Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2017r.- 753 dzień od nowego rozejmu.


 

W tym samym czasie gdy na Krym przyleciała delegacja europejskich i ukraińskich polityków, aby tam uczcić trzecią rocznicę referendum na mocy którego półwysep ten wszedł ponownie w skład państwa rosyjskiego, polskie MSZ wydało komunikat wzywający Rosję do zakończenia jego „okupacji”.

 

 

Oczywiście władze rosyjskie bardzo poważnie potraktowały to wezwanie, uważnie studiując treść komunikatu wydanego przez polskie MSZ.

A więc z treści tego komunikatu można się dowiedzieć, że trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. Pod lufami karabinów przeprowadzono nielegalne „referendum”, a następnie 18 marca ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym:

„Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie. Przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej” – czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

MSZ w swoim komunikacie zwraca też uwagę na przestrzeganie praw człowieka i mniejszości narodowych na Półwyspie Krymskim:

„Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych”.

MSZ wyraziło też swoje obawy w zakresie militaryzacji półwyspu, które – w ocenie resortu – zagraża nie tylko zagraża krajom z regionu Morza Czarnego, ale sprzyja jednocześnie destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej. Dodając jednocześnie , że „brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania szarej strefy bezprawia w sercu Europy”.

Nie wiadomo jaki cel przyświecał polskiemu MSZ pod kierownictwem Witolda Waszczykowskiego, wydając to oświadczenie, ale wiadome jest za to, że nie zrobiło ono na władzach rosyjskich specjalnego wrażenia, uznając, iż jest one podyktowane pod dyktando ukraińskiej junty. I ma na celu jedynie zademonstrowanie wobec opinii publicznej obu zaprzyjaźnionych krajów, że polskie władze nadal wspierają dążenia odzyskania całości poprzedniego terytorium ukraińskiego przez obecnie rządzącą oligarchiczną juntę w Kijowie.

Oczywiście polskie media powtórzyły nadesłaną przez biuro prasowe MSZ notkę na ten temat, nie umieszczając przy tym żadnego komentarza.

Poniżej zamieszczam to oświadczenie MSZ w całości:

19 marca 2017

Oświadczenie MSZ w związku z trzecią rocznicą nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.
Trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. Pod lufami karabinów przeprowadzono nielegalne „referendum”, a następnie 18 marca ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym.
 

Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie. Przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej.

 

Wyrażamy najgłębsze zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka na Półwyspie Krymskim, w tym praw mniejszości narodowych. Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych. Z równym niepokojem obserwujemy postępującą militaryzację Półwyspu. Nie tylko bezpośrednio zagraża ona państwom regionu Morza Czarnego, ale też sprzyja destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej.

 

Brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania „szarej strefy bezprawia” w sercu Europy.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych”

 

I jeszcze na koniec linki do zamieszczonych przez polskie media informacji na ten temat:

http://www.tvn24.pl/msz-wzywamy-rosje-do-zakonczenia-okupacji-krymu,724903,s.html,

https://www.wprost.pl/swiat/10047304/MSZ-wzywa-Rosje-do-zakonczenia-okupacji-Krymu-To-niezbedny-element.html,

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/msz-wzywamy-rosje-do-zakonczenia-okupacji-krymu/cbqlm75,

http://telewizjarepublika.pl/3-rocznica-nielegalnej-aneksji-krymu-msz-wzywa-rosje-do-zakonczenia-okupacji,46012.html,

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1741643,Wzywamy-Rosje-do-zakonczenia-okupacji-Krymu-Apel-polskiego-MSZ,

https://www.fronda.pl/a/msz-apeluje-do-rosji-o-zakonczenie-okupacji-krymu,89514.html,

http://www.pch24.pl/polskie-msz-wzywa-federacje-rosyjska-do-zakonczenia-okupacji-polwyspu-krymskiego,50285,i.html,

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/msz-apeluje-o-zakonczenie-okupacji-krymu,19610176476.

Jeszcze tylko „Radio Maryja” nie zdążyło powielić tego komunikatu, ale zapewne dziś rano nadrobi te po niedzielne zaległości.

Charakterystyczne w tym wszystkim jest to, że media od lewa do prawa, bez względu na zawartość głoszonych przez nie poglądów politycznych, akurat w tej sprawie są wyjątkowo zgodne, działając przy tym przeciwko opinii publicznej- co zresztą nie po raz  pierwszy im się zdarza, że nie wyrażają one stanowiska społeczeństwa, do którego kierują swoje propagandowe treści. Tak więc, można zauważyć już prawidłowość, że tak jak polityczne elity władzy, jak i główne media publiczne, nie stoją po tej samej stronie co zdecydowana większość społeczeństwa, a więc są one w opozycji do niego. Co w kraju mianującym się demokracją jest bardzo zastanawiające, bo wychodzi na to, że jest to swoiście pojęta demokracja polegająca na wyrażaniu woli środowisk władzy wbrew temu społeczeństwu. A jak się nazywa teki system, w którym władza narzuca swoja wole społeczeństwu, chyba nie muszę nikomu tu tłumaczyć?

Na poparcie mojej tezy jakie jest odczucie społeczne akurat w sprawie wydanego wczoraj komunikatu MSZ wobec sytuacji na Krymie, wystarczy chociażby przeczytać komentarze pod zalinkowanym wyżej artykułem opublikowanym przez gazetę „Wprost”. Widocznie tam jeszcze nie zastosowano totalnej cenzury komentarzy co już jest powszechną metodą w innych mediach.

Dodam jeszcze, że pomimo takiej nagonki propagandowej prowadzonej ostatnio wobec rosyjskich władz w związku z przyłączeniem się Krymu do FR, w dniu wczorajszym do Symferopola przybyła liczna delegacja parlamentarzystów europejskich i ukraińskich aby wziąć udział w kolejnej rocznicy odłączenia się Krymu od Ukrainy.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym intensywność działań zbrojnych podejmowanych przez stronę ukraińską wobec ludności donbaskich republik nieznacznie spadła.

Chwile spokoju pozwoliły w ciągu dnia przywrócić ekipom remontowym dopływ energii elektrycznej w kilku miejscowościach znajdujących się na południowy-zachód od Doniecka. Po usunięciu uszkodzeń w piętnastu stacjach transformatorowych prąd ponownie jest ww wsiach Ługańskoje, Signalnoje i Jelenowce.

Niestety w wyniku ukraińskiego ostrzału przeprowadzonego po godzinie 18:00 w rejonie obwodu nowoazowskiego na najdalej wysuniętym odcinku południowego frontu donieckiego został przerwany dopływ energii elektrycznej w Komiternowei i Sachance, w której dodatkowo zastała uszkodzona kotłownia, a w Komiternowie został odcięty dopływ gazu.

W dzień walki koncentrowały się w rejonie na wschód od Mariupola, po czym w miarę zapadania ciemności nasilały się tam oraz w rejonie Awdiejewka-donieckie lotnisko-Spartakus-Jasinowata i na północnych obrzeżach Gorłówki w okolicy wsi Zajcewo.W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu w wyniku ostrzału ukraińskiego został ranny jeden żołnierz sił zbrojnych DRL.

Łącznie w ciągu minionej doby zostało ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy 13 miejscowości, w tym: zachodnie obrzeża Doniecka wraz z lotniskiem, Jasinowata, Spartakus, północne obrzeża Gorłówki oraz okolice Dokuczajewska, Komiternowo, Bezimiennoje, Leninsk i Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego. W wyniku tego ostrzału dwa domy jednorodzinne uległy uszkodzeniu.

W czasie minionej doby ukraińscy żołnierze 39 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał terytorium DRL przy uzyciu cięzkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, czołgów, , moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych i różnego typu granatników oraz ręcznej broni maszynowej.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby dwa razy ostrzelali terytorium ŁRL. Przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowo oraz przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów AGS i karabinów maszynowych okolice wsi Kalinowki.

W dniu 18.03.2017r. około godziny 17:30 na jednym z punktów dowódczo-obserwacyjnych 1 batalionu 24 brygady sił zbrojnych Ukrainy podczas rozładunku z samochodu ciężarowego „ZIŁ” przez pijany personel doszło do eksplozji w wyniku której zginęło 2 a 4 żołnierzy zostało rannych.

Poniżej jeszcze raport dobowy udostępniony przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 17.00 19 березня 2017 року
З початком доби кількість обстрілів позицій ЗС України дещо зменшилось, але разом з тим зафіксовано 19 випадків відкриття вогню.
Найбільше обстрілів – 12 зафіксовано на Маріупольському напрямку, де по позиціям в районі Водяного протягом дня російські окупанти вели вогонь з кулеметів великого калібру, гранатометів, стрілецької зброї та зенітної установки ЗУ – 23 -2. Поруч Павлополя, Широкиного та Гнутового обстріли велись з великокаліберних кулеметів.
На Донецькому напрямку по захисниках Авдіївки ворог вів вогонь з гранатометів та кулеметів, а близько 15.00 вів обстріл танк та випустив 7 снарядів. При цьому один снаряд потрапив в приватний сектор та був зруйнований будинок.
В районі Луганського активно діяв снайпер та позиції обстрілювали автоматичні гранатомети та великокаліберні кулемети.
На Луганщині неподалік Новоолександрівки та Новозванівки російські найманці вели вогонь з СПГ, гранатометів різних систем та кулеметів.
З початком доби поранено двох українських захисників”.

 

„Зведення прес – центру АТО станом на 06.00 20 березня 2017 року.
В районі проведення АТО ситуація стабілізувалась, кількість обстрілів позицій ЗС України зменшилась. За добу зафіксовано 50 випадків відкриття вогню.
26 обстрілів здійснено на Маріупольському напрямку, де по позиціям в районі Водяного протягом дня російські окупанти вели вогонь з кулеметів великого калібру, гранатометів, зенітної установки, а близько 18.00 двічі долучили ще і артилерію калібру 122.
Поруч Павлополя, Широкиного та Гнутового обстріли велись з великокаліберних кулеметів, Лебединського з гранатометів, а поблизу Мар’їнки та Красногорівки з мінометів.
На Донецькому напрямку по позиціях в районі Авдіївки ворог вів вогонь з гранатометів та кулеметів, а близько 15.00 здійснив обстріл з танку. Неподалік Невельського ворог обстріляв наші укріплення з мінометів калібру 120, а в районі Зайцевого, Луганського та Кам’янки з гранатометів різних систем та кулеметів.
На Луганському напрямку неподалік Новозванівки російські найманці двічі обстріляли позиції з мінометів калібру 120. Неподалік Станиці Луганської та Новоолександрівки вівся вогонь з гранатометів різних систем”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa:

 

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

90 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2017r.- 753 dzień od nowego rozejmu.

 1. Gdy mocarstwa światowe ustalają podział swoich stref wpływów – polskojęzyczni topią się w oparach absurdu i debatach bez najmniejszego znaczenia dla przyszłości kraju. W nowym układzie sił gwarantem stabilizacji jest ROSJA i Stany Zjednoczone.
  A TERAZ DO RZECZY…
  Rosja i Turcja podpisały umowę na budowę gazociągu. Porozumienie w Stambule podpisali ministrowie energetyki obu krajów w obecności Putina i Erdogana. Umowa przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu po dnie Morza Czarnego i dalej w stronę granicy z Grecją.
  W październiku 2016r. Rosja i Turcja zobowiązały się stworzyć korzystne warunki prawne i podatkowe dotyczące ułożenia przez Morze Czarne gazociągu o długości 920 km, który będzie dostarczać rosyjski gaz do europejskiej części Turcji. Stąd planuje się pociągnięcie gazociągu o długości 200 km, którym przez terytorium Turcji gaz popłynie do Grecji i dalej do Włoch.
  Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla Rosji, bo uderzy w Ukrainę i Polskę.
  Bułgarzy, którzy mogli zarabiać miliardy są teraz zapewne „szczęśliwi” i wdzięczni Brukseli. Ale czego się nie robi dla Ukrainy i dla mocodawców zza oceanu?

  Szef Gazpromu: Ukraina będzie otrzymywała gaz tylko na tranzyt i to tylko do 2019 roku,i będzie otrzymywać tyle gazu za ile zapłaci.Natomiast Europa Południowa jesi bedzie chciała mieć nasz gaz to poszczególne kraje będa musiały sobie wybudować gazociągi do Turcji…

  A POLSKA NO CÓŻ ZNOWU Z REKOMA PO ŁOKCIE W NOCNIKU !!!

  Rosja widzi w Polsce niepewnego partnera. A głupia Polska widzi tylko rosyjsko-niemieckie zbliżenie w ramach projektu Nord Stream jako zagrożenie.Przeciwnie, Gdyby Polska jako kraj tranzytowy dla gazu ze wschodu na zachód występowała, mógłby rząd w Warszawie jako bliski sojusznik USA wywierać wielki wpływ na stosunku rosyjsko niemieckie.
  A tak Ukraina i Polska będą sobie dalej mogły dalej realizować polecenia zza oceanu…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Uznanie międzynarodowe (lub jego brak) stosowane jest tam, gdzie dana władza woli widzieć coś czego nie ma, albo nie chce dostrzec czegoś co faktycznie jest. Z chwilą gdy Polska „uznała” prezydenta Janukowycza za „byłego prezydenta” i rozpoczęła nawoływania do sankcji na Rosję za to, że ta nie chciał polskiego uznania „uznać”, zaczęła budować politykę w oparciu o fikcję prawną, tego co „uznaje”, oraz czego „nie uznaje”. Widocznie nie chcemy mieć dobrego wizerunku na Krymie i w „Republikach Ludowych”, ponieważ jest to „nam” do czegoś potrzebne.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W nocy jedno z przejśc granicznych pomiedzy Białorusia, a Ukrainą póbował nielegalnie przejechac „jeep”. Białoruscy pogranicznicy by go powstrzymać zagrozili użyciem broni, zatrzymano dwóch znajdujacych się mężczyzn (prawdopodobnie był też trzeci który jednak zbiegł), a w samochodzie znaleziono m.in pistolety, amunicje oraz prawdopodobnie ładunek wybuchowy;
  http://gpk.gov.by/news/gpk/26463/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem kolejny „weteran ATO”, obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, niejaki Jewgienij Dejdej („Front Nardowy” Jaceniuka) okazał się mieć kryminalną przeszłosć. Jak ustalili ukraińscy dziennikarze w 2012 roku Dejdej był sądzony oraz skazany za rozbój na 5 lat pozbawienie wolnosci. Dodatkowo ukraiński dziennikarz zauważył że informację o tym ze był skazany została zatuszowana (prawdopodobnie na polecenie szefa MSW Ukraina Awakowa) gdy był wybierany do ukraińskiego parlamentu;
  http://korrespondent.net/ukraine/3829044-nardep-atoshnyk-deidei-do-voiny-byl-osuzhden-za-ohrablenye-zhurnalyst

  Polubione przez 4 ludzi

  • Który to już raz?

   Chyba tak zwodzą ich ponad dwa lata, a w sprawie wiz trzy lata. W tym czasie sprawa przyjęcia do UE i NATO stała się bardzo odległą przyszłością, circa za 10o lat 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 15 marca 2017 podjął decyzję o dalszym internowaniu Piskorskiego. Tym razem, pierwszy raz przywieziono go z aresztu do sądu. Ale i tym razem nie pozwolono mu wziąć udziału we własnej sprawie. W osobnym pomieszczeniu, sąd łaskawie umożliwił mu zapoznanie się z uzasadnieniem jego aresztowania, postanowionym na poprzedniej rozprawie.
  .https://www.youtube.com/watch?v=fOVi5SamG6g
  Komentarz: To doprawdy świnstwo co polski wymiar sprawiedliwości wyprawia…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Takie OT, takie spostrzeżenie.

  Minister Sprawiedliwości w Polsce jest równocześnie Generalnym Prokuratorem. A dlaczego nie Generalnym Adwokatem? To (wg mnie)świadczy o podejściu „władzy” do Obywatela – obywatele z założenia to przestępcy.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Parę słów o pięknym (niegdyś) mieście Lwów.
  Sytuacja epidemiologiczna w mieście pogarsza się.
  Obecnie jedna trzecia kontenerów na śmieci we Lwowie jest przepełniona. Dotyczy to 413 punktów w mieście, z których 59 znajduje się na terenie szkół i przedszkoli. W związku z tym komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych lwowskiego ratusza liczy się z zamknięciem tych placówek w razie podniesienia się temperatur wraz z nadchodzącą wiosną.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/we-lwowie-z-powodu-kryzysu-z-wywozem-smieci-moze-dojsc-do-zamkniecia-szkol-i-przedszkoli
  Komentarz: To prawdziwy wstyd, miastu grozi epidemia i zalew szkodników (robactwa i gryzoni) z powodu „kryzysu śmieciowego”, już rozpoczyna się wiosna za parę tygodni nadejdą ciepłe dni jak wtedy miasto będzie wyglądać ( i pachnieć)?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.