Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2016r.- 340 dzień od nowego rozejmu.


Żołnierze z ukraińskiego pułku „Azow”

Do piątkowego spotkania na konsultacjach w Moskwie odniósł się wczoraj również prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do podstawowej zasady: przestrzegania prawa międzynarodowego, „bo bez niego będzie prawo siły i prawo silniejszego”.

„My nie chcemy się konfrontować na prawo silniejszego z Rosją, my chcemy z Rosją prowadzić rozmowy na rzecz odprężenia, ale pod warunkiem przestrzegania prawa (…) Dzisiaj Rosja jest krajem, który tego prawa międzynarodowego nie przestrzega”

Szczerski dodał, że w kontekście relacji z Rosją Polacy muszą być pewni własnego bezpieczeństwa, zaś „o jego poziomie w naszym regionie Polska ma decydować sama, w ramach NATO, A dziś poziom bezpieczeństwa dyktowany jest przez stronę rosyjską w tym regionie, a nie przez nas” – podkreślił minister.

 

Jak widzimy prezydencki minister odniósł się przede wszystkim do kwestii przestrzegania prawa międzynarodowego i zapewnienia bezpieczeństwa Polsce.

Nie uściślił przy tym o jakie konkretnie prawo międzynarodowe chodzi, i które to prawo (bądź prawa) należałoby przestrzegać. Najprawdopodobniej chodzi mu o Krym, który w interpretacji obecnych sojuszników Ukrainy, do których zalicza się również Polska, został bezprawie anektowany i doprowadzono przy tym do zmiany granic Ukrainy.

Oczywiście dzięki temu mógł taktycznie przemilczeć szerszy kontekst tego problemu, pozostawiając tylko w zawieszeniu ukutą frazę propagandową o złamaniu w tym konkretnym przypadku prawa międzynarodowego przez Rosję.

No i w ten sposób doszliśmy do meritum sprawy, polegającej na tym, że Krzysztof Szczerski udowodnił w ten sposób, iż taka jednostronna interpretacja, nie prowadzi do deklarowanego usiłowania „powrotu do dialogu z Rosją”, bo aby taki dialog móc prowadzić trzeba najpierw pozbyć się uprzedzeń i w miarę obiektywnie usiłować zrozumieć zjawiska obecnie zachodzące na świecie.

Bez tego rząd polski będzie tylko pionkiem na światowej szachownicy mając tam wyłącznie do realizowania narzucony mu scenariusz, w tym prowadzenia konfrontacyjnej polityki wobec Rosji.

Podobnie jest z drugą kwestią poruszoną przez prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, tj. bezpieczeństwa Polski.

Ta fraza propagandowa, również ukuta poza granicami naszego kraju, ma wyłącznie uzasadnić proces przemieszczenia sił zbrojnych NATO, w tym amerykańskich oraz sprzętu i nowych rodzajów uzbrojenia, na wschodnią flankę krajów należących do paktu, a więc jak najbliżej do zachodnich granic Rosji.

Jeśli tak marne tłumaczenie o zagwarantowaniu w ten sposób bezpieczeństwa Polsce, ma zmienić nastawienie Rosji wobec polityki polskiego rządu, to zakrawa to na jawną kpinę.

Jednocześnie jest to dowód na to, że przy tego typu postawie do żadnego ocieplenia relacji z Rosją nie dojdzie, zaś kontakty będą tylko prowadzone na poziomie roboczym, co i tak jest już jakimś tam sukcesem.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywało się podwyższone napięcie militarne w rejonie frontu, szczególnie w okolicy Doniecka, ale również dziś rano na odcinku frontu ługańskiego.

I tak, w godzinach późnonocnych, około 22:30 ukraińscy żołnierze przeprowadzili intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, ręcznych granatników i broni maszynowej terenu lotniska oraz obrzeży miejscowości Spartakus. Ostrzał ten prowadzony był z kierunku miejscowości Piaski, Opytnoje  i z szybu wentylacyjnego kopalni „Butowskiej”.

Ponadto dziś rano, ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Stanica Ługańska, na odcinku frontu ługańskiego, na północ od Ługańska, przeprowadzili ostrzał z wozu opancerzonego wsi Kalinówka. Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat materialnych i ofiar wśród mieszkańców Kalinówki.

Natomiast jak podaje strona ukraińska, w dniu wczorajszym miał nastąpić atak wrogich sił zbrojnych na pozycje ukraińskich żołnierzy w rejonie miejscowości Marinka, na zachód od Doniecka:

Poza tym, według informacji przekazanej dziś rano przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO); w ciągu ostatniej doby „prorosyjscy ludzie przeprowadzili 29 razy ostrzał na pozycje sił ATO”.

I tak, walki toczyć się miały w rejonie miejscowości Marinka, gdzie ostrzelano z granatników i broni snajperskiej pozycje sił ATO.

Z rejonu donieckiego lotniska miał zostać przeprowadzony ostrzał przy użyciu granatników, ciężkich karabinów maszynowych i broni snajperskiej w kierunku pozycji żołnierzy sił ATO w miejscowościach Piaski i Opytnoje.

W rejonie Nowogorodska miał „pracować” snajper.

Niespokojnie miało też być w rejonie miejscowości Awdiejewka, gdzie „okupanci” przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów strzelać mieli w kierunku pozycji ukraińskich:

Poniżej przegląd mapy sytuacyjnej na linii frontu do dnia 24 stycznia 2016 roku:

Jak wypowiadają się sami mieszkańcy Donbasu; powrót tego regionu do Ukrainy stał się już niemożliwy:

***

Jak powiedział wczoraj w programie informacyjnym jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych przewodniczący Wierchownej Rady Władymir Grosman; nie uda się koalicji rządowej zebrać ponad trzystu głosów poparcia w drugim głosowaniu za poprawkami konstytucji, które gwarantują m.in. decentralizację państwa.

Jednak prezydent Petro Poroszenko zapowiedział, że nie pozwoli na zablokowanie reform mających doprowadzić do decentralizacji kraju:

„W żadnym przypadku nie dopuszczę do wycofania głosowania poprawek do konstytucji. Ponadto, chcę podkreślić, że mam zaufanie do ukraińskiego parlamentu, będąc pewnym mądrości ukraińskich parlamentarzystów, jestem również pewien, że procedury jakie obecnie są wdrożone aby zakłócić proces głosowania, nie przejdą”– powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Petro Poroszenko.

We wczorajszym programie telewizyjnym „10 minut z premierem” Arsenij Jaceniuk poparł idee zmian w konstytucji mającej na celu wprowadzenie decentralizacji, ale pod warunkiem przeprowadzenia w tej sprawie ogólnonarodowego referendum.

Ukraiński prezydent w tym samym wywiadzie obiecał, że Ukraina w najbliższym czasie otrzyma obiecaną wcześniej pomoc finansową z MFW w wysokości 1,7 mld dolarów.

Przypomnę, że wcześniej Petro Poroszenko po spotkaniu na Forum Ekonomicznym w Davos z szefową MFW Christine Lagarde powiedział, że kolejna transza pomocy dla Ukrainy z tego funduszu dotrze w lutym br. Dodał również, że Kijów ma nadzieję uzyskać kredyt w wysokości 7 mld dolarów.

Ponadto ukraiński premier Arsenij Jaceniuk ogłosił we wczorajszym  programie telewizyjnym „10 minut z premierem”, że w ramach przeciwdziałania korupcji na przejściach granicznych skierowano tam zagranicznych funkcjonariuszy, co jest jednym z elementów reformy państwowej służby fiskalnej.

A może idąc dalej w tym kierunku warto by było zastanowić się nad zastąpieniem wszystkich funkcjonariuszy państwa ich zagranicznymi odpowiednikami?

Wtedy byłaby szansa na znaczne ograniczenie korupcji na Ukrainie.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Batalion „Sparta” pod dowództwem Arseniusza Pawłowa ps. Motorola odbywa ćwiczenia na poligonie.

Równe- zniszczono przedwczoraj trzy tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom walczącym z hitlerowskim najeźdźcą.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

Pozdrawiam.

122 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2016r.- 340 dzień od nowego rozejmu.

 1. W dalszym ciągu trwa dramatyczna sytuacja w Odessie. Miasto w dalszym ciągu nie jest w stanie usunąć zwałów śniegu którymi zostało zasypane, praktycznie nie działają służby odpowiedzialne za wywóz smieci. W dalszym ciągu są także problemy z dowozem towarów, szczególnie żywności do sklepów i na targowiska;
  http://www.segodnya.ua/regions/odessa/deficit-v-odesse-zhdut-yayca-molochku-i-ovoshchi-685858.html

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Gruzini, Litwini, Łotysze, a teraz przyszła kolej na Skandynawów? Ukraiński portal powołując się na „źródła” z Administracji Prezydenta Ukrainy, podał informację że „generalissimus” Poroszenko rozważa zastąpienie „Pinokia” Jaceniuka na stanowisku premiera, „kimś z zewnatrz”, czyli kolejnym obcokrajowcem, podobno byłym premierem i byłym szefem MSZ Szwecji Carlem Bildtem. Według „źródeł” z Administracji Prezydenta Ukrainy , łatwiej by mu było negocjować (czytaj żebrać) o pomoc z zagranicy…
  http://glavcom.ua/news/357032.html

  Polubione przez 8 ludzi

   • Temat o Polskich najemnikach pojawia się od ponad roku…Temat, a nie zdjęcia które zakończył pewien kocioł 😉 A byli też tam podobno UaSy …
    Moim zdaniem „Ci” -TERAZ to nie Najemnicy a Bandyci którzy wraz z Turkami znalezni sobie kolejne ( wręcz bezkarne zródło) dostaw kobiet do m.in. Niemieckich burdeli.
    Czyli …ZGP działająca za zgodą SBU !!!
    Prawdziwy najemnik ma honor i walczy za kasę a nie za zrabowanego laptopa czy PS-3.
    Ale takie (nie) potwierdzone informacje na pewno odbiją się czkawką w relacjach z Rosją…nie można tez wykluczyć że to kolejny element prowokacji wobec niej..

    Polubione przez 3 ludzi

  • Ani jedno, ani drugie. Przynajmniej narazie. Ale czy jest to wykluczone? Co do Turcji – mało mam wątpliwości biorąc pod uwagę historię udziału ich band w Czeczenni (patrz osławione ponownie ostatnio za sprawą rozstrzelanego w powietrzu katapultującego się pilota Su-24 Szare Wilki https://en.m.wikipedia.org/wiki/Grey_Wolves_(organization) ).
   A co do Polski? Pamiętasz ile lat nasze rządy zaprzeczały istnieniu katowni CIA w naszym kraju, chociaż wywiad rosyjski donosił o tym od conajmniej 7 lat i tylko dokumenty ujawnione przez Snowden’a zmusiły przyznanie się?!
   Nie wierzę naszemu rządowi (żadnemu z nich!) a tym bardziej nie wierzę Turcji.
   Ale tak czy inaczej, możemy, póki co, jedynie zgadywać.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. News sportowy :

  Polska – Białoruś 32 – 27, wynik cieszy, ale najgorsze przed nami. 🙂

  Ja się z państwem żegnam, czeka mnie bardzo, bardzo długa noc i poranek z tenisem na najwyższym poziomie :
  01:00
  Radwańska A. (Pol) – Suarez Navarro C. (Esp) 🙂
  a potem :
  02:45
  Williams S. (Usa) – Sharapova M. (Rus) 🙂
  04:30
  Federer R. (Sui) – Berdych T. (Cze) 🙂
  09:15
  Djokovic N. (Srb) – Nishikori K. (Jpn)

  Życzę państwu spokojnej nocy, udanego wtorku, a sobie wielkich emocji.

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W zasadzie rzecz dotyczy naszego podwórka, ale ma bezpośredni związek z polityką naszych kolejnych rządów wobec Ukrainy i Rosji.

  Informacja sprawdzona osobiście. W jednej z wsi w okolicach Koła w Wielkopolsce akcja „jabłko dla ucznia”. Nie byłby w tym nic osobliwego, gdyby nie fakt, że każdy dzieciak w gminnej posdtawówce otrzymał dwa 12-sto kilogramowe worki jabłek (sic!).

  Działaniami wbrew polskiej racji stanu – a za takie uważam skuteczne pozbawienie naszych rolników możliwości sprzedaży płodów rolnych na największym z dostępnych rynków zbytu – powinien zająć się nie tylko Trybunał Stanu, ale trybunał woskowy z jak najbardziej wojskowym plutonem egzekucyjnym (cyt. Alojzy Ptyś)

  .http://s.tvp.pl/images2/3/0/7/uid_3077fafa3cb208bce54f5410408878391406785305083_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

  • A ja uważam że nie !
   Z 24 kilogramów jabłek można zrobić wiele…m.in. powidła !
   Rolnicy pierwsi chcieli do UE bo widzieli tylko dopłaty …więc niech teraz sami kombinują co z płodami rolnymi poczyniać ! Ja nie mam możliwości otrzymania zapłaty ( lub jej gwarancji) przed ścięciem drzewa zanim wystrugam z gałązki flet !

   Pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

   • I to ma zwalniać rządzących od odpowiedzialności za prowadzenie szkodliwej dla polskiej gospodarki polityki? Czy to, że większość Polaków głosowała w referendum za wejściem do UE daje komuś prawo do nieliczenia się z ich interesami ?

    Polubione przez 6 ludzi

 5. Witam późnowieczorową porą, lub jak kto woli wczesnym rankiem.

  Przeczytałem jak zawsze. I taka mała „myśl mi przyszła do głowy” (cytat z Waligórskiego”

  We wstępniaku są dwa zdjęcia. Żołnierze batalionu „Azow” i brygady „Sparta”.
  jak bym nie wiedział kto jest kto, to po ich wyposażeniu i ogólnie jak się prezentują, to powiedziałbym, że ci pierwsi to jakieś ukraińskie „partyzany”, jak jaką „Al Cośtam” w Syrii.

  Pozdrawiam Pastwa, życząc dobrej nocy, lu miłego poranka.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Zegnam się zaległosciami…
  Rada Europy wysyła na Krym misję, bo 2,5 mln ludzi powinno posiadać możliwość posługiwania się prawami wynikającymi z konwencji praw człowieka! 🙂
  Dlaczego nie wyślą delegacji na Donbas? Oni tam też chcą korzystać z praw człowieka!
  http://ogsrf.ru/?p=2969
  http://korrespondent.net/ukraine/3619769-sovet-evropy-otpravliaet-v-krym-srochnuui-myssyui

  Info o lolejnych czołgach kijowian pod Ługańskiem’
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27844%2Fall

  A technika Powstańców znów została skontrolowana przez OBWE. Jest na miejscach składowania i postoju. Plomby nie zerwane!
  http://ria.ru/world/20160125/1365050232.html#ixzz3yHJLtx5M

  MSZ zwróciło sie do Zanussiego by pomógł poprawić stosunki polsko – rosyjskie 🙂
  https://russian.rt.com/article/144170

  O gazowej wojnie którą przegrywaja Amerykanie. Bo w najblizsyzch dwóch miesiącach planowane było od lat rozpoczecie wysyłanie gazowców z gazem do Jewropy
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27841%2Fall

  Kolejne wieści z Absurdostanu
  http://news-front.info/2016/01/25/absurdistan-podtverzhdaet-svoyo-nazvanie-sergej-veselovskij/
  Mem do dtego cuuudny!
  .http://news-front.info/wp-content/uploads/2015/11/Absurdistan_3323.jpg

  Na chersońszczyźnie banderowcy rozstrzelali dwa cywilne auta
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27839%2Fall

  Na Krymie pierwszy zmarły. Grypa…
  http://nahnews.org/524129-v-krymu-predvaritelno-podtverdili-pervuyu-smert-ot-svinogo-grippa/

  .https://www.youtube.com/watch?v=PEagRVI5LS4
  Film

  W takich warunkach „żyje” 128 brygada ukropów. Zdjęcia w linku
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27829%2Fall

  Juz pisalem, że najlepszym biznesem po tej wojnie będzie „wywabianie” tatuazy. O zmieniającej się modzie…
  http://antifashist.com/item/zradavezde-v-dnepre-prekratili-nabivat-patriotichnye-tatu.html#ixzz3yH2w7KIy
  Więcej tatuazy?
  .http://cs630519.vk.me/v630519165/fdb9/fh-NYXT0BiQ.jpg

  .https://youtu.be/IdWuP9EX7FU
  Prizrak był, jest i będzie!

  .https://youtu.be/ogmFuZyqKYs
  Bez DOnbasu u’Krainie przyjdzie koniec!

  Podobno Pan Rumsfeld kupił Zaporoże – filmy w linku!
  http://antimaydan.info/2016/01/ramsfeld_kupil_zaporozhskuu_oblast_481314.html

  A hałyczyńcy w kropce, bo dochodzi do nich że żadnych bezwizowych wyjazdów do Jewropy nie będzie a Lachy ich uważają za niższą rasę!
  http://antifashist.com/item/galichane-opesheny-rezultatami-pobedivshego-dostoinstva-nikakogo-bezvizovogo-rezhima-ne-budet-v-polshe-nas-schitayut-nizshej-rasoj.html

  Dobranoc!

  PS
  WWP nazwał „brednią” informacje o tym że Donbas został „sprzedany” ukrainie!
  http://nahnews.org/524157-putin-nazval-bredom-to-chto-donbass-byl-peredan-ukraine/

  Polubione przez 6 ludzi

  • O tym, że Europa nie chce Ukraińców, pisze również ukr. wydanie „Wiesti”. Coraz trudniej uzyskać wizę, konsulaty wymagają zwiększonej liczby dokumentów, wizy wydawane są na minimalny okres a jako powód odmowy podaje się nieuzasadniony cel wyjazdu. Ukraińcy skarżą się na konsulat polski we Lwowie, który w roku ub. wydał 400 tys. wiz, natomiast obecnie stwarza się trudności.
   Osobiście nie mam nic przeciwko tego typu skargom – a nawet wprost przeciwnie.

   http://vz.ru/news/2016/1/26/790577.html

   Polubione przez 3 ludzi

  • ,, Lachy ich uważają za niższą rasę!” – e tam, nie za niższą rasę . Tylko uważamy , że w rozwoju społecznym zatrzymali się jakieś 100- 150 lat temu. 🙂 Co zresztą widać na filmach publikowanych na naszym blogu.

   Polubione przez 1 osoba

 7. Dzień dobry,

  Rada Wierchowna w tym tygodniu nie będzie glosować nad poprawkami w konstytucji dot. osobnego statusu Donbasu.
  http://dnr24.su/ukrainskie-novosti/kiev/12140-verhovnaya-rada-perenesla-rassmotrenie-konstitucionnyh-popravok-po-osobomu-statusu-donbassa.html
  http://vz.ru/news/2016/1/26/790531.html

  Przedstawiciel prasowy ATO przyznał, że obecnie straty niebojowe przewyższają straty bojowe. Przyczyny zgonów to różne choroby, hipotermia, samobójstwa.

  http://112.ua/ato/v-zone-ato-neboevye-poteri-prevyshayut-boevye-dmitrashkovskiy-287340.html

  O znacznych niebojowych stratach po stronie ukraińskiej, głównie z powodu fatalnych warunków bytowania, mówił też E.Basurin.
  http://dan-news.info/ukraine/neboevye-poteri-vsu-priobreli-massovyj-xarakter-iz-za-ploxix-bytovyx-uslovij-i-grippa-minoborony.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.