Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2015r.- 208 dzień od nowego rozejmu.


Wizja niedalekiej przyszłości?

Szef rządu Ługańskiej Republiki Ludowej, Igor Płotnicki zaprosił amerykańskiego senatora John’a McCaina do wzięcia udziału w nadzorowaniu wyborów w dniu 1 listopada w Ługańsku.

„Jeśli nie chcą przybyć obserwatorzy misji OBWE (na wybory w ŁRL– dopisek mój), proszę was, przedstawicieli wolnej prasy, aby za waszym pośrednictwem przekazać zaproszenie prawdziwemu człowiekowi, demokracie nad demokratami, który jeździ po całym świecie, głosząc zasady i prawidła demokracji, który wcześniej ochraniał gwoli sprawiedliwości niebo nad Stanami Zjednoczonymi w Wietnamie….ja mówię tu o senatorze McCainie”– podczas okolicznościowego briefingu zaapelował do wolnej zachodniej prasy szef ŁRL Igor Płotnicki.

„Proszę przybyć, a my pokażemy jak powinny się odbywać w rzeczywistości prawdziwe wybory demokratyczne”– powiedział na zakończenie swojego zaproszenia do senatora McCain’a, Igor Płotnicki.

Niestety, ale piewca amerykańskiego wzorca- jedynie słusznej amerykańskiej demokracji- odrzucił zaproszenie nadzorowania przebiegu wyborów jakie się mają odbyć 1 listopada w Ługańskiej Republice Ludowej.

Wczoraj na swojej oficjalnej stronie na Twitterze, senator John McCain tak odpisał na zaproszenie go w nadzorowaniu wyborów w ŁRL:

„Mimo, że zazwyczaj nie uczestniczę w monitorowaniu wyborów w wirtualnych krajach, jestem wdzięczny za to wyjątkowe zaproszenie. Jeśli tak zwana Ługańska Republika Ludowa jest zainteresowana w przeprowadzeniu demokratycznych wyborów, ja proponuję jej stronnikom złożyć broń i następnie wziąć udział w kolejnej turze wyborów w niezależnej i zjednoczonej Ukrainie”

“While I do not typically monitor the elections of imaginary countries, I am grateful for this unique invitation. If the so-called ‘Luhansk People’s Republic’ is interested in democratic elections, I suggest its adherents put down their weapons and participate in the next round of elections in a free and united Ukraine.”

https://twitter.com/SenJohnMcCain?ref_src=twsrc^google|twcamp^serp|twgr^author

http://www.mccain.senate.gov/public/index.cfm/press-releases?ID=e3ac3d63-a569-4c98-a8d7-c0aaab326c17

***

To tyle tytułem, tym razem krótkiego wstępu. A teraz tradycyjnie przechodzę od relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie ukraińskie wojsko- nie licząc lokalnych incydentów na linii frontu- przestrzega zawartego w dniu 29 sierpnia zawieszenia broni.

Dzięki temu już drugi tydzień nie są ostrzeliwane cele cywilne, a ludność może choć na ten moment zapomnieć o okropieństwach wojny domowej. W tym czasie władze zbuntowanych obwodów- wykorzystując ten spokój- przygotowują się do zorganizowania wolnych i niezależnych wyborów powszechnych, dzięki którym zostaną powołane nowe władze republikańskie.

Jak dotychczas nie ma żadnych informacji o ewentualnych incydentach zbrojnych w dniu wczorajszym.

Panuje spokój.

Minister Transportu DRL, Simon Kuzmienko poinformował, że Doniecka Republika rozpocznie dostarczanie węgla dla ukraińskich firm DTZK, w zamian za dostarczany węgiel do elektrowni Zuiewskiej TZS.

Zujewska TZS zapłaciła już przedpłatę na zamówiony przez siebie węgiel, który następnie będzie przekazywany do DTZK. Problem polega na tym, że Zuiewskaja TZS jest opalana węglem klasy „G”, który nie jest wydobywany w kopalniach Donbasu. Tak więc ukraińskie przedsiębiorstwa zjednoczenia DTZK, które akurat potrzebują węgla jaki jest wydobywany w Donbasie, wymienią go na węgiel klasy „G” przekazując do elektrowni Zuiewskiej. Zujewska elektrownia produkuje energię elektryczną, którą zaopatrywana jest DRL.

Jak na razie DRL wysłała w ramach tej umowy na Ukrainę 100-150 wagonów węgla.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż węgla w ramach umów handlowych z władzami Ukrainy, to taki węgiel jak na razie nie jest sprzedawany:

„Sytuacja jak na razie nie uległa zmianie. Dostawy będą wznowione natychmiast gdy tylko Kijów przestanie blokować dostawy oleju napędowego i części zamiennych do lokomotyw”– powiedział minister transportu DRL, Siemion Kuzmienko.

Jak powiedział wczoraj szef rządu ŁRL, Igor Płotnicki: republika może- ze względu na występowanie na jej terenie kopalin złota- stworzyć własne jego rezerwy zabezpieczające system walutowy republiki.

Jednocześnie dodał, że jak do tej pory Narodowy Bank Republiki działa bardzo skutecznie wykonując swoje powinności, w tym: wypłacając emerytury, wynagrodzenia, realizując świadczenia społeczne, pobierając podatki i cła. Następnym krokiem jaki musi wykonać ta instytucja, jest rozpoczęcie działalności depozytowo-kredytowej, co ma niebawem nastąpić.

***

Julia Tymoszenko, lider partii „Ojczyzna”, złożyła wczoraj w Wierchownej Radzie wniosek z żądaniem dymisji obecnego rządu. Swój wniosek uzasadniła w następujący sposób:

„Albo ta koalicja zaniecha korupcji, odrzucając ten sposób rządów, który jest absolutnie nieprofesjonalny i skorumpowany, i powoła nowy rząd z ludzi, którzy mają godność, moralność, inteligencję i honor aby budować kraj, albo my nie widzimy co ta koalicja robi i czym się zajmuje”

Julia Tymoszenko wygarniając bez pardonu wady obecnej koalicji rządowej, zapewne jako osobę, która posiada „godność, moralność, inteligencję i honor” widzi samą siebie?

Zapewne powołanie nowego rządu pod kierownictwem Juli Tymoszenko zapewni jemu wysoki poziom moralny, uczciwość i ukróci korupcję?

I tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy tekst.

Na koniec kilka zdjęć:

Wyższa Szkoła Wojskowa w Doniecku- uroczyste przybicie sztandaru.

Ceremonia odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci poległych mieszkańców Mospina, którzy polegli za wolność i niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej.

„Hierojom Sała!”

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

147 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2015r.- 208 dzień od nowego rozejmu.

 1. W oparach absurdu. SBU oskarżyła „rosyjskie służby specjalne” o prowokację podczas…targów książki we Lwowie. Według przedstawicieli SBU na targach pojawiły się książki szerzące propagandę rosyjską, a także wydane w Rosji, a całe wydarzenie jest „operacja specjalną służb rosyjskich”;
  http://ru.tsn.ua/ukrayina/rossiyskie-spescluzhby-proveli-specoperaciyu-na-lvovskom-forume-izdateley-sbu-487419.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. W mediach Ukr. codziennie są informacje o zatrzymaniu na granicy nielegalnych imigrantów. Oficjalnie podano, że od sierpnia, czyli od rozpoczęcia międzynarodowej operacji „Granica” zatrzymano 956 osób.

  Ciekawe, ile osób przepuszczono, gdyż miały na to odpowiednie środki. Powstaje kolejny kanał przerzutowy okrężną drogą.
  http://112.ua/obshchestvo/v-ukraine-s-iyunya-v-hode-operacii-granica-2015-zaderzhali-956-neglegalnyh-migrantov-258606.html

  Polubione przez 9 ludzi

 3. Tzw Bataliony Ochotnicze – to zorganizowane grupy przestępcze, działające pod ochroną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, taka opinie przedstawił wywiadzie dla ukraińskich ‚Wiesti” jeden z urzędników Prokuratury Wojskowej. Jako przykład takiej „bandyckiej grupy” podał „Batalion Tornado” (wcześniej ‚Szachtiorśk’) oskarżany o liczne gwałty i grabieze. wspomniał także o tym ze podobne postępowania toczą się przeciwko ‚Batalionowi (obecnie Pułkowi) Azow”;
  http://ria.ru/world/20150914/1249995692.html#ixzz3lqTOEZFJ

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Witam z rana samego takim „ruskim kabaretem”… 🙂
  .https://youtu.be/xOF72kYcBPk

  Plus po polsku lektura:
  Kluczem do Chin jest Rosja https://obserwatorpolityczny.pl/?p=35028

  Wszystko co dzieje się na południe od granicy Węgier nie jest problemem Unii Europejskiej https://obserwatorpolityczny.pl/?p=35019

  Co znaczy Syria dla USA i Rosji? http://pl.sputniknews.com/polityka/20150915/1014242.html

  W obliczu fali uchodźców Polacy powinni dbać o swój dom
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20150915/1014586.html#ixzz3lsb2kfou

  Uchodźcy – trudna łamigłówka dla Europy http://pl.sputniknews.com/polityka/20150914/1006711.html

  Opinia: ze względu na Kijów nikt nie będzie blokować „Gazociągu Północnego-2”
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150915/1012739.html#ixzz3lsbCb8Bq

  Merkel i jej Nobel http://pl.sputniknews.com/opinie/20150911/993268.html <<cudna fotka Frau M. 🙂

  Na giełdach w USA rośnie nowa bańka, a rezerwy metali szlachetnych w Nowym Jorku topnieją
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150915/1013875.html#ixzz3lsbNok6o

  Odpowiedzialnymi za rozpoczęcie masakry w Donbasie okazali się Jaceniuk i Turczynow
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150915/1010664.html#ixzz3lsbRsbDt

  Holenderska inicjatywa: UE nie potrzebuje Ukrainy http://pl.sputniknews.com/polityka/20150915/1013779.html

  Plus informacje gospodarczo-polityczne od Pana Szczęśniaka:

  http://www.szczesniak.pl/2943
  O Nord Stream 2 Dla Interii kilka zdań na temat Nord Stream 2 i skutków dla Polski:

  Chiński rower pancerny, elektryczny http://www.szczesniak.pl/2884

  Ontario – zielono i drogo http://www.szczesniak.pl/2889

  W bonusie informacja o tym że lider ruchu "Ukraiński wybór" – Pana Wiktor Miedwiedczuk informuje społeczeństwo Krainy że musi się ono przygotować na spędzenie zimy w całkowitych ciemnościach, bez prądu elektrycznego…
  http://ria.ru/world/20150915/1253856726.html#ixzz3lpngsl9l
  Pan Miedwiedczuk delikatnie mówiąc powątpiewa w zapewnienie firmy Ukrenergo że planowane odłączenia zimowe / o opracowanym grafiku wyłączeń pisałem jakiś czas temu/ – będą najwyżej dwugodzinne…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. RIA NOvosti:

  Informacje o dymisji Saakaszwiliego pojawiły się na stronie Prezydenta Krainy
  http://ria.ru/world/20150916/1254216742.html

  Jednym głosem demokratów zostały zablokowane dalsze prace nad rezolucją Kongresu USA w sprawie zniesienia sankcji przeciwko Iranowi. Robi sie ciekawie!
  http://ria.ru/world/20150916/1254307084.html

  Komentator polityczny Dmitrij Kosyriew o zbliżającym się spotkaniu Obamy z Si Cyn Pinem w czasie Sesji ONZ.
  Podkreślone: „widać że nie jest ważne / dla wizerunku Chin w USA i stosunku USA do Chin/ jak postepują władze chińskie na arenie międzynarodowej czy na własnym podwórku. Widać że niezadowolenie / wrogość/ w stosunku do Chin amerykańskiego społeczeństwa narasta i nie ma związku z tym co robią Chiny. Problem jest w tym że zarówno władze USA jak i społeczeństwo odwyknęli od myśli iż mogą już nie być dalej „pierwszym państwem świata”…

  Reszta w teksćie który polecam uwadze Państwa… http://ria.ru/analytics/20150915/1252438153.html

  Interesujące wywody na temat wczorajszej rocznicy „Bitwy o Anglię”
  http://ria.ru/analytics/20150915/1253587120.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.