Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2017r.- 803 dzień od nowego rozejmu.


In memoriam.

 

Serwis propagandowy MON pod kierunkiem jego nowej szefowej- mjr Anny Pęził-Wójtowicz nadal nie próżnuje.

 

 

I tak, na oficjalnym portalu MON (mon.gov.pl) ukazał się kolejny komunikat sygnowany przez panią major Pęził-Wójtowicz.

Oto jego treść:

„MON złoży zawiadomienie o fałszywych zarzutach Platformy Obywatelskiej w sprawie przetargu na śmigłowce.

W nawiązaniu do doniesień prasowych dotyczących działań podejmowanych przez parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej w zakresie rzekomego przekroczenia uprawnień przez Ministra Obrony Narodowej w zakresie dostępu do informacji niejawnych przez Panów Bartłomieja Misiewicza, Kazimierza Nowaczyka i Wacława Berczyńskiego, uprzejmie informuję, co następuje:
Zgodnie z art. 34 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych m. in. Minister Obrony Narodowej może wyrazić pisemną zgodę na udostępnienie informacji niejawnych o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne” osobie, wobec której wszczęto poszerzone postępowanie sprawdzające.
Wymienione osoby w chwili zapoznawania się z dokumentami dotyczącymi przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii posiadały stosowne upoważnienia, a poszerzone postępowania sprawdzające były prowadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.
Mając na uwadze, że wobec wskazanych osób wszczęte zostały przez SKW poszerzone postępowania sprawdzające do klauzuli „ściśle tajne”, które zakończyły się wydaniem odpowiednich poświadczeń bezpieczeństwa, Minister Obrony Narodowej miał pełne prawo do wydania tym osobom upoważnień do dostępu do informacji niejawnych.
MON raz jeszcze podkreśla, że żadna ze wskazanych osób nie miała dostępu do dokumentacji offsetowej, ani nie brała udziału w rozmowach na ten temat.
Jednocześnie pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 238 Kodeksu karnego fałszywe zawiadamianie o popełnieniu przestępstwa jest penalizowane.
Jeżeli zatem posłowie Platformy Obywatelskiej podtrzymają stanowisko w zakresie złożenia zawiadomienia do prokuratury w niniejszej sprawie, Ministrowi Obrony Narodowej nie pozostanie nic innego, jak złożyć wniosek o ściganie za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Mjr Anna Pęzioł- Wójtowicz
Rzecznik prasowy MON”

Jak widać, w niewybredny sposób rzecznik prasowy MON na zlecenie jego szefa, posuwa się do straszenia odpowiedzialności posłów Sejmu RP, tylko za to, że wzorowo wykonują to co do nich należy, czyli w tym przypadku jako posłowie opozycji- prowadząc nadzór nad pracą rządu i jego agend.

Za to tylko, MON i jego szef chcą posłów stawiać przed sądem. Niezłych czasów doczekaliśmy 😦

No, ale przechodząc do rzeczy.

Otóż problem nie tkwi w tym co mogą posłowie partii opozycyjnej wobec rządu, ale w tym co mogą przedstawiciele rządu, bo posłowie z racji chroniącego ich immunitetu nie podlegają odpowiedzialności prawnej w zakresie wypełnianych przez siebie konstytucyjnych obowiązków, a premier, poszczególni ministrowie i inni przedstawiciele agend rządowych- już tak.

Tym bardziej, że w sprawie poruszanego tu problemu różnych dziwnych zbiegów okoliczności jakie mają miejsce od przejęcia kontroli za pośrednictwem pisowskiego komisarza Antoniego Macierewicza nad MON, opozycja, ale również społeczeństwo am prawo domagać się wyjaśnień. Bo taki obowiązek ma każda instytucja państwowa bez żadnego wyjątku.

Co zaś w takim przypadku robi MON aby wyjaśnić pojawiające się bardzo poważne zarzuty? Otóż nic, poza tym, że po raz kolejny straszy posłów oraz dziennikarzy odpowiedzialnością prawną.

Ciekawe za co? Czy za to, że mają oni prawo domagać się wyjaśnień w sprawach budzących bardzo duże wątpliwości w zakresie odpowiedzialności karnej za podejmowane przez przedstawicieli rządu (w tym przypadku ministra MON), działania w ramach pełnionych przez nich obowiązków?

A że sprawa ma coś na rzeczy, to poza tym o czym pisałem niedawno, dochodzi jeszcze kwestia tego, że wykańczacz francuskich Caracali- Wacław Berczyński, który twierdzi, że miał wpływ na przebieg przetargu na te helikoptery, i i to on przyczynił się do jego zerwania, czemu oczywiście zaprzecza MON- wijąc się przy tym w absurdalnych unikach jak śliski wąż, jednak uczestniczył- już po przejęciu kontroli nad MON przez Antoniego Macierewicza, wraz z nim w lutym 2016 roku w Paryżu, w rozmowach szefa MON z ministrem obrony Francji Jean-Yves Le Drianem o kontrakcie na Caracale. A więc jeszcze wtedy decyzja ostatecznie nie zapadła, ale po tej wizycie Macierewicza w towarzystwie Berczyńskiego, już tak. No i tu pojawia się problem polegający na tym, że według wyjaśnień wydziału propagandy i dezinformacji MON, gdy już wybuchła tzw. wykańczacza Caracali- Wacława Berczyńskiego- przedstawiciel MON poinformował, że nie miał on na przebieg tych negocjacji żadnego wpływu. Natomiast jeśli chodzi o dowód w postaci tej, że zapoznał się on z upoważnienia szefa MON z tajną dokumentacją przetargową, to miał prawo: bo była to już dokumentacja tylko archiwalna. Przypomnę, że Berczyński zapoznawał się z dokumentacją, zaraz po tym jak Macierewicz został szefem MON, a więc na jesieni 2015 roku.

To jest jeden problem. Drugim zaś jest, to: dlaczego niecałe dwa miesiące przed ucieczką z Polski dr Berczyńskiego- a więc od 21 lat pracującego dla firmy Boeing, która nota bene sfinansowała mu bardzo drogie i elitarne studia oraz skredytowała zakup luksusowego domu, MON kupił bez przetargu, a więc z naruszeniem prawa (co ustaliła Krajowa Izba Odwoławcza), za 2 mld złotych trzy samoloty tej amerykańskiej firmy przemysłu lotniczego?

Czy to wszystko na odległość nie śmierdzi lekko tylko przypudrowaną korupcją?

Z tego niech się wytłumaczy resort znajdujący się pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, a nie straszeniem posłów opozycji sądami i  prokuraturą oraz służbami specjalnymi.

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/informacja-mon-z2017-05-08/,

http://wyborcza.pl/7,75398,21782421,21-tys-stron-dokumentow-z-mon-dla-kolegow-macierewicza.html.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa zmianie i nadal ukraińscy żołnierze prowadzili intensywne wrogie działania zbrojne wobec celów cywilnych jak i  siłom zbrojnych DRL oraz ŁRL.

I tak, późnym popołudniem około godziny 18:49, ukraińscy żołnierze ATO prowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL znajdujących się w rejonie obwodu nowoazowskiego, a szczególnie w okolicach wsi Sartana. Ostrzelane też zostały okolice miejscowości Komiternowo, gdzie w wyniku tego ostrzału została uszkodzona linia energetyczna pozbawiając w ten sposób na całą noc około 120 gospodarstw domowych dopływu prądu.

Niecałe dziesięć minut później, bo od 18:57, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał z moździerzy i broni maszynowej okolic Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki. W wyniku tego ostrzału została tam ranna 67-letnia kobieta gdy jeden z pocisków uderzył w dom znajdujący się na ulicy Bagrickogo nr. 20.  Poszkodowana została przewieziona do szpitalu miejskiego w Gorłówce. Jej stan zdrowia jak na razie nie jest znany.

Około godziny 22:50, rozpoczęły się również walki w rejonie donieckiego lotniska na docinku lotnisko-Spartakus. Tam w użyciu były również moździerze i broń maszynowa. Natomiast w n rejonie na wschód od Mariupola walki rozpoczęte późnym wieczorem przeciągnęły się do późnych godzin nocnych, aż w końcu wyczerpani ciężką pracą nad wdrażaniem pokoju, ukraińscy bojcy udali się na zasłużony odpoczynek. Jak wyczerpująca była to robota, może świadczyć fakt, że śpią do tej pory.

W tym samym czasie ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał z broni ciężkiej zachodnich obrzeży dzielnicy Piotrowskiej Doniecka, gdzie we wsi Trudowski w wyniku tego jeden pocisk trafił w dach domu jednorodzinnego znajdującego się przy ulicy Mamy-Sybiraczki nr. 51.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 50 razy naruszyli nadal obowiązujące zawieszenie broni. W tym czasie zostało ostrzelane 13 miejscowości i ich okolice.

 

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, również było w ciągu ostatniej doby niespokojnie.

I tak, około godziny 19:36, w okolicy wsi Kalinowo, ukraińscy żołnierze przeprowadzili tam atak na pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL, który to atak wspierany był dość intensywnym ostrzałem przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz broni maszynowej.

Walki w tym rejonie,  po rozszerzeniu ich na trasę bachmudzką, trwały do późnych godzin nocnych.

Łącznie na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej prowadzili ostrzał, pięć razy naruszając warunki zawieszenia broni.

W tym czasie zostały ostrzelane następujące miejscowości i ich okolice: Frunze, Krimskoje, Troczkoje, Nowozwanowka i Kalinowo. Ostrzał ten nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 8 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська не припиняють збройні провокації проти українських військ в районі проведення АТО. З початку доби зафіксовано 30 обстрілів позицій Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 120-мм та 82-мм ворог бив по опорних пунктах наших військ поруч Верхньоторецького та Кам`янки. Вогнем 120-міліметрових мінометів накривав захисників Невельського, а по оборонцях Луганського та Верхньоторецького гатив з гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів. По позиціях поблизу Авдіївки противник вів вогонь з мінометів калібру 120-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. По опорних пунктах неподалік Зайцевого ворог застосовував гранатомети різних калібрів та стрілецьку зброю.
На Приморському напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї ворог накривав позиції поруч Павлополя. З 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП, підствольних гранатометів та великокаліберних кулеметів гатив по опорних пунктах морських піхотинцях під Водяним. Міномети калібру 120-мм та 82-мм застосовував по оборонцях Красногорівки, а з гранатометів різних систем бив по захисниках Широкиного, Гнутового та Чермалика. Зі стрілецької зброї противник обстрілював опорні пункти в районі Гранітного. В районі Новотроїцького діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з артилерійських систем калібру 122-мм підрозділи російсько-окупаційних військ гатили по опорних пунктах поблизу Новозванівки. 120-міліметрові міномети та автоматичні гранатомети противник застосував поблизу Кримського, а з мінометів калібру 82-мм бив по опорних пунктах під Троїцьким. З гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів ворог вів вогонь по позиціях поруч населеного пункту Жовте.
З початку доби один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще п’ять українських захисників отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 9 травня 2017 року.
Ситуація в районі проведення АТО напружена. Російсько-терористичні війська продовжують обстріли позицій Збройних Сил України. За минулу добу ворог 50 разів відкривав вогонь по опорних пунктах українських військ.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 120-мм та 82-мм ворог бив по позиціях сил АТО поруч Кам`янки. Вогнем 120-міліметрових мінометів накривав захисників Невельського та Троїцького, а по оборонцях Луганського гатив з гранатометів різних систем. Зі 120-ти та 82-х міліметрових мінометів та гранатометів ворог обстрілював позиції під Верхньоторецьким. По опорних пунктах поблизу Авдіївки противник вів вогонь з мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів та великокаліберних кулеметів. По позиціях неподалік населених пунктів Зайцеве та Піски ворог застосовував 82-міліметрові міномети, озброєння БМП, гранатомети різних систем та стрілецьку зброю. З великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник обстрілював захисників Новгородського.
На Приморському напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї ворог накривав позиції поруч Павлополя. Артилерійські системи калібру 122-мм, 120-міліметрові міномети, гранатомети та стрілецьку зброю противник застосовував по опорних пунктах неподалік Гнутового. З 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог гатив по опорних пунктах морських піхотинців під Водяним. З мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів та кулеметів великих калібрів противник бив по оборонцях Красногорівки, а з гранатометів різних систем вів вогонь по захисниках Широкиного та Чермалика. З мінометів калібру 82-мм та протитанкових гранатометів противник гатив по позиціях неподалік Мар’їнки. Зі стрілецької зброї ворог обстрілював опорні пункти в поруч Гранітного. В районі Новотроїцького діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з артилерійських систем калібру 122-мм підрозділи російсько-окупаційних військ гатили по опорних пунктах поблизу Новозванівки. 120-міліметрові міномети та автоматичні гранатомети противник застосував поблизу Кримського, а з мінометів калібру 82-мм та гранатометів різних систем бив по опорних пунктах під Троїцьким. З протитанкових гранатометів ворог вів вогонь по позиціях поруч населеного пункту Жовте. Гранатомети різних систем та стрілецьку зброю противник застосовував по захисниках станиці Луганської та Валуйського, а зі стрілецької зброї обстрілював опорні пункти в районі Донця.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь.
За минулу добу один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще дев’ять українських захисників отримали поранення”.

 

Na zakończenie tego wątku, relacja filmowa na żywo z okazji święta Dnia Zwycięstwa w Doniecku:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Pomimo różnych trudności i wybuchowych pułapek zastawionych po drodze przez ukraińskich sabotażystów, przywódca DRL Aleksander Zacharczenko dojechał do pomnika na wzgórzu Saur Mogiła, bezpiecznie.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości,  tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2017r.- 803 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński portal „Strana.ua’ z krótkim dossier Wołodymyra Wiatrowycza, obecnego szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, znanego „negacjonisty wołyńskiego” i „mistyfikatora” prawdziwej działalności bandytów z UPA. W latach 2008-2010 Wiatrowycz pracował w ukraińskiej bezpiece (SBU) jako dyrektor jej archiwum, następnie w latach 2010-2012 miał przebywac w USA gdzie miał się „udzielać naukowo” m.in na uniwersytecie Harvarda oraz Hoovera „pracując tam z dokumentami”. Po powrocie na Ukrainę na przełomie 2013/2014 stał się „aktywnym działaczem Euromajdanu”, a od 3 września został mianowany na stanowisko dyrektora ukraińskiego IPN (który od lipca 2014 roku uzyskał status organu centralnych władz). Jak się okazuje Wiatrowycz jest także bardzo majętnym człowiekiem (wraz z żona, zajmująca się „działalnoscią gospodarczą’) w 2016 roku zadeklarował 2,2 mln hrywien dochodów (nieźle jak na „naukowca grzebiącego tylko w archiwach”). Jak zauważono jednak w artykule całkiem możliwe jest ze pieniądze które niby miała zarobić zona Wiatrowycza, „utalentowana biznesmenka”, sa tak naprawdę „grantami” przekazywanymi przez ‚zachodnie fundacje’, okazuje się bowiem ze żona Wiatrowycza na początku XXI wieku była „menadżerką organizacji pozarządowych” FINANSOWANYCH PRZEZ FUNDACJE GEORGE’A SOROSA. W 2006 roku otrzymać miała od Sorosa „grant” na realizację projektu polegającego na wymianie doświadczeń pomiędzy „ruchami obywatelskimi Ukrainy i Rosji”. W czasie pierwszego majdanu (tzw. pomarańczowego) zajmować się miała m.in przygotowywaniem akcji protestacyjnych oraz prowokacji, także przy pomocy „konsultantów z zagranicy”. Obecnie, oprócz zajmowania sie „biznesem”, pełni ona funkcje zastępczyni przewodniczącego Rady Społecznej przy jednej z ukraińskich agencji państwowych oraz pełni funkcje „menadżera” (jakże by inaczej) grupy „lobbystów” wywodzących sie z dawnych działaczy Euromajdanu. Jak się okazuje owa grupa także finansowana jest z „grantów” od „zachodnich fundacji”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/69798-on-hochet-otmenit-9-maya.html
  Uff, trochę sie rozpisałem, ale uważam że to ważne żeby pokazać kto tak naprawdę może stac za BANDEROFILEM WIATROWYCZEM…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W związku z dzisiejszym świętem attache wojskowy USA w Estonii oddał część poległym w czasie IIWŚ żołnierzom estońskim, którymi okazali się między innymi..żołnierze dywizji Waffen SS, w tym „osławionej” popełnionymi przez siebie zbrodniami 4 Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Polizei”…
  http://baltnews.ee/obc/20170509/1015958938.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/4_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_Pancernych_SS_%E2%80%9EPolizei%E2%80%9D

  Polubione przez 2 ludzi

 3. MSW Ukrainy oficjalnie poinformowało o liczbie uczestników dzisiejszych obchodów Dnia Zwycięstwa oraz związanych z nim marszów tzw. Nieśmiertelnego Pułku. Według Dyrektora Departamentu Komunikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrzny Ukrainy w uroczystościach na terytorium całej Ukrainy miało wziąźc udział prawie 600.000 osób;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1663177-mayzhe-600-tis-osib-vzyali-uchast-u-aktsiyakh-do-9-travnya-po-vsiy-ukrayini

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.