Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2016r.- 631 dzień od nowego rozejmu.


https://pbs.twimg.com/media/CxU9dR3UkAAjZmv.jpg

Ukraińska armia: silna, zwarta i gotowa.

 

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem, w czasie której przekazał mu gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach.

 

„Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce, a prezydent-elekt zaprosił polskiego prezydenta do Stanów Zjednoczonych. – Będziemy poszukiwać terminów dla takiego spotkania albo w Stanach, albo w Polsce” – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Zaś kancelaria prezydencka w swoim komunikacie podała, że:

„Donald Trump zapewnił polskiego prezydenta, iż ceni polską społeczność w USA i jej wkład w rozwój amerykańskiego społeczeństwa i amerykańskiej gospodarki. Podkreślił znaczenie Polski jako sojusznika USA i dodał, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy”.

Krzysztof Szczerski zapytany o to, czy zapewnienia ze strony amerykańskiego prezydenta-elekta dotyczyły także decyzji warszawskiego szczytu NATO, powołał się na treść komunikaty kancelarii prezydenta RP, cytując go w całości, a więc, że  Trump „podkreślał, że Polska jest cenionym przez niego sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i zapewnił o dobrej współpracy polsko-amerykańskiej za jego prezydentury”.

Czyli po prostu wykręcił się sianem i tak naprawdę nie wiemy jaki jest stosunek przyszłego prezydenta do kwestii relacji z Polską i dalszej obecności na jej terytorium wojsk amerykańskich.

Natomiast Szczerski zapytany o to: z czyjej inicjatywy odbyła się wczorajsza rozmowa telefoniczna Dudy z Donaldem Trumpem, odpowiedział on wymijająco, że „wola była obopólna” 🙂

Trochę inaczej, a właściwie zupełnie inaczej, naświetlił okoliczności rozmowy telefonicznej Dudy z Donaldem Trumpem ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

A więc po pierwsze ambasador Piotr Wilczek zwrócił uwagę, że była to „siódma rozmowa prezydenta-elekta z przywódcą kraju UE i pierwsza z przywódcą kraju z Europy Środkowo-Wschodniej, nie licząc Rosji i Ukrainy”, co jego zdaniem świadczy to o tym, że „Trump traktuje Polskę poważnie”.

Niestety, ale i tu ambasador Wilczek minął się z prawdą, bo amerykański prezydent-elekt zdążył już odbyć prawie 30 rozmów ze światowymi przywódcami, z tego zdecydowaną większość- w przeciwieństwie do Niemiec, Polski i Ukrainy- ze swojej inicjatywy.

Natomiast zapytany o kulisy rozmowy polski ambasador przyznał, że działania sztabu prezydenta-elekta Trumpa są „nietypowe”:

„Wszyscy o tym wiedzą, pisał o tym ‚New York Times’; rzeczywiście tradycyjnymi kanałami do takich rozmów się nie doprowadza. Ale była tutaj dobra wola ze strony sztabu prezydenta i tylko przeszkody techniczne spowodowały, że nie odbyło się to jeszcze wcześniej” – wyjaśnił.

Chodzi o to, że pomocna okazała się amerykańska Polonia, która już podczas kampanii nawiązała kontakt z Donaldem Trumpem i zorganizowała spotkanie z nim w Chicago.

Tak więc, kancelaria prezydenta i ambasada polska w Waszyngtonie musiały się mocno natrudzić, aby Andrzej Duda mógł odbyć rozmowę z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem, oczywiście pod pretekstem złożenia mu gratulacji 🙂

Na koniec tej krótkiej i lakonicznej rozmowy podobno obaj prezydenci zaprosili się na wizyty w swoich krajach, tylko że odpowiedź: „będziemy poszukiwać terminów dla takiego spotkania”, jest mało przekonująca.

 

 

https://twitter.com/mmagierowski?ref_src=twsrc%5Etfw,

http://www.thenews.pl/1/10/Artykul/280280,Donald-Trump-confirms-Poland-as-important-ally-in-telephone-conversation-with-Polish-President.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja militarna wzdłuż linii rozgraniczenia ustabilizowała się na średnim poziomie podejmowanych wrogich działań przez ukraińskich żołnierzy biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie.

I tak, już we wczesnych godzinach popołudniowych (od około 14:00), ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy ostrzeliwali wieś Wiesiełoje znajdującą się w pobliżu donieckiego lotniska, gdzie w wyniku tego został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Kołhoznej nr 54.

 

Uzupełnię jeszcze wczorajszą informację dotyczącą przedwczorajszego ostrzału przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm miejscowości Sachanka na południowym odcinku frontu, że w jego wyniku zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne, przy ulicy Mira nr. 21 i 23.

Później, w godzinach 18:00-01:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152  i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał okolic donieckiego lotniska na obrzeżach Doniecka, w rejonie „Volvo-Center”oraz samego lotniska, wsi Trudowskiego i Aleksandrowki, na zachodnich obrzeżach Doniecka, dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej oraz Spartakusa, północnych obrzeży Gorłowki w rejonie Zajcewa, gdzie w wyniku tego  spalił się dom jednorodziny przy ulicy Kondratenki nr. 212, przedmieść Dokuczajewska, gdzie uszkodzone zostały linie energetyczne koło wsi Biełokamienki i Grigoriewki, Sachanki Komiternowa na południowym odcinku frontu w okręgu nowoazowskim. Łącznie na ten obszar spadło około 297 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy w rejonie Dokuczajewska, mieszczące się przy ulicach: lenina nr. 112, Ostrowskiego nr. 90 i Gwardijskiej nr. 75, a także dwa domy w miejscowości Komiternowo przy ulicy Kirowa nr, 57 i 60.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze trzykrotnie ostrzeliwali, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych i ręcznych karabinów maszynowych, stanowiska obrony Milicji Ludowej w rejonie Kalinowa.

Na koniec tego wątku jeszcze raport dobowy dotyczący sytuacji w Donbasie sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa ATO:

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna, „Współczesne trendy w marketingu i logistyce: problemy i ich rozwiązywanie”.

Stacja rozrządowa w Charkowie- ukraińskie dowództwo wojskowe nadal kieruje do strefy ATO nowe posiłki wojskowe. Będą wdrażać pokój?

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

74 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2016r.- 631 dzień od nowego rozejmu.

 1. Perspektywy III RP w sojuszu z USRAELEM
  Niezależni zagraniczni obserwatorzy nie kryją zadziwienia, jak państwo, które dwie dekady temu pozbyło się okupacyjnych wojsk ZSRR, dziś domaga się sprowadzenia jak największej ilości amerykańskich okupantów. Przy czym istotną różnicą między sowieckim i amerykańskim okupantem jest to, że ten pierwszy odszedł z naszej Ojczyzny pokojowo. Natomiast Amerykanie, jeśli już opuszczają jakieś okupowane terytorium, to tylko po uprzednim przemienieniu go w pustynię.
  Zadaniem kontyngentu okupacyjnego NATO w Polsce będzie ochrona instalowanych na Pomorzu wyrzutni rakietowych Cruise nacelowanych na Rosję i tłumienie ewentualnych odruchów obronnych ludności tubylczej.
  Tak więc, w najlepszym razie, mieszkańcy III RP będą przeżywać wszystkie przyjemności okupacji pokonanego państwa, no może za wyjątkiem gwałtów jakich dokonują np. na Okinawie amerykańscy żołnierze na Japonkach. „Polskie patriotki” same ustawią się w kolejce do koszar „natowskich obrońców” i o żadnych gwałtach nie będzie mowy!
  W najgorszym przypadku rosyjskie rakiety z ładunkami jądrowymi przemienią nasz piękny kraj w radioaktywna pustynię. Bez ogródek wspomniał o tym Putin podczas swej niedawnej wizyty w Grecji, stwierdzając, że Rumunia, gdzie systemy rakietowe są już ukończone, znalazła się „na rosyjskim celowniku”, a Polska dostąpi tego samego „zaszczytu” z chwilą instalacji amerykańskich rakiet na Pomorzu.
  Perspektywy powyższe nie zrażają „polskich przywódców”, których służalczość w stosunku do ich amerykańskich panów może konkurować jedynie ze skrajnym ograniczeniem umysłowym nie pozwalającym im pojąć losu, który nie tylko Polakom , ale i sobie szykują.

  PS…
  W jaki sposób obecność Amerykanów na terytorium naszego kraju zwiększa bezpieczeństwo Polski?
  Nowe jednostki NATO na flance wschodniej nie zatrzymają Rosji, bo jeden batalion na Polskę z USA w postaci homoseksualistów i transseksualistów to kpina. Wyceniając nas na jeden batalion, po prostu nas ośmieszono. Ponieważ obronę organizuje się albo na poważnie, albo nie ma potrzeby organizować jej wcale.
  Dotychczasowe stosunki NATO z Rosją opierały się na zasadzie nie drażnienia niedźwiedzia, o którym wszyscy wiedzą, że jest olbrzymi i ma wielkie kły i pazury. Jednak do póki siedział w swojej Tajdze, w istocie nikomu to nie przeszkadzało i nikogo nie interesowało, nauczono się z nim żyć, współpracować i nawet odnosić z tego korzyści. Z punktu widzenia obywateli nieudolnie zarządzanych państw europejskich, których głupia polityka skonfliktowała je z sąsiednim termojądrowym supermocarstwem, powstrzymywanie Rosji to prawdziwy błęd. Kilka dni temu, niemiecka dyplomacja po raz kolejny dała do zrozumienia – wprost – mówiąc o tym, że nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa w Europie, bez współdziałania – porozumienia z Federacją Rosyjską
  Waszyngton traktuję Polskę jak republikę bananowę, poligon doświadczalny, składowisko złomu, wysypisko śmieci… a nawet swoje eksterytorialne terytorium na półkuli wschodniej.
  Z naszego niemałego kraju między Odra i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, ktorzy nie potrafią odroznić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia…

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Witam!
  W PIS przekują tą rozmowę prezydentów w sukces i powiedzą,że najważniejszych rozmówców Trump….zostawił sobie na koniec! 🙂

  Pozdrawiam!
  PS….oglądają zdjęcia ukrowskiej techniki skierowanej na Donbas,wychodzi mi na to,że te wagony z węglem jadą z Donbasu.Czyli ukry tanki dla Noworosji,a Noworosja ciepło dla Kijowa…

  Polubione przez 6 ludzi

   • Miałem o tym pisać.
    Nie jestem pewien, czy przypadkiem ta „technika” nie jedzie w kierunku Charkowa- wygląda na mocno zużytą i wymagająca pilnego remontu.
    jakiś czas temu Poroszenko przekazał UA kilka-kilkanaście czołgów. Te nowe maszyny pewnie zawędrowały na Donbas, te widoczne na zdjęciu wracają do naprawy.
    Jeśli się mylę i rzeczywiście ten sprzęt jedzie na front, to już bardzo kiepsko z ukraińską armią.

    Polubione przez 7 ludzi

 3. Miszkę Sakaszwilego (ksywa ‚były gubernator’) chcą popędzić z Ukrainy na amen…
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3775357-saakashvyly-zaiavyl-o-namerenyy-poroshenko-lyshyt-eho-hrazhdanstva
  Polskie streszczenie;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-micheil-saakaszwili-o-pozbawieniu-obywatelstwa/ry93qt

  Ps. „Polscy specjaliści” na Ukrainie, czyli „Balcerek”, Nowak, Miller i „rockman” Balczun niech to maja lepiej na uwadze…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ze strzępków informacji i aktualnych analiz sytuacja na Ukrainie i perspektywy nie wyglądają najciekawiej. Czy przypadkiem zachodnio-amerykańska przygoda u naszych sąsiadów nie zakończy się wkrótce uściskiem dłoni odchodzącego prezydenta i ambasadora i „ciepłymi słowami otuchy ” brzmiącymi jakoś tak: Drodzy przyjaciele zapewniliśmy wam wolność i pomogliśmy sfinansować trudny początek reform. Jak sami mówicie, jesteście na dobrej drodze do demokracji więc nasza pomoc i ingerencja dobiega końca.Finansowa również, gdyż słyszymy doniesienia że wasza gospodarka już rusza z miejsca a perspektywy i potencjał macie podobno najlepszy na świecie. Będziemy wam kibicować i z życzliwym zainteresowaniem obserwować wasze przyszłe sukcesy. Za owocną współpracę dziękuje wam prezydent USA i prezydenci czołowych demokracji świata . Do życzeń dołączają się szefowie MFW jak i innych instytucji finansowych licząc na sprawne i terminowe regulowanie waszego mocno rozrośniętego w ostatnich 2 latach zadłużenia. Nie będzie to chyba zbyt wielki koszt dla waszego kraju biorąc pod uwagę iż te pożyczki pozwoliły w tak krótkim czasie dołączyć do grona europejskich i światowych demokracji ( w domyśle tych najbardziej okradzionych i zadłużonych)

  Polubione przez 10 ludzi

 5. To miło ze strony prezydenta Donalda Trumpa, że ceni 6 mln. (lub więcej), amerykańskich obywateli polskiego pochodzenia i ich wkład w rozwój amerykańskiego społeczeństwa i amerykańskiej gospodarki. Tylko co z tą Polską ? Ciekawe czy Trump naprawdę chce inwestować grube miliony dolarów, w jednostrzałowe baterie, gdzieś pod Słupskiem.

  Ad. „Stacja rozrządowa w Charkowie” – nie to ukraińska odpowiedź na tą konferencję w Doniecku. Jaki kraj i rząd, taki marketing i logistyka.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A tymczasem w ukraińskim SZAMBIE znowu wrze i bulgocze. Pedofil Laszko zwyzywał „Julę” Tymoszenko od „moskiewskich gnid” i zażądał by odebrać jej ukraińskie obywatelstwo;
  http://112.ua/video/lyashko-o-timoshenko-ya-ne-dam-ni-odnoy-moskovskoy-gnide-rukovodit-v-moey-strane-218029.html
  Z kolei „moskiewska gnida” Tymoszenko w udzielonym przez siebie wywiadzie ogłosiła że „jako osoba wierząca przebacza Laszce i wszystkim innym ludziom którzy stosują takie metody walki politycznej”…
  http://112.ua/politika/timoshenko-o-trebovanii-lyashko-lishit-ee-grazhdanstva-ya-proshhayu-353426.html

  Ps. Jak widać cyrk (za nasze pieniądze!!!) trwa w najlepsze, a klauny nie ustają w popisach…

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Ukraińscy deputowani chcą specjalnego oznaczania towarów pochodzących z Rosji. Część parlamentarzystów chciałaby wprowadzenia obowiązku umieszczania na produktach rosyjskich informacji że pochodzą one, jak to ujęto z „kraju agresora”.
  Projekt ustawy złożono w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Specjalne oznaczenia dotyczyłyby produktów wyprodukowanych tylko na Ukrainie i FR.
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1693318,Ukraina-projekt-ustawy-o-oznaczaniu-rosyjskich-produktow-Towar-pochodzi-z-kraju-agresora
  Komentarz: Ciekawe co na to WTO? Przecież to jawna dyskryminacja …

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego w środę zakończyła swoją wizytę na Ukrainie.
  Poinformowało wydanie „Ekonomicznej Prawdy”, powołując się na źródła w Ministerstwie Finansów Ukrainy.
  Chociaż z większością tez urzędnicy z MFW się zgodzili z kolegami z Ukrainy, to jednak kolejna rata pomocy najprawdopodobniej nie zostanie przekazana w 2016 roku.
  http://zik.ua/pl/news/2016/11/17/ukraina_moe_nie_otrzyma_kolejn_transz_mfw_992953

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Po oskarżeniach ze strony Białorusi, w sprawie przemytu broni, głos zabrał doradca przewodniczącego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, rzecznik PSGU Oleg Słobodian
  cytat:
  „W ostatnich miesiącach nie odnotowano wzrostu liczby prób wywozu broni z Ukrainy. Pojedyncze przypadki się zdarzają, ale mówić o tym, że istnieją pewne stabilne potoki, lub całe kanały, podstaw nie ma. Słowa prezydenta sąsiedniego państwa nie mogę komentować, ale sytuacja nie ma tak wielkiej skali, jak czytamy w jego oświadczeniu”, – podkreślił Słobodian. http://zik.ua/pl/news/2016/11/17/ukraiska_suba_graniczna_zdementowaa_owiadczenia_ukaszenki_o_rzekach_993139

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Od początku bieżącego roku z prywatyzacji majątku państwowego budżet Ukrainy wzbogacił się o 77,860 mln hrywien. To oznacza ,że plan na ten rok został wykonany w 0.5% (planowano zyski w wysokości 17.1 MILIARDA hrywien). UAHhttp://zik.ua/pl/news/2016/11/16/fundusz_mienia_pastwowego_wykona_plan_prywatyzacji_mniej_anieli_w_05_proc_992501

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Pedofil Laszko, „tęczowy lider” Partii Radykalnej oprócz nawoływania by odebrać obywatelstwo „moskiewskiej gnidzie”, czyli liderce „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko alarmuje także że nad Ukrainą „wisi widmo trzeciego majdanu, którego scenariusz powstaje w Moskwie”, a który zakończy się ostatecznym rozpadem Ukrainy. Jak stwierdził Laszko, „przyjdą Rumuny i zabiorą Czerniowce, a Węgry Zakarpacie”…
  https://lenta.ru/news/2016/11/17/chto_to_podozrevaut/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W Dnieprze protestują pracownicy tamtejszych zakładów produkujących sprzet sportowy „VASIL”. Domagają sie od władz w Kijowie wznowienia handlu z Rosją, gdzie trafiało ponad 60 % wyrobów z „VASILA”, a w UE nikt ich nie chce przez co zakładom grozi całkowite bankructwo i likwidacji;
  http://gordonua.com/news/politics/v-dnepre-sotrudniki-zavoda-sportivnogo-oborudovaniya-potrebovali-vosstanovit-torgovlyu-s-rossiey-159527.html

  Ps. Na razie pomimo takich „zdradzieckich” haseł SBU i Gwardia Narodowa nie interweniowały, nie pojawili sie także „ukraińscy patrioci”, co mozna tłumaczyć że pracownicy „VASILA” mogą być dobrze „wyekwipowani” w „ciężki sprzęt bojowy” (hantle, gryfy, obciążenia itp)…

  Polubione przez 5 ludzi

  • „…w UE nikt ich nie chce…”- nawet w Polsce?

   Przecież po transformacji ustrojowej nie ostał się u nas ani jeden zakład produkujący sprzęt sportowy. Czy więc nie warto by było dużo taniej kupować go od upa-iny niż z UE?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem żalą się ‚zagraniczni ochotnicy” którzy „służyli” m.in w tzw. batalionie „Ajdar” na to że zostali oszukani i pozostawieni samym sobie przez władze w Kijowie. W wywiadzie opublikowanym przez rosyjski ‚Life.ru” żali się obywatel Uzbekistanu, który przyjechał na Ukrainę by „walczyć o wolność”, a teraz dostał przysłowiowego ‚kopa tam gdzie sie kończą plecy” i nie ma z czego żyć…
  https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/933059/aidar_slivaiet_svoikh_inostrannykh_naiomnikov

  Polubione przez 5 ludzi

 14. „Generalissimus” Poroszenko „odbiera’ nie tylko „telefony” i prowadzi „rozmowy” z przywódcami innych państw, ale także „podpisuje” z nimi „umowy’. Tym razem mial „podpisać” umowę z Kanada o „strefie wolnego handlu”;
  https://riafan.ru/575427-poroshenko-podpisal-soglashenie-o-svobodnoi-torgovle-s-kanadoi
  Oczywiście parę godzin później wszystkie te informacje dementowała (czyli usuwała z oficjalnej strony) administracja Poroszenki…
  https://riafan.ru/575467-administraciya-poroshenko-otmenila-ratifikaciyu-soglasheniya-o-zst-s-kanadoi
  Czyli kolejny typowy dzień urzędowania „generalissimusa”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=y3OI5dLTTd8

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował że przez granice z Ukraina „przelewa się fala uzbrojenia” dlatego tez „zamyka” (liczaca 1200 km) granice z Ukrainą. Jak stwierdził, broń i materiały wybuchowe pochodzące z Ukrainy, zatrzymywane sa nie tylko na samej granicy pomiędzy obu państwami, ale także wewnątrz Białorusi, m.in na dworcach kolejowych. Doda także że „Białoruś i Federacja Rosyjska stoją na straży nieporównywalnej z niczym wartości, czyli zgody i pokoju we własnych domach (państwach)”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2016/11/17/7127103/

  Polubione przez 7 ludzi

   • Nie przepadam za pisiurami (jak również za całą resztą kukiełek z tego teatru marionetek) ale , że do takich wypocin cwaniaczków z BCC należy podchodzić z dużą rezerwą świadczy choćby dobór argumentów jakich używają w swoich wypowiedziach. „Biznesmeni” , którzy twierdzą że na klimat inwestycyjny i koszt prowadzenia działalności gospodarczej wpływa obniżenie wieku emerytalnego w społeczeństwie dziwnie wonieją polityczką.

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.