Wojna domowa na Ukrainie 6.06.2017r.- 831 dzień od nowego rozejmu.


 

Brian Whitmore- najemny antyrosyjski propagandzista pełniący w Radiu Wolna Europa funkcję dyżurnego „autorytetu” ds. Rosji, w swoim niedawno wyemitowanym felietonie powiedział, iż „wygląda na to, że Rosja przygotowuje się albo do aneksji, albo uznania niepodległości” separatystycznych republik donieckich.

 

Zauważył on też, że można ostatnio zauważyć toczący się proces separacji Donbasu od reszty terytorium Ukrainy. Według Briana Whitmora „ostatnie więzy łączące Donbas z Ukrainą są przecinane, w szczególności przez zakaz handlu z prorosyjskimi separatystami, wycofywanie interesów ukraińskich oligarchów”.

To spostrzeżenie jest oczywiste i sprawa izolowania republik donbaskich przez kijowskie władze, a także przez ekstremistyczne grupy nacjonalistów, które wyłoniły się po majdaniarskim zamachu stanu, była tu na tym forum wielokrotnie podkreślana i pilnie śledzona jako istotny fakt dotyczący stosunku junty z Kijowa do części swoich obywateli. Przypomnę, że jeszcze na samym początku konfliktu w Donbasie, gdy Kijów wysłał na Donbas swoje siły zbrojne pod pretekstem prowadzenia tam operacji antyterrorystycznej (ATO), ludność tego regionu została pozbawiona swoich praw socjalnych, kiedy to przestano tam wypłacać przez władze centralne nabytych świadczeń do emerytury, rent i zasiłków. To było pierwsze zerwanie więzów łączących wolną część Donbasu z władzą centralną. Kolejną sprawą, która przyczyniła się do rozpoczęcia kopania przepaści pomiędzy Ukrainą a Donbasem, były represje jakie dotknęły ludność cywilną po wkroczeniu tam sił ATO. Każdy kto śledzi przebieg tego konfliktu pamięta pierwsze tragiczne w skutkach bombardowania i intensywny ostrzał z broni ciężkiej celów cywilnych. Co- gdyby nie pomoc humanitarna Rosji, która zresztą trwa do dnia dzisiejszego-  w ostateczności doprowadziłoby niemal do unicestwienia biologicznego mieszkającej tam ludności.
Takie są prawdziwe okoliczności rozdziału wolnej części Donbasu od pozostałej części kraju. Zaś ofiar wśród ludzi, w tym dzieci, starców i kobiet w ciąży oraz tysiącach osób represjonowanych na terenach „wyzwolonych” przez ukraińskie siły ATO, z których kilkaset zaginęło później bez wieści, było tak wiele, że pamięć o nich na trwale wryła się w świadomość tych co to przeżyli i o czym oni już nigdy nie zapomną. Bo nie kto inny tylko ludność cywilna wolnej części Donbasu głosi opinię, że nie nie wyobraża sobie dalszego pokojowego życia w ramach ukraińskiego państwa.

Tak więc, jak już wspomniałem, spostrzeżenie antyrosyjskiego „autorytetu”- Briana Whitmora, o tym, że „ostatnie więzy łączące Donbas z Ukrainą są przecinane”, jest jak najbardziej słuszne, poza tym, że wnioski z tego faktu wyciągane są jak najbardziej błędne.

Błędne w tym sensie, że to junta w Kijowie zrobiła wszystko to co leżało w jej mocy, aby doprowadzić do ostatecznej separacji Donbasu od reszty kraju.

Dalej w swoim felietonie Brain Whitmore poświęca uwagę porozumieniom mińskim, które jak zauważa „porozumienie z Mińska jest martwe”. To, że porozumienie podpisane w lutym 2015 roku w Mińsku, zwane „Mińsk-2”, jest przez stronę ukraińską nieprzestrzegane, a wręcz sabotowane, a jego wprowadzanie pozorowane, wiadomo śledząc relacje z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie. Ale, dlaczego ono „jest martwe”, „analityk” z RWE już nie mówi.

Zamiast tego dostrzega on, że już nie tylko od Donbasu Ukraina się odcięła, ale proces ten przeniosła na stosunki ukraińsko-rosyjskie. Bo czyż można inaczej potraktować, tolerowane tam czynne napaści na rosyjskie placówki dyplomatyczne, które są przecież chronione prawem międzynarodowym, wandalizm jaki dopuszczają się ekstremiści ukraińscy wobec obiektów i instytucji rosyjskich, wprowadzony zakaz transmisji kanałów telewizyjnych i programów radiowych w języku rosyjskim oraz nadawcom rosyjskim, zakaz rozpowszechniania książek rosyjskich i pisanych w jeżyku rosyjskim, czy też walka z pomnikami, symbolami wzajemnej współpracy pomiędzy Ukrainą i Rosją, a także przemianowywanie nazw miejscowości, ulic i instytucji. Czy działania te są przyjacielski, czy też dowodzą głębokiej nienawiści i wrogości?

Czy jakikolwiek kraj poddany takiej zmasowanej serii wrogich działań, może nadal- udając, że się nic nie stało- utrzymywać nadal normalne stosunki międzypaństwowe ze swoim agresywnym sąsiadem?

Tak więc to, że faktycznie nastąpił już rozdział centrum władzy na Ukrainie od części jej terytorium oraz rozdział w stosunkach pomiędzy Ukrainą, a Rosją, jest spowodowane działaniami podpuszczanej do tego, aby na rosyjskiej granicy doprowadzić do chaosu, przez jej amerykańskiego mocodawcę. Więc wyciąganie z tego wniosku, że za rok gdy w Rosji będą wybory prezydenckie Kreml chce wykorzystać patriotyczny zapał Rosjan do własnych celów, jest zwykłą antyrosyjską wrogą propagandą:

„Aneksja Krymu była dla Rosji jak narkotyk, to było jak duża dawka kokainy, jak wiemy – narkotyki przestają działać, a powodują uzależnienie. Jeśli podajesz tak silny narkotyk, jakim był Krym, to czym to możesz przebić? Myślę, że Kreml może używać Donbasu, by rozniecić na nowo tę patriotyczną gorączkę”.

No dobra, ale wiedząc już o tym, że „narkotyki przestają działać, a powodują uzależnienie”, to co, poza Krymem i Donbasem, będzie następnym celem Kremla?

Kijów, Wilno, Warszawa, Berlin, Paryż, Londyn i Rzym? A może sam Waszyngton?

Jak widać paranoja już nie tylko na Ukrainie opanowała elity polityczne tego kraju, ale również w Ameryce, no i w…. Polsce.

Tylko w jakim celu tej paranoi pozwolono się rozprzestrzenić?

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie uległa dalszemu pogorszeniu, zaś ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu broni ciężkiej w kierunku terytorium DRL zwiększa swój zasięg. Rośnie też liczba ofiar wśród ludności cywilnej.

I tak, w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał już około godziny 13:50 czasu lokalnego, kiedy to w rejonie wsi Krutaja Bałka koło Jasinowatej został tam ranny 65-letni mężczyzna. Ostrzał trwał tam kilka godzin i w efekcie do jego zakończenia zostało rannych jeszcze pięciu cywilów, a więc całkowita liczba ofiar wynosiła 6 osób cywilnych rannych.

Później, bo we wczesnych godzinach nocnych rozpoczęła się wymiana ognia w rejonie wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.  A następnie do walk dochodziło na linii: donieckie lotniska-Spartakus-dzielnica przemysłowa w Jasinowatej. Walki te wspomagane były ostrzałem prowadzonym od strony ukraińskich pozycji przy użyciu moździerzy i broni maszynowej. W rejonie dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku na ulicy Klimasznikowa , w wyniku ukraińskiego ostrzału  został ranny odłamkiem pocisku moździerzowego w udo, 28-letni mężczyzna.

Na południowym odcinku frontu donieckiego, od godziny 21:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał miejscowości Komiternowo, w obwodzie nowoazowskim, gdzie w wyniku tego został zniszczony dom jednorodzinny przy ulicy Kirowa.

Łącznie w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 71 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w tym ostrzeliwując 26 miejscowości lub ich okolic, które znajdują się na terytorium DRL. W skutek tego ostrzału zostało zniszczonych lub uszkodzonych, łącznie 12 domów, z tego 3 w Szirokoj Bałce i 8 w Staromichajłowce oraz  1 w Komiternowie.

Poza tym, w ciągu minionej doby na odcinku frontu ługańskiego w Donbasie, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i granatników, a także broni maszynowej i wyrzutni pocisków przeciwpancernych, 8 razy przeprowadzili ostrzał terytorium należącego do ŁRL, a tam okolice następujących miejscowości: Kalinowa, Gołubowskiego, Donieckiego, Łogwinowa, Krasnego Jara, Frunze oraz Krasnego Limana. We wsi Donieckij zostały w wyniku ostrzału uszkodzonej dwa budynki: dom mieszkalny przy ulicy Gorkiego nr. 2 i budynek gospodarczy przy ulicy Zieleznodorożnej nr. 7. Łącznie na ostrzelany teren spadło około pięćdziesięciu pocisków kaliber 120 mm.

 

 

 

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku, udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko zamieszkującej Donbas ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 5 червня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою, з ознаками загострення на окремих напрямках. З початку доби підрозділи російсько-терористичних бандформувань 31 раз відкривали вогонь по опорних пунктах ЗС України. Близько десятка разів бойовики застосовували й заборонене Мінськими угодами важке артилерійське озброєння. Окрім того, вночі ворожі міни знову влучили у житлові квартали одного з прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Тут противник півтора десятки разів застосовував зброю проти українських захисників. Зокрема, на цій ділянці лінії зіткнення проросійські НЗФ найбільш активно вели вогонь по наших оборонних укріпленнях в районі Водяного, Павлополя, Чермалика, Богданівки та Красногорівки. Застосовували бойовики 120-мм та 82-мм міномети, гранатомети та стрілецьку зброю різного калібру.
Окрім того, ще до світанку, під час обстрілу позицій сил АТО в районі Красногорівки, під вогонь противника знову потрапили житлові квартали цього населеного пункту. По будинках місцевих мешканців бойовики вели вогонь з заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм. Спостережна група української сторони СЦКК зафіксувала пошкодження двох житлових будинків по вулиці Ломоносова. В одному вибиті шибки та посічено осколками фасад, у другому – вибухом міни пошкодило браму. Мешканці обох будинків, на щастя, не постраждали.

Донецький напрямок. Знову напружена ситуація у передмісті Авдіївки, де бойовики впродовж дня вели інтенсивний вогонь по опорних пунктах сил АТО зі 120-мм мінометів та легшого озброєння різних модифікацій. Також під щільним мінометним вогнем противника опинились наші позиції неподалік селища Піски. Поруч, в районі н.п. Опитне, бандити били з великокаліберних кулеметів. А з мінометів калібру 82 мм та гранатометів найманці обстріляли українських воїнів, котрі тримають оборону поблизу Зайцевого.

Луганський напрямок. На цій частині фронту проросійські бандформування по обіді здійснили обстріл з мінометів калібру 120 мм наших позицій в районі Новотошківського. За годину до того по бійцях сил АТО поблизу Богуславського бойовики вели вогонь зі стрілецької зброї.

З початку доби, внаслідок бойових дій, поранень зазнали троє військовослужбовців ЗС України”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 6 червня 2017 року

Обстановка у районі проведення АТО знову ускладнилась. На окремих ділянках лінії зіткнення російсько-терористичні бандформування відчутно підвищили інтенсивність та щільність вогню. Все частіше бойовики під час обстрілів застосовували важке артилерійське озброєння, зокрема один раз і реактивні системи залпового вогню. Минулої доби проросійські НЗФ 77 разів відкривали вогонь по позиціях сил АТО, а також вкотре обстрілювали й житлові квартали прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. На цій частині фронту зафіксовано найбільше ворожих обстрілів – 39. Вперше за декілька останніх днів бойовики застосували реактивні системи залпового вогню. Сталось це в районі Богданівки. Там противник одночасно бив по наших позиціях і зі 120-мм мінометів. На тому ж напрямку з мінометів калібру 120 мм бандформування вели вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону поблизу з Чермалика та Красногорівки. Окрім того, біля Чермалика найманці використовували ствольну артилерію калібру 122 мм. Неспокійно вчора було й неподалік Водяного, Широкиного, Павлополя, Новотроїцького, Гнутового, Талаківки й Мар’їнки, де противник неодноразово здійснював обстріли опорних пунктів ЗС України зі стрілецької зброї, гранатометів та й мінометів калібру 82 мм.
На тому ж напрямку вчора було зафіксовано три обстріли противником житлових кварталів населених пунктів. Зранку 2 ворожі міни влучили біля будинків у Красногорівці. Пізніше декілька артилерійських снарядів противника розірвались в житловому секторі Павлополя. А близько 21.00 години загарбники зі станкового протитанкового гранатомету поцілили по мирній вулиці Мар’їнки. На щастя, внаслідок цих обстрілів ніхто з цивільних не постраждав.

Донецький напрямок. Тут незаконні збройні формування 26 разів відкривали вогонь по українських воїнах. Найгарячіше залишається у передмісті Авдіївки, де бойовики систематично вели по укріпленнях сил АТО щільний вогонь з мінометів калібру 120 й 82 мм, танкових гармат та менш потужного піхотного озброєння. Окрім того, із заборонених мінометів та озброєння танку окупанти били по наших опорних пунктах поблизу Пісків. Неспокійно було також в районі Зайцевого, Новгородського, Верхньоторецького, Опитного та Невельського. До слова, під час ворожого обстрілу наших укріплень неподалік Верхньоторецького одна з мін калібру 82 мм розірвалась ближче до житлового сектору, внаслідок чого поранень зазнав місцевий мешканець.

Луганський напрямок. Активізувався минулої доби противник і на цій ділянці лінії зіткнення. Вчора проросійські бандформування з мінометів калібру 120 мм декілька разів вели вогонь по бійцях ЗС України, котрі тримають оборону в районі Кримського, Кряківки та Новотошківського. Також наші укріплення біля Кримського потрапили під ворожий обстріл зі 122-мм артилерії. Окрім того, бойовики час від часу застосовували стрілецьку зброю і гранатомети неподалік Станиці Луганської, станції Донець, Новоолександрівки та Попасної. Неподалік Новолександрівки також зафіксовано використання бойовиками мінометів калібру 82 мм.

Внаслідок бойових дій минулої доби четверо українських захисників зазнали поранень”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa o skutkach wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

I kilka filmów ze wsi Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

 

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.06.2017r.- 831 dzień od nowego rozejmu.

 1. W wywiadzie udzielonym ukraińskiej stacji tv „NewsOne” wiceminister Ukrainy d/s tzw. terytoriów okupowanych Georgij Tuka nawoływał by wprowadzić na Ukrainie dyktaturę, ponieważ według niego tylko ona może wyprowadzić Ukrainę z obecnego kryzysu w jakim sie znajduje;
  http://korrespondent.net/ukraine/3858952-tuka-v-ukrayne-nuzhno-ustanovyt-dyktaturu
  PS. Kandydata na „hitlerka” już maja, w linku wyżej…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Zdrada. pełnomocnik ukraińskiego parlamentu d/s praw człowieka walerija Lutkowskaja miała stwierdzić że walczacy na Donbasie tzw. ukraińscy ochotnicy (dobrowolcy) nie posiadają prawnego statusu „uczestników operacji ATO”, dlatego tez nie przysługują im przynależne tamtym „uprawnienia” m.in dodatki pieniężne oraz zwolnienie/ulgi;
  http://politobzor.net/show-134185-lutkovskaya-dobrovolcy-ne-yavlyayutsya-uchastnikami-ato-i-lgot-im-ne-budet.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To jest dopiero mistrzostwo świata, po raz e-nty odkrywać rzecz oczywistą.

   Coś w tym temacie, zawsze uczulone na łamanie prawa unijne i światowe instytucje „demokratyczne”, siedzą cicho jak myszki pod miotłą i nawet nie zapiszczą cienko 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński opozycyjny parlamentarzysta Wadim Rabinowicz w udzielonym przez siebie wywiadzie w stacji tv ‚NewsOne” opowiadał komentując wypowiedź innego parlamentarzysty, z frakcji „Front Ludowy”, „weterana ATO” Jurija Berezy o tym że trzeba ukraińskiej opozycji zrobić „Noc Długich Noży” (czyli ją wymordować) że jemu samemu grożono „wywiezieniem do lasu i załatwieniem go”. Rabinowicz skomentował także pomysły by wprowadzić wizy dla obywateli Rosji, stwierdzając ze rewanż Rosji, czyli wprowadzenie wiz dla obywateli dobije i tak ledwo zipiąca gospodarkę Ukrainy, a samo państwo przeistacza się w ‚azjatycką dyktature z faszyzującymi obłąkańcami na czele”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=QibthobWMWQ

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem w międzynarodowym festiwalu jezyka rosyjskiego jaki odbywa sie na Krymie, pojawiła sie delegacja Republiki Donieckiej z liderem republiki na czele. Warto dodać że na festiwalu gościem była także rosyjska minister nauki, która przekazała oficjalne pozdrowienia dla uczestników od Prezydenta Rosji;
  http://nrnews.ru/news/kultura/91948-aleksandr-zaharchenko-stal-pochetnym-gostem-xi-mezhdunarodnogo-festivalya-velikoe-russkoe-slovo-v-krymu.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Największym osiągnięciem w polskiej polityce międzynarodowej w ostatnich czasach jest to, że staliśmy się niestałym członkiem RB ONZ.

   Reszta to pryszcz, łącznie w wizytą w San Escobar.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 5. „Siupriz’ (czyli niespodzianka) od „Benii” Kołomojskiego, czyli jakie długi pozaciągał ukraiński oligarcha gdy był właścicielem ‚PrivatBanku”, przejętego prze ukraiński bank centralny. Okazuje się ze „Privatbank” tuż przed „nacjonalizacją” udzielił kredytów na sumę ponad miliarda dolarów 28 „kompaniom” z obwodu charkowskiego. Są również zaległe opłaty wobec UEFA za prawa do transmisji meczów Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów. Wszystko oczywiscie będzie musiał uregulowac obecny właściciel, czyli ukraiński bank centralny, czyli ukraiński podatnik;
  http://korrespondent.net/ukraine/3859132-suirpryzy-pryvata-kakye-dolhy-ostavyl-kolomoiskyi
  ‚Szalom ze Szwajcarii!”

  Polubione przez 3 ludzi

  • NBU jakiś czas temu podał, że audyt przeprowadzony w PrivatBanku wykazał, ze straty instytucji są wyższe o bagatela ponad 25 MILIARDÓW hrywien ( około 1 mld $) ( na rok 2016).
   Podobny audyt przeprowadzano w innych bankach po częściowej kontroli okazało się ,że straty całego sektora na rok 2016 były już wyższe o 35 mld hrywien, od tego czasu zapadła cisza na ten temat (chyba nie chcieli wzbudzać poniki).

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciąg dalszy „epopei” ukraińskiego wycieczkowca ‚Generał Watutin” który płynął z Kijowa, do Odessy, a „odnalazł się” w pobliżu rosyjskiego Rostowa. Władze tamtejszego z kolei odmówiły wpuszczenia statku tłumacząc że jest on portem służacym do przeładunku towarów, a co za tym idzie nie dostosowanym do obsługi jednostek pasażerskich;
  http://www.rbc.ru/rbcfreenews/593698b99a794727cebaf3e5
  Co oni kombinują? Czyżby zamierzali ‚nawiać” z Ukrainy?!

  Polubione przez 3 ludzi

  • Polski dług wynosi obecnie około 300 mld $, a więc jest o niemalże 4 razy większy niż Ukrainy. I co gorsza nadal dynamicznie rośnie.
   Czy wzt. jest się z czego cieszyć i przyganiać garnkowi?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Szykuje sie „wielki krach” promowanej przez rząd RP koncepcji „dywersyfikacji” dostaw gazu, w związku z tym co sie dzieje na Płw. Arabskim? Wiceminister energetyki Kurytka uspokaja że nie ma żadnych zagrożeń;
  http://kresy.pl/wydarzenia/wiceminister-kurtyka-zagrozenia-dla-dostaw-gazu-kataru/
  A tymczasem Katar odcinany jest od połączeń lotniczych
  http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/katar-zerwane-relacje-dyplomatyczne-a-sytuacja-linii-lotniczych/nh73x0d
  W stolicy Kataru panika i wykupywanie wszystkiego co sie da w sklepach;
  https://lovindubai.com/qatar/qatari-crisis-food-panic
  http://www.arabnews.com/node/1110541/world
  Już to widzę jak w ogarniętym chaosie i być może bombardowanym Katarze będą akurat myśleć o dostawach gazu do Polski…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. „Grillowanie” Julii Tymoszenko, liderki opozycyjnej „Batkiwszczyny” i obecnie głównej konkurentki politycznej Poroszenki ciąg dalszy. Członkowie proprezydenckiej partii „Blok Poroszenki” domagają sie jej osądzenie i skazania za „zdradę narodową” w zwiazku z podpisaniem przez nią w 2009 roku, gdy pełniła urząd premiera Ukrainy, kontraktu na dostawy gazu z Rosji. Dla przypomnienia, za rządów Janukowycza, w 20111 roku Tymoszenka została własnie skazana z tego powodu na karę więzienia (!) a podczas kijowskiego majdanu jednym z haseł było własnie jej uwolnienie jako rzekomej „ofiary prześladowań politycznych’…
  http://ukraina.ru/news/20170606/1018749082.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Pod cerkwia w Białogrodzie nad Dniestrem (obwód odeski) należącą do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, czyli uznawana za „wrogą’ przez Kijów, odkryto podczas koszenia trawy podłozony prowizoryczny ładunek wybuchowy tzw. fugas. na miejsce wezwano patrol saperów który zabrał stamtąd „znalezisko” by je unieszkodliwić;
  http://korrespondent.net/city/odessa/3859125-v-belhorod-dnestrovskom-vozle-khrama-nashly-fuhas#4
  Państwo Ukraińskie = Państwo Islamskie…

  Polubione przez 1 osoba

 10. Minister Spraw Zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow ostrzegł Ukrainę przed kolejnymi wrogimi posunięciami w stosunku do obywateli Rosji i zapowiedział ze nie „pójda one w zapomnienie”. Skomentował także ostatni „pomysł” Kijowa by wprowadzić wizy dla obywateli Rosji, stwierdzając że Rosja zrobi to samo w stosunku do obywateli Ukrainy;

  Dla przypomnienia, na terytorium Rosji przebywa wg różnych szacunków od 4 do 6 milionów obywateli Ukrainy i w przeważającej części nie są to „uchodźcy z Donbasu”, a mieszkańcy pozostałych regionów Ukrainy, którzy po prostu w Rosji pracują (tzw. gastarbeiterzy)…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Pytanie z cyklu trudnych. Chciałbym dokonać wpłaty na rzecz tego chłopca.

  Patric Lancaster wskazał konto paypal, ale nie mam pojęcia jak tu dokonać przelewu. Mam zwykłe konto i chyba tak zwyczajnie to nie idzie. CHyba się musi przewalutować czy coś. Nie znam się na tym, Ma ktoś z Was o tym jakieś pojęcie ?

  Polubienie

 12. Odnośnie ostatniego orzeczenia Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, rosyjski „Gazprom” vs. ukraiński „Naftohaz” strona rosyjska po zapoznaniu się z uzasadnieniem poinformowała że wcale nie jest ono takie ‚antyrosyjskie” jak nagłaśniał to Kijów i że ze spokojem oczekuje werdyktu końcowego który ma nastąpić w czerwcu tego roku;
  http://www.vestifinance.ru/articles/86438
  I jeszcze jedno w ‚sprawie odpryskowej”związanej z tematem, czyli za porozumieniem stron rozwiązano umowę pomiędzy „Gazpromem”, a firmą „Gaztranzit” (z dniem 1 lipca 2016 roku). Dla przypomnienia firma ta była „przedstawicielem” rosyjskiego „Gazpromu” na Ukrainie i poprzez nią Kijów chciał właśnie „wydusić” pieniądze od „Gazpromu”…
  http://www.interfax.ru/business/565565
  SZACH…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.