Wojna domowa na Ukrainie 4.01.2016r.-319 dzień od nowego rozejmu.


W drodze do Europy.

Na początku tego roku rosyjski prezydent Władymir Putin podpisał dokument, którego tematem jest analiza strategi bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

I tak, według tego dokumentu, USA traktuje swoje siły zbrojne jako podstawę bezpieczeństwa narodowego, zaś przewaga militarna Stanów Zjednoczonych jest uważana za główny element amerykańskiego przywództwa nad światem. Służyć temu ma nieustanna możliwość użycia przez Stany Zjednoczone swoich sił zbrojnych tak w obronie własnego terytorium jak i na całym obszarze kuli ziemskiej oraz utrzymywanie stałej obecności wojskowej za granicą.

Istotne działania polityki antyrosyjskiej podejmowane przez USA i sojuszników są nakierowane przeciwko krajom, z którymi Rosja nawiązała relacje partnerskie oraz wobec krajów byłego ZSRR.

Kontynuowanie tej polityki umożliwiającej zachowanie globalnej dominacji Stanów Zjednoczonych polega również na zwiększeniu możliwości bojowych paktu NATO oraz wzmacnianiu obecności sił zbrojnych USA w rejonie Azji, co jest środkiem mającym zapewnić bezpieczeństwo amerykańskich interesów jak i bezpieczeństwo terytorialne USA.

Polityka ta wspomagana jest coraz powszechniej stosowaną taktyką przeprowadzania „kolorowych rewolucji”, które służą do usunięcia niewygodnych dla USA przywódców krajów mających dobre stosunki z Rosją lub też wykazujących się niezależnością wobec amerykańskiej polityki globalnej.

Polityka ta jest prowadzona na podstawie amerykańskiej doktryny, która umożliwia podejmowanie wszelkich jednostronnych działań, mających na celu ochronę i wspieranie własnych interesów strategicznych kosztem Rosji.

Tak więc wg. rosyjskiego punktu widzenia, obecna polityka amerykańska cechuje się zdecydowaną postawą antyrosyjską i w związku z tym Moskwa postrzega ją jako swoje bezpośrednie zagrożenie.

Tak więc po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie dotyczącym analizy bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji, kraj ten określił Stany Zjednoczone jako swoje bezpośrednie zagrożenie oraz w odniesieniu do zajmowanej przez Rosję pozycji w polityce światowej.

Dokument ten odnosi się również do sytuacji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, zwracając uwagę na aktywną rolę jaką odegrały władze Stanów Zjednoczonych w dokonanym tam w lutym 2o14 roku antykonstytucyjnym zamachu stanu, co w efekcie doprowadziło do wojny domowej inspirowanej przez administrację amerykańską przy pomocy jej marionetkowego rządu w Kijowie. Zwraca się również w dokumencie uwagę na to, że w efekcie działania te doprowadziły do tego, że poparcie społeczne obecnej ekipy politycznej w Kijowie jest niższe niż miał je poprzedni prezydent tuż przed jego obaleniem.

Jednocześnie z działaniami podjętymi przez amerykańską administrację na Ukrainie rośnie potencjał i aktywność wojskowa NATO szczególnie w pobliżu rosyjskich granic wraz z rozszerzeniem zadań tego paktu na skalę globalną. W tym przyjmowanie nowych krajów do sojuszu NATO i przemieszczanie infrastruktury wojskowej ku granicom Rosji stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa narodowego tego kraju.

Pomimo to Rosja nadal jest gotowa do do rozwijania dalszych stosunków z NATO szczególnie w interesie bezpieczeństwa europejskiego i zwalczania terroryzmu. I w tym kierunku będą prowadzone dalsze działania mające osłabić wpływ Stanów Zjednoczonych na europejską część paktu NATO.

Reasumując: z  analizy dokumentu dotyczącego zagadnień bezpieczeństwa Rosji wynika, że po raz pierwszy władze tego kraju tak jasno i jednoznacznie określiły politykę Stanów Zjednoczonych jako zagrażające bezpośrednio jej interesom strategicznym i bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz dały do zrozumienia, że trwająca przez ostatnie ćwierć wieku era jednobiegunowości dobiegła końca. Po prostu Stany Zjednoczone posunęły się już za daleko i Rosja aby ochronić siebie i swoją pozycję zmuszona została do reakcji. Jak sądzić można tym jednym krokiem postawionym za daleko była rewolta na Ukrainie, która spowodowała, że konflikt z Rosją został przeniesiony w pobliże jej granic, zaś idąca razem z tym dyslokacja wojsk NATO na wschodniej flance i prowadzone w pobliżu granic Rosji ćwiczenia wojskowe tylko to poczucie zagrożenia spotęgowało.

W ten sposób rosyjskie władze odniosły się do nowej rzeczywistości jaka obecnie się ukształtowała po dokonaniu rewolty na Ukrainie. Tak więc czasy biernego przyglądania się na działania Stanów Zjednoczonych dobiegły końca i Rosja obecnie aktywnie będzie na nie odpowiadać.

http://www.reuters.com/article/russia-security-strategy-idUSKBN0UG09Q20160102

http://www.zerohedge.com/news/2016-01-02/putin-names-us-threat-russian-national-security-new-strategy-document

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie utrzymuje się spokój i powstańcy nie zgłaszają żadnych znaczących incydentów militarnych.

Natomiast według komunikatu przekazanego przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację ATO w Donbasie: „bandyci kontrolujący część terytorium Ukrainy” 11 razy w ciągu ostatniego dnia dopuścili się naruszenia warunków zawieszenia broni.

Ostrzał miał być prowadzony m.in. w okolicy miejscowości Szirokino na wschód od Mariupola gdzie przy użyciu granatników prowadzono ogień w kierunku linii obronnych wojsk ukraińskich.

W okolicy Doniecka miały zostać ostrzelane pozycje ukraińskie w rejonie Awdiejweki i kopalni „Butowki”. Ponadto ostrzelane zostały punkty ukraińskiego oporu, w rejonie Troczkoje, Swiatłodarska i w okolicy Nowogorodska koło Gorłówki. Ofiar wśród żołnierzy nie odnotowano.

Z powodu uszkodzenia głównej magistrali wodnej, którą dostarczana jest woda dla północnej części ŁRL, ograniczono jej dostawy o 50%.

Natomiast w Makiejewce i okolicznych miejscowościach z powodu awarii lokalnej sieci gazowej pozbawionych zostało około 43 tysiące odbiorców dostaw gazu, co przy obecnie panujących tam bardzo niskich temperaturach stanowi bardzo poważne utrudnienie w funkcjonowaniu gospodarstw domowych i prowadzeniu normalnego życia. Prace mające na celu usunięcie przyczyn awarii mają trwać do 6 stycznia.

***

Ukraiński minister MON Stefan Półtorak powiedział wczoraj w wywiadzie dla jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych, że armia nie jest w stanie zrezygnować z powszechnej służby wojskowej i powołania na jej miejsce armii w pełni zawodowej. Uzasadnił to tym, że w przypadku powołania armii zawodowej znaczna część społeczeństwa nie chciałaby brać udziału w obronie swojej ojczyzny. Jednocześnie powszechny pobór do wojska umożliwia wychowanie żołnierzy w duchu patriotyzmu i uczy ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo własnego kraju kształtując również właściwe postawy obywatelskie.

W wypadku spowodowanym przez ukraiński samochód wojskowy z jednostki wojskowej nr. W 1126 pod Lwowem zginęła jedna osoba cywilna a cztery inne osoby- w tym dwoje dzieci- zostały ranne. Do wypadku doszło wczoraj w pobliżu wsi Wielikosiełka na drodze Kijów-Czop, gdy w nieustalonych okolicznościach doszło tam do czołowego zderzenia samochodu wojskowego marki „Mitsubishi L 200” z samochodem osobowym „Ford Focus”.

Strajkujący nadal w obwodzie lwowskim górnicy zdecydowali o całkowitym zablokowaniu w dniu 12 stycznia tamtejszego przejścia granicznego z Polską. Protest górników jest spowodowany zaleganiem im z wypłatą należnych poborów, zaś całkowite zadłużenie kopalń z tego tytułu wynosi już łącznie 27,6 mln dolarów.

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk ocenił w programie ukraińskiej telewizji „10 minut z premierem”, że Ukraina w ciągu ostatnich 22 miesięcy jego rządów dokonała takich samych reform, jakim Polska musiała poświęcić aż 14 lat. W wyniku czego już dziś Ukraina jest gotowa w pełni do integracji z UE i nadal będzie podążać tą drogą.

Przyczyny wypadku są obecnie ustalane:

Na koniec kilka zdjęć:

Allah sprzyja ukraińskiemu batalionowi ochotniczemu „Azow”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

122 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.01.2016r.-319 dzień od nowego rozejmu.

 1. Lider Republiki Donieckiej A. Zacharczenko stwierdził że spodziewa się ze strony Kijowa prób sabotażu i dywersji przed zapowiadanymi wyborami na Donbasie. Jednocześnie zapowiedział ze władze republiki dołożą wszelkich starań by wymusić na Kijowie wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich;
  http://dnr-news.com/dnr/28793-zaharchenko-my-ozhidaem-sabotazha-so-storony-ukrainy-v-voprose-o-mestnyh-vyborah.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. SBU kontra…”Prawy sektor”. Dowódca tzw. Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego („zbrojne ramię” „Prawego Sektora’) Stempickij poinformował że 8 członków „Prawego sektora” zostało wezwanych przez SBU na przesłuchanie w związku z ponownym (30 grudnia 2015 roku) wysadzeniem słupów energetycznych przy granicy z Krymem;
  http://dnr-news.com/dnr/28794-vosem-chlenov-pravogo-sektora-vyzvany-na-dopros-sbu-v-svyazi-s-podryvom-veduschih-v-krym-lep.html
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2016/01/4/7094459/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT, trwa „rebelia ” w Oregonie, gdzie „antyrządowi milicjanci” okupują budynki federalne w proteście przeciwko skazaniu dwóch farmerów za „nielegalne wypalanie traw”, którego według nich samych, dokonali na należących do nich gruntach;
  https://russian.rt.com/article/140338
  http://www.usatoday.com/story/news/nation/2016/01/04/oregon-militia-takeover-bundy-hammond/78253890/
  Ps. Gdzie jest informacja o tych wydarzeniach w tzw. mediach głownego nurtu?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam cała seria artykułów z kresy.pl, część bardzo ważna.
  Na początek trzęsienie ziemi…
  Przemysław Żurawski vel Grajewski, członek Gabinetu Politycznego ministra spraw zagranicznych z ramienia PiS, uważa, iż nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych, które otrzyma od Polski w ramach otwarcia linii kredytowej.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/niewazne-czy-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych-wysoki-urzednik-pis-owskiego-msz
  Ukraiński portal cytuje relacje żołnierzy stacjonujących na linii frontu donbaskiego. Zgodnie orzekają, że jednym z głównych powodów uspokojenia sytuacji jest ostry mróz.http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/general-mroz-nakazal-zawieszenie-broni-w-donbasie
  Najstarsza pracownia badań opinii publicznej amerykański Instytut Gallupa twierdzi, że Ukraińcy oceniają swoje życie najgorzej w historii.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/na-ukrainie-jeszcze-nigdy-nie-zylo-sie-tak-zle-jak-dzisiaj
  Na problemy mniejszości polskiej na Litwie uwagę zwrócił dr Artur Górski, poseł PiS, który w interpelacji skierowanej do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju pyta o możliwości poszerzenia spektrum wsparcia dla naszych rodaków.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/posel-artur-gorski-wspomoc-gospodarczo-wilenszczyzne
  I na koniec BOMBA
  Poseł Robert Winnicki zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych oraz ministra administracji z pytaniem o zmiany w prawie, zakładające deportowanie z Polski osób propagujących symbolikę OUN-UPA. W interpelacji poruszono też kwestię dotacji dla Związku Ukraińców w Polsce.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/robert-winnicki-do-rzadu-pis-u-czy-deportujecie-banderowcow-z-polski

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Robert Winnicki do rządu PiS-u: Czy deportujecie banderowców z Polski?

  Poseł Robert Winnicki zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych oraz ministra administracji z pytaniem o zmiany w prawie, zakładające deportowanie z Polski osób propagujących symbolikę OUN-UPA. W interpelacji poruszono też kwestię dotacji dla Związku Ukraińców w Polsce.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/robert-winnicki-do-rzadu-pis-u-czy-deportujecie-banderowcow-z-polski

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nie mogę znaleźć by dokleić do informacji o tym, że mróz „uspokoił” banderowców na froncie.
  Tu piszą ze wprost przeciwnie – niektórzy dla rozgrzewki strzelają!
  http://vk.com/feed?w=wall-66621324_707171
  .http://cs7064.vk.me/c540109/v540109093/13312/O16m4Er7Mos.jpg
  .http://cs7064.vk.me/c540109/v540109093/13319/15gw1gWSkYQ.jpg

  .https://youtu.be/i0utZsaMMp8
  Бой под Озеряновкой

  + mem
  .http://cs629427.vk.me/v629427118/28429/Kpg1xdR7xW0.jpg
  Mieszkańcy Chersonia pytają – dlaczego uważacie mieszkańców Krymu za sprzedawczyków?
  Dlatego że sami „odeszli do Rosji” a nas zostawili!

  Tymczasem „blokada Krymu” zamroziła poprzez brak gazu cały rejon chersońszczyzny
  http://www.politnavigator.net/blokada-kryma-ostavila-bez-gaza-i-zamorozila-celyjj-rajjon-khersonskojj-oblasti.html

  Pan WWP poprosił podwładnych by postarali sie ze względów humanitarnych dmuchnęli w rury gazowe dla zamarzających mieszkańców Chersonia i okolic…
  http://ria.ru/economy/20160104/1354637276.html#ixzz3wJ4B4nnQ

  A propos wcześniej linkowanych zdjęć z prześlicznego „więźnia” – Awakow proponuje zawiesić sądownictwo na trzy miesiące by stworzyć „nowe sądownictwo Krainy”
  http://ria.ru/world/20160104/1354601070.html#ixzz3wJ5FFkBU

  + mem
  .http://cs629531.vk.me/v629531962/15145/uQyf-bAIQXs.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Zawinięty w swetry i wszystkie kołdry w domu, racząc się (…ustawa antyalkoholowa..) dogorywam nad kompem i … znalazłem.

  Polskie pieśni (i piosenki) w wykonaniu Chóru Aleksandrowa:
  Jak rozpętałem … itd.
  .https://www.youtube.com/watch?v=vhF40dsepXU
  Jakieś tam sokoły
  .https://www.youtube.com/watch?v=eWuMx5m3-OI
  Czerwone maki
  .https://www.youtube.com/watch?v=HmGVg7Nw1XM
  Słowianka
  .https://www.youtube.com/watch?v=jJxqJsdZAWU

  Jedyne jak modę to skomentować:
  Kliati Moskali\
  :))))

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Standard życia na Ukrainie w 2015 roku osiągnęła najniższy poziom w historii tego kraju, wynika z badania danych prowadzonych przez Instytut Gallupa (najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie, założony w 1935 roku). Na pogorszenie się ocen standardu życianajbardziej wpływa konflikt na wschodzie Ukrainy oraz katastrofalny stan gospodarki. Aktualne oceny spadły wśród wszystkich mieszkańców Ukrainy niezależnie od wieku, od poziomu wykształcenia i płci. Jedynymi wyjątkami są bogaci Ukraińcy, których oczekiwania wobec przyszłego życia poprawiła się w ciągu ostatniego roku. Odsetek osób zadowolonych zmniejszył się z 27 % do 17 % w ciągu ostatniego roku, podczas gdy liczba Ukraińców, niezadowolonych z sytuacji wzrosła z 62% w 2014 do 79% w 2015 roku;
  http://www.gallup.com/poll/187985/ukrainians-life-ratings-sank-new-lows-2015.aspx

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Jedynymi wyjątkami są bogaci Ukraińcy, których oczekiwania wobec przyszłego życia poprawiła się w ciągu ostatniego roku. :

   Panie Mania, czyżby tylko bogaci Ukraińcy wierzyli w życie pozagrobowe? 🙂
   Czyżby oligarchowie zamierzali odejść? 🙂

   Bo niestety dla samej Ukrainy w najbliższym czasie innego przyszłego życia nie widzę 😦

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Widać nowiutką broń snajperską u banderowca. Ciekawe skąd ją dostali? Niedawno PiS – duda był z wizytą braterską u nich, więc… wszystko możliwe. Te 4 miliardy, jakie duda dał banderowcom będziemy oglądać jak swoje uszy. Myślę, że drugie 4 miliardy złociszy, poszło na kolejne dostawy sprzętu wojskowego z Polszy dla banderowców, ponad naszymi głowami, społeczeństwem RP..

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.