Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2017r.- 836 dzień od nowego rozejmu.


 

„Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach” – powiedział w wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Figaro” szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

 

 

W wywiadzie tym, który poruszał kilka  istotnych strun polityki zagranicznej obecnej ekipy rządzącej w Polsce, Witold Waszczykowskie został zapytany również został to, „czy działania podejmowane przez NATO – w tym rozmieszczenie oddziałów i żołnierzy na terytorium Polski – są wystarczające dla ochrony Polski przed Rosją?”.

Waszczykowski odpowiedział, że nie wiadomo, „jak daleko może posunąć się Rosja”:

„Na ten rok zaplanowane są olbrzymie rosyjskie manewry wojskowe na Białorusi, tworzone są nowe oddziały, wzmacniana jest rosyjska obecność w obwodzie kaliningradzkim i na Morzu Czarnym. Decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy i zagrażać Zachodowi, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach”.

Szef polskiego MSZ przekonywał,  że „obecność wojsk NATO i instalacja elementów system obrony przeciwrakietowej dowodzą, że Polska stała się równoprawnym członkiem Paktu. Do zeszłego roku mogliśmy liczyć wyłącznie na obietnice, że w razie czego chroni nas Artykuł 5 (artykuł o wzajemnej obronie członków NATO- dopisek mój). Wraz z oddziałami (NATO), mamy dowód ”.

Minister odniósł się też do opinii o osłabieniu amerykańskich gwarancji sojuszniczych w ramach NATO:

„Widziałem amerykańskich żołnierzy i amerykański sprzęt w Polsce i to mi wystarcza” – podkreślił Waszczykowski. Dodał również, że Polska „właśnie teraz” ma pełne zaufanie do Paktu Północnoatlantyckiego. Dodał przy tym, że Donald Trump potwierdził w rozmowach polsko-amerykańskich zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w budowanie bezpieczeństwa europejskiego w oparciu o Sojusz.

Jak widać laikowi w kwestii bezpieczeństwa wystarczy sam widok, aby mieć pewność, że nic nam i Polsce nie grozi. Czy można na takiej wizualnej opinii budować swoją pewność o tym, że możemy żyć spokojnie?

Zaś, w odniesieniu do opinii Waszczykowskiego w kontekście jego słów, że on ma „właśnie teraz” pełne zaufanie do Paktu Północnoatlantyckiego, chciałoby się zapytać, czy: władze II RP tuż przed rozpoczęciem wojny, również pokładały podobne bezgraniczne zaufanie do porozumień sojuszniczych? Jeśli tak, to równie podobnie może to się zakończyć [1], [2] i [3].

 

Przypomnę, że np. sojusz polsko-brytyjski dawał Polsce nadzieje na powstrzymanie Niemiec pod rządami Adolfa Hitlera przed atakiem na Polskę, zaś Wielka Brytania potwierdzała formalnie przez jego zawarcie gotowość przystąpienia do wojny z III Rzeszą w przypadku agresji przeciw Polsce, pomimo zawartego dzień wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow [3]. Okazał się on jednak niewystarczający wobec konsekwencji w realizacji postanowień paktu Berlin-Moskwa przez strony, co potwierdził rozwój dalszych wydarzeń.

W 1939 roku pozbawiony zaplecza politycznego Władysław Studnicki napisał broszurę pt. „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej”, która krytykowała ewentualne zawarcie paktu sojuszniczego z Wlk. Brytanią. Argumentował w niej, że Londyn zamierza wciągnąć ZSRR do koalicji, za co Anglia może „zapłacić” mu wschodnimi województwami Polski. Broszura ta, wydana jeszcze w czerwcu 1939 roku, została skonfiskowana przez polski rząd [4]. Słuszność tez postawionych przez Studnickiego odnośnie polsko-brytyjskiego sojuszu potwierdził jednak rozwój późniejszych wydarzeń.

Chociaż ustalenia układu zobowiązywały Wielką Brytanię do pełnej i natychmiastowej pomocy Polsce w razie agresji III Rzeszy, to rzeczywistość nie spełniła polskich oczekiwań. Wielka Brytania 3 września 1939 r. wypowiedziała wojnę Niemcom [5]. Jednak prócz blokady morskiej Niemiec (w której został w dniu 17 września 1939 r. zatopiony lotniskowiec HMS „Courageous”) i nalotu samolotów RAF na niemieckie bazy morskie w Wilhelmshaven, Cuxhaven i Brunsbuttelkoog w dniu 5 września, nie podjęła żadnych poważnych działań militarnych wobec Niemiec w 1939 roku. Zamiast tego sojusznicy Polski podjęli dość niezrozumiałe przedsięwzięcia, które przeszły do historii jako tzw. „dziwna wojna”. W okresie późniejszym natomiast polsko-brytyjski układ sojuszniczy stał się podstawą do tworzenia oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na terytorium Wielkiej Brytanii i krajów Imperium Brytyjskiego. Dzięki czemu Imperium Brytyjskie miał darmowe i bardzo zdyscyplinowane mięso armatnie do realizacji swoich imperialnych planów, m.in. ochrony wież wiertniczych w Iraku oraz wspomagania wojsk kolonialnych w Palestynie i Egipcie oraz Północnej-Afryce.

Jak to dzisiaj będzie się przedstawiało?

ANO, ZUPEŁNIE TAK SAMO, TYLKO HEGEMON SIĘ ZMIENIŁ.

https://twitter.com/PLenFrance/status/873477817048215552/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.tvp.info%2F32761488%2Fobawy-przed-rosja-moga-byc-potrzebne-nowe-decyzje-w-nato

http://www.lefigaro.fr/international/2017/06/09/01003-20170609ARTFIG00310-l-accueil-des-migrants-doit-relever-de-la-prerogative-des-etats.php?redirect_premium.

 

 1.   https://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-brytyjski_uk%C5%82ad_sojuszniczy,
 2.  http://portalwiedzy.onet.pl/25033,,,,polsko_francuska_umowa_sojusznicza,haslo.html,
 3.   https://pl.wikipedia.org/wiki/Sojusz_polsko-rumu%C5%84ski,
 4.   Tadeusz Kisielewski; Barbara Polak; Władysław Bułhak; Marek Kazimierz Kamiński – „Pokonani w obozie zwycięzców – o sprawie polskiej w latach II wojny światowej” – Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr. 05-06/2005, s. 22-54′
 5.   Podobnie uczyniła Francja którą z Polską łączył traktat gwarancyjny z 1925 r.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie:

Po jednym dniu wytchnienia, który potrzebnych był ukraińskim bojcom, aby mogli otrząsnąć się po klęskach jakie doznali przy próbie przełamania linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie miejscowości Żiełobok, w dniu wczorajszym ponownie nastąpiła eskalacja wrogich działań bojowych.

I tak, w ciągu minionej doby pierwszy ostrzał ze strony ukraińskiej pozycji obronnych sił zbrojnych DRL miał miejsce tuż po południu w rejonie wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki. Ostrzał dość niskiej intensywności powtarzał się co kilka minut przez dość długi czas.

Następnie, już w godzinach późnowieczornych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli walki na odcinku donieckie lotnisko-Spartakus-strefa przemysłowa miejscowości Jasinowata. Tam ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał wspomagający przy użyciu ciężkiej artylerii samobieżnej oraz moździerzy kaliber 120 mm. W rezultacie dwa gospodarstwa domowe we wsi Krasnyj Partizan przy ulicy Centralnej i Wasilewskiej  zostały pokryte ogniem ciężkiej artylerii i moździerzowym. Poza tym w tym samym rejonie została uszkodzona linia energetyczna pozbawiając 1138 odbiorców indywidualnych dopływu prądu. Pod ostrzałem znalazły się również zachodnie obrzeża dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku w rejonie wsi Trudowskij, który ostrzeliwany był z kierunku Marinki. W wyniku tego ostrzału został ranny 47-letni mężczyzna, którego przewieziono na reanimację do szpitala miejskiego nr. 14.

Nadal ostrzeliwane też były okolice wsi Zajcewo skąd dobiegały również odgłosy toczących się walk.

Na południowym odcinku frontu donieckiego ostrzeliwana była wieś Sachanka w nowoazowskim obwodzie.

W późnych godzinach nocnych, ostrzał i intensywność walk przybrały na sile, pod ostrzałem znalazły się dodatkowo: osada Gołmowski na północnych obrzeżach Gorłówki, Staromichajłowka oraz obrzeża dzielnicy Kirowskiej w Doniecku.

Około godziny 17:00 udało się wreszcie ponownie przywrócić pracę donieckiej stacji uzdatniania wody. Niestety w czasie ostatnich nocnych ostrzałów został tam uszkodzony transformator i z powodu braku dopływu energii elektrycznej stacja uzdatniania wody ponownie przestała pracować. Ostatni ostrzał dokonany był po dwóch dniach przerwy, kiedy to trwało usuwanie skutków poprzednich ostrzałów.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu donbaskiego, ukraińscy żołnierze 61 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc tam ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej. Ostrzał prowadzono w rejonie 23 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Na ługańskim odcinku frontu również można już od dwóch dni zaobserwować wzmożoną aktywność sił ukraińskich, co dowodzi tego, że dowództwo ATO nie wyzbyło się jeszcze pomysłu na przeprowadzenie w Donbasie blitzkriegu.

I tak,  w rejonie wsi Donieckij i miejscowości Żiełobok oraz okolicach trasy bahmudzkiej toczyły się o średniej intensywności walki. Tam ukraińscy żołnierze swoje ataki wspomagali ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym prowadzonym w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

W sumie w ciągu minionej doby, strona ukraińska, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i transportowych, a także działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, granatników i broni maszynowej, 12 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. W czasie tego ostrzału pociski spadały w pobliżu następujących miejscowości: Frunze, Pierwomajsk, Kalinowka, Kalinowo, Ałmaznoje i Donieckij, a także w rejonie trasy bahmudzkiej koło miejscowości Żiełobok. Łącznie na ten teren spadło około 80 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko rosyjskojęzycznej ludności tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 10 червня 2017 року

Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою, однак повністю контрольованою українськими воїнами. Обстріли з боку російсько-терористичних бандформувань не вщухають ні в темну, ні в світлу пору доби. Не припиняє противник й час від часу бити по наших позиціях з важкого озброєння, хоча інтенсивність цих артилерійських обстрілів відносно знизилась. З початку доби НЗФ 31 раз відкривали вогонь по підрозділах ЗС України. Найбільш активно ворог порушує режим припинення вогню на південній частині фронту.

Приморський напрямок. 15 разів на цій ділянці лінії зіткнення сьогодні бойовики відкривали вогонь. Ще до світанку з західної околиці тимчасово окупованого Донецька окупанти двічі обстріляли наші опорні пункти на підступах до Красногорівки зі ствольної артилерії калібру 122 мм та один раз – зі 120-мм мінометів. Декілька ворожих артилерійських снарядів влучили й в житлові квартали цього населеного пункту. На щастя, минулось без жертв серед місцевого населення та руйнувань. Також наші укріплення в районі Красногорівки, Мар’їнки, Славного та Чермалика потрапили під ворожий вогонь з мінометів калібру 82 мм. Окрім того, поблизу Чермалика зафіксовано щонайменше 2 факти застосування російськими найманцями переносних версій реактивних систем залпового вогню. А бійців сил АТО, котрі тримають оборону поблизу Павлополя та Водяного, бандити декілька разів обстрілювали з гранатометів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Тут противник здійснював обстріли невисокої інтенсивності з заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм наших опорних пунктів поблизу Авдіївки та Верхньоторецького. Там же, а також поблизу Луганського, Зайцевого та Кам’янки, бойовики неодноразово били по позиціях українських захисників з гранатометів та стрілецької зброї різного калібру.

Луганський напрямок. На цій частині фронту нараховано найменше ворожих провокацій. Не використовували там підконтрольні Росії озброєні банди й заборонену артилерію. Проте двічі по обіді бойовики з 82-мм мінометів накривали наші оборонні укріплення неподалік Кримського. Решта порушень зафіксовані в районі Станиці Луганської, Валуйського, Троїцького та Донця, де противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів різних модифікацій.

Внаслідок ворожих обстрілів двоє військовослужбовців ЗС України сьогодні зазнали поранень”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 11 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою. Під кінець минулої доби ситуація дещо загострилась на окремих ділянках лінії зіткнення: саме з настанням сутінок противник розпочав більш активно використовувати артилерію, зокрема ті її системи, застосування яких суворо заборонене Мінськими угодами. Всього минулої доби НЗФ 73 рази били по позиціях ЗС України.

Приморський напрямок. 29 разів на цій ділянці лінії зіткнення бойовики вчора відкривали вогонь. Спершу окупанти обстріляли наші опорні пункти на підступах до Красногорівки зі ствольної артилерії калібру 122 мм та зі 120-мм мінометів. Поблизу Чермалика бандити застосували переносні версії реактивних систем залпового вогню. Також наші укріплення в районі Красногорівки, Мар’їнки, Славного, Гнутовго, Талаківки, Водяного, Широкиного та Чермалика неодноразово потрапляли під вогонь противника з гранатометів та стрілецької зброї, час від часу – під обстріли з 82-мм мінометів. Ввечері найгарячіше було поблизу Павлополя. Там противник, використовуючи міномети калібру 82-мм, озброєння БМП, гранатомети різних модифікацій та інше піхотне озброєння, здійснив цілу низку щільних обстрілів укріплень сил АТО.

Донецький напрямок. На цій частині фронту окупанти впродовж дня продовжували обстрілювати зі 120-мм й 82-мм мінометів українських захисників, котрі тримають оборону у передмісті Авдіївки. Ввечері щільність та інтенсивність ворожого вогню там суттєво зросли. До опівночі вибухи мін та гранат, які прилітали з боку противника, майже не вщухали. З такого ж озброєння ворожі обстріли були зафіксовані поблизу Верхньоторецького, Кам’янки, Троїцького та Луганського. Менш потужні збройні провокації також були помічені поблизу Зайцевого, Опитного, Невельського та Новгородського, де бандформування неодноразово били по позиціях українських захисників з гранатометів та стрілецької зброї, на окремих ділянках – з 82-мм міномету. Всього на цьому напрямку найманці здійснили 21 обстріл наших позицій.

Луганський напрямок. За світлої пори доби тут було найспокійніше. Підконтрольні Росії озброєні банди лише декілька разів порушували тишу поблизу Станиці Луганської, Валуйського, Троїцького та Донця, де відкривали вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів різних модифікацій. Також вдень бойовики били з 82-мм мінометів неподалік Кримського. Втім, з настанням сутінок противник різко активізувався. Зокрема, в районі Кримського та Новотошківського НЗФ знову почали інтенсивно обстрілювати наші оборонні укріплення зі 120-мм й 82-мм мінометів, систем ствольної артилерії калібрів 122 й 152 мм, а також наявного у них піхотного озброєння. Окрім того, ворожі мінометні обстріли невисокої інтенсивності були зафіксовані в районі Попасної, Новоолександрівки та Троїцького. Неподалік Новозванівки бандити вели вогонь з озброєння БМП

В результаті ворожих мінометних обстрілів загинули чотири військовослужбовці ЗС України, з них троє – внаслідок прямого влучання міни. Окрім того, четверо наших воїнів зазнали вогнепальних поранень різного ступеня важкості, ще троє отримали бойові травмування”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ostatnich ostrzałów ze strony ukraińskiej stacji pomp w wyniku czego 400 tysięcy ludzi zostało pozbawionych dostępu do wody bieżącej:

Oraz ze wsi Trudowski:

A także z Aleksandrowki:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- wczoraj odbył się jarmark żywności, produktów spożywczych DRL.

 

Żiełobok Nasz! – taką informację przekazał dowódca 14 batalionu Obrony Terytorialnej ŁRL „Duch” hasło wywoławcze „Charoszyj”(https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%BA_(%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0). O zaciętych walkach jakie tam się toczyły świadczą liczne ślady krwi pozostawione przez ukraińskich bojców oraz to, że większa część miasta legła w gruzach.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Reklamy

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2017r.- 836 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szykuje się lekka podwyżka cen na Ukrainie?
  Zgodnie ze stosowną decyzją rządu, od 1 lipca 2017 r. producenci żywności zwolnieni zostaną z obowiązku uzgadniania z odpowiednimi organami państwowymi cen hurtowych produktów takich jak mąka, chleb, makaron, kasze, cukier, wołowina, wieprzowina, drób, kiełbasy, mleko i nabiał, olej słonecznikowy, a także żywności dla dzieci.
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/245942,zniesienie-panstwowej-regulacji-cen-szeregu-artykulow-spozywczych-.html

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.