Wojna domowa na Ukrainie 24.09.2020r.- 1923 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 195.

Prezydent Ukrainy spotkał się z Wysokim Przedstawicielem UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem podczas pierwszej wizyty szefa unijnej dyplomacji na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski podziękował przedstawicielowi UE za wizytę, która odbyła się mimo pandemii koronawirusa.

Podczas spotkania kluczową uwagę zwrócono na kwestie pokojowego uregulowania kwestii we wschodniej Ukrainie oraz sytuację na czasowo okupowanym Krymie.

Wysoki Przedstawiciel UE został poinformowany o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Donbasie i postępach w realizacji porozumień osiągniętych podczas szczytu w Paryżu w formacie Normandii.

Szef państwa podziękował Josepowi Borrellowi za dalsze wsparcie Unii Europejskiej dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Wołodymyr Zełenskij zaznaczył, że podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty przedstawicieli UE do Donbasu będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak panuje reżim „ciszy”, w jakich warunkach służy ukraińskie wojsko itp.

Prezydent podkreślił, jak ważne jest utrzymanie tematu zajęcia Krymu w centrum uwagi ONZ i UE. Poruszono także kwestię stworzenia platformy negocjacyjnej w celu zajęcia Półwyspu Krymskiego.

„Dla nas kluczową kwestią jest stworzenie stałej platformy, na której poruszane są kwestie humanitarne, kwestie praw człowieka, problem Ukraińców na terytorium okupowanego czasowo Krymu, w ogóle kwestia zwrotu naszego okupowanego terytorium”– powiedział Zełenski.

Wołodymyr Zełenski i Josep Borrell rozmawiali także o przygotowaniach do 22 szczytu Ukraina-Unia Europejska, który odbędzie się 1 października w Brukseli. Ukraiński prezydent wyraził nadzieję, że wspólne oświadczenie, które zostanie przyjęte w wyniku szczytu, będzie odpowiednio odzwierciedlać poziom ambicji stron w zakresie dalszego pogłębiania strategicznego partnerstwa i integracji gospodarczej między Ukrainą a UE.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zapewnił prezydenta, że ​​UE nadal wspiera Ukrainę.

„Unia Europejska jest największym, najpotężniejszym i niezawodnym partnerem Ukrainy. Wspieramy Ukrainę w zakresie integracji gospodarczej, ale wspieramy również suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. W szczególności chcę podkreślić, że zapewniamy wszelkiego rodzaju potężne wsparcie dla wdrażanych reform”– powiedział Josep Borrell. Jako dowód takiego wsparcia wskazał wizytę przedstawicieli UE w Donbasie.

Wysoki Przedstawiciel UE zauważył również, że Unia Europejska nigdy nie uzna aneksji Krymu i nie wycofa się z tego stanowiska.

Strony szczegółowo omówiły postęp reform na Ukrainie, w szczególności Josep Borrell z zadowoleniem przyjął przywództwo Wołodymyra Zełenskiego w promowaniu takich reform, jak: gruntowa, reforma sektora bankowego i pozabankowego sektora finansowego, walka z korupcją i ograniczanie wpływów oligarchów.

Zełenski zapowiedział również przygotowanie reformy sądownictwa i zapewnił, że obecne władze ukraińskie są najbardziej zainteresowane budową niezależnej struktury antykorupcyjnej i systemu egzekwowania prawa dla demokratycznego rozwoju Ukrainy.

Po prostu, zwykły trefniś!!!!!

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-zustrivsya-z-visokim-predstavnikom-yes-iz-63849

*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE odnotowało następujące naruszenia Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących obecny reżim nieograniczonego zawieszenia broni, podpisany przez uczestników Grupy Kontaktowej 22 lipca 2020 r .:

– ️ 19 września dron należący do SMM OBWE ponownie wykrył co najmniej 14 min przeciwpancernych (TM-62) ustawionych w poprzek drogi M-03 w pobliżu wieś Ługańsk. SMM OBWE ocenił, że miny należą do USZ;

– ️ 19 września dron SMM OBWE ponownie zlokalizował w dwóch miejscach wokół miejscowości Piaski 20 min przeciwczołgowych zainstalowanych w poprzek drogi prowadzącej do Doniecka. SMM OBWE ocenił miny jako należące do USZ.

Ponadto SMM OBWE odnotowało obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu obszarów mieszkalnych i osiedli:

– ️ 1 samobieżny przeciwpancerny zestaw pocisków kierowanych (9P133 „Malutka”, 135 mm) w pobliżu n. wieś Krasnogorowka;

– ️ 2 szt. ZRK (Wyrzutnia Rakiet) (9K35 „Strieła-10”) w części zamieszkanej wsi Taramczuk;

– ️ 1 szt. ZRK (9K33 „Wasp”) w pobliżu Kalinowa;

– ️ 1 szt. ZRK (9K35 „Strela-10”) w pobliżu Archangielskoje;

– ️ 3 opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu Nowgorodskoje;

– ️ 2 BTR-70 w pobliżu wsi Niewielskoje;

– ️ 5 bojowych wozów piechoty w pobliżu Sławnoje;

– ️ 1 BTR-70 i 1 BMP-1 w dzielnicy mieszkalnej wsi Taramczuk;

– ️ 7 bojowych wozów piechoty (BMP-2 – 3 szt., BMP-1 – 4 szt.) w pobliżu osiedla Trudowskoje;

– ️ 1 BMP-1 w pobliżu miejscowości Granitnoje;

– ️ 2 BMP-1 w pobliżu Nowomichajłowka.

Poza tym, ukraińscy żołnierze podłożyli około 50 min przeciwczołgowych na drogach miejscowości w okolicach Doniecka i Gorłówki. Poinformował o tym dzisiaj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„W rejonie wsi Piasków żołnierze 54 brygady zainstalowali 20 min przeciwczołgowych w poprzek lokalnej drogi”– powiedział Basurin dodając, że we wsiach Trawniewoje i Ługańskoje, na północ od Gorłówki, umieszczono kolejnych 27 min przeciwpancernych.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu USZ postawiły prom pontonowy w pobliżu miejsca budowy punktu kontrolnego w pobliżu miejscowości Szczastie.

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) postawiły prom pontonowy w pobliżu placu budowy punktu kontrolnego na linii trakcyjnej w rejonie Szczastie. O tym fakcie poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„W trakcie badania danych odzyskanych z wcześniej zestrzelonego bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowaliśmy obecność wzniesionego i zakamuflowanego przejścia mostu pontonowego w rejonie budowy punktu kontrolnego Ługańsk-Szczastie postawionego w poprzek kanału Elektrociepłowni Ługańskiej w odległości około 200 metrów od mostu żelbetowego”– powiedział Osadczy.

Poza postawieniem mostu pontonowego, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły dwa bojowe wozy piechoty na terenie zamieszkałym.

„USZ rozmieściły dwa bojowe wozy piechoty (BMP) w części mieszkalnej wsi Nowozwanowka”
– poinformował na spotkaniu z przedstawicielami mediów, rzecznik prasowy Milicji Ludowej ŁRL Aleksander Mazeikin.

„W ciągu ostatniego dnia zidentyfikowano dwa bojowe wozy piechoty w części mieszkalnej osady Nowozwanowka z 30 brygady, a w pobliżu tej osady zauważono także bojowy pojazd inżynieryjny BAT-2”– dodał rzecznik ML.

Mazeikin podkreślił, że umieszczanie przez Siły Zbrojne Ukrainy broni i sprzętu wojskowego w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę stanowi naruszenie dodatkowych środków i zagraża życiu i zdrowiu ludności cywilnej.

„Doszło też do kolejnej eksplozji w rejonie Nowotoszkowskiego podczas doposażania stanowisk Sił Zbrojnych Ukrainy”– poinformowano w komunikacie ML ŁRL.

„Przedstawiciele ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK) odnotowali eksplozję na stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie miejskiego osiedla Nowotoszkowskoje”– poinformowała służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

„Dziś obserwatorzy przedstawicielstwa ŁRL WCKiK odnotowali eksplozję w strefie odpowiedzialności drugiego batalionu 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej formacji zbrojnych Ukrainy w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje”– napisano w komunikacie.

Według wstępnych informacji „w trakcie dodatkowego wyposażania stanowisk na miejscu prowadzenia robót nastąpiła eksplozja niezidentyfikowanego urządzenia wybuchowego”.

„Na miejscu zdarzenia pracuje grupa robocza wojskowych organów ścigania oraz przedstawiciele dowództwa brygady. W ramach mechanizmu koordynacyjnego, a także w celu zapobieżenia oskarżeniom o prowokacje ze strony Milicji Ludowej, strona ukraińska w WCKiK została o tym bezzwłocznie poinformowana”– poinformował resort obrony ŁRL, dodając, że oddziały Milicji Ludowej na bieżąco monitorują wroga, jednocześnie ściśle przestrzegając warunki zawieszenia broni i są w ciągłej gotowości do szybkiego reagowania na wszelkie zmiany sytuacji operacyjnej.

Powracając na doniecki odcinek frontu, to o godzinie 12:20 z kierunku wsi Wodjanoje w stronę miejscowości Dzierżyńskoje ukraiński żołnierz z 36 samodzielnej brygady morskiej ukraińskich sił zbrojnych przeprowadził ostrzał snajperski żołnierzy z formacji ML DRL. W wyniku tego ostrzału został poważnie ranny w brzuch żołnierz DRL. Materiały dokumentujące fakt ostrzału zostały przekazane przedstawicielom organizacji międzynarodowych i Prokuraturze Generalnej DRL w celu włączenia się do spraw karnych wszczętych przeciwko dowódcy 36 brygady Andriejowi Gnatowowi i jego podwładnym.

Poza tym, w ciągu minionej doby na obu odcinkach frontu było spokojnie

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 24 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Об’єднані сили надійно контролюють ситуацію в районі проведення операції, сумлінно виконуючи завдання за призначенням.
Упродовж минулої доби, 23 вересня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано три порушення з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, на Приазов’ї, всупереч домовленостям, досягнутим у рамках Тристоронньої контактної групи, задокументовано прольоти двох безпілотних літальних апаратів противника із перетином лінії розмежування. Українськими засобами радіоелектронної боротьби ворожі БПЛА типу «Квадрокоптер» і «Фантом-4» було подавлено.
Проголошений режим припинення вогню ворог порушив поблизу Попасної, здійснивши два постріли в бік наших позицій з автоматичного станкового гранатомета. Вогнева провокація противника не становила загрози для наших захисників, тому українські воїни зброю у відповідь не застосовували.
Бойових втрат унаслідок ворожих пострілів не було.
На жаль, неподалік населеного пункту Піски внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої двоє військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил отримали осколкові поранення. Воїнів оперативно доправлено до лікувального закладу, де їм надано кваліфіковану медичну допомогу.
У районі населеного пункту Новозванівка військовослужбовцями Збройних Сил ліквідовано осередки загоряння сухої трави. Завдяки вмілим та своєчасним діям українських захисників поширення пожежі вдалося уникнути.
Від початку поточної доби, 24 вересня, порушень режиму тиші на всіх ділянках лінії розмежування не зафіксовано. Українські захисники повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції. Водночас наші воїни перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні виклики з боку збройних формувань РФ.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.09.2020r.- 1923 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  W temacie Krymu

  Ukraina miała „pełne prawo” odciąć sztucznie utworzony Kanał Północnokrymski, władze nie blokowały koryta rzeki Dniepr, która „swobodnie płynie przez terytorium Ukrainy, Białorusi i Rosji”, oświadczył „stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krym” Anton Korinewicz.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020092313103254-kijow-mielismy-pelne-prawo-odciac-wode-na-krymie-sputnik/

  Na samym półwyspie mieszkańcy ponoć skarżą się na brak/złą jakość wody pitnej.
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/309229897-Krym-Po-wode-beczkowozem-lub-czolgiem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie ujawnionej wczoraj, przez jednego z ukraińskich blogerów, sprawy zamieszkiwania w jednej z rezydencji Prezydenta Ukrainy Prokurator Generalnej Ukrainy wraz z rodziną. Urzędniczka robi to z naruszeniem obowiązujacego na Ukrainie, prawdopodobnie na podstawie fikcyjnej umowy, zawartej z innym urzędnikiem państwowym wobec którego podległa jej instytucja prowadzi sprawę karną. W linku zdjęcia i filmik jak wyglada rezydencja;
  https://strana.ua/articles/private-life/291325-hosdachu-v-pushche-voditse-hde-poselilis-venediktova-okhranjajut-s-vozdukha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Trwa „wielka łapanka” na „ukrogastarbeiterów” w Niemczech. Niemiecki ‚Spiegel” informuje o przeprowadzonej na duża skalę obławie w całym kraju w wyniku której wykryto i zlikwidowano ‚kanały” przemycania m.in „nielegałów” z Ukrainy zatrudnianych głownie w niemieckim przemyśle mięsnym.
  „Ukrogastarbeiterzy” mieli posługiwać sie podrobionymi dokumentami lub przedstawiać sie jako ‚studenci”. W cały proceder miała być także zamieszana niemiecko-polska firma rekrutacyjna IRC;
  https://strana.ua/news/291357-politsija-hermanii-razoblachili-krupnuju-set-nelehalov-postavljajushchuju-zarobitchan-na-mjasokombinaty-spiegel.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kto naprawdę rządzi na Ukrainie

  Oligarcha Rinat Achmetow, kiedyś główny sponsor Partii Regionów Wiktora Janukowycza, przekazuje pieniądze ekipie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego partii „Sługa Narodu”. Poinformował o tym 23 września portal Ukraińska Prawda.

  Według dziennikarza portalu Romana Romaniuka, oligarcha co miesiąc wspiera prezydencki zespół kwotą opiewającą na ponad 2 mln USD.
  https://studium.uw.edu.pl/media-ekipa-prezydenta-ukrainy-finansowana-przez-rinata-achmetowa/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Jak podał w środę ukraiński portal Europejska Prawda, dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało o wejściu dwóch amerykańskich bombowców B-52H w przestrzeń powietrzną Ukrainy. Amerykańskie maszyny były eskortowane przez ukraińskie Su-27 i MiG-29.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/bombowce-strategiczne-usa-ponownie-nad-ukraina/
  Komentarz: Rosjanie w odpowiedzi dokonają rekonesansu nad Bałtykiem.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Rosjanie w odpowiedzi dokonają rekonesansu nad Bałtykiem”- i nad terytorium Białorusi.

   NATO flankuje od południa w FR od strony północnej.

   Nie wróży to Polsce niczego dobrego…….będzie kop w d****e.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Przedstawiciele resortów dyplomacji Polski, USA oraz Ukrainy ogłosili, że Aleksandr Łukaszenko nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi. Polskie MSZ konsultuje z kolei z Amerykanami polską ofertę gospodarczego wsparcia „dla nowej Białorusi”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-usa-i-ukraina-nie-uznaja-lukaszenki-za-legalnie-sprawujacego-wladze-prezydenta-bialorusi/
  Komentarz: Na Białorusi mieszka sporo naszych rodaków, to celowe narażanie Poloni na Białorusi na represje.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Coś pozytywnego

  Uśmiech i wzruszenie przyniósł finał akcji pomocowej dla mniejszości polskiej na Ukrainie. Poczta wspierała logistycznie zorganizowane przez Collegium Interethnicumdziałania i dowiozła na miejsce dary.

  21 września, po długich miesiącach prac, obsługiwana logistycznie przez Pocztę Polską akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie została uwieńczona sukcesem. Transport z darami dla rodaków na Ukrainie dotarł na stanisławowski archipelag polskości, czyli do Okręgu iwano-frankiwskiego.
  https://infowire.pl/generic/release/570998/poczta-polska-pomogla-przekazac-dary-rodakom-na-ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli w sprawie amerykańskich baz wojskowych. Cytat;
  „Rzeczpospolita Polska, na wniosek Stanów Zjednoczonych i w celu realizacji zobowiązania o wzajemnej obronie, niniejszym korzysta ze swojego suwerennego prawa i zrzeka się pierwszeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w sprawowaniu jurysdykcji karnej, stosownie do Artykułu VII ustęp 3 litera (c) umowy NATO SOFA”.
  To fragment dokumentu zatytułowanego „Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o Wzmocnionej Współpracy Obronnej”, który został podpisany w Warszawie 15 sierpnia br. przez Polskę i USA”;
  http://www.mysl-polska.pl/2499

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z Polski
  Mamy 1136 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, zmarło 25 osób – przekazało Ministerstwo Zdrowia. To nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce.
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonało 23,7 tys. testów.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-nowe-dane-ministerstwa-zdrowia-zakazenia-liczba-testow-2409/hq0l6lc,79cfc278
  Komentarz:Ta nowa strategia rządu w sprawie wykrywania nosicieli koronawirusa jest do …. Bada się tylko osoby, które mają fizyczne objawy choroby. Pozostałe osoby mające kontakt z chorym, ale bez objawów nawet się nie sprawdza. Wyniki tej „strategi” już widzimy. Później nadejdzie sezon grypy i wszystko zgony zwali się na pospolite przeziębienie.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem w stolicy Czech . W praskiej Galerii Narodowej sprzątaczka z Ukrainy zapomniała zabrać swój ‚ekwipunek” z sali wystawowej, który zwiedzajacy uznali za część ekspozycji. Kilku odwiedzających wystawę wyraziło chęć zakupu „dzieła” m.in znany czeski finansista Karel Janeček zaoferował za dzieło 21 milionów koron czeskich (około 900 tys. dolarów) :-)))
  https://ukraina.ru/news/20200924/1029023623.html
  https://nevimnews.cz/uklizecka-zapomnela-vozik-s-cisticimi-prostredky-v-narodni-galerii-lide-ho-povazovali-za-soucast-vystavy/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Skąd ja to znam…

  W rejonie Chmielnickim na Ukrainie trwa konfrontacja wokół jednego z zakładów grupy TB Fruit, które właścicielem jest Taras Barszczowski. Z powodu przeterminowanych długów wobec wierzycieli, ich prawa do roszczeń jeszcze w październiku ubiegłego roku zostały wykupione przez firmy Investohills Vesta i Helios. Jednak jak potwierdzają prawnicy, zamiast spłacać miliony dolarów długu, pożyczkobiorca najpierw ogłosił upadłość firm, a teraz zwalnia pracowników i próbuje wywozić sprzęt z działających zakładów- informuje ukraińska telewizja „5 kanał”.
  https://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/ukraina_krytyczna_sytuacja_w_zakladach_t_b_fruit_zwolnieni_pracownicy_protestuja,23579.html
  Komentarz: TB Fruit ma też oddziały w Polsce, firma dostała olbrzymie pożyczki na założenie działalności w Polsce. Firma mówiąc łagodnie nie ma dobrej opinii wśród sadowników. Często nie dotrzymywała umów, płaciła wiele miesięcy po terminie.
  Na Ukrainie sprawa jest jasna, właściciel stara się ograbić przedsiębiorstwa ze wszystkiego co cenne zanim komornik zabezpieczy ten majątek.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem sąd apelacyjny w Kijowie w dniu wczorajszym cofnął zakaz eksponowania symboliki Dywizji SS Galizien, która uznano za nazistowska. Odwołanie nastapiło po tym jak pod sądem zebrała się banda „ukropatriotów”, a sędziny które miały wydać orzeczenie otrzymały „ostrzeżenia” w których grożono im oraz ich rodzinom śmiercią;
  https://strana.ua/news/291414-kak-natsionalisty-zastavili-sud-otmenit-zapret-na-simvoliku-ss-halichiny.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. „Bitwa” policji ze „studentami” na terytorium jednej z uczelni wyższych w Kijowie. Ukromedia informują że „bitwa” jest skutkiem awantury jaka wynikła po tym ukraińska Państwowa Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu zadecydowała o przejęcie majątku uczelni, czemu sprzeciwili sie jej studenci oraz wykładowcy;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4277363-v-kyevskom-kolledzhe-proyzoshly-stychky-s-polytsyei

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Otrucie Nawalnego” ciąg dalszy. Z zapowiadanego powrotu do Rosji raczej nici ponieważ majątek i konta bankowe Nawalnego zostały zajęte decyzja sądu w poczet zasądzonego dla jednej z rosyjskich firm kateringowych odszkodowania. Nawalny publicznie oskarżył firmę o „dostarczanie posiłków do szkół w niehigienicznych warunkach”, ale w październiku 2019 roku przegrał wytoczony mu przez firme proces i musi zapłacić 88 mln rubli odszkodowania;
  https://www.rbc.ru/politics/24/09/2020/5f6c934b9a79477a4506ccc6

  Polubione przez 2 ludzi

 15. NO I HIT :-)))) Amerykański „Washington Post” poinformował że premier Izraela Benjamin Netanyahu wraz z żona Sarą, podczas swoich wizyt w Białym Domu przywożą walizy pełne brudnych rzeczy, ponieważ moga oni je tam bezpłatnie wyprać i przeprasować…
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/benjamin-netanyahu-us-visits-dirty-laundry/2020/09/23/8407f52c-fdb3-11ea-830c-a160b331ca62_story.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Takie OT
  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła trzy osoby o narażenie pilotów Sił Powietrznych RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji nieumyślne spowodowanie śmierci pilota kpt. Krzysztofa Sobańskiego. Do grudnia br. przedłużone są śledztwa w sprawach katastrof samolotów MiG-29 pod Kałuszynem w grudniu 2017 r. i pod Drgiczem w marcu 2019 r. – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
  https://www.defence24.pl/sledztwa-ws-katastrof-mig-29-przedluzone-sa-akty-oskarzenia
  Komentarz: Oskarżono…pracowników w których dokonywano remontów samolotów MiG, gdy tymczasem winnymi wypadku są w mej ocenie całkowicie inne osoby. Zaprzestanie współpracy z rosyjskimi zakładami wynikało z pobudek politycznych. Wdrożenie właściwie od zera produkcji części zamiennych było z góry skazane na klęskę.
  Efekty znamy-nagła seria wypadków samolotów MIG-29 w polskim lotnictwie. A można by tego uniknąć gdyby nie decyzje polityków.

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało wyniki prób najnowszego pocisku rakietowego dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych 9A53-S Tornado (zmodernizowane BM-30 Smiercz). System ten wykorzystuje nawigację satelitarną GLONASS i będzie mógł razić skutecznie cele w odległości do 200 km.
  https://www.defence24.pl/tornado-s-strzeli-na-200-kilometrow
  Komentarz: Ukraiński system „Wilcha”, bazujący na BM-30 ma zasięg 130 km.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.