Wojna domowa na Ukrainie9.01.2017r.- 684 dzień od nowego rozejmu.


1000 dni ukraińskiej tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie.

 

„To jest wynik starań i dyplomatycznych zabiegów o to, żeby rzeczywiście nastąpiło coś, co jest przełomem: po raz pierwszy wojska sojusznicze przekraczają Odrę, niedługo przekroczą też Wisłę – to znaczy do tej pory one były wyłącznie skoncentrowane na obszarze sojuszniczym na Zachód od Odry”oświadczył wczoraj (8.01.17r.) w programie informacyjnym telewizji publicznej prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Interesujące jest, czy po przekroczeniu Wisły w planach nie mają przekroczenia innych rzek na Wschodzie?

Pytanie jest o tyle zasadne, że wg. doktryny wyłuszczonej przez George’a Friedmana z wpływowego w Stanach Zjednoczonych think-tanku „Stratford” wynika, że:

„Stany Zjednoczone nie są zainteresowane pokojem w Eurazji. Nie są też zainteresowane wygraniem wojny. Podobnie jak to było w Wietnamie czy w Korei, celem tych konfliktów jest po prostu powstrzymywanie innej potęgi lub destabilizacja regionu, a nie zaprowadzenie porządku. W odpowiednim czasie nawet zdecydowana amerykańska klęska jest do zaakceptowania.”

W związku z zapowiadaną zmianą polityki amerykańskiej wobec Rosji po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, Krzysztof Szczerski został zapytany podczas swojego wystąpienia w programie TVP „Info”, czy nie niepokoją jego szefa, czyli prezydenta Dudę, pojawiające się na stronie Donalda Trumpa na Twitterze wpisy o tym, że zamierza współpracować z Rosją, „by rozwiązać niektóre z tych wielu dużych i pilnych problemów i kwestii na świecie”?

Szczerski pokrętnie wyjaśnił, że na decyzję dotyczącą rozmieszczenia wojsk sojuszników z NATO na naszym terenie trzeba patrzeć całościowo, a więc i na to, że jest to element odstraszania i jednocześnie dialogu z Rosją :

„Polska jest krajem, który jednocześnie chce wzmacniać wschodnią flankę NATO i rzeczywiście nigdy nie zablokował próby dialogu z Rosją”

Brzmi to z pozoru logicznie, ale nie jest przekonujące, bo jak możliwy jest pokojowy dialog pod lufą pistoletu. To nie jest dialog tylko wymuszanie posłuszeństwa, a w tym kontekście Rosja nigdy nie zgodzi się tego dialogu prowadzić. No chyba, że o wycofaniu wojsk NATO z pobliża swoich zachodnich granic.
Tak więc, można przyjąć, że obecność tych wojsk stanowi kartę przetargową w przyszłych pertraktacjach USA z Rosją, a Polska i pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej ( w tym Ukraina) stanowią kartę przetargową.
I do tego właśnie doprowadziła polityka wschodnia naszego kraju prowadzona z uporem godnym lepszej sprawy, w wyniku której staliśmy się narzędziem w rękach mocarstw.

I nie jest to, żaden sukces- jak głoszą prominentni politycy PiS, z prezydentem Dudą na czele, ale jest to nasza klęska.

Dlatego też naiwnie (bądź też bardzo cynicznie) brzmią w tym świetle słowa prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, który w programie TVP „Info” powiedział, że:

„Nie jestem jakimś naiwnym hurra optymistą jeśli chodzi o przyszłość polityki amerykańskiej. Natomiast pamiętajmy, że to jest jednak ciągłość interesów. Jeśli Donald Trump i jego ekipa, administracja amerykańska, będzie kierowała się interesem amerykańskim, to interesem amerykańskim jest bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu. To nie jest dobroczynność, to jest interes amerykański”

Bo jakiż interes ma w tym amerykański hegemon, aby zapewnić bezpieczeństwo flanki wschodniej NATO?

Otóż, trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w dotychczasowym interesie USA nie było zapewnienie bezpieczeństwa na wschodnich i południowych rubieżach Sojuszu NATO, a dalsza jego tam ekspansja, co w efekcie prowadziło do eskalacji konfliktów, destabilizacji i braku wzajemnej współpracy krajów regionu z Rosją.
Po prostu flanka wschodnia NATO miała stanowić strefę buforową i uniemożliwiać współpracę i porozumienie pomiędzy Rosją, a pozostałą częścią krajów Unii Europejskiej.
Nie było więc to działanie korzystne dla Polski, a wyłącznie dla hegemona, który nasz kraj traktował, dzięki zamontowanej tu swojej agenturze, instrumentalnie.
Co najważniejsze zaś, aby zrozumieć skalę tego lokajstwa, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że występujący w tym samym programie poseł PO Marcin Kierwiński poparł proces „wzmacniania” obcymi wojskami flanki wschodniej:
„To był długi, wieloletni proces, który trwa od dłuższego czasu, bo przecież pierwsza obecność wojsk amerykańskich to 2008 r., potem baza w Redzikowie, ta najbardziej strategiczna infrastruktura, czyli tarcza antyrakietowa, potem posterunek również w Łasku – wszystko co było negocjowane za czasów wicepremiera Siemoniaka. I dobrze, że w tej strategicznej kwestii, jeśli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO jesteśmy tutaj ponad podziałamy wydaje się, i jesteśmy zgodni”

 A więc tym sposobem przyznał on, że proces uzależniania Polski od hegemona trwał około dziesięciu lat, a więc od czasu przełomów rządu koalicji PiS/Samoobrona/LPR oraz następnie rządzącej po niej koalicji PO/PSL.
I jednocześnie stwierdził, że konkretnie w tym przypadku elity polityczne działają ponad podziałami, czyli, że całe to środowisko jest w tym przypadku jednomyślne, bo stanowi to fundamentalną doktrynę środowisk postkomunistycznych. A reszta to tylko walka o wpływy, władzę i pieniądze. I tylko tą walkę my dostrzegamy, bo reszta jest w karnej zgodzie realizowana krok po kroku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stratfor,

https://www.stratfor.com/,

http://niezalezna.pl/91877-przelom-po-raz-pierwszy-wojska-sojusznicze-przekraczaja-odre-niedlugo-przekrocza-wisle,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, sytuacja wzdłuż linii styku była względnie spokojna.

I tak, nadal największe napięcie utrzymuje się na odcinku frontu południowego na kierunku na wschód od Mariupola, a tam w okolicy miejscowości Szirokino, a także na zachodnio-północnych obrzeżach Doniecka, w tym ostrzeliwany był przez ukraińskich żołnierzy rejon lotniska oraz na obrzeżach Gorłówki, na odcinku od Majorska do Zajcewa, w tym okolice punktu kontrolnego Majorsk.. Do walk dochodziło również w tym samym czasie  w rejonie łuku światłodarskiego i na wschodnich obrzeżach Awdiejewki.

Poza tym około godziny 21:00, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał wsi Leninsk na południowym odcinku frontu w nowoazowskim obwodzie. Łącznie spadło tam około 20 pocisków moździerzowych.

Natomiast w rejonie ługańskiego odcinka frontu w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwukrotnie ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL: pierwszy ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm , automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej w rejonie Klinowki oraz przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm w rejonie wsi Łogwinowo.

Poniżej, tradycyjnie już, zamieszczam raport dobowy biura prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 8 січня 2017 року

Російсько-окупаційні війська не припинили обстріли наших позицій і в Різдвяні свята. На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії обстрілювали Широкине. З мінометів різних калібрів окупанти вели вогонь по Гнутовому, Троїцькому, Водяному та Широкиному. По Широкиному та Мар’їнці вогонь вели БМП противника. З гранатометів та стрілецької зброї бойовики обстріляли Павлопіль, Гнутове, Широкине. По Талаківці вогонь вів і танк.
На Луганському – з 82 міліметрових мінометів – Троїцьке, з великокаліберних кулеметів – Новозванівку, а по Троїцькому стріляв снайпер.
На Донецькому напрямку – з 82 міліметрових мінометів окупанти вели вогонь по Авдіївці та Луганському. А з гранатометів та стрілецької зброї – по Зайцевому та Авдіївці. По Луганському вогонь вела БМП противника.
Станом на 18 00 відбулося 28 обстрілів. Трьох наших військовослужбовців поранено.”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 8 січня 2017 року
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії російсько-окупаційні війська обстрілювали Широкине. Зі 120 та 82 міліметрових мінометів вони вели вогонь по Мар’їнці, Гнутовому, Троїцькому, Водяному, Талаківці, та Широкиному. З гранатометів та стрілецької зброї бойовики обстріляли Павлопіль, Красногорівку, Гнутове, Широкине. По Мар’їнці вогонь вела БМП противника, а по Талаківці – танк.
На Луганському – з мінометів різних калібрів – Троїцьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Новозванівку, Лопаскіне та Станицю Луганську. По Троїцькому стріляв снайпер.
На Донецькому напрямку – зі 122 міліметрової артилерії – Луганське. З 82 міліметрових мінометів – по Авдіївці, Майорську та Луганському. А з гранатометів та стрілецької зброї – по Луганському, Зайцевому та Авдіївці. По Луганському вогонь вела БМП противника.
За минулу добу відбувся 51 обстріл. Трьох наших військовослужбовців поранено.”

 

***

Były ukraiński premier, Mykoła Azarow nie wyklucza powołania za granicą ukraińskiego „rządu na uchodźstwie”.

*

Holenderska policja skonfiskowała materiały z niezależnego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego samolotu nr. lotu MH-17 w dniu 17 lipca  2014r  w części Donbasu znajdującego się pod kontrolą DRL.. Dochodzenie zostało przeprowadzone przez holenderskich dziennikarzy Stefana Becka i Michaela Spekkersa, którzy w tym celu odwiedzili Doniecką i Ługańską Republika Ludowa.

Nie wiadomo jaka była podstawa prawna konfiskaty przeprowadzonej przez holenderską policję.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17

***

Na koniec aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

109 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie9.01.2017r.- 684 dzień od nowego rozejmu.

    • Prawdopodobnie tak, znowu będą drzeć japę nasze mediomatoły o rosyjskiej inwazji. Jutro przemówienie kończące prezydenturę Obamy, znowu się nasłuchamy o Rosji , która zagraża światu i o dzielnych syberyjskich hakerach. 🙂 Nawet Szwedzi zaczynają się ich obawiać, podobno mogą wpłynąć na wyniki tamtejszych wyborów. A sprowadzenie setek tysięcy darmozjadów do tego kraju i ich występy na ulicach , oczywiście nie mają znaczenia.
     🙂 Pozdrawiam w mroźny wieczór z dużą dawką smogu.

     Polubione przez 5 ludzi

 1. Po ‚zasłużonym” wypoczynku w Alpach do Kijowa powrócił jego burmistrz Witalij Kliczko i „niezadowolony” z widoku zasypanej śniegiem stolicy Ukrainy, zarządził pilne spotkanie ze wszystkimi przedstawicielami służb komunalnych oraz samorządów miejskich i zarządził ze do jutra zalegający ulice śnieg ma „zniknąć”…
  https://strana.ua/news/49399-spustivshijsya-s-alpijskih-gor-klichko-prikazal-kommunalshikam-kieva-vse-pochistit-do-vtornika.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Walonki to zimowy temat, o którym była tu już mowa. Dodam kilka informacji.
  Historia walonek liczy 2,5 tys. lat.
  Uważa się, że wełna, z której są one wykonane daje nie tylko ciepło, lecz także ma właściwości lecznicze. Zazwyczaj buty wykonane są z owczej wełny, ale również z koziej i wielbłądziej. Na wykonanie jednej pary walonek, w zależności od rozmiaru, potrzeba 4 – 7 kg wełny. Charakterystyczne, że w produkcji nie odróżnia się prawego obuwia od lewego. Walonki dostosowują się do stopy użytkownika wg palca stopy.

  http://tass.ru/obschestvo/1650525

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Czy Ukrainie starczy zgromadzonego przez nią gazu tej zimy? Jak poinformowało przedsiębiorstwo ‚Ukrtrangaz” (częśc państwowego koncernu „Naftohaz Ukraina’) zajmujące się składowaniem, przechowywaniem oraz przesyłem gazu, od 13 października 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku zapasy gazu w ukraińskich podziemnych magazynach zmniejszyły sie o 22,2 % (czyli o 3 mld 272,47 mln metrów sześciennych). Tylko w dniach 1-8 stycznia tego roku pobrano 533,38 mld metrów sześciennych, dla porównania w całym grudniu było to 1 mld 568,64 mln metrów sześciennych;
  https://strana.ua/news/49416-ukraina-za-vremya-morozov-poteryala-pyatuyu-chast-svoih-zapasov-gaza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dyrektor ukraińskiej Agencji Komunikacji Społecznej Siergiej Biełaszko komentujac słowa byłego ambasadora Ukrainy na Białorusi Romana Bessmertnego który stwierdził ze „Europa zatrzasnęła drzwi przed Ukrainą’, powiedział że zrobiła to takze Rosja oraz Turcja i jak się wyraził wszyscy oni zrobili to tak jak robią „mądrzy ludzie zatrzaskujący drzwi przed pijanym złodziejem”. Dodał takze że w tym roku Ukrainę czeka ‚wiele nieprzyjemnych wydarzeń na arenie międzynarodowej”, począwszy od inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, który na pewno nie zapomni że Kijów uwikłał sie w kampanię wyborczą w USA stajac przeciwko niemu (w czasiei tzw. afery Manaforta);
  http://www.politnavigator.net/rossiya-es-i-turciya-zakryvayut-pered-ukrainojj-dver-kak-pered-vorovatojj-pyanyu.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.