Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2016r.- 479 dzień od nowego rozejmu.


Marynarka wojenna USA poinformowała, że jej atomowy lotniskowiec USS „Dwight D. Eisenhower” wszedł w poniedziałek (13.06.2016r.) na Morze Śródziemne.

Eisenhower wraz ze swą grupą bojową krążowników rakietowych, niszczycieli rakietowych i samolotów zastąpi identyczny zespół prowadzony przez atomowy lotniskowiec USS „Harry S. Truman”, który później w tym miesiącu odpłynie z Morza Śródziemnego do USA po ośmiomiesięcznym dyżurze bojowym.Tak więc w okresie zbliżającego się miesiąca w basenie Morza Śródziemnego będą przebywały jednocześnie dwa amerykańskie lotniskowce z napędem atomowym, na pokładach których znajduje się broń z głowicami atomowymi.

Deklarowaną przez dowództwo amerykańskie przyczyną skierowania tego kolejnego lotniskowca na Morze Śródziemne jest zastąpienie innego lotniskowca USS „Hary S. Truman” oraz kontynuowanie rozpoczętej tam walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii.

Jednocześnie w tym samym komunikacie podano, że obecność dwóch lotniskowcowych grup bojowych na Morzu Śródziemnym jest „mocnym przesłaniem wsparcia dla naszych sojuszników i partnerów w Europie”.

Przynajmniej tu jest sprawa jasna, bo jeśli chodzi o deklarowaną walkę z Państwem Islamskim, to amerykańskie dowództwo wojskowe nie jest tak precyzyjne w określeniu celów tego wzmożonego zaangażowania floty morskiej i sił powietrznych w basenie Morza Śródziemnego.

Tak więc można przyjąć, że bardziej czynnik podgrzewania napięcia w stosunkach z Rosją i wywierania na nią presji ma tu znaczenie niż deklarowanie prowadzenia jakiejś mitycznej wojny z państwem Islamskim, w której  niby siły amerykańskie miałyby uczestniczyć.

Zresztą poparciem dla tej tezy jest artykuł opublikowany w amerykańskiej prasie fachowej zajmującej się profesjonalnie tematyką marynarki wojennej.

Otóż opublikowany w ubiegłym tygodniu w amerykańskim fachowym magazynie poświęconym tematyce morskich sił zbrojnych  „U.S. Naval Institute Proceedings” artykuł, którego współautorem jest dowódca floty USA na Morzu Śródziemnym- wiceadmirał James Foggo, wskazuje, że Rosja gwałtownie zwiększa potencjał swych morskich sił nawodnych i podwodnych od Arktyki po Morze Czarne. Jak zaznaczono w tym artykule, sprawą o krytycznym znaczeniu jest wzmocnienie wojskowej współpracy państw NATO ma morzu, by mogły one odpowiednio reagować na niespodziewane zagrożenia i chronić infrastrukturę żeglugową.

Tak więc pod ciągle mocno eksploatowanym pretekstem zagrożenia ze strony Rosji, amerykańskie siły zbrojne wraz z sojuszniczym NATO podciągają coraz bardziej swoje wojska w stronę granic rosyjskich i jej stref wpływów gwarantujących bezpieczeństwo.

Czy stanowi to znak do rozpoczęcia ostrej fazy konfliktu, czyli wojny?

Jak na razie nie, ale jest to kolejny krok, który nieubłaganie zbliża nas do wydania odpowiednich rozkazów przez tych co trzymają palce na odpowiednich guzikach.

http://sputniknews.com/military/20160613/1041271170/usa-eisenhower-enters-mediterranean.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/USS_Dwight_D._Eisenhower_(CVN-69)

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym- a szczególnie w godzinach nocnych- na całej długości odcinka frontu na linii Gorłówka-Donieck oraz w północnej i zachodniej części obrzeży Doniecka sytuacja nadal była bardzo napięta i dochodziło tam do licznych potyczek i wymiany ognia prowokowanych przez ukraińskich żołnierzy, szczególnie z formacji ochotniczych.

W rejonie Aleksandrowki, Trudowskiej, okolic lotniska, a także dzielnicy Piotrowskiej i miejscowości Spartakus ukraińscy żołnierze w godzinach 19:00-22:00 przeprowadzili intensywny ostrzał przy Użyciu moździerzy kalibru 120 i 82 mm.

Ostrzał ten prowadzony był z okolic Marinki, Opytnoje, Pawłopola i szybu wentylacyjnego kopalni „Butowka”.

Później ukraińscy żołnierze, w godzinach 23:00 do 00:30, przeprowadzili ostrzał z broni ciężkiej kaliber 122 mm rejonu wsi Trudowska i Jelenowka. 22 pociski spadły tam w rejonie terenów mieszkalnych.

W tym samym czasie ostrzeliwane również były miejscowości Jasinowata, Staromichajłowka, północne obrzeża Doniecka i Dokuczajewsk.

Przedstawiciel Dowództwa Operacyjnego sił zbrojnych DRL Edward Basurin zaapelował wczoraj do ukraińskich żołnierzy zajmujących stanowiska bojowe i ogniowe artylerii na terenie  zakładu koksowniczego w Awdijewce, z której prowadzony jest ostrzał w kierunku celów cywilnych w Donbasie i okolicznych miejscowościach, o jak najszybsze wycofanie broni i sprzętu z tego obszaru. W przeciwnym razie wojsko DRL będzie zmuszone do stosownej riposty.

Poinformował również, że w rejonie Gorłówki ukraińskie wojsko zajęło na głębokość ponad tysiąca metrów strefę buforową, zbliżając się w ten sposób bardzo niebezpiecznie do linii obronnych sił powstańczych. Możliwe jest przeprowadzenie tam kontrataku w celu wyparcia tych wojsk.

Jak widać zamiast pracować nad wdrażaniem umowy pokojowej podpisanej w ubiegłym roku w Mińsku, ukraińskie władze zamiast tego nadal eskalują konflikt w Donbasie i nie realizują podpisanych przez siebie zobowiązań. W tym momencie łącząc z sobą wzrost aktywności wojsk NATO w pobliżu zachodnich granic Rosji i równie podejrzaną aktywność amerykańskich sił zbrojnych w obszarze basenów mórz Śródziemnego, Czarnego i Bałtyckiego, można przyjąć że jest to jakaś szersza operacja eskalacji napięcia militarnego i wywarcia presji na Rosję.

Na tym kończąc ten wątek zamieszczam jeszcze filmy dokumentujące ukraiński ostrzał obrzeży Doniecka:

I film dokumentujący skutki wczorajszego ostrzału nocnego w Gorłówce:

***

Z okazji drugiej rocznicy „wyzwolenia” Mariupola przez ukraińskie formacje zbrojne, minister MSWU Arsen Awakow udekorował specjalnym orderem „Wyzwoliciel Mariupola” oskarżonemu o wzięcie wysokiej łapówki członkowi i jednemu a dowódców batalionu „Azow” Igorowi Mosiejczukowi. Przy okazji można zobaczyć jak schudł ten „wyzwoliciel Mariupola”:

Na koniec kilka zdjęć:

Mariupol- z okazji drugiej rocznicy „wyzwolenia” miasta przez ukraińskie wojsko, minister MSW Ukrainy Arsen Awakow wziął udział w akcji „zupa ministra”, z której dochód ma być przeznaczony na zakup komputera dla dzieci ze szkoły nr. 2.

Mariupol- w parku im. Gurowa dowództwo pułku podległemu MSWU „Azov” zorganizowało festyn z okazji drugiej rocznicy „wyzwolenia” miasta. Jak widać nieprzebranych tłumów mieszkańców tam nie ma za to można zobaczyć które formacje zbrojne dostają najnowszy sprzęt wojskowy. I nie są to formacje frontowe tylko służące do zapewnienia porządku wewnętrznego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

148 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2016r.- 479 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wszystkich kibiców znajdujących się w autobusie trzymali, trzymali i aresztowali na dobę, razem z kobietami i kierowcami
  http://vk.com/video-66824531_456242246?list=515bbbd0c6cf176999

  Всех российских болельщиков, задержанных в автобусе во Франции, арестовали на сутки. В том числе женщин и водителей: http://ria.ru/euro2016/20160614/1447408224.html

  Tymczasem krymscy Tatarzy nie mogą wyjśc z szoku! Ukraińscy „medżlisowcy” nie uszanowali ramadanu to raz, a dwa to poszli na gej paradę!
  http://antifashist.com/item/shok-krymskih-tatar-nashi-medzhlisovskie-propagandony-v-ramadan-poshli-s-gomosekami.html

  Z kolei w europejskim kijowie parszywosekciarze nosza po ulicach zwłoki tych co zginęli niedawno na kopalni – ale bynajmniej nie byli górnikami
  .https://twitter.com/24tvua/status/742716247649964032

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Prezydent Putin ułaskawił kolejnych dwóch Ukraińców – Sołoszenkę i Afanasjewa.
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/15141-putina-podpisal-ukaz-o-pomilovanii-afanaseva-i-soloshenko-kotoryy-vstupaet-v-silu-14-iyunya.html

  Wg wp.pl skazani zostali wymienieni na dwóch dziennikarzy z Odessy.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rosja-wydala-Ukrainie-kolejnych-dwoch-wiezniow,wid,18379504,wiadomosc.html?ticaid=117309

  Ciekawe, że ścieki natychmiast podały tę informację.

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Małe OT?
  Rosja wychodzi z kryzysu. Autor z defence24 jest tym bardzo zasmucony i jednocześnie doradza co w tej sytuacji winny zrobić władze naszeg kraju.
  cytat:
  „W sferze gospodarczej Polska powinna uczynić wszystko co możliwe, aby wypracować przynajmniej jeszcze jedno przedłużenie sankcji wobec Moskwy za sześć miesięcy (oczywiście to zadanie ekstremalnie trudne). Restrykcje są deprecjonowane przez propagandę rosyjską niemniej ich znaczenie jest duże. Odcinają one Rosjanom dostęp do wielu technologii i kredytów o zapadalności powyżej 30 dni. Skutkuje to dużymi problemami z rozwojem nowych złóż, co znajdzie odzwierciedlenie w kondycji rosyjskiego budżetu w nadchodzących latach (długofalowe skutki). Już dziś obostrzenia powodują natomiast problemy z jakością ropy eksportowanej na rynki ościenne np. do Polski.”
  http://www.energetyka24.com/386856,rosja-wychodzi-z-kryzysu-jaka-reakcja-polski

  Polubione przez 6 ludzi

  • Autor ma zwykła rusofobię. Jak nazwa wskazuje – jest to choroba i to się z trudem – ale leczy!
   A zdrowi Rosjanie – jeszcze zdrowsi gospodarczo dzięki ozdrowieńczej kuracji „sankcyjnej” działają tak:
   http://www.vz.ru/economy/2016/5/19/811444.html
   http://vk.com/brusek?w=wall274493429_41904%2Fall
   W linku informacje film o potężnym statku w cenie jednego miliarda dolarów dzięki któremu będzie się różne morskie prace wydobywcze prowadzić…

   Polska powinna budować i sprzedawać takie statki dla Rosjan i korzystać z koniunktury!
   Statek do układania rurociagów nazywa się Akademik Czerski (Jascon-18). Do tej pory Rosja wynajmowała takie zabawki…

   Statek mógłby układać gazociąg NS-2 ale raczej będzie wykorzystany do budowy gazociagu i rurociagu z wielkiego złoza na Morzu Ochockim „Sachalin-3”. Wszystko co dotyczy eksploatacji tego złoża „podpadło” pod osobny spis sankcyjny (amerykański).

   Polubione przez 5 ludzi

  • Zakładając, że „Już dziś obostrzenia powodują natomiast problemy z jakością ropy eksportowanej na rynki ościenne np. do Polski.” – to co, mamy się cieszyć że do Polski idzie (dzięki sankcjom) paliwo gorszej jakości? facet chyba inteligentny inaczej….

   Polubione przez 5 ludzi

 4. Przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Mychaiło Wołyniec poinformował że górnicy rozpoczęli protestacyjna głodówkę w budynku Ministerstwa Polityki Społecznej. Jak zwykle chodzi o kwestie płacowe, tym razem o uporządkowanie składek na ubezpieczenie oraz rewaloryzację emerytur;
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=501609390029688&set=a.258459894344640.1073741827.100005418945629&type=3&theater

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W Kijowie tzw. przesiedleńcy z Krymu oraz Donbasu zorganizowali protest…przeciwko dyskryminowaniu ich na Ukrainie. Jednym z powodów protestu był sprzeciw przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez władze w Kijowie, które starają się ograniczać pod byle powodem świadczenia przyznane tzw. przesiedleńcom;
  http://www.politnavigator.net/v-kieve-pereselency-iz-kryma-i-donbassa-protestovali-protiv-proverki-na-vshivost.html
  No cóż, okazało się że uciekli jednak na złą stronę…

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Nareszcie w swoim domu, czyli wielka draka w Humaniu, gdzie rozróbę urządzili…chasydzi. Strzelali do gojów z broni pneumatycznej, a także rzucali w nich kamieniami oraz starli się z patrolem policji który pojawił się na miejscu wydarzeń. Ucierpiał także operator kamery jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych;
  http://center-news.com.ua/index.php/novyny/umanshchyna/item/334-palomnykykhasydy-v-umani-pobyly-mistsevoho-zhytelia-ta-operatora-vseukrainskoho-telekanalu
  >https://www.youtube.com/watch?v=qmBHgAuO1d8
  Prawie jak w Palestynie…
  >http://ukrreal.info/im/news/575d6b513a40d-1.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

  • Oni widocznie już wiedzą , że to już ich ziemia. 🙂 A taka była fajna ta upadla, a teraz będzie chazaria , albo Nowy Izrael. Putin z Natanjachu ostatnio często się spotyka, może o upadłej rozmawiają. 🙂 Jedno jest pewne, nasz dobry znajomy Benio , na pewno na tym nie straci.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. News sportowy :

  Portugalia – Islandia 1 – 1 .

  🙂 🙂 🙂

  Ładny wynik. Gratulujemy Islandii reprezentacji, a Portugalii pana Ronaldo, wygląda na zadowolonego.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Na poprawę humoru, komentarz do objawień Pana Macierewicza:
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ministrowie-obrony-nato-podjeli-decyzje-ws-wschodniej-flanki/42wznv

  ~Mis Uszatek : Maciarewicz oglosil kilkanascie dni temu ze najlepsza obrona sa silne grupy partyzantow i obrony terytorialnej, gdyz te potrafia zwiazac nieproporcjonalnie wielkie grupy wojsk nieprzyjaciela – czytaj Rosjan. Nastepny superstrateg, Szeremijetiew, oglosil ze na kazdego partyzanta potrzeba przynajmniej 20 przeciwnikow. W taki sposob wydano wrogowi – czytaj Rosji – nasz najwiekszy plan obronny. Po tych rewelacjach, ktore napewno przedstawiono Putinowi, Rosja zaatakuje nas partyzantami. Jezeli na Polske napadnie 1000 ruskich partyzantow, odpowiednio przecwiczonych i wytrenowanych to my bedziemy potrzebowali 20 000 wojakow. A co bedzie jak napadnie nas 10 000 ruskich partyzantow? Potrzeba nam przynajmniej 100 batalionow NATO aby chronic nas przed Ruska wojna partyzancka. A nasi partyzanci zapytacie? Beda walczyc jako partyzanci jawni NATOwscyz partyzantami niejawnymi z Rosji, a tych jest przeciez mnogo. A trzeba bylo siedziec cicho i zamiast oglaszac ze to beda partyzanici to powiedziec ze tworzymy grupy listonoszy – teraz juz za pozno.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.