Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2017r.- 683 dzień od nowego rozejmu.


Tym razem na Ukrainie prowadzona jest mobilizacja oficerów rezerwy. Czyżby już skończyły się im zasoby szeregowców?

Eksperci Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w swym nadzwyczajnym raporcie opublikowanym na początku grudnia ubiegłego roku, piszą, że zwalczanie korupcji na Ukrainie utknęło w martwym punkcie, ponieważ organy ścigania nie są wystarczająco niezależne od rządu a oligarchowie wywierają wpływ na partie polityczne.

Przestrzegają też, że brak widocznych efektów walki z korupcją jest główną przyczyną tak mizernego bilansu pomocy unijnej dla tego kraju, i nie dość tego, zagraża to całemu programowi pomocy.

Przypomnę, że chodzi tu o niebagatelną sumę 11,2 mld euro, która jak an razie pozostaje w wyniku niedostatecznego tępa reform w sferze nieosiągalnych marzeń.

Programy pomocowe Unii Europejskiej dla Ukrainy realizowane są od 2007 r. Do tej pory miały one jednak ograniczone działanie, co do 2014 wynikało z ograniczonej woli ówczesnego kijowskiego rządu przeprowadzenia reform. Po rewolucji na Majdanie nastąpiły co prawda pewne postępy, ale dotychczasowe wyniki nowego pakietu pomocowego, opiewającego ogólnie na sumę 11,2 mld euro, nie są trwałe. Unijni kontrolerzy finansowi są zdania, że oprócz poważnego wpływu oligarchów przyczyną małej skuteczności pomocy jest także konflikt na Ukrainie Wschodniej. Przez niego dramatycznie zaostrzyły się gospodarcze i finansowe wyzwania.

I tak w roku 2014- a więc roku, w której rozpoczęła się rewolta na kijowskim Majdanie,  Ukraina odnotowała spadek wzrostu gospodarczego o ok. 6,6% i o 9,9% w roku 2015. Mijający rok ma byś  przypuszczalnie pierwszym rokiem symbolicznego wzrostu w okolicach błędu statystycznego.

Jako rozwiązanie nierealizowania reform przez Ukrainę Europejski Trybunał Obrachunkowy proponuje zwiększenie presji na ten kraj. Komisja Europejska w przypadkach braku zadowalających postępów w procesie reform ma prawo wstrzymać wypłaty. Kontrolerzy zalecają ponadto, by dalsze wypłaty uzależnić od realizacji zasadniczych reform w zakresie zarządzania finansami publicznymi i skutecznego zwalczania korupcji. Komisja Europejska opiniując sprawozdanie  stwierdza, że „pomoc Unii Europejskiej przyczyniła się w znaczny sposób do wsparcia politycznego partnerstwa i gospodarczej integracji Ukrainy z Unią Europejską”. Od początku kryzysu w roku 2014 pomoc przyczyniła się również do stabilizacji i realizacji ważnych reform strukturalnych. W okresie badanym przez unijnych kontrolerów finansowych (2007–2015) pomoc obejmowała subwencje w wysokości 1,6 mld euro i makrokredyty na sumę 3,4 mld euro. Zawarte są one w sumie 11,2 mld euro, które zaawizowano jako program pomocowy do roku 2020.

Podobne wnioski można wyciągnąć z raportu sporządzonego przez polski NIK, który po przeanalizowaniu sprawozdania Centralnego Biura Podatkowego Ukrainy za rok 2014 stwierdził m.in., że 330 przedsiębiorstw, które realizują więcej niż połowę ukraińskiego eksportu, kontrolowanych jest przez cztery grupy oligarchiczne. I że ponad 90% eksportu trafiało do krajów, które nie były końcowymi odbiorcami, lecz częstokroć rajami podatkowymi. W roku 2014, kiedy to ekonomiczna stabilność Ukrainy zależała od pomocy międzynarodowej, główni właściciele ukraińskiej gospodarki wykazywali zaledwie 20% wzrost przychodów z eksportu, wyrażonych w hrywnach przy porównywalnym wolumenie transakcji, chociaż hrywna osłabiła się w tym czasie wobec dolara prawie trzykrotnie.

Przeprowadzone w tym czasie kontrole ukraińskich służb podatkowych wykazały- o dziwo(!), nieprawidłowości tylko w 0,7% transakcji. Kary za stosowanie nielegalnych schematów eksportu stanowiły zaś zaledwie 0,3% jego wartości, a obłożono nimi w znacznej części tylko „firmy-słupy”.

We wnioskach NIK napisano, że trzeba szukać wyjścia z oligarchiczno-społecznego pata, bo oligarchowie zabijają europejskie szanse tego kraju, który słaby, bez odpowiednio funkcjonujących skorumpowanych instytucji państwowych, sprzyja ich złodziejskim biznesom.

Na inny problem zwraca uwagę doradca premiera Ukrainy Słowak Ivan Miklosz, w opublikowanym na łamach „Deutsche Welle” wywiadzie pod wiele znaczącym tytułem: „Doradca premiera: Problemem Ukrainy jest dualizm władzy”.

W wywiadzie tym omawia on problemy dotyczące głównie prywatyzacji na Ukrainie, ale jako główny powód jej miernych wyników podaje- nie korupcję i rządy oligarchów, ale dualizm władzy, który wg. niego nie jest tam ani systemem parlamentarnym, ani prezydenckim, z czego ma wynikać brak jasnej odpowiedzialności.

Nie rozumie on przy tym tylko jednego, że właśnie takie rozmycie odpowiedzialności i kompetencji powoduje celowy chaos, który ukraińskim oligarchom- w tym będącego prezydentem tego kraju Petro Poroszence, jest niezbędny do prowadzenia ich geszeftów jak rybie woda.

Zaś zmienić tą sytuację można tylko wtedy, gdy oligarchów pozbawi się władzy i wpływu na nią.

A czy to się uda?- to jest pytanie, na które odpowiedzi można się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch lat.

Wiadomo tylko, że obecnie dokonanie tego okupione będzie takimi ofiarami, że to co dotychczas miało tam miejsce może okazać się tylko małym i niewinnym preludium.

http://www.dw.com/pl/doradca-premiera-problemem-ukrainy-jest-dualizm-w%C5%82adzy/a-36989513

***

Na tym kończąc ten przydługi stęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia upłynął w miarę spokojnie, co jakiś czas tylko urozmaicany odgłosem wybuchów i toczących się wzdłuż linii frontu walk.

Tym razem ponownie najbardziej intensywny ostrzał prowadzili ukraińscy żołnierze na południowym odcinku frontu od Talakiwki, po przez Sachankę, gdzie w wyniku bezpośredniego trafienia został zniszczony dom przy ulicy Babienki, Okrjabr, Kulikowo, Leninsk, a kończąc na Siergiejewce. Tam też w wyniku tego ostrzału została uszkodzona główna linia energetyczna pozbawiając mieszkańców Siergiejewki i Leninska dopływu prądu.

Poza tym ostrzelane zostały przez ukraińskich żołnierzy północne i zachodnie obrzeża Gorłówki. Toczyły tam też się intensywne walki w rejonie wsi Ozerianowki, zaś w rejonie łuku świetłodarskiego dochodziło przez całą noc, w rytmie śpiewanych kolęd, do potyczek zbrojnych.

Na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka również był prowadzony przez ukraińskich żołnierzy sporadycznie ostrzał. Zaś tak jak napisałem na wstępie relacji, w godzinach, od około 20:00 do 22:00, ukraińscy żołnierze prowadzili przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, intensywny ostrzał miejscowości na południowym odcinku frontu donieckiego.

W innych rejonach tego frontu ostrzał prowadzony był także przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, granatników ręcznych i broni maszynowej. Łącznie w Wigilię ukraińscy żołnierze 253 razy złamali zawieszenie broni przeprowadzając w rejonie DRL około 491 ostrzałów, w wyniku czego na teren republiki spadło 69 pocisków artyleryjskich oraz 57 pocisków moździerzowych i około 281 pocisków mniejszych kalibrów.

Natomiast na froncie ługańskim ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelali pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowo.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 7 січня 2017 року
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії окупанти вели вогонь по Водяному, а з мінометів – по Павлополю та Талаківці. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – по Павлополю, Мар’їнці, Гнутовому, Старогнатівці, Водяному, Талаківці, Широкиному
На Луганському – з мінометів різних калібрів – по Троїцькому. З гранатометів та стрілецької зброї по Новоолександрівці та Новозванівці.
На Донецькому напрямку – з 82 міліметрових мінометів та озброєння БМП окупанти обстрілювали Троїцьке. А з гранатометів та стрілецької зброї – Піски, Авдіївку та Луганське. В Районі Авдіївки відбулося бойове зіткнення. Напад відбито, бойовики відступили. Загалом відбулося 32 обстріли.
Троє наших військовослужбовців поранено”.

3 godz.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 7 січня 2017 року
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії окупанти вели вогонь по Водяному, а з мінометів різних калібрів – по Мар’їнці, Павлополю, Широкиному та Талаківці. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – по Павлополю, Красногорівці, Мар’їнці, Гнутовому, Старогнатівці, Водяному, Талаківці, Широкиному.
На Луганському – з мінометів різних калібрів – по Троїцькому та Новоолександрівці. З гранатометів та стрілецької зброї по Лобачевому, Новоолександрівці, Кримському, Станиці Луганській, та Новозванівці.
На Донецькому напрямку – з 82 міліметрових мінометів та озброєння БМП окупанти обстрілювали Троїцьке. А з гранатометів та стрілецької зброї – Піски, Авдіївку, Майорськ, Новолуганське та Луганське. Загалом відбулося 72 обстріли.
Шестеро наших військовослужбовців поранено”.

***

Wczoraj rano w miejscowości Kuczakow w obwodzie kijowskim miało miejsce straszne wydarzenie.

Otóż, cztery psy, które wydostały się z uszkodzonej klatki, napadły na przechodzącego obok bojca ATO i go na miejscu zagryzły na śmierć.

https://web.facebook.com/svetlana.shepi/posts/1395698760440484

Na konic kilka zdjęć:

https://cdn.rt.com/deutsch/images/2017.01/article/5870e21ec461886f658b459b.jpg

https://static.vesselfinder.net/images/media/c82764230d36c3e3237865d69a44b51a.jpg

https://static.vesselfinder.net/images/media/97fa73642bd1cadb0f5c42197d13077f.jpg

https://static.vesselfinder.net/images/media/d4d81dd5176150b016cbf4b8abd80c07.jpg

https://o.twimg.com/2/proxy.jpg?t=HBg_aHR0cDovL3d3dy51YXdpcmUub3JnL01lZGlhL0RlZmF1bHQvSW1hZ2VzL3VzYXJtb3JlZGJyaWdhZGUuanBnFIAQFK4IHBSEBhSUAwAAFgASAA&s=rm-k8DZFtlOW4QWR2DU4OvqAtoNeR00CtsN-OmlqKSI

https://o.twimg.com/2/proxy.jpg?t=HBg_aHR0cDovL3d3dy51YXdpcmUub3JnL01lZGlhL0RlZmF1bHQvSW1hZ2VzL3VzYXJtb3JlZGJyaWdhZGUuanBnFIAQFK4IHBSEBhSUAwAAFgASAA&s=rm-k8DZFtlOW4QWR2DU4OvqAtoNeR00CtsN-OmlqKSI

https://i0.wp.com/ichef-1.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/EC04/production/_93302406_b1e32b0e-f3e5-4332-98e2-b830fec9dd13.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C1kKK-OVEAEE1WW.jpg

https://i1.wp.com/a.abcnews.com/images/International/WireAP_267b5528c45c474e91bef7484400171e_12x5_1600.jpg

https://i0.wp.com/ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/53AC/production/_93302412_2822b95e-57ba-466c-9a9d-3822b7430b71.jpg

https://i2.wp.com/ichef-1.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/B16C/production/_93302454_5dfbeff1-61e1-40b9-ba71-b7e501f4d628.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C1km6nGWgAAtLvn.jpg

https://i1.wp.com/ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/FF8C/production/_93302456_cb4b2b5c-5a4c-46fb-8b5d-24515cf8d77e.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C1gxpAYXgAA7AOb.jpg

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15896160_10158170831855294_2741608229857825107_o.jpg?oh=e2a0f235fb0e9bfe72b93956a67a577c&oe=58E4EDDC

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15895620_10158170831790294_2575379388854505310_o.jpg?oh=fe23dd9c89537afb758c6c6439856541&oe=58DB8A68

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936683_10158170831695294_2778541185125749816_o.jpg?oh=3f1b441ad88e421c1ac25b914e5abc47&oe=58E33A6D

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15871523_10158170831375294_6267935760269632183_n.jpg?oh=476bb2578523435eefa58ac75873e90e&oe=591C546E

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15826039_10158170830320294_2704978148071946652_n.jpg?oh=5a9d9c501d58cabb2ac8196aba0808c0&oe=58D86289

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15895472_10158170831220294_3939061120023438955_o.jpg?oh=870c66c2f73160211f0e8216e5608ac1&oe=58D95755

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936530_10158170831175294_8575441077411181328_o.jpg?oh=b2a0f59f8b7623336cbd0192afbf18b1&oe=59140699

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15875080_10158170831120294_8622308728223506995_o.jpg?oh=8552006bab7473f2fc77411d13f01d0b&oe=591D3C29

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15844072_10158170830855294_3430303954108390283_o.jpg?oh=db94a965eaf303488353bf7d2604ecff&oe=5913D75D

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15800409_10158170830825294_1919548786621622674_o.jpg?oh=a80c9e81aa22103692f49e31e8e9457b&oe=58E1BA2B

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15895828_10158170830800294_5699655891143264672_o.jpg?oh=f7e990e9bf3db157c99704aa388cbdff&oe=58D5DBA2

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936768_10158170830730294_7458050644365072263_o.jpg?oh=6d4944d1001fdd682279700f0d55784d&oe=59232728

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936588_10158170830490294_884540039870755598_o.jpg?oh=8cf8c7f293f4b1c0a2bb6a49fcac92fc&oe=59211EDC

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15875472_10158170830310294_6808501445949550864_o.jpg?oh=70511bf513caea24c107bbca11f5f7f6&oe=5923149C

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15844001_10158170830280294_1519345628165750356_o.jpg?oh=ddad08d880baa1f5df88d2a51350e519&oe=591B74B3

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15895606_10158170830105294_3660910538949304211_o.jpg?oh=08f981df79f36b0a2c430b40dc40cd5e&oe=59161FBE

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15844120_10158170829570294_7345542508002318316_o.jpg?oh=69ad136123d6eabbeaa3a16511373c44&oe=5920C8E6

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15843961_10158165455975294_7342063888072687615_o.jpg?oh=3f1a444b54d50c13825147e52afa398d&oe=58E18FAC

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936813_10158165455970294_3425255708291248317_o.jpg?oh=5b78699372663da77fb8c8de1515614a&oe=5924CA4E

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15895604_10158165455040294_6972795491968271232_o.jpg?oh=31c3aa4f9d6638f2f41d214e645b7bc4&oe=58D85346

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15844069_10158165453700294_7255873395291716662_o.jpg?oh=c29c1daae411f54883820862c38e8056&oe=58E1B3E5

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15875351_10158165453010294_5923728873049419378_o.jpg?oh=22d03bba64193046da84997e98b29711&oe=58E15115

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15844031_10158165453005294_4333445484725614118_o.jpg?oh=36499ee55fdf0b20479db97bdefb1864&oe=58D7CD71

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15875505_10158165451695294_3532881759591778415_o.jpg?oh=318ac03c30c5e5c48387e8f89314b069&oe=58DB92BD

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15896098_10158165450030294_1952379014138748198_o.jpg?oh=61759669c1ccee62af52ac68346c8d5d&oe=58E2BBEE

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15800745_10158165449000294_706231656709520103_o.jpg?oh=8fc417bf707939488c7f704c23693d3c&oe=58E1B3BA

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15874705_10158165442325294_7063395012757747468_o.jpg?oh=442e576fc8cd261ad689fbff39638211&oe=58E9B1E4

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15800443_10158165441260294_2161101394404227660_o.jpg?oh=d87d5836c4890e94b4918a6e411c2a83&oe=591DF87D

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/15936584_10158165434180294_1925853057223414902_o.jpg?oh=401741cc63f82ed7de8a56f642ff0330&oe=58E06C6B

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15826865_1357822337572079_8334868475013859747_n.jpg?oh=a61b8140de6c44b75a5243b02ed2e0e8&oe=58DB5A67

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15871904_1357553177598995_1205250578558824827_n.jpg?oh=4201fca73c2ade480afec1c2e0ac2585&oe=5915F04F

https://i1.wp.com/ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/058C/production/_93302410_954281c1-ad53-4678-9560-1b5848e207bf.jpg

Dzisiaj zdjęcia bez podpisu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2017r.- 683 dzień od nowego rozejmu.

 1. Serwis DW poinformował, że Administracja Prezydenta Petra Poroszenki wynajęła firmę BGR Group, założoną przez byłego przewodniczącego komitetu Partii Republikańskiej w USA i gubernatora stanu Mississippi Haleya Barboura, w celu lobbowania interesów Ukrainy.
  http://www.dw.com/uk/україна-найняла-професійних-американських-лобістів-для-просування-інтересів/a-37043560

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Rozpoczęło się ‚pompowanie” gazu ziemnego z terytorium Federacji Rosyjskiej (Kraj Krasnodarski) na Krym, na razie w ramach sprawdzania nowego gazociągu. Nowy gazociąg, który do użytku uroczyście uruchomiono z udziałem Prezydenta Rosji w końcu grudnia zeszłego roku, ma 400 km długości 916 km to ‚część podwodna” na dnie Cieśniny Kerczeńskiej). Dostarczona przez niego gaz będzie wykorzystywany m.in przez dwie nowo budowane elektrownie na Krymie (w Sewastopolu i Symferopolu);
  https://ria.ru/economy/20170108/1485254069.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Kącik kolejowy”, na dworcu w Mukaczewie…
  http://transkarpatia.net/index.php?newsid=75965
  Ps.Najinteligentniejszy z całego ‚towarzystwa” pies stojący w przejściu i chyba zdziwiony tym co widzi…
  Do miejscowości Mszana w obwodzie lwowski (jak na razie) dojechał ukraiński „Intercity” kursujacy na trasie Kijów – Przemyśl. powodem przymusowego postoju zerwany przewód trakcji elektrycznej;
  http://sityua.ru/cherez-oborvannye-provoda-interisti-kiev-peremyshl-prostoyal-chas-na-lvovshhine/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Historia jednego ‚bojca ATO”, czyli w pierwszej części filmiku opowieść o tym jak „bojca ATO” (biednego sierotę) który dostał sie do niewoli u „separatystów” z kórej wyszedł dzieki wstawiennictwu opiekujacej się nim sąsiadki – emerytki. Oczywiście po uwolnieniu „heroj” opowiadał w mediach ukraińskich, jakim to ‚straszliwym torturom i przesłuchaniom” był poddawany u „separatystów”. Część druga filmiku owe ‚straszliwe tortury i przesłuchania” którym miał być poddawany u „separatystów”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=ecskgqnaMvw

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W Odessie eksplozja zniszczyła jeden z domów mieszkalnych (śmierć poniosły dwie osoby). Jak sie okazało w domu mieszkali „weterani ATO” z tzw. Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego ‚Prawy Sektor”, którzy najprawdopodobniej zajmowali się pozyskiwaniem materiałów wybuchowych, wskazują na to znalezione szczątki granatów oraz pocisków;
  http://24tv.ua/ru/smertonosnyj_vzryv_v_odesse_proizoshel_izza_uchastnikov_ato_n768569

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dwójce holenderskich dziennikarzy którzy przebywali na Donbasie i zbierali materiały dotyczące tragedii malezyjskiego boeniga do jakiej doszło latem 2014 roku, po powrocie do Holandii zosatli zatrzymani przez tamtejsze służby i skonfiskowano im wszystkie zebrane przez nich materiały;
  http://www.politnavigator.net/policiya-gollandii-konfiskovala-u-zhurnalistov-materialy-s-donbassa-po-rassledovaniyu-katastrofy-mh17.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciekawy artykuł na stronie promującej idee „Międzymorza”
  Wywiad redaktora naczelnego czasopisma Włodzimierza Iszczuka z „Askoldem”, jednym z „cyborgów”.
  Pomiędzy propagandą jaką serwuje portal typu: straty separatystów do „cyborgów” w stosunku 50 do 1. Pojawiają się ciekawe smaczki jeśli czyta się między wierszami.

  1) Straty UA
  cytat:
  Do strefy działań bojowych przyjechałem 2 września i dosłownie w tę samą noc udałem się do mojego pierwszego konwoju do Artemowska. W tym momencie w kompanii zostało 45 żołnierzy z 81 i siedem transporterów opancerzonych z dziesięciu.
  2) Nastawienie ludności cywilnej
  cytat:
  Odchodząc, grupa żołnierzy spróbowała ukryć się w jednym z dworów. Zobaczywszy dwie kobiety, chłopaki poprosili wody dla rannych, ale… dostali odmowę. Ponadto, kobiety zawołały gospodarza ze słowami: „Wania, Wania! Patrz, Chochoły przyszli!” Wania poszedł do dworu, rozmawiając przez telefon komórkowy: „Tak, tak, są już tutaj! Przyjdźcie po nich!”. W ten sposób, zatem, było nastawiono wielu z ludności „cywilnej” na wschodzie Ukrainy.
  3) Z kim walczyli:
  cytat
  – Na początku naszym głównym przeciwnikiem były tzw. oddziały ochotnicze. W szczególności, oddział „Sparta”, któremu dowodził terrorysta „Motorola”, oraz „Somali”, dowodzony przez „Giwiego”. W tych oddziałach było wielu najemników z Rosji, ale też mieszkańców Donbasu nie było mniej. Poziom szkolenia bojowego mieli niewysoki. Wśród różnorakich oddziałów separatystów było bardzo dużo wewnętrznych konfrontacji i nieporozumień, zdarzało się nawet, że strzelali w siebie. Po stronie terrorystów walczyli również najemnicy z Kaukazu – kadrowcy.
  4) straty część dalsza
  Regularne oddziały rosyjskiej armii też brały udział w działaniach bojowych. Przede wszystkim była to obsługa artyleryjska oraz załoga czołgów. Umiejętności profesjonalisty są zauważalne. Na przykład, w czasie obstrzałów artyleryjskich ich ogień jest prowadzony bardziej precyzyjnie. Zdarzało się, że rosyjscy czołgiści podjeżdżali prosto do terminalu i prowadzili ogień z bliska, pewnego razu jedna załoga jechała nawet wzdłuż fasady terminalu, strącając lekkie konstrukcje, aby uprzątnąć sektor strzelania. U nas żywcem spłonęła nie jedna załoga czołgu zanim udało się nam zniszczyć rosyjskich czołgistów.
  http://jagiellonia.org/ukraina-broni-europe-przed-wojna/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Przykład na to jak na Ukrainie traktuje się „bohaterów”
  Żołnierz 54 Brygady z Kramatorska Roman Szewczenko, który otrzymał 80% poparzeń ciała pod Switłodarśkiem, wymaga pomocy w leczeniu. Bojownik znajduje się na specjalistycznym oddziale oparzeń w dniprowskim szpitalu, jednak brakuje środków na jego leczenie, informuje lokalny portal Kramatroska obs.in.ua oraz ukraińskie media.
  Żona Romana pracuje w kramatorskiej jednostce policji, jej kolegom udało się zebrać 9,5 tysięcy hrywien, których wystarczyło na 10 dniową kurację – do 3 stycznia. Na chwilę obecną powstał dotkliwy brak środków na dalsze leczenie.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/9564-potrzebna-pomoc-dla-ukrainskiego-zolnierza-z-oparzeniami-80-ciala.html
  Komentarz: Zgodnie z PRAWEM Ukrainy rodzina ciężko rannego żołnierza powinna otrzymać od państwa pomoc finansową (ponad 100 tysięcy hrywien), tymczasem jak słyszymy pomagać muszą koledzy, znajomi żony, a państwo i rządzący oligarchowie mają żołnierza gdzieś.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Afera w Państwowej Akademii Morskiej w Chersoniu, gdzie podczas apelu kursanci na wydawane w języku rosyjskim przez naczelnika szkoły komendy, krzyczeli ‚Sława Ukrainie! Herojom sława!” oraz „Hańba!”. Dodatkowo, jak podaje artykuł, kursanci skarzą się ze ich naczelnik ma „otwarcie separatystyczne poglądy’
  ;http://podvodka.info/kursanty-xersonskoj-morskoj-akademii-postavili-na-mesto-nachalnika-separatista-video/
  Ps. Pewno nie pozwala im chlać, ćpać i sprowadzać „koleżanek” do pokoi…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. „Śnieżna apokalipsa” na Ukrainie, we Lwowie, na ulice wyjechało tylko 413 z 502 autobusów komunikacji miejskiej, w godzinach 9:00-9:30 na 19 liniach autobusowych nie kursowały żadne pojazdy;
  http://korrespondent.net/ukraine/3797978-vo-lvove-ne-vyekhaly-na-rabotu-80-avtobusov
  W dalszym ciągu bez prądu pozostają 24 osiedla w obwodach odeskim, chersońskim i czerniowieckim;
  http://vedomosti-ua.com/49598-v-treh-oblastyah-ukrainy-lyudi-ostalis-bez-sveta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraiński polityk Taras Stećkiw były doradca prezydenta Wiktora Juszczenki, w udzielonym przez siebie wywiadzie opowiedział że Poroszenko szykował się do objęcia stanowiska prezydenta Ukrainy już latem 2013 roku, jednak miał wtedy bardzo niskie poparcie w sondażach (rzędu 3%) co praktycznie wykluczało taką możliwość. Stećkiw miał powiedzieć takze dlaczego Poroszenko chciał zostać prezydentem, według niego w grę wchodziły jego problemy finansowe (Poroszenko miał znaleźć się na krawędzi bankructwa, nie był w stanie nawet spłacać odsetek od swoich ówczesnych gigantycznych długów), dlatego też „uchwycił się rewolucji godności” jako szansy na poprawienie własnej sytuacji;
  http://hvylya.net/news/digest/poroshenko-gotovilsya-zanyat-post-prezidenta-eshhe-pered-evromaydanom-stetskiv.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.