Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2015r.- 272 dzień od nowego rozejmu.


 

 

 

Według władz w Kijowie; rosyjska firma „Gazprom” nielegalnie dostarcza gaz do Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Dostawy gazu przez rosyjski „Gazprom” na południowo-wschodnią część Ukrainy budzą poważne zastrzeżenia po stronie szefostwa ukraińskiego „Naftohazu”, które w związku z tym uważa, że problem ten powinien zostać rozstrzygnięty przez instytucje międzynarodowe.

Oczywiście jak zwykle chodzi tu o pieniądze, a mówiąc precyzyjniej- o ich brak, bo tylko za okres tego roku rosyjski „Gazprom” wystawił Ukrainie rachunek opiewający na kwotę 256,5 mln dolarów za gaz dostarczony do Donbasu.

Kwota jak widać jest znaczna, co przy znanych już kłopotach finansowych obecnego rządu w Kijowie, powoduje jego zrozumiały opór przed uregulowaniem tej należności.

Ukraiński rząd swoją postawę tłumaczy tym, że jakoby „Gazprom” nielegalnie dostarczał gaz na teren kontrolowanego przez powstańców obszaru.

Może i jest w tym trochę przewrotnej racji, ale przecież gaz na Ukrainę dostarczany jest w ilościach i po cenach zagwarantowanych umową międzynarodową pomiędzy rządami ukraińskim i rosyjskim. A więc mówienie tu o nielegalnym dostarczaniu gazu jest po prostu delikatnie rzecz ujmując żenujące.

Tym bardziej, że w ten sposób ukraińskie władze wykazują się po raz kolejny swoją niekonsekwencją, polegającą na tym, że z jednej strony twierdzą, że Donbas jest integralną częścią Ukrainy, a więc wszelkie decyzje i prawa tam obowiązujące pochodzą z mocy władzy centralnej. W ten sposób tłumaczy się np. problem braku konsultacji przy zmianach przepisów konstytucyjnych w zakresie wyborów samorządowych w Donbasie oraz decentralizacji władzy. Z drugiej zaś strony za część przynależną terytorialnie do Ukrainy władza w Kijowie nie chce pokrywać żadnych rachunków i zobowiązań.

Jak to pogodzić jedno z drugim?

A może Kijów oczekuje, że Donbas będąc integralną częścią Ukrainy ma sam za wszystko płacić?

Tylko po co mu wtedy jest potrzebna władza centralna w Kijowie?

Podobnie rzecz się ma w przypadku wypłaty gwarantowanych świadczeń socjalnych, pokrywania kosztów działania infrastruktury i administracji czy też blokady nałożonej na mieszkańców Donbasu.

Czy tą postawą Kijów usiłuje utrzymać jedność kraju, czy też celowo dokonuje jego dezintegracji?

Jak widać obecna władza w Kijowie ma tylko jedno rozwiązanie- zaprowadzenie porządku za pomocą brutalnej siły. Ale przecież górnicy z Donbasu, którzy chwycili za broń, aby chronić siebie i swojej małej ojczyzny, pokazali już Ukraińcom gdzie raki zimują.

A więc dalsze usiłowanie stłumienia powstania wbrew woli jego uczestników jest pomysłem poronionym, jak i wszystko inne co się kluje w głowach ludzi jacy dorwali się do władzy w Kijowie, którzy będąc „demokratami” z mianowania Zachodu, nie mają zielonego pojęcia do czego takie miano zobowiązuje.

Co zaś najciekawsze, również zachodni „demokraci”  nie dostrzegają w przypadku Ukrainy tego problemu.

Więc gdzie leży problem?

Czy w braku demokracji czy też jej nadmiarze?

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

Pomimo obowiązującego zawieszenia broni nadal w Donbasie utrzymuje się napięta sytuacja militarna i ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał w kierunku pozycji powstańczych dopuszczając się licznych prowokacji.

Jak informują mieszkańcy Doniecka w sieciach społecznościowych, w nocy około 22:35 od strony miejscowości Marinka dochodziły odgłosy toczących się tam walk.

Później jeszcze, od godziny 23:34, słychać było również intensywną strzelaninę z kierunku na linii miejscowości Ozierjanowka-Michajłowka-Dacze.

Wcześniej zaś, przed południem około godziny 11:00 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzeliwało północno-zachodnie obrzeża Gorłówki. Pociski spadały przez około pół godziny w rejonie kopalni 6/7.

 

W Stachanowie 26-letni mężczyzna został poważnie ranny w wyniku eksplozji jakiegoś nieznanego bliżej urządzenia wybuchowego. Z obrażeniami klatki piersiowej i obu dłoni, przebywa obecnie w szpitalu na intensywnej terapii. Jak na razie amputowano mu pourywane w wyniku eksplozji palce.

Nadal ukraińskie dowództwo wojskowe ściąga w rejonie linii rozgraniczenia nowe posiłki w postaci sprzętu i ludzi.

I tak w okolicy Gorłówki zauważono przybycie sześciu kolejnych systemów wyrzutni rakiet BM-21 „Grad”, 20 szt czołgów, zaś w rejonie miejscowości Piaski przybyło około 20 szt różnego rodzaju ciężkiego sprzętu i 500 żołnierzy.

Poniżej aktualne mapy, na których zaznaczono miejsce i ilość nowo przybyłego ukraińskiego ciężkiego sprzętu wojskowego w rejon linii rozgraniczenia:

 

Wczoraj w Mińsku miało spotkanie w ramach prowadzonych pertraktacji pokojowych podgrupy ds. politycznych. Tematem głównym rozmów była sprawa organizacji przyszłych wyborów samorządowych w Donbasie. Jak oświadczył rosyjskiej agencji prasowej „RIA Nowsti” prezes Rady Ludowej DRL Denis Puszilin, który reprezentował na spotkaniu w Mińsku DRL: „rozmowy nadal będą kontynuowane, ale jak dotąd nie ma porozumienia i nie ma zgody”.

Wyjaśnił, że sytuacja taka wynika z tego, że nadal ukraińskie władze usiłują przeforsować w parlamencie swój projekt zmian do konstytucji, nie konsultując się w tej sprawie ze stroną przeciwną. Na co oczywiście przedstawiciele zbuntowanych obwodów się nie godzą i co wynika również z porozumienia podpisanego w Mińsku w lutym tego roku, gdzie zagwarantowano im udział w opracowaniu nowego prawa wyborczego.

Natomiast przedstawiciel ŁRL na wczorajszym spotkaniu w Mińsku Władysław Dejno odniósł się do problemu przestrzegania zawieszenia broni oceniając, że „sytuacja jest niestabilna, ale rozejm generalnie jest przestrzegany”.

Dodał, że na wczorajszym spotkaniu poza kwestiami dotyczącymi organizacji przyszłych wyborów samorządowych w Donbasie poruszono również kwestię wymiany jeńców wojennych, która ma nadal być kontynuowana oraz sprawę rozminowania terenu, monitorowania procesu wycofywania broni o kalibrze poniżej 100 mm i problem umożliwienia władzom republiki odbudowy infrastruktury socjalno-bytowej- szczególnie sieci wodociągowej.

Ze swej strony przedstawiciel OBWE na rozmowy mińskie, Martin Sajdik powiedział, że nadal nie przestrzega się zawieszenia broni w Donbasie:

„W związku z pogorszeniem się w ciągu ostatnich dni stanu bezpieczeństwa na linii styku, w tym naruszeniami przerwania ognia, trójstronna grupa kontaktowa wzywa do natychmiastowego przerwania działań niezgodnych z porozumieniem i wysiłkami zmierzającymi w kierunku pokojowego rozwiązania konfliktu”

Lider amerykańskiego zespołu rockowego Fred Durst potwierdził wczoraj podczas pobytu w ramach trasy koncertowej w rosyjskim mieście Jekaterynburg, że zespół „otrzymał zaproszenie na koncert w Doniecku, ale nie wiem kiedy. Jak tylko znajdziemy trochę czasu na pewno wystąpimy tam”.

***

Zastępca prokuratora rejonowego w Pierwomajsku, znajdującego się obecnie pod kontrolą ukraińskiego wojska, opuścił swoje stanowisko i udał się na teren ŁRL. Swoją decyzję umotywował tym, że „reforma prokuratury Ukrainy nie zdała egzaminu, w związku z tym nie mając nadziei na jej konstruktywne zakończenie, w tym na prowadzenie tej reformy zgodnie z obowiązującym prawem, składam rezygnację ze swojego stanowiska”.

Informację o ucieczce na stronę ŁRL zastępcy prokuratora rejonowego w Pierwomajsku, Maksima Boldjeriewa przekazał przedstawiciel organów ścigania ŁRL.

Poniżej pierwszy wywiad jakiego udzielił prokurator Maksim Boldjeriew po przejściu na stronę DRL:

Ukraińska stacja telewizyjna „112 Ukraina”, powołując się na swoje źródła informacji poinformowała wczoraj, że prezydent Poroszenko pod naciskiem USA odwoła w najbliższym czasie prokuratora generalnego Wiktora Szokina:

„Decyzja o odwołaniu Szokina jest uzależniona obecnie od znalezienia odpowiedniego kandydata na jego miejsce. Możliwe jest, że zastąpi go na tym stanowisku osoba pochodząca z zagranicy”.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu przygotowuje się do festiwalu „Gwiazdy Światowego Baletu”.

W takich luksusowych ziemiankach przebywają na froncie ukraińscy żołnierze ze 128 brygady piechoty górskiej. Niby piechota górska a żyje pod ziemią.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

115 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2015r.- 272 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Kijowie, firma zajmująca sie dostarczeniem wody mieszkańcom zagroziła że wstrzyma jej dostawy z powodu zadłużenia miasta, przez co nie ma ona pieniędzy na spłacenie własnego zadłużenia wobec firmy „Kijówenergo”. „Pikanterii” całej sprawie dodaje że „Kijówenergo” należy do oligarchy Achmetowa…
  http://censor.net.ua/news/361244/jiteli_kieva_mogut_ostatsya_bez_vody_izza_dolgov_pered_kompanieyi_ahmetova

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Amerykanie podają prognozy zbiorów na Ukrainie. Amerykanie nie Ukraińcy 🙂
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/159884,ocena-poziomu-zbiorow-zboz-na-ukrainie-.html
  Jest popyt jest i podaż
  LOT otwiera nowe połączenia- Warszawa-Charków
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/159885,nowe-polaczenie-lotnicze-charkow-warszawa.html
  Jest sukces
  Po roku reformowania Ukraina awansowała w rankingu krajów o najlepszych warunkach rozwoju przedsiębiorczości, o … 1 miejsce.
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/gospodarka/co-warto-wiedziec-o-gospodarce/159322,najnowszy-ranking-krajow-o-najlepszych-warunkach-rozwoju-przedsiebiorczosci-.html
  Chyba z powodu takich „sukcesów” Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy poinformowało o utworzeniu Rady ds. Promocji Eksportu.
  W zamyśle nowa instytucja ma promować markę ukraińskich przedsiębiorstw firm za granicą.
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/159323,dzialania-wladz-ukrainy-w-zakresie-wsparcia-eksporterow-krajowych.html
  Bank Światowy i MFW się wkurzą
  Rada Najwyższa Ukrainy w dniu 10 listopada 2015 r. uchwaliła projekt ustawy o przedłużeniu moratorium na obrót ziemią rolną będącą własnością komunalną lub własnością publiczną państwa
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/159327,przedluzenie-moratorium-na-sprzedaz-ziemi-rolnej-.html

  Polubione przez 9 ludzi

 3. Obserwatorzy donoszą o 145 eksplozjach wokół lotniska w Doniecku – musi separatyści z nudów się sami ostrzelali.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/osce-observers-register-almost-150-explosions-in-donetsk-airport-area-on-nov-16-402321.html
  Dość długi artykuł o trwodze w szeregach gejów i lesbijek. Na Ukrainie po wielu staraniach przegłosowano prawo ,ze w/w orientacje będą miały takie same prawa jak i heteroseksualni. Organizacje LGBT jednakże otrzymują informację o tym ,że Ukraińcy przemyśleli całą sytuację i chcą zmienić uchwalona ustawę 🙂
  http://foreignpolicy.com/2015/11/17/lgbt-gains-in-ukraine-are-in-danger/?utm_content=buffer9655c&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

  Polubione przez 9 ludzi

 4. Jedne zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów.
  Krotka notatka o tym, że spadochroniarze UA ćwiczą, obok zdjęcie sprzętu a’la UA.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/17/voini-desantniki-provodyat-chergovi-navchannya–/
  Plakat odstraszający „ruskich” przyozdobił teren przygraniczny. Żołnierze FR z pewnością oddadzą Krym w pokorze obawiając się gniewu Kozaka.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/17/voini-desantniki-vstanovili-motivaczijnij-baner-ta-rozdayut-listivki-poblizu-krimskogo-pivostrova–/

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Linków kilka z różnych beczek wyciaganych…

  Krótkie wyjaśnienie dla niegramotnych co miał na myśli WWP wczoraj i co dokładnie powiedział… Dobre!
  http://news-front.info/2015/11/17/fultonskaya-rech-putina-yuliya-vityazeva/?_utl_t=vk

  Zamach w Paryżu – wspaniały podarunek dla Putina. Przewrotny tytuł i celnie napisane
  http://regnum.ru/news/polit/2014452.html

  O „iłowajskim kotle” krótko ale są linki na kolejne dobre teksty.
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21793%2Fall

  Ukraińców przygotowują do życia z IGIL – czyli o tym że tam faktycznie mogą oni znaleźć schronienie…
  http://whoswho.com.ua/120963-ukraintsev-gotovyat-k-zhizni-s-igil/

  Mem po polsku:

  Pan Basurin o nowej taktyce ukrów. Wszystkich zabitych odziewaja w mundury rosyjskie
  http://anna-news.info/node/46895
  .https://youtu.be/2BQRRDvbuLE

  Jak pisałem ukrainiec czyli banderowiec może być każdej narodowości – nawet rosyjskiej
  W Nowosybirsku rozbito bandę nazistów… http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21789%2Fall

  Coś z mody światowej! A jak wiemy każdy pokaz mody to szok i ekstrawagancja…
  🙂
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21788%2Fall
  http://mikle1.livejournal.com/5751341.html
  Красный хиджаб с портретом Путина для мусульманских террористов как красная мулета для быка.
  .http://cs628029.vk.me/v628029696/27244/T7-_4ao9YOU.jpg
  + film http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21788%2Fall&z=video90755696_171472585%2F1c5d1ad24097b3d8a0
  🙂

  Teroryści opublikowali zdjęcia bomby z A321
  .http://cs7008.vk.me/v7008946/33f73/njUJyknUuJM.jpg
  http://lifenews.ru/news/170514
  http://fapnews.ru/199591-terroristyi-ig-opublikovali-foto-bombyi-vzorvavsheysya-na-bortu-a321/?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross

  memy:
  .http://cs627227.vk.me/v627227384/2b66e/89oj7ZN9Ytg.jpg
  .http://cs627227.vk.me/v627227384/2b676/2XFIE775iJc.jpg

  Po polsku:

  http://parezja.pl/korwin-apeluje-pis-u-nie-przyjmujcie-imigrantow/

  http://wpolityce.pl/kultura/265456-opowiadam-o-ludobojstwiewojciech-smarzowski-zakonczyl-zdjecia-do-filmu-wolyn-zobacz-zdjecia

  Po rosyjsku:
  «Комсомольская правда» в Украине» попросила известного артиста прокомментировать события вокруг выступлений певицы Ани Лорак.
  http://swip.su/vot-tebe-i-serdyuchka-ne-to-chto-kakoj-to-makarevich/

  Komentarz: Нацизм в чистом виде

  A tymczasem Rosja i Chiny spokojnie pozbywają się amerykańskich śmieci – tfu – obligacji
  http://rusvesna.su/economy/1447859548

  Niebawem ruszy bank rosyjsko-irański
  http://rusvesna.su/economy/1447858684

  Mem francuski – tam jest więcej karykaturzystów niz nam wmawiaja media!
  .http://cs627123.vk.me/v627123962/289b0/IXAAbuuPhWI.jpg
  Французская карикатура на Порошенко-Вальцмана-кровавого кондитера. Слава Богу, не все там ЕБДО.
  Перевод: „Я сбил рейс МН17. Я убил 4634 мирных жителя на Украине… Но сегодня вечером Я Шарли”.

  Mem także o Francji. Dobry!
  .http://cs7064.vk.me/c540108/v540108093/f6ae/0C7W4okpg-o.jpg

  A to warto przeczytać! POLECAM!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21773%2Fall
  .http://cs621618.vk.me/v621618729/20477/dqs4JVRlEgk.jpg

  Polubione przez 7 ludzi

 6. Zanim przeskoczę na Bliski Wschód – pare zaległości – bo chyba nie było?

  Tiahnybokowiec, który wygrał wybory na mera Konotopu czy Konotopy /zaiste nie wiem 😦 /
  zamienił w swoim gaminecie portret Poroszenki na portret Bandery!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21770%2Fall
  .http://cs629210.vk.me/v629210166/28302/xQYq-YewUmo.jpg
  Zdjęcie, żeby nie było że zmyślam…

  W Odessie trwa konflikt pomiedzy Gonczarenką i Saakaszwilim z biznesem w tle…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21769%2Fall
  http://timer-odessa.net/minds/kak_nado_ponimat_skandal_vokrug_saakashvili_i_fonda_na_blago_odessi_674.html
  .https://youtu.be/BQfIdRMtDDM

  Ładnie ujęte o tym że Kraina narusza mińskie umowy idąc w kierunku NATO
  http://bredikhinav.livejournal.com/180480.html
  DO tego grafika: .http://cs628116.vk.me/v628116119/2ba69/Pif-GMPKq4s.jpg

  Opowieść o tym jak obywatel Czeczenii pojechał do Syrii szukać byłej zony i dzieci – bo tam ta dama z dziećmi wyjechała… I udało mu sie ich stamtąd zabrać…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21766%2Fall
  .https://youtu.be/EMxoitojbkU

  Interenet się zastanawia kim jest facet co na oststnim G20 łaził za WWP i Obamą i starał się podsłuchiwać. Okazuje się że to nie pierwszy raz się on pojawia na takich spotkaniach…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21765%2Fall
  .https://youtu.be/PqTuPw3xsCs
  .https://youtu.be/tpyiMd67xT0

  Do dniepropietrowskiej kliniki wojskowej przywieziono czterech chorych z frontu. Podobno zwykła grypa. Ale nie wiem czemu tak to podkreślają że zwykła grypa…
  Podobno jakiś przypadek gruźlicy? Nie jestem medykiem… Na razie ustalaja z kim ci żołnierze mieli kontakt w tej 93-brygadzie… Podobno do szpitala przyjechała w tej sprawie jakaś komisja…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21764%2Fall

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Były zastępca szefa NBU Aleksander Sawczenko przewiduje że po Nowym Roku cena za dolara wyniesie 28 hrywien wbrew życzeniom obecnej minister finansów Ukrainy Jaresko. Na dalszy spadek wartości waluty ukraińskiej maja się złożyć czynniki zewnętrzne między innymi spadek wartości rubla i cen ropy, a także wewnetrznymi czyli faktycznym brakiem spójnej polityki walutowej prowadzonej przez obecna szefową Narodowego Banku Ukrainy;
  http://finance.obozrevatel.com/business-and-finance/28196-novyij-god-ukraintsyi-vstretyat-s-dollarom-po-28-grn-ekonomist.htm

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Dlaczego taki „njus” pozostał niezauważony!? MSZ Ukrainy wyraziło gotowość włączenie „niezwycięzonej armii kijowskiej” w skład wojsk koalicji międzynarodowej walczącej z tzw. Państwem Islamskim…
  http://www.segodnya.ua/ukraine/kiev-gotov-vklyuchitsya-v-borbu-s-terroristami-igil-668253.html
  Ps. Ciekawe, czy zaproponowali także użycie „batalionów ochotniczych” w skład których wchodzą m.in. Czeczeńcy którzy walczyli w Syrii po stronie islamistów?

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Pozarządowa organizacja ukraińska zajmująca się „Bojkotem rosyjskiego kina” przeprowadziła niezależne badania programów nadawanych przez 10 największych stacji telewizyjnych na Ukrainie i ze zgroza zauważyła że spada w nich liczba programów nadawanych w języku ukraińskim, na rzecz tych nadawanych w rosyjskim. Stwierdzono m.in że od czerwca tego roku do 7 listopada liczba programów nadawanych w języku ukraińskim spadła z 28,40 % do 23,30 %…
  http://zaxid.net/news/showNews.do?ukrayinski_telekanali_skorochuyut_movlennya_ukrayinskoyu&objectId=1373313
  I tak okazało się że Ukraińcy nie lubią słuchać i oglądać programów nadawanych w ojczystym (PODOBNO) języku…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Szok w mediach ukraińskich, czy Watykan uznał „aneksję” Krymu? 9 listopada z władzami „okupowanego” Krymu, nieuznawanymi przez Kijów spotkał sie biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Kościoła Rzymsko – Katolickiego Jacek Pyl. Duchowny i przedstawiciel władz Sewastopola omówili zagadnienia związane z życiem wspólnoty katolickiej, zachowanie ciągłości historycznej i rozwoju kulturalnego miasta, a także działalność katolickiej parafii św Klemensa w Sewastopolu. Biskup podziękował rządowi za pomoc udzielaną katolikom w Sewastopolu, w tym przy rejestracji prawnej parafii św Klemensa w Republice Krymu. Źródła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy cytowane przez ukraiński portal przyznały, że z spotkanie z nieuznawanymi przez Kijów władzami Krymu nie zostało wcześniej uzgodnione z władzami ukraińskim…
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2015/11/17/7040906/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Szef specjalnego pionu śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy przyznał w wywiadzie że strzały które zabiły pierwszych demonstrantów na kijowskim Majdanie, nie mogły paść ze stronu kordonu ówczesnych sił porządkowych. Według podanych przez niego ekspertyz strzały padły z odległości nie większej niż 3 metry, a szpaler funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa znajdował się większej niż 30 metrów…
  http://timer-odessa.net/news/gpu_pervie_jertvi_evromaydana_mogli_past_ot_ruk_pereodetih_provokatorov_679.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pieniądz rządzi światem ( i ci którzy ten pieniądz posiadają). ZSRR nie padł z powodu podboju wojskowego tylko z powodu kolapsu ekonomicznego ( cena baryłki ropy spadła do 5$). Teraz pewne ośrodki władzy chcą kolapsu FR i liczą ,że ustawiczne ataki zniszczą gospodarkę Rosji. A tu z tych danych wynika, że FR nauczyła się od USA paru sztuczek i ma zamiar „podbić” Ukrainę ekonomicznie (tak jak Niemcy Polskę)
   P.S Ciekawe o kogo chodziło, pewnie o luka17 wszak mają w szkołach podstawy przedsiębiorczości i jest jeszcze WOS 😀

   Polubione przez 2 ludzi

   • Mamy, z podstaw przedsiębiorczości miałem 6, a z wos-u 6 na świadectwie w 1 klasie LO. Teraz już nie mam tych przedmiotów. 🙂 Na WOS- e, jak były pogadanki o bieżącej polityce, to byłem najbardziej aktywny w klasie w polemice( zwłaszcza moje cięte riposty prorosyjskie podobały się klasie w odpowiedzi na powtarzaną propagandę medialną pana prof. ). A co do podstaw przedsiębiorczości, mój wuj ( przedsiębiorca ), po obejrzeniu podręcznika stwierdził , że jak on by prowadził swoją firmę tak jak oni tam piszą i radzą, to by na rynku utrzymał się może rok, a prowadzi ją już prawie 19 lat z sukcesami.
    🙂 pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 12. Artykuł o znamienitym tytule: Ukraina: sprawcy pierwszych zabójstw na Majdanie wciąż nieznani.
  W moim przekonaniu to nowa wersja wydarzeń na Majdanie wg ukraińskiego SBU. W skrócie:
  Tak, to nie milicjanci strzelali do protestujących ,tak strzelano z budynków zajmowanych przez „cywili”
  ALE ci „cywile” zostali uzbrojeni i opłaceni przez reżim Janukowycza i to wina poprzedniego tyrana i najpewniej Moskwy i Putina.
  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2015-11-18/ukraina-sprawcy-pierwszych-zabojstw-na-majdanie-wciaz-nieznani/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.