Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2019r.- 1632 dzień od nowego rozejmu.


W odpowiedzi na doniesienia płynące zza oceanu mówiące o uwzględnieniu sankcji przeciwko Nord Stream II w budżecie Pentagonu na przyszły rok, Steffen Kotré członek komisji ds. gospodarki i energetyki w Bundestagu zwrócił uwagę na to, że „nałożenie sankcji na projekt ‚Nord Stream 2’ spowoduje wzrost cen gazu dla europejskich konsumentów”.

W opinii parlamentarzysty z ramienia prawicowej partii Alternative für Deutschland (AfD) ewentualne sankcje nie będą w stanie powstrzymać budowy gazociągu „Nord Stream 2” i są „aktem agresywnej polityki ekonomicznej USA wobec Europy”. Steffen Kotré oskarżył również Waszyngton o „podłość”. Dodał przy tym, że prawdziwym celem Stanów Zjednoczonych jest utorowanie drogi dla eksportu amerykańskiego gazu LNG do Europy. Jego zdaniem doprowadzi to do wzrostu cen gazu.

Postawa parlamentarzysty z AfD nie jest odosobniona a wyraża ona opinię większości elit politycznych Niemiec.

Dowodem na to są działania niemieckiego rządu podjęte niedawno mające na celu uniemożliwienie lub choćby opóźnienie wprowadzenia amerykańskich sankcji za budowę „Nord Stram 2”, a także w sprawie jego lądowej odnogi- gazociągu Ostsee Pipeline Anbindungs-Leitung („OPAL”).

Chodzi o to, co wywołało wściekłość naszych władz, Niemcy, w przeciwieństwie do Komisji Europejskiej, zdecydowały się złożyć apelację od wrześniowego orzeczenia sądu UE w sprawie Gazociągu „OPAL”. Oznacza to, że sprawa ta ponownie trafi do sądu w Luksemburgu, a na jej ostateczne rozstrzygniecie trzeba będzie poczekać nawet do kilkunastu miesięcy.

Wydział prasowy Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) potwierdził, że niemiecki rząd federalny złożył apelację od wyroku TSUE ws. gazociągu „OPAL”.

Sprawa nosi sygnaturę C-848/19 P.

TSUE 10 września br. wydał wyrok unieważniający decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku, zgodnie z którą gazociąg „OPAL” mógł być wykorzystywany faktycznie w całości przez rosyjską firmę „Gazprom”. W związku z czym, przepływ gazu rurociągiem „OPAL” musiałby zostać zredukowany o 12,8 mld m sześc. rocznie. Co oczywiście stanowi bardzo poważną ilość, i doprowadziłoby do pokrzyżowania planów ekspansji rosyjskiego gazu na Zachód do gazociągów „JAGAL”, „STEGAL” lub „Gazela” z pominięciem Ukrainy.

Tak więc, niemiecka apelacja na wiele miesięcy, a może nawet lat, gwarantuje „Gazpromowi” monopol na przesył gazu „OPALEM”.

Poza sprawą z „OPAL-em”, niemiecki rząd ma jednak nadal powody do obaw, których przyczyną są zapowiedź wprowadzenia amerykańskich sankcji na firmy uczestniczące w budowie „Nord Stream 2”.

Wprowadzenie amerykańskich sankcji staje się coraz bardziej realne, gdyż zostały ostatnio wpisane do projektu amerykańskiej ustawy o budżecie resortu obrony na rok finansowy 2020. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA, Jim Risch w kuluarach Forum Bezpieczeństwa Międzynarodowego w kanadyjskim Halifax, wyraził nadzieję, że sankcje będą na tyle poważne, że zachodnioeuropejskie firmy budujące „Nord Stream 2” zdecydują się nie uczestniczyć w tym projekcie.

Aby ustawa o budżecie resortu obrony USA na rok 2020 weszła w życie, musi zostać przegłosowana jeszcze przez obie izby Kongresu.

Pretekstem do nałożenia sankcji na formy uczestniczące w budowie gazociągu „Nord Stream 2” jest opinia o tym, że Moskwa wykorzystuje surowce jako narzędzie szantażu politycznego, a jego uruchomienie będzie sprzyjać realizacji planów Kremla. Aby do tego nie dopuścić, w ustawie przewidziano sankcje przeciwko finansowym i biznesowym partnerom tej inicjatywy z Europy Zachodniej.

Jednocześnie niemieckie media zaczęły zarzucać rządowi RFN zbyt bliskie relacje ze spółką „Nord Stream 2”.

M.in. sprawą zajął się niemiecki „Bild”, który powołując się na dokument jakiejś „zachodnioeuropejskiej służby wywiadowczej”, napisał, że rząd w Berlinie stara się lobbować w sprawie „Nord Stream 2” w USA.

„Bild” pisze o tym, że spółce córce „Gazpromu”– „Nord Stream 2 AG”, „udało się uzyskać wyjątkowo dobry dostęp do Urzędu Kanclerskiego” i zapewnić tym samy sobie wsparcie niemieckiego rządu w sprawie tego gazociągu w USA. Dziennik poinformował, że kanclerz Angela Merkel wysłała do Stanów Zjednoczonych negocjatora, którego celem ma być opóźnienie wprowadzenia ewentualnych sankcji. Również ministerstwo gospodarki i energii RFN ma tam regularnie wysyłać w tej sprawie wysokich rangą urzędników.

„Bild” informuje również, że przeciwko restrykcjom aktywnie działa niemiecka ambasador w Waszyngtonie Emily Haber, przekonując amerykańskich kongresmenów, by nie popierali sankcji, gdyż będzie to mieć zły wpływ na europejskie bezpieczeństwo energetyczne i zagrozi relacjom transatlantyckim. W ten sposób wg. „Bilda”, niemiecki rząd broniąc rosyjskich interesów w Europie, powtarza za Moskwą kłamstwa kolportowane przez Kreml. Z tego powodu, jak donosi niemiecki dziennik, postawa Berlina jest krytykowana nawet przez Komisję Europejską

W odpowiedzi na to rzecznik Angeli Merkel przekonuje jednak, że władze nie mają nic do ukrycia ws. „Nord Stream 2”. Steffen Seibert ocenił w poniedziałek (25.11.2019) w Berlinie, że rząd często informuje publicznie o swoim podejściu do „Nord Stream 2”.

„Informujemy też otwarcie wszystkie kraje partnerskie, które mają pytania, krytyczne uwagi”– powiedział pytany o sprawę przez dziennikarza „Deutsche Welle”.

Jak widać, przeciwnicy budowy „Nord Stream 2”, którego realizacja ma pokrzyżować plany amerykańskiej ekspansji gazowej LNG do Europy, chwytają się w akcie rozpaczy wszystkich możliwych i nieczystych metod, nawet posuwając się do insynuacji, że rząd niemiecki jest zaangażowany w poparcie dla jego budowy.

Nie rozumieją oni tylko jednego, a więc jakie są relacje pomiędzy władzą a firmami w Niemczech, gdzie nie do pomyślenia jest to co np. dzieje się w niepraworządnej Polsce czy też w Stanach Zjednoczonych, gdzie powiązania pomiędzy polityką i władzą są tak stare i mocne jak ten kraj.

Można więc powiedzieć, że „przygania kocioł garnkowi”, i do tego fałszywie. Pomijając już tu najistotniejszy fakt, że niemieckie firmy zaangażowane w budowę gazociągu „Nord West 2”, wpisują się w politykę energetyczną rządu swojego kraju, który przechodzi na jak najbardziej ekologiczne formy zaspokojenia potrzeb w tym zakresie.

Niestety nasz rząd, podobnie jak i administracja amerykańska, idą dokładnie w odwrotnym kierunku, a więc nic nie robiąc sobie z ochrony środowiska naturalnego. Zaś sprawy surowców energetycznych traktując jako instrument politycznego nacisku, a wręcz szantażu w walce z Rosją.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 10:55 a 23:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (6 min) oraz granatników SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (17 ostrzałów), łącznie 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były na całej długości linii frontu, poczynając od rejonu Gorłówki na północnym jego odcinku (Dolomitnoje oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i 6/7), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Staromichajłowka, ALeksandrowka i Łozowoje), a także na południowym odcinku frontu (Jasnoje, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 27 pocisków (wobec 48 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby było spokojnie i nie odnotowano tam, ze strony ukraińskich żołnierzy, ani jednego naruszenia warunków zawieszenia broni.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 28 листопада 2019 року.

27 листопада збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 6 обстрілів:
поблизу Старогнатівки і Березового – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
двічі біля Мар’їнки – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Водяного, що на Приазов’ї, – з автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Красногорівки – з великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
неподалік Південного – з РПГ та автоматичних гранатометів;
поблизу Шумів – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
біля Попасної – зі стрілецької зброї.
Вчора, 27 листопада, поранень внаслідок обстрілів зазнали два військовослужбовці Об’єднаних сил. Ще один наш захисник отримав бойову травму.
З початку цієї доби російські окупаційні війська, з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, вели вогонь у районі Новолуганського. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2019r.- 1632 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne wyniki badań opinii publicznej (przeprowadzone przez Kijowski Intsytut Spraw Międzynarodowych). Spada poparcie dla obecnego Prezydenta Ukrainy, z 72% na poczatku września do 52 % na końcu listopada. Wzrosła takze liczba osób przeciwnych jego polityce z 7 % do 19 %;
  https://strana.ua/news/236040-rejtinh-vladimira-zelenskoho-upal-eshche-kmis.html
  Przeciwnych polityce, głównie chodzi o forsowanie zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie, prowadzonej przez Zelenskiego ma być takze aż 64 % pytanych o to Ukraińców;
  https://strana.ua/news/236043-ukraintsy-katehoricheski-protiv-prodazhi-zemli-chem-i-uvelichivajut-nedoverie-k-prezidentu-kmis.html
  W ślad za Prezydentem Ukrainy podąża premier Honczaruk który również traci poparcie Ukraińców. Obecnie, tzn. na koniec listopada tylko 11% respondentów pozytywnie odnosi się do Honczaruka, a już 25% negatywnie;
  https://strana.ua/news/236046-rastet-rejtinh-nedoverija-k-premer-ministru-alekseju-honcharuku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny skandal w obecnej kijowskiej „wierchuszce”. deputowany Ray Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” a zarazem popularny ukrainski dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij ujawnił że prankerem „Jokerem” który ostatnio kompromituje ukraińskich polityków moze być…sam Prokurator Generalny Ukrainy Rjaboszapka 🙂
  https://strana.ua/news/236080-nardep-dubinskij-zajavil-chto-dzhoker-eto-henprokuror-rjaboshapka.html
  Ps. UKROCYRK…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kazachstan postawił „ultimatum” ukraińskiemu przedsiębiorstwu „Antonow” domagając sie wypełnienia zamówienia na budowe JEDNEGO samolotu An – 74, jakie złożył w należących do „Antonowa’ zakładach w Charkowie (znajdujacy sie w stanie bankructwa już od 5 lat). W przeciwnym razie żąda 15 mln dolarów za niewywiazanie się z umowy. Z kolei dyrektor zakłądów w Charkowie tłumaczy ze samolot dla Kazachstanu „jest już gotów w 80 % i do jego wykończenia potrzeba tylko od 4 do 8 miesięcy”;
  https://112.ua/obshchestvo/ukraina-dolzhna-libo-vernut-kazahstanu-15-mln-doll-za-nedostroennyy-an-74-libo-dostroit-etot-samolet-harkovskiy-aviazavod-516497.html
  Z kolei prezes „Antonowa” Ołeksandr Doniec żali sie ze jego koncern praktycznie jest już w 80 % „zniszczony” i jeżeli juz teraz nie nastąpi szybka interwencja władz w Kijowie (chodzi o „zastrzyki finansowe”) to za „5 do 7 lat” to nie pozostanie z niego już nic…
  https://www.capital.ua/ru/news/135318-iznos-osnovnykh-sredstv-kontserna-antonov-okolo-80

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie, czyli w nocy w Kijowie włamano się do siedziby Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy, które ostatnio „ostro” przeciwstawiło się obecnym władzom w Kijowie w związku z próbami ograniczenia wolnosci mediów;
  https://strana.ua/news/236091-v-tsentre-kieva-derzkie-naletchiki-raznesli-ofis-nszhu-foto.html
  Z kolei do ukraińskiej „wolontariuszki ATO” znanej jako „Marusja Zwieroboj”, która onegdaj wygrażała śmiercią obecnemu Prezydentowi Ukrainy wraz z deputowana RN z frakcji ‚Europejska Solidarność” Poroszenki, przyszli w „odwiedziny” SBUsznicy, oficjalnie poszukujac u niej „nielegalnie przetrzymywanej broni”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4165585-uhrozy-zelenskomu-u-volontera-zveroboi-ydet-obysk
  Sama „wolontariuszka ATO” tymczasem znowu publicznie zaczęła wygrażac Prezydentowi Ukrainy;
  https://strana.ua/news/236118-zveroboj-rasskazala-smi-chto-u-nee-pri-obyske-izjali-oruzhie-i-snova-prihrozila-smertju-zelenskomu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Koniec możliwości zarabiania pieniedzy w Rosji dla ‚weteranów ATO”, którzy jak wiadomo najpierw „bohatersko” stawiali opór ‚rosyjskiej inwazji na Donbasie”, a nastepnie masowo jeździli „na saksy” do „państwa – agresora” czyli Rosji. Teraz żaden z nich (oficjalnie) nie będzie mógł tego zrobić ponieważ w Radzie Federacji (czyli izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) pojawił sie projekt uchwały w tej sprawie. Warto przy tym dodać że do tej pory władze Rosji wydalały ze swojego terytorium „weteranów ATO” podejrzanych o dopuszczenie się przestępstw oraz zbrodni podczas tzw. operacji ATO na Donbasie;
  https://www.pnp.ru/politics/uchastnikam-ato-na-donbasse-predlagayut-zapretit-rabotat-v-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. W Równem podczas likwidacji „nielegalnej stacji benzynowej” policjanci natknęli sie na mężczyznę poszukiwanego przez prokuraturę z obwodu charkowskiego za nielegalne posiadanie broni. Mężczyzna zaczął grozić policjantom zdetonowaniem granatu jednak tym udało sie go uspokoić oraz rozbroić;
  https://korrespondent.net/ukraine/4165574-v-rovno-muzhchyna-uhrozhal-vzorvat-hranatoi-kopov
  Z kolei w Wołodarce w obwodzie kijowskim policjanci podczas rewizji u zatrzymanego wcześniej złodzieja znaleźli kostki heksogenu, czyli jednego z najpotężniejszych materiałów wybuchowych kruszących;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4165646-na-kyevschyne-u-vora-nashly-moschnuui-vzryvchatku

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Odwołana już ze stanowiska, po „aferze łóżkowej”, ukraińska wiceminister infrastruktury Ołeksandra Kłytina nie daje za wygraną i domaga sie od swojego byłego już szefa, czyli ministra infrastruktury Ukrainy, usuniecia ze stanowiska m.in szefa ukraińskich kolei „Ukrzaliznycii”. Kłytina uważa bowiem że jej odwołania miało związek z jej działaniami sprzeciwiającymi się decyzja tego ostatniego;
  https://strana.ua/news/236153-klitina-popavshaja-v-seks-skandal-potrebovala-uvolit-hlavu-ukrzaliznytsi-kravtsova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, prezes ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolew „studzi” optymizm po wczorajszej informacji o tym że sąd apelacyjny w Svea w Szwecji odrzucił wnioski rosyjskiego ‚Gazpromu” w sprawie wniesionej przez ten koncern wyroku wydanego przez sąd arbitrażowy w Sztokholmie. Kobolew przypomniał m.in że dwa najwazniejsze orzeczenia sąd apelacyjny ma wydać dopiero w 2020 roku, prawdopodobnie w lutym oraz w jesieni tego roku;
  https://strana.ua/news/236152-zhaloby-hazproma-na-reshenie-arbitrazha-apelljatsionnyj-sud-svea-rassmotrit-v-fevrale-i-osenju-2020-hoda.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Są to orzeczenia o treści proceduralnej i do samego wyroku nic nie mają.

   A więc głoszenie o tym jakiż to niesamowity sukces Naftohazu, jest to prostu kolejnym oszustwem szytym grubymi nićmi.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. W temacie wczorajszego zatrzymania w Kijowie „ojca chrzestnego przemytu [na Ukrainie]” (jak go nazwał obecny Prezydent Ukrainy) czyli „biznesmena” z Odessy Wadim Alperina. Został on oficjalnie oskarżony o „stworzenie struktur korupcyjnych w ukraińskich służbach celnych” w wyniku czego ukraińskie państwo poniosło starty w wysokosci ponad 77 mln hrywien;
  https://inforesist.org/nanes-777-grn-ubytkov-krestnomu-otczu-kontrabandy-alperinu-vruchili-podozrenie/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli w temacie „łuku tryumfalnego” w Warszawie…
  https://konserwatyzm.pl/eckardt-luk-triumfalny-ku-czci-bitwy-warszawskiej/
  Cytat „Mój sceptycyzm bierze się z faktu, że jak znam nasze polityczno-historyczne uwarunkowania, to będzie to kolejny propagandowy szlagwort na cześć głośnego brygadiera, który nie dość, że swoim “geniuszem” bolszewików na łeb nam sprowadził, to potem w najważniejszym momencie dał dyla, kiedy ta bolszewia stanęła u bram.
  Szczęściem na posterunku byli wówczas zawodowi wojskowi oraz Witos jako premier, którzy z poczucia obowiązku i w trosce przyszłość ledwie co odzyskanej ojczyzny, zamilczeli o rejteradzie przyszłego bożyszcza sanacji”

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, „Bloomberg” opisuje gazociąg ‚Siła Syberii”, lekceważony w mediach swiatowych, a który powoduje uniezależnienie Rosji od rynków energetycznych w Europie, gdyż teraz bedzie mogła sprzedawać swój gaz bezposrednio do Chin i innych krajów Dalekiego wschodu. Warto zwrócic uwagę na mapkę w tekście gdzie zaznaczone sa „odnogi” gazociągu prowadzące na Płw. Koreański oraz na Sachalin, a z stamtad zapewne do Japonii…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-25/how-russia-china-gas-pipeline-changes-energy-calculus-quicktake

  Polubione przez 4 ludzi

 12. https://kresy.pl/wydarzenia/polska/w-przemyslu-nie-bedzie-ulicy-hitlerowskiego-kolaboranta-bpa-kocylowskiego/

  Rada Przemyśla przyjęła w czwartek uchwałę o przemianowaniu ulicy bpa Jozafata Kocyłowskiego na ulicę bpa Śnigurskiego. Oznacza to powrót do stanu sprzed czerwca 2013 roku.

  reakcja upadłej już jest

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ambasada-ukrainy-krytykuje-decyzje-radnych-przemysla-ws-ulicy-kocylowskiego/

  Ambasadzie Ukrainy w Warszawie nie spodobała się decyzja Rady Miasta Przemyśla, która ulicę bpa Kocyłowskiego przemianowała na ulicę bpa Śnigurskiego. Swój protest ukraińska placówka zamieściła w czwartek na Facebooku

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia planują w ciągu roku budowę tzw. europejskiego toru ze Lwowa do zachodniej granicy państwa, by uruchomić bezpośrednie połączenia ekspresowe z Krakowem, Pragą i Wiedniem – poinformował szef Ukrzaliznyci Jewhen Krawcow.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-planuje-budowe-europejskiego-toru-do-granicy-z-Polska-7780914.html
  Komentarz: Władze Ukrainy od kilku lat zapowiadają budowę wspomnianych połączeń kolejowych. Na razie poza deklaracjami większych sukcesów brak. Ostatni duzy projekt, budowa tunelu Sudeckiego, powstała tylko dzięki Panu Balczunowi (teraz przez ten odcinek idzie większość kolejowego transportu towarowego do krajów UE).
  Budowa połączenia jest jednak koniecznością. Ukraina jako kraj utrzymujący cie z eksportu nisko-przetworzonych produktów musi mieć tanie połączenia z krajami z którymi handluje. Inaczej eksport nie będzie opłacalny.Nie ma innej alternatywy-Polska nie zgodziła się na zwiększenie limitów przewozowych ukraińskich tirów i ukraińscy przedsiębiorcy już teraz mają problem z dotrzymaniem terminów dostaw.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Artykuł o likwidacji ukraińskiego górnictwa, a w nim jeden mały „smaczek”

  „5,5 roku temu doszło do rewolucji na Majdanie. Później konsekwencja tamtego wydarzenia negatywnie wpłynęły na gospodarkę naszych sąsiadów. W 2017 r. produkt krajowy brutto Ukrainy wyniósł 112 mld dolarów, co stanowiło spadek o 38 proc. względem 2013 r. Średnie wynagrodzenie to w przeliczeniu 270 euro.”
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25452748,ukraina-masowo-zamyka-kopalnie-wegla-prace-straci-ponad-30.html
  Komentarz: jeszcze 2-3 lata nieustannych wzrostów a gospodarka Ukrainy osiągnie poziom jak sprzed Euro-Majdanu. Tylko czy to można uznać za sukces?

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.