Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2021r- 2087 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 359.

Do bezpośredniej rozmowy Wołodymira Zełenskiego z Joe Bidenem jeszcze nie doszło, bo szef Białego Domu nie utworzył jeszcze swojej administracji. 

W ten sposób sekretarz prasowa prezydenta Ukrainy Julia Mendel wyjaśniła brak bezpośrednich kontaktów między przywódcami. Według niej negocjacje odbędą się, ale do tego konieczne jest „dobre przygotowanie wspólnej platformy”. Jednak po prawdzie, milczenie Waszyngtonu jest na tyle nieoczywiste, że aż trudne do wytłumaczenia z przyczyn technicznych. Wytłumaczenie tego fenomenu może być tylko to, Biden prawdopodobniej celowo zamroził tymczasowo (do dalszego wyjaśnienia) relacje z Kijowem. Oczywiście musi to bardzo niepokoić prezydenta Zełenskiego i jego ekipę, ponieważ taki bojkot ze strony Stanów Zjednoczonych poważnie podważa jego pozycję polityczną.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij nie rozmawiał jeszcze nawet bezpośrednio z 46 prezydentem USA Joe Bidenem, ponieważ trzeba przygotować „platformę” do negocjacji, o czym poinformowała sekretarz prasowa prezydenta Ukrainy, Julia Mendel w rozmowie z ukraińskim dziennikarzem Alesem Batsmanem.

„Rozmowa jest dobra. A żeby doszło do działania, trzeba na to przygotować platformę”– powiedziała Julia Mendel, dodając, że Joe Biden „ma również zamiłowanie do wydajności, jak Wołodymir Zełenski”.

„Będziemy prowadzić bardzo efektywne i zasadnicze negocjacje. I tutaj nie mówimy tylko o rozmowie telefonicznej. Tyle, że platforma musi być do tego dobrze przygotowana”– podkreśliła przedstawicielka ukraińskiego prezydenta.

Według Mendel niewiele osób zwraca uwagę na to, że Biden jeszcze „nie utworzył swojej administracji”, dodając, że „to znaczy, że tam nie było wielu osób, z którymi można się skontaktować„.

„Mimo to biuro Zełenskiego nawiązało już kontakty ze służbą prasową Białego Domu”– wyjaśniła Julia Mendel.

„Kontakty na pewnym poziomie nieustannie mają miejsce i nie ma w tym absolutnie nic negatywnego. Myślę, że już niedługo dojdzie do sytuacji, kiedy zdamy sobie sprawę, że w Stanach Zjednoczonych wszystko jest w porządku. Rzeczywiście, między dyplomatami a różnymi służbami wykonuje się dużo pracy. Odbyła się wymiana listów od prezydentów. I były całkiem jasne komunikaty, które pokazywały, co się dzieje”- powiedziała przedstawicielka prezydenta Zełenskiego.

Wcześniej sam Zełenski wyjaśnił, że nie odczuwa napięcia w relacjach ze stroną amerykańską, mimo braku osobistych relacji z prezydentem Joe Bidenem, zaznaczył przy tym, że kontakty z administracją Bidena odbywają się na szczeblu szefów resortów spraw zagranicznych.

„Minister spraw zagranicznych Kuleba rozmawiał z panem Blinkenem. Wiem o jego szczegółowej zawartości. Zgodnie z tą rozmową nikt nie odczuwa napięcia ani jakiegoś nieporozumienia. Wręcz przeciwnie, potwierdza się wsparcie naszego strategicznego partnera. Na razie tak”– powiedział Zełenski na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Na początku lutego szef ukraińskiego MSZ Dmitrij Kuleba powiedział, że termin rozmowy telefonicznej prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych nie został jeszcze ustalony, ponieważ amerykański przywódca jest „bardzo skoncentrowany” na innych sprawach.

„Jeśli nie szukasz teorii spiskowych, ale po prostu podążasz za amerykańską polityką, jasne jest, że prezydent Biden koncentruje się teraz na sprawach krajowych w Ameryce, a liczba jego kontaktów ze światowymi przywódcami jest bardzo ograniczona”– powiedział wtedy Kuleba.

Jednak optymistyczne wypowiedzi ukraińskich polityków z najbliższych kręgów prezydenta Ukrainy budzą poważne zaniepokojenie.

Otóż, biorąc pod uwagę, że ukraiński system polityczny zależy od wsparcia zachodnich partnerów, brak bezpośredniego dialogu między przywódcami negatywnie wpływa na autorytet ukraińskich władz w tym kraju. Jeśli okaże się, że Zełenski nie ma dobrych powiązań z Białym Domem, może to skłonić jego przeciwników do rozpoczęcia nowego procesu zmiany władzy. Na razie sytuacja jest daleka od tego, ponieważ od inauguracji Bidena minęło niewiele czasu, ale jest już zaczyn spodziewanych poważnych problemów.

Dlatego też najbliższe otoczenie Zełenskiego, jak i on sam, jest zaniepokojone tą sprawą. I są ku temu powody, skoro Biden mógł już dawno rozmawiać przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem pomimo licznych zachęt ze strony ukraińskiej, ale tego nie zrobił.

Nie dość tego, dotychczas gabinet prezydenta Zełenskiego nie był nawet w stanie nawiązać bezpośredniego kontaktu z administracją Joe Bidena.

Jest to wyraźny sygnał Białego Domu w stronę władz Ukrainy, że najpierw trzeba spełnić wymagania zachodnich partnerów, bo inaczej przygotują nowego kandydata na głowę państwa. A Zełenski nie tylko nie dostanie żadnych pożyczek, ale też nie będą z nim rozmawiać.

Decyzja Zełenskiego o zamknięciu opozycyjnych kanałów telewizyjnych miała również związek ze stanowiskiem nowej administracji amerykańskiej

Jeszcze w grudniu 2020 roku Wołodymyr Zełenskij rozgłaszał , że liczy na pomoc prezydenta-elekta Joe Bidena w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

„Wydaje mi się, że Joe Biden zna Ukrainę lepiej niż poprzedni prezydent”– powiedział wówczas Zełenski w sławnym już wywiadzie dla The New York Times.

Ukraiński przywódca przypomniał, że Joe Biden jeszcze przed udziałem w kampanii prezydenckiej miał bliskie związki z Ukrainą i „dobrze rozumie Rosjan i rozumie różnicę między Ukrainą a Rosją”.

Zdaniem Zełenskiego pomoże to rozwiązać konflikt w Donbasie i „zakończyć okupację” terytorium Ukrainy.

Dodatkowo ukraińscy przywódcy z zadowoleniem przyjęliby wejście prezydenta USA do formatu normandzkiego, ponieważ Biden „dobrze rozumie kwestię Ukrainy i Rosji”, powiedział w wywiadzie Wołodymyr Zełenski.

Zełenski przypomniał także, że Biden utrzymywał bliskie kontakty z nowymi władzami Ukrainy. Na przykład to on nalegał na odwołanie ukraińskiego prokuratora generalnego Wiktora Szokina. Sam Biden wyjaśniał, że według jego wersji, rezygnacja Szokina była podyktowana motywami antykorupcyjnymi. Aby zmusić ukraińskie władze do zwolnienia prokuratora generalnego, Biden zagroził wówczas zamrożeniem dużego kredytu dla chylącej się ku upadkowi Ukrainy.

Jednak w 2019 roku ta historia zaczęła się ukraszać całkowicie nowymi kolorami: na krótko przed ogłoszeniem przez Bidena udziału w wyścigu prezydenckim gazeta The Hill opublikowała artykuł, w którym ujawniono, że za zwolnieniem Szokina stały zupełnie inne motywy. Podobno powodem były plany prokuratora generalnego dotyczące wszczęcia śledztwa w sprawie udziału syna amerykańskiego wiceprezydenta Huntera Bidena w programach korupcyjnych. W 2014 roku Biden Jr. dołączył do zarządu firmy energetycznej Burisma działającej na Ukrainie. Według doniesień medialnych prokuratura generalna Ukrainy podejrzewała go o przyjęcie łapówki od kierownictwa spółki.

Dlatego też, jeszcze jako prezydent- Donald Trump wielokrotnie zarzucał rywalowi udział w korupcji podczas kampanii wyborczej. Polityk chciał nawet, aby ukraińskie kierownictwo wszczęło śledztwo przeciwko rodzinie Bidenów. Tak się jednak nie stało, Wołodymyr Zełensky postanowił zachować neutralność wobec obydwu kandydatów na urząd amerykańskiego prezydenta.

„Moje podejście było i pozostaje takie samo: nie dopuścić do zaangażowania Ukrainy lub któregokolwiek z Ukraińców w sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. Mają swój kraj i sami decydują, co z nim zrobić. Nie chcę, aby angażowali nas w jakiekolwiek sprawy związane z ich polityką wewnętrzną”–  wyjaśnił jakiś czas wcześniej Zełenski w też głośnym wywiadzie dla The Times of Israel.

Jednak mimo to relacje Zełenskiego z nową administracją Białego Domu nadal nie są łatwe. Zełenski starał się zachować neutralność podczas walki Bidena z Trumpem. Ponieważ jednak ekipa Obamy-Bidena stała u początków obecnego państwa ukraińskiego, 46 szef Białego Domu liczył na zdecydowaną lojalność Kijowa.

Na początku marca Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ukraińskiego oligarchę Igora Kołomojskiego, zarzucając mu korupcję podczas pełnienia funkcji szefa administracji obwodu dniepropietrowskiego w latach 2014-2015. Według władz amerykańskich biznesmen brał udział w działaniach podważających praworządność

Jednocześnie ukraińskie media niejednokrotnie wiązały osobę Kołomojskiego z Wołodymyrem Zełenskim, nazywając oligarchę nieoficjalnym patronem polityka.

Jednak, choć ostatnio Zełenski praktycznie nie polegał już na oligarsze, znaczną część frakcji jego partii w Radzie reprezentuje grupa Kołomojskiego.

Sankcje USA wobec Kołomojskiego pokazały, że Stany Zjednoczone niezależnie wyznaczą jako skorumpowanych na Ukrainie tych, których sami uznają, co stało się bezpośrednim uderzeniem w Zełenskiego .

Chodzi o to, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Igora Kołomojskiego z jednym celem- dalszym osłabieniem wpływu oligarchy na prezydenta Ukrainy.

Gdy zostanie osiągnięty ten cel, Zełenski nie będzie miał żadnej możliwości ignorowania żądań amerykańskich partnerów, którzy bezpośrednio kierują je w stronę Kijowa. Sprawę wobec Zełenskiego komplikuje fakt, że Joe Biden i Petro Poroszenko utrzymują przyjazne stosunki, a to też może również wpłynąć na stosunki między Białym Domem a Zełenskim. Co więcej, Poroszenko nie ukrywa swojej gotowości powrotu na stanowisko głównego rozgrywającego, czyli w najgorszym razie premiera.

Dlatego też, można jednoznacznie przyjąć, że brak bezpośrednich negocjacji administracji Bidena z Zełenskim jest formą nacisku nowej administracji amerykańskiej na Kijów.

Można to również postrzegać jako przejaw niezadowolenia z tempa reform, a także z roli oligarchów w ukraińskiej polityce. A także jako znak dla Zełenskiego, że powinien ponownie ocenić swoją politykę kadrową i być bardziej wrażliwym na życzenia zachodnich partnerów.

Z punktu widzenia Władimira Żarichina chłód amerykańskiej administracji wynika z tego, że Biały Dom rozważa możliwość zastąpienia Zełenskiego inną postacią polityczną.

Można powiedzieć, że teraz aby zastąpić słabego Zełenskiego jest prowadzony intensywnie casting na nowego kandydata na odegranie roli prezydenta Ukrainy. Kijów to czuje, martwi się i próbuje wymusić kontakty z Białym Domem. Jest to konieczne, by w Stanach Zjednoczonych pojawiły się minimalne oznaki uwagi uznania Zełenskiego przez zespół Joe Bidena jako pełnowymiarowego podmiotu politycznego.

Na zakończenie dodam, że dokładnie ten sam problem, ale w innym kontekście dotyczy rządzącej w Polsce formacji politycznej PiS, w raz z jej emanacją na stanowisku prezydenta oraz innych przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy weszli w za bliskie relacje z administracją prezydenta Donalda Trumpa.

Tak kończą wasale, gdy stają się zbędnym elementem gry politycznej hegemona.

*

A na ługańskim odcinku frontu Ukraińskie Siły Zbrojne, przygotowując się intensywnie do kampanii wiosenno-letniej, rozmieściły kolejne pojazdy opancerzone w rejonie miejscowości Szczastie.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu miejscowości Szczastie odnotowano rozlokowanie jednego bojowego wozu piechoty BMP-1 i jednego bojowego wozu opancerzonego.”

Ponadto, najemnicy z Polski i Litwy przybyli do strefy tzw. Operacji Połączonych Sił, aby szkolić ukraińskich snajperów do prowokacji

Poinformował o tym podczas briefingu Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Według naszych źródeł w rejon odpowiedzialności 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej w rejon osady Giejewka przybyła grupa zagranicznych wojskowych. Głównym zadaniem cudzoziemców jest wyszkolenie snajperów z jednostek powietrznodesantowych Ukraińskich Sił Zbrojnych do przeprowadzenia prowokacji zaplanowanych na wiosnę tego roku przez ukraińskie dowództwo.”

Filiponenko wyjaśnił, że są „to rodowici mieszkańcy Polski i Litwy, w latach 2014-2015 brali czynny udział w operacjach karnych w Donbasie. Dziś najemnicy służą w tzw. Brygadzie litewsko-polsko-ukraińskiej pod dowództwem płk. Dmitrija Bratiszki, regularne podróże służbowe do Donbasu to główna działalność brygady międzynarodowej.”

Dodał, że „systematyczne angażowanie władz Kijowa zagranicznych najemników i instruktorów wojskowych NATO” komplikuje proces pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie. 

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły ponad 1700 min przeciwczołgowych w pobliżu wioski Piszczewik na linii frontu.

Wywiad DRL otrzymał informacje o zainstalowaniu ponad 1700 min przeciwczołgowych przez ukraińskie formacje zbrojne w pobliżu położonej na froncie wioski Piszczewik, na północ od Mariupola.

„Odnotowujemy eksploatację obszaru minami przeciwpancernymi TM-62 w ilości 1770 min, w pobliżu osady Piszczewik”– poinformowała Służba Wywiadu ML DRL.

Według dalszych informacji, żołnierze 36 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych prowadzili działania mające na celu tworzenie kolejnych pól minowych.

Zgodnie zaś z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 szt. zestawu rakietowego 9K35 „Strieła-10” w obiekcie w okolicy wsi Mangusz,

-6 szt. zestawów rakietowych 9K35 „Strieła-10” na stacji kolejowej w miejscowości Konstantinowka,

– ️ 4 samobieżne haubice i 6 czołgów T-72 na stacji kolejowej we wsi Alieksiejewo-Drużowka,

– ️ 5 czołgów T-64 na dworcu we wsi Krasnoarmiejsk (ukraiński Pokrowsk),

– ️ 1 BMP w pobliżu  wsi Bogdanowka,

– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) w obiekcie w dzielnicy mieszkalnej w Pawłopolu.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, USZ w ciągu minionej doby przeprowadziły 5 ostrzałów: pierwszy o godzinie 05:40, z kierunku Leninskoje w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej, następnie o godzinie 07:22, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (3 wystrzały), później o godzinie 14:25, z kierunku Wodianoje w stronę Wiesiełoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min), kolejny o godzinie 18:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- ponownie w rejonie Doniecka oraz w tym samym rejonie ostatni ostrzał o godzinie 18:07, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min).

Tym sposobem USZ w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, 5 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 37 pocisków, co spowodowało uszkodzenie w 4 domach w Staromichajłowce znajdujących się przy ul. Czkałowa nr. 26, 28, 30 i 32.


Poniżej jeszcze filmowa relacja przedstawiająca aktualną sytuację na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 березня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 9 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 21 раз порушили режим припинення вогню.

В районі населених пунктів КРАСНОГОРІВКА, ПІСКИ, НОВОЗВАНІВКА, ЗОЛОТЕ-4 та ОПИТНЕ війська окупанта обстрілювали позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120 мм та 82 мм калібрів, а також із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті АВДІЇВКИ, селищ ЛЕБЕДИНСЬКЕ та ПІВДЕННЕ противник здійснив прицільний обстріл українських позицій з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Неподалік селища ТРОЇЦЬКЕ, населених пунктів ПИЩЕВИК та ЗАЛІЗНЕ російські загарбники відкривали вогонь з ручних та станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. А також було помічено облаштування противником інженерних позицій в напрямку селища ТРОЇЦЬКЕ.

На обстріли противника наші воїни відкривали вогонь у відповідь.Бойових втрат серед наших військових немає.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань Російської Федерації.

Протягом минулої доби, метою дій противника було провокування підрозділів Збройних Сил України на відкриття вогню у відповідь для супроводження російських інформаційних наративів щодо підготовки українських військових до силового сценарію вирішення конфлікту на Донбасі.

Українська сторона СЦКК зафіксувала випадки використання з боку окупантів гарантій безпеки, наданих нашим підрозділам для проведення ремонтних робіт на об’єктах інфраструктури на тимчасово окупованих територіях, з метою здійснення обстрілів з районів, де, згідно з гарантіями, мав дотримуватися режим тиші.

Усі порушення з боку російсько-окупаційних військ свідчать про небажання Російської Федерації та її найманців виконувати досягнуті домовленості та подальшу ескалацію обстановки в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Станом на 7 годину ранку, 10 березня, обстрілів не зафіксовано. Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил й надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів виявлено 261 адміністративне правопорушення та перевірено 4085 транспортних засоби, 4435 осіб, з яких 3985 по Інформаційному центру.

До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 358 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1097 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2021r- 2087 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świecie. Jeden z francuskich parlamentarzystów zaproponował by z braku personelu medycznego szczepienia ludzi przeciwko koronawirusowi mogli robić także…weterynarze…
  https://strana.ua/news/321874-vo-frantsii-veterinarov-mohut-privlech-k-provedeniju-vaktsinatsii-ot-koronavirusa.html
  Z kolei szef ukraińskiego resortu zdrowia Stepanow w udzielonym przez siebie wywiadzie poskarżył się że około 60% pracowników ukraińskiej słuzby zdrowia odmówiło zaszczepienia sie zakupionym przez władze w Kijowie indyjskim preparatem ‚CoviShield”;
  https://strana.ua/news/321754-bolshe-poloviny-medikov-otkazalis-vaktsinirovatsja-ot-koronavirusa.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jestem za szczepieniem obywateli, jednak w tej konkretnej sytuacji nie dziwię się lekarzom/pielęgniarkom z Ukrainy. Preparat nie został dobrze przebadany, istnieje spore ryzyko komplikacji medycznych, a ponadto w porównaniu wiodącymi szczepionkami jego skuteczność jest na niskim poziomie.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie, Wernyhora reaktywacja. Podczas udzielonego w ukromediach wywiadu popularny ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon ogłosił że w poniedziałek 15 marca będzie „ciężkim dniem” dla Ukrainy ponieważ w tym dniu zostaną ogłoszone „ważne i historyczne informacje”. Cytat „Nie mogę o tym mówić – wie o tym każdy, kto powinien wiedzieć. 15 marca będzie przełomem dla ukraińskiego społeczeństwa. Nie mogę nic więcej powiedzieć. Pamiętasz, jak ogłosiliśmy tutaj o Nawalnym, nie wyjaśniając co się stanie ? To nie [to samo co] Nawalny, ale już teraz zapowiadamy: 15 marca. To bardzo poważna sprawa”- powiedział Gordon”;
  https://strana.ua/news/321903-tjazhelye-ispytanija-dlja-ukrainy-predskazal-hordon.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Kolejny „njus” z „jusej”, czyli okupacja waszyngtońskiego Kapitolu sprowadzonymi przez Demokratów siłami Gwardii Narodowej potrwa jeszcze dwa miesiące. Poinformował o tym szef Pentagonu Lloyd Austin stwierdzając że „nadal istnieją możliwe groźby użycia przemocy”. Jak widać „amerykańska demokracja” w pełnym rozkwicie…

  https://abcnews.go.com/Politics/wireStory/pentagon-set-extending-guard-deployment-capitol-76343727

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Milicja ŁRL odnotowała aktywność wroga na dawnych pozycjach w okolicy Zolotoje z której wcześniej ukropy miały się wycofać:
  https://novorosinform.org/849945

  Tymczasem Bojownicy 80. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymali w ramach zagranicznej pomocy wojskowej 30 standardowych karabinów snajperskich NATO.
  Informacja o „darze” pojawiła się w świetle informacji, że polsko-litewscy prywatni instruktorzy przybyli w tej samej brygadzie, aby szkolić snajperów Sił Zbrojnych Ukrainy
  https://novorosinform.org/849928

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W Nikołajewie „hieroj ATO” pobił kierowcę kobietę trolejbusu. Wbiegł do trolejbusu z przystanku w dzielnicy Severny i pięściami zaatakował kierowcę kobiety. W rezultacie została przewieziona do szpitala z wstrząśnięciem mózgu.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Rosyjska federalna agencja Roskomnadzor „wzięła się” za Twittera. Cytat „Roskomnadzor poinformował, że od 10 marca w Rosji prędkość serwisu mikroblogowego na Twitterze spadła na wszystkich urządzeniach mobilnych i połowie stacjonarnych, ponieważ firma systematycznie nie spełnia wymogów usuwania treści zabronionych w Federacji Rosyjskiej”. Poinformowało także że następny „w kolejce”, jeżeli nie podporządkuje sie rosyjskim przepisom, będzie Facebook;
  https://www.interfax.ru/russia/755253

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pierwszy premier DRL i szef organizacji „Związek Wolontariuszy Donbasu” Aleksander Borodai powiedział, że zamierza wziąć udział w zbliżających się wyborach do Dumy Państwowej.
  https://novorosinform.org/849949

  W obwodzie moskiewskim odbyły się Ogólnorosyjskie Igrzyska Karate, na których sportowcy z Donieckiej Republiki Ludowej zdobyli 21 medali. Poinformowało o tym służba prasowa Ministerstwa Młodzieży, Sportu i Turystyki DRL.
  https://novorosinform.org/849956

  Polubione przez 4 ludzi

 8. UKROCYRKU w wykonaniu „klaunów z Kijowa” ciąg dalszy. Szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak ogłosił że kijów ma plan pokojowy dla Donbasu, który oczekuje tylko na akceptację Rosji. W odpowiedzi na to wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andrej Rudenko stwierdził „Jaki plan pokojowy? Nie wiemy nic o jakimkolwiek planie pokojowym przedstawionym przez Francję i Niemcy [czyli pozostałych obok Rosji i Ukrainy uczestników tzw. formatu normandzkiego]. Pierwszy raz o tym słyszę”;
  https://tass.ru/politika/10867709

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Będzie nowa „wojna dyplomatyczna” Ukrainy tym razem z „bezcennym” Izraelem? Rzecznik prasowy MSZ Ukrainy komentujac oświadczenie Ambasady Izraela w Kijowie w sprawie stadionu im. Szuchewycza w Tarnopolu stwierdził „Zachowanie pamięci narodowej narodu ukraińskiego pozostaje jednym z priorytetów polityki państwa ukraińskiego. Dyskusje w tym zakresie powinny odbywać się na poziomie historyków. Zamiast tego dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem relacji przyjaźni i wzajemnego szacunku między narodami, a nie odwrotnie”;
  https://replyua.net/news/245560-mid-ukrainy-prokommentiroval-pretenzii-posla-izrailya-po-povodu-stadiona-shuhevicha-v-ternopole.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem wiceminister sprawiedliwości Ukrainy i jednocześnie przedstawiciel Ukrainy przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka Iwan Lyszczyna w wywiadzie w ukromediach zaalarmował że mieszkańcy republik z Donbasu i Krymu masowa wnoszą do trybunału skargi na Ukraine. Według przedstawionych przez niego danych na 10,5 tys. skarg wniesionych przeciwko Ukrainie aż 8 tysiecy to skargi mieszkańców Krymu oraz republik. Oczywiście skomentował taka sytuacje tym ze jest to skutek „zmobilizowania mieszkańców [wiadomo przez kogo] do masowego składania skarg skargi na Ukrainę”;
  https://strana.ua/news/321948-v-minjuste-zajavili-chto-zhiteli-ldnr-massovo-zhalujutsja-na-ukrainu-v-espch.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Polityczny zgrzyt na linii Warszawa – Kijów. Polski ambasador Bartosz Cichocki odwołał w ostatniej chwili wizytę w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy, a była to – jak donosi Polska Agencja Prasowa – reakcja na nadanie tamtejszemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), odpowiedzialnej za masowe mordy Polaków w czasie II wojny światowej.
  https://www.rmf24.pl/polityka/news-zgrzyt-w-relacjach-z-ukraina-tarnopol-uhonorowal-dowodce-upa,nId,5096588
  Komentarz: Bartosz Cichocki- jeden z niewielu, nie umoczonych polityków, którzy służą w obecnej administracji publicznej. Szkoda, że za reakcją naszego ambasadora nie ida deklaracje „Warszawy”.
  I taka jeszcze jedna smutna refleksja. Na polskojęzycznych stronach tytuły do tej informacji to cytat Zgrzyt w relacjach z Ukrainą: Tarnopol uhonorował dowódcę UPA.” lub „Ukraina. Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Ambasadorzy Polski i Izraela protestują”-żadna z gazet nie napisała kim naprawdę Szuchewycz był-mordercą.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Epidemia koronawirusa na świcie. Ostre słowa Prezydenta Czech Miloša Zemana do szefa czeskiego resortu zdrowia oraz dyrektora Państwowego Instytutu Kontroli Leków których oskarżył o przyczynienie się do „śmierci ludzi” z powodu ich odmowy zakupu rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi „Sputnik V”;
  https://strana.ua/news/321972-prezident-chekhii-raskritikoval-ministra-zdravookhranenija-za-otkaz-pokupat-sputnik-v.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem Francuzi nie chcą być gorsi od Amerykanów i „wcisnęli” Ukraincom 20 kutrów do obrony wybrzeża. Oczywiście za te „przyjemność” Kijów zapłaci z udzielonego mu przez Paryż kredytu w wysokości 116 mln euro…
  https://finance.liga.net/ekonomika/novosti/ukraina-za-frantsuzskiy-kredit-kupit-u-frantsii-20-voennyh-katerov
  Ps. I tylko durne Lachy dają się Ukraincom „robić’ za darmo, a nawet im dopłacają…

  Polubione przez 2 ludzi

  • O dostawach kutrów było wiadomo już od jesieni ubiegłego roku. Na razie przewożone są kadłuby pierwszych stateczków. Co warte wspomnienia to porównanie francuskich łodzi z oferowanymi przez USA Mark VI. Cena 20 kutrów made in France 116 mln euro. Cena 16 made in USA około 600 mln $. Parametry łodzi zbliżone (tonaż szybkość maksymalna, ile mogą przepłynąć) porównywalne 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

    • Jakiś już czas temu podawano nową strategie obrony wybrzeża, która zakładała, ze siłom rosyjskim na Morzu Czarnym można ( w teorii) przeciwstawić się dziesiątkami małych, zwinnych kutrów uzbrojonych w rakiety przeciw-okrętowe.
     Tyle teoria, bo w praktyce jedna salwa Kalibrów wystrzelona z dowolnego miejsca na Krymie zatopiłaby całą flotę Ukrainy w porcie. W praktyce chodzi o możliwość zabezpieczenia/monitorowania części spornych wód. W szelfie Morza Czarnego znajdują się bogate złoża gazu ziemnego, którego wydobyciem zainteresowane są zagraniczne korporacje. Co ważniejsze, Kijów ma spore problemy z utrzymaniem wydobycia gazu na niezmienionym poziomie. Złoża lądowe są w większości wyczerpane (najważniejsze już w 80%) wydobycie innych jest nieopłacane itd itp.
     Jedynym sensownym wyjściem byłoby wydobycie gazu z szelfu jednak u pojawia się problem. Większość złóż leży na wodach należących do Rosji (KRYM). Ukraina nadal uznaje te wody za swoją własność, zachodni partnerzy tez nie uznali aneksji Krymu więc oficjalnie w myśl (bez)prawa jakiś koncern zachodni może na tych wodach rozpocząć produkcje. Niemniej aby to uczynić konieczna jest ochrona przed kontrolami rosyjskiej straży przybrzeżnej i do tego (moim zdaniem) konieczne są kutry. Musi ich być sporo, bo oprócz ochrony statków z materiałami konieczne będą patrole. Ponadto kutry mogą przebywać tylko kilka dni na morzu później muszą zawrócić.
     Zresztą nie wiadomo czy plan poszerzenia floty ukraińskiej wypali. Na razie cała flotylla składa się z 7 kutrów Giurza-M 1 centaura dwa kutry klasy Island (bez uzbrojenia) i kilka starszych kutrów. Reszta okrętów jest w dokach lub konieczne są na nich generalne remonty.
     https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_active_Ukrainian_Navy_ships
     Ukrainę po prostu nie stać na takie wydatki, a pozyskiwanie okrętów (i ich dozbrajanie) potrwa lata. Może plan zwiększenia floty uda się zakończyć do 2030. Tylko, ze w tym czasie konieczne będzie wycofanie większości starszych typów okrętów.

     Polubione przez 2 ludzi

 14. Artykuł wart przeczytania, czyli z okazji 110 rocznica urodzin Stefana Kisielewskiego;
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-kisiel-uczen-dmowskiego-wygral-z-rocznica-marca/
  Cytaty Pytał prowokacyjnie Giedroycia: ”Dlaczego, skoro „bez bicia” oddaliśmy Grodno, Wilno, Lwów, a przyjęliśmy z łaski Stalina obce ziemie na Zachodzie, mamy się wdzięczyć do narodów arcyszowinistycznych, którym nic nie zawdzięczmy, a które nieraz zachowują się wobec nas jak troglodyci?”.
  Tłumaczył Giedroyciowi: „Zachód ze swoja polityką powojenną przekonał nas o konieczności sojuszu z Rosja skuteczniej, niż mogłoby to zrobić sto lat propagandy komunistycznej. To w dzisiejszym układzie świata nasza jedyna postawa polityczna gwarantująca życie. W przeciwnym wypadku narodowi polskiemu grozi śmierć polityczna”

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Wychodzi na jaw jak giną „ukrowojacy” w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Prokuratura wojskowa garnizonu obwodu donieckiego postawiła zarzuty byłemu naczelnikowi służb inżynieryjnych ukrainskich sił zbrojnych. Miał on nie oznaczyć i nie zabezpieczyć min przeciwczołgowych które rozmieszczone były na jednej z dróg asfaltowych w rejonie miejscowości znajdujacej się w obwodzie donieckim. W wyniku tych zaniedbań 14 lutego tego roku na miny weszło trzech „ukrowojaków”, doprowadzając do ich eksplozji, która doprowadziła do ich śmierci;
  https://strana.ua/news/322029-hlavu-inzhenernoj-sluzhby-obvinili-v-khalatnosti-posle-hibeli-trekh-voennykh-na-donbasse.html
  Ps. Tak jak wielokrotnie tutaj pisałem, pijani i naćpani włażą na własne pola minowe…

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Kłopoty słynnego „Abchaza” czyli Akhra Avidzba. Został pojmany przez specsłuzby Abchazji i zostały mu postawione zarzuty m.in. o zorganizowanie zamachu stanu w Abchazji.
  Przybył do Donbasu w 2014 roku. Walczył po stronie Donieckiej Republiki Ludowej, był twórcą i pierwszym dowódcą oddziału międzynarodowego, a następnie batalionu i brygady „Piatnaszka”.

  W aktywnej fazie działań wojennych „Abchaz” znajdował się w najgorętszych miejscach – Iłowajsku, Debalcewe i rejonie lotniska w Doniecku.

  W 2020 roku Abchaz stał się jednym z aktywnych uczestników wydarzeń kryzysu politycznego w Abchazji.
  Znana rosyjska gwiazda rocka Julia Cziczerina zgłosiła się na ochotnika do wsparcia bohatera DRL, Akhry Avidzby i w dzisiejszym dniu poleciała specjalnie w tym celu do Abchazji, do miasta Suchumi.
  https://novorosinform.org/850054

  Nowa faza ukraińskich ostrzałów i prowokacji przyniosła kolejną ofiarę. Zginął obrońca DRL

  https://news-front.info/2021/03/10/v-rezultate-obstrela-ukrainskih-karatelej-pogib-voennosluzhashhij-dnr-eshhe-odin-ranen/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.