Wojna domowa na Ukrainie 7.10.2015r.- 230 dzień od nowego rozejmu.


„Teraz mają oni (w Kijowie– dopisek mój) szansę powrotu (do pełnego wdrożenia porozumień podpisanych w Mińsku– dopisek mój). Dajemy im możliwość, aby mocniej zaangażowali się w realizację porozumień mińskich, przenosząc wybory do samorządu terytorialnego na rok 2016″- powiedział przedstawiciel ze strony ŁRL w pertraktacjach mińskich, Władysław Dejno w wywiadzie dla kanału rosyjskiej telewizji „Rosja-24”

Według Władysława Dejno, Kijów „nie ma innej opcji, jak tylko wypełniać wszystkie zobowiązania, które zostały przyjęte na szczeblu międzynarodowym, pytanie tylko: kiedy to nastąpi?”

Skomentował on również oświadczenie Porosznki, że decyzja o odroczeniu wyborów w Donbasie „otwiera drogę do powrotu do Ukrainy Donbasu dzięki przeprowadzenia ich według ukraińskiego prawodawstwa”:

„My swoje propozycje już złożyliśmy. Jeśli Poroszenko dopiero teraz z nimi się zapoznał- to jego problem”

Wcześniej, bo bezpośrednio po zakończeniu w Mińsku wczorajszej tury rozmów w grupach dwustronnych i komisjach problemowych, w sprawie odroczonego terminu wyborów w Donbasie, oświadczenie wydali uczestniczący w nich przedstawiciele władz DRL i ŁRL; Władysław Dejno i Denis Puszilin:

„Jesteśmy zadowoleni z faktu, że został przyjęty nasz wniosek o odroczenie wyborów w Donbasie do dnia 21 lutego 2015 roku, pod warunkiem, że Kijów weźmie pod uwagę realizację punktów politycznych Mińsk-2.

Po przeanalizowaniu zaleceń i wniosków złożonych przez Merkel i pana Hollande zawartych po szczycie w Paryżu 2 października, były one konsultowane tutaj w Mińsku z przedstawicielami OBWE i Rosji w oparciu o instrukcje naszych przywódców Zacharczenkę i I. Płotnickiego.

Zgodnie z wynikiem pertraktacji przyjęto, że zostanie przesunięty termin wyborów z 18 października w DRL i 1 listopada w ŁRL na rok następny.

W tym czasie Ukraina będzie zobowiązana do wypełnienia porozumień wynikających z umowy podpisanej w Mińsku, a więc: zapewnienia specjalnego statusu dla Donbasu, wstrzymania się od ścigania i karania osób- uczestników wydarzeń w obwodach donieckim i ługańskim oraz do przegłosowania zgłoszonych przez nas poprawek zmian w konstytucji.

Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi stronami rozmów w Mińsku w sprawie projektu specjalnej ustawy o wyborach. Ale ta faza może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu regulaminu grupy kontaktowej i grup roboczych. Konieczne jest sporządzenie protokołu rozbieżności. I jasne określenie, co zostało ustalone, a co odrzucone.

Brak sformowanych i zaprotokółowanych decyzji doprowadził do tego, że Kijów do dnia dzisiejszego, może nadal sabotować wykonanie umowy mińskiej lub też podejmować jednostronne decyzje czy też dowolnie je interpretować. Z tego powodu w kwestii rozwiązań politycznych od lutego nie posunęliśmy się nawet o krok do przodu.

Aby więc nasza praca w Mińsku dała pozytywne rezultaty, trzeba ją sformalizować.

Mamy nadzieję, że projekt nowej ustawy o wyborach specjalnych oraz projekt zmian do konstytucji Ukrainy i inne związane z tym akta prawne, będą parafowane przez wszystkich uczestników rozmów prowadzonych w Mińsku. Jeśli jednak przez głosowanie w Wierchownej Radzie lub w jakikolwiek inny sposób, uzgodniony wcześniej tekst zostanie zmieniony, będzie to niedopuszczalne naruszenie przyjętych przez siebie zobowiązań.

DRL i ŁRL potwierdzają swoje zaangażowanie w proces pokojowy na rzecz godnego życia i obrony praw ludności Donbasu” 

Jak z powyższego jednoznacznie wynika, przesunięcie terminu wyborów przez władze DRL i ŁRL ma dać szansę i czas władzom w Kijowie na podjecie na nowo rozmów dwustronnych dotyczących punktów politycznych umowy podpisanej w lutym br. w Mińsku, a które to były przez nie celowo dotychczas ignorowane.

Taktyka jaką przyjmował do tej pory Kijów polegała na tym, że spośród punktów politycznych umowy mińskiej, wybierano tylko te, które były korzystne dla władz centralnych. Jednocześnie ich jednostronna interpretacja i brak konsultacji z drugą stroną dawał władzom ukraińskim możliwość dokonywania rozstrzygnięć w sposób arbitralny.

Później oczywiście pod tym pretekstem, polegającym na tym, że takie rozwiązania były odrzucane przez władze zbuntowanego Donbasu, sugerowano, iż sabotują one proces pokojowy.

Dlatego też obecnie, władze zbuntowanych obwodów domagają się sformalizowania procesu rozmów, który ma polegać na określeniu protokołu rozbieżności i każdorazowym spisywaniu i parafowaniu osiągniętych etapów na drodze wzajemnego kompromisu.

Będzie to stanowiło podstawę do egzekwowania podjętych wspólnie zobowiązań, nad którymi jednocześnie będzie możliwy nadzór międzynarodowy w ramach „kwartetu normandzkiego” przy udziale OBWE.

Czy w związku z tym, przesunięcie terminu wyborów o ponad cztery miesiące, jest korzystnym rozwiązaniem?

Dla władz zbuntowanego Donbasu i jego obywateli, jest to bez wątpienia duży sukces.

Natomiast z punktu widzenia Kijowa sytuacja nie jest za ciekawa- i to pomimo dobrej miny do złej gry jaką przedstawił wczoraj ukraiński prezydent Porosznko, który ja zwykle zinterpretował decyzję o przesunięciu terminu wyborów w Donbasie, po swojemu:

„To otwiera drogę powrotu Donbasu do Ukrainy zgodnie z prawem ukraińskim, oparte na standardach OBWE i oczywiście bez wojsk okupacyjnych”– napisał wczoraj na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Petro Poroszenko.

https://www.facebook.com/petroporoshenko

Jak widać postawa, wobec procesu mediacyjnego w ramach realizacji porozumień podpisanych w Mińsku, ukraińskiego prezydenta nie uległa zmianie, bo nijak z tego wpisu nie wynika, że chce on podjąć jakieś rozmowy dotyczące specjalnego prawa wyborczego dla Donbasu, gdyż jak stwierdził mają się one odbyć „zgodnie z prawem ukraińskim”, a więc takim jakie ono obecnie jest.

Druga kwestia, jaką poruszył w swym krótkim wpisie Petro Poroszenko, jest obecność w Donbasie „okupacyjnych wojsk”, których do wyborów ma nie być.

Nie wiem,  w jaki sposób ukraiński prezydent chce rozwiązać problem obecności „okupacyjnych wojsk” w Donbasie, ale jak sądzę do tej pory mu się to nie udało, a rozbrojenie się powstańców na zasadach i obecnie obowiązującym na Ukrainie prawie jest raczej niemożliwe.

W jaki więc sposób przeniesienie terminu wyborów „otwiera drogę do powrotu Donbasu do Ukrainy” nie wiadomo i zapewne odpowiedź na to pytanie jest jak na razie słodką tajemnicą Petra Poroszenki.

Natomiast szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini, która również zabrała wczoraj głos w sprawie decyzji władz Donbasu o przeniesieniu terminów wyborów na następny rok, powiedziała że:

„Dzisiejsza decyzja stworzy odpowiednie warunki do przeprowadzenia wyborów lokalnych w części Donbasu, zgodnie z ukraińskim prawem i standardami OBWE przy nadzorze Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR)”.

***

Na tym kończę ten przydługi wstęp i przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie nadal panuje spokój i nie doszło tam w ciągu ostatniej doby do jakiś poważniejszych incydentów militarnych. Życie toczy się normalnym trybem i wszystko powraca do normy.

W związku z podjętą wczoraj decyzją, o przesunięciu terminu wyborów w Donbasie na 21 lutego 2016 roku, zawieszono kampanię wyborczą.

W dniu wczorajszym saperzy sprawdzali informację podaną przez anonimową osobę, że na stadionie „Donbas Arena” zostały podłożone materiały wybuchowe. Po wcześniejszym ewakuowaniu przebywających tam woluntariuszy rozdzielających pomoc humanitarną i ogrodzeniu terenu stadionu, przystąpiono do poszukiwania ukrytych ładunków wybuchowych. Po bardzo dokładnych oględzinach okazało się, że wiadomość była fałszywa i nie wykryto żadnych ładunków wybuchowych.

Wczoraj w Gorłówce miało miejsce uroczyste oddanie do użytku nowej sieci gazowej, którą będzie dostarczany gaz dla ponad 640 rodzin w dzielnicy „Rtutnej”:

Według informacji przekazanej przez członka komisji ds. jeńców wojennych przy Ministerstwie Obrony DRL, Lilię Radionową; zmarł przebywający w areszcie w Mariupolu mieszkaniec Telmanowa, który został zatrzymany pod pretekstem separatyzmu. Śmierć aresztowanego spowodowana była długotrwałymi i brutalnymi torturami:

„W niedzielę o piątej rano poddany długotrwałym torturom, zmarł człowiek, którego ukraińskie władze oskarżyły o ,,separatyzm,,. Ofiara nie była zaangażowana w działania milicji ludowej”

***

Jak powiedział wczoraj ukraiński analityk, Dmitrij Tymczuk:

„Wojna jeszcze się nie skończyła, a na realizację umowy podpisanej w Mińsku potrzebne jest referendum”

Natomiast jeden z liderów partii „Blok Poroszenki” Aleks Gonczarenko powiedział przedwczoraj w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji „Kanał 5”, że nie ma możliwości pokonania Rosji na drodze militarnej, więc należałoby się przede wszystkim skupić na zwiększaniu sankcji:

„Nie jesteśmy w stanie wygrać z Rosją otwartej zbrojnej konfrontacji, która posiada nie tylko największą armię w Europie kontynentalnej, ale również broń jądrową. Jednak strategiczna sytuacja Rosji pogarsza się w wyniku nałożonych na nią sankcji gospodarczych”

A więc powraca jak bumerang problem sankcji, tylko jak długo jeszcze jest je w stanie przetrzymać sama Ukraina?

A na Ukrainie wszystko się toczy po staremu, czyli w regionie odeskim w miejscowości Biełogorodzie-Dniestrowskim dokonano kolejnego zamachu bombowego, tym razem, na wojskowe biuro werbunkowe.

Ładunek o mocy 200 gramów trotylu wybuchł dziś o trzeciej w nocy przed budynkiem, w którym mieści się biuro werbunkowe ukraińskich sił zbrojnych.

W wyniku eksplozji została zniszczona elewacja i uszkodziła ona okna. Nikomu poza tym się nic nie stało:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Monitorowanie cen towarów ważnych społecznie przez pracowników Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego DRL w pierwszym republikańskim supermarkecie w Doniecku.

Gorłówka- otwarcie nowej sieci gazowej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

102 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.10.2015r.- 230 dzień od nowego rozejmu.

 1. Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow oskarżył doradcę szefa MSW Ukrainy Heraszczenkę o to że ma powiązania z islamistami i uczestniczy w werbunku młodych ludzi w szeregi ekstremistów. Zagroził mu także „adekwatną odpowiedzią” w związku z „propozycją” Heraszczenki by upubliczniać dane rosyjskich wojskowych biorących udział w operacji na terenie Syrii;
  http://lifenews.ru/news/163485

  Polubione przez 5 ludzi

 2. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/rosjanie-skonstruowali-bezzalogowy-bmp-foto

  Rosjanie skonstruowali bezzałogowy BMP? [+FOTO]

  🙂 Najlepsze samoloty, najlepsze czołgi, najlepsza broń pancerna , najlepsze pociski manewrujące, najlepsza obrona przeciwlotnicza.
  Najlepszy prezydent ( któremu w dniu urodzin życzę wszystkiego dobrego, zdrowia i wytrwałości w służbie państwowej dla dobra narodu rosyjskiego – powodzenia wuju Władimirze 🙂 )
  Czas olać NATO i przyłączyć się do Rosji .

  Spokojnej nocy państwu życzę i udanego czwartku ,podobno chłodny ma być.

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Pożalił się „dziadzia” Mustafa Dzemilew, „samozwańczy chan” Tatarów Krymskich, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i organizator tzw. blokady Krymu. Według niego towary ukraińskie sa dostarczane na ‚okupowany” półwysep, droga morską ze Skadowska w obwodzie chersońskim, dlatego tez zaapelował do władz Ukrainy o rozpoczęcie „blokady morskiej”;
  http://ukranews.com/news/184902.Dzhemilev-rasskazal-kak-v-Krim-vvozyat-tovari-v-obhod-blokadi.ru

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Małe OT.
  Tak się „pompuje obywateli że nadchodzi nowe na fali poparcia”…
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/tlumy-na-wiecu-nowoczesnej-w-poznaniu-foto

  Dla mnie to nie nowość , sam kilkakrotnie podczas „ochotniczych WOŚP-ów” byłem świadkiem naganiania na siłę przed wejściem „na żywo” okolicznej dziatwy wraz z m.in. obsługą stoisk gastronomicznych; zwłaszcza przed ostatniw wejściem antenowym czyli na światełko…

  Wiem że i ta partia do ulubionych tutaj nie należy ale warto pokazać innym (a może raczej wytłumaczyć) na czym polegają „bandy czworga” obiecanki odnośnie płacy minimalnej…
  http://nczas.com/wiadomosci/polska/korwin-przebija-pis-po-i-lewice/

  Przepraszam Szefa i Szacowne Grono , staram się nie wtykać tutaj polityki podwórkowej ale …musiałem 😉

  Polubione przez 7 ludzi

 5. W obwodzie żytomierskim robotnicy lesni którzy domagali sie zapłaty za dwumiesięczną prace przy wyrębie, zostali ostrzelani z broni przez wynajętych przez ich byłego pracodawcę ochroniarzy. Czterech z nich trafiło do szpitala, z czego dwóch na intensywną terapie;
  http://ru.tsn.ua/video/video-novini/na-zhitomirschine-ohrana-iz-travmaticheskogo-oruzhiya-rasstrelyala-rabochih-prishedshih-za-zarplatoy.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I tak mają szczęście że nie postawiono im zarzutu działań dywersyjnych – w końcu jakby nie patrzeć to wycinkę drzew w lesie można zakwalifikowaćw UA jako działania przeciwko lokalnej partyzantce lub umożliwienie Rosji przeprowadzenia desantu 😉

   Gdzie drwa …tam wióry lecą 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 6. W Charkowie NN sprawcy przy pomocy „koktajli Mołotowa” spalili biuro „designerów – ukraińskich patriotów”, którzy ‚zasłynęłi” wymyśleniem nowego „logotypu” upamiętniającego udział Ukrainy w IIWS (dla przypomnienia do tej pory była to tzw. wstążka georgijewska);
  http://culture.lb.ua/news/2015/10/07/317966_ofis_avtorov_logotipa_9_maya_brosili.html
  I nowy „patriotycznie poprawny logotyp’;
  .http://i.lb.ua/068/51/536baa21cc093.jpeg
  Wygląda „toto” jak otwór po postrzale…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. ciekawy artykuł (pro-Kijowski) o zabezpieczeniu się Ukrainy od dostaw gazu z FR i przygotowaniu do sezonu grzewczego. I na końcu piękne podsumowanie.
  “The severity of winter will determine how much gas it [Ukraine] needs,” says Shaffer. “In the end, nature will decide if [the Winter Package] is successful.”
  Tłumaczenie: To jaka będzie zima, zadecydują jak dużo gazu będzie potrzebować Ukraina. To siły natury zadecydują czy Pakiet zimowy okaże się sukcesem”.
  Czyli tłumacząc eksperta :jak będzie mroźna zima to Ukraina zamarznie 🙂
  http://www.csmonitor.com/Environment/Energy/2015/1006/As-winter-looms-war-weary-Ukraine-shows-signs-of-energy-independence

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „Tłum” „ukraińskich patriotów” postanowił „uczcić” dzień urodzin Prezydenta Rosji pod ambasadą Rosji w Kijowie;
  http://blogs.korrespondent.net/blog/kyiv/3573455/
  Co ciekawe, według artykułu w proteście miały uczestniczyć cztery organizacje, „Штаб обороны Киева”, „Коалиция участников оранжевой революции”, „Киевляне объединяемся”, „Краски жизни”…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Szanowni Państwo…

  Pojawiła się we mnie taka myśl odnośnie uchodzców z Syrii… Na poczatku roku a może nawet w połowie szacowano napływ do Europy na ok. 200-300 tys. Dzisiaj Niemcy coraz bardziej oficjalnie mówią o ok.milionie ! Doliczając do tego osiedlonych już w Niemczech i Francji ( gdzie nie radzą sobie z lokalnymi kalifatami) będzie tego z 2-4 miliony…
  I tak sobie dumam czy aby celowo nie „rozszczelniono” granic UE przyjmując świadomie „wojowników” aby jutro wykorzystać ich przeciwko Rosji , zwłaszcza że interwencja w Syrii jest „oceniana przez cały świat negatywnie” ??
  Teoretycznie istnieje ryzyko utraty Europy ale w sytuacji przekazania do wywalczenia „ziemi obiecanej”…istnieje szansa że zadowolą się Wschodem. Problemem na dzisiaj może jednak być Sojusz militarny Rosja-Chiny-Indie czego UE mogła nie przewidzieć wcześniej.

  Tak tylko sobie myślę…Co Wy na to ?

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kongres USA zatwierdził pomoc wojskową dla krainy. Zatwierdzony projekt ustawy zezwala na pomoc wojskową ” w walce z powstańcami wspieranymi przez Rosję”.
  http://lenta.ru/news/2015/10/07/defense/

  „$300 млн могут быть потрачены на оказание Украине „надлежащего содействия в сфере безопасности и разведки”.

  Речь идет о возможности передачи Украине разведывательной информации и поставок различного вида оружия: противотанкового оружия, минометов, систем, которые обслуживаются в бою расчетом/экипажем, а также боеприпасов к ним, гранатометов, стрелкового оружия. Также могут быть переданы контрбатарейные радары, „беспилотные тактические системы наблюдения с воздуха”, защищенные средства связи и средства радиоэлектронной борьбы. Кроме того, разрешено расходовать средства на обучение „вооруженных сил и других сил безопасности правительства Украины”.
  http://112.ua/mir/kongress-ssha-odobril-zakonoproekt-o-postavkah-oruzhiya-v-ukrainu-263522.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT Znana pisarka Olga Tokarczuk: Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników
  Laureatka tegorocznej literackiej Nagrody Nike Olga Tokarczuk na antenie TVP Info przedstawiła własną wizję historii Polski, według której Polacy robili „straszne rzeczy” jako kolonizatorzy, właściciele niewolników i mordercy Żydów.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/znana-pisarka-olga-tokarczuk-polacy-to-mordercy-zydow-kolonizatorzy-i-wlasciciele-niewolnikow

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.