Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.05.2023r.- 2895 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 465).


„Niemy krzyk”– dzień 1085.

Tym razem nie będzie „okrągłego stołu”.

 Trudno jest ocenić teoretycznie, jak doskonałe i skuteczne są niektóre systemy uzbrojenia, dopóki nie uzyska się danych o ich zastosowaniu bojowym. 

Można bez końca porównywać charakterystyki samolotów lub czołgów, czy innego sprzętu i broni, wysuwając czysto teoretyczne założenia o tym, o ile jeden model może być lepszy od drugiego, ale dopóki te porównywane ze sobą obiekty nie spotkają się w prawdziwej bitwie, wszystkie wnioski i rachuby dotyczące ich jakości będą bezpodstawne.

Każda wojna, każdy lokalny konflikt to przede wszystkim poligon doświadczalny na dużą skalę, w ramach którego przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego testują swoją broń, otrzymują informacje zwrotne i wyciągają wnioski na temat tego, jakie zmiany należy wprowadzić w projekcie tego lub innego „produktu”.

Często takie testy w realnych warunkach wojny skłaniają producentów do myślenia o konieczności elementarnego dopracowania, ale zdarza się też, że bojowe użycie broni, które wcześniej budziło zachwyt wszystkich, kończy się całkowitym fiaskiem. Stali i potencjalni nabywcy, po otrzymaniu informacji o skutkach faktycznego stosowania pewnych systemów, zaczynają rozumieć, że stali się ofiarami banalnej reklamy i nabyli coś, co w żadnym wypadku nie jest warte zapłaconych za to pieniędzy.

Amerykańscy dziennikarze, wojskowi i eksperci wszelkiej maści, bez cienia skromności, do dziś nazywają system obrony powietrznej Patriot „najbardziej zaawansowanym systemem przeciwrakietowym na świecie”. Ta propagandowa narracja doprowadziła do tego, że dziś kompleksy te chronią nie tylko kontynentalną część stanów zjednoczonych i bazy wojskowe rozsiane po całym świecie, ale i są dostarczane partnerom z NATO, w tym po usilnych staraniach- także za dziesiątki miliardów $ Polsce. Ponad 170 kompleksów zostało sprzedanych innym krajom i pełni służbę bojową, całkowicie jakoby chroniąc niebo sojuszników „wzorca i ostoi demokracji”.

Ostatnio nawet tak się zagalopowano, że a podstawie głoszonej Patriotom reputacji zdecydowano się umieścić ten system obrony powietrznej do ochrony nieba nad Kijowem, ponieważ ukraińskie systemy obrony powietrznej były już wtedy wykrwawione na śmierć, a Rosja coraz częściej uderza w obiekty infrastruktury krytycznej, które mają bezpośredni wpływ na życie stolicy Ukrainy, tak chętnie odwiedzanej przez przywódców zachodnich mocarstw. 

No ale, jakie opcje ogólnie można rozważyć w takiej sytuacji, jeśli ludzkość nie wymyśliła nic lepszego do obrony powietrznej niż Patriot i nic nie wymyśli?

Ku zaskoczeniu wszystkich niebo nad stolicą Ukrainy zostało zamknięte na bardzo krótki czas, a pierwszy poważny atak rosyjskich sił powietrznych położył kres historii niezniszczalności amerykańskich systemów przeciwlotniczych. Opowieść o tym, jak 31 pocisków o łącznej wartości około 150 milionów dolarów zostało wystrzelonych w ciągu minuty w niebo nad Kijowem, po czym rosyjski system Kindżał uderzył znienacka- wyłaniając się jak zły duch z ciemności nocy- w system obrony powietrznej Patriot, nie ma sensu szczegółowo opowiadać, jest już znany prawie wszystkim. Najważniejsze w tej sytuacji jest to, że wraz z resztkami rozbitych wyrzutni kolejny mit o wyjątkowej wyższości zachodniej broni trafił na śmietnik historii.

Nie jest tajemnicą, że już wcześniej istniały duże wątpliwości co do skuteczności wspomnianego przeciwlotniczego tego systemu rakietowego, ale nie chodziło o pokonanie jego elementów, ale w większym stopniu o nieskuteczne starty, które nie prowadziły do ​​rezultatu gwarantowanego przez jego producenta, czyli 99% skuteczności. Niska wydajność tego systemu została omówiona po wynikach wojny w Zatoce Perskiej. Ale w tym momencie amerykańscy politycy mieli dość elokwencji, aby przekonać cały świat, że to nic innego jak spekulacje i bezpodstawna krytyka, a systemy obrony powietrznej Patriot godnie spełniły swoje zadanie.

To, że wiele mitów zostanie obalonych w trakcie specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy, jest jasne nie tylko dla Rosji, ale także dla zachodnich partnerów junty probandeorwskiej z Kijowa, których broń jest obecnie testowana pod kątem wytrzymałości w bardzo trudnych warunkach . Z tego powodu zachodni politycy i wojsko bardzo niechętnie wysyłają na Ukrainę nowoczesne projekty, które wciąż owiane są aureolą wykreowanych propagandowo legend i dość dobrze sprzedają się sojusznikom. Do kraju zwycięskiej demokracji napływa przestarzała broń, której minimalnej skuteczności nie trzeba w żaden sposób uzasadniać. A czego chcieć od sprzętu, który powstał w połowie lat 70. ubiegłego wieku i już dawno został zastąpiony bardziej nowoczesnymi modelami? O wiele bardziej przerażające jest, gdy w po trafieniu w strefę operacji specjalnej, ta zalegająca przez długie lata w magazynach wojskowych broń rozpada się w oczach.

Na przykład, to na Ukrainie narodził się kult systemu przeciwpancernego Javelin. Wszystkie kanały informacyjne pełne były informacji o tej Wunderwaffe. Zaś patriotyczne Ukrainki dość szybko i bezpretensjonalnie zaczęły nazywać swoje dzieci imieniem Джавелин, widząc w tej broni jakąś świętość, która gwarantuje nieuchronne zbawienie narodu. Dostawy ponad 7 tysięcy tych systemów nie tylko wyczerpały zapasy systemów przeciwpancernych w Stanach Zjednoczonych, ale także zwiastowały poważną katastrofę dla rosyjskich sił pancernych, „nieprzygotowanych do wytrzymania najnowocześniejszych systemów przeciwpancernych świata”. Historia błyskawicznego wzlotu i następnie cichego upadku przeciwpancernego systemu rakietowego Javelin przypomina nieco smutną historię systemu obrony powietrznej Patriot strzegącego nieba w Kijowie. „Najlepsze systemy przeciwpancerne na świecie” szybko przekształciły się w kategorię złomu, a sami producenci przyznali, że kompleks ten nie sprawdził się w strzelaniu próbnym. Z 11 wystrzelonych pocisków tylko 3 trafiły w cel, co daje faktyczną około 30% skuteczność.

Analogicznie można się z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać, że podobny los czeka niemieckie Leopardy, amerykańskie Abramsy i angielskie Challengers, które na razie nie ryzykują wystawienia do walki, obawiając się sprzężenia zwrotnego, które nieuchronnie podważy obiektywizm opowieści o ekskluzywności tego rodzaju broni. Te historie, które wciąż pomagają sprzedawać raczej przestarzałe i szczerze mówiąc niedoskonałe modele czołgów do innych krajów.

Czy w związku z tak negatywnymi doświadczeniami z użyciem i skutecznością NATO-wskiej Wunderwaffe, są kraje, które nadal zechcą kupić amerykańskie systemy przeciwpancerne, przeciwlotnicze systemy rakietowe i MLRS, które nie są w stanie przebić dalekiego od najbardziej zaawansowanego rosyjskiego systemu obrony powietrznej? 

Analogicznie można przyjąć, że w tej chwili wiele armii na świecie marzy o tym, by mieć do dyspozycji Iskandery i Kalibry, nie mówiąc już o niezrównanych Kindżałach, które całkowicie zdeklasowały systemy obrony przeciwlotniczej Patriot?

I to własnie będzie kolejna strata wizerunkowa Zachodu- a przede wszystkim USA, która przełoży się na wymierne straty rozbudowanego i bardzo dochodowego przemysłu zbrojeniowego.

A jak niebagatelne są to wielkości, to podam tylko przykład dwóch krajów: USA  285 mld dolarów i Niemiec 9,35 mld euro. Jak widzimy, wartości te są bardzo pokaźne, a więc jest też dużo do stracenia.

*

Popołudniowa (26.05.2023r. 15:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne przeprowadziły dziś wieczorem uderzenie z powietrza dalekiego zasięgu z użyciem broni precyzyjnej na ukraińskie magazyny amunicji. Cel ataku został osiągnięty. Wszystkie wyznaczone obiekty zostały trafione. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W kierunku Kupiańska ogień artyleryjski z Zachodniej grupy sił uderzył w jednostki ukraińskich sił zbrojnych w rejonach Dwurecznaja i Kisłowka w obwodzie charkowskim.

Ponadto udaremniono działania dwóch ukraińskich grup dywersyjno-rozpoznawczych w miejscowościach Masiutowka i Iwanowka w obwodzie charkowskim.

Wróg poniósł straty w wysokości do 35 ukraińskich żołnierzy, trzech pojazdów i haubicy Msta-B.

W kierunku Krasno-Limańskim lotnictwo wojskowe i artyleria grupy Centrum uderzyły na jednostki wroga w pobliżu miejscowości Kuźmino w Ługańskiej Republice Ludowej i Jampołowka w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia wyeliminowano ponad 60 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, dwa pick-upy, samobieżny system artyleryjski Akacja oraz haubice D-20 i D-30.

W kierunku Doniecka, w wyniku uderzeń lotnictwa taktycznego i wojskowego, aktywnych działań jednostek Południowej grupy rosyjskich Sił Zbrojnych i ostrzału artyleryjskiego, w ciągu dnia wyeliminowano do 190 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pickupy i haubicę D-30.

Skład amunicji 54 brygady zmechanizowanej USZ został zniszczony w pobliżu osady Wierchniekamieńskoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Na południe od Doniecka i w Zaporożu naloty lotnicze i ostrzał artyleryjski grupy sił Wschód pokonały jednostki wroga w pobliżu osiedli Orichowo i Małaja Tokmaczka w obwodzie zaporoskim oraz Nowosiełka w Ługańskiej Republice Ludowej. W ciągu dnia na tych obszarach zginęło i zostało rannych ponad 120 ukraińskich żołnierzy, a także zniszczono cztery pojazdy.

W kierunku Chersonia w wyniku ataków ogniowych w ciągu dnia wyeliminowano do 30 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono pięć pojazdów, haubicę D-30 i samobieżną jednostkę artyleryjską Akacja.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe oraz artyleria grup wojsk sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły w ciągu ostatniej doby w 78 jednostek artyleryjskich ukraińskich sił zbrojnych na pozycjach strzeleckich, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 92 obszarach.

Ukraińska stacja radarowa wykrywania i śledzenia celów na niskiej wysokości ST-68UM została zniszczona w pobliżu miejscowości Nowonikołajewka w obwodzie mikołajowskim.

Środki obrony przeciwlotniczej przechwyciły: operacyjny pocisk taktyczny Grom-2, dziesięć rakiet systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i dwa pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow.

Ponadto w ciągu dnia zniszczono 20 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w rejonie Olszany (obwód charkowski), Zołotarewki, Mikołajowki (Ługańska Republika Ludowa), Artemowska (Doniecka Republika Ludowa), Goła Pristan, Wielika Liepietiha (obwód chersoński), Komsomolska i Tokmaka (obwód zaporoski).

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie:

429 samolotów, 235 śmigłowców, 4341 bezzałogowych statków powietrznych, 424 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 9302 czołgi i inne opancerzone pojazdy bojowe, 1100 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 4908 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 10464 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Aktualna sytuacja na froncie rano 27 maj.

W kierunku Chersonia rosyjska artyleria i lotnictwo uderzyły na Wieleckoje, Wysinice, Antonowkę, Lwowo, Kozackie, Nowobierysław, Gawriłowkę, Nowoaleksandrowkę i Zołotą Bałkę, a także na centrum regionu.

W kierunku Zaporoża rosyjskie siły zbrojne ostrzelały Stiepnogorsk, Kamieńskoje, Stiepnoje, Szczerbakow, Nowodaniłowkę, Małą Tokmaczkę, Czarowne, Gułajpol, Gułajpolsk, Malinówkę i Olgowskoje.

Na froncie donieckim siły rosyjskie zaangażowały się w szturm w Marince po uderzeniach artyleryjskich. Podjęły również próbę ofensywy lądowej na miasto Krasnogorowka. Bez powodzenia. Artyleria i lotnictwo rosyjskich sił zbrojnych działały na Pobiedę, Karlowkę, Pierwomajskoje, Awdiejewkę i Siewiernoje. Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły ostrzał z broni ciężkiej na Donieck, Wodianoje i Gorłówkę.

W kierunku Artemowska siły rosyjskie wspierane przez artylerię zdołały posunąć się naprzód w pobliżu Chromowoje po ataku z granic miasta. Pod ostrzałem znajdują się pozycje USZ w Białej Górze, Konstantynówce, Predteczinie, Stupoczkach, Iwanowsku, Czasowym Jarze, Kalinówce, Grygorowce, Oriechowo-Wasiljewce, Priwolje, Wasiukowce, Spornym, Iwano-Darijewce i Wierchniekamieńsku. Aktywność artyleryjska w trzech ostatnich miejscowościach, która nie była obserwowana w takiej kombinacji od dłuższego czasu, może wskazywać na przygotowanie ofensywy naziemnej na tym obszarze.

W kierunku Ługańska siłom rosyjskim udało się przejąć kontrolę nad szeregiem pozycji na południowy wschód od Biełogorowki, które zostały opuszczone po kontrataku USZ kilka tygodni wcześniej w wyniku uderzeń artyleryjskich. Z drugiej strony, podobna ofensywa z Masiutowki okazała się nieudana dla rosyjskich sił zbrojnych. Rosyjska artyleria i lotnictwo uderzyły na Torski, Iwanowkę, Nevsky, Makiejewkę, Stelmachowkę, Nowosiołowski, Kisłówkę, Kupiańsk, Zapadnoje, Dwureczną, Nowowołyńsk, Figolewkę i Topolę.

Oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK za okres od godziny 00:00 26.05.2023 do godziny 00:00 27.05.2023r.

❗️W ciągu ostatnich 24 godzin misja odnotowała 41 przypadków ostrzału terytorium DRL przez USZ.

W kierunku Doniecka wróg przeprowadził 24 ostrzały z MLRS i artylerii 155 mm.
Na kierunku Gorłówki 14 ostrzałów z artylerii 152 i 122 mm.
Na kierunku Jasinowatej 1 ostrzał z artylerii 155 mm.
W rejonie Wołnowachy 1 ostrzał z artylerii 152 mm.
Mariupol 1 ostrzał rakietowy dalekiego zasięgu.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 256 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się siedem miejscowości republiki:

Gorłówka (dzielnice Kalinińska i Nikitowska), Zaicewo, Jasinowata, Donieck (dzielnice Woroszyłowska, Kalinińska, Budienowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotowska), Staromichajłowka oraz Błagodatnoje i Mariupol.

W ciągu ostatnich 24 godzin w dzielnicy Kalinińskiej w Doniecku zginęła 1 kobieta- cywil.

Ponadto, 4 cywilów zostało rannych w różnym stopniu w dzielnicach Kalinińskiej, Kirowskiej i Budienowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 12 budynków mieszkalnych w dzielnicach Kalinińskiej, Woroszyłowskiej i Kijowskiej w Doniecku, a także 8 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 травень 2023 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.05.2023r.- 2895 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 465).

 1. Patriot to całkiem sprawny system. Istnieje w różnych wersjach. Po prostu jest przereklamowany przez media i polityków. Nie da rady Kindżałowi bo nie może. Do tego trzeba systemu zupełnie nowego lub innego. Nowej generacji broń, hiperdźwiękowa to i nowej generacji system p-lot. jest potrzebny. Propaganda, tak naprawdę mu szkodzi. Inna sprawa, że na samoloty, rakiety podźwiękowe itp. wystarcza. Poza tym nic nie ma na świecie stuprocentowej skuteczności.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Dobry tekst. Zastanowienie powinno przyjść w chwili kiedy hurtem ktoś taki jak niestabilne i ostro podzielone „na pół” niedorzecze, po wielokroć bardziej niestabilne od np. Turcji, dostaje zgodę na zakup najnowszych produktów dotychczas zarezerwowanych dla formacji zbrojnej strzegącej federalnego rządu okupującego autochtonów i samo stanowiących migrantów na ziemi zwanej żartobliwie „ameryką”.
  Oczywiście uzasadnienia są dużo bardzie złożone i rozproszone, acz do zastanowienia jest, dlaczego teraz, dlaczego najnowsze, i dlaczego tu. Śmierdzi prawdziwą Wojną?
  Co najmniej..
  I naprawdę nie będzie wtedy miało znaczenia kto kogo/co lubi, bo „wściekłość i gniew” na sprawy proste spycha racjonalizm i ogólnie rozumianą mądrość w nicość, wtedy już u przytłaczającej większości homo rzekomo sapiens, łącznie z tymi którzy dziś „walcząc w miastach za klawiaturą internetów” idą w zaparte i oburzają się na Wojnę.
  Nie zrozumienie Wojny póki jej nie doświadczycie. A czy chcecie czy nie ona nadejdzie, bo walka z pasożytami, jakkolwiek byśmy ich nie definiowali, to deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja i dekontaminacja, najczęściej przy udziale nagłych reakcji chemicznych z udziałem tlenu.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Bachmut (Artiomowsk) jest całkowicie pod rosyjską kontrolą, linia frontu jest już kilka kilometrów od miasta – powiedział były ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko, który walczy w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy.
  Atak został zakończony. Bachmut (Artiomowsk) jest w rękach przeciwnika.
  Dalsza obrona miasta nie miała sensu dla Ukrainy – stwierdził na antenie ukraińskiej stacji telewizyjnej Kanał 5.

  Kijów nadal oficjalnie zaprzecza utracie miasta i zapewnia, że armia ukraińska nadal utrzymuje jego południowo-zachodnią część.

  .https://twitter.com/Roberto05246129/status/1662303544156798977

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska armia jest gotowa do rozpoczęcia długo zapowiadanej kontrofensywy – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, w rozmowie z brytyjską stacją telewizyjną BBC.

  Daniłow nie chciał wskazywać dokładnie, kiedy kontrofensywa się rozpocznie, ale stwierdził, że natarcie ukraińskiej armii, którego celem będzie odbicie ukraińskiego terytorium zajętego przez Rosję – może rozpocząć się „jutro, pojutrze albo za tydzień”.

  Wywiad Daniłowa dla BBC przerwał telefon od Zełenskiego ws. kontrofensywy
  Daniłow stwierdził też, że ukraiński rząd „nie ma prawa popełnić błędu” podejmując decyzję o rozpoczęciu kontrofensywy, ponieważ jest ona „historyczną szansą”, której Kijów „nie może stracić”.
  BBC informuje, że wywiad, jakiego udzielił stacji Daniłow – został przerwany telefonem od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który wezwał sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, żeby omówić kwestie związane z kontrofensywą.

  Ukraińska kontrofensywa była zapowiadana od miesięcy. Ukraina ma wykorzystać w jej trakcie zachodnie czołgi podstawowe – Leopardy i Challengery oraz inne pojazdy opancerzone dostarczone przez Zachód.
  Według nieoficjalnych doniesień Ukraińcy przeszkolili około 50 tysięcy żołnierzy, którzy mają wziąć udział w kontrofensywie.

  Daniłow stwierdził, że Ukraińcy rozpoczną natarcie, gdy dowódcy stwierdzą, że może ono przynieść najlepszy możliwy efekt w tym momencie wojny.

  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zdementował też doniesienia, że kontrofensywa już się rozpoczęła…

  .https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art38532981-przedstawiciel-wladz-w-kijowie-kontrofensywa-moze-zaczac-sie-nawet-jutro

  Polubione przez 2 ludzi

  • Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Czech generał Karel Rzehka – zaapelował o przygotowanie się na „zły scenariusz” dotyczący przygotowywanej ukraińskiej kontrofensywy.

   Czeski wojskowy powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Bild, że obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zakończy się kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy.
   Wynik wojny nie zależy tylko od czołgów i transporterów opancerzonych – powiedział.

   Tu jest zbyt wiele niewiadomych. Osobiście uważam, że musimy przygotować się na „zły scenariusz”, czyli na długą wojnę – stwierdził…

   .https://twitter.com/GrillardEric/status/1662354896220221441

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Nikita Zhuravel, zatrzymany za niedawno popełnione spalenie Koranu w Wołgogradzie, został wywieziony do Czeczenii 😉

  https://politikus.info/v-rossii/152099-zaderzhannyy-za-sozhzhenie-korana-v-volgograde-dostavlen-v-chechnyu.html

  Armia rosyjska schwytała grupę spadochroniarzy z „elitarnej” 81. Brygady Powietrznomobilnej Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu Belogorovki

  https://rusvesna.su/news/1685174366

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Nikita Zhuravel, zatrzymany za niedawno popełnione spalenie Koranu w Wołgogradzie, został wywieziony do Czeczenii 😉”
   Niestety z Kadyrowem Czeczeni są straceni. Wywiezienie z Rosyjskiego miasta do Czeczenii aresztowanego obywatela Rosji, zamiast osądzić go na miejscu, pokazuje, że Kadyrow zapewne odpłaci się nowym „mięsem armatnim” w postaci „nowych ochotników”.
   Jest to typowe oszukanie własnego narodu jakie robi pan Kadyrow.
   Ciekawe, że w Czeczenii nikomu nie przeszkadza, że w rządzie Chin uznano islam „za niebezpieczną chorobę ideologiczną”. Czy, że władze Arabii Saudyjskiej w roku 2017 nadając obywatelstwo robotowi ze sztuczną inteligencją produkcji Chińskiej uznały, że muzułmaninem może być laptop czy każda maszyna obdarzona oprogramowaniem zwaną „sztuczną inteligencją” oraz, że człowiek z inżynierem może stać się Bogiem.
   To pokazuje, że poziom ogłupienia społeczeństwa jak i polityków jest taki sam w państwach wasalnych jakimi są Polska czy Czeczenia.
   W Polsce ludzi ogłupia się 800 plus a w Czeczenii pociesza przywiezieniem do Czeczenii ludzi palących Koran.

   Polubione przez 2 ludzi

   • O tak ! Lepiej żeby Grozny wyglądał jak 20 lat temu. Widzę, że Kolega nie pierwszy raz wykazuje dużą niechęć do Kadyrowa i Czeczeńców, ale model czeczeński to przykład na przyszłość dla nowych rosyjskich regionów jak je naprawić i naprostować nie ingerując zbytnio w rdzeń tradycji i kultury.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Kolego to nie niechęć, to pokazanie błędów przywódcy Czeczenii. Podam ci przykład najwybitniejszego obok Orbana przywódcy państwa Europejskiego… jest nim Aleksander Łukaszenko. Łukaszenko bije na głowę Kadyrowa ponieważ:
     1. Białoruskie wojska nigdy nie były użyte w konfliktach w jakich uczestniczyła Federacja Rosyjska. Ponadto jak dotąd, Białoruskie wojska nie biorą udziału w Operacji Specjalnej na Ukrainie. Co jest wielkim sukcesem Łukaszenki.
     2. Białoruś otrzymała od Federacji Rosyjskiej o wiele większe kwoty niż Czeczenia.
     3. W Białorusi nie ma tak różnic społecznych jeśli chodzi o dochody jak w Czeczenii. W Czeczenii są ludzie bardzo bogaci i większość ludzi klepie biedę… przez co Czeczenia jest niestabilna niż Białoruś.
     4. Łukaszenko wsadza opozycjonistów co najwyżej do więzień a nie ich morduje. Łukaszenko nie zleca zabójstw za granicą działaczy opozycyjnych. Białoruskie KGB, którego szefem jest Polak, nie zabija opozycjonistów za granicą. Ponieważ Łukaszenko doskonale wie, że jak opozycje wyjedzie sama na zachód, do w ciągu kilku lat alienacja od społeczeństwa na Białorusi będzie tak duża, że jej wpływ na społeczeństwo będzie mały. Zobaczmy Tuska i jak odejście od krajowej polityki sprawiło, że dziś jego wpływ na społeczeństwo Polskie jest niewielki.
     5. Łukaszenko dał Białorusinom najlepszą opiekę medyczną. Dodatkowo Białoruś ma karę śmierci dla morderców, co pokazuje realną niezależność tego państwa.
     Kolego:
     „ale model czeczeński to przykład na przyszłość dla nowych rosyjskich regionów jak je naprawić i naprostować nie ingerując zbytnio w rdzeń tradycji i kultury.”
     Przecież styl rządów Kadyrowa zniszczył sporej części tradycje i kulturę Czeczeńską. Brutalizacja kultury poprzez promowanie MMA, karanie paralizatorem elektrycznym Czeczenek które ośmieliły się w Internecie wyrazić swoją krytyczną opinie czy zmuszanie do przeprosin w Rosji każdego kto coś powie nie tak wg Kadyrowa (np. Rosyjskiego blogera który ma żonę Czeczenkę).
     Kolego sprawę oceniam w miarę obiektywnie.

     Polubione przez 1 osoba

 6. Wczoraj napisałem, że Rosjanie z okrętu wywiadowczego atakowanego dronami mieli dużo szczęścia. To nie do końca tak i tylko tak. Przede wszystkim wykazali się doskonałym profesjonalizmem, wyrazy uznania. Na mnie to zrobiło wrażenie. Ktoś napiał, że takie ataki to puszka pandory i miecz obosieczny, racja. Kto dronami wojuje, od dronów ginie.

  Polubione przez 6 ludzi

   • D24? To się tylko obserwuje bo umownego „wroga” trzeba kontrolować, ale poziom tego zleciał (nie „sam z siebie”, tylko w ramach działań przewidzianych projektem) do propagandy politruków o znamienitych stepowo brzmiących nazwiskach, np. Du….
    To był „nawet ciekawy portal” (choć nieco w przekazie infantylny – taki projekt co by więcej podatnych na sugestie, z brakami w edukacji klasycznej i umiejętnościach analitycznych przyciągnąć) bo tak się kupuje „publikę” (gawiedź), a później „gotuje się powoli podnosząc temperaturę żeby z gara nie wyskoczyła”. Teatrzyk. Ten sam scenariusz realizują inne „gadające głowy”(od rzeczy gadające) w rodzaju Bełtosiaków, Brudziszów, Zdychowiczów i praktycznie każdego „yutubera” lub jego erzacu. Takie to czasy gdzie homo rzekomo sapiens nie widzą toczącej ich grzybicy (co najmniej) bo patrzą tylko w „magię ekranu” (obecnie en masse wpatrzeni w kilku calowe ołtarzyki). Co już kiedyś napisałem: homo rzekomo sapiens nie różnicują fikcji od faktów. Wyjątki owszem, ale i pośród tych wyjątków różnicowanie jest do pewnego momentu w którym następuje „przegięcie na osi” i kolejne przekazy przestają być weryfikowane. Wtedy wystarcza im „zapis” (bo pasują do utrwalonego obrazka), a za tym „zapisem” dają się robić w jakiś wariant wyłudzenia „na jezuska” (nigdy nie gadajcie ze „świadkami J.”), obecnie „na krainę”, oraz nieustająco „n”na chore dzieci” (zwykle nieuleczalnie ale kto by tam zwracał uwagę na szczegóły). No i raz do roku „daj jeden procent na NASZ szczytny cel” (albo naszych kolegów).
    Pejoratywnym znaczeniem słów w rodzaju „kłamstwo” bym się nie przejmował. Ludzie (i każdy inny gatunek) „kłamią” bez wyjątków, bo choćby z tego powodu, że w ten sposób dopierają się w pary (albo zaciągają do „sekty” 😀 ). Biologia. Kto nie kłamie tego unikać bo coś z nim nie tak. Unikać również tych co „odlatują” ale jednych i drugich nie za bardzo, bo nieobserwowani jeszcze odwiną taki numer że ciężko będzie odkręcić.
    Są z tego nawet „wykłady”, tylko żeby na nie trafić i zrozumieć, trzeba w ramach jednego z wielu warunków, być wobec wszystkiego i wszystkich (włącznie z samym sobą) nieustająco krytycznym. I równie nieustająco wszystko weryfikować.
    Inna sprawa, że nieustające publiczne zapieranie się w uświadamianie ludziom faktów zalatuje syndromem bohatera powieści Cervanetsa (albo jehowizmem), a nieustające powtarzanie tych samych zdań („wyuczonych przez indoktrynację „edukacją”?) ma wszelkie oznaki „kłamstwa” a żadnych oznak tego że to są fakty.
    D24 to prosty „projekt”. Jeden z bardzo wielu w Niedorzeczu. Działa bo Niedorzecze to już nawet nie wyłącznie opary absurdu. To jedne wielki absurdalny kisiel.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Reuters – Russian forces intercept two British Storm Shadow missiles, defence ministry says.

  Siły rosyjskie przechwyciły dwa pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię – poinformowało w sobotę (27.05.2023) Ministerstwo Obrony Rosji.

  Ministerstwo poinformowało również, że przechwyciło pociski rakietowe HIMARS i HARM, a także zestrzeliło 12 dronów w ciągu ostatnich 24 godzin.

  Rosja nie określiła, gdzie miały miejsce przechwycenia – ogłoszono to w codziennym briefingu ministerstwa obrony, w którym informuje o tym, co nazywa Specjalną Operacją Wojskową na Ukrainie.

  Reuters nie mógł od razu zweryfikować raportów z pola bitwy.

  Ministerstwo Obrony Ukrainy nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz. Urzędnicy z Kijowa poinformowali wcześniej, że broń dostarczana przez Zachód zostanie użyta wyłącznie przeciwko siłom rosyjskim na Ukrainie.

  W sobotę (27.05.2023) zarejestrowano ataki dronów głęboko na terytorium Rosj – uderzenia w instalacje rurociągów naftowych.
  Moskwa obwiniania Kijów za tego rodzaju ataki, chociaż Ukraina oficjalnie nie przyznała się do przeprowadzania ataków na cele w Rosji.

  .https://www.reuters.com/world/europe/russian-forces-intercept-two-british-storm-shadow-missiles-defence-ministry-2023-05-27/

  Polubienie

  • Na początku tego miesiąca Londyn ogłosił, że ​​dostarczy Kijowowi nieokreśloną liczbę pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, które są zdolne do uderzenia na odległość do około 250 km (?).
   Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdziło, że broń służyła jedynie celom obronnym i nie byłaby wyposażona w głowicę nuklearną (!).

   Podczas gdy Wielka Brytania oświadczyła, że ​​pociski nie zostaną użyte do ataku na Rosję „kontynentalną” – Ukraina powiedziała po ogłoszeniu, że pociski Storm Shadow mają „wystarczający zasięg operacyjny, będąc w stanie uderzyć w głąb zajętego przez Rosję terytorium Ukrainy”.

   Najwyraźniej niezadowolony z zapasów dostarczonych przez Wielką Brytanię – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podobno zaczął lobbować niemiecki rząd, aby dostarczył Kijowowi pociski manewrujące dalekiego zasięgu Taurus, które są zdolne do bezpośredniego uderzenia na Moskwę (!).
   Według brytyjskiego dziennika The Daily Telegraph – Zełenski wykorzystał brytyjską dostawę pocisków Storm Shadow, żeby wywrzeć presję na Berlin, aby poszedł w jego ślady…

   .https://www.breitbart.com/europe/2023/05/27/russia-claims-to-have-shot-down-two-uk-supplied-storm-shadow-missiles-condemns-london-and-washington-for-escalation/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

   Polubione przez 3 ludzi

   • Jeżeli choć jeden niemiecki pocisk spadnie na terytorium Rosji to Berlin, Monachium, Koln, i jeszcze parę innych winno być zrównane z ziemią – raz a dobrze aby Niemcom odechciało się na zawsze zabijać i niszczyć Słowian.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Jak poinformowały 26 maja br. niemieckie dzienniki Der Spiegel i Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung władze Ukrainy poprosiły Niemcy o możliwość dostarczenia lotniczych pocisków manewrujących Taurus KEPD 350.
   Kwestia ta miała pojawić się podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Berlinie – 14 maja br., a teraz potwierdza to Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec.

   Doniesień medialnych nie skomentował rzecznik prasowy Urzędu Kanclerskiego, ale potwierdziła je rzeczniczka resortu obrony, nie precyzując o jaką liczbę pocisków wnioskował Kijów.
   Wiadomo tylko, że oficjalny wniosek w tej sprawie został złożony kilka dni wcześniej.

   O tej kwestii mówił już 23 maja br. w wywiadzie dla dziennika Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i emerytowany pułkownik Roderich Kiesewetter – więc temat musiał już być omawiany w kuluarach.

   Jeśli Niemcy zgodzą się na przekazanie partii Taurus KEPD 350 – będzie to drugi typ nowoczesnego zachodniego pocisku manewrującego obok już przekazanych brytyjskich MBDA Storm Shadow i obiecanych niedawno francuskich SCALP-EG (jest to ten sam typ uzbrojenia, tylko ma inne oznaczenie w zależności od użytkownika).

   .https://milmag.pl/ukraina-poprosila-niemcy-o-pociski-manewrujace-taurus-kepd-350/

   Polubione przez 1 osoba

  • Siły Zbrojne FR przejmują inicjatywę wokół Artiomowska (Baḫmutu) i Siewierska (Siwirska), gdzie stopniowo powstrzymują wojaka ukraińskie.

   W pierwszym przypadku – armia rosyjska przy silnym wsparciu jednostki artyleryjsko-rakietowej stara się odrzucić siły ukraińskie jak najdalej od miasta, nie pozwalając przeciwnikowi na umocnienie się.
   Na obszarze pomiędzy Artiomowskiem (Bacḫmutem) a Zasow Jar (Czasiw Jar) toczą się walki o kilka dominujących obiektów topograficznych i grupę miejscowości.

   W drugim przypadku – armia rosyjska stara się zbliżyć jak najbliżej Siewierska (Siwirska) od strony wschodniej.
   Największą koncentrację ataków odnotowano w okolicach Biełogorowki (Biełohoriwki) – ukraińskie dowództwo przyznało, że ich siły znajdują się w trudnej sytuacji.

   W bitwach tych zauważalne jest użycie przez wojska rosyjskie – precyzyjnej amunicji artyleryjskiej oraz dronów rozpoznawczych i uderzeniowych…

   .https://twitter.com/Roberto05246129/status/1662529429820657665

   Polubione przez 1 osoba

  • Obwód biełgorodzki – wojska ukraińskie nadal prowadziły ostrzał artyleryjski i ataki dronowe.

   W rejonie szebekińskim – punkt kontrolny, linie energetyczne i obiekty przemysłowe zostały dotknięte skutkami. w jednym z nich wybuchł poważny pożar.
   Według najnowszych informacji – zginęła jedna osoba, a trzy inne zostało ranne.

   W rejonie krasnojarużskim wojska rosyjskie zestrzeliły ukraińskiego drona…

   .https://twitter.com/BPartisans/status/1662477467884437505

   Polubione przez 1 osoba

 8. W dniu 27 maja 2023 roku z kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1a z blokiem przyspieszającym Friegat.
  Na jej pokładzie znajdował się satelita obserwacyjny Kondor-FKA Nr 1.
  Satelita trafił na zaplanowaną orbitę heliosynchroniczną o wysokości 518,8 km. Wszystkie jego systemy funkcjonują prawidłowo.

  Satelita Kondor-FKA (FKA – Federalna Agencja Kosmiczna) jest przeznaczony do całodobowej obserwacji Ziemi w każdych warunkach pogodowych.
  Jest wyposażony w radar z syntetyczną aperturą pracujący w paśmie S.
  Ma rejestrować obrazy o średnich (5-30 m) i wysokich (1-2 m) rozdzielczościach.
  Wystrzelenie drugiego satelity tego typu zaplanowano na rok 2024, a dwóch kolejnych na lata 2029-2030.

  .https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=40195

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s