Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2016r.- 316 dzień od nowego rozejmu.


Powitanie Nowego Roku w Kijowie.

Od dziś Ukraina wraz z Egiptem, Japonią, Senegalem i Urugwajem stała się formalnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnę, że głosowanie za przyjęciem w poczet niestałych członków RB ONZ odbyło się w dniu 15 październiku ubiegłego roku, kiedy to na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych 177 (na 193 zasiadających w ONZ) państw poparło kandydaturę Ukrainy.

Kadencja wybranych krajów, jako niestałych członków RB ONZ, trwać będzie dwa lata do 31 grudnia 2018 roku.

Według obowiązującego regulaminu RB ONZ status niestałego członka daje możliwość zwołania posiedzeń oraz wpływania na porządek obrad, ale w odróżnieniu do stałych członków tej rady, nie daje prawa do weta.

Mimo to przedstawiciele ukraińskich władz uważają, że jest to ogromny sukces jej dyplomacji, który wg. prezydenta Petro Poroszenko, pozwoli stworzyć wielką światową proukraińską koalicję i stworzy nowe możliwości dla Ukrainy w kwestii obrony suwerenności kraju, obrony integralności terytorialnej i pomoże doprowadzić do pokoju na wschodzie kraju.

Natomiast szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin uważa, że wybór Ukrainy jako niestałego członka RB ONZ jest demonstracją globalnej solidarności z Kijowem.

Jednak eksperci uważają, że wybór na niestałego członka RB ONZ nie jest tak dużym sukcesem o jakim mówią przedstawiciele władz w Kijowie, bo zgodnie z procedurami największe znaczenie mają w radzie stali członkowie co wynika z ich prawa weta.

Pomimo to ambicje Ukrainy jako niestałego członka RB ONZ są daleko idące, gdyż Kijów ma nadzieję na udział w podejmowaniu decyzji dotyczących kilkunastu problemów o zasięgu globalnym, a ponadto zamierza wykorzystać swoją pozycję w radzie do rozpoczęcia reform w ONZ i jej Rady Bezpieczeństwa:

„Nasza delegacja w sposób szczególny będzie się angażować w podejmowaniu decyzji dotyczących problematycznych kwestii, które już od wielu lat poruszane są na porządku obrad RB ONZ. Kwestie okupacji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy, wchodzą w zakres problemu zachowania pokoju i bezpieczeństwa przez RB ONZ”– powiedział były przedstawiciel Ukrainy w ONZ Jurij Siergiejew.

Uważa on również, że należy organizować regularne sesje RB ONZ dotyczące problemów Ukrainy, szczególnie w zakresie odpowiedzialności karnej i postawienia sprawców agresji na jego kraj przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.

Dodał również, że Ukraina ma poważne plany dotyczące reformy RB ONZ i jako niestały członek rady zamierza poważnie się nimi zająć.

Jednymi z takich reform ma być pozbawienie Rosji prawa weta, lub też przyznanie go Ukrainie.

Jednak ukraiński ekspert z Instytutu Analiz Politycznych i Zarządzania Rusłan Bortnik, że poza okazją do tego aby utrzymywać w ciągłym zainteresowaniu RB ONZ problemami Ukrainy, w tym sprawami Krymu i Donbasu, to jednak nie zdoła Kijów osiągnąć innych celów. Tak więc udział Ukrainy jako niestałego członka RB ONZ poza walorami propagandowymi i lobbowaniem za jej interesami wykorzystując możliwość bezpośrednich negocjacji i rozmów z najważniejszymi globalnymi graczami nie będzie miało innego znaczenia.

Tak więc Ukraina nowy rok rozpoczyna od wielkich nadziei związanych z jej udziałem jako niestałego członka RB ONZ i wchodzącej dzisiaj w życie umowy o wdrażaniu porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) z UE.

Jednak oba te fakty, pomimo mocnego nagłośnienia medialnego, nie będą miały większego pozytywnego znaczenia dla Ukrainy poza ich wymiarem propagandowym.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w sylwestrową noc w Donbasie było stosunkowo spokojnie.

Jedynie około godziny 14:00 w kierunku miejscowości Komiternowo ukraińscy żołnierze prowadzili przez kilkanaście minut ostrzał z moździerzy kaliber 82 mm oraz trzy razy wystrzelili z czołgu nie powodując tam żadnych szkód.

Według zastępcy dowódcy korpusu MON DRL Edwarda Basurina, ukraińskie wojsko przygotowuje się do zajęcia miejscowości Komiternowo, która obecnie znajduje się w strefie neutralnej linii rozgraniczenia frontu.

Również w rejonie donieckiego lotniska doszło do naruszenia warunków zawieszenia broni przez ukraińskie wojsko, które przeprowadziło krótki, ale intensywny ostrzał z moździerzy kaliber 82 mm w kierunku pozycji powstańczych.

Natomiast wg. komunikatu przekazanego przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji ATO; w dniu wczorajszym do godziny 14:00 „okupanci naruszyli 4 razy reżym ciszy”.

Naruszenie tego reżymu miało nastąpić w okolicy miejscowości Piaski, gdzie prowadzono w kierunku ukraińskich linii obronnych ostrzał snajperski oraz w rejonie Opytnoje gdzie strzelano tam przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych. Poza tym było spokojnie.

Ogólnie więc, wieczór i noworoczna noc w DRL minęły spokojnie, co potwierdziły również służby prasowe ministerstw Spraw Nadzwyczajnych i Spraw Wewnętrznych DRL. Nie odnotowano w tym czasie żadnych incydentów.

***

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa przejęła wczoraj w miejscowości Krasnogorowka, leżącej na zachód od Doniecka w strefie kontrolowanej przez siły ATO magazyn z bronią, w którym znajdowały się ręczne wyrzutnie granatów, granaty przeciwpiechotne oraz miny:

Na koniec kilka zdjęć:

Tak świętowano dzisiejszej nocy powitanie Nowego Roku w Kijowie.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam w Nowym Roku:)

Reklamy

94 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2016r.- 316 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka:

  akceptacja dla prezydenta Putina według państw czyli gdzie najskuteczniej działa propaganda mediów mainstreamowych w oparciu m.in. o tzw. fobie narodowe (skrajny przykład jak się okazuje z sondażu – Finlandia). Badanie opinii publicznej Gallupa na 22 grudnia 2015 r.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kilka linków wieczorowych… 🙂

  Zdrada historyczno-naukowa i to ze strony NIEMIEC!
  Немецкое издание о славянах 1890 года говорит о том, что „русский язык делится на три главных диалекта” – великорусский, малорусский и белорусский. Причём, на белорусском наречии был сделан первый перевод Библии на русский язык (имеется в виду издание Франциска Скорины).

  Источник: Die Welt der Slawen. Berlin. 1890. S. 20-23.

  Niemiecka ksiązka o Słowianach wyróznia słowiańskie języki /rosyjskie/ jako „wielkoruskie”, małoruskie i białoruski…
  Ale to było w roku 1890 – więc zanim wymyslono „ukraińców”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25464%2Fall
  .http://cs631222.vk.me/v631222026/e8e5/lwHlAaH5dbA.jpg
  .http://cs631222.vk.me/v631222026/e8ef/fa7CVzLHDYs.jpg
  .http://cs631222.vk.me/v631222026/e8f9/M9yegFJqE8A.jpg

  A jak jesteśmy przy historii – to taka ciekawostka ze kalendarz na rok 2016 jest taki sam jak na rok 1916. Więc jezeli ktos ma taki kalendarz to może go wywiesić jako aktualny!
  .http://cs633621.vk.me/v633621549/91de/Zs5G_zjG1L8.jpg

  I jeszcze OT historyczne! 🙂
  .https://youtu.be/uWcV0fvJghI
  Ludmilla Belousova and Oleg Protopopov at 2015 An Evening With Champions

  Rosja znów ulitowała się nad ukraińcami i daje im znizkę na gaz?
  http://ria.ru/summary/20160101/1352826409.html#ixzz3w0khfWso

  Krym świetował bez ukraińskiej energii
  .http://cs631129.vk.me/v631129146/80c4/bFxQUpkaDaE.jpg
  .http://cs631129.vk.me/v631129716/8828/JhnmJotKtdY.jpg
  .http://cs631129.vk.me/v631129969/7df0/i6JCAtRDNbg.jpg

  Na koniec bez kropki Wika Cyganowa śpiewa dla Obamy

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ps. W komentarzach pod tekstem, inna „ukraińska patriotka” donosi że w Krasnoarmiejsku w obwodzie dniepropietrowskim, w kablówce zamiast kanału „Inter” można oglądać programy z Republiki Donieckiej…
   „Agnia Ogneva В Красноармейске вместо Интера где-то уже сутки дыровские каналы вещают.Люди возмущены и не поймут что происходит. А это Днепропетровская область”

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Rzecznik ukraińskiego przedsiębiorstwa „Ukrtransgaz” zajmującego sie miedzy innymi gazociągami przez które płynie gaz do Europy, poinformował że by naprawic uszkodzony gazociąg w obwodzie zakarpackim potrzebne będą trzy doby. Przyczyny wypadku nie są na razie znane, zbadaniem ich ma się zając specjalna komisja. Dodał także że awaria gazociągu nie wpływa na transport gazu ziemnego do odbiorców na Ukrainie i w Europie;
  http://ua.korrespondent.net/ukraine/3610349-dlia-likvidatsii-avarii-na-hazoprovodi-v-zakarpatti-potribno-try-doby

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ad Novum, Brusek…..
  Zapewne pamiętacie moje sporadyczne wypowiedzi sprzed roku /na tym i poprzednim serwisie/ dotyczące inicjatywy politycznej oraz krytycznie wyrażające się w kwestii hurrraoptymistycznych inicjatyw innych uzytkowników Waszego serwisu w temacie pomocy Donbasowi, powstających partii politycznych /które z perspektywy czasu można ocenic jako niszowe i skazane na niszowość/ czy odnośnie osoby Pana Dawida……
  Cóż, czas udowodnił, że miałem rację co do joty !

  Z Nowym Rokiem chciałbym Zapytać Cię Ad Novum czy dojrzałeś już do myśli o poważnym, niezależnym serwisie aspirującym do alternatywy dla onetu, wp czy interii ?
  Nie wiem czy masz świadomość, iż zarówno poprzedni jak i obecny Twój serwis jest tylko i wyłącznie rozbudowanym blogiem /obecnie w obrębie wordpressu/…….
  Realnie więc biorąc z góry skazany jest na opcję zawracania kijem Wisły……
  Spore zainteresowanie wyrażające się w miarę wysoka oglądalnością to dobra podstawa do stworzenia samodzielnego serwisu na własnym adresie i własnym hostingu niezależnym od czegokolwiek i kogokolwiek, którego nie sposób zlikwidować jednym kliknieciem po interwencji kogoś mniej lub bardziej ważnego….

  Dysponuję jakąś tam wiedzą i niewielkim doświadczeniem, lecz nie do prezentacji publicznej 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pytanie do Szefa – ja jestem skromnym pomocnikiem…
   Moim zdaniem – by stworzyć „mniej niszowy” portal, potrzebna jest kasa na utrzymanie takowego oraz kasa na utrzymanie kilku osób które by mogły tym kierować całodobowo. W tej chwili działamy amatorsko / nie mylić z amatorszczyzną!/ – czyli poświęcamy wolny czas, często z doskoku od swoich zajęć związanych z pracą, domem i normalnym zyciem…

   Zaangazowanie się w tak powazne przedsięwzięcie wymagało by od kilku osób niemal porzucenia pracy a więc zdobycia jakiegoś źródła utrzymania. Z kolei jezeli taki portal miałby być źródłem jakiegoś minimalnego dochodu – tylko dla utrzymania „biura” – wiążą się z tym różne problemy. Po pierwsze – pewnie by to wyglądało jak „Kresy” z niemozliwą do przetrawienia ilością reklam oraz z mozliwymi zarzutami że szczytny cel słuzy do zarabiania przez kilka osób…

   Może sa jakieś wyjścia ale na razie ja ich nie widzę….

   Polubione przez 3 ludzi

   • Nie ulega wątpliwości, iż serwis aspirujący do miana konkurencji dla największych portali polityczno-społecznych wymagałby zaangażowania nie mniejszego jak Wasze w chwili obecnej.
    Wolontariat to podstawa na starcie /etatowość to przesada i bardzo odległa przyszłość/.
    Koszty można zerować w początkowej fazie działalności.
    Generalnie widzę to w jaśniejszych barwach od Ciebie, choć rzecz jest złożona pod wieloma względami…..
    Pierwsze musi zaistnieć wola działania, później ustala się co i w jaki sposób.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Dzięki za poruszenie tematu tego problemu, nad którym ja sam wielokrotnie łamałem sobie głowę.
   Oczywiście dotarcie do jak największej liczby odbiorców informacji jest szczytnym celem, ale jednocześnie nie celem samym w sobie, bo wiąże się on z różnymi innymi problemami, które aby nie zaciemniać obrazu problemu pominę.

   Tak więc podstawowy problem jakim jest poszerzanie liczby odbiorców informacji, jest dalece wskazane, z tym że poczytność na poziomie około 5 mln w ciągu ostatnich 14 miesięcy na tym blogu i około 3 mln na poprzednim, gdzie przez kilka lat zamieszczałem swoje teksty, jest osiągnięciem według mnie bardzo satysfakcjonującym.

   Dlatego też nie odrzucając propozycji jako nierealnej na dzisiejszą chwilę i przy obecnych moich możliwościach czasowych uważam za mało realną do spełnienia.

   A co będzie później czas pokaże.

   Pozdrawiam Serdecznie.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Tak jak napisałem Bruskowi rzecz jest realna /choć złożona/ oceniając z mojego niskiego poziomu amatora-webmastera /i nie tylko/.
    Odpowiedzialność przebija z Twojej odpowiedzi – brakuje woli 🙂
    ,,Mierz siły na zamiary – nie zamiary według sił”
    Pozdrawiam 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

    • Jeżeli mogę wtrącić „3 grosze”…

     Proszę zwrócić uwagę na działalność „Obserwatora Politycznego”. Nie silą się na to by zostać „portalem bardziej dostępnym” – mimo, że mają odpowiednią fundację i pewne zaplecze. Prawie całą robotę czuwania nad portalem i w pewnym sensie cenzurowania robi pan emeryt „webmaster Józef”. Każdy wpis czy tekst jest sprawdzany pod kątem prawnym – bo sępy czekają na każde potknięcie i zawsze mozna wytoczyć sprawę o zranienie czyichś uczuć, antysemityzm czy np. „antygeizm” itd…
     To jest spory problem, nie mówiąc o rejestracji strony i umocowania jej prawnej…
     Na pewno istnieje możliwość stworzenia takiego portalu z mozliwością zamieszczania artykułów przez chetnych, z korespondencjami np. z Donbasu czy Syrii… Z komentarzami odnośnie wydarzeń ze świata czy Polski czy choćby krótkimi omówieniami linkowanych interesujących artykułów z róznych źródeł…

     Polubione przez 4 ludzi

     • @Brusku, poruszyłeś bardzo ważne kwestie w których „zaniechania” wytyczają cienką linię pomiędzy „profesjonalizmem” a „nieodpowiedzialnością”. To bowiem na co – ewentualnie – można (choć nie powinno) przymykać oko na blogu nie może być dopuszczalne czy tolerowane w serwisie pretendującym do tzw. opiniotwórczego (np. niechlujstwo językowe, faktograficzne, ewidentne błędy merytoryczne czy brak rzetelności w opracowywaniu materiału). A rzetelności w działaniu – w każdym wymiarze można oczekiwać od osób poważnie zaangażowanych, często gratyfikowanych za swoją działalność (choć nie jest to wymóg) ale na pewno podchodzących odpowiedzialnie do swych zdań i powierzonych im obowiązków zy funkcji. A wszyscy wiemy ile czasu wymaga zbieranie informacji, ich opracowywanie a także często niezbędne weryfikowanie. W takim działaniu znajdziemy nieocenionych i wartościowych pasjonatów ale – jak sądzę – trzon ekipy takiego serwisu jednak powinni tworzyć ludzie mogący się mu poświęcić, w jakimś zakresie, „zawodowo”. A to wymaga już jednak stałego finansowania na pewnym, określonym przez założone minimum kosztów, poziomie.
      Obawiam się, że merytoryka takiego serwisu i aspiracje bycia „opiniotwórczym” czyli także cytowalnym, będą wykluczały korzystanie z powszechnie dziś stosowanych sieciowych rozwiązań reklamowych na rzecz – jeśli już to – reklamodawców dobieranych indywidualnie lub innych, bez rozwijania w tym miejscu tematu, źródeł finansowania działalności.
      Satysfakcjonujące rozwiązanie powyższego problemu może stać się jedną z konieczności rejestracji działalności poza systemem prawnym UE, lub przyjęcie takiego rozwiązania (świeczka i ogarek) które umożliwi z jednej strony działanie na terenie RP a z drugiej strony zapewni bezpieczeństwo prawne (i techniczne) serwisu poprzez ulokowanie go poza UE. Byłoby to rozwiązanie dość złożone ale, jak sądzę, do opanowania. Ale taka działalność (te inne formy finansowania) niesie z sobą wymóg odpowiedzialności i chyba jednak – jakiegoś rodzaju osobistej misji – jak to często widać i dziś u komentatorów na tym blogu.
      serdecznie pozdrawiam

      Polubione przez 2 ludzi

    • Ja nie twierdzę, że rzecz nie jest realna, tylko na tyle mogąca pochłonąć mój czas, że nie starczy go na nic innego w tym na pisaniu tekstów do bloga.

     Natomiast sprawa jest jak najbardziej do przedyskutowania.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • ,,Nie taki wilk straszny jak go malują” 🙂
      Podaj Ad-Novum jakiś ,,bezpieczny namiar”, bowiem nie chcę się bez potrzeby ujawniać publicznie a moje komunikatory mają charakter publiczny tzn. wprost identyfikują moja osobę…..
      Najlepiej Gadu-Gadu lub e-mail……
      Wymienimy się wiedzą i doświadczeniami….

      Brusku problem analizy prawnej dotyczy każdej wypowiedzi publicznej /również tutaj i teraz/.
      Czym innym bowiem jest nadanie portalowi statusu prawnego a czym innym odpowiedzialność za publikowane treści a jeszcze czym innym zapewnienie bezpieczeństwa istnienia serwisu przed /nie/uprawnionymi działaniami instytucjonalnymi…..
      Jak pisałem wyżej temat jest złożony /od wizji samej witryny zaczynając/ ale do ogarnięcia na spokojnie.

      Polubione przez 2 ludzi

     • Podałem Ci wcześniej e-mail, który wisiał przez pół godziny, jeśli nie zdążyłeś go zapisać, ponownie go zamieszczam na kolejne półgodziny. Jeśli w tym czasie go nie zdołasz zapisać, to zaproponuj dokładny czas, w którym ja mógłbym podać go jeszcze raz zamieścić- powiedzmy na kolejne 5 minut.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 2 ludzi

  • Interpelacja nr 238
   do ministra finansów, ministra spraw zagranicznych
   w sprawie warunków udzielenia kredytu Ukrainie w wysokości 4 miliardów złotych oraz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Kijowie
   Zgłaszający: Robert Winnicki
   Data wpływu: 21-12-2015
   Ukraińskie media, a w ślad za nimi media polskie, informują o otworzeniu linii kredytowej przez władze Rzeczypospolitej dla Ukrainy, co jest jednym z efektów wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Łącznie Polska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych. W związku z tym proszę ministra spraw zagranicznych oraz ministra finansów o odpowiedzi na następujące pytania:
   1) Jakie warunki postawiono rządowi Ukrainy w ramach udzielenia pożyczki?
   2) Czy rząd sprawdził uprzednio zdolności Ukrainy do spłaty kredytu – szczególnie w kontekście odmowy spłaty długu przez Ukrainę wobec Federacji Rosyjskiej o wysokości ponad 3,582 mld dolarów?
   3) Jakie gwarancje uzyskał rząd Rzeczypospolitej ze strony ukraińskiej, iż kredyt zostanie spłacony?
   4) Jakie będzie źródło sfinansowania kredytu?
   5) Czy udzielenie kredytu uzależniono od położenia polskiej mniejszości narodowej, w tym wspólnoty rzymskich katolików na Ukrainie? Czy uwarunkowano pożyczkę konkretnymi posunięciami strony ukraińskiej w kierunku potępienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i upamiętnienia ich ofiar?
   6) Czy Ukraina zobowiązała się do spożytkowania kredytu poprzez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem?
   7) Kto personalnie odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, podczas której prezydent Andrzej Duda składał hołd ofiarom zamieszek na Majdanie w towarzystwie czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (dalej: OUN) i czy resort spraw zagranicznych będzie się zwracał o wyciągnięcie z tego faktu konsekwencji służbowych do Kancelarii Prezydenta?
   8) Czy stronie ukraińskiej zgłaszano, iż polska strona uważa za gest wysoce nieprzyjazny obecność flag OUN w bezpośrednim otoczeniu polskiej delegacji z Prezydentem RP na czele?

   http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=746D3501

   Polubione przez 7 ludzi

   • Dzięki!
    Ja bym do punktu nr 5 dodał zapytanie dotyczące zwrotu polskich starodruków, obrazów i ogólnie biorac zbiorów dzieł kultury i sztuki – w tym zbiory „Ossolineum”.

    Można by tez dodać KONIECZNOŚĆ potępienia zbrodni na polskiej ludności w czasie i po II WŚ oraz KONIECZNOŚĆ upamietnienia choćby skromnymi obeliskami KAŻDEGO miejsca gdzie wydarzyła się zbrodnia…

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.