Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2017r.- 1016 dzień od nowego rozejmu.


Tak jak było wcześniej do przewidzenia, został wczoraj wieczorem (8 grudnia) aresztowany w Kijowie były prezydent Gruzji i gubernator Odessy, Micheil Saakaszwili.

Fakt zatrzymania Saakaszwilego potwierdził agencji „Interfax-Ukraina” rzecznik prasowy Ruchu Nowych Sił.

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował na Facebooku, że Saakaszwili został zatrzymany pod zarzutem „podjęcia próby zamachu stanu wspieranego przez Rosję”.

„Saakaszwili został umieszczony w prowizorycznym ośrodku zatrzymań. Mamy zamiar go przesłuchać i ewentualnie wystąpić do organów wymiaru sprawiedliwości o wypuszczenie go za kaucją”– napisał Łucenko.

Chodzi o to, że pretekstem do aresztowania Saakaszwilego jest to jakoby on organizuje swoje manifestacje dzięki finansowaniu ich przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Jakoby pół miliona dolarów miał mu na ten cel przekazać oligarcha Serhij Kurczenko. Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane.

Sierhij Kurczenko- to zbiegły do Rosji biznesmen, który nazywany jest skarbnikiem rodziny Janukowycza i uważany przez kijowską juntę za członka grupy przestępczej. Saakaszwili był już w tej sprawie zatrzymany w tym tygodniu, ale został odbity przez swoich zwolenników. Po ucieczce nie ukrywał się i nawoływał do masowych protestów przeciwko rządzącym. Prokuratura wydała za nim list gończy.

Micheila Saakaszwilego zatrzymano w Kijowie w mieszkaniu jednego ze współpracowników polityka, który następnie poinformował o tym, że policjanci odwieźli Saakaszwilego do aresztu.

https://web.facebook.com/LlutsenkoYuri?_rdc=1&_rdr

Agencja prasowa „Associated Press” poinformowała, że przed budynkiem w centrum Kijowa, do którego przewieziono Saakaszwilego, zgromadziły się tłumy jego zwolenników. Wznoszone są okrzyki „Hańba!” i „Kijowie powstań!”. Zwolennicy Saakaszwilego, zaciekłego przeciwnika obecnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, apelują do przechodniów aby się do nich przyłączyli.

W pobliżu znajdują się liczne oddziały policji w pełnym rynsztunku bojowym.

Do aresztowania Saakaszwilego doszło po tym gdy wziął on udział w wideokonferencji podczas spotkania amerykańskiego think-tanku „CATO Institute” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cato_Institute) gdzie ujawnił prawdę na temat tego co się obecnie dzieje na Ukrainie:

https://www.cato.org/events/ukraine-right-course,

https://web.facebook.com/SaakashviliMikheil/posts/1774104202619953?_rdc=1&_rdr.

Przypomnę, że Saakaszwili, po tym gdy w lipcu tego roku prezydent Petro Poroszenko pozbawił go ukraińskiego obywatelstwa, założył partię Ruch Nowych Sił i wraz z nią domaga się nowych wyborów parlamentarnych i ustąpienia urzędującego prezydenta.

To kolejne zatrzymanie Saakaszwilego w tym tygodniu. We wtorek Saakaszwili został wyprowadzony z domu, w którym mieszka w Kijowie i wsadzony do policyjnego samochodu. Przeciwko temu protestowali zgromadzeni tam zwolennicy byłego prezydenta. Doszło do starć z policją. Zwolennicy Micheila Saakaszwilego blokowali własnymi ciałami samochód, którym policja starała się przewieźć go na komisariat. Zatarasowali też ulicę pojazdami.

Furgonetka, w której znajdował się Saakaszwili, otoczona była przez dziesiątki funkcjonariuszy sił specjalnych. W końcu Micheil Saakaszwili został uwolniony z rąk policji przez swoich zwolenników.

Miesiąc wcześniej, dziwnym zbiegiem okoliczności włoski kanał telewizyjny „Canal 5” wyemitował nakręcony przez włoskiego dziennikarza Giana Micalessiniego zajmującego się tematyką konfliktów film dokumentalny pt. „Ucraina, le verità nascoste” („Ukraina, ukryta prawda”). Z opublikowanego filmu wynika, że włoski dziennikarz jakoby dotarł do trzech Gruzinów, którzy należeli do ochrony Micheila Saakaszwilego. Gruzini ci twierdzą oni, że byli snajperami strzelającymi w lutym 2014 roku do demonstrujących i milicji na kijowskim Majdanie.

Poza Gruzinami, strzelali również do obu stron barykady najemnicy z Litwy. Każdy z najemników miał otrzymać po wykonaniu zadania wynagrodzenie wynoszące 5 tys. dolarów. Zaopatrzeni w fałszywe paszporty mieli dostać się do Kijowa i tam koordynować demonstracje oraz prowokować ukraińskie służby bezpieczeństwa. Na początku nie posiadali broni. Twierdzą, że dostali ją dopiero 18 lutego- od byłego doradcy Saakaszwilego ds. wojskowych Gruzina- Mamuka Mamuslaszwilego oraz przywódców ówczesnej opozycji ukraińskiej. Były to m.in. pistolety Makarow, karabiny AKM, strzelby i do tego paczki nabojów. Następnego dnia poinstruowano ich, że mają odpierać atak milicji na Konserwatorium i Hotel Ukraina.

Zadanie jakie dostali polegało na tym, że mieli strzelać w kierunku demonstrantów i siać w ten sposób chaos.

„Nieważne, czy strzelaliśmy w drzewo, barykadę, lub czy rzucaliśmy koktajlem Mołotowa liczyło się tylko sianie zamieszania. Słyszałem krzyki, byli zabici i ranni. Moją pierwszą i jedyną myślą było uciec, zanim mnie złapią. W przeciwnym wypadku rozszarpaliby mnie. Ktoś już krzyczał, że są snajperzy” zeznał jeden z gruzińskich najemników.

Gruzini, którzy twierdzili w filmie, że byli snajperami na kijowskim Majdanie, poskarżyli się również, że do tej pory nie otrzymali nawet najmniejszej części wynagrodzenia i z tego powodu postanowili „powiedzieć prawdę o tych, którzy ich wykorzystali i porzucili”.

Wersję przedstawioną przez Giana Micalessiniego skomentował na swoim profilu na Facebooku (https://web.facebook.com/ivan.katchanovski?_rdc=1&_rdr) dr. Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie, który prowadzi własne śledztwo ws. wydarzeń na kijowskim Majdanie. Jego zdaniem wnioski włoskiego dokumentalisty są bardzo podobne do dotychczasowych dowodów na obecność w gronie snajperów osób pochodzenia kaukaskiego. Kaczanowski wspomniał również, że o gruzińskich snajperach mówili również emerytowany gruziński generał, a także odsunięty od władzy premier Ukrainy Mykoła Azarow. Doktor dodał także, że na podsłuchanych rozmowach radiowych snajperów Majdanu słychać osobę mówiącą z kaukaskim akcentem.

Moje osobiste zdanie jest takie, że na pewno snajperami na Majdanie były m.in. osoby mówiące z kaukaskim akcentem, ale jak sądzę, jeśliby użycie ich było tylko inicjatywą Saakaszwilego, to już nie jest ta wersja prawdziwa. Tam nic nie mogło się wydarzyć bez wiedzy tych którzy Majdan zorganizowali, finansowali i sterowali przebiegiem zajść. Prawdopodobne więc jest, że Saakaszwili mógł być tylko pionkiem, co obecnie jest pretekstem do zrobienia z niego kozła ofiarnego, w sytuacji gdy jego działalność polityczna zagrażać zaczęła władzy kijowskiej junty. Dowodem na to jest to, że obecne władze nigdy przeciwko Saakaszwilemu nie wystąpiły z takimi oskarżeniami, zdając sobie sprawę, że on wtedy zacznie mówić za dużo. Dlatego też, jak na razie chcą mu zamknąć usta i wyperswadować mu jego aktywność. Ale gdy to się nie uda, jedynym sensownym posunięciem będzie dla nich trwałe usunięcie go. Przyjmując, że Saakaszwili jest człowiekiem amerykańskich służb, taka ewentualność zakończyłaby się również bardzo źle dla samych sprawców trwałego wyeliminowania byłego gubernatora Odessy. Tak więc obecnie są oni w matni.

https://uniweb.uottawa.ca/members/1150,

https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Ukrajini!_Herojam_s%C5%82awa!

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, sytuacja na donieckim odcinku frontu ponownie się poprawiła.

I tak, około godziny 10:10 czau lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelali dzielnicę Gołmowskiego na północnych obrzeżach Gorłówki. Spadło tam około 9 pocisków moździerzowych, na skutek czego zostały tam uszkodzone trzy domy jednorodzinne: przy ulicy Stepana Babija nr. 31, Armii Sowieckiej nr. 77 i przy ulicy Zagorodnej nr. 12.

Później, bo po godzinie 15:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i granatników AGS-17, ostrzelali teren donieckiej stacji uzdatniania wody. Niektóre z pocisków moździerzowych posiadały ładunek fosforu zapalającego. Łącznie spadło tam około 20 pocisków, w tym nie mniej niż 13 z fosforem i 7 zwykłych pocisków odłamkowych. Poza tym na teren stacji uzdatniania wody spadło około 116 granatów.

Łącznie na tym odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, tylko 29 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 16 znajdujących się tam miejscowości.

Poniżej graficzne przedstawienie wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO w ciągu ostatniego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 12 razy ostrzelali terytorium ŁRL, w rejonie znajdujących się tam 9 następujących miejscowości: Pierwomajska, Frunze, Łogwinowa, Kalinowki, Mołodzieżnoje, Dołgoje, Prisziba, Łozowoje i Nowoaleksandrowki.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 8 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжували вести вогонь по позиціях сил АТО, зокрема й із забороненого Мінськими домовленостями озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення на встановлені відстані.
На Луганському напрямку епіцентром нестабільності залишається Світлодарська дуга. Тут ворог декілька разів, з мінометів різних калібрів й усього спектру піхотного озброєння та БМП вів вогонь поблизу Луганського і Травневого. Неподалік останнього окупанти випустили понад півсотні 120-мм мін. Міномети калібру 82-мм та великокаліберні кулемети загарбники застосували біля Кримського, з гранатометів обстріляли оборонців Золотого, а зі стрілецької зброї – захисників Лобачевого.
На Донецькому напрямку гаряче на Приазов’ї. Тут бойовики з мінометів, гранатометів різних типів та стрілецької зброї вели вогонь біля Водяного. Не менш спекотно і у районі Авдіївки. Зокрема, наші позиції поблизу Кам’янки в обідню пору обстрілював ворожий снайпер, після чого російські найманці пустили у хід гранатомети та легке піхотне озброєння. Зі 120-мм мінометів противник вів вогонь на підступах до Опитного та по південних околицях Авдіївки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська уже 15 разів порушили режим припинення вогню. У половині випадків військовослужбовці Збройних Сил України відповідали агресору з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 8 грудня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО ускладнилася. Російсько-окупаційні війська цілеспрямовано і прицільно продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України та все частіше застосовують міномети різних калібрів, заборонені Мінськими домовленостями. Ворог не зменшує інтенсивності обстрілів й у вечірній час. Активізував противник і застосування безпілотників.
На Луганському напрямку ще за світлої пори доби окупанти із усього наявного піхотного озброєння та 120-мм мінометів вели вогонь по наших позиціях поблизу Травневого. Тут вони випустили понад півсотні мін. Із настанням сутінок ворожий вогонь перемістився трохи північніше, у район КПВВ «Золоте». Його планують відкрити сьогодні, 9 грудня, допоки триватиме ремонт пішохідного мосту у Станиці Луганській. Зокрема, бойовики з 82-мм мінометів та гранатометів обстрілювали підступи до Катеринівки, Новоолександрівки і Кримського, а зі стрілецької зброї і гранатометів – оборонні укріплення біля Золотого. Також з піхотного озброєння російські найманці турбували наших оборонців неподалік Луганського і Зайцевого.
На Донецькому напрямку пік ворожої вогневої активності прийшовся на першу половину доби. Зокрема, окупанти активно вели обстріли з мінометів та усього спектру піхотного озброєння у районі Водяного на Приазов’ї та у передмісті Авдіївки. Поблизу Кам’янки наші позиції активно обстрілював ворожий снайпер. Із настанням ночі під вогонь із мінометів, гранатометів та стрілецької зброї потрапили оборонці шахти Бутівка.
Окрім того, у районі Водяного, Авдіївки, Травневого, Сіверська та Станиці Луганської зафіксовано проліт ворожих БПЛА, заборонених Мінськими домовленостями.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 28 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У випадках, коли ворожі обстріли становили безпосередню загрозу життю і здоров’ю наших воїнів, підрозділи сил АТО відповідали противнику шквальним вогнем із гранатометів, кулеметів і стрілецької зброї.
На жаль, не обійшлося без втрат з нашого боку. Внаслідок ворожих обстрілів загинуло чотири військовослужбовці Збройних Сил України, одного поранено, ще один отримав бойову травму”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze trzy relacje filmowe z Dokuczajewska na południe od Doniecka:

I jeszcze z okolic Marinki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w donieckim Centrum Kultury Słowiańskiej odbył się uroczysty koncert w ramach Międzyuczelnianego Festiwalu Studenckiej Kreatywności „Debiut rocznika 2017”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2017r.- 1016 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Ogniem i mieczem” ciąg dalszy, czyli pod aresztem śledczym gdzie znajduje się „Micho” Saakaszwili zgromadził się tłum jego zwolenników;
  https://korrespondent.net/ukraine/3915975-vozle-yzoliatora-sbu-neskolko-desiatkov-aktyvystov
  Plus w temacie zatrzymania ‚Micho” okazuje się ze zatrzymano go w mieszkaniu należącym do…ukraińskiego policjanta (!) byłego naczelnika ukraińskiej policji w obwodzie ługańskim. teraz ów policjant zali się w internecie że ma obawy że zostanie „zlikwidowany” 🙂
  https://strana.ua/news/110392-politsejskij-v-kvartire-kotoroho-zaderzhali-mikho-zajavil-chto-eho-mohut-ubit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem tzw. sztab operacji ATO na Donbasie pożalił się że 4 „bojców ATO” w ciągu „ostatnich dni” zasiliło szeregi „Niebiańskiego Korpusu” (dawniej znany jako „Niebiańska Sotnia”). Oczywiscie wszyscy to skutek „zbrodniczych działań separtystów”, zapewne dopiero za jakiś czas do mediów „przebiją się” informacje o kolejnych libacjach alkoholowych „bojców ATO” zakończonych zabawami w tzw. rosyjską ruletkę za pomoca granatu
  https://korrespondent.net/ukraine/3915951-sutky-v-ato-pohybly-chetyre-boitsa

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ostatnio na forum można było podziwiać wyczyny „ukrpatrioty” który po kilku głębszych chciał ostrzeliwać pozycje separatystów z moździerza. Facet powinien zostać zgłoszony do nagrody Darwina…

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Odessie mieszkańcy jednego z tzw. mikrorejonów blokuja już od kilku dni jedną z ulic domagajac się włączenia im ogrzewania, którego z kolei nie włączono bo trwa „przepychanka” pomiędzy władzami obwodowymi (czyli państwowymi), a miejskimi (czyli samorządowymi) o to kto ma do tego ogrzewania dopłacić;
  https://dumskaya.net/news/holodnaya-shkodovaya-chetvertye-sutki-zhiteli-me-080202/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I kolejna zdrada, czyli znowu bedzie kwik w ukromediach;
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/morawiecki-jeste%C5%9Bmy-dumnym-wielkim-narodem-nie-pozwolimy-na-szanta%C5%BC-ze-strony-ue/ar-BBGpzGx
  Cytat „Polityk był też pytany o relacje polsko-ukraińskie w kontekście zaszłości historycznych między tymi krajami, w tym szczególnie ludobójstwa na Wołyniu. Podkreślił, że jego matka pochodzi z Stanisławowa i opowiadała mu o tym, co wydarzyło się na tych terenach, także o ludobójstwie.
  „My od prawdy historycznej na pewno nie odstąpimy; uważam, że relacje na przyszłość z Ukrainą można budować tylko na prawdzie. Ta wielka zbrodnia, krzywda, która się wtedy zadziała nie może być relatywizowana” – oświadczył Morawiecki”
  I już pierwsze pochrumkiwania…
  https://korrespondent.net/world/3915990-premer-polshy-rasskazal-o-henotsyde-na-volyny
  https://112.ua/mir/novyy-premer-polshi-rasskazal-ob-ukrainskih-bezhencah-i-genocide-na-volyni-424202.html
  http://news.liga.net/news/world/14868312-novyy_premer_polshi_uzhe_rasskazal_o_genotside_na_volyni.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Okazuje się ze wylizywanie talerzy w restauracjach to codziennosć wśród ukraińskich polityków oraz urzędników. Przyznał się do tego, czyli wylizywania talerza po posiłku, także Zorjan Szkiriak, „doradca” szefa MSW Ukrainy, komentując „skandal” jaki wybuchł za sprawa filmiku na którym widać jak ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko (prywatnie przyjaciel Szkiriaka) wylizuje talerz w jednej z kijowskich restauracji;
  https://strana.ua/news/110376-zorjan-shkirjak-priznalsja-chto-oblizyvaet-tarelki-kak-eho-druh-anton-herashchenko.html
  Ps. Dla przypomnienia, 13 grudnia na Ukrainę udaje się nasz ‚Naczelny Wódz”, czyli Prezydent RP, ciekawe czy zostanie poproszony o to by zachować sie zgodnie z tą ukraińską „tradycją” 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 6. Reprezentacji USA zabraknie na Igrzyskach Zimowych Igrzyskach Olimpijskich które odbędą się w południowokoreańskim Pjongczangu w 2018 roku? Podczas konferencji prasowej rzecznik Białego Domu Sarah Sanders, odpowiadał na pytania dotyczące udziału (lub tez jego braku) amerykańskiej reprezentacji w igrzyskach, odpowiadając na pytania zadane w związku z wypowiedzią ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, że sprawa ta pozostaje „wciąż otwarta”. Cała sprawa ma zwiazek z naprężoną sytuacją polityczną na Płw. Koreańskim i w związku z tym kwestią zapewnienia bezpieczeństwa amerykańskim sportowcom;
  https://strana.ua/news/110375-v-ssha-eshche-ne-reshili-posylat-li-sportsmenov-na-olimpiadu-v-juzhnuju-koreju.html
  Dla zainteresowanych, tekst całego „briefingu” rzecznik Białego Domu;
  https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/12/07/press-briefing-press-secretary-sarah-sanders-1272017-38

  Polubione przez 1 osoba

 7. Klasyczny „ukrofejk”, czyli ‚cywilna karetka reanimacyjna” którą „zdradzieccy separatyści” wysadzili OSTATNIO na podłożonym przez nich tzw. fugasie, a ranną załoge „dobili”. A tymczasem okazuje sie że zdjecie pochodzi jeszcze z czasów tzw. kotła debalcewskiego i przedstawia porzucone oraz zniszczone, po ostrzale artyleryjskim pojazdy należące do ukraińskiej 128 Brygady Piechoty Górskiej…
  https://twower.livejournal.com/2195892.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem pod dom Prokuratora Generalnego Ukrainy Łucenki znajdujacy się w miejscowści Stojanka w obwodzie kijowskim ‚zawitali” członkowie tzw. Automajdanu pod wodzą parlamentarzysty Wołodymyra Parasiuka (jeden z „liderów” tzw MICHomajdanu). „Goście” oskarżyli Łucenkę o to ze nie chce walczyć z korupcją i próbuje zniszczyć urzędy które z nia walczą czyli m.in Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/3916016-avtomaidan-pryekhal-k-domu-lutsenko

  Polubione przez 1 osoba

 9. Zdrada
  W piątkowym wywiadzie dla Telewizji Trwam, desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki podkreślał, że stosunki z Ukrainą można budować tylko na prawdzie historycznej. Mówił, że jego matka pochodząca ze Stanisławowa opowiadała mu również o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainskie-media-morawiecki-juz-pierwszego-mowi-o-ludobojstwie-wolyniu/
  Komentarz: Ja jakoś nie oczekuje większej zmiany retoryki obecnie rządzącej partii. Sądzę ,że będzie dużo pustosłowia drobne buńczuczne gesty i ..tyle. Tak jak kresowianie na Ukrainie byli przez rzad w Warszawie traktowani jako obywatele II kategorii tak i dalej będą. Zamiast pomocy RODAKOM na wschodzie nadal ekipa z wiejskiej będzie sponsorowała różnymi grantami/pożyczkami władze w Kijowie.
  Niemniej media na Ukrainie reagują dość ostro, bo wiedza ,że utrata sprzymierzeńca- „Warszawy” sprawiłaby, że możliwości wpływu na UE zostałyby znacznie ograniczone.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. W związku z ostatnimi „Przygodami gruzińskiego awanturnika Micho” w Kijowie przypomniał o sobie w ukromediach parlamentarzysta Dmytro Jarosz, były „lider” banderowskiego ‚Prawego Sektora”, a obecnie „dowódca’ tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej (czyli zorganizowanej grupy przestępczej działajacej w tzw. strefie ATO), który „brutalnie zbeształ” Saakaszwilego i jego zwolenników. Jarosz określił ich m.in mianem „szczurów’ ktorzy zamiast iść walczyć na front ‚dekują sie na tyłach”;
  http://antikor.com.ua/articles/208546-rjahennye_patrioty_i_tylovye_krysy_jarosh_brutaljno_obrugal_storonnikov_saakashvili

  Polubione przez 1 osoba

 11. Na Ukrainie zakazano …rosyjskich bajek.
  Na terenie Ukrainie wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące przywozu książek z Rosji.Państwowy Komitet Telewizji i Radiofonii Ukrainy zakazał wwozu wydanych w Rosji bajek. Świadczy o tym opublikowana na stronie internetowej Komitetu lista produktów wydawniczych, których sprzedaż na Ukrainie jest zakazana.
  Zakaz objął takie książki, jak „Ilja Muromiec i słowik-rozbójnik: opowieści o rosyjskich bohaterach” i „Bohaterskie rosyjskie bajki”.Zakaz ten rzekomo obowiązuje od trzech miesięcy i objął nawet książki użytku osobistego.
  http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=135395&cat_id=132984

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wszędzie zdrada 🙂
  Śledczy SB Ukrainy do lutego 2014 roku, według stanu na dzień 30 listopada bieżącego roku, przeprowadzili (prowadzą) 15 236 postępowań karnych dotyczących przestępstw przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy, zamachów na jej integralność i nienaruszalność, terroryzmu, innych poważnych przestępstw w odniesieniu do 3603 osób, z których zostało aresztowanych 1505 osób”, – czytamy w odpowiedzi na zapytanie.
  http://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1702744-sbu-za-zlochini-proti-natsbezpeki-areshtovano-1-5-tis-osib

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Była premier Ukrainy, obecnie liderka opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” Julia Tymoszenko komentujac zatrzymanie Saakaszwilego porównała to wydarzenie ze swoim aresztowaniem (i skazaniem) za czasów byłego prezydenta Janukowycza (zwolnienie z więzienia Tymoszenko stało sie później jednym z haseł kijowskiego majdanu), wezwała takze Poroszenkę by zwolnił Saakaszwilego bo inaczej moze sie to dla niego skończyć podobnie jak dla Janukowycza, czyli ucieczka do rosyjskiego Rostowa;
  https://strana.ua/news/110428-julija-timoshenko-sravnila-petra-poroshenko-s-behlym-viktorom-janukovichem.html
  >https://ic.pics.livejournal.com/nathan_holn/70992554/2605/2605_900.jpg

  Polubione przez 1 osoba

 14. Witam ! Duda pojedzie tam z własną zastawą. Bo jaką ma gwarancję, że talerz z którego będzie jadł był myty ,a nie oblizany. I niech się nie zdziwi jak po powrocie nie doliczy się paru srebrnych łyżek i widelców. 😉

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Warto rzucić okiem

  Putin uroczyście otworzył port załadunkowy płynnego gazu w porcie Sabetta położonym nad Oceanem Arktycznym na Półwyspie Jamalskim. Pierwszy ładunek zabrał specjalnie do tego celu zbudowany tankowiec lodołamacz Christophe de Margerie (nazwany na pamiątkę szefa francuskiej firmy TOTAL, który zginął w wypadku lotniczym w Rosji i był przeciwny jakimkolwiek sankcjom antyrosyjskim)

  https://www.rt.com/business/412468-russia-arctic-lng-plant-putin/

  http://arctic.ru/photo/20170619/631224.html

  W tej kwestii „pierwsza demokracja świata” czyli USA została daleko daleko w tyle…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.