Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2015r.- 276 dzień od nowego rozejmu.


Oddziały ukraińskiej Gwardii Narodowej i milicji biorące udział w operacji przeciwko uszkadzaniu  sieci energetycznej doprowadzającej prąd na Krym.

 

Druga rocznica ukraińskiej „Rewolucji Godności” miała być obchodzona hucznie, a wyszło jakoś tak nijako, bo po prostu nie ma czego świętować i z czego się ciszyć oraz być dumnym.

Podobnie w naszych wiodących mediach oraz wśród polityków, którzy tak czynnie poparli to co się rozpoczęło w dniu 21 listopada 2013 roku roku na kijowskim Placu Niepodległości, opadł wyraźnie zapał i euforia spowodowana- jak to wtedy określano:  przebudzeniem się części ukraińskiego społeczeństwa.

Ilu polskich i zachodnich polityków świętowało w Kijowie razem z Ukraińcami drugą rocznicę „Rewolucji Godności”, która miała być przykładem dla reszty Europy jak należy walczyć o swoją godność i prawa.

Ja nie zauważyłem żadnego z tych, którzy dwa lata temu tak skrzętnie kręcili się koło Majdanu, aby tam prowadzić antyprezydencką i antyrosyjską agitację.

A przecież to co ma obecnie miejsce na Ukrainie, to również jest i ich dzieło, więc mieli moralny obowiązek aby tam wśród głodnych, zmarzniętych i doprowadzonych na skraj nędzy Ukraińców, wziąć razem z nimi udział w tej kolejnej rocznicy rewolucji solidaryzując się z ich nieszczęściem, do którego oni ich namawiali i ostatecznie doprowadzili.

Dlaczego żaden z nich nie pojawił się wczoraj na Placu Niepodległości w Kijowie?

Bo okazało się, że w ciągu tych dwóch lat wszystko się na Ukrainie zmieniło, ale tylko na gorsze, a obiecywali przecież , że będzie lepiej, gdy tylko od władzy odsunie się skorumpowaną ekipę, zerwie się związki z Rosją  i zajaśnieje nad Ukrainą jutrzenka dobrobytu UE.

A więc, mimo tych obiecanek, nadal te same kliki gangstersko-oligarchiczne silnie dzierżą władzę nad Ukrainą, czego przejawem może być to, że wywodzący się z tego środowiska Petro Poroszenko pełni obecnie urząd prezydenta Ukrainy. Korupcja zaś i bezprawie osiągnęły niespotykane wcześniej rozmiary, na co symbolicznym dowodem może stanowić przykład, że osoba powiązanego z Poroszenką, prokuratora generalnego Wiktora Szokina,  blokuje wszelkie zmiany w kierowanym przez siebie resorcie .

Miedzy innymi dlatego też osoby odpowiedzialne za śmierć demonstrantów w lutym ubiegłego roku podczas pamiętnych zajść w okolicach hotelu „Ukraina”, czy też ci którzy dopuścili się zbrodni na aktywistach Antymajdanu w maju zeszłego roku w Odessie, nie ponieśli za swoje zbrodnie żadnej odpowiedzialności, zaś śledztwa w tych sprawach zostały celowo wypaczone, na co nawet zwrócili uwagę przedstawiciele instytucji europejskich i międzynarodowych zajmujących się nadzorowaniem przestrzegania praw obywatelskich domagając się przeprowadzenia obiektywnego i uczciwego dochodzenia, w wyniku którego ich sprawcy zostaną wskazani i ukarani.

Zamiast tego gospodarka ukraińska upada: państwo permanentnie stoi na skraju bankructwa, rosną ceny i koszty życia, spadają dochody ludności i powiększają się w zastraszającym tempie obszary ubóstwa, co przekłada się na gwałtownie rosnące niezadowolenie społeczne wobec tak sprawowanych rządów.

Dlatego też 48% społeczeństwa uważa, że władze nie zrobiły nic aby przeprowadzić reformy, co ma wynikać z wszechogarniającej korupcji i bezprawia (tak uważa 72% społeczeństwa), nadal postępującej oligarchizacji gospodarki i instytucji finansowych (takiego zdania jest 52% ankietowanych) oraz pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w kraju, którą odczuło w sposób dotkliwy 59%, a w pewnym stopniu 37% ludzi, co daje w sumie 96% społeczeństwa, które poniosło ciężary „reform”.

Przypomnę, że w tym roku dług publiczny Ukrainy zbliżył się już prawie do 100% PKB, zaś inflacja wyniosła 47%.

Czy w takim kraju da się żyć i jak długo jeszcze ludzie wytrzymają postępującą biedę i wszechogarniające bezprawie?

Jak na dzisiejszy dzień gotowość walki o swoje prawa zadeklarowało, wg. badań z lipca tego roku,  niewiele bo 18% ludzi, z tego tylko 4% jest pewna swego udziału w demonstracjach antyrządowych. Nie jest to duża liczba, ale sytuacja na Ukrainie zmienia się dynamicznie, na co szczególnie będą miały wpływ warunki zimowe i wczesnej wiosny, więc wszystko tam jest jeszcze możliwe.

Tak więc Ukraińcy powoli tracą cierpliwość, ale na obecną chwilę nie oznacza to jeszcze rewolucji. Chociaż, jak wskazują obserwatorzy ukraińskiej sytuacji wewnętrznej, kolejne bunty będą jeszcze bardziej brutalne niż poprzednie, zaś nowy Majdan, doprowadziłby do tego, że z obecnej Ukrainy niewiele by już pozostało.

Oczywiście poza żywiołowym buntem zmęczonego biedą i bezprawiem społeczeństwa, jest jeszcze drugi czynnik, który jak na razie nie dał się jeszcze wyraźnie odczuć, a jest nim masa- liczących wiele tysięcy członków formacji ochotniczych, którzy przebywają w tej chwili na froncie lub w formacjach zmilitaryzowanych w innych częściach kraju.

Oni to, jeśli zainicjują, lub też przyłączą się do spodziewanego buntu społecznego, doprowadziliby do tego, że pierwszy Majdan z przełomu 2013 i 2014 roku w porównaniu z jego kolejną nową wersją, byłby tylko niewinną igraszką.

W związku z tym, w tej sytuacji najważniejszy jest problem: czy w następnym roku odbędzie się uroczystość trzeciej rocznicy Majdanu i czy będzie tam jeszcze co świętować?

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszym względnym uspokojeniu się sytuacji w Donbasie, wczoraj nastąpił wzrost napięcia wywołany ostrzałem i prowokacjami jakich dopuścili się ukraińscy żołnierze.

I tak, w sektorze mieszkalnym na zachód od Doniecka ukraińskie wojsko w godzinach od 23:00 do 01:00 prowadziło ostrzał przy użyciu broni ciężkiej, tym moździerzy kaliber 120 i 82 mm, działek przeciwlotniczych, opancerzonych wozów bojowych, granatników  i ręcznych karabinów maszynowych w stronę powstańczych linii obronnych w miejscowościach Aleksandrówka, Trudowskaja i Marinka.

Natomiast jak podało dzisiaj rano w swoim codziennym komunikacie centrum prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), wczoraj od godziny 18:00 do dzisiaj do godziny 06:00 rano powstańcy mieli łącznie 40 (30 razy w okolicy Doniecka) razy naruszyć warunki zawieszenia broni, w tym przy użyciu moździerzy, granatników i broni ręcznej prowadzić ogień na pozycje zajmowane przez ukraińskie wojsko. Do najpoważniejszych incydentów miało dojść w okolicach następujących miejscowości: Piaski, Marinka, Awdiejewka, Pierwomajsk, Zaicewo, Szczastie, Szirokino i Czermalik.

***

Wczorajszej nocy w wyniku akcji uszkadzania przez uczestników blokady Krymu linii przesyłowych energii elektrycznej zasilających Krym, około 1,8 mln odbiorców zostało pozbawionych światła.

Podczas akcji zapobiegającej uszkodzeniu sieci przesyłowych przeprowadzonej przez oddziały Gwardii Narodowej MSWU i ukraińskiej milicji, został w wyniku czynnej napaści dokonanej przez  zamaskowanych uczestników blokady, ranny nożem pułkownik milicji. Po za tym, po stronie uczestników blokady, kilku Tatarów zostało rannych od uderzeń kolbami karabinów:

Na koniec kilka zdjęć:

Galeria zdjęć z okolic Czaplinki niedaleko od  granicy z Krymem gdzie batalion Gwardii Narodowej wraz z milicją usiłował przerwać wczoraj blokadę Krymu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

115 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2015r.- 276 dzień od nowego rozejmu.

 1. Informacje z „naszych” mediów
  Jak zwykle polecam komentarze.
  USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 r. sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zrodlo-zachod-porozumial-sie-ws-przedluzenia-sankcji-wobec-rosji/g3qzck
  Zaanektowany przez Rosję Krym został wieczorem pozbawiony prądu, ponieważ NIEZNANI sprawcy wysadzili w powietrze wszystkie słupy energetyczne znajdujące się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/krym-bez-pradu-po-prawdopodobnym-akcie-sabotazu/8nxebv

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Witam. Na początek Anatolij Szarij „blackout” na Krymie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=S2JNDptDfLI
  I jeszcze raz Anatolij Szarij, komentarz do wydarzenia gubernatora Zakarpacia „żelaznego” Giennadija Moskala z cyku „Ukraińcy piszą historie na nowo”, czyli „CZY ARMIA RADZIECKA DOSTARCZAŁA PRĄD ARMII NIEMIECKIEJ KTÓRA ZDOBYŁA STALINGRAD (!!!!)”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=_FZRZNa4-IA

  Polubione przez 8 ludzi

 3. W temacie sankcji
  https://www.pism.pl/files/?id_plik=19044

  Moim zdaniem, to co najbardziej uderza w Rosję to zakaz sprzedaży technologii do głębinowego wydobywania ropy naftowej. Sankcje finansowe też grają swoją rolę ale to zostało zneutralizowane przez ograniczenie import żywności z krajów UE. Czyli, wychodzi na to, że w tym wszystkim najważniejsza gra toczy się o Arktykę. A tak swoją drogą, po jednej stronie stoi całą UE i USA, po drugiej stronie sama Rosja a mimo to nie udało się Rosji złamać.

  Warto zauważyć że przejęcie Ukrainy zostało zsynchronizowane ze spadkiem cen ropy naftowej.

  Polubione przez 8 ludzi

  • Z tym, że zakaz sprzedaży technologii najbardziej uderza byłbym ostrożny. Tak na prawdę nic nie wiemy o rosyjskiej technologii. Jeśli ktoś od ponad wieku wydobywa ropę, to musi mieć opracowane swoje alternatywne technologie.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Prezydent Ukrainy Petro Poroszeko poinformował, że Unia Europejska jest gotowa na wprowadzenie strefy wolnego handlu między UE a Ukrainą. Zgodnie z zapowiedziami ma ona obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku
  http://wmeritum.pl/powstanie-strefa-wolnego-handlu-miedzy-ukraina-a-unia-europejska/
  Najważniejsze zdania z artykułu:
  „Postanowienie o DCFTA (Deep and Comprehensive Free Trade Area) wymaga od Ukrainy dostosowania się do standardów obowiązujących w Unii w wielu obszarach polityki gospodarczej m.in. przepisów o nieuczciwej konkurencji , prawa zamówień publicznych, standardów jakości. jak również praw o własności intelektualnej.
  Jeżeli Ukraina dostosuje się do przepisów unijnych, STOPNIOWO będą zdejmowane bariery handlowe oraz cła.”
  W przełożeniu z urzędniczego na polski: Ukraina po wejściu umowy nie zyskuje NIC, poza polityczną deklaracja ,ze Z CZASEM rynek europejski MOŻE się otworzyć dla Ukraińców.
  Jednocześnie wprowadzane są limity na sprzedaż pewnych wyrobów/płodów rolnych i zamknięcie na eksport na rynek FR

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Witam wraz z podziękowaniem za „całokształt” czyli „wykład” Szefa i ciekawe informacje od Państwa – kilka linków…

  A raczej zaległości z dwóch dni co ciekawsze – bo nie miałem prawie dostepu do sieci…

  Jeden z nauczycieli opowiada jak Kraina zombi dzieci tworząc z nich zwierzęta:
  http://whoswho.com.ua/121347-ukraina-vospityivaet-v-svoih-shkolah-zverey/
  Chodzi o to że zgodnie z wytycznymi i nowym programem nauczania dzieci mają miec pogadanki patriotyczne z „weteranami” OUN i ATO…

  OT
  Dla Pana Moherowego do kolekcji – zapomniana tragedia – 37 lat temu agenci CIA zabili tysiące obywateli USA którzy chcieli wyjechać do ZSRR. Nam sie przedstawiało to jako „zbiorowe samobójstwo” sekciarzy…
  http://cont.ws/post/151284?_utl_t=vk
  http://aftershock.su/?q=node/350583
  .http://cont.ws/uploads/pic/2015/11/12243297_1521571098162949_7256249635314590768_n.jpg

  Kolejne OT na temat „holokaustu rosyjskiego narodu” czyli Wielkiej Rewolucji
  http://cont.ws/post/146280?_utl_t=fb
  Американская газета «Нью-Йорк геральд трибюн» писала в 1919 году: «..Происходящая в России большевистская революция является на самом деле гигантской финансовой операцией, цель которой – переместить огромные денежные средства из-под русского контроля под контроль европейских и американских банков».
  Amerykańska gazeta w roku 1919 napisała: „odbywająca się w Rosji rewolucja bolszewicka wydaje się byc gigantyczna finansową operacją której celem jest przejęcie ogromnych środków finansowych przez amerykańskie i europejskie banki”…
  Jest też o tym dlaczego z Rusinów robiono ukraińców itd… Ciekawe….

  Plus o tym czy Rosja jest kolonią USA?
  .https://youtu.be/iUHtbyvpIYo
  + .https://youtu.be/VB4mWMBRu44

  Oraz o „rosyjskich” elitach ciekawe
  http://ivan-ushenin.livejournal.com/296946.html
  + infografika:
  .http://ic.pics.livejournal.com/ivan_ushenin/71197676/226230/226230_original.jpg

  Mem:
  .http://cs628018.vk.me/v628018953/1fbbd/Kaj2rDqF5HQ.jpg

  Ukazał się w sobotę wywiad z byłym szefem MSW Krainy Witalijem Zacharczenko, który ładnie opisał przyczyny powstania Majdanu
  http://www.kp.ru/online/news/2228383/
  Бывший министр внутренних дел Украины Виталий Захарченко считает, что произошло это все по трем причинам: «беззубость» власти, действия иностранных дипломатов и предательство в рядах правящей верхушки.
  – Сегодня, уже при нынешнем правительстве, Украина стала ассоциированным членом ЕС, но так и не имеет безвизового режима с ЕС. То есть, на тот момент речь шла о результатах умелой пропагандистской работы СМИ, которые находились в полном подчинении олигархов. Стало понятно – часть олигархов решила захватить власть в стране,

  Do tego mem – infografika – jak zmieniła się Kraina od Majdana do teraz
  .http://cs629210.vk.me/v629210753/4695c/fDL9mkF7hQs.jpg

  O majdanie co był zrobiony zgodnie ze scenariuszem arabskich rewolucji
  .https://youtu.be/aYODE4BKTqg

  O handlu narkotykami na UPAdlinie
  .https://youtu.be/799AHblCm0o

  Chyba to już linkowałem, jeżeli nie to powtórzę, że Rosja rezygnuje z niemieckich silników i będzie stosować chińskie. Na pierwszy rzut idzie o silniki dla statków /czy okrętów/ ochrony wybrzeża projektu „22460”…
  Ciekawe ile tysięcy Niemców idzie na bruk?
  http://topwar.ru/86344-privet-germaniya-proekt-22460-budet-s-kitayskimi-dizelyami.html

  Nowy „Graham”
  Graham Phillips Today at 10:10 am
  Новое – Ольхон, Артем и Богдан
  .https://www.youtube.com/watch?v=dO_RDpnsGM8

  SBU porywa obywateli Donbasu
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22048%2Fall
  Tylko w minionym tygodniu porwano 7 osób…

  To już było, ale z innego źródła potwierdzenie że z powodu zniszczenia czterech linii zasilających Krym duża częśc okręgu Chersonia może zostać pozbawiona energii
  Все четыре опоры ЛЭП, по которым энергия поступает в Крым, разрушены, сообщило МВД Украины. Из-за этого отключение света грозит и Херсонской области: http://ria.ru/world/20151122/1326137969.html

  Filmy ukraińców którzy się nie szczypia i pokazują jak bombardują Donbas:
  http://vk.com/brusek?z=video-57424472_171666448%2F8fc590a4b8ab808fe0
  .https://youtu.be/XXUWu7CAkcs

  Pozytywy z Donbasu:

  Maleje liczba bezrobotnych: http://vognebroda.net/v-dnr-snizhaetsya-uroven-bezrabotitsy

  Uruchomienie nowej ściany wydobywczej w kopalni Kirowa
  .https://youtu.be/KMINFxkNM2M

  O rozwoju przemysłu węglowego:
  .https://youtu.be/Ll4hWlKMmI8

  Donieckgormasz uruchomiło linię odlewniczą
  .https://youtu.be/VCjSoLhzfNc

  Kijów i okolice:

  Czy przyjazd Bidena do Kijowa „uruchomi” Majdan nr 3? Czy kolejną ofensywę?
  .https://youtu.be/8d1HZ40HXxo

  O tym czym był „projekt Striełkow”…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22073%2Fall
  http://cont.ws/post/150531

  Reportaz z wizyty delegacji niemieckiej na lotniskowcu
  http://www.novorosinform.org/news/id/42161

  MEM:
  СОЕДИНЕННЫЕ СОВЕТСКИЕ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЕ РЕСПУБЛИКИ АМЕРИКИ, КОГДА МЫ ЛИКВИДИРУЕМ ВАШИНГТОНСКУЮ ХУНТУ:
  .http://cs627116.vk.me/v627116785/1d48b/1p0e4eLKRos.jpg

  O mityngach w Niemczech które zakończyły się ofiarami
  http://russian.rt.com/article/131682

  Białoruś zwiększa dostawy paliw dla kijowian. Ten Łukaszenko dolewa paliwa do ognia?
  https://eadaily.com/news/2015/11/21/belorussiya-narashchivaet-postavki-diztopliva-na-ukrainu-prodavaya-ego-prakticheski-za-bescenok

  Kanadyjczycy już na UPAdlinie. Czy tylko będą „szkolić” czy wezmą udział w wojnie?
  http://podrobnosti.biz/news/10854-kanadskie-soldaty-zadeystvovany-v-ukrainskom-konflikte/?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Czy My, jako Polacy, mamy obawiać się, że to przeleje się do Nas? Jeżeli tak, to dlaczego rząd nie zbroi Nas Polaków, nie dając Nam powszechnego dostępu do broni palnej krótkiej, maszynowej, innej, byśmy w razie ataku ze strony Rosji, mogli się jakoś bronic sami. Dlaczego rząd nie buduje przynajmniej 2,5-3,o milionowej armii zawodowej polskiej, wiedząc z premedytacją o tym, że żadne NATO w wypadku ataku na Nas nie kiwnie paluchem, by Nas wspomóc, bo w ogóle nie myślę o naszej obronie, przez nich. Oglądając i czytając te znakomite Raporty z frontu ukraińsko- rosyjskiego pana AD NOVUM, nie wiem jak wam, ale mnie cierpnie skóra ze strachu. nie, żebym był tchórzem, ale samym młotkiem się nie obronię, gdyby Nas zaatakowali Rosjanie, czy Ukraińcy – bo i oni z tego co wiem Nas bardzo nienawidzą i gdyby mogli, to niejeden Wołyń, by Nam zgotowali, czy by chcieli tego. Ja też do nich nie pałałem, nie pałam, i nigdy tego nie będę przechodził do nich, czyli udawanej „miłości”; aczkolwiek uważam, że to są Azjaci i Rosjanie, tudzież chachały ukraińskie, a nie Slowianie.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Co do ataku FR
   Putin gdyby CHCIAŁ zająłby Ukrainę, państwa Bałtyckie i Polskę w 2 tygodnie. NATO potrzebuje MIESIĄC CZASU, aby zmobilizować wszystkie swe rezerwy, więc byłoby pozamiatane zanim jakieś mocarstwo ujęłoby się za nami.
   Na szczęście dla nas Putin nie jest szaleńcem, złowrogim satrapa (chociaż media próbują tak kształtować jego wizerunek) i wie ,że taki podbój, okupacja krajów byłaby dla FR… nieopłacalna.
   Przyznam ,że przez wiele lat miałem ambiwalentny stosunek do Rosjan (szczególnie komunistów) niemniej po poznaniu kilku z nich i wgłębieniu się w ich historię najnowszą rozumiem kontrreakcje Putina na działania UE i USA.
   Z każdym rokiem liczba baz/krajów „demokratycznych” które osaczają FR zwiększa się. Budzi to niepokój FR, niepokój zaś prowadzi do strachu i gniewu. Majdan był akcją skierowaną przeciwko FR. Próba pozyskania Ukrainy naruszyła Umowę podpisana w Budapeszcie, która stanowiła ,że UKRAINA BĘDZIE W ROSYJSKIEJ STREFIE WPŁYWÓW. To było powodem zajęcia Krymu i ostrej gospodarczej odpowiedzi FR.
   FR nie dąży do wojny, stara się sytuację rozwiązać na drodze dyplomatycznej, bo wie, ze zasoby finansowe/militarne i ludzkie ewentualnego przeciwnika są większe. Tak ,że atak FR na Polskę jest mało prawdopodobny.
   Co do ataków Ukrainy. Wojsko tego kraju dostało ostre lanie w Donbasie i jest cieniem cienia swej potęgi za czasów rozpadu ZSRR. Ponadto duża ilość sprzętu MUSI być skoncentrowana przy granicy z FR i separatystycznych obwodów. Dopóki trwa wojna w Donbasie, dopóty UA nie zaatakuje Polski.
   Inna kwestia jest działalność tzw Prawego Sektora. Mając poparcie mniejszości ukraińskiej (studenci, pracownicy tymczasowi) mogą rozpocząć działalność terrorystyczna na terenie RP ( podobna do tej jaką stosowali członkowie OUN w latach 30 XX wieku).
   Celem byłoby przyłączenie „ziem spornych” (Przemyśla i kilku powiatów) do Ukrainy.
   Jednak polskie wojsko jest w miarę liczne, ma lepszy sprzęt niż UA i lepsze wyszkolenie.
   Wiec atak UA prawdopodobnie rozbiłby się o polska obronę (ponadto Węgry mają podobne „sporne tereny” więc mogliby nas wesprzeć).
   Bardziej obawiam się o Polonie na Ukrainie. Banderowcy tak mają że z uzbrojonymi przeciwnikami nie za bardzo sobie radzą ,ale z bezbronnymi cywilami jest inaczej…
   Polonia MOŻE zostać użyta jako zakładnik dobrych stosunków z Ukrainą, obawiam się również tego, ze Polska stanie się swoistym „rajem dla Ukraińców”, że będą się tu osiedlać i próbować zmieniać nasza kulturę.

   Polubione przez 9 ludzi

   • Sądzę że możliwe jest że Putin wszedł na tę samą drogę (wcieli taki sam lub podobny scenariusz podboju interesujących go terytoriów) jak Niemcy po II WŚ. Silnie rozwinie gospodarkę która zacznie „zasysać” zaplecze ludzkie i techniczne z terytoriów które w ten sposób gospodarczo (i politycznie) wejdą na orbitę Rosji. A jest w tej lepszej od Niemców sytuacji że dysponuje praktycznie nieograniczonym zapleczem surowcowym.

    Polubione przez 7 ludzi

    • Jak się nie posuną do zamachu -skutecznego- na Władymira Władymirowicza, co by mogło doprowadzić do nie wiadomo jakich konsekwencji z tym związanych, albo z dalszymi… przewrotami, wszędzie.

     Polubione przez 4 ludzi

     • Myślę, że prezydentowi Putinowi daleko do radykała. Gdyby Nim był, kto wie czy bylibyśmy jako „samodzielne” państwo jeszcze na mapie. Być może tak, ale jako jedną z republik WNP, choć patrząc obiektywnie na naszych politykierów i rządzących, to może nie… dokończę, bo wszyscy wiemy o co chodzi. Dokładnie tak.

      Polubione przez 3 ludzi

   • Zgadzam się z pańskim wywodem. Mi chodzi po głowie także pęd UPAiny, w mniejszym stopniu Federacji Rosyjskiej, do poszerzania swego terytorium, czy IMPERIUM jakby na to nie patrzyć, ta nacja, UPAińska ma to w jusze, wielka matka Rossija, być może też. A my kurcze jesteśmy pod ich… nożem, czytaj samym nosem, prawym sektorem pro banderowskim, jak ich zwał, tak zwał, ale to oni są śmiertelnym być może zagrożeniem dla Nas. Być może przesadzam wpadając w mały obłęd paranoiczny, być może nie. Wiem to od ojca, że moją prababcię te banderowskie żmije przybiły za język do drzewa {korzenie mojego św.p.ojca są z Wołynia, z okolicy Łucka, Granatowa, Turczyna}, i wiem jedno chachły nigdy nie były i nigdy nie będą naszymi sprzymierzeńcami, a co dopiero „przyjaciółmi”. Ja nie dążę do rewanżu na nich, ale obawiam się nich, dość poważnie. Nie raz, nie dwa zostaliśmy, zdradzeni przez Zachód i zostawieni samym sobie. Istniejemy jeszcze dlatego, że jest z nami ogromny pęd, do swojej ojczyzny, i że w ciężkich chwilach, pomimo podziałów, nierówności, polaryzacji, potrafimy, w miarę, jeszcze, się porozumieć, dlatego przetrwaliśmy. Pytanie jak długo w czasie „pokoju”??? Oby w nieskończoność 😉

    Polubione przez 5 ludzi

    • Zagrożenie rosyjskie jest to bajka propagandowa, aby rozgrywać pewną globalną politykę, w której Polska jest pionkiem mającym konkretne zadania do wykonania.
     Natomiast zagrożenie ze strony Ukrainy jest jak najbardziej realne, możliwe i bardzo prawdopodobne.

     Wszystko zależy od wewnętrznych uwarunkowań tego kraju i jest tylko kwestią czasu, kiedy oni zaczną wobec nas podskakiwać.

     A więc zagrożenie ze strony Ukrainy nigdy nie wygasło i zawsze się tliło w głowach tych ludzi, na co dowodów obecnie już jest wystarczająca ilość.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 8 ludzi

 7. Dlaczego tzw. rosyjska opozycja ma takie niskie „notowania” wśród Rosjan? Putin nie musi się wysilać, „rosyjscy opozycjoniści” sami go wyreczaja i robią sobie „czarny PR”. Tym razem publicznie się „obsmarował” Sława Rabinowicz („rosyjski opozycjonista i biznesmen”), który ironizował i wyśmiewał się z sytuacji w jakiej znaleźli sie mieszkańcy Krymu;
  http://vchaspik.ua/politika/355681slava-rabinovich-napisal-ironicheskoe-obrashchenie-k-zhitelyam-kryma-krymchanin-ne
  A potem będzie kwik na cały „zachodni świat” że ktoś „naszemu” Sławie .yja obił (o ile coś gorszego mu się nie przytrafi)…

  Polubione przez 9 ludzi

  • @Mania

   Jako, że nawiązałeś do tematu (Rabinowicz) wrzucę tutaj mój post z „Syrii”

   Niepokorni a la Wildstein ha ha ha z tzw. Niezależnej odlecieli w kosmos. Zapewne w pewnym momencie zabrakło im tlenu… Według tych niepokornych (wobec rozumu) niejaki Biełkowski opozycjonista rosyjski twierdzi, że Putin wiedział o przygotowaniu zamachów w Paryżu

   http://niezalezna.pl/73160-bielkowski-putin-wiedzial-o-przygotowaniu-zamachow-w-paryzu

   Przytaczam to jako ciekawostkę przyrodniczo-psychiatryczną ale też aby zasygnalizować zdumiewający „zbieg okoliczności”. Praktycznie WSZYSCY tzw. rosyjscy opozycjoniści mają jedną cechę wspólną: „Urodził się w Moskwie w rodzinie Polaka i Żydówki”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bie%C5%82kowski

   Po prostu tylko stwierdzam fakt. I nic poza tym.

   Polubione przez 7 ludzi

  • Pamiętasz Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi? Ten festiwal wytykania potknięć organizacyjnych, złośliwości i głupiego rechotu mającego pokazać niższość cywilizacyjną Rosji w stosunku do Zachodu. Śmiem twierdzić, że właśnie takie zachowanie zachodnich mediów przysporzyło więcej zwolenników Putinowi niż cała zadyma na Majdanie i Krymie. Ostatni, szczerze wierzący „zapadnicy” pozbyli się złudzeń co do tego, jak USA i Europa postrzega Rosję. To była impreza sportowa, a niewiele osób z pierwszego świata zdaję sobie sprawę, jakie znaczenie ma sport dla Rosjan zwłaszcza, gdy są oni gospodarzami takiej imprezy. Kulturalny człowiek będąc czyimś gościem nie robi fotek łazienki gospodarza, nawet jeśli jej wygląd daleko odbiega od znanych mu standardów. Nie pluje na podłogę, gdy nie smakuje mu zaserwowana potrawa, nie wyśmiewa lokalnych zwyczajów i ludzi, którzy starają się dla niego być serdeczni. Jestem ciekaw, jak czuliby się Polacy organizujący imprezę sportową o tej randze, gdyby na każdym kroku reporter CNN przypominał, że Warszawa jest pełna miejsc, w których Polacy mordowali żydów, że nasze żarcie jest prymitywne, a woda w kranach zbyt mokra. Paru amerykańskich analityków politycznych, niekoniecznie przychylnych Rosję, ale mieszkających w niej przez parę lat, zwróciło na to uwagę już po fakcie. Niskim kosztem, przy pełnej nieświadomości głupoty swoich działań poprawiono wskaźniki popularności Putina, w którego chciano uderzyć. To typowy przykład skretynienia ludzi w Departamencie Stanu odpowiedzialnych za kierunek rosyjski.

   Polubione przez 12 ludzi

   • To nie jest tylko kwestia skretynienia ludzi w Departamencie Stanu. Ci ludzie autentycznie uważają się za lepszych od tych, którzy znajdują się poza ścisłym kręgiem tzw. kultury zachodniej będącej współcześnie tworem Anglosasów. Uważają się za bardziej cywilizowanych od Słowian, Arabów, Latynosów itd. Największym zagrożeniem ze względu na potęgę militarną są teraz dla nich Rosjanie, których ci ludzie (teraz są to głównie Żydzi neokonserwatyści będący w prostej linii spadkobiercami purytańskiego mitu o wyjątkowości USA) traktują z wyższością jako materiał do reedukacji wszelkimi dostępnymi metodami

    Polubione przez 5 ludzi

    • Neokonserwatyści to nie tyle Żydzi, ile mieszańcy, z domieszką krwi żydowskiej, nie uważający się za „Żydów”, ale kogoś innego np. Anglosasów czy Polaków, czy to w USA, czy w Polsce. Na to samo zresztą cierpi większość ukraińskich oligarchów i „aktywistów”.

     Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.