczności z nową rzeczywistością rosyjskiego społeczeństwa, która kształtuje się na naszych oczach.

  I chyba nie powiem nic nieoczekiwanego, kiedy na pytanie, co się dzieje, odpowiadam, że to kampania polityczna.
  Która jest prowadzona przez E.V. Prigogine nie tylko ze względów wojskowych.
  Chociaż on sam całkiem naturalnie temu zaprzecza.

  I wcale nie jestem skłonny go za to potępiać, nawet biorąc pod uwagę zrozumienie skrajnej niepożądalności bujania patriotycznej łodzi w tak trudnym dla kraju momencie.
  Przynajmniej dlatego, że wszystko to dzieje się z naturalnego powodu.
  i tylko dlatego, że to nie może przestać się dziać.

  Ale najpierw zdefiniujmy, co już jest rzeczywistością i z tego powodu przestaje być tematem do dyskusji.

  🔶 Po pierwsze, Jewgienij Wiktorowicz Prigożyn jest już politykiem. Obecny i zdecydowanie drugi po niewiadomo kim pod względem władzy i wpływu na społeczeństwo. Znów – jakby sam nie zaprzeczał swojemu faktycznemu statusowi.

  🔶 Po drugie, takie kampanie (a to jest kampania, nie zaprzeczajmy oczywistości) nie odbywają się same, ale pod czymś konkretnym. I przynajmniej o tym „czymś” warto powiedzieć kilka słów.

  🔶 Po trzecie, Wagner PMC to już więcej niż tylko PMC.
  A nawet bardziej niż jakaś „nowa armia”, która powstaje pod wpływem zmienionych warunków rzeczywistości i przeciwstawia się starej armii.
  Jest to już instytucja publiczna, na naszych oczach staje się jednym z trzonów systemu

  I mając to na uwadze, przyjrzyjmy się działaniom tej instytucji.
  Nie te, o których dużo się mówi, ale te, które są nieco w cieniu.

  ⚫ Mowa o powstaniu kilkudziesięciu oddziałów Wagner PMC w dużych miastach.
  I nie są to punkty rekrutacyjne. Są to punkty wzrostu, które są czymś w rodzaju Centrum Wagnera w Petersburgu za płacę minimalną. Z potencjałem wzrostu do dużych wolumenów.
  To znaczy,
  🔶 po pierwsze, są to podmioty „miękkiej siły” Wagnera w regionach
  💥 a po drugie, to właściwie gotowe rozgałęzione komórki partyjne.

  Tak, one tym są.
  Co więcej, gałęzie przyszłej partii są również zasadniczo nowego typu.

  🔴 Cóż, albo dobrze sprawdzone, ale już zapomniane już stare. Kto wie?

  A fakt, że PKW Wagner idzie pełną parą właśnie w kierunku takiego przeformatowania,
  w kierunku stworzenia w sobie takiej czy innej nadbudowy politycznej,
  w kierunku instytucjonalizacji własnej roli w społeczeństwie
  .– to dla mnie osobiście fakt.

  I to jest ten sam naturalny proces, o którym mówiłem na początku.

  Co nawet nie dotyczy PMC „Wagnera” jako takiego.
  Gdyby nie on, byłoby to coś innego.
  Proces ten dotyczy społeczeństwa i jego systemu zarządzania.
  ( w sytuacji, egzystencjonalnej wojny z Zachodem, w jakiej się teraz znalazła Rosja).

  To znaczy, chodzi tu o sposób sprawowania władzy, moi przyjaciele …

  Pełny tekst na portalu „Rodina nad Newą”:
  https://rodinananeve.ru/partiya-vagner/

  Komentarz:
  To proces oczywisty, ze Prigożyn zdobywszy popularność, chce ją wykorzystać do celów politycznych.
  I z tego co widać , to Prigożyn ma dla swych działań akceptację samego Putina.

  Jak już tu pisałem na blogu, Putin buduje swoją zaufaną formację militarną,
  coś na wzór osobistej Lejbgwardii cara
  a teraz w oparciu o jej struktury terenowe swą własną partię polityczną.
  A czyni to po to, aby nie być zakładnikiem i dodatkiem do rządzącej partii ,,Jedna Rosja”.

  Jego partia oparta na strukturach organizacyjnych Wagnera będzie ,,języczkiem u wagi” w najbliższych wyborach i szantażował nią będzie partię rządzącą,.
  A w zamyśle Prigożyna , jak to zwrócił uwagę autor artykułu,
  będzie raczej w starym sprawdzonym stylu… ,,języczkiem spustowym jego Naganta”

  Polubione przez 1 osoba

 15. W poniedziałek, 27 marca br. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z komisarzem Unii Europejskiej ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem  oraz pracownikami, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Zakładów Metalowych (ZM) Dezamet w Nowej Dębie.
  Celem wizyty było zapoznanie się z możliwościami zwiększenia produkcji zakładów zbrojeniowych.

  Zakłady Metalowe Dezamet to spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
  Spółka specjalizuje się w produkcji wojskowej. Asortyment produkcji na potrzeby obronności obejmuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej.
  Sztandarowymi produktami spółki są: amunicja artyleryjska kalibru 155 mm używana m.in. w haubicy Krab, 120 mm amunicja moździerzowa używana przez moździerze samobieżne M120K Rak oraz 60 mm amunicja moździerzowa.

  Polskie armatohaubice Krab sprawdzają się w rękach dzielnych Ukraińców. Bronią Ukrainy, niepodległości Ukrainy przed inwazją rosyjską. Mogę powiedzieć wprost, że dzięki współpracy z Komisją Europejską, dzięki inicjatywie przedstawionej przez Komisję Europejską możemy zwielokrotnić możliwości produkcyjne jeżeli chodzi o tą amunicję tu właśnie w Dezamecie. I to jest nasz cel – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

  Jednym z powodów przyjazdu do Polski jest również wyrażenie wdzięczności ze strony Europy wobec Polski. Polska od pierwszego dnia była blisko z Ukrainą. Polska wykonała niewiarygodny wysiłek, a zatem chciałbym rozpocząć od podziękowania w imieniu całej Europy za to co Polska zrobiła i nadal robi dla Ukrainy, jak również całej Europy – mówił z kolei unijny komisarz Thierry Breton…

  .https://milmag.pl/premier-szef-mon-i-komisarz-ue-w-zm-dezamet/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Przemysł zbrojeniowy staje się coraz ważniejszym elementem architektury obrony państwa i dostawcą bezpieczeństwa dla innych. Jesteśmy po wielu rozmowach w UE na ten temat. Zainicjowaliśmy program wspólnego zakupu amunicji. Polska przystąpiła do tego programu kilka dni temu i razem z innymi krajami będziemy ją kupować głównie za pieniądze europejskie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Zakładach Mechanicznych Dezamet.

   Poinformował także, że Polska przekaże w ramach programu do końca roku milion sztuk amunicji dla Ukrainy.
   Jestem przekonany, że po szybkim podniesieniu zdolności takie ilości nie będą zbyt ambitne. Chcemy produkować bardzo duże liczby pocisków artyleryjskich – mówił.
   Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całym NATO jest za mało, żyliśmy uśpieni czasem pokoju i bezpieczeństwa. Chcemy dzisiaj uzupełnić i rozbudować nasze zapasy amunicji. Chcemy, żeby zakłady produkcji amunicji miały możność produkcji w zakresie, który jest Polsce potrzebny – zauważył.

   Uzupełnienie zapasów, zbudowanie zdolności produkcyjnych, aby Polska była bezpieczna i była dostawcą amunicji dla innych. I wreszcie także wykorzystanie naszych ogromnych kompetencji. Cieszę się, że za pieniądze europejskie, będziemy mogli zwielokrotnić produkcję -dodał…

   .https://defence24.pl/przemysl/premier-rzad-wesprze-produkcje-amunicji-firmy-panstwowe-i-prywatne-pomoc-ue

   Polubione przez 1 osoba

  • Premier RP i szef MON poinformowali w mediach, że Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
   Środki z tego funduszu stanowią rekompensatę za sprzęt wojskowy przekazywany Ukrainie.
   Łącznie Polska miałaby uzyskać do około 900 mln EUR (około 4,2 mld PLN).

   Według szefa polskiego rządu – jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi (9 marca) Polska ma uzyskać od UE 300 mln EUR, zaś w kolejnych miesiącach należy się spodziewać następnych 500-600 mln EUR rekompensaty.
   Środki te przynajmniej częściowo mają pozwolić na załatanie luki sprzętowej, które się pojawiła po wysłaniu znacznych ilości uzbrojenia na Ukrainę.

   Polska jest jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego na Ukrainę.
   Istotna część wsparcia została wysłana z jednostek SZ RP, co obniżyło poziom ich gotowości i ukompletowania
   Braki te mają zostać uzupełnione interwencyjnymi zakupami sprzętu – głównie za granicą…

   .https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=39661

   Polubione przez 2 ludzi

 16. Rada Ministrów Ukrainy podjęła decyzję o przekształceniu Przedsiębiorstwa Państwowego (DK) Ukroboronprom w spółkę akcyjną Ukraiński Przemysł Obronny.
  W nowej spółce 100% akcji ma należeć do państwa.
  W zamyśle rządu w Kijowie przekształcony podmiot ma być nowoczesnym technologicznie przedsiębiorstwem zbrojeniowym.

  Przekształcenia własnościowe Ukroboronpromu i jego podmiotów zależnych trwają już od lat.
  Do tej pory 27 przedsiębiorstw państwowych wchodzących w skład korporacji zostało już przekształconych w spółki. Kolejnych 29 jest w trakcie transformacji.

  Decyzja o przekształceniu ma otworzyć nowe możliwości rozwoju ukraińskiego przemysłu obronnego, takich jak transfer technologii, wdrażanie standardów OECD i NATO, przyciąganie inwestycji i tworzenie nowych rodzajów broni i sprzętu wojskowego.
  Nowa struktura własnościowa ma chronić państwowy przemysł obronny przed zagrożeniami korupcyjnymi i bezpośrednimi wpływami politycznymi.
  Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw w Europie. ❗

  Zdaniem ukraińskich decydentów – procesy transformacji nie będą miały wpływu na produkcję broni i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.
  Rzeczona deklaracja wydaje się raczej symboliczna, gdyż w warunkach wojny ten udział jest niewielki…

  .https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=39650

  Polubione przez 2 ludzi

  • No i co z tego. bo to oni zawzwyczaj bez podejmowania walki się poddają lub dezerterują na drugą stronę.
   Dodam, że już wielu takich ukraińskich „mobików” walczy w szeregach ML DRL.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Obawiam się jednak, że nie wszystkim udaje się przejść na stronę rosyjską, gdyż pojawiają się doniesienia o rozstrzeliwaniu dezerterów przez wojska ukraińskie.
    Ponadto „mobiki” muszą się liczyć z represjami, na które narażone są ich rodziny.
    Stąd podjęcie tego typu decyzji, to z pewnością nie należy do łatwych…

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

  • 24 lat temu, 24 marca 1999 roku, NATO rozpoczęło bombardowanie Serbii. Na narodzie serbskim dokonano zbrodni pod kryptonimem operacyjnym „Miłosierny Anioł”.

   Pierwsze bomby spadły na Serbię o godzinie 19.45 w dniu 24.03.1999 r.
   Naloty trwały codziennie przez jedenaście tygodni, dokładnie 78 dni.
   NATO rozpoczęło bombardowania używając początkowo 650 samolotów, ale pod koniec akcji w „obrocie” było już około 1600 maszyn (dwie trzecie to samoloty bojowe). Wykonano dziesiątki tysięcy nalotów i zrzucono kilkadziesiąt tysięcy ton bomb.

   Podczas bombardowań używano amunicji ze zubożonym uranem (zatruwających na wiele, wiele lat glebę i wodę, czego wynikiem jest wzrost chorób nowotworowych), bomb kasetowych (rozpryskujących się na małe ładunki, których duży procent nie wybucha i jest szczególnym zagrożeniem dla dzieci przez wiele lat) oraz bomb grafitowych (niszczących system energetyczny, w wyniku czego cierpią przede wszystkim cywile).
   W bombardowaniach NATO zginęło około 2.000 cywilów – obywateli ówczesnej Jugosławii (w tym 90 dzieci) oraz ponad 1.000 żołnierzy i policjantów.

   Według oficjalnych danych serbskiego rządowego Centrum Koordynacyjnego ds. Kosowa i Metochii, od czerwca 1999 do kwietnia 2004 roku, przed terrorem Albańczyków uciekło z Prowincji do innych częściach Serbii oraz do Czarnogóry 287.000 osób (w tym około 230.000 Serbów).
   Liczba osób, które przed terrorem Albańczyków opuściły swoje domy i znalazły schronienie w pozostałych jeszcze serbskich enklawach (czytaj: gettach) w Kosowie i Metochii wynosi 20.000…

   .https://myslpolska.info/2023/03/24/pamietajmy-o-losie-serbow/

   Polubione przez 1 osoba

 17. https://t.me/infodefPOLAND/2138
  Tajny zamiar USA przeciwko Rosji zakończył się fiaskiem.
  Francuski historyk Emmanuel Todd twierdzi, że Rosja rozpoczęła wojnę prewencyjną na Ukrainie. Stany Zjednoczone sprowokowały działania Putina, który ostrzegał, że nie będzie tolerował NATO na Ukrainie.
  Cele, do których dążył Zachód, rozbiły się o surową rzeczywistość. Rosja z godnością zniosła presję sankcyjną i tylko wzmocniła się gospodarczo.
  video

  Polubione przez 1 osoba

 18. Banderowiec z batalionu ‚Ajdar” niejaki Jewhen Dikij nieoczekiwanie „puścił farbę” w ukraińskich mediach i opowiedział ze Bachmut ‚w czterech piatych okrążony”, a Awdijewka „w półokrążeniu”;
  https://strana.today/news/429468-bakhmut-okruzhen-na-45-a-avdeevka-v-polukoltse-dikij.html
  Władze ukraińskie pośrednio potwierdziły informacje o Awdijewce ogłaszając że z miasta ewakuowano „słuzby komunalne” i administracje, a samo miasto jest w „czerwonej strefie” i zamknieto do niego wjazd dla „cywili, dziennikarzy oraz wolontariuszy”;
  https://strana.today/news/429440-v-avdeevku-zapretili-vezd-naselennyj-punkt-v-krasnoj-zone.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.