Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2016r.- 622 dzień od nowego rozejmu.


A jednak ruskie walonki do czegoś się przydają.

 

„Zniesienie limitu dla Ministra Obrony Narodowej miało na celu ograniczenie ilości wydanych decyzji zmieniających decyzję ustalającą sztywny limit wydatków dla Ministra Obrony Narodowej. Z dotychczasowej praktyki wynikało bowiem, że limit ten trzeba było zwiększać przed końcem roku budżetowego. Chcąc uniknąć tej operacji Minister podjął decyzję o nielimitowaniu przypadających mu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych. Nie oznacza to, że Minister może przeznaczać środki finansowe na cele inne niż sam to określił w przedmiotowej decyzji, ani nie spowodowuje (tak napisano w oryginaledopisek mój) to wydatkowania tych środków w ilościach zdecydowanie wyższych niż to było w okresach, gdy limity te były określane”– napisał w odpowiedzi poselskiej wiceminister MON Bartosz Kownacki.

 

W odpowiedzi na interpelację nr. 6400  wniesioną przez poseł Paulinę Henning-Kloskę w sprawie budżetu reprezentacyjnego MON Bartosz Kownacki zamieścił również tabelę porównawczą wydatków obecnych w stosunku do roku 2015, z której wynika, że na dzień 30 września br. wydatki w wysokości 177 161,52 złotego dorównują wydatkom z całego ubiegłego roku, a więc sumie 177 263,15 zł.

Z tego największy wzrost wydatków odnotowano w zakupie artykułów spożywczych, zakupów usług gastronomicznych, koszty upamiętnienia zmarłych i poległych, koszty związane z obchodami świąt państwowych i wojskowych oraz usługi fotograficzne.

Wniosek z tego jest taki, że jak intensywnie obchodzi się różne imprezy upamiętniające zmarłych i poległych oraz rocznice związane z obchodami świąt państwowych to apetyt po tym dopisuje, a i chętnych najeść się dobrze i do syta na koszt podatników jest dużo. Efektem ubocznym są wydatki na wieńce, wiązanki i usługi fotograficzne, bo jakby to miało się obejść bez uwiecznienia udziału w takich imprezach szefa MON Antoniego Macierewicza.

Co z resztą przyznaje w swoim piśmie wiceszef MON Bartosz Kownacki wyjaśniając, że:

„Limit ujmowany w decyzji przeznaczany jest w szczególności na organizowanie spotkań, narad, konferencji, spotkań z weteranami, uroczystości z okazji świąt państwowych, zakup upominków, kwiatów i wiązanek. W przypadku Ministra Obrony Narodowej wydatki te ponoszone są głównie na finansowanie zakupów materiałów związanych z obchodami rocznic, świąt, spotkań z kombatantami i innymi przedsięwzięciami o charakterze oficjalnym.”

A więc po strukturze wydatków widać wyraźnie, że koszt ogólnie pojętego wyżywienia i opłaty za obsługę są największe i przekraczają szacunkowo (jeśli oczywiście ich tempo nie wzrośnie, co wydaje się mało prawdopodobne przy dwóch ważkich zbliżających się świętach, które są pretekstem do orgii różnych ich obchodów, a więc 11 listopada i 13 grudnia) w odniesieniu do poniesionych przez poprzedniego ministra w czasie całego roku,  o co najmniej 25%, a więc o kwotę około 42 tysięcy złotych.

W tym miejscu chciałbym się zapytać ilu z państwa na czysto zarabia takie pieniądze w czasie całego roku?

Jak widać w dobie „taniego państwa” i jednocześnie tej „dobrej zmiany” „Patriota Roku 2016” ma większe prawa, choćby z tego tytułu, że jest „patriotą”, a im jak wiadomo jest dozwolone więcej.

Dlatego też zrozumiałe jest, o czym pisze również w swojej odpowiedzi na interpretację poselską Bartosz Kownacki, że w związku z tym, iż „jednak w skali budżetu MON nie odnotowano zwiększenia tych wydatków i stanowią one marginalną część wydatków obronnych”, a więc „zniesienie limitu dla Ministra Obrony Narodowej miało na celu ograniczenie ilości wydanych decyzji zmieniających decyzję ustalającą sztywny limit wydatków dla Ministra Obrony Narodowej. Z dotychczasowej praktyki wynikało bowiem, że limit ten trzeba było zwiększać przed końcem roku budżetowego. Chcąc uniknąć tej operacji Minister podjął decyzję o nielimitowaniu przypadających mu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych.”

Czyli rozumiejąc filozofię przyświecającą Bartoszowi Kownackiemu można zrozumieć, że wydatki jakie ponosi na fundusz reprezentacyjny szef MON są w skali wydatków całego resortu marginalne, więc sto tysięcy złotych w tą czy w tamtą stronę roztrwonione nie ma większego znaczenia. A więc może on wydawać na żarcie i fotografa oraz zaprzyjaźnionych kwiaciarzy znacznie więcej, niż miało to miejsce dotychczas.

Po za tym, Kownacki twierdzi, że „z dotychczasowej praktyki wynikało bowiem, że limit ten trzeba było zwiększać przed końcem roku budżetowego”– a więc zawsze okazywał się fikcją, w związku z czym „chcąc uniknąć tej operacji Minister podjął decyzję o nielimitowaniu przypadających mu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych”.

Czyli szef MON postanowił bez konsultacji z nikim, bo co mu tam- przecież jest „patriotą”, sam sobie ustalać ilość wydatków na żarcie, wódkę i obsługę kelnerską (szczególnie młodych kelnerów) w tym nadwornego fotografa.

Niestety, ale takie są koszty gdy rządzą „patrioci”, bo im trzeba więcej niż nie patriotą czy też gawiedzi, która na nich oddała swój głos wyborach i powierzyła los na kolejne kilka ładnych lat 🙂

OBYWATELU CZY BĘDZIESZ ŻAŁOWAĆ SWEGO GROSZA NA TAK ZACNE „PATRIOTYCZNE” IMPREZY JAK NA ZAŁĄCZONYM PONIŻEJ FILMIE?

No i oczywiście na wyżerkę po nim 🙂

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=548FEC45

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj wieczorem ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy przeprowadzili intensywny ostrzał Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki. W wyniku tego trzy prywatne domy przy ulicy Polietewaja i Rybałki zostały uszkodzone, w tym jeden z nich zapalił się. Natomiast w samej Gorłówce w nikitowskim rejonie przy ulicy Mirnej w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem moździerzowym wystrzelonym z kierunku pozycji ukraińskich spłoną całkowicie dom jednorodzinny.

Łącznie w godzinach, od 18:00 do 01:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych ostrzeliwali wsie Trudowską i Staromichajłowkę na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz okolice lotniska, a tam teren po serwisie „Volvo-Center”, część dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej, przedmieścia miejscowości Dokuczajewsk oraz Sachankę i Leninsk na wschód od Mariupola. Łacznie spadło tam około 350 pocisków kaliber 152, 122, 120 i 82 mm.

Natomiast na odcinku ługańskim frontu w Donbasie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm przeprowadzili ostrzał pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL w okolicy wsi Kalinowka.

Łączne straty strony powstańczej w ciągu dwóch ostatnich dni, to jeden zabity i jeden ranny żołnierz sił zbrojnych DRL.

Poniżej raport dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie:

 

***

Były lider skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”, a obecnie deputowany Wierchownej Rady, Dmitrij Jarosz w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy” powiedział, że rewolucja rozpoczęta w 2013 roku na Majdanie nie została jeszcze doprowadzona do końca. Jeśli więc rząd zdradzi interes narodowy, to- jak zapowiedział Jarosz- skorzysta ze wszystkich możliwych środków, aby go usunąć i doprowadzić do przejęcia władzy, tym razem przez normalnych ludzi.

Nie wyjaśnił co on rozumie pod pojęciem „normalnych ludzi” i redaktor prowadzący rozmowę również się nie dopytywał o wyjaśnienie tej kwestii.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2016r.- 622 dzień od nowego rozejmu.

 1. witam.
  na Podlasiu nawet ładnie.

  sraczka wyborcza jaka dopadła wszystkie media w naszym grajdołku osiąga już formę przewlekłej gorączki i całkowitej infekcji. Wymioty oddolne i odgórne tworzą przenikliwy i dławiący smród informacyjny.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. WItam i z pozdrowieniami i podziękowaniami kilka linków przeróżnych…

  W Rosji przygotowują się albo do zwycięstwa Trumpa albo do Nowego Roku:
  .https://pp.vk.me/c7008/v7008276/57c1b/35TXk2GrJ1s.jpg
  .https://vk.com/video4177950_456239288

  Tymczasem na UPAdlinie szefowa bankowości przygotowuje się do krachu grzywny
  http://nahnews.org/959615-gontareva-gud-baj-krax-bankovskoj-sistemy-29-griven-za-dollar-uzhe-v-noyabre/

  Społeczeństwo nie chce tej damy na czele nacbanku Krainy
  .https://youtu.be/Tu1k3M2FBO0

  Szwedzka prasa o obłędnej antyrosyjskości Zachodu, kłamstwach i generalnie wbijają ukrom nóż w plecy
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55824%2Fall

  W LNR zatrzymano prokuratora za łapówkę
  .https://youtu.be/UGjtdRSY8x4
  http://dnr-news.com/dnr/36785-pravoohraniteli-lnr-raskryli-korrupcionnuyu-shemu-v-prokurature-respubliki.html

  Ukraińska prokuratura wosjkowa przyznaje że 8 tysięcy żołnierzy przeszło na stronę Noworosji
  .https://youtu.be/5jES5TRHAAk
  http://pressa-biz.ru/novorossiya/8579-na-storonu-opolcheniya-donbassa-pereshli-8-tysyach-ukrainskih-silovikov.html

  Powinno być bez kropki 🙂
  рядом с укроморем, на укропланете, в укровселенной, в укрогалактике, в укроманямирке
  .https://pp.vk.me/c836623/v836623972/ba0f/32VM9DzF-S0.jpg

  Pozdrawiam!

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Chiny inicjują utworzenie strefy wolnego handlu z Ukrainą i mają nadzieję na zgłębienie tej kwestii przez stronę ukraińską – poinformował o tym ambasador Chin Du Wei na forum w Kijowie, poświęconym rozwojowi infrastrukturalnego projektu „Jedwabny Szlak” na Ukrainie, czytamy na portalu Segodnya.ua.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/8644-chiny-zaproponowaly-ukrainie-utworzenie-strefy-wolnego-handlu.html
  Komentarz: Strefa bezcłowa z UE, Kanadą ( czyli de facto też z USA) Chinami, ciekawe jak ukraińscy przedsiębiorcy mają skutecznie konkurować z tak silnymi zespołami.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Hasłem przewodnim tegorocznego Warsaw Security Forum było – „Warsaw. Security Starts Here”.

  Otwarto coroczną konferencję poświęconą polityce bezpieczeństwa pomiędzy Unią Europejską, NATO i Rosją. Forum zorganizowała Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, Uważana za zaplecze „intelektualne formację zarządzającej obecnie polskim bezpieczeństwem – Prawa i Sprawiedliwości”
  http://strajk.eu/druga-turcja-na-ukrainie/
  Ma forum rozgorzała ostra dyskusja na temat zagrożenia ze strony FR i kwestii dozbrajania Ukraińskiej Armii bronią śmiercionośną, przez kraje NATO ( w tym Polskę)
  Poniżej cytat z artykułu:
  „Do pomysłu takiego uzbrojenia reform na Ukrainie sceptycznie odniósł się jeden ze słuchaczy, Adam Sowa z Wojskowej Akademii Technicznej. Zauważył, że takie dozbrajanie Ukrainy nie zmieni znacząco układu sił pomiędzy Kijowem a Moskwą. Bo Ukraina, nawet intensywnie dozbrojona, nie osiągnie szybko poziomu armii Federacji Rosyjskiej. Za to takie dozbrajanie Ukrainy może doprowadzić do reakcji Rosji i eskalacji zbrojeń w tym regionie Europy.
  Takiemu ostrożnemu, pacyfistycznemu wręcz stanowisku, przeciwstawił się inny ze słuchaczy – Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce. Przypomniał, że obiecane Ukrainie umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską nie są w pełni realizowane, podobnie jak obietnice zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy. Nadal Ukraina nie ma jasnej perspektywy członkostwa w UE. Broń mogłaby być rekompensatą za unijną opieszałość.
  Wsparł go Borys Tarasiuk, apelując do polskich polityków aby intensywnie wspierali ukraiński przemysł zbrojeniowy. Aby Polska i Ukraina wspólnie produkowały nowoczesne helikoptery i okręty podwodne.”

  Polubione przez 5 ludzi

  • „…okręty podwodne”- to co mało ich tam jeszcze mają?

   Przecież ich cała flota to okręty podwodne, zresztą nasza niedługo też osiągnie ten stan- niech no tylko Antoni Macierewicz dotrwa na swoim stanowisku do końca kadencji tego sejmu 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. MSZ Ukrainy przeprowadziło rozmowę z konsulem RP we Lwowie Wiesławem Mazurem w związku z jego wypowiedzią na temat Stepana Bandery. Mazur został wcześniej zaakceptowany przez sejmową komisję łączności z Polakami za granicą na stanowisko konsula w Łucku.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/991155,ukraina-msz-rozmawialo-z-konsulem-rp-ws-jego-slow-na-temat-bandery.html
  Ołeh Musij (niezrzeszony deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy )domagał się uznania konsula za persona non grata.
  Poszło o słowa wypowiedziane 21 września
  cytat:
  21 września, podczas przesłuchania przez sejmową komisję Mazur, pytany przez posłów o zbrodnię wołyńską, której ofiarą padli również Polacy w okolicach Łucka, przytoczył swoją wypowiedź dla mediów po tym, gdy b. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w 2010 r. nadał pośmiertnie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Banderze tytuł bohatera Ukrainy.
  „Na pytanie dziennikarza, co ja o tym sądzę, odpowiedziałem wprost: jak może być bandyta bohaterem”. „Te rzeczy muszą być nazwane po imieniu, nie mamy co głowy w piasek chować – mówił. – Rozmowa, współpraca i nasza otwartość spowoduje, że oni jednak uznają i nauczą się, że jednak to zrobili”.
  Potem jednak konsul…przeprosił za swe słowa.
  MSW Ukrainy odniosło się do słów Polaka
  „MSZ Ukrainy nie popiera jednocześnie propozycji ogłoszenia generalnego konsula RP we Lwowie W. Mazura persona non grata, ponieważ takie działania doprowadziłyby do niechcianego napięcia w stosunkach ukraińsko-polskich i analogicznej odpowiedzi polskiej strony”

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ekonomista i autorytet pokroju naszego wybitnego profesora Leszka Balcerowicza, członek grupy doradców przy prezydencie Ukrainy Ivan Miklos nawołuje do tego, by cofnąć memorandum na zakup gruntów ornych na Ukrainie. Otwarcie dla inwestorów zagranicznych ma przynieść gospodarce Ukrainy zyski w wysokości 1,5 mld $ rocznie
  http://www.unian.info/economics/1611806-miklos-launching-land-market-to-bring-15-bln-annually.html

  Polubione przez 4 ludzi

     • być. oczywiście. z tym pieniądzem to też nie należy przesadzać. Świat ciągle goni za nim i mimo , że żyjemy w lepszych warunkach niż nasi przodkowie, to czy on jest lepszy, od tego który kiedyś był, ja mam co do tego poważne wątpliwości. Ale ciągle mam nadzieję, że kiedyś nastąpi zmiana- Dobra zmiana- ale taka prawdziwa, nie taka jak rok temu w Polsce. 🙂
      Jedno mnie cieszy( choć powinno pewnie smucić ) , w ciekawych czasach żyje. 🙂

      Polubione przez 1 osoba

     • W życiu piękne są tylko chwile. Rok temu mówiono : Assad must go. Dziś pan Assad mówi : Obama must go. 🙂 Nie wiem jaki będzie Trump, nie mam wielkich oczekiwań, ale dzisiejszą chwilą się cieszę. 🙂 Pani Clinton wysłano na śmietnik historii – tam gdzie jej miejsce. 🙂

      Polubione przez 1 osoba

 7. Witam wieczorowymi linkami:

  Na U’Krainie wymyslili jakiś „gazowy moździerz”
  В Украине разработали уникальный газодетонационный танковый миномёт.
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55834%2Fall
  .https://pp.vk.me/c543107/v543107437/39be3/VJNLtQE2Vrs.jpg
  .https://pp.vk.me/c543107/v543107437/39bec/JiFSv001rY0.jpg

  Po polsku:
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,kultura?zobacz/obraz-orleta-lwowskie-odnaleziony-po-77-latach-foto
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55807%2Fall

  Mem z Mykołą
  .https://pp.vk.me/c635100/v635100799/5fae/JyQOuANltjA.jpg

  Ukraińskie szkoły wzywają młodzież do „zabijania Ruskich”.
  https://www.ridus.ru/news/235509?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

  Administracja Poroszenki informuje że zwolnić Saakaszwiliego planowowano juz latem
  https://riafan.ru/p/572390

  mem!
  .https://pp.vk.me/c626529/v626529780/34b96/etp7Vy3n4as.jpg

  Saakaszwili jedzie do Kijowa „wyzwalać Ukrainę”
  http://dnr-news.com/dnr/36798-saakashvili-ya-edu-v-kiev-osvobozhdat-ukrainu-i-odessu.html
  .http://nahnews.org/959772-figa-v-karmane-saakashvili-derzit-poroshenko-na-pustom-meste/

  Strona Pana Zacharczenki juz działa
  http://rusvesna.su/news/1478594322

  Pierwszą dużą ofiarą sankcji jest… WTO
  https://inforeactor.ru/48439-vto-fakticheski-mertv-kak-sankcii-protiv-rf-ubili-organizaciyu

  Pobito „hieroja ATO”
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55779%2Fall
  .https://pp.vk.me/c636320/v636320318/3a85f/UUMWjvOOCPE.jpg
  .https://pp.vk.me/c636320/v636320318/3a858/-QMx6j3fGZI.jpg

  Obywatele Krainy będą teraz podsłuchiwani
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55778%2Fall

  Mem
  .https://pp.vk.me/c836635/v836635567/ce90/5u23YooNFeQ.jpg

  Mem ku pamięci!
  .https://pp.vk.me/c836635/v836635567/ce89/wae1hUtX6vo.jpg

  Mem OT historyczno-malarski
  .https://pp.vk.me/c836635/v836635567/cf0d/1lpLtOj5kjE.jpg

  Ukraińskie drogi
  .https://youtu.be/tbzYfAR779A

  День единства с кем? С Жидами?
  .https://youtu.be/feass5-ruMU

  O bezimiennych grobach i mozliwej epidemii
  http://nahnews.org/958880-zhdet-li-ukrainu-epidemiya-pogibshix-soldat-vsu-xoronili-kak-xirurgicheskie-otxody/

  Z cyklu „dzika Rosja”
  https://vk.com/video-15755094_456239787
  Фестиваль света в Санкт-Петербурге

  Tekst o „Wielkim Murze Ukraińskim”
  http://chervonec-001.livejournal.com/1643405.html?utm_source=vksharing&utm_medium=social
  Z grafiką:
  .http://kherson.life/wp-content/uploads/2016/09/A8-kritikan_317_03.jpg

  Banderowcy właśnie bombardują DOnbas
  http://rusvesna.su/news/1478622440
  http://rusvesna.su/news/1478633906
  http://dnr-news.com/dnr/36794-vsu-otkryli-ogon-po-propusknomu-punktu-elenovka-dvizhenie-cherez-kpp-perekryto.html
  http://dnr-news.com/dnr/36795-ukrainskaya-armiya-nachala-obstrely-okrain-donecka-i-gorlovki.html
  http://dnr-news.com/dnr/36788-obstrelami-vsu-povrezhdena-vodonapornaya-bashnya-v-sele-tavricheskoe-na-yuge-dnr.html

  .https://youtu.be/0WTrVeycLeg
  Bombardowanie Dokuczajewska

  Po pogoni i strzelaninie zatrzymano pijanego zastępcę prokuratora ze Słowiańska
  http://rusvesna.su/news/1478637951

  Trzech mieszkańców Mariupola zabiły ukry. Przejechali czołgiem po samochodzie
  http://dnr-news.com/dnr/36791-troe-mirnyh-zhiteley-pogibli-pod-mariupolem-pri-naezde-tanka-vsu-na-grazhdanskuyu-mashinu-basurin.html

  W DNR, kopalnia „Szachtiorskaja – Głubokaja” wydobyto 10 milionowa tone węgla
  http://dnr-news.com/dnr/36799-v-respublike-dobyta-10-millionnaya-tonna-uglya.html
  .https://youtu.be/ePV23x9bARo

  Rosyjski parlament planuje wprowadzenie zakazu wysyłania pieniędzy na UPAdlinę
  http://nahnews.org/959694-kakoj-privet-takoj-otvet-gosduma-mozhet-zapretit-perevody-na-ukrainu/

  Teksas o wyborach w USA
  .https://youtu.be/3js3YEIF2WA

  Dobranoc!

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.